Da izbacim to iz sebe...

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Da izbacim to iz sebe...

Post by PfcParatrooper »

Relativno sam nov u ovom hobiju, kada sam pocinjao da se interesujem za isti ono sto me je najvise privuklo bila je sama fizicka prezentacija hobija. Pre svega mislim na, pored fantasticno obojenih figurica\minijatura, dizajn stolova i terena za igru. E sad, moje razocaranje pocinje sa posetom lokalnog kluba i susretom sa tamosnjim prethodno spomenutim stvarima. Stolovi presvuceni zelenim ili plavim tepihom\itisonom, tereni "izradjeni" od akvarijumskih dekoracija i u najcescem slucaju pokriveni jednom, eventualno dvema bojama (crna, braon)! Ok, razmisljam mali je grad, klub broji svega desetak aktivnih clanova, finansijska situacija je nikakva, itd. Medjutim poseta jednom vecem turniru, bas u to vreme, koji je organizovan od strane mnogo veceg kluba nego sto je moj lokalni, me dalje razocarava jer su tereni tj. stolovi za igru samo za nijansu dopadljiviji... Cak ni armije nisu nista bolje farbane... Bila su tu i dva velika turnira, od kojih sam posetio prvi, ali je i dalje ostao isti utisak... Sta je u pitanju? Nedostatak talenta? Sumnjam... Vremena? Nedovoljna posvecenost? Finansije ne dovodim vise u obzir posto sam se uverio da, kada su tereni u pitanju, ne igraju nikakvu ulogu. Evo i sad, dok ovo pisem, listam Facebook stranicu najveceg od nasih dosad spomenutih klubova gde isto dominiraju itisoni, akvarijumske dekoracije i dve boje (crna i braon uglavnom). Negde na ovom forumu jedan od clanova je napisao kako mu kvari ugodjaj hobija neofarbana armija na stolu. A sta vredi i obe ofarbane armije ako igraju na plavoj ili sivoj podlozi sa zelenim sumama i zutim brdima?

Naravno nista ovo nisam napisao da bih nekome umanjio trud i rad i tome slicno, i unapred se izvinjavam svima onima koji su se osetili prozvanim, a koji su u ovom hobiju duze od mene, a vecina vas to jeste, vec samo bih hteo da ukazem\skrenem paznju na neke aspekte hobija koji su, po meni, zanemareni a koji bi mozda doprineli vecoj popularizaciji hobija kod nas.

Ne zna sto sam sve ovo napisao... :) Doslo mi! :)
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Dzon Vejn »

Cetvrtkom se odrzava kreativna sekcija i osecaj se pozvanim i dobrodoslim da dodjes i napravis bolje terene (mozes i bilo koji drugi dan, ali eto, cetvrtkom bi imao i drustvo ako ti to igra neku ulogu).

Takodje, u klubu postoji kutija u kojoj mozes ostaviti priloge za kupovinu terena.

Eto to je ovako za pocetak sta ti mozes da uradis da poboljsas stvari.

Inace, ja barem do sada, nisam cuo da je neko imao primedbe na terene. Posebno ne kada se uzme u obzir da su izradjeni na bazi dobre volje par ljudi koji su ulozili ogromnu kolicinu svog slobodnog vremena da bi ostali imali na cemu da se igraju. Pritom nisu bili placeni za to, i pritom su deo stvari sami donirali. Mislim da od tih ljudi ipak ne mozes traziti vise od toga. A svako ko ume i moze bolje je, kao sto vec rekoh, vrlo dobrodosao.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Hypodermic »

Kreativna sekcija je ponovo pokrenuta izmedju ostalog i da se sredi klubski teren. Dobrodosao si svakog cetvrtka (i ne samo PFC, vec bilo ko drugi koji je voljan ;) ) da dodjes da pravimo zajedno.

Medjutim, moram ti skrenuti paznju na jedan detalj, koji objasnjava i itison i rogobatnost nekih terena, a to je izdrzljivost. Iz prakse se pokazalo da table sa battlematom traju jako kratko, ne trpe fleke od nicega, i ne trpe transport sa lokacije na lokacij (kao, npr, za godisnje turnire). Ista je prica i sa terenom, sto lepse izgleda to se lakse slomi prilikom upotrebe i transporta. Prilikom pravljena terena i tabli moramo i ovo uzeti u obzir, u protivnom finansije i vreme postaju OZBILJAN problem usled konstantog popravljanja/ponovne izrade terena. Zao mi je sto ti se vizuelno ne svidja kada na velikom turniru ljudi igraju na tablama sa itisonom i sa terenom koji je ofarban u dve boje, ali kakvo je stanje stvari, ovo jos super izgleda. Nije bas maestralno, ali je upotrebljivo, i ok.

Sa druge strane, ako pogledas neke druge klubove (ne mislim na velike klubove koje finansira neka radnja, taj nivo nikad necemo dostici u ovoj zemlji, vec na male lokalne klubove), imamo jako veliku kolicinu solidnog (b+) terena i tabli. Sto rece Dzon, niko se nije zalio do sada, cak ni stranci.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Telion »

Hypodermic wrote:...

Sa druge strane, ako pogledas neke druge klubove (ne mislim na velike klubove koje finansira neka radnja, taj nivo nikad necemo dostici u ovoj zemlji, vec na male lokalne klubove), imamo jako veliku kolicinu solidnog (b+) terena i tabli. Sto rece Dzon, niko se nije zalio do sada, cak ni stranci.
Bas tako, razumem da si nov u hobiju, ali bih te zamolio da, pre nego sto napamet prokomentarises terene u Zmaju da pogledas malo po internetu sa kakvim go*nima od terena se igra u drugim klubovima i turnirima sirom Evrope i sveta, a koji su u mnogo su boljoj finansijskoj situaciji i imaju daleko vise aktivnih clanova.
Ne kazem da su nasi najlepsi na svetu, ali zaista jesu, kao sto je Hypodermic vec rekao, jedni od boljih. :wink:

A ofarbanost armija je vec stvar licnog izbora.
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
Myth
Posts: 110
Joined: Wed Jan 31, 2007 11:29 am
Location: BG

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Myth »

Ja isto obracam paznju na detalje i po mom misljenju za nasu malu zajednicu imamo bas dosta ljudi koji lepo farbaju i cije armije dobro izgledaju. U klubu ima i kvalitetnih terena, obrati malo paznju pa ces videti. Ne govorim o primercima koji bi mogli da se koriste u dioramama, ali ima i par takvih. Sa druge strane kada su u pitanju obicne partije, nije obavezno da se igra sa vrhunskim terenima, iako je to pozeljno. Meni u tom slucaju ne smeta da je tabla od zelenog etisona i da se koriste prosecni tereni. Sve to daje pristojan ugodjaj, a s obzirom da je akcenat na igri, ne smeta sto nije visoki kvalitet.

Inace, slazem se sa svime sto su rekli Dzon i Boca, svi bi mogli da damo skromni doprinos da se fond terena obogati i unapredi i sa tim u vezi, cim mi vreme dozvoli napravicu nesto sto ce biti iznad proseka...mozda ne bas reprezenativno, ali opet kvalitetno za klub.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by bojan »

Terena za WHFB i 40k "zamazanih u dve boje" nema. Ima bolje i losije ofarbanih, ali u poredjenju sa vojskama koje se igraju na tim terenima 50% je tabletop kvaliteta, 25% iznad a 25% veoma visokog.
Kao neko ko je te terene pravio i muda odvalio da isti izgledaju ovako kako izgledaju - ili trolujes ili su ti zahtevi nerealno visoki kako za ovdasnje uslove tako i za inostranstvo.
Sto se tice terena za FoW obrati se ljudima koji su ih pravili, ali i tu su neki ljudi ulozili solidne kolicine para i vremena.
Sto se itisona tice:
10 stolova + battle mat = koliko para? Pa onda svake godine menjas sve te battle mat-ove jer posle godinu dana isti ne lice ni na sta? Hoces da doniras par hiljada za jedan battle mat x 10 stolova?
Ili preferiras sto ofarban u zeleno?

PS. Sednica kluba je bila, dugo najavljivana i od ljudi koji kukaju na nesto bilo je njih 0. Meni to nesto govori.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Histericni Istoricar »

Slusaj decko, prvo tereni u klubu su ucestvovali na dva ETCa, table takodje. Ljudima su se jako dopali, a pritom na ETCovima su dosli i ljudi iz nekih zemalja gde je hobi milijardu godina ispred nas. Table jesu nesrecne, ali u tom trenutku su bili najbolje resenje. I sluze nas dobro. Jeste da mi puca kicma od njih, ali kao neko ko je na vecinu zalepio taj itison ne volim kada ih neko ostecuje ili pljuje. Ti ako hoces Citadel Game board izvoli pa kupi.

Drugo te terene koje si video, a koji ti se nisu dopali su napravila dva coveka, sa dodatkom jos par dobrovoljaca sedeli su mesecima, gutali lepkove i prasinu i radili na tim terenima. Pritom medju njima ima nekih jako dobrih komada, a dobra vecina je funkcionalna, sto je nekada mnogo vaznije. Dzaba meni najlepsa zgrada ikada, koja svetli u mraku i govori cu cu, kada ja nemogu da stavim dva marinca na nju. Znas kao sto rekoh bilo je situacija kada su neki stranci balavili po nasim terenima.

Kapiram ja tebe sedis kod kuce pa gledas slike, vidis perverzno dobar diramski teren, pa bi hteo na tome da se igras. Ljuljaju se ljuljaske na njemu, zubore potoci, crvkucu ptice. I oces to da imas u klubu. I onda dodjes ovde i seres kako nam je teren krs. Pritom ne razmisljas o cinjenici da je neko mozda kupio taj teren za mnogo para. Mi taj luksuz nemamo. Moramo da se oslanjamo na dobru volju nekolicine ljudi, na sopstvene pare, na sopstevnu mastu i energiju. A znas napraviti teren, nov i originalan je tesko. Mozda si ti zapravo genije izrade terena, dodji nekada podeli sa nama svoja umeca i svoje vestine. Nacui nas uboge kako zapravo to izgleda.

Znas mi taj teren volimo, mi ga pazimo. Ovo je kao da ja dodjem kod tebe u kucu i kazem e bas ti je bez veze ovaj tepih.
Imas ovako decko opcije, da dodjes i pomognes u radu, podelis svoja znanja sa nama ili lepo sednes u svoju sobu, narucis preko neta terene i tablu koja ti se svidja i onda se do mile volje igras sam sa sobom ili kime se vec igras, drugarima, devojkom.
Znaci ili delaj ili cuti.

Ako si stvarno genije, ja obecavam da cu ti kupovati pice svaki put kada radis na terenima, masirati ti ledja dok radis i nositi te uz stepenice ako treba.
U jednog Bocu, mi verujemo!
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by PfcParatrooper »

Joj ljudi, pokusacu da se preformulisem a da ne produbim dalje vas gnev prema meni. Jeste, u pravu ste kada kazete da ja sedim kod kuce i gledam slike, youtube i sl. ali upravo to me je privuklo hobiju, ti dioramski tereni, kako ih vi nazivate, mislim da tome treba da teze klubovi kod nas kako bi privukli ljude hobiju. To moze biti jedan, dva stola, ne svi! A ne treba puno para da bi se napravio, ne kupio, jedan takav sto.
Planirao sam da dodjem do kluba ali posle ovoga necu smeti! ;) Salim se, problem je sto nisam iz Beograda, da jesam sigurno bih bio jedan od redovnijih clanova... U par navrata, kada sam bio u Beoradu, planirao sam da svratim medjutim uvek me je nesto sprecavalo...
Myth
Posts: 110
Joined: Wed Jan 31, 2007 11:29 am
Location: BG

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Myth »

Ljudi, nema potrebe za teskim recima i tenzijom. Licno nisam shvatio Paratroopera kao zlonamernog, vec je samo izneo svoje misljenje, sto je validno, a na nama je da dokazemo suprotno, sto smo mislim i uspeli.

Normalno je da neko ko udje u hobi sa strane gledajuci wargaming magazine i YT kanale koji se bave izradom terena, da mu ono sto se koristi svakodnevno ne deluje impresivno. Mislim da je navedeno vise nego dovoljno validnih argumenata zasto to nije tako i zasto i ne mora da bude.

Dakle zakljucak: u klubu ima sasvim dovoljan broj solidnih i dobrih terena sa cime se ne bi postideli ni napolju. S obzirom na situaciju u kakvoj funkcionise wargaming zajednica kod nas to je vise nego dobro. Da li moze da bude bolje, moze. Nadamo se da ce zajednickim angazmanom ljudi iz te zajednica taj deo da se jos vise unapredi i popravi.

PfcParatrooper, sto se mene tice, a nadam se da i vecina ljudi tako misli, dobrodosao si u klub u svakom trenutku, jos ako budes hteo da pravis dobre terene, svi cemo ti kupovati pice i masirati po potrebi :)
User avatar
kekenda
Posts: 69
Joined: Thu May 28, 2009 4:41 pm

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by kekenda »

Postoje 3 vrste ljudi koji se bave ovim hobijem: hobisti, kolekcionari i igraci. Samo je pitanje koja od ove 3 grupe je najbrojnija u zajednici,ja se licno slazem sa tobom da sve treba da bude extra reprezentativno pa imam kod kuce tablu i terene,kupi/napravi iste pa biraj sa kim ces da se igras tj protiv koga/cega ako ti je "eyecandy" deo bitan, a sto se kluba tice tamo je fokus druzenje a ne prezentacija i to sto se tamo nalazi sluzi svrsi i vise nego sto je potrebno,ja mislim da si zalutao u svet igre i da treba da ostanes na kolekcionarstvu ili hobistici da se ne bi dalje razocarao jer neces na 90% turnira videti nista bolje nego kod nas,ono sto mozes da vidis na internetu su partije koje su odigrane sa idejom da se napravi battle report i ulaze se samo u to,igra nije mnogo bitna kad se pravi tako nesto,ako mi ne verujes molim te pogledaj na youtube-u momke iz Francuske (La Guerre Au Garage i na fb i na YT)koji po meni prave najbolje battle reportove,pogledaj samo jedan battle reoprt i posle toga pogledaj na njihovoj fb stranici kako im izgledaju turniri. I na kraju krajeva i nije ideja kad se igras da to radis da bi drugima pokazao nego da se zabavis sa protivnikom,sto se mene tica najvise volim kad se igram da mi niko ne sedi za vratom.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by Dzon Vejn »

U klubu, inace, postoji veliki broj GW terena (nadam se da su oni zadovoljavajuceg kvaliteta onima kojima je najbitnije da su tereni fenomenalno uradjeni). Siguran sam da se moze napraviti vise tabli (vise od 2) od njih. Za 40k sam siguran da je tako, a pretpostavicu da i za WH ima dosta GW terena (znam da ih sigurno ima barem za 1 tablu).

Drvece takodje postoji GW-ovo. Ako se ne varam cak je odnos 50%-50% GW drveca naspram akvarijum-drveca.

Sto se diorama tice, postoji diorama sa Galndalfom i hobitima, za koju je planirano da se nadje na premijeri hobita 3. Jako lepo izglda, ne znam da li na FB imaju slike, ali vrlo verovatno da ima.

GW mat je neisplativ, evo ja ga imam cak i kuci, gde se vise prakticno uopste ne igram i mogu da ti kazem da ta povrsina propada iz godine u godinu cak i kada se ne igras na njoj. Jos gore je kad se neko svaki dan igra (kao u klubu).

Cak postoji i 1 cela custom-made tabla za 40K (Bocina).

Znaci, u klubu ima dovoljno svega za sve (osim eto podloga za table, ko insistira na battlematu). Dodji slobodno, siguran sam da moze da se organizuje lep ugodjaj u koju god kategoriju da spadas ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Da izbacim to iz sebe...

Post by teclis »

PfcParatrooper wrote:Joj ljudi, pokusacu da se preformulisem a da ne produbim dalje vas gnev prema meni. Jeste, u pravu ste kada kazete da ja sedim kod kuce i gledam slike, youtube i sl. ali upravo to me je privuklo hobiju, ti dioramski tereni, kako ih vi nazivate, mislim da tome treba da teze klubovi kod nas kako bi privukli ljude hobiju. To moze biti jedan, dva stola, ne svi! A ne treba puno para da bi se napravio, ne kupio, jedan takav sto.
Planirao sam da dodjem do kluba ali posle ovoga necu smeti! ;) Salim se, problem je sto nisam iz Beograda, da jesam sigurno bih bio jedan od redovnijih clanova... U par navrata, kada sam bio u Beoradu, planirao sam da svratim medjutim uvek me je nesto sprecavalo...

Heh, pošto sam picajzla i verovatno kao i većina hobista patim od nekog oblika OCD-a, u potpunosti te razumem :) . Ali moraš i da razumeš stranu wargamera koji su u ovom svetu prvenstveno zbog igre. Sloba (kekenda) je to prilicno dobro objasnio sa ovom podelom na 3 tipa ljudi u hobiju.

U klubu postoje neki fantastični tereni (sa kreativne strane). Realizacija nije na tom Peter_Jackson_LOTR_miniature_bigature nivou, ali je prilično dobro obojeno. I moraš razumeti da su to ljudi uradili za klub bez ikakve novčane ili bilo kakve nadoknade.

Tvoj predlog da se ima jedan reprezentativni sto sa sve terenima je sasvim u redu.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”