Objashnjenja

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

Locked
asharak

Objashnjenja

Post by asharak »

Ljudi poshto sam totalno nov u D&D igrama aj pojasnite mi malo o chemu se tachno radi. Chitao sam neshto malo na netu al' aj mi vi malo objasnite poshto sam zaista zainteresovan. Aj plz :?:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

http://www.fantasygamesserbia.com/about.htm

i na srpskom:

http://www.fantasygamesserbia.com/SR/about.htm

Imas prilicno dugacak tekst sa linkovima ka jos teksta...

Mozda mozes dobiti precizniji odgovor ako postavis konkretnije pitanje - sta te tacno interesuje... za nas koji smo u D&D vodama jako dugo, D&D je sirok pojam ;)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
asharak

Post by asharak »

Pa neznam aj ti mi preporuchi neki dobar board game al da bude Fantasy
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Za pocetak D&D i board Games nisu ista stvar :D Ako hoces neki dobar Fantasy board game, imas ih milion (WoW Board Game, Game of thrones, etc...). Pogledaj ovde: http://www.klubzmaj.org.yu/forum/viewforum.php?f=12

I za D&D i za Board Gameove postoje konkretne lokacije na forumu gde mozes detaljnije da se raspitas i da postavis temu sa nekim preciznijim pitanjima (za D&D na jelte sekciji D&D, samo skroluj malo dole :) a za Board Games ides u Ostale Igre).

Takodje, mnogo bi pomoglo ljudima koji ce ti objasniti bilo sta da postavis konkretno pitanje sta te interesuje u vezi cega ;)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Pa ocigledno je da covek ne zna skoro nista i da treba neko da mu objasni sta je to DnD, kako se to igra, itd...
Znaci osnove, sto prostije moguce, bez preteranog proseravanja, i tako.
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Dobar pocetak je recimo AD&D Boardgame... igras fantasy boardgame a polako ulazis i u svet D&D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

E sad da bih bio siguran da se razumemo oko pojmova:

Postoje:
1. Boardgames - to ti je nesto nalik monopolu recimo i riziku, samo sto su mnogo komopleksnije i interesantnije, naravno. Postoji jako puno boardgame-ova sa razlicitim tematikama. Fantasy games store ti kod nas ima najveci izbor i najmanju cenu za iste, te bih ti savetovao da svratis tamo ako te iste interesuju. Adresu sajta vec imas, a na sajtu imas i adresu kluba. Po mom misljenju najbolji boardgame je Puerto Rico (mada nije fantasy zanr), i pored njega Princess of Florence i Age of Steam (ni jedna od njih nije fantasy).

2. D&D games - ovde imas ogroman broj sistema koji se razlikuju po tome koje rase i klase likova mozes da "glumis". Jedan igrac je DM (dungeon master) i on vodi avanturu, dok ostali igraju uloge likova. Ako te ovo zanima, moj savet ti je Warhammer FRP 2, mada ima jos dobrih sistema. Mislim da i ovo imas u Fantasy Games.

3. Stone ratne igre - ovo imas u prodavnici Hobby Store u Zvecanskoj 1a, i tu opet postoje razni sistemi: warhammer, warhammer 40.000, i lord of the rings. Svratis tamo pa pitas, pa ti neko od radnika objasni. Kod nas se najvise igra warhammer od pomenutih.

4. Karticne igre - ovih ima jako puno, ali kako ja nisam neki specijalista za iste, necu pricati vise o njima. Postoji nekoliko klubova koji drze razne kartice (2 vec pomenuta i jos white dragon i valjda jos neki)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Post by Zekina banda »

Stone ratne igre (poznate kao i miniatures games) se igraju jos u Grifonu (Confrontation) i kod Rika (Warmachine/Horde, a uskoro i Infinity). Ove igre, kao i one koje je pomenuo Dz. Vejn, igraju se sa minijaturama koje je prethodno potrebno sklopiti i ,pozeljno je, obojiti. Postoje i Igre za koje su figure vec sklopljene i obojene (pre painted plastic ili ti PPP) a to su D&D, Star Wars, Dreamscape... Ove igre spadaju u colectible, tj. kupujes kutiju sa odredjenim brojem figura ali ne znas koje ces dobiti (kao slicice npr.). Posle nekog vremena imas gomilu duplikata i nepotrebnih figura, pa ih ljudi ovde bas mnogo i ne cene. Postoji, naravno, i gomila miniatures igara koje se neigraju kod nas.
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Cisto pojasnjenja radi:

D&D (Dungeons and Dragons) je, primarno, role-playing game, tj. igra uloga - moze da igra proizvoljan broj igraca (najcesce 4-7), pri cemu jedan od igraca (najcesce najiskusniji) vodi igru (termin za ovog igraca je Dungeon Master, DM), a ostali igraci vode imaginarne likove koje su sami smislili (ratnici, magovi, lopovi, svestenici, itd. - ovo su tzv. Player Characters, PC). Zadatak DM-a je da (1) osmisli pricu avanture koja ce se igrati i (2) vodi sve ostale likove u igri (Non-Player Characters, NPC).

Uopsteno govoreci, kada pocne avantura, DM obicno opisuje igracima okruzenje u kojem se njihovi likovi nalaze i daje im zadatke (uopsteno govoreci): nalazite se u gradu Stonekeep, koji je poznat kao trgovacki centar regiona; trenutno ste u krcmi; prilazi vam starac Foco od stotinu ljeta i trazi od vas da mu iz riznice zmaja Klamtraxinupterixa donesete magicni dragulj Optal, za sta ce vas bogato nagraditi. Na igracima je da odluce da li ce te zadatke prihvatiti i ne i na koji nacin ce ih resavati; u gore navedenoj situaciji, igraci npr. prihvataju zadatak i najpre moraju da saznaju gde se nalazi jazbina doticnog zmaja - imaju potpunu slobodu da rade sta god hoce da bi ostvarili te ciljeve.

Vazna je napomena da se sve odvija u glavama igraca, tj. nema nikakve table za igru, maketa, modela i slicno. Postoje kockice, koje se bacaju u situacijama kada je potrebno utvrditi da li je PC u necemu uspeo ili ne (ukoliko je situacija takva da zavisi od faktora srece). Postoje i minijature (koje su OPCIONE), ali se one koriste obicno samo u borbi, da bi igraci lakse vizuelno shvatili sta se desava.

Pravila za igru se nalaze u knjizi koja se zove Player's Handbook, a obicno su za igru potrebne jos dve knjige - Dungeon Master's Guide i Monster Manual. Trenutno je aktuelna edicija 3.5, a uskoro (u junu 2008.) izlazi 4. edicija igre. Gore pomenute OPCIONE minijature se mogu korisiti i za D&D Miniatures Skirmish Game, koja je ratna igra na tabli u kojoj dva igraca suprotstavljaju svoje warband-ove. Skirmish koristi donekle pojednostavljena pravila i zna da bude vrlo zabavan. Cisto da napomenem, postoji i D&D board game, koji nisam nikada probao, ali znam da ga ima u Fantasy Games Srbija prodavnici.

Druge role-playing igre koje su kod nas dosta zastupljene su Warhammer Fantasy (slicno kao D&D, ali je svet mnogo brutalniji i mracniji), World of Darkness (alternativna verzija naseg sveta u kome igraci igraju vampire, vukodlake i sl.) i MERP (svet Tolkinovog Gospodara prstenova). Naravno, postoji jos mnogo, mnogo razlicitih igara.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

Mozda ne bi bilo lose da se nabaca na jednom mestu sto vise opisa za sve sto igramo, pa da se ova objasnjenja postave kao neki sticky ili anno. Bilo bilo bi korisno za nove igrace?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Locked

Return to “D&D”