Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

RPG sistemi, opšta rasprava o RPG temama
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Dawngreeter wrote:Zanimljivo, mislim da nikad nisam sreo osobu sa kojom se toliko apsolutno ne slazem po pitanju RPGova. Naravno, ne postoji ispravan nacin igranja RPGova pa time ni Orijanin nije striktno pogresan. Ali sam stvarno zaprepasten procitanim. Mozda bi bilo bolje da pises svoje price umesto da igras RPG?

Sto se settinga i sistema tice, Nenade toplo savetujem da drzis sistem i setting nerazdvojiv. Razmisli sta ti setting cini specificnim i u daljem razvoju sistema mehanikom podrzi te specificne elemente.
Puno poshtovanje tudjem mishljenju. Bila bi srecna da dobijem i ponashnjenje za `da drzis sistem i setting nerazdvojiv`. Shto se pricha tiche nemam vremena trenutno.
Dzon Vejn wrote:otkucano je 303 reci sa 1529 karaktera, odnosno 1835 ako racunamo i znakove razmaka, i ukoliko word count ne laze.
Uff bash nemash pametnija posla, a word sluzi za neke ozbiljnije stvarchice od prostog brojanja karaktera :wink:
Dzon Vejn wrote:a izmedju je bilo i jedno:
A izmedju i josh koji PP sa objashnjenom mehanikom foruma. Ako je ovde ironija, sarkazam, provokacija i personalizacija normalna stvar, pa prilagodcu se zarad sticanja novih znanja. Na srecu mozak mi brzo odbaci debilne informacije poput broja karaktera u mom postu. :wink:
Dzon Vejn wrote: Zato sto je to jednako tesko kao zamisliti Herr Antica kao sex ikonu perioda 2010-2020 (i ako neko napravi FRP na ovu temu, tuzicu ga za kradju intelektualne svojine :D :D :D).
Hahahaha :lol: :lol: :lol: , meni se svijda ideja, al s obzirom da si je zashtitio.... mozda moja sex ikona u takvom frpu bude Radovan 3.

Dzon Vejn wrote:A svima nama ostalima jeste...
A to shto je tebi ili bilo kome teshko da neshto zamisli to govori o mogucnostima vashe mashte i ogranichenostima logikom realnog sveta (fizike, istorije, kulturnog nasledja i slichno). Meni apsolutno nishta nije teshko da zamislim, nadjem neku `logiku`, iskreiaram i otfrpujem ovako ili onako. Nije mi jasno kako to tvoj rp izgleda? Tako shto ti GM na tacni kaze kakav ti je lik, imash stroge smernice po kojima treba da se ponashash i udri? Generalno mora da je dobar GM, treba i to osmisliti ali iskreno shta cesh mu ti kad moze da igra sam sa sobom jer je predefinisao karaktere.
Gassalasca Jape wrote:EDIT: Ja bih se zaprepastio ako od svih onih SS oficira IRL bar jedan nije bio Jevrejin.
:lol:
Gassalasca Jape wrote:That said, predlazem da diskusiju sa ovom devojcicom prebacite na drugu temu, jer moze biti plodonosna, a nije red da kvarimo topic Nenadu. -_-
:applause:
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Post za brisanje. Dobila sam neke silne Server erore prilikom slanja i odjednom dupli postovi. Hvala.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by bojan »

Gassalasca Jape wrote:
CirKhan wrote: ...EDIT: Ja bih se zaprepastio ako od svih onih SS oficira IRL bar jedan nije bio Jevrejin...
Bez da sam zapravo trazio:
http://www.imdb.com/title/tt0099776/
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by lord warrior »

Dzon Vejn wrote:...(stim sto d100 i d100 predstavljen kao 2d10 nije isto).
Zapravo jeste, posto se vrednosti na kockicama ne sabiraju. Kada bi se sabirale, da ,dobio bi diskretnu Gausovu raspodelu, ali s obzirom na to da se gledaju odvojeno, imas linearnu raspodelu za desetice i linearnu rapodelu za jedinice. Na primer, verovatnoca da dobijes broj 42 na d100 (iskljucivo 42), iznosi 0.01, bas kao i za svaki drugi broj. Da bi dobio taj broj na d100 pretstavljen sa 2d10 treba ti 4 na kockici za desetice i 2 na kockici za jedinici. Verovatnoca za 4 na prvoj kockici je 0.1, verovatnoca za 2 na drugoj je 0.1. I gle cuda, kada to pomnozis, dobijes 0.01.

Ako za primer uzmes da ti treba 42 i manje, verovatnoca na d100 iznosi 0.42. Ako to predstavljas sa 2d10, racunica se znatno komplikuje, ali ukratko, ako je na prvoj kockici 0, na drugoj ti treba 1-9 (jer se dve nule tretiraju kao 100), ako je na prvoj 1, 2 ili 3, na drugoj ti odgovara sve od 0-9, a ako je vrednost prve kockice 4, onda ti na drugoj treba 0, 1 ili 2. Posle preracunavanja dobijas 0.1*0.9+0.3*1+0.1*0.3=0.09+0.3+0.03=0.42.

Smanjite malo medjusobne prepirke, ovo ipak NIJE topic o SRP-u. Za razliku od Gulana tada, autor slusa konstruktivnu kritiku, te stoga ima smisla istu i davati.

Jos samo jedna stvar, nenade, posto si odlucio da batalis zavod za intelektualnu svojinu. Kada budes imao finalnu verziju knjige, nije lose da je odneses u Narodnu biblioteku i uzmes CIP i ISBN. Time si se obezbedio da ce u katalogu uz ime tvoje publikacije stajati tvoje ime, a ako se ikada odlucis na stampanje, ISBN ce ti omoguciti da ti stamparija naplati samo 8% PDV-a (ili koliko vec sada iznosi na knjige). Proces dobijanja je prost, a cena je mozda oko 2000 dinara za oba.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Sto se ilustracija tice, naravno da se Lord Shunka ne hvata za glavu... Lord Shunka zna koliko je tesko naterati ljude da nacrtaju nesto ako neces da im platis... A i setimo se Izvora Magije, koji jesu placali ilustratore (dok nisu pukli jeli pa su ostali duzni nekima, ali u principu su posteno isplacivali), pa je to i dalje izgledalo semi-ocajno.
Jedino dobro resenje za ovakvu stvar jeste naci nekog studenta zavrsne godine koji bi ilustrovao ovakvu knjigu kao svoj diplomski (ili nesto slicno) rad. Tako je odradjen onaj Satirikon, koji super izgleda...

Sto se ostalog tice - svaka cast za trud, ali mislim da high fantasty sa macevima, vilenjacima i patuljcima, pa cak i inspirisan slovenskom mitologijom, nije prava stvar za srpsku RPG scenu...
Trebalo bi igracima ponuditi nesto drugacije, sto ima autenticni lokalni smek. Recimo, horor prica o zabacenom selu koje mori neko stvorenje iz folklora (tipa vampir, vukodlak, ili nesto manje poznato). Ili da igraci budu hajudcka druzina u zemlji pod turskom okupacijom... Ili cak junaci epskih proporcija poput Marka Kraljevica, ali ipak nominalno Turski vazali, kojima Sultan u Carigradu zapoveda i tolerise samo odredjenu dozu nepokornosti. U svakom slucaju istorijski setting sa natprirodnim ili epskim elementima, radije nego fantazijski svet udaljen od ponzatog nam...

Takodje treba imati nekoga ko jako, jako, jako dobro vlada srpskim jezikom. Ko ume da se sluzi svim tim turcizmima i arhaizmima na nacin koji bar deluje autenticno. "Megdan Maceva" bar meni zvuci uzasno. Zasto bi macevi izlazili na megdan? Dobro u high fantasy-u ima maceva sa istorijom dugom stotinama godina... I mozda zapravo mac ima svoj duh. I mac bira macevaoca koji ce ga nositi... A ima dva najpoznatija maca koji su uvek suprostavljeni, i kroz istoriju uvek se nekako zadesi da se veliki junaci suceljavaju koristeci bas ta dva maca... Ali to je nekako prenategnuta teorija da bi se opravdao takav naslov :D

Edit: I definitivno mislim da igracima treba ponuditi setting pre nego sistem. Ideje i inspiracije za price i likove, radije nego puka sredstva da se to mehanicki odigra. Sa druge dobar sistem pravila sam po sebi radi upravo to - kroz pravila prezentuje i price koje/kakve mogu biti ispricane, i likove koji ih nastanjuju...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Kirgan »

Dakle 3K6 je dobar i los neke stvari se tesko urade (al modifikacije to regulisu izgleda) te je onda malo cudno tj mozda ipak treba promeniti mehaniku a dobar je sto ljudi mogu da se igraju sa JAMB kockicama tj obicnim znaci ne zahteva puno cimanja sto se cena tice mozda kad vec imamo GURPS inspiraciju (3K6 je inace jedna od opcija za igranje u doticnom sistemu) uzmi tehnoloski nivo pa preko njega modifikuj cene i ucestalost proizvoda a dodaj i magijski nivo jer ipak je fantasy tj (Sumski Vilenjaci su tehnoloski hendikepirani nema tu metala i kojecega al imaju extra magicne predmete to je samo primer) Da lici na Tolkina lici al boze moj i on je sam trazio inspiraciju iz starijih kultura te od toga ne treba bezati vec izabrati ono sto ti se najvise svidja :badger: :badger: :badger: volim ovog Jazavca :twisted:
@CirKhan ma nisam bio dobar sa pistoljem samo je D20 sistem pa sam postao dobar hteo to ili ne :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

lord warrior wrote:
Dzon Vejn wrote:...(stim sto d100 i d100 predstavljen kao 2d10 nije isto).
Zapravo jeste...
Eto ti ga sad... hvala na matematickoj edukaciji :D... a bio sam ubedjen da cinjenica da drugu kockicu ne gledas, ako ti je prva kockica povoljna, remeti matematiku (sto naravno nisam proverio)... sledeci put cu morati da odradim domaci iz matematike :geek: , pre nego sto nesto napamet kazem ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

@Gassalasca Jape & Bojan
Zapravo se suskalo da je Rajnhard Hajdrih bio po dedinoj strani Jevrejin, pa ga je i navodno Himler hvalio kako je ovaj "pobedio Jevrejina u sebi", a Kanaris je pokusavao to da izvuce iz naftalina kako bi ga diskreditovao ali mu je to Hitler najstroze zabranio jer mu je ovaj bio miljenik i covek od poverenja...No, cak i da je to tacno Hajdrih nije bio practicing Jew a i ja kao GM nikad ne bih dozvolio igracima da igraju pocetnog lika sa tolikim power levelom, osim ako u pitanju nije Godlike rpg. Taj je imao vise skillova na 90+% od onog Kirganovog Fu Mancuovog unuka.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Last edited by CirKhan on Fri Aug 26, 2011 11:40 am, edited 1 time in total.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by bojan »

Interesantno.
Orijana, da li si razmislila nekada da zapravo vecinu dobrih RPG-ova (barem onih koje sam ja igrao, a bilo ih je o-ho-ho) zapravo drzi njihov unikatni seting? (Call of Cthulhu, Warhammer FRP, Dark Heresy, Changeling)
I da je njihova mehanika zapravo prilicno nebitna?
E sada naravno da postoji vise sloboda i ne sloboda u takvom svetu. Recimo u WFRP-u je IMO osnovna ideja "nas malo protiv snaga mraka". Znaci:
-mozes voditi dobrog Dark Elfa (mada ja nekako ne bih, gadljiv sam na elfove). Ima jedna dobra avantura (ja je sastavio uglavnom, sto od delova postojecih mini-avantura, sto ja smislio***) o Dark Elfu (NPC-u doduse) koji trazi iskupljenje jer mu je nesto promenilo zivot. Sa sve vise teskih odluka za igrace.
-Mozes voditi Witch Huntera sa mutacijama. Samo zivot ce ti biti tuzan ako iko sazna za iste. Primer (Ozbiljan spoiler za Thousand Thrones kampanju):
[spoiler]Ansel Vorman u Thousand Thrones kampanji, mutant koji moze da "namirise" druge mutante pa ih pronalazi i ubija. Uglavnom one na visokim polozajima. Postaje heroj naroda, Maskirani Osvetnik. Zavrsi loshe, ali mu bogovi uslise zelju i umre kao covek, bez mutacija.[/spoiler] IMO odlican primer kvalitetnog background-a jednog relativno sitnog NPC-a.
-Prilicno mi je u suprotnisti sa idejom sistema da ti vodis nekoga posvecenog Haosu - opet, "nas malo protic snaga tame" - tj. ako si na strani tame gubi se cuveni "We few, we band of brothers" momenat.
-Takodje smatram da nije bas najsrecnije voditi elfove nlo koje vrste jer:
- oni su nesto relativno nepoznato u tom svetu i imaju dosta mistike. Ako se srecu previse cesto gube mistiku.
- nacin razmisljanja im je potpuno drugaciji od ljudi i zapravo dosta tezak za igranje.
- imaju spicaste usi i namaju bradu.
Cela ideja dobrog roleplay-a (RP-a dalje) je IMO da lika koji mora da napravi teske moralne odluke. Lepota WFRP-a, DH-a, CoC-a je sto ti oni samim svojim setingom to omogucavaju - zapravo postoje ljudi do kojih ti je stalo, koji izgledaju uverljivo i .
Povodom pisanih avantura - igrao sam dosta pisanih i dosta smisljanih avantura. Tja, i jedno i drugo ima mane - pisane cesto imaju delove koji se ne svidjaju svima (jerbo imaju za svakog po nesto), dok home-made najcesce pate od nedostatka fokusa pa se previse rasplinu sto je posledica uglavnom nedostatka play-testiranja. Zato je moja preferenca da uzmem pisanu avanture i vodim je. Nakon 1/4 do 1/3 avanture jasno mi je sta igracima smeta, a sta im se svidja. Onda lepo u ostatku avanture ono sto im se ne bi svidelo lepo doradim da im se vise svidi (Thousand Thrones i epski dungeon crawl na kraju - znatno skracen, ubaceni neki momenti itd). Takodje u duzim pisanim kampanjama (Thousand Thrones, Enemy Within, Harlock's Legacy, Masks of Nyerlathotep) smatram da postepeno dolazi do zamora materijala te da treba ubaciti po koju side-avanturu (U Thousand Thrones dok sam ga vodio 4 komada - jedna o prevarantima, jedna o gorepomenutom Dark Elfu, jedna "klasicna" o kultu u Kisljevu i jedna na temu "uklete kuce", isto u Kisljevu, tacnije u ukletom gradu Praag ([spoiler]osim sto se ispostavi da kuca zapravo nije ukleta, barem nista vishe od grada[/spoiler]).

***Ako neko hoce da proba neka okupi 3-5 ljudi, likovi su pregenerisani (likovi igraca iz Thousand Thrones kmpanje koju sam vodio). Zavrsi se za dva sesion-a.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Zato sam eksplicitno napisao gde se nalazi mutacija i kog je tipa :D .

Thousand Thrones nisam (jos) vodio / igrao, ali ako se ne varam trebalo bi da ima jos takvih primera, mada se ne mogu setiti konkretnih (mozda je u pitanju i nesto sto sam skinuo sa neta, nevezano za "glavne" kampanje - ipak se dugo godina nisam igrao WFRPa, niti citao stivo), gde likovi imaju "razne aplikacije" na sebi, protiv kojih bi se "trebali boriti" (moguce da je onaj zamak Witgendorf, ili kako bese, jedan od primera, ali ne mogu vise tvrditi, ipak je proslo puno godina).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

U situacijama ili postavci gde je jasno naznacheno chemu druzina naginje (u tvom primeru haosu ili protiv istog) logichno je da cesh se opredeliti. Mislim da bi samo zadrt chovek u druzini koja se bori protiv haosa hteo da igra demosnkog lorda i unishti celu koncepciju. Sa druge strane ja sam igrala izuzetno zanimljivu mini kampanjicu (mini jel se na zalost nije zavrshila) gde je u evil druzinu upao paladin (napominjem good paladin). U pochetku smo ga vukli vezanog da bi kroz par epizoda i odlichnog RPa od strane palishe, on pola druzine iz evil karaktera pretvorio u sledbenike svoje vere. Dobar igrach, dobar frp. Sa druge strane imali smo i situaciju gde je moj inache sasvim dobar drugar koji ne razume tematiku frpa a zeli da je razume, odluchio da bude evil klerik prosechno finoj druzini. Na kraju s obzirom da nas je totalno preobratio na svoju evil stranu odbijajuci da lechi, praveci gluposti od kojih se i Bog GMova hvata za glavu, zavrshio je tako shto je od svojih saboraca za koje je pogreshno mislio da ce ga tolerisati za vjek vjekova, bio ubijen, iseckan, skuvan i pretvoren u undeada.

Dakle ponovicu da ukoliko postoji dogovor u samoj sushtini stvari, e mi smo protiv haosa, nemoj da davish sa tim kako su ti Impovi slatki jer nisu, to mi je ok ili u mom svetu nema macheva, ne mozesh sad ti da rodish longsword. Ali apsolutno mi nije ok da pravila jedne igre funkcionishu samo u jednom svetu. Niti da mi GM odredjuje kako cu ja svog karaktera voditi.

Shto se tiche onoga o elfovima, mislim da je preveliki off topik, u svakom sluchaju svako bira rasu koju voli, ja recimo patuljke ne mirishem neshto preterano a ni hobite, al dobro necu matretirati nikog shto ih vole.

Kad smo kod moralnih odluka, svakako, slazem se, ali to se zove igrati svog lika>> Par primera. Patuljak koji je video statuu od mitrila u udaljenom kraju sobe. Na podu su sedam magichnih krigova koji isijavaju neshto. On i ako nije glup, i ako zna da ce poginuti, svog lika je u startu napravio tako da mu je jedan od karakternih crta da voli mitril (kao i svi patuljci nishta novo), on se zalece i gine tamo negde kod treceg kruga. Za mene je to odigrati svog lika. Znao je da ce poginuti ali opet. Dakle, ja zamislim da moj lik kija svaki put kada baci spel i udjem u sobu u kojoj se zilion trepova aktivira na zvuk kijanja i napadnu me xy zombija i uz to sam dobar klerik koji lechi svoju druzinu. Jbg moralna dilema bacati spel, spasti druzinu a poginuti jer si lika zamislio ka pozrtvovanu Micu Cicu ili ne raditi nishta pa preziveti koliko toliko ali od RPa ni R. Za mene moralne dileme svakako dolaze od strane GMa ali cu ih reshiti u skladu sa sopstvenom zamisli mog lika (ako je bahati heroj koji je nabedjen da moze svakome da *** milu mamu, taj ce se zaleteti na hordu likova +2-3 nivoa iod njega, nece pobeci kao kukavica, jbg poginuce verovatno ali odigrace svog lika. Sad imam barbiku u druzini koji ne zeli dapije potove u rageu, ne zeli, ok ne mora, i gine chovek, ali opet igra svog lika, shta treba GM da mu kaze ` e morash da pijesh potove?`.) a ne na osnovu nekog setinga ili GMove zamisli kako MORAM da odradim.

U svetu koji je moj GM smislio ima par likova do kojih mi je jako stalo, mom karakteru dodushe, ne treba mi 6k stranica da prochitam o nekome da bi ga zavolela ako GM zna da mi to lepo skrati i opishe na pravilan nachin.
Last edited by Orijana on Fri Aug 26, 2011 11:57 am, edited 1 time in total.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Osim sto mi je interesantno da post iznad mog ima 578 reci, 2590 karaktera, odnosno 3173 sa razmacima, hteo sam prokomentarisati da mozda ne bi bilo lose da admin odcepi svu ovu raspravku koja nije vezana za temu u poseban topic.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Au ljudi al ste se vi "iznapisivali". XD
Sad ne znam šta da radim, da li da odvajam setting i sistem ili ne? o.O
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Pendargon »

Jebote, nema me pola dana i frp sekcija eksplodira uz veliko BOOOOOM!!!
Sad moram da iscitam 5 strana svega, + frp pdf.

Mada, nije ni to lose, posle duzeg vremena, forum podseca na stari.
8-)
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dawngreeter »

Daklem, sistem. 3d6 je dobra osnova za sistem iz mnogo razloga, jedan od kojih je moja ljubav ka parabolickim krivama verovatnoce i cinjenici da, za razliku od linearne verovatnoce, brojevi i modifieri kod sistema koji sabira bilo koje tri kocke jako mnogo znace. Problem je sto je ovde izlozen sistem prilicno nesvestan toga i mehanikom barata kao da je u pitanju linearna funkcija te se razbacuje plusevima sakom i kapom. Da bih objasnio probleme i potencijalne prednosti koje treba iskoristiti, evo grafikona verovatnoca svih mogucih zbirova 3d6 bacanja:

Image

Evo najbitnijeg svojstava ispoljenih kroz tu krivu: za malo pa 50% svih roll-ova ce biti u opsegu vrednosti od 9 do 12, a imas skoro 75% sanse da dobijes 9 ili vise.

U sistemu pise da je bacanje spell-ova 8+ roll. To je 83.8% sanse, bez ikakvih modifiera. U pitanju je ekvivalent bacanja jedne sestostrane na kojoj ne sme da ispadne kec (83.3%) sto znacajno uproscava celu stvar. To znaci da na beskonacno bacenih spellova svaki sesti puca.

Ovakva paradigma bacanja kockica povlaci za sobom ogromnu tezinu bilo kakvih modifier-a. +1 na roll je enormno veliki bonus. Za prosecan roll, to je skoro 12% veca sansa za uspeh. Svaki sledeci bonus poen dodaje manje sanse, tako da posle prvih par bonus poena cela stvar postaje besmislena. Mehanika bacanja kockica ocigledno nije uskladjena sa deljenjem bonus sakom i kapom za sta god ti padne na pamet.

Ovome treba dodati da je sistem konstantni opposed roll. Obzirom da nista nisam video u sistemu sto kaze da je GM-ov roll ikada modifikovan, cela ideja opposed roll-a postaje vrlo sumnjiva. Mnogo je bolje da ili prekrojis sistem tako da opposed roll ima smisla, ili da svaki roll gadja fiksno 11+ za uspeh. O tome kako prekrojiti da opposed roll ima smisla, sledeci put kad budem imao malo vise vremena.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by lord warrior »

Ne moraju moralne dileme dolaziti od strane GMa, igraci su nekada dovoljni da ih naprave. Takodje, mislim da primer patuljka koji voli mitril i nije neki sjajan primer moralne dileme - pre neuhranljive pohlepe.

Par primera dilema (ili mozda prilicno jasnih odluka?):
Thousand Thrones. Dva Witch huntera u druzini. Druzina ubija Khornovog sampiona. Jedan od karaktera svojevoljno prilazi macu i uzima ga. Jedan witch hunter momentalno vadi pusku i nisani u karaktera (i ubio bi ga, da Ogre nije spasao dan udarivsi karaktera pljostimice helebardom). Druzina je preko godinu dana zajedno prolazila kroz muke i teske situacije, ali se odao haosu... Kazniti ga za greh, ili oprostiti?

Dark heresy koji trenutno igramo:
Pucati u antagonistu i rizikovati pogoditi clana druzine, ili izvuci bajonet i napasti ga, rizikujuci smrt? Kakav je to oficir Imperijalne mornarice koji salje svoje ljude u smrt bez razloga? - izvuci bajonet, ubiti antagonistu, poginuti.

Opet Thousand thrones - Dva gorepomenuta witch huntera u bespucima Kisleva traze neki trag, i nailaze na kolibu. Odlicno, evo gde cemo da se raspitamo. Na veliko iznenadjenje, vrata otvara mutant, a koliba je puna jos takvih. Pobiti ih? Ili se okrenuti i otici, zaboraviti na vec dovoljno uboga stvorenja, koja ce ionako izumreti u divljini, sama?

Nekako me diskusija o moralnim dilemama uvek natera da se prisetim Nivenog dela "Inzenjeri prstena". Ubiti 5% populacije sveta da bi se spaslo preostalih 95%. Samo... 5% je 1.9*10^19... A neke od ugrozenih osoba koja mora napraviti odluku licno poznaje...

I kad me ne bude mrzelo, razdvojicu topike.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Dawngreeter wrote:Daklem, sistem. 3d6 je dobra osnova za sistem iz mnogo razloga, jedan od kojih je moja ljubav ka parabolickim krivama verovatnoce i cinjenici da, za razliku od linearne verovatnoce, brojevi i modifieri kod sistema koji sabira bilo koje tri kocke jako mnogo znace. Problem je sto je ovde izlozen sistem prilicno nesvestan toga i mehanikom barata kao da je u pitanju linearna funkcija te se razbacuje plusevima sakom i kapom. Da bih objasnio probleme i potencijalne prednosti koje treba iskoristiti, evo grafikona verovatnoca svih mogucih zbirova 3d6 bacanja:

Image

Evo najbitnijeg svojstava ispoljenih kroz tu krivu: za malo pa 50% svih roll-ova ce biti u opsegu vrednosti od 9 do 12, a imas skoro 75% sanse da dobijes 9 ili vise.

U sistemu pise da je bacanje spell-ova 8+ roll. To je 83.8% sanse, bez ikakvih modifiera. U pitanju je ekvivalent bacanja jedne sestostrane na kojoj ne sme da ispadne kec (83.3%) sto znacajno uproscava celu stvar. To znaci da na beskonacno bacenih spellova svaki sesti puca.

Ovakva paradigma bacanja kockica povlaci za sobom ogromnu tezinu bilo kakvih modifier-a. +1 na roll je enormno veliki bonus. Za prosecan roll, to je skoro 12% veca sansa za uspeh. Svaki sledeci bonus poen dodaje manje sanse, tako da posle prvih par bonus poena cela stvar postaje besmislena. Mehanika bacanja kockica ocigledno nije uskladjena sa deljenjem bonus sakom i kapom za sta god ti padne na pamet.

Ovome treba dodati da je sistem konstantni opposed roll. Obzirom da nista nisam video u sistemu sto kaze da je GM-ov roll ikada modifikovan, cela ideja opposed roll-a postaje vrlo sumnjiva. Mnogo je bolje da ili prekrojis sistem tako da opposed roll ima smisla, ili da svaki roll gadja fiksno 11+ za uspeh. O tome kako prekrojiti da opposed roll ima smisla, sledeci put kad budem imao malo vise vremena.
Vau. :) Nestrpljivo čekam trenutak kada ćeš imati malo više vremena. XD
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Bravo, ja sam za takve dileme i frp, i ono o chemu govorim jeste da bi volela sama da donesem odluku oprostiti ili ne, a ne da mi GM zakuca da bi moj karakter bash to i to uradio ili da u njegovom svetu svi ljudi sa takvom dilemom moraju uraditi to i to.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Rover »

moram samo da napomenem jednu stvar, potpuno ne vezano za sistem i setting... pre nego sto izdas, daj nekom koga ne interesuje sustina knjige da procita, i pronadje pravopisne greske, posto veruj mi ima ih prilican broj.

sto se tice ostatka, pogledacu jos, pa mozda cak nateram nekoga da se playtestuje malo :P

takodje, slazem se sa shunkom u potpunosti, stvarno bi bilo lepo naci nekoga ko se razume u srpski jezik, i srediti malo neke izraze koji se pojavljuju u rpu.
Last edited by Rover on Fri Aug 26, 2011 12:52 pm, edited 1 time in total.
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Rover wrote:moram samo da napomenem jednu stvar, potpuno ne vezano za sistem i setting... pre nego sto izdas, daj nekom koga ne interesuje sustina knjige da procita, i pronadje pravopisne greske, posto veruj mi ima ih prilican broj.

sto se tice ostatka, pogledacu jos, pa mozda cak nateram nekoga da se playtestuje malo :P
Naravno. Imam ja prijatelja koji je diplomirani lingvisticar. Namucicu ga. ;)
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

Kakav je to oficir Imperijalne mornarice koji salje svoje ljude u smrt bez razloga?
Tipican.
Bravo, ja sam za takve dileme i frp, i ono o chemu govorim jeste da bi volela sama da donesem odluku oprostiti ili ne, a ne da mi GM zakuca da bi moj karakter bash to i to uradio ili da u njegovom svetu svi ljudi sa takvom dilemom moraju uraditi to i to.
Na to sam i mislio kada sam ti rekao da imas problem sa GMazovima.
To je naprosto lose vodjenje. sa druge strane cini se da ti ides u kontra ekstrem, pa sad zahtevas neku apsolutnu slobodu u interpetaciji i lika i sveta, a to ne spada u domen igraca, osim ako nije u pitanju neki kolaborativni free form poput Universalis-a. Lik je uvek uslovljen svojim okruzenjem i njegov je sastavni deo. Zato se aspekti i karakterne crte karaktera koji su formirani iskustveno definisu tokom procesa kreacije.
I da, onda GM ima puno pravo da ti prebacuje da ne igras svog karaktera dosledno, ako taj pripremni proces bacis u vodu i kazes "od sada ce moj Dark Elf da bude dobrica". Mozda ukoliko je to logican ishod nekog dugackog transformativnog proces kojim ce napustiti svoju kulturu i prihvatiti novi obrazac ponasanja i moralni kompas, ali ne samo zato sto je igracu to tako na jednom sessionu palo napamet da bi bilo cool. Sam osto se to onda ne penalizuje time sto ti GM eksplicitno kaze "e to ne moze!", vec tako sto ces prvo dobiti negativne XP za role play a potom ces se nositi sa in game posledicama takvog postupka. Takav ex-dark elf na primer bi postao glavna meta ostatka dark elfdoma za izivljavanje a sigurno mu ni druge rase ne bi bas poverovale na rec da je "beo u dusi".
Posto je takav game play naporan i za igraca i za GMa, onda je daleko bolje naprosto zadati parametre karaktera na pocetku i pomerati ih evolutivno korak po korak, umesto u radikalnim, jednostranim i verovatno nelogicnim skokovima.
Izuzetak je World of Darkness gde se angst -driven transformacije karaktera eksplicitno podrazumevaju, mada i tamo ne mozes da nekaznjeno radis bas sve sto ti padne na pamet a i dalje vazi suocavanje sa in game posledicama takvih promena.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

lord warrior wrote: Opet Thousand thrones - Dva gorepomenuta witch huntera u bespucima Kisleva traze neki trag, i nailaze na kolibu. Odlicno, evo gde cemo da se raspitamo. Na veliko iznenadjenje, vrata otvara mutant, a koliba je puna jos takvih. Pobiti ih? Ili se okrenuti i otici, zaboraviti na vec dovoljno uboga stvorenja, koja ce ionako izumreti u divljini, sama?
Witch hunter koga bih ja vodio, ovde ne bi imao takvu dilemu, nego dilemu kojim oruzjem zavrsiti posao - da li prljati mac, ili rizikovati neke drvene predmete koji mogu da napuknu (te posle jos da kostam i prirodu i sebe i Imperiju za izradu novih)... metkovi su out of question: to bi bilo rasipanje sredstava sto je blasphemy samo po sebi :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Orijana wrote: Ali apsolutno mi nije ok da pravila jedne igre funkcionishu samo u jednom svetu.
Glup stav. Postoje genericki sistemi koji se mogu primeniti na razlicite vrste svetova... Ali u tom slucaju obicno se koristi samo deo predlozenih pravila (ne trebaju ti pravila za pucanje iz vatrenog oruzja u svetu koji je na tehnoloskom niovu ranog srednjeg veka), ili se pravila blago modifikuju da bi se svetu dao jedinstven osecaj (kazu da je dobar primer za to Ravenloft u D&Du).

Ali kod fokusiranog RPGa PRAVILA I SVET SU JEDNO. Npr. ako pravila podrazumevaju bacanje magija, to znaci da je to svet u kome postoje magovi kao drustvena kategorija, koji imaju svoje mesto u poredku, svoje obicaje, svoj uticaj na ostatak sveta. U pomenutom Warhammeru svakog coveka mogu obuzeti ludilo i Haos ako je dovoljno izlozen njihovim uticajima, i u sistem je implementirana mehanika po kojoj karakteri sticu insanity i corruption poene, kasnije i ludila i mutacije. Call of Chtulhu emulira knjzevnost HP Lovecrafta, i sasvim je normalna stvar da neki od karaktera polude ili poginu, a drugi dodju na njihovo mesto... Svet je dobro dizajniran ako prati logicne posledice pravila, i obrnuto, pravila treba na verodostojan nacin da prikazu svet.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Ja ne igram sa takvim GMovima :wink:

Sa ovim shto si napisao se ja na primer apsolutno slazem. Ne govorim o ekstremu, mislim da sam i napisala `ukoliko se to dobro otfrpuje`, shto podrazuvema RP da bi neko doshao do odredjene prmene koju je zamislio. Kada bi svi menjali karaktere kako nam dune bilo bi bez veze.

E sad o svetu i povezanosti sa pravilima. Ukoliko uzmemo pravila WHa (koji nisam igrala al eto znam po neshto) gde dobijash insanity i corruption poene ako si zatrovan haosom. Shta ako ja napravim haos svet gde se ti poeni dobijaju ako pokazujesh znakove dobra? Samo obrnem situaciju da ono shto vazi za XX (Imperija ili kako se vec zove suprotna frakcija od haosa, ne bih da lupim pa sam stavila XX) u stvari vazi za haos u mom svetu ludila i mutacija (ili kako vec definishete svet haosa). Pravila funkcionishu, dobro su napisana i rade u bilo kom svetu u koji ih smestish.

E sad ako imash pravila koja ce iskljuchivo funkcionisati u svetu koji ima Dva sunca, 3 meseca, 6 polja sa ljubichicama i jednog kralja, meni se to ne svidja, neshto sa tim pravilima nije u redu ako ja ne mogu modifikovati svet u kom zelim da se avantura odigrava. Ajd uzecu DnD kao primer, ako ne zelim magiju u mom svetu, jednostavno cu zabraniti klase koje je imaju (ili profesije koji termin vam vishe odgovara) i lupam u nedostatku inspiracije reci alhemichari su zapamtili tajnu spravljanja napitaka za lechenje i eto. Ima mnogo monstera koji imaju ono dosadno grize te, jedna kandza, druga kandza, rep, da mogu popuniti rupe od onih` use spells at will` (ko kaze da Lich mora biti ultimativni baja). Ovo je sada na brzaka izrechen primer o kome iskreno nisam razmishljala preterano jer igram magove od kada igram ( u ostalom ako hocete sistem bez magija uzmite GoT).

Trudim se da ne pricham u ekstremu, pa cu ponoviti, mehanika i matematika ako su dobre mogu funkcionisati u vishe svetova ne samo u onom za koji su pisane.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Pravila koja funkcionisu samo u svetu sa dva sunca, tri meseca, sest polja ljubicica i jednim kraljem svidjace ti se onoliko koliko ti se svidi sam svet sa dva sunca, tri meseca, sest polja ljubicica i jednim kraljem. Zadatak game designera je da te ubedi da je taj svet mnogo interesantan i da je bas zabavno igrati se u njemu!!! E sad mozda knjiga ima opciona pravila, ako zelis da probas verziju sa sedam polja ljubicica! Ili sam GM moze da uradi neke tako jednostavne modifikacije. Ali ako zelis da se igras svemirskih brodova i laserskih pistolja, a ne ljubicica i kraljeva, onda jednostavno uzmes neku drugu igru!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Skrenuta mi je paznja da nisam koncizna dovoljno. Pa da se vratim na sam pochetak. (Slazem se sa postom iznad).

Sve vreme govorimo (barem ja tako mislim, mozda sam i omashila) o tesnoj vezi izmedju pravila i sveta. Ukoliko postoje pravila koja su predodredjena samo za jedan svet i mogu funkcionisati samo u jednom svetu, odredjenom procentu igracha ce se to dopasti a nekom tamo broju ne. I ako pravish sistem za svet koji hocesh i predodredish ga tom svetu idesh na neki tamo broj igracha a za ostale te boli uvo. E ako govorimo o propagiranju RP igre na srpskom jeziku i u opshte (mozemo ubaciti i ne moramo komercijalizaciju u smislu profita u tu jednachinu), zar nije bolje imati pravila koja mogu funkcionisati u bilo kom svetu (ili barem vecem broju od 1) kako bi vishe igracha igralo taj svet (bez da ima nad glavom `mora se igrati samo tu gde je autor pravila zamislio)? Zar nisu bolja pravila koja se mogu igrati i u svetu sa dva sunca i u svetu sa 4 sunca i u svetu sa 100, naspram onih koje mogu egzistirati iskljuchivo u svetu sa jednim?
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dawngreeter »

Nisam uveren da svi ucesnici ove konverzacije znaju o cemu je ova konverzacija.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Varijanta jedan je da ponudis standardan sistem, pomalo nalik svim ostalim, i priblizis ga publici koju bi to moglo interesovati ali nije im dovoljno blisko, prostorno, kulturno, finansijski ili lingvisticki. Takav je bio slucaj sa Izvorima Magije i to je naislo na odredjen uspeh. U smislu Izvori su se igrali i u Jagodini, i u Niksicu, i u drugim mestima gde drugih igara nema.

Varijanta dva je da se napravi igra koja nudi nesto sto ne nudi ni jedan drugi sistem (osim jezika). U takvom slucaju bi mogla naci odaziv i kod ljudi koji vec igraju RPG, kupuju knjige i znaju engleski. To je mnogo teza varijanta. I ja bih je odabrao iskljucivo zbog licnih interesa. Pozitivna strana toga je sto bi ovakva igra mogla da se dopadne i ciljnoj publici iz prve kategorije. A takav sistem bi trebalo da se koncentrise na stvari koje bi ga izdvojile u odnosu na sve ostale, umesto da pokrije sto vise teritorije i pruzi sto vise mogucnosti.

Edit: Dakle zakljucak - umesto sveta sa dva sunca, tri meseca, sest polja ljubicica i jednim kraljem, trebalo bi napraviti igru o svetu kakav bi se svideo Srbima (ili bar stanovnicima zemlje Srbije). To bi se verovatno najlakse postiglo oslanjanjem na istorijsku, folklornu ili urbanu tematiku. Mitolosku bas i ne, jer ljudi su slabo upoznati sa slovenskom mitologijom, a ako hoce da je uponzaju bolje da procitaju neke knjige umesto da se igraju vilenjaka, patuljaka i orkova. A stanovnici zemlje Srbije koji bi da se igraju u svetu sto vise udaljenom od zemlje Srbije (sto je jedna od poenti igranja ovakvih igara) neka nastave kako su do sada ziveli.
Last edited by Shunka on Fri Aug 26, 2011 4:23 pm, edited 1 time in total.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Pendargon »

Dawngreeter wrote:Nisam uveren da svi ucesnici ove konverzacije znaju o cemu je ova konverzacija.
Listen to the wise man! He is old and knowledgeable.

Takodje, Orijana, obrati paznju na sta ti ljudi skrecu paznju. Ako procitas sopstvene postove od pre dve-tri strane, maltene samoj sebi protivurecis?
Sta ti u stvari zelis? Setting bez sistema sa pricom koja te ni na koji nacin ne sputava u tvojoj zelji da budes plavi mrav homicidalnih sklonosti i blagim seksualnim preferencijama ka istopolnim slonovima? I zli GM ti ne da? Ili ti zli sistem ne da? Ili je svet u kome je postavljena prica ne da, ili ti da, pa te kazni, a tebi se to, eto, ne dopada, therefore it sucks? Ili sve zajedno...?

Malo kohezije ne bi bilo na odmet...
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Ok. Ne znam kako smo doshli do rasprave oko GMovanja i menjanja pravila i slichno, al jasnije od ovoga ne mogu da napishem, no shto cu sada>>>

U Megdanu Macheva pdfu koji ja imam pishe da su pravila predodredjena da se mogu igrati iskljuchivo u svetu koji je zamislio sam autor pravila. Meni lichno se to ne svidja. Ja volim univerzalne sisteme koje mogu igrati gde ja hocu (ili gde GM hoce sasvim sve jedno). To ne znachi da nikada nisam ili necu probati usko specijalizovane siteme, ali valjda na osnovu svih deklaracija o pravima iznoshenja mishljenja mogu reci da mi se to ne svidja. I da nisam zainteresovana da chitam pravila za usko specijalizovani svet.

Vecina ovde (tj svi osim mene) ochigledno mislite da su pravila predodredjena definisanim svetovima bolja. OK Vashe mishljenje, ali samo zato shto se sa istim ne slazem, ne znachi da ne razumem frp i da sam dubiozna :wink:

Ja sam pokretachu teme napisala da nisam zainteresovana zbog toga i toga, moje pravo, a on ako hoce da menja da mu pravila budu univerzalnija moze i ne mora, meni ni iz dzepa ni u dzep.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

Skrenuta mi je paznja da nisam koncizna dovoljno.
Tacno. Skaces k'o veverica sa ideje na ideju.
Zar nisu bolja pravila koja se mogu igrati i u svetu sa dva sunca i u svetu sa 4 sunca i u svetu sa 100, naspram onih koje mogu egzistirati iskljuchivo u svetu sa jednim?
Ne nuzno. Pravila su "dobra" samo u smislu koliko verno emuliraju dati zanr i/ili setting i utoliko da ne smetaju u procesu igre. Zato je cest slucaj da kada se genericka pravila primene na neki specifican setting, budu daleko inferiornija nego pravila pisana konkretno za taj isti setting. Primer: CoC (pozitivno) Vs CoC D20 Ili u skorije vreme Trail of Cthulu (pozitivno) Vs klasican CoC
Postoje izuzeci kada to nije slucaj, (GURPS Vampire) ali to je retko.
I ako pravish sistem za svet koji hocesh i predodredish ga tom svetu idesh na neki tamo broj igracha a za ostale te boli uvo.
Tacno tako. Svetu ne mozes udovoljiti. Zato vecinu game dizajnera boli uvo za sve potencijalne igrace, vec se skoncentrisu na zeljenu grupu koja je zainteresovana za njihovu igru. Nece isti ljudi zeleti da igraju Werewolf, Mage i Vampire a kamoli WoD, DnD, Pendragon, My Life with a Master i Human occupied Landfill.
Sto se tice popularizacije frpa na srpskom jeziku, to je zanimljivo pitanje koja bi strategija bila najoptimalnija. U principu se slazem sa Sunkom da bi bilo najbolje da to bude rules-light ali setting specific sa elementima autenticne domace mitologije i folklora. Odlican primer za to je GURPS Celtic Myth.
E sad o svetu i povezanosti sa pravilima. Ukoliko uzmemo pravila WHa (koji nisam igrala al eto znam po neshto) gde dobijash insanity i corruption poene ako si zatrovan haosom. Shta ako ja napravim haos svet gde se ti poeni dobijaju ako pokazujesh znakove dobra? Samo obrnem situaciju da ono shto vazi za XX (Imperija ili kako se vec zove suprotna frakcija od haosa, ne bih da lupim pa sam stavila XX) u stvari vazi za haos u mom svetu ludila i mutacija (ili kako vec definishete svet haosa). Pravila funkcionishu, dobro su napisana i rade u bilo kom svetu u koji ih smestish.
To onda nije vise Warhammer. As simple as that. Niko ti ne brani da uzmes core mehanike WH i da ih silujes, pardon prilagodjavas svojim potrebama, ali to naprosto nije vise ta igra. To je tvoj licni trip koji se zasniva na mehanici WH, i sa tim nema niceg pogresnog, ali nemoj da ga nazivas necim sto nije.
E sad ako imash pravila koja ce iskljuchivo funkcionisati u svetu koji ima Dva sunca, 3 meseca, 6 polja sa ljubichicama i jednog kralja, meni se to ne svidja, neshto sa tim pravilima nije u redu ako ja ne mogu modifikovati svet u kom zelim da se avantura odigrava.
A ti nemoj da igras po tim pravilima, nego nadji neka koja vise odgovaraju tvom senzibilitetu i viziji kako tvoja avantura treba da izgleda. Ako lepo formulises sta zelis, mi koletivno mozemo da ti izbrainstormmingujemo neki koji ce te ciniti najsrecnijom. A to sto se tebi ne svidja sto neki dati sistem ne podrzava ono kako si ti zamislila da treba da bude-well tough luck. Uzmi genericni sistem, kao sto vece rekoh.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Ja apsolutno uzivam u charima DnDija i Pathfindera pa nema potrebe da se zamarate oko potrage sistema za mene. Uostalom ne bi ni imala sa kim da ga igram verovatno, ipak tnx anyway :wink:

E sad shto se tiche vevericharenja my bad verovatno, ipak zadrzavam sva autorska prava na ideje i stojim pri svom da je za mene bolje da sistem shljaka u vishe svetova no u jednom.

A kad stignem prochitacu ceo pdf, na nesrecu ja sa matematikom vodim rat od osnovne shkole, pa sam spora na kapiranju :lol:
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Orijana, zaista me mrzi da sada prebrojavam, i da se vracam nazad kroz temu (ipak mi je radni dan gotov, a ide vikend, pa imam pametnija posla - recimo da gledam kako pada prasina), ali kontam da ces danas natuci jedno 2000 reci (ako vec nisi). Primera radi, Gorski Vjenac ima manje od 17.000. A onaj tamo je barem nesto pametno napisao. I nije pisao po principu: ako svi kazu da je zid beo, ja cu reci da je bilo koje druge boje, samo da nije beo, i bicu spreman da se do u beskonacnost nastavljam oko toga.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

Ja apsolutno uzivam u charima DnDija i Pathfindera pa nema potrebe da se zamarate oko potrage sistema za mene.
Cool. Osim sto D&D zapravo ima veoma specificne propozicije settinga. Za pathfinder ne znam, nisam citao ovaj njihov setting, ali ne verujem da je nesto bitno drugacije u odnosu na D&D.
U D&D-u ima jasno date rase/klase koje mozes da igras i to ti je to. Nekoj radikalnoj kretivnosti nema ich mesta. Da, imas obilje opcija (bar u 3.0/3.5 ed) ali u sustini ne mozes da izmisljas nove rase, spellove ili nedaj boze specificna pravila za svetove.
Tj. mozes naravno, ali je jako komplikovano i placas cenu u disbalansu pravila, koja su em suvise fino stelovana zarad game balansa, em nigde nije tacno objanjeno kako se to radi (jeste za neke stvari al iej rabacano po knjigama i edicijama). I onda za posledicu dobijas gomile onih besmisleno disbalansiranih but cool looking prestige klasa iz trece edicije.
Posledicno, skoro svaki D&D setting je totalna vanila koja lici na svaki drugi D&D setting. Zmajevi, orci, vilenjaci, isti poznati spellovi, bla bla you now the drill. Fakticki dobijas jedan sandbox asortiman klasa, rasa, monstera, featova, magicnih predmeta i spelova koje mozes da turis bilo gde, sto rezultira da svaki setting lici na bilo koji drugi setting. I gde ti je tu ta tvoja sloboda?
Postojali su izuzeci od ovoga u danima TSR-a, pre svega Dark Sun koji je bio najhrabriji iskorak iz stereotipne fantasy bljuzge, ali donekle i Ravenloft i Birthright koji su imali specificne mehanike koje su podrzavale premisu settinga.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Da preimenujemo mi ovaj topic na Megdan Roleplayera - novi obracun? XD
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Kirgan »

nenadradojcic wrote:Da preimenujemo mi ovaj topic na Megdan Roleplayera - novi obracun? XD
LIKE :applause: \:D/ :badger: :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Megabaja »

ne.

elem, orijana, mozda je trebalo da procitas neke od prethodnih tema ovde na forumu pre pocetka diskusije?

on a side note:

par sagovornika ima 30 i vise godina. i to ne kazem kao cinjenicu da odrasle treba postovati ili slicno, vec kao fakat da su oni oko 20 godina u FRP i da imaju dosta iskustva. razlicitih, ali ipak iskustava.

i vecini nas je palo napamet da pravimo sistem, i vecini nas je padalo tesko da shvatimo da ipak nismo neshvaceni, vec preterano hiroviti. i onda smo iskulirali. i sad smo sarkasticni, matori i zajedljivi... ili smo takvi bili i pre? :-k

sam sistem nije los za pocetak, ali bi bilo dobro da iscitate kako su inace nastajali sistemi, i kakve su probleme kreatori imali. pocnite od garija gajgaksa i marka rejn-hagena.

@svi ostali sa trocifrenim brojem postova: nemojte nekome ko prosto trazi da zapali cigaretu, nuditi svoj bacac plamena, koji radi po formuli koju ste sami smislili. polako, korak po korak...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Ljudi aj mala pomoć.
Dajte mi ideje kako da preimenujem projekat?
Megdan Mačeva ipak jeste malo :?
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Kirgan »

Heroji Tal-Imire :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Ja sad ne znam tachno o chemu zelite da vodite diskusiju, da ne ispadne opet vevericharim :wink: No kad me pitash o slobodi, ne znam da li zelish da prichamo o slobodi koju traze igrachi, dozvoljava GM, zabranama, ogranichenjima ili chemu tachno. Sloboda mi je isuvishe shirok pojam. Ako se pak osvrcemo na predhodnu diskusiju, sloboda koju ja prizeljkujem jeste da pravila funkcionishu i u svetu sa jednim suncem i tri sunca (ispado ljubitelj sunca a nisam :wink: ). Odnosno da kada dobijem knjigu pravila ja kao osoba (ne kao igrach, nekako mi se chini da sam se predstavila kao najveci neprijatelj GMovskih zamisli i ideja a nisam, na protiv) bi volela da osmislim svoj svet i da ta pravila u njemu funkcionishu. Ne da mi uz pravila stigne svet i da ta pravila rade samo u tom svetu. Eto, na tu slobodu sam ja mislila.

Izvinjavam se administraciji ako krshim pravila. Molim linkove koje sam propustila na PP. Ipak ogradjujem se da diskusiju nisam zapochela vec iznela mishljenje (o nachinu prezentacije mishljenja mozemo diskutovati po potrebi).

Meni Tal - Imire zvuchi pomalo arapski, svidja mi se naziv, samo napominjem kako mi zvuchi.
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
Post Reply

Return to “FRP/RPG”