Film koji ste poslednji gledali?

Filmske teme.
Post Reply
User avatar
ifke
Posts: 227
Joined: Wed Jan 24, 2007 6:51 pm
Location: bg

Re: Hancock

Post by ifke »

Dawngreeter wrote:Fight Club, vise ne znam ni koji put. Stvarno bi svako morao da ga gleda jednom mesecno.
jes' vala! sjajan film.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

The Mist.

Joj, koliko los film, joj.
Naporan umesto napet, komican, glup, jeftin, besmislen, nepotreban... a kraj, potpuna komedija. Farsa.
Ne mogu da verujem da sam *to* gledao po preporuci.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Hypodermic »

Boondock Saints.
Iskreno preporucujem ako ga do sada niste gledali.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Boondock Saints je jedan od onih filmova povodom kojih pocinjem da budem siguran da su review-eri jebeni imbecili. Skoro svi popljuvase film, a meni je jedan od najdrazih. Mis'im, serial crusher!
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Gassalasca Jape »

Nisam imao pojma sta ka zu revieweri ali mi je drago sto se svesrdno slazem s njima. :P
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Ko, jel' ja? »

Boondock Saints, fin film ali nista zbog cega bih balio.
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Barrel Dragon »

Zekina banda wrote:Mutant chronicles.
Bas me interesuje sta misle ljudi koji ne znaju nista o osnovi ovog filma?
Evo javlljam se kao covek koji ne zna nista o osnovi ovog filma.
Odgledah ga sinoc.
A film... Pa na skali od 1-5, dajem 3.
Onako prosecan. U pocetku je zaista obecavao, kasnije se svela radnja na patnje glavnog lika umesto na scene borbi, izrazavanja vestina clanova odabrane druzine (ako je radjeno po stripu, knjizi), a kraj je vise nego jadan! Onako, predvidiv i ocekivan. Naravno da su uspeli u misiji. hah.

Najjace mi je sto je istok drzao Bauhaus, a nas deo Capitol.
Seticu se da vise ne kupujem u Bauhausu. :mrgreen:
Image
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Zekina banda »

Mutant Chronicles je prvi film (prema mojim saznanjima) radjen prema univerzumu nekog tejbl top gejming sistema (u ovom slucaju Warzone). Junaci koji se pojavljuju u filmu su junaci pojedinih frakcija Warzona. Inace, Warzone se odigrava par stotina godina kasnije, kada je planeta zemlja opustosena i njom lutaju "plemena" (manje vise) a velike korporacije su se razmilile po suncevom sistemu (Bauhaus - Venera, Mishima - Merkur, Imperija - Ganimed, Kapitol - Mars, Brotherhood - Mesec). Naravno, zlo se ponovo vratilo. Tehnologija se zasniva na pari, jer je zakljuceno da su kompjuteri doveli zlo prvi put (u ovome se film i flaf pomalo razlikuju).
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

"Acros the Universe"

Pazi, i dalje mrzim mjuzikle ali ovo je jednini posle Tomije, ne racunajuci rok opere, koji mi se svideo.

Mlogo je cista. Izgleda da Ameri ne volje prljavstinu u filmovima.

Dobar, vredi gledati pogotovo ako volite Bittlse.

Pun je aluzija na licnosti s muzicke i politicke scene s kraja 60-tih.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Rover »

Zekina banda wrote:Mutant Chronicles je prvi film (prema mojim saznanjima) radjen prema univerzumu nekog tejbl top gejming sistema (u ovom slucaju Warzone). Junaci koji se pojavljuju u filmu su junaci pojedinih frakcija Warzona. Inace, Warzone se odigrava par stotina godina kasnije, kada je planeta zemlja opustosena i njom lutaju "plemena" (manje vise) a velike korporacije su se razmilile po suncevom sistemu (Bauhaus - Venera, Mishima - Merkur, Imperija - Ganimed, Kapitol - Mars, Brotherhood - Mesec). Naravno, zlo se ponovo vratilo. Tehnologija se zasniva na pari, jer je zakljuceno da su kompjuteri doveli zlo prvi put (u ovome se film i flaf pomalo razlikuju).
ima u sigilu board game(stari, otvoren za igru) igramo se vecj par dana :D, mozete svratiti ako odgledate film :D
Last edited by Rover on Wed Jul 23, 2008 11:46 pm, edited 1 time in total.
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Batman - Gotham Knight. Animirani omnibus, kao Animatrix. Sjajno zagrevanje za Dark Knight.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Shunka »

Cisto da prijavim da sam najzad, posle svih ovih godina, odgledao Romper Stomper.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Pendargon »

odgledao Romper Stomper.
"...Pulling up the boots
and tightening up the laces..."

Hvala bogu da si napokon poceo da popunjavas rupe u opstefilmskom obrazovanju :lol: :lol:
Jos samo da odgledas sve Rocky-e, sve Rambo-e, predatora, i crvenog skorpiona, i onda si, u najgrubljim mogucim crtama , pokrio osnove pravog testosteronskog filma koje si trebao da gledas way, way earlier...
A, da i cobra je obavezna u tom omnibusu...
"...you punks are the disease...
I am the cure..."
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Megabaja »

Wanted

Film ima ekstra efekte, retardiranu pricu i ofucanu andjenilu dzoli...
sa par dobrih dijaloga se film ne pravi...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Shunka »

Pendargon wrote:
odgledao Romper Stomper.
"...Pulling up the boots
and tightening up the laces..."

Hvala bogu da si napokon poceo da popunjavas rupe u opstefilmskom obrazovanju :lol: :lol:
Jos samo da odgledas sve Rocky-e, sve Rambo-e, predatora, i crvenog skorpiona, i onda si, u najgrubljim mogucim crtama , pokrio osnove pravog testosteronskog filma koje si trebao da gledas way, way earlier...
A, da i cobra je obavezna u tom omnibusu...
"...you punks are the disease...
I am the cure..."
Hej, gledao sam oba Predatora!!! I gledao sam drugog Ramba... Jako davno...
E, i zaboravio si da dodas Die Hard na listu. Doduse, gledao sam 2, 3 i 4.

Bicu danas kod Starca pa cu da pokupim soundtrack.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Rover »

odgledah mutant chronicles i moram priznati da mi se film svideo...iako koliko mi se chini ima dosta odstupanja od igre(boardgame-a warzone nisam igrao) film je zanimljiv. atmosfera, posebno na pochetku i sredinom filma, je odlichna(bar meni), a kraj....pa kraj je ok...
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Sammael »

Odgledao sam sinoć Dark Knight i vredi ga gledati.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Dr. Horrible's Sing-Along Blog. Joss Whedon je BOG.

Edmond. Jako zanimljivo, bas fin filmic.

Lars and the Real Girl. Bas bas dobar film.

A najbolja stvar je sto zadnja dva nisam ni znao sta su, samo mi tutnuo ortak disk sa njima. Provereno je najvece uzivanje kada dobar film odgledas a da apsolutno nista o njemu ne znas.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Gassalasca Jape »

Rover wrote:
Barrel Dragon wrote:21

KOnacno jedan genijalan film. Za mene, pa cak polse par godina da odgledam nesto valjano. A i kako moze biti los kad su u ekipi Kevin Spacey i Laurence Fishburne.

Više na http://www.imdb.com/title/tt0478087/
8O 8O 8O 8O

ali ali ali....film je ******* nema nikakvu radnju...ceo film se nishta ne deshava.....

Odgledah Film. Prvi komentar je neosnovan ali drugi mi je totalno nerazumljiv. Ceo film je samo plot, samo radnja, i samo se nesto desava. Ne preterano dobar plot, ili bilo sta - film je ok da ubiete popodne, posebno lepo ako vas zanimaju sistemi i sheme u kockarskim igrama, ali nista vise. Na Rotten Tomatoesu je dobio 33% s komentarom da je ono sto je valjalo u knjizi na kojoj je baziran ostalo u njoj.
Ovo je knjiga, btw http://en.wikipedia.org/wiki/Bringing_D ... use_(book)
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

@DG: A Larsa glumi Ryan Gosling, zar ne? Nisam gledao, ali sam Goslingov fan od filma Half Nelson. Sjajno.
Erm, tell me when to stop monologuing.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dawn
Posts: 38
Joined: Fri Jul 25, 2008 6:54 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawn »

[spoiler]Wanted. Angelina Jolie izvrsava samoubistvo. Mislim da sam sve videla.... Lepa pricica, interesantna, puna akcije. Najvise mi se svidja kako su graficki uradili zakrivljenja metka, sve ostalo je manje vise vec vidjeno...[/spoiler]
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Shunka »

Uh, gledao sam jutros The Dark Knight.
Fini ljudi u Delta City-u imaju projekciju u 11 izjutra.
Da nemam druge planove, sutra bih opet isao da ga gledam.
Film je ozbiljno mnogo do jaja.

Edit:
Idem sad da vidim da li je jos uvek prvi na imdb top listi. Te da mu dam desetku. Naravno, nece ostati prvi na listi. Vremenom ce splasnuti. Ali neka ga zasad, nek ga ljudi gledaju. Zasluzuje.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Hypodermic »

Gledao sinoc Dark Knight. Total respect. Film je zaista... wow.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Dark Knight je toliko izbezumljujuce odlican film da nemam reci. Idem opet da ga gledam u bioskopu za par dana. Joker je... fuck, najbolji filmski antagonista ikada.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Gassalasca Jape »

Ako cujem jos jedan utisak o Dark Knightu... verovatno nista necu uraditi, ali to nema veze. Sav taj hajp je bio prvo interesantan ali od pre neki dan me vec izludjuje. Oh well, ko mi kriv kad sam se dogovorio da ga gledam tek u ponedeljak.

Elem, cisto da stvari budu interesantnije evo par ne toliko ekstaticnih utisaka:

http://smashmethod.deviantart.com/journal/19597762/

http://www.znaksagite.com/diskusije/vie ... sc&start=0
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

I’m sorry, but no movie based on a guy who dresses up like a bat, and uses crazy gadgets like [izbacio sam spoiler] is going to be the best movie of all time.
Vidis, ovakvim ljudima treba zabraniti da ikada u javnosti iznose svoje misljenje o filmu. To je po liniji razmisljanja caletovog kuma koji je posle mog odusevljenog "upravo sam gledao Betmena!" odgovorio sa "jos uvek gledas te neozbiljne filmove." Do duse, on se zezao, ali ajde da izuzemmo to iz jednacine. Ekstremno me nervira vidjenje stvari da kategoriju "najboljih filmova" zasluzuju samo oni filmovi gde je sve apsolutno racionalno, smesteno u danasljicu ili strogo istorijski proverenu i svima poznatu proslost, gde glavni junak umire od barem tri razlicite bolesti i nikome roditelji nisu razvedeni jer je to previse Los Angeles trip. Pretpostavljam da ovom istom geniju kojeg citirah na pocetku Godfather nije previse glup jer prica izmisljenu pricu o mafijasima koji implicira i katolicku crkvu.

Po svim standardima, Dark Knight je medju najboljim filmovima svih vremena. Rezija je izvanredna, gluma je vanserijska po bilo kojim standardima, prica je zapanjujuce koherentna, samoodrziva i robustna. Motivacije likova su uverljive (mislim, for fuck's sake, po vecini tacaka se u potpunosti slazem sa sviem sto je Joker izgovorio), razvoji dogadjaja jasni, zakljucci validni. Film koji te moze naterati da se razmislis, o kojem mozes filozofske traktate da pises (just watch me), povrh svega film koji se jako uspesno bavi problemom ljudskog stanja i u pojedinacnom i u drustvenom smislu. Ako koriscenje stripske teme kao sredstva za prenosenje svega ovoga nekome smeta, onda je taj neko jebeni imbecil i molio bih ga da prestane da krade kiseonik.


EDIT:
Scena sa nestankom olovke dobro ilustruje nestanak eksplicitnosti kao umetnickog, ne-eksploatatorskog sredstva.
Image
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

Evo, ja se pridruzujem taboru koji tvrdi da Betmen ne moz' biti *najbolji film* svih vremena. Mogu promeniti misljenje kada ga zapravo odgledam, ali *najbolji film* mora imati vise od sjajne rezije, odlicne glume, scenarija i tehnike. Zato *najbolji filmovi* i nisu The Godfather, Casablanca, sta znam, Goodfellas, Ben Hur ili Shawshank Redemption. I pritom ne mislim da mora biti socijalno relevantan, pa cak ni vanvremen.

Naglasih frazu *najbolji film* jer me uzasavajuce iritira.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Pa paz', sumnjam da iko ikada moze da sa bilo kakvom validnoscu imenuje jedan najbolji film ikada. Ali mozemo da pricamo o najboljim filmovima ikada, kao kategoriji vanserijski odlicnih filmova koje bi za 200 godina i dalje ljudi trebalo da gledaju.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

http://www.theyshootpictures.com/gf1000_top100films.htm

Odokativno najbolja lista najboljih filmova na svetu. Postoji samo dva problema:

-Ovu listu, da bi imala smisla, treba posmatrati zapravo kao spisak, i
-Ima previse americkih filmova jer ima previse americkih kriticara koji mnogo vole da prave liste.

Ali svejedno, filmovi na tom spisku (onom od 1000 naslova) su osnovna skola filma. Sjajni filmovi koje svako treba da pogleda. Takvih ima sigurno jos nekoliko hiljada. Svaki od njih ce ostati vredan i za 200 godina. Shvatas sta pokusavam da kazem? U tu kategoriju naravno da moze da spada i film o Betmenu. Ali pogledaj listu: da li i dalje mislis da je validno reci da je The Dark Knight najbolji film svih vremena? Necu, naravno, dati definitivan komentar pre nego sto ga pogledam, ali sumnjam. Toliko sumnjam da smatram da imam pravo da tvrdim bez osnove*.

*Posmatrati pre kao figurativan prikaz jacine sumnje nego kao realno racionalisanje.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Ovde nailazimo na nepremostiv problem "vintage" umetnosti i nasem kapacitetu da je poredimo sa modernom (u vremenskom smuslu, ne kao odrednica skole umetnosti). Nikad za sebe nisam tvrdio da sam u potpunosti mentalno zdrav, ali nisam toliko lud da bilo sta iz proteklih 10 godina poredim sa Citizen Kane ili Vertigo. Nije uporedivo jer neki naslovi oko sebe vec vuku mnogo veci znacaj od pukog sadrzaja filma.

No, ako predjemo preko toga, mislim da svaka lista koja sadrzi recimo The Godfather treba da sadrzi i Dark Knight.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

Imas pogresan pristup. The Dark Knight se nece naci na ovakvoj listi osim ako za 20 godina ne bude uzivao isto postovanje kao sada, to je tacno. Ali to je pokusaj objektivnosti: da li The Dark Knight zasluzuje da bude filmska skola? To nije pitanje koje treba da te zanima kao kriticara; on ce to sam postati (ili ne) posle odredjenog vremena.

Upravo zato ne treba ni da te zanima starost filma prilikom kritike. The Searchers ili Gone With The Wind su veoma postovani i uticajni filmovi, ali danas prevazidjeni (vintage, kako ti kazes, sto ja uzimam kao kritiku) - dok su npr. L'Age d'Or ili Nosferatu i danas "savremeni" - tj. njihovo "filmsko" je urezano u medijumu, a ne u njihovom dobu. Tako se potonji mogu postaviti kao bolji, sto zaista i jesu, iako su sva cetiri 'medju najboljim svih vremena'.

Zapravo, problem sa prevazidjenoscu filmova uglavnom lezi u velicanju (pre svega americke) "studijske" kulture prve polovine dvadesetog veka. Od New Wave -a do danas tesko da ces naci prevazidjeno, iliti vintage remek-delo.

A svaki ozbiljan film vuce mnogo veci znacaj od svog sadrzaja, ali nijedan ne vuce veci znacaj od... pa, sebe samog. Nikad se nemoj kolebati da kritikujes film zbog njegovog uticaja ili nasledja. Jebes uticaj i nasledje, o tome se pise samo u recnicima i udzbenicima istorije.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by CirKhan »

:applause: :applause: :applause:
Ne bih se mogao vise sloziti.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Dawngreeter »

Nisam bas mislio na problem da je neki film prevazidjen ali postovan jer je u svoje vreme bio ogroman. Ima i toga, ali to je samo deo price. Touch of Evil kao film koji je zakljucak i tacka na klasicni period Noir zanra moze da bude prevazidjen do prekosutra (mada nisam siguran da jeste), nije poenta sto je bio uticajan u svoje vreme nego sto on JESTE svoje vreme u malom. Casablanca ima slican problem samo manje objektivne a vise kulturne prirode - meni sigurno a mislim i vecini ljudi je nemoguce precizno razluciti taj naslov od uze definicije Noir-a kao kulturnog fenomena. Poredjenja sa takvim naslovoma su problematicna, meni barem.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by CirKhan »

Dawngreeter wrote: Touch of Evil kao film koji je zakljucak i tacka na klasicni period Noir zanra moze da bude prevazidjen do prekosutra (mada nisam siguran da jeste), nije poenta sto je bio uticajan u svoje vreme nego sto on JESTE svoje vreme u malom.
Zanimljiv argument obzirom od koga dolazi.
Inace si u principu u pravu glede gornje recenice, ALI filmovi slicno drugim umjetninama a verovatno i vise nego drugi medijumi su skloni procesu zastarevanja svog jezika.Tj. gubljenju sposobnosti komunikacije sa svojim dijadnim polom-konzumentom.
Tako je sasvim moguce da je neki film "dobar" sam po sebi ali neinteligibilan u svom pokusaju da dopre do gledaoca koji ga posmatra sa istorijske distance.Probaj da gledas filmove iz epohe nemog filma,pre revolucije koju je doneo zvuk pa ces videti na sta mislim.To nije naravno krivica tih filmova samih vec posledica evolucije forme kulturnog izrazaja i (ne)sposobnosti potonjih narastaja da rastumace dati text.Doduse sasvim je moguce da neki film bude paradigmatican za dalju evoluciju kinematografskog jezika do te mere da zapravo zadrzi oreol modernosti kroz svoj ostvareni uticaj (kao npr. Langov Metropolis)na mladje narastaje.To ti je acquired taste.
Inace slicno se desava i u svim ostalim formama umetnosti.Probaj da citas engleske pre-gotske romane crnog talasa polovine 18.veka na primer.
Jezik,SVAKI jezik je dinamican po svojoj prirodi i mada je moj stav glede vrednovanja umetnosti principijalno subjektivisticki,fenomen zastarevanja texta je nesto sto nema nikakve veze nekom njihovom inherentnom vrednoscu.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

@DG: Onda treba da se izlecis od te bolesti. Touch of Evil nije odlican kao poslednji Noir, vec je u pitanju odlican film, koji je poslednji Noir.

I, slazem se sa Cirom iako se ne slazem sa njegovim jezikom :mrgreen:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Gassalasca Jape »

Sinoc gledah po prvi put Singing in the Rain. Diiiiiivan je. Ko ne moze da uziva u tome i ne oseti se vedrije posle gledanja filma, njegovo srce je grumen uglja. :D

Medjutim, ovo mi je pravo otkrovenje: http://en.wikipedia.org/wiki/28_Up

Odgledah za sad 21 Up i... nisam ocekivao da ce ostaviti tako jak utisak na mene.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

Ja, doduse znam da je omiljeni Dawngreterov film "Moje pesme moji snovi" al necu da kazem da ne bih pokvario raspravu. :(

Zar moze da postoji univerzalno najbolji film za sve ljude. Ako bi i postojao, siguran sam da bi bio totalno mlohavo smaranje.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Shunka »

Evo vam jedan *izuzetan* review Dark Knighta - http://online.wsj.com/article_print/SB1 ... 82821.html...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Gassalasca Jape »

Mislim da je ovo odgovor na takva razmisljanja, nisam citao zbog spojlera:

http://edgeofthewest.wordpress.com/2008 ... ayne-2008/
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
Post Reply

Return to “Film: Pokretne slike u Putinačkom bioskopu”