ETC u Srbiji

Tabletop wargame baziran na tematici WW2

Moderator: deka

User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

ETC u Srbiji

Post by Severian »

Koja je tačno veličina stolova za FOW?

Da li biste vi podržali kandidaturu Srbije za održavanje ETC u Novom Sadu i da li biste mogli i želeli nekako da tu organizaciju pomognete ?
Trebao bi nam prevashodno stručni konsultant za FOW, neki sudija ako među vama ima takvih koji se osećaju sposobnim i neki doprinos u terenima bi bio od pomoći.

Šta kažete ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
žubor
Posts: 1895
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by žubor »

Fow stolovi => isti kao za WH odnosno WH40k stolovi :D
Image
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Histericni Istoricar »

Da li biste vi podržali kandidaturu Srbije za održavanje ETC u Novom Sadu i da li biste mogli i želeli nekako da tu organizaciju pomognete ?
Ako bi dobili kandidaturu za sledeci ETCova jel ste u obavezi da organizujete turnir za sve igre ili mozte da birate? Pitam ozbiljno, ne provociram.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Severian »

Za sve igre.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Histericni Istoricar »

Uf to je vec logisticki problem. Kolicina terena koju FoW zajednica poseduje (mahom je par ljudi kupilo, deo je pravio Zubor) je nedovljna za turnir sa 20 timova. Posto trebate da nparavite i teren i table za WHFB, WH40k, mozda jos nesto, previse je toga za godinu dana. Izvodljivo jeste da cela zajednica, pravi i kupje godinu dana, ali opet. Uz sve to FoW je cudan sa terenima, pa se mora voditi racuna gde se sta stavlja. da ne bude dina u sred Evrope ili nekih cetinara u pustinji. Neko moje misljenje (zbog broja igara i ucesnika) je da se mozda uradi kandidatura za 2014. godinu, vise vremena za pripreme i sl.

Za konsultacije sto se izgleda terena i table tice sam tu, pravila turnira i ostalo, tu je Milos (Mikan, kapiten) ako mu treba neko misljenje tu sam, da igram na turniru neka hvala, da igram pripremne mece uvek, sudija da budem, ako bas nikoga nema.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Dzon Vejn »

Ako se bude donela odluka da ETC bude u Srbiji, mislim da je zaista najmanji problem obezbediti teren, sa obzirom na kolicinu kesa koja ce uci ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Severian »

Začudio bi se... Daleko je od toga da su tereni jedini trošak. A terena treba oko 4000.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Povodom terena za 40k - kada bi danas krenuli da se rade ne bi ih bilo dovoljno za sledecu godinu a da isti lice na nesto. Svi tereni za 40K radjeni u Zmaju/HS (a svi su videli koliko vremena su radjeni) su dovoljni za nategnutih 20-22 table. A vama treba za 150 igraca, tj. 75 tabli ako se ne varam.
20 postojecih, sa kucnim terenima recimo 25. Treba uraditi 50 tabli x 12 komada terena minimum. Sto je 50 terena mesecno.
Nema teorije, osim ako se igra "vila promaja/Desert Storm" (sto je glupo) ili terene predstavljaju prazne neofarbane case od jogurta (josh gluplje). Da ne spominjemo da trenutno zbog promene pravila ne postoji dovoljno tematskog terena.

Realno ne pre 2014. ako se odmah pocne sa pravljenjem. Ako se odugovlaci 2016.

Isto fantasy, ako se dobro secam vi imate za 25 tabli (mozda manje ako nije promaja), Zmaj ima za josh 20 i to je to. Mozda josh 10 od kucnih terena/KG a sta za ostale?
Za FOW ne znam koliko ima igraca, ali sav ovdasni teren je dobar za mozda maks 15 tabli.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Dzon Vejn wrote:Ako se bude donela odluka da ETC bude u Srbiji, mislim da je zaista najmanji problem obezbediti teren, sa obzirom na kolicinu kesa koja ce uci ;).
Nisu problem pare vec ljudi koji ce to raditi (makar sklopiti i ofarbati ako je teren polu-gotov). Kada je pravljen 40k teren u HS bilo je para za sve materijale pa je radilo relativno malo ljudi, od kojih Milan i ja jedini redovno.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Severian wrote:A terena treba oko 4000.
Recimo da postoji u Srbiji vec 1000 - da se uradi 100 mesecno (sto je mnogo vise nego sto bi se ja usudio obecati ikome da je moguce uraditi) - 30 meseci, tj. 2.5 godina. Realni rok - 3-4 godine ako se stalno radi.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: ETC Poljska 2012.

Post by opsidiannight »

Pa platite ljude da rade terene. Ti meseca da naprave mastere za livenje, mesec dana štanca a posle prskaj dok se ne rastope boje.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Slovicu, kada si zadnji put napravio ne 100, ne 10 nego jedan teren? I koliko ti je vremena trebalo?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Mrzimsvee
Posts: 3207
Joined: Wed Feb 12, 2003 4:46 pm
Location: Novi Beograd

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Mrzimsvee »

Opet idete u off topic.
"They shall be my finest warriors, these men who give of themselves to me. Like clay I shall mould them, and in the furnace of war forge them. They will be of iron will and steely muscle. In great armour shall I clad them and with the mightiest guns will they be armed. They will be untouched by plague or disease, no sickness will blight them. They will have tactics, strategies and machines so that no foe can best them in battle. They are my bulwark against the Terror. They are the Defenders of Humanity. They are my Space Marines and they shall know no fear."
Emperor of mankind – on the Creation of the Space Marines.

"By reason. By truth. I have learned how your hearts and minds function. With that lore, I brought peace to this culture."
"--At the cost of freedom."
"Peace reigns, as I reign. I wouldn't expect your to understand. You are a little man, with little dreams."
"--You've ushered in the peace of the graveyard. Peace, at the cost of surrendering all choice, all freedom. The city lies in terror, forced to live by the standards you place upon our shoulder."
"Yes...yes."
"--But every sin...is punished, but punished by death, no matter the crime. No matter the scale of the sin. The people of the city live in silence, lest a single word earn them death for speaking out against you."
"Yes. Listen. Listen to the sound of raw silence. Is it not serene?"
- Night Haunter addressing a gathering of Nostraman nobles

"Your presence does not surprise me, Assassin. I have known of you ever since your craft entered the Eastern Fringes. Why did I not have you killed? Because your mission and the act you are about to commit proves the truth of all I have ever said or done. I merely punished those who had wronged, just as your False Emperor now seeks to punish me. Death is nothing compared to vindication."
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Nemanja »

Mrzimsvee wrote:Opet idete u off topic.
u ovom trenutku,fow zajednica ima terena za do 20 kvalitetnih stolova.verovatno jedan deo može da se pozajmi iz okruženja.ostaje otvoreno recimo desetak tabli
tematske table(pustinja,sneg,normandija...) su super odradile posao u poljskoj, tu niko ne pravi pitanje.

ako iko misli da će ljudi iz cele evrope doći ovde i još nam platiti terene ... :lol:
ko ima dobru volju da pomogne :applause:
ko nema,bolje nek ćuti :mrgreen:
ja ću obezbediti 5 kvalitetnih tabli :D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Dzon Vejn »

Naravno da ti nece platiti terene, ali mozes kupiti gotove GW / zitardes / necije druge terene, sto ce reci da ih ne moras praviti, vec eventualno sklopiti (negde ni to ne mora, jer dolaze u jednom delu). Znaci ostaje samo farbanje. A te pare nadoknaditi parama koje dobijes od ucesca.

Ne kazem da cak i to farbanje nije poduhvat samo po sebi. Fakat je da puno ljudi mora da ulozi puno truda da bi to sve bilo izvodljivo. Ali sa druge strane, te ljude ces platiti jednom, a tereni ti posle ostaju trajno.

Ako se dobro secam, bilo je oko 30 drzava za WH, puta 8 igraca, puta bese 30ak evra? To je 7200 evra samo na ucescu. Samo od WH-a. Ne znam koliko igraca donose ostala 2 sistema, ali neka bude jos toliko upara zajedno ta 2. Znaci dobri ste oko 15.000 evra npr. Prilicno sam siguran da se moze naci farbaca koji ce vrlo rado raditi dan i noc, par meseci, za po par hiljada evra.

A tu nije uracunato sve ostalo na cemu moze jos po malo da se zaradi (npr. prodaja majica / figura / boardgamesa / kojecega).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: ETC Poljska 2012.

Post by Skobra »

bojan wrote:Povodom terena za 40k - kada bi danas krenuli da se rade ne bi ih bilo dovoljno za sledecu godinu a da isti lice na nesto. Svi tereni za 40K radjeni u Zmaju/HS (a svi su videli koliko vremena su radjeni) su dovoljni za nategnutih 20-22 table. A vama treba za 150 igraca, tj. 75 tabli ako se ne varam....
Tereni koje ste pravili za 40k i koje sam ja video u HS su umetnicka dela za vecinu terena koji su korisceni za 40k i WH na ETC. Za dobar broj ETC terena, mislim da je trebalo po sat vremena max.

Opet realno mislim da nismo spremni za ETC. Na stranu tereni ali nedostaje neki jak klub/game store koji bi zalegao i naravno i uzeo lepe parice na kraju. A da ima para ima, kotizacije, prevoz, klopa, pice, parice od grada i turistickog saveza... Verujem da je nakon podmirenja svih troskova (a mislim da su se na kraju troskovi sveli na kupovinu materijala i naknade za sudije) ostala lepa gomilica. Bilo bi lepo ali mislim da je realnija 2014.
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: ETC u Srbiji

Post by opsidiannight »

Beta, Zadnji put sam napravio četiri velika bunkera za FOW za cirka sat vremena, zahvaljujući Žuborovoj tajnoj sklonosti ka ikebani i materijalu za istu. Sad druga je priča što nikada nisu ofarbani pa su otišli u kantu. Ako se planski pristupi izradi terena uz dovoljno finansija za devet do dvanaest meseci moguće je proizvesti i ofarbati dovoljno komada terena.
Bolje bi bilo kada bi manje bacao mržnju a svoju pamet i obrazovanje upotrebio za pronalaženje kostruktivnih rešenja.

P. S. Pozdravila te ona dva matorca iz Mapetovaca.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by bojan »

opsidiannight wrote:Beta, Zadnji put sam napravio četiri velika bunkera za FOW za cirka sat vremena, zahvaljujući Žuborovoj tajnoj sklonosti ka ikebani i materijalu za istu. Sad druga je priča što nikada nisu ofarbani pa su otišli u kantu.
Tacno poenta - nisi zavrsio i nikoga nije blo briga.

Ako se planski pristupi izradi terena uz dovoljno finansija za devet do dvanaest meseci moguće je proizvesti i ofarbati dovoljno komada terena.
I ko ce to planski pristupiti? Na koliko ljudi mozes da stalno racunas da ce imati volje vremena i znanja? Znas, neki ljudi imaju poslove, porodicu i sliccne obaveze. Ko ce te ljude kontrolisati i nadledati? Ko ce ici da dovozi materijal?
Bolje bi bilo kada bi manje bacao mržnju a svoju pamet i obrazovanje upotrebio za pronalaženje kostruktivnih rešenja.
Na takve komentare imas pravo kada dodjes i nesto uradis - ukljucujuci da to i zavrsis. A posto ti nikada tako nesto ni na kraj nijepalo - setaj.

Konstruktivno resenje - Daj rok od 3 godine pripreme za ETC. Sve pre toga je "seci usi krpi dupe".
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Skobra wrote:...Tereni koje ste pravili za 40k i koje sam ja video u HS su umetnicka dela za vecinu terena koji su korisceni za 40k i WH na ETC. Za dobar broj ETC terena, mislim da je trebalo po sat vremena max...
Ne mislim da se postize kvalitet postojecih ali ne mislim i da treba igrati na casama od jogurta, sto je cini mi se trenutni hit u svetu. Realno kako mozes od nekoga traziti da dodje sa ofarbanom vojskom i da pare za turnir kada ti nisi ofarbao terene? (da, video sam slike sa proslog 40k ETC-a - sramota ziva).
Opet realno mislim da nismo spremni za ETC. Na stranu tereni ali nedostaje neki jak klub/game store koji bi zalegao i naravno i uzeo lepe parice na kraju.
Bas tako - nisu bitne ni pare toliko (tereni su realno jedna jeftina stvar), ali treba neko to lepo da organizuje, nabavlja materijale, skladisti gotove terene itd. Logistika je stoka jedna grdna. U Evropi se voze na to sto skoro svaki grad ima klub pa za ETC 20+ klubova donesu svoje terene. U srbiji postoji koliko tacno klubova koji imaju tterena za 10 tabli?
Dok se to ne popravi obecavati organizaciju ETC-a je malo neodgovorno.
Bilo bi lepo ali mislim da je realnija 2014.
2015.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by bojan »

BTW, za 40k turnir je pre dve godine napravljeno ~150 komada terena za 3 meseca. Stavi x 2 za manji kvalitet (ali da se ipak ne sramotis) - eto to je tih famoznih 100 terena mesecno. Znaci 3000 - 30 meseci je realna cifra ako se non-stop radi. Ako ne, dodaj 50% vise vremena, jer moras sklanjati/vracati stvari neophodne za rad svaki put.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC Poljska 2012.

Post by bojan »

Dzon Vejn wrote:Naravno da ti nece platiti terene, ali mozes kupiti gotove GW / zitardes / necije druge terene, sto ce reci da ih ne moras praviti, vec eventualno sklopiti (negde ni to ne mora, jer dolaze u jednom delu). Znaci ostaje samo farbanje. A te pare nadoknaditi parama koje dobijes od ucesca.
Ne kazem da cak i to farbanje nije poduhvat samo po sebi. Fakat je da puno ljudi mora da ulozi puno truda da bi to sve bilo izvodljivo. Ali sa druge strane, te ljude ces platiti jednom, a tereni ti posle ostaju trajno.

Ako se dobro secam, bilo je oko 30 drzava za WH, puta 8 igraca, puta bese 30ak evra? To je 7200 evra samo na ucescu. Samo od WH-a. Ne znam koliko igraca donose ostala 2 sistema, ali neka bude jos toliko upara zajedno ta 2. Znaci dobri ste oko 15.000 evra npr. Prilicno sam siguran da se moze naci farbaca koji ce vrlo rado raditi dan i noc, par meseci, za po par hiljada evra.

A tu nije uracunato sve ostalo na cemu moze jos po malo da se zaradi (npr. prodaja majica / figura / boardgamesa / kojecega).
Prvi pasus - . Otici ce ti pare od kotizacije da ne popunis ni 1/3 tabli sve igre.

30 drzava x 6 igraca (ako se ne varam od 8 6 igraju?) - 180 igraca - 90 tabli.
Za 40k u Srbiji postoji terena za 30 tabli maks ako se zestoko rastegne. Ostaje 60 tabli po 12 komada terena po tabli (za 40k) - 720 komada. 10 eura po komadu (a cene su znatno skuplje) - 7200 eura, koje u ovoj zemlji nema niko da ih da. Cak i da radis rucno, treba ti barem 1000 eura za materijal, bez da platis dinara ljudima koji rade terene. Ako im placas, recimo trojica, trebace im 7-8 meseci da naprave terene, cak i 100 eura mesecno (a realno milim da niko posle mesec-dva dana ne bi vise hteo to da radi za 100 eura) je 3 x 800 eura.
A to je samo 40k... :(
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Re: ETC u Srbiji

Post by Skobra »

Mislim da je generalno postignut neki zajednicki stav oko moguce kandidature za ETC. Mislim da bi bulo najbolje kada bi predstavnici klubova seli i lepo se dogovorili oko nekog plana i odredili neki realan datum kandidature. Da li bi to bilo izvodljivo?
opsidiannight wrote:Nema svrhe da ga osudujemo sto prodaje figure jebo je u stisci.

User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by bojan »

Realno trenutno Zmaj moze da pozajmi sav teren (20 tabli 40k, 20 tabli za fantasy i jedna za FoW) i table (24 ako se ne varam) za tako nesto. Trenutno nije moguce vise od toga. Ako se situacija bude razvijala dobrim tokom (pre svega bude postojao priliv novih igraca i ljudi koji su voljni da volontiraju za ovakve akcije) realno je da se ide na 2015.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: ETC u Srbiji

Post by Nemanja »

Mislim da je ekipa iz NS još ove godine izgubila ETC za par glasova.Pomoć u organizaciji (koliko sam čuo) su im obećali iz raznih zemalja regiona. Sada im treba naša pomoć za fow, iako čak nije sigurno da će fow biti sa ETCom sledeće godine.Bar tako reče onaj Poljak na zatvaranju.
Elem mislim da jedini zaključak treba da bude da hoćemo da pomognemo :D , a sve detalje uživo
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by Severian »

Hvala Nemanja.
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: ETC u Srbiji

Post by Mikaan »

Tacno ono sto rekose Skobra i Nemanja ... :wink:
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by joggy »

evo ja malo :)

Sto se mene i burazera licno tice, mi imamo terena za jednu 40k (da ne rastezemo terene), i za jednu wh tablu. Mozda imamo i za 3 ukupno, ali moze vec da zafali terena. To bi mogli da uzajmimo za ETC.

Mogao bi i da pomognem u pravljenju terena, medjutim nemam mogucnosti da to radim svaki dan. Mi smo bas ono kako nam se grupa i zove: weekend warrior.


Sad nevezano za to, setih se da je slovic imao pristupa laserskoj masini za secenje, kada je prodavao home made drop podove. E sad moje pitanje je koliki je slovicev clearance u pogledu pristupa masini? Drugim recima, kada se eventualno, ne bi ugradio ;) koliko bi bio rad te masine za 1 sat. Ako neki drugi ima pristup tako necem, mogao bi se odraditi prilican broj terena za relativno kratko vreme. U sustini je pitanje: jel ima neko ko radi u drzavnoj firmi sa laserskim sekacem, gde moze da celo vece stancuje terene a da ne plati :)?
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: ETC u Srbiji

Post by opsidiannight »

Što se mašine tiče od toga, sa moje strane nema ništa. Već 3 godine ne radim u toj firmi niti taj posao. Može da se nađe, nije problem.
Jeftinije je raditi, za te količine, kalup pa gips ili resin. Zahteva veće početno ulaganje za silikon, od 50 do 500 eura ali je gips skoro pa džabe a resin ako se uzima na veće količine nije preterano skup. Sad, nisam baš siguran u tačne cene ali mislim da bi se za oko 1000 eur mogao obezbediti materijal za izlivanje preteranog broja terena u resinu, a u gipsu bog te pita. Problem je u izradi mastera, pravljenja kalupa i na koncu izradi gotovog proizvoda. Za sve je potrebna stručnost, vreme, namenski prostor tj. radionica i naravno ljudski rad.
Samo farbanje bi išlo brzo ako se pri izradi mastera vodi računa o tome, tipa šablonski velikim erbrašem i bojama za beton, Osnovna boja, eventualno još jedna boja za npr. crep. braš četkom širine 7 cm i tuš isto prskalicom, plus malo PVA ili drvofiksa i flok na kraju. Farbanje od 10 do 50 komada u turi za jedan dan gotovo. Sad, sam kvalitet nebi bi umetničko delo al sasvim pristojno za turnir. Krajnje štura procena cena materijala za farbanje je oko 10 do 30 din. po maketi, 0,25 eur puta 1000 je 250 jura. Ovo je procena za građevine.
Proizvodnja brda je naj jednostavnija, nađe se radnja koja radi vaku forming i, lupam, dobiješ 6 velikih i 4 mala brda iz table plastike od 1 metar kvadratni, pa sad na pola PVA, krupniji pesak, jedan sloj boje prskalicom i braš širokom četko, Druga polovina brda PVA pa u kesu sa flokom, sad flok je malo skuplji al možda može da se izmajmuniše nešto.
Najzajebanije za ovako ne fokusiranu i priručnu proizvodnju su šume. Za to nemam ideju.
Da podvučem crtu. Bez troškova za prostor, struju i rad, 2000 eura bi pokrilo materijal za izradu 1000 do 1500 građevina od gipsa i možda 500 od resina, čak i da kupuješ kompresor i pištolje što je oko 200 eur. Naravno, samo ako se planski pristupi izradi mastera i imaju se na umu ostali delovi proizvodnje tj. sklapanje i farbanje.
Sad, mora se postaviti pitanje skladištenje i transport terena. Ali to je priča za sebe.

Sve ovo su krajnje šture, ad hok računice.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by Severian »

Hvala ti na ovom postu. Stvarno je koristan. Drveće se kupi u Kini :).
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: ETC u Srbiji

Post by opsidiannight »

Super za drveće al tim šumama je potrebno postolje koje treba izlepiti peskom, obojiti i posoliti flokom - statičkom travom.

Verujem da je moguće napraviti potrebne količine terena sa dva radnika u roku od tri do pet meseci pošto se završi planiranje i izrada master kalupa, al se postavlja pitanje keša pošto govorimo o osmočasovnom radnom vremenu, 22 dana mesečno.
Za planiranje su vam potrebni.
Dizajner (najbolje lik koji ume da crta i ima iskustvo sa livenjem u jednostrane kalupe), modelar i materijal za mastere. Ako su njih dvojica isti čovek još bolje. Sad je odluka o tome koliko tipskih građevina Vam treba da kažemo 15 za 40K i 15 za WHF. Treba obratiti pažnju pri dizajnu koji delovi će se koristiti na više građevina (strana krova sa crepom, urušen pod za prvi sprat...), zatim kako će se delovi međusobno uklapati. Najbolje bi bilo da broj delova koji čine sastavljenu građevinu ne prelazi 3 ili 4. Onaj fazon za 40 k dva zida i par urušenih podova. Ako se radi gips voditi računa da tanak profil ne sme biti prevelik jer će se lomiti od promaje te će morati da se armira pri livenju npr. gazom ili onom mrežom što se koristi za molerske radove to je jeftino. Napraviti dizaj za postolja građevina, npr 5 različitih veličina, dizajna za svaku igru i rešiti da li će se liti ili će biti npr. univer (naručiti 2000? ploča od čega god tih i tih dimenzija). Odlučiti šta se lije u kom materijalu. Voditi računa o vremenu potrebnom da se odlivak izvadi iz kalupa zbog broja potrebnih kalupa (za gips od pola sata do dva sata, resin od par sati do dva dana zavisi od resina i temperature koju kalup može da izdrži).
Po završetku ovoga znaćete koliko vam čega treba i vreme poitrebno za livenje jedinice, na osnovu toga a prema vremenskom roku znate koliko vam kalupa treba za svaki deo. Zatim sledi izrada kalupa. Najtoplije preporučujem kvalitetnije silikone za kalupe zbog broja potrebnih odlivaka, oni su skuplji.
E sad sledeći deo, sklapanje i farbanje, redosled istog, šta je lakše - brže za koju građevinu dal prvo farbati ili sklapanje šta se farba odvojeno pa sklapa zbog različitih boja ili sve sklopoiti a napraviti šablon za maskiranje koji bi se prebacivao sa modela na model pri farbanju, pa onda plan farbanja: poređaj 50 x i isprskaj y, bojom pa nazad na početak reda sa čektom za braš (1 min po zgradi) tom i tom bojom, pa nazad na početak, lakiranje prskalicom, pa tuš uljanom bojom - odnos farbe i razređivača toliki i toliki, pa se čeka toliko i toliko pa.... Uzeti u obzir vreme potrebno za pranje prskalice, sušenje boje, ventilaciju prostora, vreme sušenje lepka.
Pitanje: Nabavka, transport i skladištenje materijala, oprema za rad (odela, rukavice, krpe za pranje..) police za skladištenje terena, pakovanje za transport do turnira???

Edit: Računajte da Vam treba 2,5 do 3 meseca za dizajn, izradu mastera i probnih kalupa, definisanje proizvodnje i ispravljanje problema sa sklapanje te na koncu izradu kalupa. 2 do tri čoveka puno radno vreme, to su onaj dizajner i modelar. :D

Mogućnost prodaje terena učesnicima po završetku turnira? Ambalaža u kojoj se prodaje a potrebna je za transport, GENIJALNO. :D :D :D Logistika prodaje, vremena je malo a terena puno. Ako se prodaje farbanje bi trebalo biti pristojno, više vremena, materijala za farbanje.

Momci želim Vam puno uspeha.

P. S. Reči su bezvredne, dela se računaju.

P. P. S. Malo mi je ovo zbrzano napisano al poenta je tu.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by Severian »

Nisam hteo da se mešam u diskusiju alisaj je momenat da kažem da sam je pomno pratio. Ono u čemu većina Vas greši je kvalitet terena na ETC-u. Recimo u Poljskoj je kvalitet terena pogotovo za WHF katastrofalan. Što možete videti ako pogledate snimke. U Švajcarskoj je bilo malo bolje i to je već kvalitet koji je moguće dostići a sa postojećim terenima i prevazići.

Realno, mene najviše plaši FOW ali i tu ćemo se nekako organizovati.

Valhalski prošireni upravni odbor je rešio da (ponovo) konkuriše za ETC. Evo i linka:

http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 3#p1273993

Hvala Vam svima na konstruktivnim predlozima!
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
Nemanja
Posts: 805
Joined: Mon Jun 07, 2010 1:01 pm

Re: ETC u Srbiji

Post by Nemanja »

Severian wrote:Nisam hteo da se mešam u diskusiju alisaj je momenat da kažem da sam je pomno pratio. Ono u čemu većina Vas greši je kvalitet terena na ETC-u. Recimo u Poljskoj je kvalitet terena pogotovo za WHF katastrofalan. Što možete videti ako pogledate snimke. U Švajcarskoj je bilo malo bolje i to je već kvalitet koji je moguće dostići a sa postojećim terenima i prevazići.

Realno, mene najviše plaši FOW ali i tu ćemo se nekako organizovati.

Valhalski prošireni upravni odbor je rešio da (ponovo) konkuriše za ETC. Evo i linka:

http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 3#p1273993

Hvala Vam svima na konstruktivnim predlozima!

lepo zvuči.vidim i prvi komentari su pozitivni.treba da sednemo i vidimo kako da organizujemo fow deo
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by bojan »

Severian wrote:Nisam hteo da se mešam u diskusiju alisaj je momenat da kažem da sam je pomno pratio. Ono u čemu većina Vas greši je kvalitet terena na ETC-u. Recimo u Poljskoj je kvalitet terena pogotovo za WHF katastrofalan.

Kao sto sam rekao u modi u inostranstvu su "prevrnuta casa za jogurt, neofarbana".
A ako je merilo "moze gore" cemu organizovati ista?
Realno mene bi bila sramota da trazim da ljudi imaju ofarbane vojske, a da igraju na terenu poput onog u Poljaka.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by kgkid »

Ovde sam samo da ukazem kapitenu FoW tima Srbije za ETC na cinjenicu da je konacno pocelo glasanje za organizatora ETC za 2013. godinu. :D

Glasanje je na TWF, a FoW kapiteni glasaju odvojeno, dok se ceka ishod drugog glasanja koje ce, po svoj prilici, trajno prikljuciti FoW ETC zajednici igara kroz izmene u Povelji.

U konkurenciji su Srbija i Grcka i to u dve varijante (sa ili bez odvajanja 40k turnira, u slucaju odvajanja Srbija bi dobila WHFB i FoW a grci 40k).

Koliko shvatam oba organizatora su se naknadno izjasnila protiv podele turnira na dva.

Glasanje ce biti nesto krace nego ranije, tako da bismo svi cenili i vas glas. Dogovorite se, pa se vidimo! :D
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Iskusinjo
Posts: 338
Joined: Mon Feb 16, 2004 10:34 pm
Location: Novi Sad

Re: ETC u Srbiji

Post by Iskusinjo »

Tako je! Otadzbina zove! :D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: ETC u Srbiji

Post by Dzon Vejn »

Ako treba nesto da se glasa, dajte link.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by Severian »

Mogu da glasaju samo kapiteni timova koji su učestvovali poslednje 2 godine. Ovaj poziv je u stvari samo za kapitena našeg FOW tima. FOW kapiteni mogu da glasaju ali će se naknadno odlučiti da li se njihovi glasovi broje jer se paraleleno (radi uštede u vremenu) glasa i o uključivanju FOW-a u povelju ETC-a.

Takko da molim ne-kapitene da ne glasaju jer se ti glasovi ne broje :).

A evo i linka da pratite razvoj događaja ako nekog zanima:

http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 3&t=107965

(sad sam video da je to Darko već sve napisao pa ne znam što ponavljam :wall: )
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
Mikaan
Posts: 507
Joined: Mon Jul 07, 2008 4:51 pm

Re: ETC u Srbiji

Post by Mikaan »

Done :wink: - za sada deluje obecavajuce :D ...
User avatar
Severian
Posts: 387
Joined: Thu Jun 27, 2002 4:09 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ETC u Srbiji

Post by Severian »

Bogami gurmao i to junački :). Baš sada mi je pisao neki kanađanin da pita kakvi smo sa eventualnim dodatnim igračma koji treba da popunjavaju timove. Za njih su recimo ove godine igrala čak tri poljaka.

Ja ću naravno kukati u komšiluku za još ljudi ali me pre toga zanima koliko mi imamo FOW igrača koji nisu u reprezentaciji a imaju vojske i igrali bi za neki drugi tim ?
Archibald Redoak, Grand Trabbar of Waukeen, Overgold of Eninok, Financial Minister of Bothwelian Duchy
www.valhala.eu
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: ETC u Srbiji

Post by opsidiannight »

1 oću te Srbe da ošurim, mnogo se ku.če.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
Post Reply

Return to “Flames of War”