Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Moderators: Dzon Vejn, joggy, Bata Bole

Post Reply
User avatar
Laciboj
Posts: 5
Joined: Fri Jun 03, 2016 12:42 pm

Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Laciboj »

Pozdrav svima. Interesuju me vasa iskustva sa razmerom 1/72. Ja i moj mladji brat polako uvelicavamo brojnost armija u datoj razmeri (punimo sobu realno gledano :mrgreen: ). Modeli iz drugog svetskog rata dominiraju ali tu brojnost na policama vidno pocinje da ugrozava sve veci broj srednjovekovnih figura i utvrdjenja.
Nista ne brinite. Puska je zakocena. :commissar:
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Bata Bole »

cao,

ne znam u kom smislu mislis iskustvo.

U princip ima nekih wargamera koji su totalno posveceni plastici u 1/72 (antika i napoleonci) ali bi morao da kazes sta te interesuje:
-koji period
-pravila za velike ili sredne bitke
-sta nameravas da radis sa figurama i sl.

poz.
bc
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Laciboj
Posts: 5
Joined: Fri Jun 03, 2016 12:42 pm

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Laciboj »

Evo ovako. Interesuju me:

-Srednji vek, krstaski ratovi, eventualno Rimsko doba ako dodjem u posed istih

-najbolje resenje oko postolja koje ste koristi da bi bilo kompatibilno za wargame (video sam temu) i trazim savet

-pravila trenutno mustram WAB 2.0, armies of antiquty, armies of chivalry i siege & conquest knjige.
Nista ne brinite. Puska je zakocena. :commissar:
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Bata Bole »

pa wab je za 28mm figure. mozda mozes da probas pravila za Fields of Glory koja su jako popularna napolju i koriste se za figure 1/72. Tu Dzon Vejn moze da da ti kaze detalje jer on pravi nesto za antiku.
Zamisli sistem u kom se pravila ne menjaju svake dve godine.
Zamisli sistem u kom ne moras da prepravaljas postojece i da stalno dokupljujes nove jedinice.
Zamisli sistem u kome nema ultimativnih kombinacija armijskih listi. -> false statement otkad Misa izvodi 3 konjice u wedg-u :)

Istorijski wargame ;)
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Dzon Vejn »

Ima nekoliko nas koji smo poceli da skupljamo Fields of Glory sistem, antiku. Ima nas i par koji smo "ofarbani" - Oti je gotova armija, meni fali jos da dobojim 6 postolja i kamp da zavrsim single armiju.

Topla preporuka je Zvezda. Imaju dobar kvalitet figura, i vrlo nisku cenu. Samo odmah da ti napomenem pre bojenja - topao savet je da sprue-ove sa figurama potopis u vodu sa malo odmascivaca (obican, za sudove bilo koji), jer ces se u suprotnom opasno sjebati pri prime-ovanju figura, a neces to videti dok ne bude kasno (ja sam to naucio na tezi nacin...).

Ja sam narucivao u M Hobby, mada tu gresku ne bih ponovio, zaista. Cekao sam mislim dvocifreni broj meseci, i onda nije stiglo sve. Cena je bila zaista super, ali realno nije isplativo toliko maltretiranja. Grenadier je narucivao, mozes sa njima da vidis da li jos narucuju.

Mislim da WW2 u toj razmeri niko ne skuplja ovde, ili barem niko meni poznat.

Sto se postolja tice, uzmi plasticard, onaj malo deblji, od 2-3 milimetra i ostar skalpel i samo cepaj. Postolja su standardizovana, uvek je sirina 60mm, a dubina zavisi od toga sta stavljas na ista - teska pesadija, medium pesadija, light infantry,.... Sve imas u knjizi ko ide na sta. U klubu Zmaj imas na raspolaganju ako se ne varam sve knjige za FoG.

Za poravnanje onih "izbocina" koje figure imaju na dnu, koristi akrilni git, izuzetno je jeftin i efikasan za to. Dobije se lep reljef, kao da su coveculjci na nekom blatistu :). Za akrilni git ti je samo bitno da obratis paznju na rok trajanja, sto je duzi to bolje (kako se priblizavas isteku roka, tako ce postajati sve losiji za rad, i kada se osusi na postoljima, bice vise ispukotina).

Pored svega navedenog, imas i sistem ADG koji je slican FoG i slicnim sistemima, samo je malo uproscen. Skoro su izbacili i knjigu na engleskom, tako da mozes Pascala da zamolis da ti donese iz Francuske kad ide tamo. To je verovatno najjeftiniji sistem za pocinjanje, jer ti treba ubedljivo najmanje para. Mislim da sam racunao da ima armija koje mozes da sastavis za svega 20-30 evra. I to sa Zvezdinim figurama :). Sa HaT figurama verovatno mozes proci jos jeftinije ;).

Eto toliko za sada. Pitaj ako imas jos sta konkretno sta te zanima.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by PfcParatrooper »

Dzon Vejn wrote:...Sa HaT figurama verovatno mozes proci jos jeftinije ;).
Gde se kod nas mogu kupiti Hat figure?
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Dzon Vejn »

Znam da je Grenadier imao nesto od HaT figura, verujem da mogu da nabave. Kod njih mislim da mozes generalno sve za istorijske periode da nadjes.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by PfcParatrooper »

Dzon Vejn wrote:Znam da je Grenadier imao nesto od HaT figura, verujem da mogu da nabave. Kod njih mislim da mozes generalno sve za istorijske periode da nadjes.
Ne mogu! Pitao sam ih. A ni M Hobby takodje. :(
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Duc d' Elchingen »

Ako imaš kreditnu karticu prebaj preko Hannants ali budi spreman da te carina odere.
Ako bi vas nekoliko htelo 1/72 figure Grenadier Games bi mogao da proba da vam izadje u susret ali ne mogu da garantujem.
User avatar
Laciboj
Posts: 5
Joined: Fri Jun 03, 2016 12:42 pm

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Laciboj »

Hvala za info :)
Nista ne brinite. Puska je zakocena. :commissar:
User avatar
Laciboj
Posts: 5
Joined: Fri Jun 03, 2016 12:42 pm

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Laciboj »

Eh, gde moze da se nabavi plasticard???
Nista ne brinite. Puska je zakocena. :commissar:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Dzon Vejn »

Burazer je zadnji put uzeo plasticard u onom avio klubu u Timockoj. Verovatno imas na jos mesta po BG.

Ako se kojim slucajem bude slao 1/72 order, bilo bi lepo da na forumu blagovremeno nagovestite O:) O:) O:)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by Duc d' Elchingen »

Realno sve zavisi od količine odnosno od vas koji bi poručivali.
U principu čisto sumnjam da će išta moći zbog minimalnih količina ali eto neka se vas nekolicina organizuje javi pa da vidimo ima li šanse da se nešto odradi.
User avatar
qzma
Posts: 4
Joined: Wed Mar 06, 2013 6:58 pm
Location: Beograd

Re: Vasa iskustva sa modelima u razmeri 1/72

Post by qzma »

Tek sada sam video ovaj post pa izvinite na zakasnjenju...
Odavno sam u maketarstvu 1/72 pa dosta znam i o figurama u toj razmeri, Iako sam vise za moderno takodje sam i farbao neke medieval (100god rat)
www.maketarskikutak.com/index.php/topic,14613.0.html
postolja su stirodur isecen uz pomoc neke cevi (da bi bila istog precnika) i skalpel naravno.
Po meni je bitno samo kakve su figure posto u ceni i nije neka razlika... Doduse neke firme se teze nalaze itd.
Pa zato bi da dodam onima koje zanimaju "brailscale" figure da prikaz mogu da vide na plasticsoldierreview.com (takodje i sta sve ima za period koji vas zanima a i po proizvodjacima) kao i novosti...
Ceasar, zvezda, revell, italeri i ostali veci igraci prave odlicne figure, za ostalo bi ipak pogledao pre nego sto kupim posto ima puno smeca ;)
pbtoys.de je odlican sajt za kupovinu i imaju vecinu figura, pa cak i onih koje vise ne proizvode (paypal+postarina ali opet nije skupo u odnosu na gw)
Pozdrav
Post Reply

Return to “Kako je Velington pobedio Džingis Kana: Istorijski wargaming”