Pocetnicka pitanja (6. edicija)

User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Pocetnicka pitanja (6. edicija)

Post by cpu088 »

1. Da li udarac u dva flanka kombinovanim US 5 negira rank bonuse? Tj. u levi flank udara US 3, a u desni US 2?
2. Da li screamer slashing attack afektira jedinicu u CC-u?
3. Postoji razlika u pravilima za Flying units izmedju osnovnih pravila u BRB-u i Appendix-a 7 koji sumarizuje pravila. U potonjem stoji da neprijatelj ne dobija +1 bonus na CR za Higher ground kada se bori protiv Flyer-a, niti dobija ikakvu zastitu kada se bori iza branjene prepreke (tacka 6). O ovome u osnovnim pravilima BRB-a nema pomena. Da li su pravila iz Appendixa 7 koja se ticu Flyer-a potpunija (tj.ispravna), ili je u pitanju greska poput one iz odeljka za Fast Cavalry?
4. "As noted in their respective sections of the Rulebook, character and command models add little or no benefit to a unit if they are not in the front rank. A Standard Bearer will not add +1 to combat resolution, a Musician will not break a tie, a Champion cannot attack, and
characters are considered "out of the game" ". Kako se protivnik moze dovesti u situaciju da mu standard i muzicar (pa i sampion) ne budu u prvom redu? Na koji nacin se tako nesto postize?
5. Da li na turnirima mogu da koristim figuricu koja ima standard (namenjena da bude BSB) kao da ga nema (tj. kao obicnog heroja)? Hteo bih da izbegnem kupovinu i konvertovanje 2 heralda (DL), ako vec jedan moze da odradi posao...
6. Nisu mi jasni efekti magije Pit of Shades (Shadow Lore). Prvi deo je OK (1-3 jedinica izlazi iz jame, i krece se polovinom svoje brzine tokom sledeceg kruga), ali me drugi zbunjuje - "on a score 4-6 the unit is unaffected. The pit closes up after the unit has clambered out of it.". Da li to znaci da na 4-6 jedinica ne pati ni od kakvog efekta osim inicijalnog S3 hit-a i slobodna je da se krece; ili da je jedinica ostala u jami (ne moze da se krece, a proces se ponavlja u sledecoj magic fazi)?
7. Da li jedinica u koju overrun-uje fear causing enemy ima fear test? Primer: furije (fear causing) charge-uju shadow warriore, pobiju ih sve i overrun-uju u archer-e. Da li archer-i imaju fear test?
Last edited by cpu088 on Wed Sep 13, 2006 8:42 am, edited 1 time in total.
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Re: Pocetnicka pitanja

Post by Dervish the neki »

ok, neko je na sve ovo odgovorio, ali evo opet:
1. Da li udarac u dva flanka kombinovanim US 5 negira rank bonuse? Tj. u levi flank udara US 3, a u desni US 2?
ne, nemere! jedna jedinica, na kraju combata, mora da ima US5+
2. Da li screamer slashing attack afektira jedinicu u CC-u?
ne, ne moze... lepo pise u knjigi... samo jedna jedinica koja nije u HTH moze biti udarena.
3. Postoji razlika u pravilima za Flying units izmedju osnovnih pravila u BRB-u i Appendix-a 7 koji sumarizuje pravila. U potonjem stoji da neprijatelj ne dobija +1 bonus na CR za Higher ground kada se bori protiv Flyer-a, niti dobija ikakvu zastitu kada se bori iza branjene prepreke (tacka 6). O ovome u osnovnim pravilima BRB-a nema pomena. Da li su pravila iz Appendixa 7 koja se ticu Flyer-a potpunija (tj.ispravna), ili je u pitanju greska poput one iz odeljka za Fast Cavalry?
hmm, neko je vec na ovo odgovorio - mislim da se Ap.7 uvek koristi... ali sacekaj jos odgovora
4. "As noted in their respective sections of the Rulebook, character and command models add little or no benefit to a unit if they are not in the front rank. A Standard Bearer will not add +1 to combat resolution, a Musician will not break a tie, a Champion cannot attack, and
characters are considered "out of the game" ". Kako se protivnik moze dovesti u situaciju da mu standard i muzicar (pa i sampion) ne budu u prvom redu? Na koji nacin se tako nesto postize?
ti mu to nikako ne mozes uraditi... moze samo on sam sebi, npr da ih postavi u "snaking" formaciju... mislim da cak ni ako stavi xyz heroja u jedinicu to ne moze, posto komandna grupa MORA uvek da ide u prvi rank... ali to ce me neko ispraviti ako gresim
5. Da li na turnirima mogu da koristim figuricu koja ima standard (namenjena da bude BSB) kao da ga nema (tj. kao obicnog heroja)? Hteo bih da izbegnem kupovinu i konvertovanje 2 heralda (DL), ako vec jedan moze da odradi posao...
pa mooozees... ali ce ti verovatno neki protivnici (ili sudije, ako oni odluzuju za wysiwyg) dati manje poena za isti... kupi i iskonvertuj novog... nece ti bidne nista :D
6. Nisu mi jasni efekti magije Pit of Shades (Shadow Lore). Prvi deo je OK (1-3 jedinica izlazi iz jame, i krece se polovinom svoje brzine tokom sledeceg kruga), ali me drugi zbunjuje - "on a score 4-6 the unit is unaffected. The pit closes up after the unit has clambered out of it.". Da li to znaci da na 4-6 jedinica ne pati ni od kakvog efekta osim inicijalnog S3 hit-a i slobodna je da se krece; ili da je jedinica ostala u jami (ne moze da se krece, a proces se ponavlja u sledecoj magic fazi)?
na 4-6 se desava bas to sto pise - nista... jedinica nije dodatno afektovana spellom.
7. Da li jedinica u koju overrun-uje fear causing enemy ima fear test? Primer: furije (fear causing) charge-uju shadow warriore, pobiju ih sve i overrun-uju u archer-e. Da li archer-i imaju fear test?
ne, kada se radi overrun nema nikakve psihologije! ideja je da se sve desava prebrzo da bi trupe shvatile da je protivnik strasan.
dakle - nema fear-a, nema terror-a, nema reakcije, nema nista...

--
Dervish the helpful
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Iblis
Posts: 9
Joined: Mon Mar 08, 2004 9:53 pm
Location: Novi Beograd

Post by Iblis »

sto se tice pitanja broj 4 (valjda)...
karakteri i sampion se sklanjaju iz prvog reda ako odbiju chalenge... ne znam da postoji jos neki slucaj... muzicar i standard tesko osim ako su usled ogromne kolicine karaktera u prvom redu nekim cudom dospeli u drugi ali to se prakticno nikad ne desava...
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Iblis wrote:muzicar i standard tesko osim ako su usled ogromne kolicine karaktera u prvom redu nekim cudom dospeli u drugi ali to se prakticno nikad ne desava...
Zato jer se to niti ne može desiti. U sluèaju da je gužva u prvom redu, uvijek æe naprijed biti commanda, a tek onda characteri. Tj., ako je unit 4 širok, a imaš FC i 2 charactera, jedan od charactera æe morati u drugi red (tj efektivno izvan igre...).
User avatar
Iblis
Posts: 9
Joined: Mon Mar 08, 2004 9:53 pm
Location: Novi Beograd

Post by Iblis »

potpuno si u pravu... moja greska...
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Па то се ваљда односи за удар са бока или леђа...
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Šta se sad po novom smije æirilicom pisat? Jer ja to uopæe ne kužim, zadnji put sam ju uèio u poèetnim razredima osnovne, a to je bilo poprilièno davno...
User avatar
žubor
Posts: 1895
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Post by žubor »

Waywatcher wrote:Šta se sad po novom smije æirilicom pisat? Jer ja to uopæe ne kužim, zadnji put sam ju uèio u poèetnim razredima osnovne, a to je bilo poprilièno davno...
Veruj mi na rec neces nista propustiti, sto neces procitati postove ... srebrnog viteza :mrgreen:
Image
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

(Жубору) Бирај оружје / тј. (Žuboru) Biraj oružje.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
žubor
Posts: 1895
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Izazov prihvacen ...

Post by žubor »

srebrni vitez wrote:(Жубору) Бирај оружје / тј. (Žuboru) Biraj oružje.
Biram 2250-3000 Bretonaca :) cim se zavrsi turnir u WH40K znaci neki dan sledece nedelje ... Pa da ponovimo partiju: udario brat na brata!
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Izazov prihvacen ...

Post by bojan »

žubor wrote: Biram 2250-3000 Bretonaca :) cim se zavrsi turnir u WH40K znaci neki dan sledece nedelje ... Pa da ponovimo partiju: udario brat na brata!
Opet ti feudalni sukobi... :D
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Zli moderator kaze: Moze cirilica, pod uslovom da u istom postu stoji prevod na latinicu. Pa ako vas ne mrzi da pisete dvaput...
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

Triput ura za zlog moderatora!!

--
Dervish the nimalo cirilicni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

srebrni vitez wrote:
Dervish the neki wrote:Triput ura za zlog moderatora!!
Дервише, не каже се ура, него уа.
ummm, stani, koje je to pismo... nesto ne vidim prevod na latinicu :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Nego, skrenusmo previse sa teme... hajd' dosta ovoga i nazad na pocetnicka pitanja...

evo mog doprinosa:
8. Skavenski Master Assasin kaze da udara prvi u hand to handu u onoj rundi kada je otkriven. Da li ovo radi i u sledecem slucaju - on se odhajduje, teleportuje se u neprijatelja koji uvek udara prvi... sta se desava?
npr, master assasin se teleportuje u master assasina... oba otkrivena na pocetku tog kruga... sta se desava?

--
Dervish the onaj sto ne zna cirilicu
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Bata Bole
Posts: 224
Joined: Fri Nov 07, 2003 11:47 am
Location: Bgd

Post by Bata Bole »

[/quote]
Citat:
1. Da li udarac u dva flanka kombinovanim US 5 negira rank bonuse? Tj. u levi flank udara US 3, a u desni US 2?


ne, nemere! jedna jedinica, na kraju combata, mora da ima US5+

[/quote]


jedna jedinica na pocetku Combat-a mora da ima US5+ da bi potirala redove.

jedna jedinica na kraju Combat-a mora da ima US5+ da bi dala +1 na CR zbog napada na flank.

ovo je bilo objasnjeno u nekoj Errat-i.

sve sto je sa redovima broji se na pocetku Combat-a (bonus na redove se dobija na pocetku Combat-a)
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Bata Bole wrote: ovo je bilo objasnjeno u nekoj Errat-i.
Nije, jer nije trebalo, niti je pravilo mijenjano. U Rulebooku je to pravilo vrlo jasno napisano, tako da je samo kasnije to još negdje potvrðeno kroz Q&A.
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

9. Da li normalna jedinica moze da se sakrije iza Large target-a od vatre sa brda? Konkretno, da li Changebringer-i mogu da sluze kao screen za Daemon Prince-a i da ga zastite od boltera postavljenih na brdu? Hvala svima
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Pa, pazi, nema konrketnih pravila za to, osim sto se mozemo rukovoditi sledecim - jedinica na brdu vidi sve, osim stvari koje su dirketno sakrivene iza drugih brda/suma/komad terena za koje se igraci dogovore. Po meni, large target nije dovoljno large, kao recimo, brdo ili suma, cim i on moze da se sakrije iza njih. Dakle, ja bih rekao NE. Ali, manje-vise, uvek moze neko da kaze da je to stvar dogovora. Ti lepo istetoviraj ovo pitanje na ruci, pa ga postavi protivniku/sudiji pre svake bitke tj. dogovori se. :wink:
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

pa, sve sto je mrmot rekao, ali meni se cini da je tvoj problem malo laksi - changebringeri su flameri na diskovima... u opisu diska specificno kaze da nije large target, vec da se samo racuna kao large za potrebe LOS-a... dakle, on nikako nije dovoljno velik da sakrije nesto... samo lebdi dovoljno visoko da vidi sve i da ga svi vide!

--
Dervish the covek koji cita pravila
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Konkretno oko Changebringera:

a) vjerojatno je prihvaæeno ono za njihov "large Target", jer se inaæe samo characteri na diskovima raèunaju kao LT. Al valjda ne treba picajzlirati oko toga

b) Po mom mišljenju itekako možeš sakriti nešto iza Changebringera, jer kada se gleda tko šta vidi, koristi se LoS, a za potrebe LoSa, Changebringeri jesu Large Target...
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Vejvoceru, moze on da se sakrije, ali ne od onih koji gledaju sa BRDA. To ne bi mogao nikako, bez obzira na to koji je Large Target ispred...
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Pa to je toèno, ali ja sam odgovarao na Dervishev post, u kojem on ne spominje nikakava brda...
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

mrmot wrote:Vejvoceru, moze on da se sakrije, ali ne od onih koji gledaju sa BRDA. To ne bi mogao nikako, bez obzira na to koji je Large Target ispred...
Zar nije ustanovljen dogovor da obicna jedinica moze da se krije iza Large Targeta (tj da je u ovom slucaju ne vide sa brda) ako je direktno do njega?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Pa to je toèno, ali ja sam odgovarao na Dervishev post, u kojem on ne spominje nikakava brda...
Aaa...OK.


Zar nije ustanovljen dogovor da obicna jedinica moze da se krije iza Large Targeta (tj da je u ovom slucaju ne vide sa brda) ako je direktno do njega?
Pa ne znam s kim si se ti to dogovarao. Sa mnom sigurno nisi. A posto je moja rec ZAKON...!!!

zakljucke izvuci sam.

(jel znate onu epizodu SouthParka kada Allanis Morrisete ukrade od Chefa pesmu "Stinky Britches", pa kada klinci i Chef odu u izdavacku kucu da se zale kod producenta, a on im histericno odbrusi "Aj em abov z lo!" - e, to treba da zamislite kada citate ovaj moj odgovor bojanu :D )
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

mrmot wrote: Pa ne znam s kim si se ti to dogovarao. Sa mnom sigurno nisi. A posto je moja rec ZAKON...!!!
Sa svima sa kima sam igrao na turnirima (ukljucujuci Poljaka i Engleskog Poljaka na Saletovom)... Sta mislis da li se neki mag u prvom krugu krije iza tenka (ma to ga on ustvari gura da upali :D )?
A sada ozbiljno - za pitanje LOS-a Large Target se prakticno tretira kao brdo - zasto ne bi normalnog modela mogao sakriti od nekoga ko ga gleda sa brda iza Large Target-a, kada mozes iza brda/sume/gradjevine?

Mislim da ovo treba da bude pitanje dogovora igraca jer kao sto je i pravilo da se LT vidi iza brda shodno razlicitim interpretacijama.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Zeleni
Posts: 25
Joined: Fri Mar 28, 2003 10:41 am
Location: Beograd

Post by Zeleni »

Ama, bre Beta, kad ti Mixajlo kaze da ga vidi onda ga vidi. Nemoj da te sad banuje sa foruma zbog suprodstavljnja autoritetu:):)
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by kgkid »

[quote="bojan"]
A sada ozbiljno - za pitanje LOS-a Large Target se prakticno tretira kao brdo - zasto ne bi normalnog modela mogao sakriti od nekoga ko ga gleda sa brda iza Large Target-a, kada mozes iza brda/sume/gradjevine?
[/quote]

Moje misljenje, pa ga vi korigujte...
Ako bi bilo ovako - LT kao brdo veliki, onda se LT nikako ne bi mogao da sakrije iza brda/sume/gradjevine, te bi ih artiljerija/strelci ukidali bez problema. Hmmm... Nije lose sa moje tacke gledista (PoV, ne LOS ako cemo se gadjati skracenicama). Ipak ne mislim da ce se iko sloziti oko ovakvog rezultata...

Stoga, kukavice, krijte se iza brda/sume/gradjevine, ali ne "uvlacite" se gde ne treba LT-ovima...

Ovo naravno sve o pucanju sa brda. Kada je pucanje po pravcu u pitanju sve je manje-vise :? jasno
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Srebrni vitez:
'... i kako je uopste moguce da se sa jednog brda ista vidi iza drugog brda, ako su oba brda iste visine...'

Ako ces da kazes 'uopste' - onda itekako moze: Ta stvar iza brda je visa od brda, ili leti iznad njega, ili... :idea: :idea: :idea:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

10. U sledecoj situaciji:

Code: Select all

|
|XXX
|xxx
|xxx
|
|
|
gde "|" predstavlja ivicu terena, a "xxx" je jedinica konjice, da li konjica moze da wheel-uje? Konjica se nalazi tik uz ivicu tako da bi wheel privremeno izveo deo jedinice van table. Po mom tumacenju to ne bi trebalo da je moguce i jedini nacin da se konjica odlepi od ivice table bi bio putem reform-a. Jesam li u pravu?

11. Da li model koji se nalazi u nepotpunom rank-u mora da bude pozicioniran na sredini ili moze da se postavi bilo gde? Da pojasnim:

Code: Select all

     x
   xxxxx
   xxxxx
   xxxxx

ili je moguce i:

   x
   xxxxx
   xxxxx
   xxxxx

ili 
  
       x
   xxxxx
   xxxxx
   xxxxx
Za LOS svrhe, kao i za pravilo o minimumu 1" razmaka izmedju jedinica moze da bude velike razlike izmedju gore navedenih postavki.

12. Da li mage koji se nalazi u drugom rank-u (npr. sakrije se od challenge-a) generise Power i Dispell Dice-ove? Hvala svima
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
Vesela Hrvatina
Posts: 19
Joined: Mon Mar 03, 2003 10:39 am
Location: Zagreb

Post by Vesela Hrvatina »

cpu088 wrote:10.
Ne smiješ niti u kojem sluèaju izlazit sa granica stola. You cross - you die.
cpu088 wrote:11. Da li model koji se nalazi u nepotpunom rank-u mora da bude pozicioniran na sredini ili moze da se postavi bilo gde?

Mislim da mora biti na sredini. Naravno, ako ta jedinica dobije protivnika u Flank, i taj sirotan æe se povuæi prema tom flanku.
cpu088 wrote:12. Da li mage koji se nalazi u drugom rank-u (npr. sakrije se od challenge-a) generise Power i Dispell Dice-ove? Hvala svima
Ne generira PD/DD i ne smije koristiti Scrollove. Njega "nema".
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Vesela Hrvatina wrote:

Ne generira PD/DD i ne smije koristiti Scrollove. Njega "nema".
Hm, niti je pobegao, niti je umro - nema razloga da ne stvara kockice itd.
"Пoкa цapь Hикoлaй вoйнy вoeвaл,
Pacпутин eму жeну пoeбaл!"
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

srebrni vitez wrote: Hm, niti je pobegao, niti je umro - nema razloga da ne stvara kockice itd.
Naravno, osim pravila na strani 95 :wink: .
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Da pojasnim, u pravilima za likove stoji da je lik koji je u jedinici ali nije u prvom redu "efektivno izvan igre". Dakle, ne daje Ld, ne moze da koristi megic iteme, a u slucaju magova - ne generise kockice.

cpu88 - samo da ti skrenem paznju na nesto, sto mozda znas a mozda ne znas: pominjao si
pravilo o minimumu 1" razmaka izmedju jedinica
To pravilo vazi samo za protivnicke jedinice. Saveznicke jedinice mogu da se pipkaju i taru koliko god hoce.
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

12. Svaki dan nesto novo :) Pursue, pursue...

Code: Select all


         aaaaazz
   xxxx  aaaaazz
   xxxx TC
   xxxx D
   wwww
   wwww
Ovaj naoko nebulozan dijagram je tu da bi situacija bila potpuno shvacena. xxx je jedinica drijada koja je u CC-u sa www (jedinica horora). aaa je druga jedinica drijada koja je u CC-u sa zz (furije). T je Treeman u CC-u sa Daemon Prince-om (D) i changebringerima (C). Treeman pada break test i bezi od veceg US-a, tj. od bringer-a. Zbog velicine postolja treeman ne moze da prodje izmedju jedinica xxx i aaa. Po komentarima o Fleeing-u koje je objavio Gav Thorpe, treeman mora da prodje kroz jedinicu xxx ("Do not move through a friendly unit." je poslednja stavka, tj. najnizeg prioriteta.) Treeman baca 7 na flee roll; Daemon Prince 9 i bringeri 13 za Pursuit.

A sada sledi par citata iz BRB-a (svi u vezi Pursuit-a):
"Once fleeing troops have been moved, victorious units will pursue" - bitno zbog smera Pursuita.

"If a victorious unit scores equal to or greater than the Flee roll scored by the unit it is pursuing then the fleeing unit is completely destroyed" - ne postoji ni jedan drugi uslov koji pursuer treba da ispuni da bi unistio jedinicu koja bezi, dovoljno je da se baci vise na Pursuit roll.

"A fleeing unit is destroyed even if its pursuers subsequently charge a new enemy, as long as the pursuing unit's Pursuit roll scores equal to or greater than the fleeing unit's Flee roll." - potvrda gore iznete tvrdnje.

"Pursuers always move their full pursuit distance unless their pursuit takes them into contact with fresh enemy "

Iz svega gore navedenog ja bih izveo zakljucak da je jedino legalno resenje ovakve situacije da se treeman T pomeri kroz jedinicu xxx (da bi se dobio smer pursuit-a), a da Daemon Prince P i bringeri C udare jedinicu xxx u bok (pursuit into fresh enemy). Treeman je unisten (u sustini je nebitno gde, posto fleeing jedinica uhvacena od strane pursuera i tako unistena NE izaziva paniku), a Princ i Bringeri su se zakucali u bok drijadama (xxx). Primedbe?
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
Waywatcher
Posts: 16
Joined: Sun May 11, 2003 8:42 pm
Location: Zagreb

Post by Waywatcher »

Gotovo si u cijelosti u pravu.
Sve je toèno osim ovog dijela:
posto fleeing jedinica uhvacena od strane pursuera i tako unistena NE izaziva paniku
Izaziva, kako ne...samo single modeli sa manje od 5 Woundova ne izazivaju. A imaju i paniku ili zbog toga ili zbog broken from cc unita...
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Jedinica koja se breakovala iz HtH i koju su pursueri ujurili i unistili - NE izaziva paniku.

Fleeing friends caught by chargers - izazivaju paniku.
I like you. You got balls. I like balls.
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

stani, stani, stani.... u redu je, ne izaziva paniku, ali ima panike od toga sto je broken in combat, zar ne? mislim da je to i bila poenta, samo se nije dobro izrazio...

i to, ako je broken in combat, uopste nije bitan US, cak i single modeli sa US<5 prave paniku ako su broken in CC...

--
Dervish the sveznajuci?
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

13. Vracam se na odgovor na 7. pitanje ovde postavljeno, posto sam pronasao nesto sto mi deluje da dati odgovor demantuje. Elem:

7. Da li jedinica u koju overrun-uje fear causing enemy ima fear test? Primer: furije (fear causing) charge-uju shadow warriore, pobiju ih sve i overrun-uju u archer-e. Da li archer-i imaju fear test?

ne, kada se radi overrun nema nikakve psihologije! ideja je da se sve desava prebrzo da bi trupe shvatile da je protivnik strasan.
dakle - nema fear-a, nema terror-a, nema reakcije, nema nista...


Koliko sam shvatio, pravila koja objasnjavaju Overrun su ista kao i za Pursuit into fresh enemy. Za potonje eksplicitno stoji:
The unexpectedly attacked unit can only respond to the charge by holding; any attempt to flee, stand & shoot, or do anything else amidst the confusion of running bodies is deemed impossible. They must make any necessary Psychology tests immediately.
Da li je ta linija u odeljku o Overrun-u slucajno izostavljena (u tom slucaju bi gore pomenuti archer-i morali da prodju Fear test), ili pak upravo to predstavlja razliku izmedju Overrun i Pursuit into fresh enemy pravila?

14. Dosta me zbunjuju pravila o cast-ovanju magija u CC. Svestan sam linije koja kaze: "Wizards cannot cast spells at units in close combat, unless specifically noted in the spell's description.", ali mi opisi odredjenih magija deluju kao da to dozvoljavaju, iako ne kazu eksplicitno ni jedno ni drugo.
Stoga bih zamolio gaming community da proceslja listu magija za koje mi nije jasno da li smeju da se bace u CC, i da mi se jednom za svagda rascisti sta moze, a sta ne. Lista sledi:

Lore of Nurgle:
Magnificent Buboes, br 1
Effulgent Boils, br 3
Glistering Scabs, br 4
Sumptous Pestilence, br 6

Lore of Tzeentch:
Orange Fire, br 1
Yellow Fire, br 2
Violet fire, br 6

Lore of Fire:
Burning Head, br 4
Conflagration of Doom, br 5
Wall of fire, br 6 (ako je udarena u rear; onda na 1" od front rank-a nema nicega)

Lore of Metal:
Rule of Burning Iron, br 1
Law of Gold, br 5
Bane of Forged Steel, br 6

Lore of Shadow:
Pelt of Midnight, br 3

Lore of Heavens:
Storm of Cronos, br 5

Lore of Light:
Pha's Illumination, br 1
Ulzah's Healing Hand, br 4
Karu's Guardian Light, br 5

Lore of Life:
Olannan Rattledor, the Howler Wind, br 3

Lore of Death:
Steal Soul, br 3
Drain Life, br 5
Doom and Darkness, br 6

High Magic:
Walk Between Worlds, br 1
Curse of Arrow Attraction, br 2
Flames of the Phoenix, br 5

Dark Magic:
Word of Pain, br 3
Dominion, br 5

Vampire Counts:
Invocation of Nehek, br 1

Little Waagh:
'Eadbutt, br 3

Big Waagh:
The Foot of Gork, br 4
Gork's Warpath, br 5

Veliko HVALA svima koji su imali strpljenja da prodju do kraja ove liste i da mi razjasne neke stvari. Bili bi mi od velike pomoci i linkovi ka tumacenjima (pogotovo zvanicnim) koja se bave ovom temom.
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
Changeling
Posts: 173
Joined: Sat Mar 23, 2002 3:44 pm
Location: Aperture Science Laboratories Enrichment Center

Post by Changeling »

Ne èeka mi se da èujem neki zvanièan odgovor, ali reæi æu jedno, a ako
grešim neka me neko ispravi.
Postoji jaka struja meðu igraèima WH-a koja drži da se u igri može
raditi SAMO ONO ŠTO PIŠE U PRAVILIMA.
Da pojasnim, ako ne piše da ne može, ne znaèi da može. Naprotiv.
Može samo ono što je dozvoljeno crno na belo, sve ostalo je bunarenje.
I should like to see the last king
strangled with the guts of the last priest.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Osnovno pravilo - ni jednu magiju koja direktno radi damage ne smes bacati u CC u kome ucestvuju tvoje jedinice. Osim ako nisi pacov.

Orange Fire, br 1

Ako je ovo Ward na 5+ - moze.

Lore of Fire:
Burning Head, br 4


Ne moze direktno. Mozes da "slucajno" pogodis jedinicu u CC ((kao sa topom) ali se tada kao i u slucaju sa topom pogotci randomizuju.

Conflagration of Doom, br 5

Ne.

Wall of fire, br 6 (ako je udarena u rear; onda na 1" od front rank-a nema nicega)

Ne.


Lore of Metal:
Rule of Burning Iron, br 1

Ne.

Law of Gold, br 5

Da.

Bane of Forged Steel, br 6

Da.

Lore of Shadow:
Pelt of Midnight, br 3


Da.

Lore of Heavens:
Storm of Cronos, br 5


Revizija eksplicitno kaze da ne moze.


Lore of Light:
Pha's Illumination, br 1

Moze... Jedna od cescih taktika za "death or glory" sa magom.

Ulzah's Healing Hand, br 4

Moze

Karu's Guardian Light, br 5

Da.


Lore of Life:
Olannan Rattledor, the Howler Wind, br 3


Da.

Lore of Death:
Steal Soul, br 3


Da.

Drain Life, br 5
Ne

Doom and Darkness, br 6
Da. Standardna taktika protiv stubborn jedinica.


High Magic:
Walk Between Worlds, br 1
Da

Curse of Arrow Attraction, br 2
Da.

Flames of the Phoenix, br 5
Ne.

Vampire Counts:
Invocation of Nehek, br 1


Da.

Little Waagh:
'Eadbutt, br 3


Ne.

Big Waagh:
The Foot of Gork, br 4


Ne.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Locked

Return to “Warhammer”