Pitanje promovisanja fow-a

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Pitanje promovisanja fow-a

Post by meloras »

Bolje da otvorim novi topic za ovo.Iznosim neko svoje misljenje a vi se nadovezite i recite sta mislite.Ako smara topic vi ga brisite ali mislim da je ovo vazna tema i da nema smisla bezati od iste trazeci apstraktne krivce sto nema novih igraca,sto malo ljudi dolazi i td.
Ajde lepo da cesce organizujemo ovakve promocije (ne turnire nego bas promocije),za dobrobit hobija.Znam dosta ljudi sa maketarskog foruma gde sam pisao o fow-u koji bi rado probali igru,a jos vise ljudi koji bi hteli da vide kako sve to izgleda jer vole taj period istorije ili te modele.
Kolega jedan sa fakulteta mog je zainteresovan da igra sa nama,ali kad je cuo da nemoze imati prosecnu armiju za ispod 150e (osim ako neko neprodaje sve pa i onda je pitanje),plus farbanje,a kamoli kolekciju od svega po malo sto ti uvek zatreba za 300-400e zgrozio se jer je ocekivao da je sve to mnogo jeftinije.Mozda bi se neki od vas slozili da bi bilo dobra ideja dovesti entuzijaste tako da vide o cemu se radi,da tu bude par nas igraca da im pokazemo sta je to uopste,figure,knjige,tereni,dinamika igre i td..U to ime ako ta ideja zazivi rado cu za neku tako akciju ustupiti svoje armije na probnu voznju ili setnju.
Mislim da svi skoro imamo tu dobru volju mozda cak i neke dobre ideje ali da retko ko hoce da ih iznese ili pretoci u nesto za dobrobit svih nas a preko nas i kluba.Ako se nema vremena i zivaca za sastanke u 4+ oka zato sluzi forum u krajnjem slucaju.
Retko i pravimo te turnire,mislim za ovu godinu od kada se ja druzim sa vama ovde 2 turnira i 1 promocija.Mozda je previse entuzijasticno ali sto nebi mogli da imamo recimo 1 turnir mesecno,kao neki mini turnir,a nagrade za prva tri mesta neke fensi plaketice,diplomice ili sta li vec u tematici wwII.Na 6 meseci moze veliki turnir negde da se organizuje,tipa zimski i letnji.Sa nekim minimalnim ucescem tako nesto bi se lako dalo uraditi,i da jos preostane para za nove terene za klub.Tipa ufur 100-150 kinti za mini turnire,plus neki sok ako je u klubu,prosecno 8-12 ljudi ako dolazi sto mislim da je sasvim moguce,deo para se ulozi da se svaki put izrade plakete kao neke memorabilije sa tih hepeninga,a ostatak ide u fond za terene.Da,100din deluje tricavo u odnosu na ufur za prethodni turnir proletos ali ajde koliko je meseci proslo od istog,puta po tih 100din.Do sada bi se em naigrali,em bi mozda nekoga jos sa strane privukli na ta dogadjanja,em bi fond za terene imao neke suske u sebi.
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Duc d' Elchingen »

ja sam svake subote u Sigilu
ako hoćeš da dovedeš ortaka da vidi reci mi, ponesem adekvatnu armiju i radim pokaznu bitku
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by opsidiannight »

Slažem se sa Nikolom i verujem da se ovo može uraditi.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Znate kako, pored toga sto se slazem sa Nikolom, moram da primetim neke stvari, pa cu ih prikazati tabelarno (u vidu HobbyStore / Sigil):

odrzavanje turnira: ekstra prostor / snadjite se sami
podrska za turnir: besplatna klopa, besplatne nagrade, itd. / snadjite se sami
vremensko ogranicenje: beskonacno / nedovoljno (i to poprilicno ispod neophodnog)
cene: dosta vece od maticnog sajta (ako je hellhound 4260, onda je funta 142, sto je oko 35% skuplje - i glavni razlog zasto ja tamo ne kupujem) / (koliko sam cuo, a nisam proverio) 30% vece od maticnog sajta (u radnji) - sto ce reci da ni tamo necu kupovati
mini turniri: 2 WH, 2 40K mesecno / 0 mesecno
tereni: delom kupljeni, delom uradjeni od strane "njihovog tima" / kompletno kupljeni od strane igraca
knjige: postoje klubske / postoje Pedjine (dobra volja), klubskih nema
lager: kompletan / nisam bas siguran da je kompletan (nisam proverio, pa nek me neko ispravi ako gresim)
narucivanje: stize svaki mesec narudzbina / narucis pa kad stigne (takva su moja iskustva, mozda je sada popravljeno)

Dakle ljudi, ja pocinjem da imam pitanje zasto ja trebam da odem da se igram u Sigil. I zasto da pustim njih da se bave FoW-om, ako imam opciju da to pruzim nekom drugom, ko ce taj posao bolje raditi. Mislim, nije da zelim da upirem prstom u bilo koga, ali doslo je do toga da trenutno jedino sto je povoljnije u Sigilu su figure, i to smesnih 5%. Mislim ako je vec tako, onda cu radije dati 5% vise za svaku armiju, ali da sa druge strane imam lepo organizovane turnire (prostor, nagrade, after party, klopa, pice), svaki mesec 2 puta mini turnir, jednom godisnje 1 zaista veliki turnir, da kad narucim, znam da stize za mesec dana, klubske knjige na raspolaganju (da ne drkam Pedjine knjige), kompletan lager, ljude koji ce mi raditi teren da ja mogu samo da dodjem sa svojim figurama i da se igram, itd.

Opet kazem, ne upirem ni u koga prstom, ali neke stvari moram da se zapitam kao igrac. I ne kazem da ne moze da se poboljsa bilo sta, ali sa ovakvim stavom kakav sada imamo sa njihove strane, nisam bas siguran sta nam je bolja opcija (a nekada sam recimo imao sasvim jasan stav sta je bolje).

P.S.: Istina, gore sam zaboravio da spomenem, Sigli je mnogo cistiji od HS (trudim se da objektivno sagledam stvari u kompletu), i uspeli smo da dobijemo vikend-dan koji je iskljucivo nas (doduse kako...).

I naravno, ne kazem da je HS sada odlican, a Sigil totalno sranje, koje ne moze da se popravi, ili bilo sta tog tipa. Samo mislim da je stav koji sada zauzimamo, kao igraci, a koji pretezno glasi "dajte nam hleba i igara", totalno pogresan, i da trebamo pre da idemo logikom "ja sam kupac, ako hoces da me zadrzis, imas da me zadovoljis, ako to ne uradis ti, naci cemo drugog koji hoce". Sto bi se reklo - no hard feelings, ali jebiga, na kraju dana, ja sam ipak samo kupac, a oni su ipak prodavnica (biznis).

I potpuno se slazem sa Malekithom da o problemima ne treba cutati. Naravno, ne ocekujem od bilo koga iz Sigila da odgovara na ovu temu postovanjem po forumu, ali itekako ocekujem da odgovore konkretnim akcijama (tako da sledeci put vidim neko poboljsanje) - sto u prevodu znaci: da stave prst na celo i razmisle malo o svemu (jer bi u suprotnom, to uskoro mogli i mi da uradimo).

I naravno svestan sam da necutanje, obicno znaci da te ljudi nece voleti (mislim da toga niko sa ovog foruma nije svesniji od mene samog :D), ali moj licni stav je takav - volim da kazem ono sto mislim, zbog cega ce me ljudi ili ultra ceniti ili ultra mrzeti (nazalost, obicno ono drugo :oops: , ali ja, licno, sam takav - volim da budem otvoren, i da samnom budu otvoreni, i to je to; sve ostale "mutne" i "polumutne" varijante mi mnogo vise ne prijaju, nego cinjenica da me neko nece voleti jer sam bio otvoren i iskren).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by opsidiannight »

Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Nemaju svi ovde facebook nalog ;) (i ne, nemam nameru da otvorim isti ;) ).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by opsidiannight »

Sve što si rekao je na mestu i u potpunosti se slažem.
Pitanje je promovisanje igre koju volimo i šta mi možemo i želimo da uradimo?
Svi znamo šta drugi rade, odnosno ne rade.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Slovicu, ja nisam siguran da bas svi znaju... iskreno zelim da verujem da Sigil nije svestan nekih stvari, a ne da nece da ih promeni.

I svestan sam sta je tema, i mislim da ono sto sam napisao u potpunosti prati temu, jer smatram da smo mi, igraci, ti koji trebaju da kazu "e mi hocemo to i to". Od toga treba poceti.

Ako zelimo da se hobby popularizuje, onda to necemo postici time sto smo zabijeni u neku gimnaziju, gde nema sanse da bilo ko vidi da se mi igramo (domara ne racunam :D). U Sigilu vec imamo sanse da naidje barem 1 posmatrac.

Za odrzavanje mini turnira jednom mesecno treba da postoji volja nekoga da to organizuje (sa nase strane), i volja vlasnika / upravitelja prostora da nam, po potrebi, ustupi jos mesta (sa njihove strane - za skucaj da se prijavi 10-14 ljudi). Nagrade na mini turnirima zaista nisu neophodne.

Za odrzavanje velikog turnira, mora da postoji volja u Sigilu, jer je to vec nesto sto igraci sami po sebi ne mogu organizovati sami. Nagrade na tim velikim turnirima, koji bi se odrzavali jednom godisnje bi trebale da postoje, i ne po principu "sad vi platite ucesce, pa ja kupim sam od svoje radnje nesto, pa vam to poklonim", nego po principu "vi kupujete cele godine figure, a ja sada dajem za prvo mesto tu i tu nagradu (koja ne mora biti figure / novac / itd.) - plakete i neke simbolicne nagrade su sasvim ok.

Sto se tice cena lagera, zaista ne vidim da tu nesto mozemo da uradimo svojom voljom? Kao ni za klubske knjige. Kao ni za rokove urucenja narudzbina.

Dakle ono sto mi, igraci, mozemo da uradimo za popularizaciju je da postavimo jasne stavove STA HOCEMO, posto je ono sto necemo vec sasvim jasno (valjda?). To je prva stvar. Druga stvar, treba da se dogovorimo ko hoce da organizuje te mini turnire (mozemo i da se smenjujemo, kako bi se isprobale razne varijante - ja sam recimo siguran da bi ti smislo neke genijalne ideje :D). Treca stvar na koju mozemo da uticemo su tereni, a terena vec sada imamo sasvim dovoljno (sve table su bile ekstra pokrivene). Dakle ja ne vidim da nama kao igracima, fali bilo inicijativa, bilo volja. Svaki put do sada kada smo se susretali sa problemom bilo koje vrste, uspevali smo sasvim lepo da se dogovorimo i organizujemo. Nazalost, niko od nas ne moze uticati na neke druge stvari, i tu nastaje trenutak kada nam treba podrska. Da bismo tu podrsku dobili, moramo imati jasan stav sta hocemo. I tu se sad opet vracamo na pocetak ;).

Nadam se da sam sada napisao malo jasnije ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Duc d' Elchingen
Posts: 2198
Joined: Sat Apr 02, 2005 5:11 pm

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Duc d' Elchingen »

dva trenutno osnovna problema daljoj popularizaciji Flames of War su:

1. stalna ponuda figura na prodaju sa dobrim asortimanom
2. organizovanje turnira na mestima dostupnim širokim narodnima masama

krenimo redom
tačka broj 1
iskreno mrtva trka šta je veći minus od ova dva propusta
trenutno ponuda u Sigilu je vrlo mršava, čak anoreksična
sve funkcioniše preko customer ordera koji su krajnje nepouzdani, pošiljka koja je trebala da dođe krajem septembradošal je u novembru
doduše bilo je i onih koje su dolazile na vreme
tako npr organizuješ za neke drugare partiju oni se naprže i još su impulsivni kupci i uđe u prodajni deo a tamo mućak...
cene su takve kakve su, po meni previsoke pogotovo za naše tržište ali to je već posebna priča

tačka broj 2
za početak sam Sigil nije na mestu dostupnom širokim narodnim masama
oni koji su imali priliku da obiđu neke zemlje u EU mogli su i sami da se uvere da prodavnice ovog tipa se nalaze u centru grada ponekad malo širem ali u svakom slučaju na vrlo vidnom i dobro osvetljenom mestu
Sigil je sa druge strane u podrumu bez ikakvog vizuelnog pokazatelja šta se tu dešava
poslednja 2 događaja u organizaciji Sigila bila su na vrlo opskurnim mestima gde slučajni prolaznik nema ni teoretskih šansi da naiđe
HS turnir u WHFBu Delta City je apsolutni šampion marketinškog poteza
bio sam tamo desetak minuta i popriličan broj ljudi se raspitivao šta se to dešava

to nas navodi na pitanje šta dalje?

što se tiče popularizacije igre ja zaista ne znam šta više mi sami igrači možemo da uradimo.
ja sam mahom animirao sve moje prijatelje koji se bave strateškim igrama, neke je zainteresovalo neke nije.
nažalost i izgubili smo par igrača (Steva, Minja...) tako da se može reći da trenutno vlada jedan period stagnacije
iako postoje najave za nove igrače ništa se po tom pitanju bitnije ne dešava

to nas dovodi do zaključka da je potrebna pomoć onih koji od toga imaju finansijske koristi
e sada to je ujedno i problem
ne bih da ulazim u razloge ali očigledno je da Sigil ima problem sa propagiranjem igara koje se tamo kupuju i igraju, čak i oni koji površno prate Warmachine&Hordes scenu primećuju da je i taj sistem trenutno u stagnaciji

toliko za sada došli su mi gosti pa moram da idem
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by opsidiannight »

Treba da kažemo šta želimo, glasno, jasno i jednoglasno. Samo tako možemo dobiti ono što želimo.
Što se tiče mini turnira, oni se mogu odršavati jednom u mesec ili dva i ja se prijavljujem da ih organizujem no frks. Oni moraju biti u Sigilu i služili bi, kako za popularizaciju tako i za užitak nas igrača. Što se nagrada tiče, ja verujem da treba da postoje na takmičenjima.

+
Sigil je u par navrata donirao nagrade.
Sigil nam obezbeđuje prostor i koliko toliko snabdevanje figurama.
Sigil nam je pružio nabavku BF terena po nabavnoj ceni.
Cene minijutara u radnji su veće od onih na BF sajtu. Ali su cene u direktnoj narudžbini, koja, ni na koji način ne ide preko Sigila, ali na koju Sigil gleda blagonaklono, identične cenama na sajtu i to u GBP.
-
Ne vidi se nastojanje volje Sigila da popularizuje FoW. Ili, ako se vidi, to deluje nedovoljno, a ta volja postoji, iako je, naočigled mala.
ima toga još al me mrzi da pišem a i sam si dobro napisao pa nema potrebe za ponavljanjem


Problemi naših želja vezano za sigil su očigledni i nešto sa čime se trebamo izboriti.

Šta mi možemo, nezavisno od Sigila da uradimo da bi FoW populacija postala veća?????

Molim ljude da napišu svoje želje, čestitke i pozdrave vezane za odnos kluba prema nama kao i gračima i vezano za to šta mi sami možemo da uradimo?

Moji predlozi

Sigil
Podrška u nagradama, prostoru za velike turnire!
Ekspeditivnija i sigurnija nabavka minijatura!
Bliža saradnja sa Battlefrontom sa ciljem nabavljanja besplatnog/jeftinog promo materijala, figura, terena, nagrada...

Mi sami
1. Mini turniri.
2. Škola farbanja.
3. Sekcija za pravljnje - farbanje terena, organizovano, planirano i međusobno svrsishodno. (555 Bambija za Žubora i Peđu zbog kojih imamo 80% FoW terena)

Reči su jeftine i bezvredne, dela su ta koja govore šta treba.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Chempress
Posts: 401
Joined: Wed Jun 11, 2008 11:27 am
Location: Standard

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Chempress »

mislim da je ovo 23. topik na ovu ili slicnu temu.
vecina stvari napisanih su potpuno smislene i ispravne,i u potpunosti se slazem.

ali ja stvarno ne vidim da se mnogo promenilo, jer svaki put se isto zavrsi... eto iste ekipe Sigilu igramo se po starom (cak i manje vise isti ljudi igraju stalno jedni protiv drugih)
da li je konacno vreme da se nesto promeni? bilo sta!?
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by meloras »

Duc d' Elchingen wrote:ja sam svake subote u Sigilu
ako hoćeš da dovedeš ortaka da vidi reci mi, ponesem adekvatnu armiju i radim pokaznu bitku
Vidis Pedja mozda je i to u neku ruku problem.Svi smo navikli da sta god treba da se organizuje ili uradi ti to radis ili organizujes.Nekazem da ti to radis lose,cak naprotiv svaka cast za volju i strpljenje.Svi turniri,promocija,customer order,pregovori posle haosa u Sigilu,sve sto ti padne na pamet,sve je Pedja uradio + podrska malobrojnih.Sta to govori o nama igracima?Da mozda necemo ili nemozemo ili nesto trece,da se cak i malo smislimo i pomognemo Pedji ako vec nemozemo sami bez njega ista da postignemo.

Zasto Sigil tj mi nikada nismo imali ikakvo desavanje na mestu poput delte ili usca ili tako nesto?secam se davno dok su Lotr filmovi izlazili,bila je u Sava centru promocija Lotr figura,sa demo partijama.Zasto mi to neuradimo ponekad?(ok osim ociglednog razloga da wwII filmovi neizlaze nesto cesto,a za Tarantinove barabe bas i nebi moglo da se uradi tako nesto)
Dalje,sta nekoga od nas sprecava da ukoliko znamo nekoga ko je vlasnik nekog veceg prostora a zainteresovan je da nam pomogne,da razgovara sa istim,prenese to ovde i da se ponekad organizuje neki hepening od strane nekoga drugoga osim Pedje?(ovo nije toliko pitanje koliko je poziv,ljudi dajte ako znate nekoga nelibite se)

Sto se tice cena u klubu i preko ordera,jbg smao ja sam ove godine na orderu ostavio bar 1000e,a u klubu mozda samo 100e.Moraju cene u klubu da budu vise da bi se prezivelo tako nesto.Priznajem ja zog tih cena tesko da cu ista za fow kupiti u samom klubu ako mogu da se strpim mesec-dva i da mi to stigne za znacajno manje pare.
Sto se tice kasnjenja ordera,neznam razloge,niti cu ulaziti u iste,ali samo mogu da kazem da sam vise nego srecan sto uopste imam priliku da na taj nacin dobavim sebi figure po realnim cenama.Jbg,stvari ce kasniti,stvari ce faliti ali ce stvari biti.
Zaboravio sam nocas da napisem za pare od ufura,nemoraju da budu za terene ako mislite da ga ima dovoljno,mogu da budu za fow knjige koje bi stajale u klubu i sluzile svima nama tamo.Realno koliko vas ima novu afriku?Koliko svaba je pravilo liste po ostfrontu jer nema afriku ili je pozajmilo knjigu od Pedje?Znam da knjige nisu jeftine zato i jeste ideja da se eventualno deo tih para ulozi da postoje neke knjige osnovne u klubu.Nekako mi deluje jednostavnije da svako ulozi po 100-200din da se kupi afrika recimo koju svako koristi kome treba tamo,nego da svako daje po 3000+ da bi je imao za sebe.

Evo i jedna ideja za neku promociju.Zasto da to bude samo skup par nas koji igramo neke bitke i da ljudima nista to neznaci.Moglo bi biti interesantnije napraviti mini kampanju ili neku temu za promociju,nesto recimo kao iskrcavanje u normandiji,market garden,kursk i td.Verujem da cete se sloziti ali mnogo je interesantnije za nekoga sa strane ko dodje a neigra tu igru da vidi neku poznatu istorijsku bitku rekreiranu na stolovima,cak mozda i spojenim pa kao mega bitku,onu koju nikako da odrzimo,nego da vidi neko slucajno krljanje nekih cika i nekih tenkica.

A palo mi je na pamet kao ideja za nagrade za te velike turnire,pored neke sarene plakete,recimo vaucer u nekoj vrednosti za nesto u klubu ili order.Prva tri mesta,razlicite vrednosti,kao i razlicite saljive nagrade poput najgori nemac/rus/drugi (priznajem za to me je inspirisalo jucerasnje Pedijino za najgoreg nemca ili sta je vec rekao),utesna nagrada za poslednjeg na listi..To su samo neke ideje,kojima treba razrada,ali eto od ideje se pocinje.A verujem isto da bi svima to mnogo draze bilo nego da dobije nesto sto mu netreba.

Jedno pitanje za sve vas.Sta je tacno razlog sto nemozemo ili mozda necemo,da imamo desavanja u vojnom muzeju ili muzeju vazuhoplovstva,domu vojske??Realno tematska su mesta a verujem da dosta nas zna ljude koji bi bili zainteresovani da vide kako sve to zigleda,da ti isti ljudi znaju druge pa bi se nekakva publika vec i skupila.

Jeste oskudna ponuda fow-a u klubu,sto knjiga sto figura,ali makar je ima,a ranije nije bilo icega.Mozda nece bas privuci potencijalne nove igrace kad vide da nema bas puno stvari.Jbg kad nema pun lager treba se snaci i sa time.Sto nas Cika kaze,nebi bila losa ni skola farbanja pri kojoj bi se novi igraci uputili pored farbanja i u to da je pametnije da urade jednu kutiju/stvar/vod za koje realno zaista ima u klubu na lageru,za vecinu nacija po nesto,pa dok se to zavrsi poruciti dalje na orderu.To kazem jer gledam svoje police (u pluralu) sa sastavljenim stvarima za fow koje cekaju na rad,umesto da zavrsim nesto pa narucim dalje (dobro moj fetish je da odma kupim tonu stvari,nisu svi takvi)

Ako klub nece da se cima da popularise ovu igru,treba mi sami da je popularisemo,jer na kraju krajeva mi smo ti koji je igraju i uvek mozemo da odemo drugde, (ovime zaista nemislim nista lose o sigilu,cak naprotiv,samo kazem) mi smo ti koji ostajemo da je igramo gde god da smo, a ako ni sami necemo da se cimamo sebe radi jbg propasce nam hobi,stari igraci odlaze polako,a novi nece dolaziti.A to niko od nas nezeli.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Nikola, mislim da gresis u nekoliko stvari (tj. moji pogledi su drugaciji), a u nekima si potpuno u pravu:

1. Evo ja sam zeleo da pomognem Pedji. I onda smo imali te neke razgovore sa Rickom, koji su bili za nas igrace totalni bullshit. Realno nista nije uradjeno. Ja uvek krecem od toga da je u meni problem, pa cu reci da ja nisam sposoban za to. Hteo sam da pravim terene, onda je nastao problem sa skladistenjem terena (jer necu da ulazem svoje vreme za nesto sto ce da propada - i smatram da svaki zdravorazumni covek treba tako da razmislja), onda smo resili skladistenje, ali je nastao problem da li cemo ostati u klubu. Dakle, svaki put kada sam ja zeleo da uradim nesto bilo da pomognem Pedji, bilo da popularizujem FoW, Sigil me je sasekao u startu.

2. Za organizaciju eventa u, recimo, delti, trebas malo da se iscimas. Pre svega da nabavis sponzore (sto podrazumeva razgovore i moljakanje sa njima), pa zatim sve ostalo. Rick ocigledno da nije zainteresovan za tu vrstu rada. Jer Ricku ta radnja nije ni posao niti mu zavisi prezivljavanje od nje - njemu je to hobby. I to usputan. Dakle, nadam se da gresim, ali mislim (licno) da je jako tesko tako nesto ocekivati od njega. Nije mi potpuno jasan odnos EBS-a i Sigila, ali ako mu pare jos zavise od dobre volje EBS-a, onda tek ne mozemo nista da ocekujemo.

Dakle mi mozemo da imamo svu dobru volju, ali bez para nista, jer samo za hranu za 2 dana turnira treba obezbediti 1k dinara po igracu, plus zakup prostora koji je basnoslovno skup - sve to je nemoguce bez sponzora, a ja kao igrac svakako ne mogu da trazim sponzora, to moze samo vlasnik radnje / kluba.

Dalje, evo recimo da ja znam nekoga ko ima veci prostor (sto ne znam) - i sta sad? Sta mi znaci da ja dobijem halu od 10.000 kvadrata u koju nece niko uci? Nista! Vredi mi samo ako ce ljudi da vide, a to se nece desiti u bilo kom velikom prostoru (i ova svecana hala u VI BGD gimnaziji je bila ogromna, i sta nam je to vredelo?).

3. Cene u klubu - 2 puta nista je nista, dakle matematika je jasna - osim sto crva nije ni bilo :D kako bi rekao crtani junak, ipak je bolje da imamo nesto nego nista. Sa druge strane, neko ko je "stekara" nece dati pare ako je 30% veca cena, a neko ko je "impulsivan kupac" i dalje nece imati dovoljno dobar izbor. Dakle jeste mali pomak u odnosu na ranije, ali zanemarljivo mali.

4. Ajmo opet za ufur - ja kupujem cele godine tamo figure. Evo samo tvoj primer uzmi - dao si 1100 evra. Pedja daje barem 4-5 puta vise od tebe. Gde su ostali? Ima 20ak igraca FoW-a. Dakle, ja licno smatram da klub na nasih ulozenih X hiljada evra, treba da mi obezbedi: knjige, terene, table i nagrade za taj turnir koji ce se odrzavati jednom godisnje. Ako imam 10% profita, a godisnje prodam 10k evra FoW-a (sto se sigurno proda), onda to znaci da ja od tih 1k evra cistog profita, mogu da dam 100 EUR za nagrade bez ikakvog problema - svi srecni i zadovoljni. I jos 100 evra za knjige koje cu kupiti jednom, i stajace zauvek u klubu.

5. Nagrade na turniru - nikada ne trebaju da budu novcane, niti u figuricama, jer to podstice power play, kao i neprijatne situacije. Garantujem za to 100%. Takodje, meni nije bitno da ja dobijem jos 100 evra figura (jer cu kupiti koliko god da mi treba - svi mi imamo realno pare, jer da nemamo ne bi se bavili ovim hobijem), ali mi je jako drago da dobijem plaketu, i jos neku simbolicnu nagradu (nesto u tematici WWII, ili nagrade koja se dobija).

6. Vojni muzej ima identicne, vec spomenute, probleme - niko nas nece videti. Bolje je da se igramo u klubu, jer tu mozes makar 1 covek da nas vidi.

7. Skolu farbanja podrzavam, i voljan sam da pomognem oko toga, ukoliko mozemo da obezbedimo prostor za dovoljno ljudi, rezervisan dan u kome nas niko nece izbaciti, i ljubaznost prodavaca.

8. Ako klub nece da se cima oko promocije, to znaci da mi kao igraci i dalje nemamo pare da to radimo bolje. U tom slucaju treba traziti bolju opciju - tj. onoga koji hoce da se cima.

Nevezano za tvoje komentare - Steva je otisao iz hobija, jer covek ima malo dete, zenu koja radi u suprotnoj smeni, i realno nema ni vremena ni para da se bavi ozbiljno ovim hobijem. Verovatno ni turnir od 1 dana ne bi mogao svaki put da poseti.

Ja i dalje kazem - moramo imati jasan stav sta hocemo, i sta cemo preduzeti ako to ne dobijemo. Do sada smo se vodili idejom da je bolje "daj sta das" i to nas je dovelo dokle nas je dovelo. Dakle ocigledno treba probati drugi pristup, i probati "ja hocu sve (ili barem vecinu stvari)", pa ako to ne dobijemo, onda da gledamo sta nam je bolje (ne mislim ovde samo na HS, i ne mislim da su nam oni jedina opcija; takodje ne dozivljavam taj stav kao ucenjivanje, vec kao realan pristup problemu - trenutno stanje nam je postalo neprihvatljivo za dalji razvoj, dalji razvoj nam je trenutno primarni cilj, dakle radimo ono sto je za nas dobro).

I na kraju bih dodao da ja imam mnogo bolji odnos sa Rickom nego sa bilo kim iz HS (ne mislim da imam los odnos sa njima, nego jednostavno, sa Rickom sam ostvario "prijateljskiji odnos" (to naravno ne znaci da sa Duletom ili Mojsijem koji upravljaju HS-om imam neprijateljski odnos) - jednostavno u Sigilu sam se poslednjih godina igrao mnogo vise, i to je prirodan razvoj dogadjaja). Isto vazi i za Pedju. I verovatno za jos neke ljude. Dakle moji komentari nisu teranje maka na konac, niti pravljenje inata, niti bilo sta slicno. Vecina igraca FoW-a je u pocetku bila zadovoljna sa Sigilom, i ne mislim da ta saradnja ne moze da se nastavi. Cak sta vise, Rick je pokazao da je spreman za ustupke, i ja to veoma cenim. Ali realno, problem postoji, i ako ne mozemo da ga prevazidjemo, onda moramo traziti neko drugo resenje (ne zato sto mrzimo ili volimo bilo Sigil, bilo HS, bilo Ricka, Mojsija, Duleta, ili nekog desetog, vec zato sto je to jedini nacin da hobby dalje razvijemo).

Disclaimer: to je sve moje vidjenje stvari, sto ne mora biti tacno, niti ispravno, niti ga bilo ko mora deliti, niti ja moram biti u pravu, niti bilo sta tog tipa. Dakle samo komentarisemo, ja sam dao svoje komentare, i to je to.

edit: greske u kucanju...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by meloras »

Ako je problem da nas iko vidi onda je najbolje resenje ono sto sam Marku rekao pre neko vece,a to je onaj plato iza Sigila,po lepom vremenu (citaj suvo i vedro,ne ovo vreme).
Sto se tice sponzora za te velike prostore,jbg,nisam bio upucen u to,nisam nisakim pricao o tim detaljima tako da to ostaje izvan mog ranga inicijative.
Sto se tice novih i buducih igraca imam dva drugara koji zele da vide i probaju te Pedja cucemo se ovih dana da se dogovorimo za termin kao i sta bi valjalo poneti od modela za demo partije.Nakon toga sam planirao da objavim na drugom jednom nasem forumu za maketare gde pouzdano znam da ima ljudi kojima sam pricao o fow-u i koje to zanima da pikaju sa nama,da privucemo jos ljudi.E sad pitam ja vas,za te ljude sa foruma da li napraviti neku mini promociju ukoliko se javi vise ljudi da dolazi ili samo da bude na nivou dosli da vide i probaju,bude jedna dve demo partije i to je to uz neko caskanje i objasnjavanje pravila igre??

Inace ja za sebe otvoreno kazem da sam stekara,i da cu ovek radije sacekati i dva meseca da mi stigne roba sa sve rizikom da pola nestigne uopste zato sto kad porucujem porucujem za 400+evra.A da budem bas luckast i da dam 400+30%=520 evra tj 120-150 evra vise samo zato da bih isti dan mogao da nosim sve to kuci radije nebih jer je razlika ipak velika.Za jednu stvar nije strano cak platiti 5500 umesto 3000-3500.Naravno sve i da sam hteo nisam mogao da dam vise para jer u klubu nije bilo svih figura koje sam hteo da uzmem.No i dalje stoji makar nesto imamo,i to je nekakav pocetak.

Ovo za ufur sto ti kazes,sve stoji,ali realno posto se to nije do sada desilo da prodavnica bas tako ulozi mozda bi trebalo sami da krenemo sa vec pomenutim.Ako sljaka sljaka,ako ne,nista strasno nismo na gubitku.

Za nagrade na turnirima sam hteo da predlozim Pedji da se malo iscimamo pa da nabavimo da kazem lager od par slemova starih,tipa americki,ruski,nemacki i td,i zavisno od pobednika dodelimo taj.Ili da bude samo jedan ali lep :wink: .Mada su relativno teski za nalazenje u dobrom stanju i za povoljne pare kod nas.Jbg.
Dzone kako bi ti se cinila maketa nekoh vozila za wwII?Vezana je za temu a opet nije nesto sto ces ionako kupiti kasnije.Cak mozda i ne nova kutija nego neka vec prelepo uradjena dioramica sa uradjenom plocicom "za n-to mesto na turniru bla bla".Meni licno to zvuci lepo,neznam za vas ostale.

Ja nemam nista protiv da se svi igramo u klubu za turnire ali posto to nismo uradili za ovaj na kome nije bilo puno ljudi sve se pitam da li cemo ikada vise imati turnire tamo obzirom da smanjen prostor za igru.Za te mini turnire ajde jos i da se stisnemo ako nas nema puno ali vece tesko.

Da bi imali jasan kolektivni stav sta hocemo moramo da iznesemo misljenja tj zelje i da se makar vecinom ako ne jednoglasno slozimo oko istih.Svi nesto hocemo i svi znamo da nesto fali ali niko nece da krene da prica o tome sa namerom da se nesto time uradi.Kazem dajte da stavimo na papir sta hocemo i da posle toga vidimo kako da dodjemo do toga.Znam da je to mukotrpan posao ali bolje i to nego da sedimo skrstenih ruku jer nema sponzora a radnja nece da se cima previse.

I za kraj,sto se tice svake buduce akcije,bilo za turnire,promocije,skole i slicno racunajte na mene da sam voljan da pomognem da se ovaj nas hobi odrzi i prosiri dalje.Osim u vreme ispita i kolokvijuma naravno.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Ja recimo necu da se igram na poljani...

Ajde mi prvo da vidimo sta mozemo da uradimo po pitanju velikih stvari (koje su van dometa svakog od nas kao pojedinaca), pa onda da gledamo ono sto moze svako od nas da uradi (dakle ako trebas da pojedes 10 zaba, prvo pojedes najvecu, onda ti one ostale lakse idu ;) - vec smo videli da ono sto kao pojedinci mozemo da uradimo, to i uradimo).

Nije pitanje da li si ti licno i personalno stekara, nego da moze da se "nahrani" i jedna i druga populacija. Nije ispravno ni jedno ni drugo ;), tako da je bitno da oba tipa mogu da se zadovolje (a impulsivni kupci trenutno ne mogu).

Necu da ulazem u nagrade. Niti u knjige. Niti u dodatni teren (osim onaj koji sam izradim, jer sam lepo raspolozen, i svidja mi se neka moja ideja). Smatram da kada se svi FoW igraci saberu, godisnje, potrosimo dovoljno para da moze da nam se obezbedi par simbolicnih nagrada za tu priliku jednogodisnje, knjige od po 3k dinara, koje isto izlaze tempom od 1 na godinu dana, itd. O terenu jos i mozemo da razgovaramo ako se sve ostalo popravi.

Za mini turnir se kaze: "ima toliko i toliko mesta", ko se prvi prijavi ima prednost. Ako je u pitanju 8 mesta, to je vec ok. Ako se pokaze da nas konstantno ima preko 8, onda mozemo da razgovaramo o tome da se dogovaramo da za mini turnire imamo svih 7 stolova na raspolaganju (14 mesta), ili da nam se obezbedi prostor u kome mozemo to da organizujemo.

Ja mislim da sam ja na ovom forumu napisao barem 3 elaborata sta sve ne valja :D... samo na ovoj temi 1 :D. Nek ljudi nastave sa svojim vidjenjem stvari, nek neko sedne i popise sve to, i onda da gledamo dalje sta i kako.

Kao sto Cempres rece - vec smo hiljadu puta pricali o svim tim stvarima, ovde je opet ponovljen veci deo problema u ovih par epskih postova, neka ostali dodaju sta jos misle da fali, ili nek jednostavno kazu podrzavam tu i tu ideju, a tu i tu ne podrzavam, da se crta podvuce, i da vidimo da li je ikako moguce obezbediti ono sto nam je potrebno, ili je vreme da se dize sidro, i ako je vreme da se dize sidro, lepo razmotriti sve opcije.

Ako i dalje nista ne uradimo, sledece godine, u ovo doba, doci ce 6-8 ljudi na turnir, a za 2 godine ce se ugasiti igra. Ako sad nesto uradimo po tom pitanju, sledece godine mozemo da imamo 20 ljudi na turniru, a za 2 godine 30.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Dzon Vejn »

Izgleda da se opet rodio mis... :?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by opsidiannight »

mali, besni miš

Ja reko da ću organizovati mini turnire.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by meloras »

Kako se i nebi rodio mali mis,kad niko nista negovori.Samo Dzon i ja pisemo,Cika i Pedja dodaju po nesto.
Evo Cika ce raditi na mini turnirima,ja cu raditi na dovodjenju par novih ljudi.
User avatar
Minja
Posts: 324
Joined: Fri Sep 09, 2005 12:56 am
Location: Warp 665-667

Re: Pitanje promovisanja fow-a

Post by Minja »

Niste izgubili Minju, jer je juce kupio Panther cetu sam od sebe, da igra kad mu ograniceno
slobodno vreme dozvoli! :D Sto se mini turnira tice (a i velikih, mada su oni prica za sebe)
zalazem se da uvek bude neke sitne nagrade, cisto da se dogadjaj obelezi.
Svojevremeno sam bio suorganizator SWCCG SW lige, i u zlatnom dobu je bilo 28 igraca, sa
super finalom osmorice najboljih u toj godini (svi turniri su se bodovali u toku godine), i skromnim
ali prigodnim nagradama. Cika Drinki je bio povremeni clan toga, pa vam moze preneti po neku
semicu...Za FoW imam skenirane saveznicke i nemacke plakate iz WW2, tako da moze, uvek, da se
odstampa neki prigodan poklon koji bi ljude opsecao na uspesno ucestvovanje i sl...I mislim da bi
moralo da se igra jedan mini-turnir mesecno. Naravno, i ostali mogu da daju po neku lepu idejicu, i
eto! :D
Arrogance, my friend, arrogance! :-)
Locked

Return to “Flames of War”