Boje za airbrush

Locked
User avatar
stefaz
Posts: 327
Joined: Tue May 20, 2008 6:33 am

Boje za airbrush

Post by stefaz »

Da li je potrebno koristiti neke specijalne boje ili je moguce koristiti standardne Vallejo, P3 ili GW ako su dovoljno razredjene? Kakva su vasa iskustva? Tek sam uzeo sokocalo pa rekoh da pitam pre nego li zajebem nesto. :D Pitam zato sto Vallejo ima seriju koja je namenjena bas za airbrush. Svaki savet je dobrodosao. Hvala unapred.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Boje za airbrush

Post by bojan »

stefaz wrote:Da li je potrebno koristiti neke specijalne boje ili je moguce koristiti standardne Vallejo, P3 ili GW ako su dovoljno razredjene?
Mogu.
Slovic (obsidiannight) je radio sa istima pa ti je najbolje da pitas njega za detalje.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by meloras »

Mogu,ali ti savetujem da ipak radis sa uljanim (enamel) bojama koje ces lepo razrediti pa u airbrush.Akrilici se jako brzo suse i moram jako brzo da radis sa njima ili ce ti zapusiti diznu.To mi se desilo par puta sa nekim gw bojama i stalno sa vallejo bojama koje su bas bas guste.

Onih specijalno pravljenih boja za ab ionako nema u Srbiji,tako da nemoj ni da razmisljas u tom pravcu.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by opsidiannight »

Može ali je problematično, mnogo su bolje GW-ove boje za razređivanje, čak Foundation paints su bolje od Valjehovih. Ako ti treba baš ta paleta onda naruči Valjeho za airbrush. Ako može da prođe i slično cimni me da ti preporučim GW-ove boje.
Sa druge strane, možda se i brzo išlifaš u razređivanju na ''pravu'' meru pa i nemaš puno problem sa začepljenjem. Predlažem ti da probaš da dodaješ malko alkohola u mešavinu ili neki retarder za sporije sušenje boje, pitaj Betu šta.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
stefaz
Posts: 327
Joined: Tue May 20, 2008 6:33 am

Re: Boje za airbrush

Post by stefaz »

Hvala puno na odgovorima. Nisam radio sa uljanim bojama do sada i vise bih voleo, makar za pocetak, da se drzim akrilnih. Probacu danas malo da prskam pa se nadam da cu imati neka konkretnija pitanja nakon toga.
opsidiannight wrote:Ako ti treba baš ta paleta onda naruči Valjeho za airbrush. Ako može da prođe i slično cimni me da ti preporučim GW-ove boje.
Ma potpuno mi je svejedno koje su boje dok god rade kako bi trebalo. Tako da moze pomoc oko GW boja. Hvala.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by opsidiannight »

A šta farbaš? Ako je FoW u pitanju ne beri brigu ja sve radim GW-ovim bojama.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
stefaz
Posts: 327
Joined: Tue May 20, 2008 6:33 am

Re: Boje za airbrush

Post by stefaz »

opsidiannight wrote:A šta farbaš? Ako je FoW u pitanju ne beri brigu ja sve radim GW-ovim bojama.
Aha...ne farbam FoW a mislio sam generalno za boje. A konkretno sam mislio da farbam neka vozila za orkove za 40K (izmedju ostalog), tako da bi mi trebale neke crvene nijanse za pocetak.

Ok, za pocetak cu probati GWovim bojama pa ako nesto ne bude islo kako treba, onda cu da pitam dalje.
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: Boje za airbrush

Post by Zekina banda »

Bitno je da dobro ocistis erbras posle koriscenja (naravno i izmedju razlicitih boja)
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Boje za airbrush

Post by bojan »

Za ciscenje je najbolji iso-propil ili medicinski alkohol - nikako onaj iz maxi-ja, taj je denaturisan metanolom koji je uzasno korozivan.

Iso-propilom se takodje mogu razredjivati boje, ali nikada nemoj mesati boju istovremeno sa vodom i iso-propilom - raspasce ti se boja. Dodas pored iso-propila i malo glicerina (moze i onaj za ruke) da bi se mesavina sporije susila.
Slovic koliko se secam ima neku semu za nabavku iso-propila.

Sto se tice uljanih - lepo je to ali je preveliko cimanje - moras posle da trazis za ciscenje air-brusha ne-korozivni nitro razredjivac (skoro pa nemoguce u zemlji srbiji).

PS. Sada se setih - Milan i ja smo vecinu terena sa fantasi turnira isprskali razblazenim GW bojama (1:5 obicne, 1:8 foundation ako se dobro secam) i nismo imali problema sa zacepljenjem...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by meloras »

Auh bre...ja koristim obican kupovni nitro za ciscenje mog ab vec godinama i nikada nista nije korodiralo niti se ostetilo od istog.Cak vrlo uspesno skida boju i kad se ista zapece od par dana stajanja (experimentalno :roll: ).
Izopropil je relativno skup i tesko se nalazi (ovde kod mene je bio jednom za oko 500 din litar).Posto radim enamel bojama obican uljani razredjivac savrseno radi.

Ali nemoj da te zbuni sto svako prica svoje,jer svako ima neki svoj metod rada i svoju tehniku koja mu vrsi posao.Iskreno ovde ima nas jako malo koji imamo ab,bolje svrni na maketarski kutak (www.maketarskikutak.com),i pogledaj tamo.
User avatar
stefaz
Posts: 327
Joined: Tue May 20, 2008 6:33 am

Re: Boje za airbrush

Post by stefaz »

Malo prskah sa P3 i GW bojama i super je zabavno. Ali se nisam bas prislavio. Fala jos jednom svima.
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: Boje za airbrush

Post by Zekina banda »

Na ovom linku imas maketarske akrilne boje (mislim da imaju nesto finiji pigment)
http://www.spektar-mhobby.com/index.php ... t&Itemid=3
Nesto tih boja su imali i u prodavnici Lavirint (nedaleko od starog merkatora).
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by meloras »

M-hobi je pomalo zastranio u zadnje vreme.Slabasan im je izbog boja postao.Ostalo im je humbrola i to jako malo (kojeg opet ima mnogo u golsvortijevoj,u onoj galeriji tamo).Nemaju ni revella vise koji iako je krs,ima ga svuda.Slobodno otidji direktno u lavirint (ima ih na vise lokacija u gradu,baci pogled na netu).Imaju pun asortiman robe od italerija,dobili su i academy cini mi se nesto oko nove godine.A boja imaju koliko ti volja.150-200din,uljane,akrilne,autenthic i fantasy,model master meni su najbolje. (nepokusavam ovime da ih reklamiram,ispravljam zekinu pricu).
Krivo mi je za m hobi,godinama sam kod njih redovno nabavljao i makete i pribor ali jednostavno vise ljudi nezele da se cimaju kad svi sad nesto uvoze po jako lepim cenama,vise nema te racunice.
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: Boje za airbrush

Post by Zekina banda »

Ima M-Hobbi svoju publiku. Jos od kad se otvori Merkator Milan se vise orjentisao ka egzoticnijim stvarima (istocnijim).
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Boje za airbrush

Post by meloras »

Da,znam to.Kupujem kod njega jos od kad je bio u staroj radnji,i vec godinama gledam kako se pojavljuju prodavnice igracaka i slicno (ali bukvalno) koje mu uzimaju posao i postaju zvanicni uvoznici i distributeri za revell,academy,italeri,model master,airfix,humbrol i slicne.i Micevskom onda lepo ostaje Zvezda,UM,miniart,masterbox i hasegawa i slicna ekipa.Da se razumemo to jesu sve prvoklasne firme,sa cesto i boljim proizvodima od onih gore nabrojanih,ali ostaje cinjenica da je pred novu godinu radnja bila u strasnom stanju,bez zalihe boja,pribora,i mnogih maketa,sa jednolicnim odgovorom na pitanje "hoce li biti","nece".

No,da nebi isao puno u OT,u m hobiju kad naletis na Milana ili pogotovo Prezu mozes puno da naucis,o cemu god hoces vezano za istoriju,i hobi,sto nema leba da dozivis na drugim mestima sa maketama (osim ako ne naletis na nekog zalutalog maketara medju kutijama koji ce ti rado udeliti malo mudrosti).
Locked

Return to “Kreativna sekcija”