Skidanje boja

Locked
User avatar
hindza
Posts: 163
Joined: Sun Jan 08, 2006 5:19 pm

Skidanje boja

Post by hindza »

Koji je najbolji način i sredstvo za skidanje boje sa plastičnih modela?
Smrt fašizmu, Sloboda : Rad - 2 : 0...
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Skidanje boja

Post by meloras »

ulje za kocnice

oko 200-300din je pola litre,sipas u teglu koliko ti treba i ubacis figure.Najboji metod je da ostavis figure u tome 12h ili ceo dan,i sutradan ih samo ocetkas nekom starom cetkom,boja se skida samo tako.
Uprkos teoriji da posle toga model ostaje pun masti i da nemoze da se farba,posle toga ako ih lepo operes u detrdzentu mozes da if ponovo farbas kao da su novi iz kutije.
Probao,mnogo puta,i radi savrseno.i super cisti zapekle cetkice :roll:
User avatar
hindza
Posts: 163
Joined: Sun Jan 08, 2006 5:19 pm

Re: Skidanje boja

Post by hindza »

aha, pa odlično! a gde mogu da kupim kočiono ulje a da najbolje prođem? cenim da će me ne nisovim punpama odrati...
Smrt fašizmu, Sloboda : Rad - 2 : 0...
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Skidanje boja

Post by meloras »

Ako imas lokalnu radnju sa auto delovima i opremom tamo je najbolje.

Zaboravio sam da napomenem.Neostecuje plastiku,ali je jako loseg mirisa tako da ako to radis u tegli obavezno stavi poklopac.
User avatar
Baneblade
Posts: 399
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Skidanje boja

Post by Baneblade »

takodje glas za ulje za kocnice,ja ostavljam figure 24h(navikao sam tako).ostecenja plastike=0,definitivno ajbolji i najjeftiniji nacin.posle operes sapunom ili deterdzentom figuru i pevas.
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
hindza
Posts: 163
Joined: Sun Jan 08, 2006 5:19 pm

Re: Skidanje boja

Post by hindza »

ooo, pa odlično onda :)
hvala na pomoći momci! :D
Smrt fašizmu, Sloboda : Rad - 2 : 0...
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by Shunka »

Jednog dana kada me ne bude mrzelo sakupicu sve savete o skidanju boja u jedan thread i stavicu ga sticky...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by bojan »

Nemojte koristiti tecnost za kocnice!!!
1. Uzasno je korozivno.
2. Uzasno je kancerogeno.
3. Uzasno je otrovno.

Tecni vim (ne u prahu) ili Axel (odmascivac, lepo zut i fino mirise) rade posao, a nisu nista od onoga gore.

PS. Sledeci koji pomene tecnost za kocnice nekome ko pita dobija ban zbog ugrozavanja zivota ljudi. Ne zezam se.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Baneblade
Posts: 399
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Skidanje boja

Post by Baneblade »

pa ne znam,ne skidamo samo mi tecnoscu za kocnice,ima jos ljudi i nije im nista bilo.evo moja dva druga je koriste,osim ako nije iz fazona da je loche sve je u redu.evo auto mehanicari ceo radni vek rade sa istom i ko zna kakvim drugim mesavinama pa su zivi i zdravi.
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
hindza
Posts: 163
Joined: Sun Jan 08, 2006 5:19 pm

Re: Skidanje boja

Post by hindza »

eeee jbg, ja već kupio kočiono ulje i potopio modele...
ništa onda, za drugi put axel... a jel i u njega treba da potapam ili mogu da trljam četkicom?
Smrt fašizmu, Sloboda : Rad - 2 : 0...
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Skidanje boja

Post by Histericni Istoricar »

Stavi neke jako dobre rukavice, vise pari po mogucnosti i sledec put sacekaj malo sa kupovinom. :wink:
Povodom tvrdnje da meahanicari koriste stalno ovo ulje, cak i oni nose rukavice kada rade sa njim.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Skidanje boja

Post by meloras »

Ne znam za axel,nisam probao to.Da li je to ono sto stoji u krugu od par metara oko sudopere u kuhinji?Zar nacelno odmascivac neradi na uljane boje a ne na akrilne?
Mozes u sutrini da probas sa penom za rerne,jer ona ponekad ume jako dobro da skida boju,mada je jako zamoran proces i daje lose rezultate.Brzo splasne pa cetkanje,pa opet pena pa cetkanje i tako ceo dan,istrosis celu bocu koja nije jeftina,zamoris se a jos pride nista neuradis.
Sve sto je Bojan rekao da je kancerogeno,otrovno i korozivno stoji,ali realno sta od proizvoda koje mi koristimo za ovaj hobi nije?Uz upotrebu maske za lice,zastitnih naocara i gumenih rukavica,plus naravno da sve to obavljas u garazi ili negde generalno na otvorenom,nemas problema osim ako nije radioaktivno u kom slucaju nabavi i antirad odelo i na konju si.I kao sto sam rekao,u teglu sa time i poklopac na vrh,nemora da isparava gde god da ga stavis.Dobro za antirad odelo sam se zezao,ali za ovo ostalo za zastitu nabavi obavezno,zaista nije skupo,a mnogo ce ti znaciti.Sto kaze histericni,u radnji najdeblje rukavice,jer ti nije toliko ovde bitna preciznost sa prstima koliko da sacuvas te prste.

Posto su ti figure vec u ulju, posle 24h,sa gumenim rukavicama na rukama,i preporuceno i maskom na licu ocetkas figure pod mlazom tople vode.(sto opet kratko traje ako si dovoljno dugo drzao figure potopljene jer je dosta boje vec otpalo sa njih.Ja sam posle toga obicno stavljao te iste modele u drugu teglu sa toplom vodom i deterdzentom,da jos malo odstoje i izgube mast sa sebe,preporuceno i cetkanje.
User avatar
orome pancevo
Posts: 493
Joined: Wed Apr 19, 2006 12:47 pm

Re: Skidanje boja

Post by orome pancevo »

melekith wrote:... realno mnogo su vece sanse da se otrujes od razredjivaca,koji ti stoji u posudici na stolu,pored tebe dok satima farbas i isparava neminovno u vazduh koji udises,...
Hoces da kazes da ti razredjivac stoji na stolu 24h,i tako stoji i ti ga udises...i tako to?! 8O
Pitao bih te cime se drogiras,ali vec si odgovorio.
audaces fortuna iuvat
Shunka wrote:Upravo sam se setio da sam ja mod ovde!
Aman bre ljudi ne preterujte u zajebavanju coveka!
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Skidanje boja

Post by meloras »

Kako ti uspevas da citas izmedju redova to je sjajno..
Gde sam ja pomenuo da drzim razredjivac 24h na stolu da isparava?Rekao sam da ulje u tegli covek poklopi da ne bi isparavalo tih 24h koliko figure stoje u njemu.
Necu te udostojiti dalje rasprave jer ocigledno nisi ovde dosao da bi napisao ista korisno.
User avatar
hindza
Posts: 163
Joined: Sun Jan 08, 2006 5:19 pm

Re: Skidanje boja

Post by hindza »

eeeeeelem belem, poslušaću detaljne savete... tu htz opremu već imam:) tako da neće biti problem... ja sam mislio da procedim to ulje u drugu teglu da stavim sledeće modele a da ovo što je bilo u tegli krknem u lavor i operem onim kevinim magičnim čudima za odmašćivanje...
Smrt fašizmu, Sloboda : Rad - 2 : 0...
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by Hypodermic »

Par saveta iz licnog iskustva:
-Stara cediljka je pod obavezno, moze se dogoditi da lepak popusti na nekim delovima.
-Budi nezan ali uporan sa cetkicom ako budes morao da ribas.
-Ako je bilo GS elemenata na tvojim figurama, oprosti se od njih.

Tecni abraziv se pokazao kao veoma lepo sredstvo za uklanjanje farbe (to je vec beta spomenuo - tecni vim ili tecni abraziv za kadu ili kako ga vec koja firma zove), samo dodati malo elbow greace-a.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
orome pancevo
Posts: 493
Joined: Wed Apr 19, 2006 12:47 pm

Re: Skidanje boja

Post by orome pancevo »

melekith wrote:Kako ti uspevas da citas izmedju redova to je sjajno..
Gde sam ja pomenuo da drzim razredjivac 24h na stolu da isparava?Rekao sam da ulje u tegli covek poklopi da ne bi isparavalo tih 24h koliko figure stoje u njemu.
Necu te udostojiti dalje rasprave jer ocigledno nisi ovde dosao da bi napisao ista korisno.
orome pancevo wrote:
melekith wrote:... realno mnogo su vece sanse da se otrujes od razredjivaca,koji ti stoji u posudici na stolu,pored tebe dok satima farbas i isparava neminovno u vazduh koji udises,...
Hoces da kazes da ti razredjivac stoji na stolu 24h,i tako stoji i ti ga udises...i tako to?! 8O
Pitao bih te cime se drogiras,ali vec si odgovorio.
A evo ih i posledice. :lol:
Uzivaj malekite i ne nerviraj se mnogo. :wink:
audaces fortuna iuvat
Shunka wrote:Upravo sam se setio da sam ja mod ovde!
Aman bre ljudi ne preterujte u zajebavanju coveka!
User avatar
milosh
Posts: 891
Joined: Mon Jun 09, 2008 2:11 pm
Location: Vidikovac

Re: Skidanje boja

Post by milosh »

Ja bih iskreno savetovao ne skidanje boje sa plasticnih modela vec prosto prskanje crnog kosmosa po njima. Ukoliko nije koriscen predebeo sloj boje na modelima (a ne postoji razlog da bude koriscen) garantujem da se ni jedan detalj nece izgubiti i da ce figure veoma jednostavno biti spremne za novo farbanje. Probao sam vise puta i nije bilo nikakvih problema.
Image
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Skidanje boja

Post by opsidiannight »

Ko ti to kaže, meni izopropil alkohol radi ko poručen. Bolje je skidati nego brinuti.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
PeraNekron
Posts: 2231
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:31 am
Location: Rov 202

Re: Skidanje boja

Post by PeraNekron »

Obe gore naveden opcije su validne. Ako si se zeznuo u startu, moze ponovo undercoat. A ako si bas zapeo da skines boju sa plastike, moze izopropil-alkohol. Mislim da moze i metil-alkohol. Najbolji u toj prici je aceton, skida samo tako, ali njega ne bih preporucio, jer nagriza plastiku, tako da mani se potapanja u isti. :D Jedino da cackalicu za usi natopis acetonom pa skidas, ali to traje...i traje....
Mind Uploader wrote:... Kazem ja da je Pera isti Darth Vader, samo bez te moralne dubine...
Hypodermic wrote:Da nije robotech-a ne bih bio ovakakv kakav jesam!
Giga wrote:Realno, sasvim je logicno da mogu bez problema da ih bace sa par stotina metara i da budu prilicno sigurni da tom land raideru nece biti nista
igor wrote:jako je tesko uzimati puno poena jer se igra po knjizi.
User avatar
Fenjer-paša
Posts: 233
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:57 pm

Re: Skidanje boja

Post by Fenjer-paša »

Ako ne može etanol, rekao bih da ni metil-alkohol ne može... A i ne bih ga preporučivao, s obzirom da je otrovan...
I wear my Grudge like a crown of negativity... desperate to control all and everything... unable to forgive...
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by bojan »

melekith wrote:...Zar nacelno odmascivac neradi na uljane boje a ne na akrilne?...
Radi na akrilne jer je isti deterdzent + alkohol.
Mozes u sutrini da probas sa penom za rerne,
Besmisleno je i sporo.
Sve sto je Bojan rekao da je kancerogeno,otrovno i korozivno stoji,ali realno sta od proizvoda koje mi koristimo za ovaj hobi nije?
Zapravo nista nije kancerogeno, nista nije korozivno (osim fush domacih nitro razredjivaca, ali o njima drugi put), a jako malo stvari je otrovno (nitro, sprej u zatvorenom).
Uz upotrebu maske za lice,zastitnih naocara i gumenih rukavica
Opet nemas pojma.
Maske koj mozes kupiti u Uradi sam i slicno uglavnom NE STITE od isparenje vec samo od cestica boje/akrila/prasine cega god. Tako da dzaba ti.
baneblade wrote: pa ne znam,ne skidamo samo mi tecnoscu za kocnice,ima jos ljudi i nije im nista bilo.
Dete, znas li sta si sada odvalio? Znas li koliko je procenat raka koze kod automehanicara?
evo moja dva druga je koriste,osim ako nije iz fazona da je loche sve je u redu.
Znaci zato izgledate tako kako izgledate...
evo auto mehanicari ceo radni vek rade sa istom i ko zna kakvim drugim mesavinama pa su zivi i zdravi.
I koriste debele rukavice kada rade sa tecnoscu za kocnice.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by bojan »

Fenjer-paša wrote:Ako ne može etanol, rekao bih da ni metil-alkohol ne može...
Moze i etil i metil alkohol ali en bih preporucio ni jedan - etil alkohol previse slabo deluje na akril a metil je uzasno otrovan i korozivan.
Ako koristite alkohol iso-propil je najbolji izbor ako ga nadjete - nije (previse) otrovan, nema grozan miris, nije korozivan.

Josh jedna stvar koja lepo skida boju, a nije otrovna/kancerogena/korozivna je etil-acetat - samo ne znam koliko ju je lako naci.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by bojan »

Da sumiramo:


Za skidanje farbe sa plasticnih figura:
1. Etil-acetat
2. iso-propil alkohol
3. Axel
4. Tecni Vim/Cif
5. u slucaju nuzde etil alkohol



Nikako ne koristiti:
1. Tecnost za kocnice (korozivno, kancerogeno, otrovno)
2. Metil alkohol (korozivno, otrovno)
3. Aceton (rastapa plastiku)
4. Nitro (rastapa plastiku)
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
slobodanns
Posts: 85
Joined: Wed Sep 06, 2006 5:38 pm

Re: Skidanje boja

Post by slobodanns »

U potpunosti se slazem sa Bojanom.
Ja sam vise puta gledao ovaj podforum i cini mi se da postoje barem tri teme gde se o ovome govori. I svuda se ljudi nagadjaju smeju li koristiti ili ne otrovne supstance...

Bi li moderatori mogli da uzmu ovu poslednju Bojanovu poruku, podebljaju sva slova, i stave kao obavestenje na ovom podforumu?
A POTOM ZAKLJUCAJU TOPIK!!!
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Skidanje boja

Post by Pendargon »

Samo da potvrdim da axel jebe keve kako je dobar u skidanju sa plastike. Moji (vec legendarni) thousand sonsi su opet lepi i sivi. Potopio sam ih u rastvor axela i vode 50-50% i nakon 2 dana oprao cetkicom. Skoro nista boje nije ostalo (samo u nedostupnim pukotinama gde nisam mogao lepo cetkicom da zadjem).
A sa metala, cini mi se, skida bolje nego aceton (glave i shoulder plateovi). Tu se boja skinula 100%, a metal nije potamneo kao kada skidam acetonom...
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Skidanje boja

Post by bojan »

Pendargon wrote:...Tu se boja skinula 100%, a metal nije potamneo kao kada skidam acetonom...
Ako metal potamni znaci da je sredstvo za skidanje boje korozivno. Najcesce zbog dodatog metil alkohola.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Locked

Return to “Kreativna sekcija”