Razne tehnike bojenja

Locked
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Farbanje tusevima

Post by opsidiannight »

Dve tehnike: akvarel (bukvalno i jako tesko uradio samo 2 mins ovako) i obicna.

OBICNA

Osnova je uvek MAT beli sprej. Osnovna boja minijature (ultra marin blue za ultra marince, blod red za dark angele, itd.) se pomesa sa crnom 1/5-6 (tek da dobijes JAKO tamnu nijansu boje (ne i ako radis zute ili bele marince onda za bele koristis jako razvodnjenu crnu ili bolje sivu odnosno za zute marince braon)), razvodnjis vodom i etil alkoholom u razmeri 1/3 u korist vode. Zamalas celu figuru sem delova koji ce biti metalik, njih tusiras crnom.

Opcionalno, za one koje bi brzo da rade - sada dolazi jako lak brush belom ili svetlijom nijansom osnovne boje i prekobrash osnovne boje, pa jedan laki, laki brash bas svetlom nijansom osnovne boje za highlight potom prelazak na zavrsnicu tj. metalik delovi.

Pokrijes povrsine osnovnom bojom payeci da se ne ulije u pukotine brasujuci gde treba (textura tkanine na minijaturi npr.)

Potom highlight u 1 ili2 koraka (1 kor bas svetlijom nijansom osnovne a u 2 koraka, pogadjate sa dve nijanse osnovne pocevsi sa malo svetlijom).

Zavrsetak je farbanje metalika, meniradje suvljom cetkicom, ne bash dry brush ali blizu ili punom cetkicom sa ponovnim tusiranjem crnoom u koji je umoceno malo metalika. finish highligt (metalicima ne dry brash osim ako je povrsina velika - vozilo npr. vec tankom cetkicom)
Drugo tusiranje metalika moze biti i sa dodatom braon ako hocete zardzali izgled.

Nacrtaj oke , zamalaj zlatnom orlove koje tusiras razvodnjenim braon tusem.

Tada jako brzo farbanje minijatura, kad se uvezbas (oko 20 minijatura kasnije) za 4-5 sati radis squad od 10 marinaca sa sve uradjenim postoljima ako tokom cigaret pauze radis doticna postolja uporedo sa minijaturama.

Next time akvarel tehnika.

P.S. Nisam nindza farbanja ali ja ovako prozivljavam ovu tehniku.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
Mind Uploader

Post by Mind Uploader »

Ako megabaja nema nista protiv evo jednog kratkog tutorijala za brush. (uzasno je lak a izgleda ok)


Premerisete marinca u crno.
Izaberete generelno kakva ce biti osnovna boja (zuta, plava, crvena...)
Nadjete tri nijanse te boje, tamnu, srednju i svetliju. Brasujete tim redosledom (naravno od tamnije ka svetlijoj) pri tome vodite racuna da svaki sledeci sloj brasha bude sve manji i tanji. Na kraju brashujete belom jako slabim slojem (jedva da ostaje malo bele). Uradite detalje. Voila, uradili ste 10 marinaca za dan... :)
User avatar
Thael
Posts: 70
Joined: Sun Oct 24, 2004 12:02 pm
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Thael »

Prajmujes, obojis sve povrsine normalno (jednolicnim slojem) i onda celu figuru bucnes u 1:3 rastvor inka koji odgovara figuri. Kad se osusi onda je drajbrasujes istom bojom kojom si bojio povrsine pre inkovanja. POsle ide jos jedan drajbras malo svetlijim nijansama osnovnih boja... Najbrze dosad sto sam smislio.... 20 figura za 45 min + 3min susenje pred grejalicom + jos 45 min za drajbras... Dobije se kvalitet "ajd vazi, imas detalje..."
"Nemoj sine ni posred dzade, ni onkraj, nego 'nako..."
Isman ibn Ferizzi
Mind Uploader

Post by Mind Uploader »

Thael wrote:Dobije se kvalitet "ajd vazi, imas detalje..."
:D :D :D :D
Svidja mi se tehnika :D
Budes gik a imas vremena i za zivot... :)
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Postovi su razdvojeni od predhodne teme jer su postali tema za sebe.
Saveti su super i nadam se da ce ih biti jos.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Dakle osnovi moje 'braon' tehnike.
Tutorijal sa fotkama cu napraviti kad budem farbao neku adekvatnu figuru.
Da pocnem.

Primerise se figura (mada vecina mojih figura zapravo nisu primerisane, to sam poceo da radim tek pre godinu dana).
Zatim se pofarba u svetlo-sivo. Recimo, kombinacija Codex Grey i Space Wolves Gray (mozda cak i samo Codex).
Drajbrasa se sa Space Wolves Gray.
I onda se cela bogato nakvasi carobnom tekucinom po imenu Flesh Wash (zanimljivo je da Beta priznaje iskljucivo jednu sasvim drugu carobnu tekucinu, valjalo bi i to isprobati).
Ovaj postupak ima dva rezultata:
1: Figura, tj. svi detalji na njoj se dobro vide i razaznaju
2: Nema potrebe za nanosenjem osnovnih boja na vecinu delova figure
Osnovne boje se nanose na - kozu (Dwarf Flesh kao osnova pa posvetljivati shodno licnim preferencijama - dobije se jedan zdrav ton koji ce biti u dobrom kontrastu sa ostatkom figure), metal (pa se ondak izvede NMM o kome sam vec pisao, takodje pravi dobar kontrast sa braon delovima (narocito ako u metal dodate malo plave boje)), sedu kosu, plave delove (nije neophodno ali je preporucljivo)...
Sve braon, crvene, zute, narandzaste, zlatne i zelene boje vucete direktno iz Flesh Wash osnove.
Ovde treba napomenuti o izuzetnom bogatstvu razlicitih braon boja. One mogu vuci u Bleached Bone direktno (dobije se pastelno-sivkasta braon boja), u Bleached Bone preko Snakebite Leather (malo bogatija i zuckastija varijanta prethodne, u Bleached Bone preko narandzaste (pravi uocljiv kontrast sa zuckastim delovima), mogu biti crvenkaste (Dark Flesh), bolesno zelenkaste (mesate braon sa Bad Moon Yellow) itd.
Zapravo, cela figura moze biti braon. Od metala (bronza), preko koze (crnci), pa do svega ostalog.
Pogledajte malo barokne slike, tamo je sve braon (sem eventualnog neba).
Elem, crvene i zelene (cak ponekad i plave, ali manje uspesno) boje se izvlace iz braon osnove tako sto se doticna prvo glaze-uje. Za crvenu moze razvodnjenom Red Gore ili Red Inkom, za zelenu razvodnjenom Dark Angels Green ili Dark Green Inkom. Onda se highlightuje do zeljene nijanse.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

AKVAREL

Post by opsidiannight »

A sada akvarel

Osnova je uvek mat bela (idealan bi bio apsolutno mat sprej koga drzis na malo vecem rastojanju da bi dobio zrnatu teksturu (treba malo vezbe ali ta tekstura zadrzava tus na povrsini)).

Potom farbanje. Osnovna raylika ove tehnike od svih drugih (osim mozda raznih NMM koje ne poznajem) je sto se pocinje od najsvetlije boje u najsvetlijoj nijansi i naravno farba se iskljucivo tusevima. Potrebna vam je meka, duze dlake cetkica 1, 2, i 3. Ako uspete da nadjete dugodlake nulice onda sve na konju (jako su retne i video sam ih samo u knjizari u Narodnog fronta bliyu mesta gde je nekada bio Zmaj, oko 5-6 eur).

Kratko, jednostavno i vremeski zahteno povrsinu farbate - tusirate od najsvetlije ka najtamnijoj vodeci racuna da je tus malo redji (oko 30 posto vode vise tj alkohola ako pravite tus razblazivanjem vode). Najsvetlijom nijansom pokrijete celu povrsinu, sledecom tamnijom sve osim najizbacenijih delova i tako dok nestignete do popunjavanja pukotina svojom dugodlakom nularicom. (moguce je prvobitno tusiranje cele figure pa dry brush - pokrivanje povrsina belom).

Neke stvari, poput lica i oruzja su malo teye za izveti al se isplati. Na kraju dobijete pomalo pastelnu minijaturu mekih tonova i SAVRSENO uklopljenih prelaznih nijansi.

Napomena, neophodno je dobro razmisliti o paleti - bojama koje cete koristiti unapred, ako userete nijansu eto vama ponovnog pokrivanja povrsine belom i tusiranje ispocetka. Figuru mozete zavrsiti maksimalno laganim dry brasem zarad otlinovanja i dobicete remek delo.

t
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Imas li fotke tako ofarbanih figura?
Nikada to nisam video...
pokusacu nekom prilikom.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Figure

Post by opsidiannight »

prvi koji sam radio je radjen za nekoga u Grifonu, pitaj Olivera - neki elf. Drugu sam poklonio. J-bga. ako uradim jos neku okacicu sliku (cita izmaltretiracu nekoga ko zna kako se kace slike da to uradi).
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Sto se tice mat spreja - mislim da ce dovoljno efektivno biti ako razvodnjenom belom Rackham bojom predjem celu primerisanu figuru. Rackham boje super podnose washeve.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

sprej

Post by opsidiannight »

Nisam bas obljasnio zasto je vise mat bolje. Sto je vise mat povrsina ima vise teksture, sitne koju ne vidimo ta rekstura vezuje boju. Zato preferiram i preporucujem alkohol u tusu, iako smanjuje lepljivost pa je lakiranje obavezno. Alkohol smanjuje povrsinski napon tecnosti pa se ona ravnomernije "lepi" za povrsinu. Sama vodena baza, pogotovo na sjanoj podlozi, sigurno se suplja u "fleke" ostavljajuci delove povrsine bez ikakve boje.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Razumeo sam te i prvi put, ne brini.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Locked

Return to “Kreativna sekcija”