WWII ?

Moderator: Moderators

User avatar
Chamil
Posts: 96
Joined: Thu May 23, 2002 1:47 pm
Location: I ja sam sa Vrachara
Contact:

WWII ?

Post by Chamil »

Procitao sam neki stari post oko igranja istorijskih bitaka i WWII pa sam se malo edukovao na tu temu...

...i naravno...

....sad me zanima ko je kod nas probao, ima, namerava da ima, da li neko prodaje/lije/uvozi Flames of war ili slicnu WWII tematiku.

Mene je zapravo skupljanje 1/72 ESCHI WWII figura dovelo do hobija i Warhammera pa bi bilo super da se neko time vec bavi ovde i ima slicno interesovanje...

...jer...

...Ja sam MEGA zainteresovan da skupim armiju, nabavim pravila i igram WWII.

Ajd pa da vidim kakve su vam misli na tu temu....
Chamilov FAQ:
"Kako da smrsam hraneci se u kafani?"
Jedite chorbu i shopsku. Trenirajte 6 sati dnevno.

Chaplain umire samo na 1 a kocka ima 6 strana.Pa ti vidi...
Moj novi blog=> http://logaritam.rs/
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Post by joggy »

Evo, i mene interesuje ista tema, posto sam i sam prvo poceo sa skupljanjem WWII maketa. A sta je flames of war i imas li neki link ili fajl sa pravilima?
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Post by joggy »

aha, sad sam biJo na sajtu. Pa, ono sto videh iz prezentacije je da je to neki hibrid epic-a i WH40k :) .
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Pa od pravila - zavisi koja te razmera interesuje - imas i Warhammer WW2 (veoma slican 2. ediciji 40K) i ASL. Imas takodje dosta besplatnih sistema - nacuo sam da Ravell ima dobar sistem ali ga jos nisam video.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
žubor
Posts: 1895
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Post by žubor »

Italeri (ne Ravell) ima sistem za WWII u 1:72 razmeri ...
Ja sam pravila pazario i dok su jos putovala iz UK ka meni ... odustao :(
Ostavio (donirao - kako god) sam ih u Hobby Store-u (zajedno sa 100 cikica i jednim tenkom) , nadam se da su jos ziva mada meni ne trebaju ...
Vise o svemu mozete naci na : http://www.alzozero.it/eng/ww2/operatio ... index.html
Image
User avatar
Livada Ivan
Posts: 14
Joined: Wed Mar 13, 2002 11:56 pm
Location: Beograd

Post by Livada Ivan »

E pa gospodine Chamile,

ako hoces da igras da po meni najbolju komp igru svih vremena(da se malo skines sa wow-a, narkomane nijedan), a radi se u WWII okruzenju, bolje je od svake table top igre, igra se preko maila, PBEM, 1 na 1 , samo me kontaktiraj da se vidimo i da ti pokazem master piece. CMBB. To je ime.

Majka svih taktickih igara, ne zahteva puno vremena, igra se na krugove.

Uh al se nalozim kad pricam o istoj.

Pozdrav svim starim kajlama koje postuju na ovoj temi...
"Ko radi vredi"
User avatar
Chamil
Posts: 96
Joined: Thu May 23, 2002 1:47 pm
Location: I ja sam sa Vrachara
Contact:

Post by Chamil »

Pa jel se zna kod koga su ta 1/72 pravila, da pogledamo kako to izgleda pa ako valja i da probamo. Ja imam goooooomile 1/72 vojnika a bogme i nesto tenkova.

Sa druge strane, gledajuci Flames of war sajt bas sam se napalio. Razmera mi se dopada a figure su metalne (sto im daje poseban smek) i dovoljno su realisticne. Cena za neki army deal plus neke sitnice je 200 evra, sto i nije cena koja me plasi (kad uzmem u obzir hiljade koje sam dao za WH, necromundu, WH40k, blood bowl...uostalom svi odlicno znate o cemu pricam)

Drugo, ako vas je dovoljno zainteresovano onda mozemo da pazarimo osnovne stvari i damo gazda oliveru da nam izlije...

http://www.battlefront.co.nz/Article.asp?ArticleID=395
interesantan link vezan za mehaniku igre i izgledom figura pa gledajte...

@Livada Ajde da probamo tu tvoju igru. Jel moze da se skine sa neta ili moras da mi das disk? Volim ja PBEM ali do sada nisam nasao na dovoljno zagrizenog igraca
Chamilov FAQ:
"Kako da smrsam hraneci se u kafani?"
Jedite chorbu i shopsku. Trenirajte 6 sati dnevno.

Chaplain umire samo na 1 a kocka ima 6 strana.Pa ti vidi...
Moj novi blog=> http://logaritam.rs/
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Zuborova pravila sam ja pozajmio i vracam ih tokom nedelje cim budem uspeo da skonknem do HS-a. Ukratko razlikuju se od Flames of War sistema buduci da je akcenat na pojedinacnom vojniku i njegovom oruzju. Ukratko svako oruzje ima target number to hit (+- modifajeri) a zatim rolas za damage. Svaki igrac WH40k ce se osecati kao kod kuce.

Licno mi se Flames of War cini interesantnijim, mada mislim da 200 evrica tesko da moze da pokrpi neku efikasnu listu. Slicno kao i u GW i ovde army deal daje osnovne jedinice ali za neku bolju kombinaciju verovatno treba izdvojiti jos toliko... Opet ozbiljno planiram da pazarim svabe a bilo bi fino ukoliko ima jos zainteresovanih
User avatar
Chamil
Posts: 96
Joined: Thu May 23, 2002 1:47 pm
Location: I ja sam sa Vrachara
Contact:

Post by Chamil »

I ja ocu svabe tako da bi bilo lepo da narucujemo razlicite stvari :) livenja radi. A posle svaba idu braca rusi ili ameri.

Dopada mi se i upotreba avijacije, 1/72 model stuke ima da dominira.

200 evra sam spreman da dam za pocetak a onda pljackam menjacnicu pa narucujemo novu turu. OCU DA IMAM TIGRA i da ga vozim preko neprijatelja :lol:
Chamilov FAQ:
"Kako da smrsam hraneci se u kafani?"
Jedite chorbu i shopsku. Trenirajte 6 sati dnevno.

Chaplain umire samo na 1 a kocka ima 6 strana.Pa ti vidi...
Moj novi blog=> http://logaritam.rs/
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Post by joggy »

Eto ti sad. Pa ako cemo svi svabe, protiv cega da ratujemo? Ne, ja bi mozda skupljao bracu ruse... Licno mislim da i ne moras da kupujes bas njihove metalne tenkove i sve to. Ima kol'ko hoces firmi koji se bave plastikom i WWII, tako da bi to tako ispalo mnooogo jeftinije (mislim da bi onda neka ozbiljnija lista ispala stvarno oko 200 evrica :D )
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Post by Dzon Vejn »

Ja vas podrzavam samo ako cete mi odobriti da stalno pricam:

"Ich bin communist!"....

Ma ti si svaba....

"Nein, nein, ich bin communist" :)

Inace, malo OT, ali ce vas sigurno nasmejati:

Direktor skole: Ma sta vi meni!? Ja sam ziveo u siromasnoj porodici, nas je bilo X (ne secam se tacnog broja)....... ma JA SAM KOMUNISTA..... Mnogo ste vi bezobrazni, ja bih uveo da vas smer kosta 3000 a ne 1000 evra godina :) :) :) (znaci.... komunista koji bi naplacivao skolarinu... vrlo interesantno)
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Post by joggy »

I tako ja gledam spisak zemalja na doticnom sajtu flames of war, kad ono (gle cuda :roll: ) nema srbije... (ima tadzikistan, ima tanzania, nema nas i otprilike somalije :roll: :roll: :roll: )
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

WWII Informacije

Post by Igor Vasiljevic »

Evo za malo da previdim nesto o cemu imam poprilicno informacija...
Operation Overlord (Italeri)
Kao sto neko rece lako ce se snaci svi igraci WH, najvaznija stvar je i ta sto je neverovatno jeftino. OO se igra sa 1:72 figurama i za igru je potrebno 1-2 kutije pesadije i nekoliko vozila. Verujem da je i 50Eur sasvim dosta. Sto se tice knjiga do sada su izasle 4 knjige od kojih je poslednja free PDF. Ostale tri knjige posedujemo u Takedi. Po jedan kopiran primerak prve i druge knjige sam poklonio Grifonu (BG) i X-Clubu (NS). Ogra po ovim pravilima je neverovatno dinamicna i uzbudljiva. Mada usporedjujuci je sa drugim strategijama ova je vise nalik na Necromundu i Mordheim :)
Flames OF War
Figure su 15mm sto je malo ruznije od 20mm tj. 1:72, Manje detalja a i jedinice su napravljene od postolja sa po nekoliko figura. Cena nije jedini problem sa FOW vec i cinjenica da dobar deo novca dajete za vozila oja vam sluze vise kao ukras. Primer je da artiljerija nije samo jedan top vec cela baterija u kojoj svaki od topova mora imati i vozlio sa kojim je dovedeno na polozaj a i zapovednik paterije takodje mora imati svoje vozilo. Tako ispada da vam armija izgleda realisticno, ali zapravo platili ste gomile kamion koji vam sigurno sluze samo kao ukras. Knjige su poput GW produkcije gde vam treba osim knjige sa pravilima i armijska knjiga (naravno ne postoji samo jedna sa Nemcima ili Amerikancima !!).
Naravno neko je dobro opisao igru da je "poput Warmastera ili Epic40K"
WH40K WWII
Besplatno i skoro neupotrebljivo. Mislim moze da se igra po tim pravilima ali su pravila nedovrsena i podosta se mora improvizirati u igri. 40K ima problem sa armorom i kalibrima oruzja kojih nema dovoljno da se bez vecih problema koriste u igri. Nije cak ni vredno daljeg opisivanja...
Blitzkrieg Commander
Sve je u jednoj knjizi a moguce je igrati sa jedinicama poput FOW ili OO.
Postoji i Light (free) verzija koju preporucujem. Igra podrzava i period posle WWII (postoje scenarija za Izraelsko-Earapski rat 1974.)
Nadam se da sam delimicno pomogao, ako treba vise detalja rado cu odvojiti vremena da objasnim svima zainteresiranim sve sto se tice ove teme.
User avatar
Chamil
Posts: 96
Joined: Thu May 23, 2002 1:47 pm
Location: I ja sam sa Vrachara
Contact:

Post by Chamil »

Znaci operation overlord pobedjuje. Bas sam se razocarao kad sam video da nas nema na spisku zemalja. Dobro, probacu da onda dodjem u posed doticnih pravila pa da igramo. Nemacke pesadije imam a bogme i tenkic a ta 1/72 plastika je meeeega jeftina koliko se secam...

Kad uzmem pravila dogovoricemo se za neku probnu bitku.
Chamilov FAQ:
"Kako da smrsam hraneci se u kafani?"
Jedite chorbu i shopsku. Trenirajte 6 sati dnevno.

Chaplain umire samo na 1 a kocka ima 6 strana.Pa ti vidi...
Moj novi blog=> http://logaritam.rs/
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Flames of War je vise gospodska igra ali stvarno nemam nameru da se smaram sa metalnim mrvicama koje jedino neki vrhunski majstor farbanja moze napraviti da lice na nesto dobro. Avijacije ima ali sam ona papiru dok OO nema uopste Avijaciju ali sve ostalo je fenomenalno.
Od kretanja kroz kanalizaciju i borbe covek na coveka do tenkovske bitke sa 50-tak tenkova sa svake strane... a naj naj naj lepsa stvar je u svemu tome sto brzina igranja ostaje ista kao i da ne igras u desetine hiljada poena. Pocinjes igre sa 1500 - 2000 i kada sk,upis gomile tenkova prelazis na 5 - 15.000 po armiji i mecevi traju skoro isto 2-3 sata.
Da te odmah upozorim, limit je 10 jedinica ali mozes imati i tenkovske jedinice sa npr 5 Pantera koji se vode kao jedna jedinica, ali verovato ce ti pesadija tj. pesadijske jedinice pokupiti dobar deo ot tog limita... npr Bazooka ili Panceshreck je upotrebljiv samo kao odvojena jednica pa stoga uzima jos jedan od limita... Pitaj slobodno detalje oko pravila i armija mogu i da potrazim u knjigama koje nemas... a i ostali ako se neko javi rado cu dati pojedine karakteristike za sta vec treba... da mozetre da igrate...
Odve smo izmislili i specijalne random scenarije koji su vec prihvaceni od strane autora mada jos nisam siguran da li ce biti i u novoj knjizi ili samo na sajtu za free download.

http://uc1.GamesTotal.com/?tft=4sqa
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Post by Zekina banda »

Postoje i 28mm figure. Pravi ih Black tree. Na njihovom sajtu http://www.black-tree-design.com se mogu kupiti i neka pravila, a pravila postoje i na http://www.rapid-fire.uk.com/
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Da postoje, ali su figure tredicionalno skupe odnosno skuplje od 15mm i narocito skuplje od 1:72. Vozila u 28mm da i ne govorimo o ceni. Neuporedivo naspram 1:72 gde za cenu tri figure 28mm dobijes jedno vozilo 1:72 ili oko 50 figura u toj maloj razmeri. Osim toga da i ne govorimo o popularnosti FOW koja se moze meriti sa WH... OO jos nije postigao masovno igranje ali je relativno nova igra.
http://www.wargamesfoundry.com/collecti ... /index.asp na ovom linku mozes proveriti najbolje figure u 28mm. Pakovane su po 6 figura i to te kosta "samo" 8.5 funti...
Image
User avatar
makifromtoronto
Posts: 46
Joined: Wed Apr 05, 2006 9:19 pm

Post by makifromtoronto »

pa nemam pojma chamile sta da vam kazem,ali operation overlord mi zvuci kao da je uradjeno samo sa nemcima,amerima i britancima.........sa druge strane flames of war bi bio bolji izbor zbog toga sto je jako popularna igra (ovde sto sam vidjao po klubovima ima popularnost koja je skoro kao wh) i poseduje igra dobar izbor trupa i svega(jedina zameka mi je na izgled modela ali dobro nije ni bitno toliko jer su sitni).
Zar nemozete u bg da narucite sa nekog drugog sajta sem oficijalnog,ovako popularna igra mora da moze da se dobavi sa nekog od wargaming sajtova ....................ali kazem opet jako je popularna igra i prave se turniri redovno.....a i sistem turnira je kul http://www.battlefront.co.nz/Article.asp?ArticleID=97
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

OO moze da zvuci kao da je "samo sa"... naravno ima tu i Rusa!! a nezvanicno i ostalih poput japanaca.... Ne osporavam popularnost FOW ali imajte na umu da je OO nova igra koja je neuporediva sa svim ostalim WW2 sistemima. U svakom slucaju moguce je armiju za OO prosiriti da bi se igrao FOW. Usporedjivanje FOW sa OO bi bilo kao usporedba LOTR filma i/ili knjige (FOW) sa zivotom u Middleearth-u (OO). FOW je klasicna strategija i to najbolja u toj kategoriji. OO je dinamicna verzija u kojoj igraci naizmenice prekidaju jedan drugome fazu i sve podseca na odlican film ili seriju poput Band Of Brothers. FOW vise lici na neki dokumentarac u kome je sve malo dosadnije... Po svakoj igri OO bi se mogao napisati scenario za film. U OO se npr gleda kada pogodis vozilo sta se desilo sa posadom, da li je vozilo islo i koliko je brzo islo isl. detalji.
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Pokusacu ukratko da opisem igru OO (odmah da kazem da sumnjam da se moze naci na net-u nesto osim prve knjige)
koja je veoma promenjena od kako je izasla. OO koristi karte sa odgovarajucim komandama, a svaka karta osim komande ima na sebi i broj koji predstavlja prioritet.
Igrac koji je na potezu bira jednu os svojih karata i stavljajuci je na sto proglasava akciju koju ta jedinica radi npr.
Tenk iz zaklona ide preko raskrsca i pokusava da se skloni iza drugog zaklona (rusevine).
Karta je Move a prioritet je 3. Drugi igrac koji nije na potezu igra kartu ambush 2 na svoj AT gun.
Naravno u trenutku kada tenk izviri na cistinu. Tenk se privremeno zaustavlja jer je protivnik (drugi igrac) sa vecim prioritetom.
Medjutim da bi spasao tenk prvi igrac koristi fire 1 na svoju pesadijsku jedinicu u nadi da ce tako onesposobiti AT top koji mu preti.
Naravno najmanji prioritet je 1 pa tako prvo puca pesadijska jedinica na AT top.
Mitraljez MG43 sa posluziocima koristi cak 11 kockica ali pogadja tak na 7+ i promasuje sve kocke (koriste se d10 za igru)
Jedan od oficira uz pomoc mnogo srece pogadja svojim automatom iako mu cak treba 8+ jer je AT gun van njegovog standardnog dometa.
Sva tri pogodka iz automata i svi ostali promasaji... ali tablica za efekat pogodka iz lakog naoruzanja nakon bacanja pokazuje samo jednog pinovanog od posade.
Sada je AT Gun na redu, karta ambush daje +1 na hit ako je u pola svog standardnog dometa, ali tank nije bio vidljiv na pocetku svog kretanja pa rezultat je -1, top ima extra long barel sto daje +2 na pogodak ali je tenk teski sto opet smanjuje pogodak za 2.
Posada ATGuna baca 8 sto je pogodak, i nakon toga se baca za rezultat. Rezultat pokazuje da je unistena gusenica od tenka, posada je ziva i zdrava i niko od njih ne mora da baca moral test, ali tenk je nepokretan.
Moze do kraja igre da se samo okrece u mestu ili da okrece kupolu. Nastavlja potez prvi igrac koji izdaje komande jedinicama koje jos nisu igrale ...
Svaka jedinica mora da ima po jednu komandu u toku poteza, a karte za akcije mogu da posluze i za razne komande poput slanja kurira.
Primer, igrac zeli da obavesti minobacacko odeljenje gde da gadja. Igrac igra komandu fire 2 iako niko nece pucati od izvidjaca vec koristi tu kartu da bi komandir preneo kordinate svom kuriru.
Njih moze prekinuti samo npr snajperista koji ima komandu sa manjim prioritetom.
Jos jedna veom bitna stvar u OO je da osim line of sight treba imati i awareness ili svest o postojanju neke jedinice.
Tako je Snajperista "vidljiv" tek na 30cm cak i kada puca na nekoga.
Znaci da ako i vidis fizicki da tamo cuci neki snajperista i imas ga u dometu i nista ti ne zaklanja vidik do njega mora neko da se priblizi na 30 cm od njega da bi mogli da pucaju na snajperistu.
Ako tenk ima radio vezu onda ce on obaviti osmatranje za ostale jedinice.
Malo neobicna stav u OO je sto se tablica za pogodak malo razlikuje od ostalih tablica u slicnim igrama.
Ovde je objedinjena sansa za pogodak i sansa da unistis metu.
Tako je lakse pogoditi (i unistiti) Dzip koji juri nego Tigra koji stoji :).
Fenomenalno je odradjen i Vazdusni desant ... o tome neki drugi puta i naravno ako neko bude hteo da dobije inforamcije.
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

OO je u samom pocetku razvoja, cim se pojavi nova knjiga OO2 biti ce to pravi sistem ... u OO2 kako mi je rekao jedan od ljudi iz tima koji je radio knjigu objedinice sve sto je do sada izaslo. Licno svim akoji pocinju sa igrom preporucujem oko 50-tak figura pesadinaca/padobranaca i po 5 istih tenkova ili transportera. Ako neko bude konkretno hteo da pocen sa igrom mogu da ukratko napisem sta im treba i koliko od cega. Postoji i oko 100-tinjak karakteristika koje se mogu primeniti i na vozila i na pesadiju. Nesto od karakteristika se moze naci i na njihovom sajtu i moze da posluzi za kreiranje novih jedinica i vozila koji jos uvek nemaju svoje mesto u OO. Rve dve knjige koje imate u Grifonu su dovoljne za pocetak, ostatak je vazan ali i ne neophodan. Trecu knjigu nabavite ako vam trebaju vece tenkovske bitke a takodje je uredjeno sve oko vremenskih uslova uzimanja zarobljenika, rusenja objekata isl. Cetvrta knjiga je free kao sto sam i rekao. Za igru je potrebno oko 15-tak kockica D10. Markeri za igru nisu neophodni jer mi koristimo karte kojima smo izdavali naredbe. Karte za naredbe se mogu napraviti od obicnih karata na koje zalepite brojeve i tekst. Tacan broj Order karata mogu vam poslati na mail. Druga varijanta je da kupite kompakt verziju OO u kojoj su i karte uz pravila.
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

makifromtoronto wrote:U celoj ovoj prici smo zaboravili da stavimo sajt ...
Gresis sinko, silno gresis... Adresa sajta je bila na pocetku Zubor je stavio link ka sajtu kada je pisao da je u HS ostavio starter.
Inace OO se preodaje u 2 varijante. Jedna je Light OO u kome imate osnovnu knjigu, markere koji nisu preterano neophodni i karte (saveznicke i za "one" druge) koje se razlikuju samo po poledjini. U Full varijanti osim gore navedenog ide i 10-tak kockica 2x50 figura pesadije(USA&Nemci) i dva tenka Sherman i Panzer III. Za ouvu full verziju nisam siguran 100% jel to sve ide u njoj jer je nisam licno video. Neredna knjiga Paratrooper attack ide zajedno sa 50 USA Padobranaca. Verovatno su ih imali na gomile pa su tako hteli da ih se rese u Italeriju. Naravno ovo je jako cudno somzirom da su im nemacki padobranci ocajno losi. Sve figure su previsoke kao da se radi o kosarkasima a ne padobrancima a dobar deo njih je levoruk itd. U trecoj knjizi izbacen je logo Italeri i koliko sam saznao nesto su se posvadjali sa Italerijem :) trebali su da u Alzo Zero krenu sa svojim metalnim figurama u razmeri 1:72 ali su odustali od toga. Cetvrta knjiga je kao sto sam vec rekao slobodna za skidanje jer ih je zaznuo neki tip za stampanje (na nasu srecu).
Image
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

E. nama trebaju te karte, kao i ostatak knjiga koje nisi tada imao!
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

novot wrote:E. nama trebaju te karte, kao i ostatak knjiga koje nisi tada imao!
Sto se tice karata to morate sami da nabavite ili napravite. Spisak sta ima sve u kartama mogu da vam dam ili da ga ovde okacim. Prepravite neke obicne karte pa ih koristite. Osim toga ako je istina da je Zubor ostavio u HS komplet tamo bi trebalo da budu i karte. Ostatak knjiga da sam imao kod sebe svojevremeno, dobili bi, ovako... moracemo da smislimo nesto.
U krajnjem slucaju mozete kupiti kao sto sam to uradio ja. Cena je bila 30 Eura sa postarinom ali sam siguran da se moze naci i jeftinije...
Evo ti i link pa se snadji..
http://www.questingknightgames.co.uk/ac ... d__43.html
Image
User avatar
makifromtoronto
Posts: 46
Joined: Wed Apr 05, 2006 9:19 pm

Post by makifromtoronto »

i koji su modeli sada u opticaju za OO? svi 1:72
da se zaletim i kupim dzak plastike :)

u onoj knjizi Berlin za OO imaju neke super kul ofarbane modele jbm ti.......:)
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Nisu svi modeli u opticaju, npr. Lepold ili Karl se ne koriste kao ni ostalo veceg kalibra od artiljerije. Tenokove ako uzimas za Nemece:
Panzer III, IV, Panther ili Tigar. Do 5 u jedinici, SdkfZ 251, Opel Blitz isl. do 5. ako hoces motorizovanu pesadiju, JagdPanther & JagdTigar isl.
USA & UK:
Shermani za obe armije 5-6 (nece se nista baciti), Churchil za UK a i Kamioni i ostalo za prevoz kao i kod nemaca 4-5 komada to 100% upada u kombinaciju.
Rusi:
Osim T34/85 idu i IS2, JS, KV itd. sve za Ruse u onom fajlu koji si ocigledno skinuo sa sajta.
Stoga svi koji se loze na WW2 a hoce da igraju iskljucivo sa Rusima mogu da se raduju jer imaju za djabe sve sto im treba od knjiga. Ako neko hoce detalje neka pita. Ako enko neam mnogo love za ovu igru neka razmislja o npr. King Tiger osnovnoj jedinici jer svaki kosta gomilu poena.
Image
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Post by stalker »

Da li bi moglo da se da kao neka uporedba npr 1 KingTiger kosta xy poena dok PzIVG kosta xx poena , zanima me cisto sa aspekta da li npr 3 slabija panzera budu bolja opcija za igru od 1 tigra i dva voda pjesadije.

Ovo sto je do sada napisano budi zelju da se dozna nessto visse o tome, pa sad kad ste vec naceli temu budite jos malo precizniji :)
Bolje missat vino nego beton! - mudrost jednog neznanog dalmtinskog strucnjaka
User avatar
makifromtoronto
Posts: 46
Joined: Wed Apr 05, 2006 9:19 pm

Post by makifromtoronto »

Pa pazi plastika je dz koliko se secam radnja vazuduhoplovstva i vojske kako se vec zove jbm ga preko puta plato-a je valjala super jeftino to,merkator je isto to imao po malo vecim cenama(mada mi nemojte verovati jer vec neko vreme nisam bio u bg)...........tako da ono ja cu pokupovati cisto zbog sebe ako nista drugo jer gotivim WW II ,a da kupuju po jedan squad mesecno i da ga farbaju trebace im vremena poprilicno da ih naprave kao u knjizi berlin 1945 ,koji su stvarno za svrsh........

ti rece da ce OO2 uskoro da izlazi ,znaci najpametnije je sacekati sa kupovinom pravila i fokusirati se na modele i farbanje.......


malo off topic - ali jako kul sajt http://www.dasreich.ca/belgrade.html ovaj clanak je kako su zauzeli bg......lol :))dosta dobri resursi na sajtu za sve koji se zanimaju za nemce,i treba im malo potpale ;) obavezno overite anecdotes deo ,ima neke kul battle reports
Image
User avatar
makifromtoronto
Posts: 46
Joined: Wed Apr 05, 2006 9:19 pm

Post by makifromtoronto »

stalker wrote:Da li bi moglo da se da kao neka uporedba npr 1 KingTiger kosta xy poena dok PzIVG kosta xx poena , zanima me cisto sa aspekta da li npr 3 slabija panzera budu bolja opcija za igru od 1 tigra i dva voda pjesadije.

Ovo sto je do sada napisano budi zelju da se dozna nessto visse o tome, pa sad kad ste vec naceli temu budite jos malo precizniji :)

pa zavisi protiv cega igras,ako igras protiv necega sto ima grsh armor mozes rizikovati sa 3 losija ali ako hoces da si na sigurnoj strani isao bi sa tigrom cisto zbog cinjenice (istinitog ww II izvestaja americkog oficira ) da je za 1 tigra trebalo 5 shermana (znaci da ga outflank-ili nesto) ili 7+ t34(generalno zbog losijeg iskustva jer nisu dugo zivele posade,a ruske komandire je boleo k***c koliko ljudi ce da izgube...............pogotovo ako se branis 1 tigar je smrt.........
Image
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Post by stalker »

makifromtoronto wrote:

pa zavisi protiv cega igras,ako igras protiv necega sto ima grsh armor mozes rizikovati sa 3 losija ali ako hoces da si na sigurnoj strani isao bi sa tigrom cisto zbog cinjenice (istinitog ww II izvestaja americkog oficira ) da je za 1 tigra trebalo 5 shermana (znaci da ga outflank-ili nesto) ili 7+ t34(generalno zbog losijeg iskustva jer nisu dugo zivele posade,a ruske komandire je boleo k***c koliko ljudi ce da izgube...............pogotovo ako se branis 1 tigar je smrt.........
hvala na ovim informacijama, ja sam mislio da ce neko pogledati u pravila ( ako mu nije mrsko), pa npr napisati par stvari o PzIII, PZIV, PzV, PzVI, PZVI E , M4A3, IS2, T34/85, T34/105 i naravno glavni izuvacc Flak88... mislim na najosnovnije poene za uvodjenje u igru

drugo da li je u ovom settingu moguce da uzmes npr PzVIG,Whirlwind, Flak88, i opletess po pjessadiji/oklopima i najstrassnije ih nagrdiss?
Bolje missat vino nego beton! - mudrost jednog neznanog dalmtinskog strucnjaka
User avatar
makifromtoronto
Posts: 46
Joined: Wed Apr 05, 2006 9:19 pm

Post by makifromtoronto »

lol nadam se da su ubaceni mozda kao rare's ,posto je 1 wirbelwind u ardenima pokidao bataljon od 500 ljudi....nazalost samo 85-105 ih je proizvedeno u toku rata,za ostwind ne znam tacno.
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Obecavam da cu sutra poceti sa detaljima da bi mogli da se pripremite za igranje. Sto se tice OO2 to ce uglavnom biti sve sto je bilo u OO samo u jednoj knjizi od 200 strana a ne u 4 knjige po 60 - 80 strana. Stoga bi bilo dobro da pocnemo novi topic OO gde bi bilo mnogo primerenije pisati o ovoj igri. Ovaj topic je uopsteno WW2 gde bi trebalo da bude raznovrsnije reasprave oko razlicitih pravila. Nek neko znaci zapocne sa Operation Overlord topic-om a ja cu da po zeljama i potrebama dajem informacije. Inace drzite palceve da OO2 stampaju kod nas jer smo nesto pregovarali oko toga. Ako taj posao bude realizovan imacete informacije pre ostalih...
Image
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Otvorio samnovi Topic, Operation Overlord.
Sve sto vas interesuje oko te igre tamo mozete naci.
Image
User avatar
Chamil
Posts: 96
Joined: Thu May 23, 2002 1:47 pm
Location: I ja sam sa Vrachara
Contact:

Post by Chamil »

Da, nije los ovaj OO. Zapravo cak se isplati kupiti celu originalnu igru i ili uzivati u njoj ili staviti je u orman. 1/72 Plastika je dzabe. Zivela plastika.
Pustio sam u rad moje tockice za nabavku, tako da cu pre ili kasnije da nabavim OO.
Chamilov FAQ:
"Kako da smrsam hraneci se u kafani?"
Jedite chorbu i shopsku. Trenirajte 6 sati dnevno.

Chaplain umire samo na 1 a kocka ima 6 strana.Pa ti vidi...
Moj novi blog=> http://logaritam.rs/
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Pa posto sam procitao i OO i FOW pravila (osnovne knjige) i naravno prekrsio rok za vracanje Zuborovog legata u HS (obecavam cim popravim kola) cist da napisem par utisaka...

O Operation OVerlordu Igor je dosta pisao tako da verujem da imate osnovnu ideju ali da sumiramo - jeftiniji je, jako je dobra fora sa inicijativa karticama i verujem da je za bitke manjeg obima odlican sistem (+ uz male kozmeticke izmene moze se koristiti i kao generic sistem).

Ono sto meni smeta je to sto i dalje imam osecaj da se radi o sukobu manjeg inteziteta (slicno kao i 40k) tipa 30 svaba na 30 amera i cini mi se da je i (prvobitno) tako osmisljen.

Recimo 1 britanski parachute squad (10 ljudi) kosta 150 poena dok recimo famozni tigar kosta 1580 poena (poredjenja radi najskuplji britanski tenk je Cromwell 720 poena a US Sherman 710 poena) znaci da bi se veseljak koji hoce da igra sa Tigrom suocio sa 10 odeljenja britanaca (100 ljudi) ili nesto manje ako britanac da svakom od svojih piat rocket launcher. Znaci nemac nema sanse (ukoliko i dalje zeli da vozi tigrica) osim ako ne prosire broj poena makar za duplo sto opet otvara nove mogucnosti - da li ce britanac uzeti 2 cromwella (tigar bi ih verovatno oduvao) ili jos 100 pesadinaca sto bi nemca navelo da uzme 80+ panzergrenadira. E sad to nas dovodi u situaciju da imamo recimo 200 britanaca vs. 1 tigra i 80+svaba gde vise nisam siguran koliko su efikasna pravila po pitanju ritma i jednostavnosti igre a da ne pricamo o duzini partije ako limit poena dozvoljava da uzmes jedinicu od 3 tigra a tvoj protivnik ima 4800 poena za izbor.

Igor ima najvise iskustva u ovome pa bi mozda mogao da prokomentarise ali moje je misljenje da je sistem namenjen za manje skirmish bitke i da u takve borbe mogu da budu urnebesno zanimljive prvenstveno zbog sistema inicijative.

Sa druge strane FoW mi se svidja i pored vece cene jer daje osecaj sukoba ceta sa svom pripadajucom opremom a na srecu za razliku od GW izbor je ogranicen istorijskim podacima (cak se na turnirima daju poeni za istorijski tacne liste). Znaci odnos je isti kao 40k vs. Epic. Za razliku od GW sheme za FoW je dovoljna osnovna knjiga dok specijalizovane knjige daju podatke za odredjene jedinice (tipa africki korpus, hitlerova fire brigade, kozacka ceta, Desert rats) + dodatna pravila koja su ionako free za download.

I ovde se necete naigrati sa tigrom buduci da kosta 490 poena pri cemu je najpopularnija igra u 1500 poena. Takodje svi ucesnici imaju neke prednosti (i mane naravno) i sva vozila se aktivno mogu koristiti u igri (ovo se odnosi na upotrebljivost army dealova koji su u prodaji).

Umesto zakljucka:
Ne bih jos mogao da sudim o tome koji je sistem bolji ali licno bih vrlo rado odigrao neku OO partiju (tipa do 1000 poena) ali nekako mi je primamljivije da nabavim FoW armiju.

p.s. Ukoliko neko planira da kupuje FoW pravila mozda treba sacekati jer (kako su najavili) za par meseci izlazi poboljsano 2 izdanje koje ce ukljucivati i late war opcije dok ce sve dodatne knjige izaci u 2 izdanja East i West.

p.p.s Probacu da zajedno sa "pozajmljenim" OO pravilima donesem u HS i kopiju FoW rulebooka.
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Skobra wrote: Ono sto meni smeta je to sto i dalje imam osecaj da se radi o sukobu manjeg inteziteta (slicno kao i 40k) tipa 30 svaba na 30 amera i cini mi se da je i (prvobitno) tako osmisljen.
Ocigledno si citao samo prvu knjigu koja je neupotrebljiva za igranje.
Igra moze biti identicna FOW ako to zelis a moze biti i sasvim drugacija.
Skobra wrote:Recimo 1 britanski parachute squad (10 ljudi) kosta 150 poena ...
Primer je los jer:
Izgleda kao da poredis 250 skinkova (deset jedinica) protiv 20 chaos konjanika u jednoj jedinici :) osim toga..
Britanac ce dobiti za tu armiju 15 karata sa naredbama a nemac 9. Iz toga proizilazi da nemac ima vise sanse da igra ono sto mu treba i da ima kvalitetnije karte tj. bolji prioritet. Takodje piat ima mali domet sa kojim skoro da nema nikakve sanse protiv tigra.
Skobra wrote: Sa druge strane FoW mi se svidja i pored vece cene jer daje osecaj sukoba ceta sa svom pripadajucom opremom
Pa i OO moze da izgleda isto ako ti igrac zeli, i u OO imas kosro istu strukturu jedino sto nisi obavezan da je imas kao takvu. Objasnicu to naknadno u OO topicu.
Skobra wrote: na turnirima daju poeni za istorijski tacne liste
To je stvar turnira i to je moguce imati i na OO turniru.
Skobra wrote: odnos je isti kao 40k vs. Epic.
Recimo da je donekle tako ali Epic niko ne igra a i figure su manje kao i u FOW. OO ipak ima lepse i detaljnije figure i vozila.
Skobra wrote: za FoW je dovoljna osnovna knjiga
Za svaku igru je dovoljna osnovna knjiga i za OO je dovoljna ali nije dobra i za Warhammer ti je dovoljna osnovna knjiga ali svi znamo da zapravo nije tako. Novi OO2 koji uskoro izlazi bice jedna knjiga od 200 strana jer ovo sto je za sada izaslko ima 4 knjige kje su veoma povezane (prve 3)
Skobra wrote:I ovde se necete naigrati sa tigrom buduci da kosta 490 poena pri cemu je najpopularnija igra u 1500 poena.
GRESKA !! nije "I ovde" vec treba da stoji U FOW SE necete naigrati... jer u FOW nikako nije moguce napraviti armiju samo sa Tigrovima dok je to moguce u OO.
Skobra wrote:Takodje svi ucesnici imaju neke prednosti (i mane naravno) i sva vozila se aktivno mogu koristiti u igri (ovo se odnosi na upotrebljivost army dealova koji su u prodaji).
Naravno u kojoj to igri vozila ili nesto drugo nije moguce koristiti, a i da ne govorimo da bi nako rekao evo kupite ovu armiju u kojoj necete moci koristiti ove kamione isl. Poenta je da u OO nije bas svugde obavezno da tvoji topovi imaju kamione dok je to neizbezno u FOW. Recimo necu da imam kamion na topu vec hocu da imam minsko polje umesto toga FOW mi to ne dozvoljava i tera meda imam 2 topa minimum sa sve kamionima sto moram da platim i parama i poenima. Figure su manje i losije u FOW a o vozilima da i ne govorim. Osim toga FOW ima problem sa npr. artiljerijom koja je preslaba doj je AA artiljerija prejaka (komentari sa raznih foruma).
Skobra wrote: licno bih vrlo rado odigrao neku OO partiju (tipa do 1000 poena)
Joj ovo je jako lose, jako!! Posto sam upoznat sa OO prevescu ti kako meni to izlgeda.
"Ovaj WH40K je verovatno dobar a probao bih da ga igram sa jednim SpaceMarinskim skvodom (od 5 figura naravno)". 1000 poena je za pocetnike da nauce pravila jer ce to izgledati kao skirmish sa po 20-tak figura. Niko posle jednog igranja u 1000 poena, ne razmislja vise o takvom igranju. Normalne armije imaju od 5 do 15K pa tako otpada onaj deo o skirmish igraju kao jedinoj vesti upotrebe OO. Kada bi tako nesto ljudi igrali onda se OO moze igrati i sa 1:32 figurama jer ih neces trebati vise od 10komada. OO moze da izgleda isto kao i FOW tj. cak i bolje jer su modeli lepsi i nesto veci. Obe igre mozes igrati sa osnovnom knjigom ali je to zapravo smesno. Za FOW moras platiti vise ali to je slucaj samo ako zelis da igras sa metalnim figurama i vozilima koji su primetno manji od onih za OO. Ja sam se lozio na FOW ali sam shvatio da za OO mozes napraviti armiju koja je lepsa i jeftinija a ako sakupis dovoljno figura i vozila mozes igrati obe igre. Naravno postoje neka ogranicenja ali ako nisi preterano iskljuciv po pitanju izbora armije moguce je igrati obe igre sa istim modelima.
Skobra wrote:... nekako mi je primamljivije da nabavim FoW armiju.)
Stvar ukusa meni su modeli za FOW jako losi ali kao sto rekoh stvar je ukusa i licnih stavova. Ja lgedam ovako na to, bolje imati 5 Pantera nego jednog koji je manji, metalni i bez mnogo detalja a i cena mu je ista kao i onih 5 modela koji izgledaju mnogo bolje.
Skobra wrote: p.s. Ukoliko neko planira da kupuje FoW pravila mozda treba sacekati
Sto bi kupovali, uzecemo kopiju od tebe :lol:

p.s.Setio sam se da imam neke casopise sa prikazom konkretne OO igre pa cu prevesti i okaciti na OO topic da bi svima bilo jasnije.
Image
User avatar
Skobra
Posts: 1077
Joined: Mon Oct 28, 2002 1:05 pm
Location: Bgd

Post by Skobra »

Igor Vasiljevic wrote:Ocigledno si citao samo prvu knjigu koja je neupotrebljiva za igranje
elem kao sto rekoh
Skobra wrote: Pa posto sam procitao i OO i FOW pravila (osnovne knjige) ...
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote:Recimo 1 britanski parachute squad (10 ljudi) kosta 150 poena ...
Primer je los jer:
Izgleda kao da poredis 250 skinkova (deset jedinica) protiv 20 chaos konjanika u jednoj jedinici :) osim toga..
Britanac ce dobiti za tu armiju 15 karata sa naredbama a nemac 9. Iz toga proizilazi da nemac ima vise sanse da igra ono sto mu treba i da ima kvalitetnije karte tj. bolji prioritet. Takodje piat ima mali domet sa kojim skoro da nema nikakve sanse protiv tigra.
Ne mislim da je primer los niti da je poredjenje skink vs. chaos knight adekvatno, prvo jer ne pricamo o fantasy setingu gde dodje Konan i oriba par hiljada necega-sto-izgleda-jako-mocno-ali-je-prema-konanu-vuna, drugo jer ce svaba mozda uvek igrati prvi ali moze da iskoristi samo 1 naredjenje po jedinici (koliko god ono bilo kvalitetnije) i trece ako 100 padobranaca opremljenih antitenk oruzjem ne moze da unisti jedan tenk o kakvoj onda realnosti pricamo....
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote: Sa druge strane FoW mi se svidja i pored vece cene jer daje osecaj sukoba ceta sa svom pripadajucom opremom
Pa i OO moze da izgleda isto ako ti igrac zeli, i u OO imas kosro istu strukturu jedino sto nisi obavezan da je imas kao takvu. Objasnicu to naknadno u OO topicu.
Skobra wrote: na turnirima daju poeni za istorijski tacne liste
To je stvar turnira i to je moguce imati i na OO turniru.
Skobra wrote: odnos je isti kao 40k vs. Epic.
Recimo da je donekle tako ali Epic niko ne igra a i figure su manje kao i u FOW. OO ipak ima lepse i detaljnije figure i vozila.
Mozda smo se pogresno razumeli. Hteo sam da kazem da za FoW postoje striktnija pravila koja su istorijski zasnovana te koliko god se trudio ne mozes da napravis mega-power listu. U OO kao sto rece mozes ali ne moras itd, itd sto jeste velika razlika, za nekog pozitivna za nekog negativna...

Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote: za FoW je dovoljna osnovna knjiga
Za svaku igru je dovoljna osnovna knjiga i za OO je dovoljna ali nije dobra i za Warhammer ti je dovoljna osnovna knjiga ali svi znamo da zapravo nije tako. Novi OO2 koji uskoro izlazi bice jedna knjiga od 200 strana jer ovo sto je za sada izaslko ima 4 knjige kje su veoma povezane (prve 3)
Ovo sam naveo radi ispravke informacije koju si dao u nekom od predjasnjih postova
Igor Vasiljevic wrote:...Knjige su poput GW produkcije gde vam treba osim knjige sa pravilima i armijska knjiga (naravno ne postoji samo jedna sa Nemcima ili Amerikancima !!)....
Za FoW je definitivno dovoljna osnovna knjiga, isto sam mislio i za OO ali ako ti tvrdis da OO osnovna knjiga nije upotrebljiva...
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote:I ovde se necete naigrati sa tigrom buduci da kosta 490 poena pri cemu je najpopularnija igra u 1500 poena.
GRESKA !! nije "I ovde" vec treba da stoji U FOW SE necete naigrati... jer u FOW nikako nije moguce napraviti armiju samo sa Tigrovima dok je to moguce u OO.
Vise sam mislio na odnos upotrebljivost/dozvoljeni poeni a da ne pominjem koliko je realna takva "armija"

Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote:Takodje svi ucesnici imaju neke prednosti (i mane naravno) i sva vozila se aktivno mogu koristiti u igri (ovo se odnosi na upotrebljivost army dealova koji su u prodaji).
Naravno u kojoj to igri vozila ili nesto drugo nije moguce koristiti, a i da ne govorimo da bi nako rekao evo kupite ovu armiju u kojoj necete moci koristiti ove kamione isl. Poenta je da u OO nije bas svugde obavezno da tvoji topovi imaju kamione dok je to neizbezno u FOW. Recimo necu da imam kamion na topu vec hocu da imam minsko polje umesto toga FOW mi to ne dozvoljava i tera meda imam 2 topa minimum sa sve kamionima sto moram da platim i parama i poenima. Figure su manje i losije u FOW a o vozilima da i ne govorim. Osim toga FOW ima problem sa npr. artiljerijom koja je preslaba doj je AA artiljerija prejaka (komentari sa raznih foruma).
Komentar o vozilima je dat u svetlu komentara da
Igor Vasiljevic wrote: ....Cena nije jedini problem sa FOW vec i cinjenica da dobar deo novca dajete za vozila oja vam sluze vise kao ukras. Primer je da artiljerija nije samo jedan top vec cela baterija u kojoj svaki od topova mora imati i vozlio sa kojim je dovedeno na polozaj a i zapovednik paterije takodje mora imati svoje vozilo. Tako ispada da vam armija izgleda realisticno, ali zapravo platili ste gomile kamion koji vam sigurno sluze samo kao ukras....
E vidis to je upravo ona razlika na koju sam mislio: u FoW kreiras svoju cetu kao celinu i moras da se fleksibilno prilagodis svakom scenariju i svakom protivniku i to ne menjanjem liste nego taktikom. Lepo je sto u OO za recimo scenario breaktrough mozes da uzmes 5 topova bez vucnih vozila ali koliko je to realno? Znaci dosta paznje dajem osecaju realisticnosti za ove dve igre koji licno ocekujem od WWII setinga i jednostavno ne zelim da to radim pravljenjem nerealnih lista.

Sto se tice odnosa artiljerija i AA mislim da si nesto pomesao. Najrazornija stvar je avijacija, naravno uz rizik da li ce se uopste pojaviti. AA jedinice se vrlo malo koriste uz izuzetak 88 koju svi koriste kao antitenk oruzje i tu jeste dobra cak izvanredna. Artioljerijska faza je izuzetno dobro uradjena a najveci broj hitova rezultira pinned efektom sto i jeste realno...
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote: licno bih vrlo rado odigrao neku OO partiju (tipa do 1000 poena)
Joj ovo je jako lose, jako!! Posto sam upoznat sa OO prevescu ti kako meni to izlgeda.
"Ovaj WH40K je verovatno dobar a probao bih da ga igram sa jednim SpaceMarinskim skvodom (od 5 figura naravno)". 1000 poena je za pocetnike da nauce pravila jer ce to izgledati kao skirmish sa po 20-tak figura. Niko posle jednog igranja u 1000 poena, ne razmislja vise o takvom igranju. Normalne armije imaju od 5 do 15K pa tako otpada onaj deo o skirmish igraju kao jedinoj vesti upotrebe OO. Kada bi tako nesto ljudi igrali onda se OO moze igrati i sa 1:32 figurama jer ih neces trebati vise od 10komada. OO moze da izgleda isto kao i FOW tj. cak i bolje jer su modeli lepsi i nesto veci. Obe igre mozes igrati sa osnovnom knjigom ali je to zapravo smesno. Za FOW moras platiti vise ali to je slucaj samo ako zelis da igras sa metalnim figurama i vozilima koji su primetno manji od onih za OO. Ja sam se lozio na FOW ali sam shvatio da za OO mozes napraviti armiju koja je lepsa i jeftinija a ako sakupis dovoljno figura i vozila mozes igrati obe igre. Naravno postoje neka ogranicenja ali ako nisi preterano iskljuciv po pitanju izbora armije moguce je igrati obe igre sa istim modelima.
Eto priznajem tup sam i zalim sto se ne bih usudio da svoju prvu partiju OO ili WH40k odigram u 15k poena i pored toga sto bi takva partija OO jel trajala 2-3 sata. I pored svih navoda o dinamici i jednostavnosti OO i dalje odbijam da verujem da se partija u ajde prosecnih 10k poena moze zavrsiti za 3 sata. Doduse meni 4 minuta nikad nisu bila dovoljna za potez Blood Bowla pa je mozda i tu razlog :?

Sto se tice polemike oko upotrebljivosti osnovnih knjiga i dalje smatram da je FoW osnovna knjiga apsolutno upotrebljiva, tebi ostavljam sud o OO buduci da si sigurno bolje informisan...
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote:... nekako mi je primamljivije da nabavim FoW armiju.)
Stvar ukusa meni su modeli za FOW jako losi ali kao sto rekoh stvar je ukusa i licnih stavova. Ja lgedam ovako na to, bolje imati 5 Pantera nego jednog koji je manji, metalni i bez mnogo detalja a i cena mu je ista kao i onih 5 modela koji izgledaju mnogo bolje.
Tacno tako stvar ukusa i licnog stava. Sto se mene tice ne smeta mi da igram ni sa novcicima ili markerima sve dok je sistem dobar...
Igor Vasiljevic wrote:
Skobra wrote: p.s. Ukoliko neko planira da kupuje FoW pravila mozda treba sacekati
Sto bi kupovali, uzecemo kopiju od tebe :lol:
Tacno, samo ostaje da se dogovorimo kako da se to dostavi buduci da je 70Mb pa je malo nezgodno za slanje mailom.

Apsolutno nisam reklamirao niti zelim da reklamiram bilo koji od sistema, ali sam ocekivao nesto konstruktivnije odgovore od navodjenja da je OO bolji, lepsi, jeftiniji i stariji, sto naravno za nekoga mozda i jeste ali opet kao sto smo zakljucili sve zavisi od licnog ukusa i stavova.
User avatar
Igor Vasiljevic
Posts: 183
Joined: Mon Mar 24, 2003 10:36 am
Location: Zrenjanin
Contact:

Post by Igor Vasiljevic »

Evo ukratko i bez citiranja da bi bilo preglednije..

1) Za realnost AT pesadijskog naoruzanja evo primera.
a) PIAT je "igracka" koja granatu ispaljuje uz pomoc opruge i domet i snaga su mu zanemarljivi (kako u igri tako i u relnoj upotrebi)
b) Gledao sam neki dokumentarac u kome su u Ardenima Amerikanci odvezli u svoju bazu jedan Tigar II koji je bio napusten jer je ostao bez goriva. U Tigra su ispalili oko 50 grenata iz Bazuke ali na Tigru nije bilo skoro nikakvih ostecenja.

2) koliko mozes tvrditi o realnosti OO ako si video samo Osnovnu knjigu koja je veoma izmenjena po mnogo cemu. Mega army liste mozda nisu po svacijem ukusu ali bar je to najrealniji deo. Kada su se pojavili Tigrovi na ratistima niko nije moga da se meri sa njima. Zar to nije mega lista za Nemce, ili sa druge strane Ruska armija od par miliona vojnika. Gde je to po pravilima da neko moze da koristi toliko vojske? U OO takodje moras kao u i FOW da ispostujes odredjene uslove poput onoga da motorizovano oklopna pesadija mora da ima prevoz ali za razliku od FOW nisi obavezan da imas potpune jedinice sa komletnim ljudstvom sto cesto i nije bio slucaj na ratistima.

3) Osnovna knjiga za OO je neupotrebljiva i to je jedan od rezloga zasto izlazi nova knjiga. knjiga OO2 ce zapravo biti komplet svih do sada izaslih knjiga sa malim dopunama i ispravkama. To tvrdim jer kao sto sam rekao imam licni kontakt sa covekom iz AlzoZero tima.

4) U realnosti kamioni tj. vucna vozila jesu neophodni za artiljeriju ali u igri veoma je verovatno da svoju dalekometnu artiljeriju neces nigde pomerati pa stoga nije neophodno da moras imati i takav "ukras" koa sto su vozila za svoju artiljeriju. Sta ako je neprijatelj diverzijom ili necim drugim unistio tvoja vozila pa nova jos nisu stigla ? Primer za nemacku 88-icu: Ako je uzimas uz Padobrance nije neophodno da imas i vucno vozilo (razlog je sto se mozda to vucno vozilo nije ni spustilo odnosno unisteno je prilikom spustanja) ali ako isti top uzimas kao opciju uz Tenkovski vod ili Motorizovanu Pesadiju top u svojoj ceni ima i vozilo. Realnost je sto je taj top u stvarnosti mozda bio negde bez ostatka svoje baterije jer nisu nemci uvek imali sve popunjeno do vrha. Ostalo "ljudima" u bateriji jedan pa sta sada... u FOW je sve ustimano i ulickano i sve baterije imaju po minimum 2 ista topa i komanda baterije ima svoje "uglancano" vozilo ...

5) 15K poena za igru. Ako jedan igrac uzme 10 tenkova a drugi uzme 5 i doda jos po nesto (artiljeriju isl) onda je to u pitanju 10-tak jedinica odnosno nista vise figura nego da je u pitanju neka 40K armija doduse u ovoj armiji ovde ja bih stavio mojih 6 Pantera i dodao Elefanta i jednu 88-icu. Sve skupa ja treba da pomeram tih 7 modela po tabli i to sto zvuci mnogo 15K poena, zapravo jedva da se i vidi na tabli naravno u ovoj verziji. Sa druge strane protivnik moze da bude voljanda napravi svoju mega 15K armiju Britanske pesadije i da shvati da zaista smara igru pokusavajuci da pomera svojih 100 figura.

6) Molio bih da pogledas OO topic gde sam dosta detalja naveo za OO jedinice. Stoga tvoj komentar oko moje prazne price gde samo govorim da je OO lepsi bez da sam dao ikakav argumenat, nije sasvim na mestu.
OO je drugaciji od FOW, dinamicniji, lepsi i fleksibilniji ako to do sada nisam argumentovao sa svim ovim sto sam napisao onda zaista nemam sta vise da dodam.
a) Dinamicniji jer kao sto vec sada i vrapci na grani znaju, nema klasicnog cekanja da te protivnik "nalupa" pa da ti njemu vratis ili da gledas kao iz jednog zaklona vozila prelaze u drugi a ti naravno si nemocan jer nije tvoj potez. Sve ovo ima OO a nema FOW mada ruku na srce nemaju ni neke druge igre.
b) OO je lepsi jer figure su vece (OO se igra sa 20mm figurama a FOW 15mm) ako zanemarimo figure vozila su lepsa u OO jer su mnogo detaljnija ali o lepoti ne vredi mnogo raspravljati jer je to vrlo subjektivno.
Po meni je OO lepsi i po samom izvodjenu poteza koji je jedinstven.
c) OO je fleksibilniji jer imas mnogo vise mogucnosti u kreiranju armije sa kojom zelis da igras. Primer je ona prica od ranije sa Tigrovima i pesadijom. To nemas u FOW vec imas u OO. Mislim na mogucnost da igras samo sa tenkovima pa bili oni i T34 ili Sermani ili sa druge strane imas armiju koja identicno izgleda kao ona u FOW sa svim vozilima i svim ostalim detaljima.
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Igor Vasiljevic wrote: a) PIAT je "igracka" koja granatu ispaljuje uz pomoc opruge i domet i snaga su mu zanemarljivi (kako u igri tako i u relnoj upotrebi)
Igracka koja je unistila podosta nemackih tenkova. Probojnosti oko 11cm celika - dovoljno da skenja svaki tenk kojji bi bio pogodjen sa strane.
b) Gledao sam neki dokumentarac u kome su u Ardenima Amerikanci odvezli u svoju bazu jedan Tigar II koji je bio napusten jer je ostao bez goriva. U Tigra su ispalili oko 50 grenata iz Bazuke ali na Tigru nije bilo skoro nikakvih ostecenja.
Frontalno. Imas vise od jednog primera da je sa strane Bazooka/PIAT itd ubili Tigra 1 ili 2.
Kada su se pojavili Tigrovi na ratistima niko nije moga da se meri sa njima.
Predlazem ti da provcitas sta se desilo sa prvim Tigrovima na istocnom frontu.
A onda ponovi to za Panthera.
A onda ponovi to za Tigra 2.
Ti tenkovi jesu bili po nekim stvarima dobri, ali ne kao sto ih ti i "German Lover Society" prikazujete.
Primer za nemacku 88-icu: Ako je uzimas uz Padobrance nije neophodno da imas i vucno vozilo (razlog je sto se mozda to vucno vozilo nije ni spustilo odnosno unisteno je prilikom spustanja) ali ako isti top uzimas kao opciju uz Tenkovski vod ili Motorizovanu Pesadiju top u svojoj ceni ima i vozilo.
A kako ga padobranci "spustaju"? Izbace ga iz Ju-52? :roll:
...jer nisu nemci uvek imali sve popunjeno do vrha.
Nisu nikada. Ni 1939.
...ja bih stavio mojih 6 Pantera i dodao Elefanta i jednu 88-icu...
A ta vojska ima veze sa realnoscu KAKO??? Boli mene d*** kada u fantasy-ju neko uzme pet zmajeva, ali istorijske igre su jednostavno nesto drugo.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Post by stalker »

To Bojan:
Predlazem ti da provcitas sta se desilo sa prvim Tigrovima na istocnom frontu.
A onda ponovi to za Panthera.
A onda ponovi to za Tigra 2.
Ti tenkovi jesu bili po nekim stvarima dobri, ali ne kao sto ih ti i "German Lover Society" prikazujete.

...nema potrebe dase pljuju švabe...biceš kažnjen....ću donesem praćku ... i demonstriram silu :)
Bolje missat vino nego beton! - mudrost jednog neznanog dalmtinskog strucnjaka
Locked

Return to “Ostale igre & Razno”