Glavolomka

Moderator: Moderators

User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Glavolomka

Post by cpu088 »

Da li mozete pronaci rec srpskog jezika koja se sastoji od najmanje 5 slova, a sadrzi iskljucivo suglasnike?

Ja sam nasao samo jednu i to od tacno 5 slova - CVRST. Zna li ko jos neku?
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Post by Pendargon »

Ne, ali nekada davno u gimnaziji , za potrebe nekog takmicenja, naucio sam da je najduzi string suglasnika u nasem jeziku 6 i to u reci oPSKRBLJivati. Cudo je nas obrazovni sistem :roll:
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

Vidis kako nas u skolama uvek uce stvari koje ce nam kasnije u zivotu zatrebati :wink:
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Пријестолонаслиједниковица (тј. супруга наслиједника пријестола) је најдужа српска реч. Ето још једног свакодневно корисног податка.
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Post by TheMarko »

Cerka istog je PRESTOLONASLEDNIKOVICEVICA . . . malko duza . . .

@pendargon - ima jos takvih reci sa 6 slova . . . SRPSTVo npr . . .


A jos jedna stvar kad smo vec kod srpskog jezika . . . Jedina rec u srednjem rodu koja se zavrsava slovom A ? ? ?


odgovor za neki dan . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
User avatar
Snake
Posts: 159
Joined: Fri Jan 14, 2005 9:21 pm
Location: Pazi da ti ne kazem...

Post by Snake »

Doba :D
Image
So Damnation sucks where Wrath of God blows, but both of them rock
Aman wrote:Marvo citaj pravila, mrzi me da brisem vase male pogane postove...
kisici decacima
po guzici devojcicama
User avatar
TheMarko
Posts: 639
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:24 am
Location: Altdorf
Contact:

Post by TheMarko »

:P ali ne znaju mnogi . . .
There is no problem a cannon* can't solve.
Dzon Vejn wrote:Ali uopste nije poenta u tome... poenta je da ti:
1. Nemas veru u Sigmara, i zato ti Hellblaster ne radi protiv goblina, kostura, itd.
2. Verujes u tamo neke tenkove, i ostale alternativne metodologije imperijalne borbe, dok je u stvarnosti Hellblaster osnova svega :D - dakle topovi, mortari, handugnneri, tenkovi - to sve dodje i prodje; jedino je Hellblaster siguran posao ;).
*Zbog promene sistema koji igram, ovo treba citati kao "combined late US veteran artillery barage of 12 or more barrels with first roll to range in success"
User avatar
Snake
Posts: 159
Joined: Fri Jan 14, 2005 9:21 pm
Location: Pazi da ti ne kazem...

Post by Snake »

Najduza rec:

Antisamoupravnosocijalistički
Image
So Damnation sucks where Wrath of God blows, but both of them rock
Aman wrote:Marvo citaj pravila, mrzi me da brisem vase male pogane postove...
kisici decacima
po guzici devojcicama
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Post by meloras »

Snake wrote:Doba :D
Svaka cast...ja sam prevrnuo svasta po glavi ali ovo mi stvarno nije palo na pamet...
User avatar
cpu088
Posts: 215
Joined: Sat Dec 04, 2004 12:32 am
Location: KG

Post by cpu088 »

Nadjite nazive tri dela ljudskog tela koji se isto citaju unapred kao i unazad (na foru "Ana").
P.S. Sta, zar nema druge reci od 5 slova sastavljene samo od samoglasnika
'Well we are wizards,' said Ridcully. 'We're supposed to meddle with things we don't understand. If we hung around waitin' till we understood things we'd never get anything done.'
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Post by meloras »

Jedno od njih je OKO...
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

srebrni vitez wrote:Пријестолонаслиједниковица (тј. супруга наслиједника пријестола) је најдужа српска реч. Ето још једног свакодневно корисног податка.
Ne znam kojim jezikom ti govoris, ali ove dve reci su ijekavica.
Srpki knjizevni jezik je EKAVICA!

Pa se kaze: Prestolonaslednica i presto!

Znaci "e" a ne "ije", i u ekavici imamo prelazak L u O.
Ne stol vec sto!
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

he, he mladji ste nego sto sam mislio. Pa vitez je ucio jezik u velikoj zajenickoj drzavi, jasno!?
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

Megabaja wrote:he, he mladji ste nego sto sam mislio. Pa vitez je ucio jezik u velikoj zajenickoj drzavi, jasno!?
Da ne bude spam!
I ja sam ucio srpsko-hrvatski, tj. nisam mlad. Hvala na komplimentu!
Ali kada govorimo ovde o srpskom jeziku treba dati do znanja da je ekavica bitna stvar! Narod se ovde sve manje drzi ekavice!!!

P.S. Meni strasno para to usi kao Vukovom zemljaku! Posebno kad vidim cirilicu u jekavskom obliku!
Last edited by Barrel Dragon on Thu Oct 26, 2006 12:30 am, edited 1 time in total.
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Barrel Dragon wrote: ...Ne znam kojim jezikom ti govoris, ali ove dve reci su ijekavica.
Srpki knjizevni jezik je EKAVICA!
...
A znas li ti vesela srbendo kako i kada je ekavica postala knjizevni jezik* i koji je jezik* koristio Vuk Karadzic?

*Dijalekat zaprava. Ali nije da je bitno.

1. Primereni, pogotovo kada su praceni uzvicnicima
2. Odgovarajuci jer isticuci ih pokazujes neznanje o istoriji sprskog knjizevnog jezika za koji se toliko zalazes.

PS. Verujem da srebrna kanta zna mnogo vise od tebe i o srpskom jeziku i istoriji.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

1. Nisam nacionalista, pa ne moras da istices ono "srbendo"!!!
2. Izbrisao sam to da ti ne bih objasnjavao da su u knjizevnom jeziku ijekavica i jekavica izvedenice ekavice. Znaci u knjizevnom ne istorijskom.
3. Nisi ni svestan o cemu govoris. Mislim, ne znas me, pa kako mozes da procenis moje znanje!
Image
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

Al ok, da ne udjemo u spam!

cpu088 wrote:Nadjite nazive tri dela ljudskog tela koji se isto citaju unapred kao i unazad (na foru "Ana").
P.S. Sta, zar nema druge reci od 5 slova sastavljene samo od samoglasnika
1. Oko
2. Kuk
3. :roll: Kapak
Last edited by Barrel Dragon on Thu Oct 26, 2006 2:08 am, edited 1 time in total.
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Pazite kako se izrazavate, ili ode tema (i neki ljudi sa njom).
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

I ne zaboravimo koji je dijalekat koristio Vuk :
Што су гођ људи на овоме свијету измислили, ништа се не може испоредити с писмом. Пријатељу или знанцу своме, који је на далеко преко бијелог свијета, послати мисли своје на комаду артије; читати, што су други писали прије двије иљаде година, и написати, да могу други послије неколико иљада година читати; то је наука, која ум љуцки готово превазилази, и могло би се рећи, да је онај, који је први њу измислио, био више Бог, него човек. Писмо је отворило пут уму љуцкоме, да се приближи к Богу по могућству своме. Оно је измишљено, од прилике, прије четири иљаде година; и послије свога тешкога и чуднога постања тако је ласно постало, да данас на свијету нема никаква заната лакшега од њега; и тако се по свијету размложило, да данас у Европи има народа, у којима нема човека, да не зна читати и писати. Срби су овај дар Божиј примили тек са законом ришћанским, прије иљаду година; и прем да се у нашим народним пјесмама врло често књиге пишу и уче, опет су у народу нашему још врло ријетки људи, који знаду читати и писати! Што Срби још слабо почињу књигу учити, и што је још сва Српска књига у читању часловца и псалтира, томе је криво млого којешта; али што млоги учи по двије и по три године читати, па опет не може да научи, него остане сврзислово, томе су само криви буквари и учитељи. Сваки прави и паметни родољубац мора желити, да се и у нас буквари начине и школе уреде према данашњем вијеку; а онаке родољупце, који, „имајући ревност, но не по разуму“, вичу, да се ништа не поправља, него све да остаје по старом обичају, онаке, велим, ваља сажаљавати, и молити се Богу, да би ји опаметио и на прави пут извео. То је највећа разлика између човека паметна, и између простака, што паметан човек једнако жели и труди се, да што боље научи или измисли, и да он буде паметнији од својије стари, а његова ђеца од њега; простак пак све је рад, да остане, као што су му и стари били, а његова ђеца, као и он што је. Какав би јадан и жалостан род љуцки и овај свијет био, да су сви људи остајали онаки, као што су и њиови стари били! Бог је само безумним животињама усудио, да остају до вијека, као што су им и стари били; а човека је одредио, да се једнако учи, и све нараштај од нараштаја паметнији да постаје. Што се гођ људи по овој наредби Божјој већма труде и напредују, то све срећнији и славнији постају; а што се гођ већма лијене и задржавају, то наличнији на звјериње остају. Тако су пред нама измакли Енглези и Французи, и млоги други народи Европејски; тако су иза нас заостали млоги дивљаци по Африци и по Америци, који и данас живе голи по шумама и једу љуцко месо.

Да не узимамо за углед народе други закона и племена, но ево Руса, који су с нама једнога закона и племена. Они су прије сто година, како су њиов језик и писмо одвојили од црквенога језика и писма, познали, да су имена наши слова тешка и претешка за учење читати; зато су они још онда по њиовим школама мјесто аз, буки, вједи, глагољ, добро, јест, живјете, земља, иже, како, људи, мисљете, наш, он, покој, рци, слово, твердо, ферт, хјер, черв, почели, учити: а, бе, ве, ге, де, же, зе, і, ка, ел, ем, ен, о, пе, ер, ес, те, еф, хе, че. Истина да је овако сто пута лакше научити читати; али ни ово још нијесу права имена полугласни слова, јер, н. п. б не може се читати бе, док се не метне предањга е, него је његов прави глас бъ. Тако учитељ, који је рад кога најлакше да научи читати, ваља да му не казује никака имена слова, него само њиове гласове, које имају у читању; па онда нема срицања, него, како се познаду слова, одма се може читати. Тако може човек врло ласно за десет дана научити читати! Ја сам то огледао још прије неколико година у Бесарабији и у Србији, и сад овђе у Бечу. Кад сам овако почињао учити, подсмијевали су ми се млоги, који су по старом обичају научили читати; но колика је моја радост била, кад сам прошавше године у Али (Halle), у ондашњој славној и на далеко чувеној сиротињској кући, виђео, да иљаде ђеце тако уче читати!

Желећи од свега срца, да би се учење писма у народу нашему облакшало, написао сам овај буквар, у коме су слова намјештена по реду, како је кога глас најлакше изговорити.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Barrel Dragon wrote: 2. Izbrisao sam to da ti ne bih objasnjavao da su u knjizevnom jeziku ijekavica i jekavica izvedenice ekavice.
Koliko se ja secam, sva tri dijalekta su uporedno nastali iz staroslovenskog jezika gubljenjem poluglasnika.

E da, jel' ti mnogo penis kad odes u Nis pa kad svi iz Nis krenu da pricaju?
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Post by srebrni vitez »

Barrel Dragon wrote:P.S. Meni strasno para to usi kao Vukovom zemljaku! Posebno kad vidim cirilicu u jekavskom obliku!
Срби у Србији претежно говоре екавицом, али Срби у Црној Гори, Босни, Херцеговини, Хрватској, па и око Ужица добрим делом не. Нити су њоме говорили Његош, Вук, Иво Анрић или Мехмед Селимовић (да, последња два су српски књижевници).

Не бркај службени и књижевни језик. На пример, у старој ЈНА службена је била штокавска екавица, писана латиницом. Искрено не знам да ли су и када на том плану ишта променили.

Притом, зашто пишеш латиницом, кад се залажеш за "екавско чистунство" ћирилице и из Ваљева си? И, ако си верник, да ли ти тешко пада да читаш православну Библију?
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Jezik

Post by jorgurt hlebozvak »

Citiram član 8. još uvek važećeg Ustava Republike Srbije ("Službeni glasnik RS" broj 1/90):

"Član 8.

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpskohrvatski jezik i ćiriličko pismo, a latiničko pismo je u službenoj upotrebi na način utvrđen zakonom.

Na područjima Republike Srbije gde žive narodnosti u službenoj upotrebi su istovremeno i njihovi jezici i pisma, na način utvrđen zakonom."


Citiram i član 1. još uvek važećeg Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma ("Službeni glasnik RS" br. 45/91, 53/93, 67/93, 48/94 i 101/05):

"Član 1.

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpsko-hrvatski jezik, koji se, kada predstavlja srpski jezički izraz, ekavski ili ijekavski, naziva i srpskim jezikom (u daljem tekstu: srpski jezik).

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo na način utvrđen ovim zakonom.

Na područjima Republike Srbije na kojima žive pripadnici narodnosti u službenoj upotrebi su, istovremeno sa srpskim jezikom i jezici i pisma narodnosti, na način utvrđen ovim zakonom."

Sad je valjda jasnije koji je jezik u službenoj upotrebi u Srbiji.

Član 10. Predloga Ustava ("Službeni glasnik RS" broj 83/06) o kojem će se glasati na predstojećem referendumu glasi:

"Član 10

U Repubici Srbiji u službenoj upotrebi su spski jezik i ćiriličko pismo.
Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje sezakonom, na osnovu Ustava."
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

I pravnici za pobedu...
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

Au, gde ste otisli!

Ma ne pricam ja o sluzbenom, vec knjizevni srpski je ekavica.
Drugo je to sta se gde govori. Zato mislim da PRIJESTOLONASLJEDNICA
ne moze biti u tom obliku najduza rec, vec PRESTOLONASLEDNICA.
Samo toliko. A vi se bacili po netu i dokazivanju.

I dalje mi uzasno para usi kada Srbi iz Srbije pricaju jekavicu. Drugo su ovi iz inostranstva. :wink:
Mi treba da ocuvamo nasu ekavicu. Nemam ja nista protiv ijekavice i jekavice. Ali to nije nas dijalekat.
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

nisi mlad? Pa tvoja lista w/h je za igru ju-gi-o ... covece.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Barrel Dragon wrote:Ali to nije nas dijalekat.
Dobro majstore, a cime si ti u zivotu zasluzio pravo da drugima natucas kako da govore ako zele biti "nasi"? Cime si zasluzio pravo da kazes sta je srpski jezik? Cime si zasluzio pravo da kazes sta je "pravilno". Cime si zasluzio da odredjujes sta je to nase?
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

E nek si mu rekao! :lol:
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

Megabaja: Volim YGO iz mnogo razloga, mada nisam najstariji igrac ove igre, ima starijih, ali sigurno jesam jedan od.

Ovo drugo je glupo komentarisati. Lik me uopste nije skapirao.
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Ko te nije skapirao? Ja te samo pitam cime si u zivotu zasluzio da mozes da govoris sta je srpski jezik a sta ne? Jesi li profesor srpskog jezika? Nisi, jer bi onda znao da ijekavica i ikavica nisu "izvedenice" ekavice.

BTW. Ja sam se zajebao - dijalekti su nastali iz staroslovenskog posto je staroslovenski glas "jat" dao drugacije reflekse.

Al' iskreno, meni bi bilo interesantnije da kazes da jesi, pa da zato se trudis da branis nas jezik i tako to, jer bi onda mnogo voleo da te pitam kod kakvih si to profesora studirao, i da li si ti slusao sta su ti ljudi pricali, da li si malo razmlisljao o tome sta oni kazu? Svi srbisti (a i ostali) sa Filoloskog fakulteta koje sam upoznao su uvek stresirali da je knjizevni jezik vestacka tvorevina koja ne odrazava nacin na koji se govori u to vreme; da govorni jezik ne tezi knjizevnom, vec obrnuto, knjizevni se povremeno menja u odnosu na govorni. I na kraju, da je bogatstvo jezika umnogome u raznolikosti njegovih dijalekata.

Dakle, ko si i sta si da odredjujes sta jeste a sta nije srpski jezik?
srebrni vitez
Posts: 472
Joined: Tue Jan 25, 2005 4:41 pm
Location: Stojni Beograd

Re: Glavolomka

Post by srebrni vitez »

cpu088 wrote:Da li mozete pronaci rec srpskog jezika koja se sastoji od najmanje 5 slova, a sadrzi iskljucivo suglasnike?

Ja sam nasao samo jednu i to od tacno 5 slova - CVRST. Zna li ko jos neku?
ЦКВРН (болест, недаћа, зло) :D
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Ima jedna, doduse onomatopejska: SMRSK (potice od glagola smrskati), a koriscena je u izdanju Ratnog malja, iz 2002. godine :wink:
Mislim da je nekim posetiocima ovog dela foruma itekako poznata.
Inace, rec prijestolonasljednica, nije jekavskog, vec ijekavskog narecja.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

novot wrote:Inace, rec prijestolonasljednica, nije jekavskog, vec ijekavskog narecja.
Za neke od nas sve je to isto, "nesrpsko"...

Nego, za sta su koristili smrsk? 8)
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Pa Smrsk ti je prevod orkovske (baucke) magije "Da crunch!" (mislim da se tako pise), a radi upravo tako- smrska protivnike!
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Jedna od mojih omiljenih ilustracija iz (inače vrlo forgettable) knjige Book of Vile Darkness:

Image

SMRSK!
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

DA se chicha nije pojavio, sve bi otislo u flame
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
zwer
Posts: 29
Joined: Tue Sep 21, 2004 11:27 pm
Location: Nis, BG

Post by zwer »

inace, R u recima kao sto su tRn, cvRst i sl. ima ulogu samoglasnika tako da... potrudite se da nadjete neku rec bez R da vas vidim :D

ovaj, a sta imate protiv Nisa :)
Roses are #FF0000 violets are #0000FF all my base are belong to you.
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by kgkid »

TheMarko wrote::P ali ne znaju mnogi . . .
Ima DVE!!!

Hajde sad... Doba svako zna... Koja je druga?
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Post by Barrel Dragon »

Hajde reci, keve ti!
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:[snip]

Dakle, ko si i sta si da odredjujes sta jeste a sta nije srpski jezik?
Prosto mi je sjajno kada posle busanja u srBBBske grudi i traktatima o ocuvanju srBBBskoga jezika, ponosni srBBBisti potpuno odluce da ignorisu prilicno racionalna te smislena pitanja kao sto je gore citirano (u celosti, jelte; samo radi zauzanja manje prostora isekoh ostatak Awakened-ovog posta).

Inace, apropo knjizevnog jezika. Dok kod nas ne bude uslova da, pod jedan imamo kriticnu masu pisaca koji su visoko obrazovani, pametni i ne preoptereceni svojom nacijom i, pod dva, dovoljno para i uslove da drzava finansira iste da desetak godina prave kompletnu reviziju govornog jezika, koncepte kao sto su knjizevni jezik i aktuelni pravopis smatram iskljucivo odrazom subjektivnih ideja nekolicine dovoljno uticajnih ljudi. Sto ni u kom smislu nema veze sa jezikom koji se prica. Dovoljno je letimicno prelistavanje zadnjeg (sto nije iskljucivo prostorna odrednica vec se moze koristiti umesto 'poslednji', bez obzira sta udzbenik kaze) pravopisa da bi covek zakljucio da je to u glavnom konglomerat arbitrarnih pravila koje nemaju jasan razlog za svoje postojanje.

Vise sam zaboravio, tolik ocesto se menjalo od mog rodjenja - koje je trenutno pravilo za pisanje "nova godina*"? Kada su treci put promenili pravilo koja od reci se pise velikim slovom, tamo negde kad sam bio u gimnaziji, prestao sam da pokazujem interesovanje.

*Pitanje je retoricko (mada mi kazu da je po zadnjem pravopisu pravilnije reci 'retorsko' bez objasnjenja zasto je to tako), samo ilustrujem arbitrarnost naseg pravopisa
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:koncepte kao sto su knjizevni jezik i aktuelni pravopis smatram iskljucivo odrazom subjektivnih ideja nekolicine dovoljno uticajnih ljudi. Sto ni u kom smislu nema veze sa jezikom koji se prica.
Evo da ti mozda malo olaksam da se ne nerviras previse - knjizevni jezik je upravo to, jedna vestacka konstrukcija koju niko ne koristi u govoru. Govorni jezik je taj koji se neprestano menja, tako da knjizevni jezik ne moze da odrzi korak.

No, stvar je da kroz institucije koje se trude da ocuvaju knjizevni jezik kao takav vecina promena govornog jezika koje ne doprinose boljem razumevanju izmedju sagovornika bude odbacena. Ako je promena dobra (trend je oduvek bio da se jezik uproscava), ako je prihvati kriticna masa (kao npr. gubljenje gramaticke razlike izmedju mesta na kome se nalazis i mesta na koje ides) onda je samo pitanje vremena kad ce biti ukljucena u knjiz jezik.

Sto se tice ovih promena smesnih pravopisnih pravila - pa moraju i srbisti nesto da zarade 8)
Locked

Return to “Druženje”