Neulia - svet u izgradnji

Moderator: Moderators

Locked
Neulia

Neulia - svet u izgradnji

Post by Neulia »

Pozivam vas sve, a prvenstveno GMove i one koji bi to želeli da budu :lol: da posetite http://neulia.blogspot.com

Ako ste možda čitali Rich Burleweve članke "New world" ovo je nešto u sličnoj formi samo sam autor, je li, ja. Ako niste, da razjasnim.. u pitanju je dnevnik (maltene u formi unutrašnjeg dijaloga) pravljenja novog sveta iliti settinga za frp, od samog početka, pa sve dok se jednog dana ne smorim (jer naravno da nijedan svet nikad nije završen). Naglasak je na argumentovanju određenih odluka o tome kako će šta biti u svetu, pa stoga može biti korisno štivo GMovima koji sami prave svoje svetove. Trenutno je reč o Božanskim silama. Svaki komentar, pitanje ili predlog je više nego dobrodošao (ali na blogu, jer ovde na forumu nisam aktivan).
pozdrav svima..
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

fantasy svjet je zavrsen kada se objavi ili bar donekle uoblici, kasnije moze da se doradjuje i prosiruje
Image
Neulia

Post by Neulia »

IG wrote:fantasy svjet je zavrsen kada se objavi ili bar donekle uoblici, kasnije moze da se doradjuje i prosiruje
Hm, ipak bih rekao da se ne slažem u potpunosti - makar u ovom slučaju.

Elem, (za sad) nemam planove da ikad "objavljujem" Tauliu, a od Neulie će (najverovatnije) sve što napišem odmah i biti "objavljeno", tj. dostupno bar svakom ko može na internet.
Naravno, kada je svet donekle uobličen, u jednu ruku ga neko (verovatno autor) može proglasiti "završenim", što takođe (za sad) ne nameravam da uradim.

Druga, možda važnija stvar je da moja pisanija o Tauliji nisu u takvoj formi da se ikada mogu koristiti kao gotovi proizvodi - jer su uglavnom samo skupina mitova, pisama, dijaloga, dnevnika "ukradenih" iz sveta Taulie. Nema pominjanja ni sistema u kom se igra, ni "statistika" likova ili predmeta koji se spominju u knjizi. Za najveću većinu ni ja sam za sad nemam predstavu kako bih ih predstavio u nekom sistemu za frpovanje. Znači sve je to više.... pa, da je kvalitetnije rekao bih beletristika. :)
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Kako bi bilo da smislis nesto orginalno, ili barem ne toliko isto kao i sve drugo sto postoji? Sta je poenta toga?
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Preporucujem ti da se manje oslanjas na savete vezane za sam svet koji pravis dok ne uoblicis svoj svet i imas neki konkretni kostur. Za sada se o tvom svetu zna da dosta lici na zemlju, da je razvijenost inteligentnih bica na toj planeti (ako je uopste planeta?) ekvivalentna dobu srednjeg veka, i da postoje neke bozanske sile za koje i dalje ne znas kako da ih predstavis smrtnicima.
Za pocetak se slazem sa kolegom iznad - ovo nije bas originalno, barem ne sa ovim sto si uradio do sada. Zatim, ne bi trebalo da se brines oko cinjenice da li i koliko smrtnici znaju o bozanskim silama koje postoje na tom svetu dok ih lepo ne definises. Uvek ce postojati neki koji ce znati vise od drugih, i uvek ce postojati neki koji su potpune neznalice. Next: fali ti creation myth. Kazem mit, jer se retko kada moze tacno znati kako je neki svet nastao. Za Zemlju dva najpopularnija mita su veliki prasak i 6 dana kreacije od strane Boga. Osnovni smek nekom svetu daje doticni mit o tome kako je nastao. Ko zna, mozda je nastao tako sto je svemir jednostavno odlucio da postoji u jednom momentu, ali su smrtna intteligentna bica odlucila da to protumace kao divine intervention velikog Mraka koji se povukao u svoju rupu i sedi tamo svakih 12 sati, pa 12 sati pokusava da unisti svet iznova itd itd itd...
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
Neulia

Post by Neulia »

Hvala vam obojici na dobronamernim i konstruktivnim savetima. Ideja Neulije i nije smišljanje nečeg originalnog, već pretresanje raznih pretpostavki koje se provlače iz sveta u svet. Krajnji proizvod bloga Neulia verovatno neće biti "igriv" "zanimljiv" i "originalan" svet. No, to mu i nije svrha. Ja već napisao da ovaj blog može biti zanimljiv "game masterima koji prave svoje svetove", a to sam mislio ne u smislu da pokradu moje konkretne ideje (koje kao što ste primetili i nisu dostojne krađe, ili su i same već ukradene) već da se zajedno sa mnom zapitaju nad nekim stvarima vezanim za svetove koje pravimo. U daljim postovima na blogu će se možda malo bolje nazreti šta ovo treba da znači.

Dakle još jednom: sam svet Neulia nije CILJ već SREDSTVO; sredstvo da se na egzemplaran način temeljno pretresu određene teme.
Neulia

Post by Neulia »

Hypodermic wrote:Zatim, ne bi trebalo da se brines oko cinjenice da li i koliko smrtnici znaju o bozanskim silama koje postoje na tom svetu dok ih lepo ne definises.
Iskreno hvala na preporukama. Način koji mi preporučuješ sam upotrebljavao na svom prethodnom svetu Taulia, i hvala bogu živ je zdrav i veseo još!
Sasvim se slažem sa tobom, u tome i u svemu ostalom što si napisao ukoliko se pretpostavi da je cilj da "napravim" svet (moram priznati malo me čudi što su ovde svi to odmah pretpostavili, verovatno sam sve ovo loše opisao u prvom postu)

Ali, pošto cilj nije što pre "napraviti" svet. Upravo ovakva pitanja su ona na kojima ću se najviše zadržavati. Sada pošto je svima možda malo jasnije (a i meni samom možda) oko čega je cela ova stvar, lakše ćete moći da se odlučite da li da odmah batalite čitanje ovog bloga.

Ipak, iskreno se nadam da ćete mi se pridružiti i u sledećem postu u kome će se dalje pretresati ove nekonstruktivne teme.

pozdravi!
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Well, ako pravis blog kao uputstvo o tome kako kreirati svoj svet, moras biti jako pazljiv oko toga da doticne preporuke i guideline-ovi zaista zvuce kao preporuke i guidelineovi a ne kao pravilakojih se neko tvrdo mora drzati. nekima je pravljenje sveta kao pisanje knjige. Durgima je to gnusni postupak koji mora da se prodje da bi drzali kampanju. Prelistavsi tvoje sitnice na blog-u, za sada jedino sto mogu da kazem je da malo redizjaniras tekstove tako da sitnice vezane za svet koji ti pravis budu konkretno izdvojeni kao primeri kako si ti primenio vlastite savete. I naravno da saveti budu uocljivi i da ih ima dosta. Nekim ljudima treba saveta i saveta (zele sve lepo objasnjeno u sitna crevca) dok onima kojima treba malo guideline-ova ce brzo preleteti listu do onih koji im zaista trebaju.
Ideja da napravis blog u kojem ces voditi evidenciju o kreaciji svog licnog sveta je ql ideja, ali ak se to pretvori bukvalno samo u dnevnik o tvom napretku bez konkretnih (i lako uocljivih, lepo koncipiranih itd.) saveta za bilo koga drugog ko ce to isto da radi, onda tvoj rad se ne razlikuje nipocemu od ostalih blogova (sem po sadrzaju naravno :P)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
Neulia

Post by Neulia »

Da, opet se skroz slažem sa svim što si napisao:).

Mislim, moraću više voditi računa o tome da eksplicitnije izlažem probleme sa kojima se hvatam u koštac i zatim eksplicitnije obrazlažem koje rešenje je dobro zbog čega i za koje se u ovom slučaju (Neulije) opredeljujem).
Ideja i jeste na to baciti akcenat, ali sam je do sad bedno ispoštovao :oops:

šta ću kad sam se zaneo...
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

A jesi li razmisljao da izbacis bozanske sile?
Samo moja misao.
Neulia

Post by Neulia »

Jesam :)

Na primer "kampanja" (koja traje već godinama) u mom prošlom svetu (Tauliji), nije ni u jednom trenutku suočila moje igrače sa jasnim dokazom postojanja bogova, niti sa konkretnom upotrebom "božanske" magije.

O mogućnosti da božanskih sila nema će VRLO uskoro biti reči na blogu.

poz.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Ja bi samo primetio da je u startu prilaz pogresan. Sam pojam "svet" je mnogo uzi od pojma "setting". Ideja je da setting postavlja odredjene smernice i daje zeljeni ton prici. Ostali slojevi, geografija, metafizika, politika, drustvo, su onda tu da podrze prirodu settinga.

Moj savet je da je daleko bolje poceti tako sto odredis kakav setting zelis, i kakvu pricu hoces da vidis u njemu. Epic, dark fantasy, steampunk, stavec... a onda sve ostalo proizilazi iz toga, i oslikava te ideje.

Tako lakse dolazis do konacnog proizvoda, a i konacni proizvod je malo vise od nedefinisane mase nasumicno ubacenih stvari.
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Post by Ko, jel' ja? »

Stvarno sjajan savet.
Neulia

Post by Neulia »

Awakened wrote:Ja bi samo primetio da je u startu prilaz pogresan. Sam pojam "svet" je mnogo uzi od pojma "setting". Ideja je da setting postavlja odredjene smernice i daje zeljeni ton prici. Ostali slojevi, geografija, metafizika, politika, drustvo, su onda tu da podrze prirodu settinga.

Moj savet je da je daleko bolje poceti tako sto odredis kakav setting zelis, i kakvu pricu hoces da vidis u njemu. Epic, dark fantasy, steampunk, stavec... a onda sve ostalo proizilazi iz toga, i oslikava te ideje.

Tako lakse dolazis do konacnog proizvoda, a i konacni proizvod je malo vise od nedefinisane mase nasumicno ubacenih stvari.
Iskreno hvala na preporukama. Način koji mi preporučuješ sam upotrebljavao na svom prethodnom svetu Taulia, i hvala bogu živ je zdrav i veseo još!
Sasvim se slažem sa tobom, u tome i u svemu ostalom što si napisao ukoliko se pretpostavi da je cilj taj tvoj "konačni proizvod" U ovom slučaju to nije cilj, već upravo nedefinisana masa ubačenih stvari.
User avatar
SerbZmaj
Posts: 151
Joined: Tue Dec 20, 2005 2:27 am
Location: Beograd
Contact:

Post by SerbZmaj »

Drva se slazu a ljudi su saglasni!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ja se slazem sa SerbZmajem! :D
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

pa jel pravish setting da bi se on igrao ili da bi se izhivljavao u pravljenju, pa kad ti neshto zatreba da morash da kazhesh "e vidish, o tome nisam razmishljao..." ?

P.S. shto se tiche kreacije, uvek mozhesh da ispratish panspermiu i tu ideologiju...
Locked

Return to “FRP/RPG”