Cyberpunk RPG

Moderator: Moderators

Locked

Po vama, definicija cyberpunka u pet rechi je:

high tech and low life
6
43%
biotech, implants, microsoft and such
0
No votes
post-industrial dystopia, nihilistic underground
6
43%
Matrix je najkul film ever
0
No votes
Neuromancer, Neuromancer, i opet Neuromancer
2
14%
 
Total votes: 14

Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Cyberpunk RPG

Post by Shark »

ima li ovde fanova Cyberpunk RPG (bilo kojeg settinga) ili cyberpunka uopshte ? josh bolje - dal bi neko hteo da igra ili vodi to? :)

edit: P.S. mali info: The Matrix kao pojam se prvi put pojavio u William Gibsonovom romanu Neuromancer, a istoimeni film je radjen po knjizi i to veoma loshe if i might add... knjiga po kojoj jeste radjen taj film je malo preterala sa copy/pastovanjem Apokalipse Jovana Bogoslova imho :D al, prvi deo je ipak zanimljiv...

btw, tu je i poll za koji treba podobro razmisliti jer uglavnom su svi (well, osim jednog ochiglednog) esencijalni delovi cyberpunka (neki se chak i medjusobno ukljuchuju) ali koji vi uzimate za onaj "core" element ?
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

Ja sam fan kiberpanka. Nisam glasao o opisu sistema i zanra, jer se moje shvatanje ne poklapa sa tvojim.
Vodio sam kiberpank 2020, i nije slican ni neuromanseru ni matriksu, a dobar je, kao i prethodna dva naslova.

istoimeni film je radjen po knjizi i to veoma loshe if i might add...
Cini mi se da matriks ipak nije kopija neuromansera ili ista slicno. Prvi deo, posmatran kao zasebna celina i iz filozofskog ugla je perfektan, a kao kiberpank nije, jer je pre sf (stvarnost u filmu je u dalekoj buducnosti, u kojoj nema ni p od panka). Neuromanser je odlicna knjiga, pre svega u smislu deskripcije zamisljenog sveta, potom i na druge nacine.
Smisao kradje ideje o imaginarnom svetu je veoma prizemna, da ne kazem nepromisljena... Slicno izjavi da je Tolkin izmislio vilenjake i hobite, a kasniji autori su ih ukrali, pa su zbog toga njihova dela losa.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Koncept mreze je postojao pre Gibsona. A sve osim Matrix stavke u glasanju su identicne, samo drugacije srocene. Zanimljivo da ni jedan od njih nije definicija Cyberpunk-a. Osim mozda ovo sa Neuromanserom, posto citira delo koje je pisao voljeni nam Patron Saint of Cyberpunk.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Dodacu, prosto jer sam u takvom raspolozenju u poslednje(m) vreme(nu): Matrix nije toliko dobar koliko je trebalo da bude. I ne bih ga uzimao za nekakvu cyberpunk-referencu...
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

meni je CP zanimljiv i ono igrao bih, eventualno i vodio, ali nisam bas klasicni CP fan, recimo da je moj trip toga Mad Max ili Fallout serijal. Matrix nisam gledao jel mislim da mi ne bi bio zanimljiv, Bladerunner jesam, Naeuromancer i ostalo nisam, malo sam upoznat sa cyberpunkom 20.. i jos nekim slicnim settinzima/sistemima i ono u globalu mi je ok. Mozda bih volio da ga iskombinujem sa superherojima i dobijem nesto kao Batman i Gotham city :) uz fantasy elemente.
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

...

Dobro, nego, sta bi sa novim Cyberpunk-om? Onim sto je DG nabavio a onda nista nismo culi o tome dal' vredi il' ne vredi.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

nije ga nabavio, stize mu za nedelju dve - valjda...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Dobro, nego, sta bi sa novim Cyberpunk-om? Onim sto je DG nabavio a onda nista nismo culi o tome dal' vredi il' ne vredi.
Jel pricas o Cyberpunk 3rd Ed. od R. Talsoriana? Ako o tome pricas... meni je jak otesko sto ovo moram na glas da kazem (tj. javno kucam) ali ako se slucajno nadjes u situaciji da ga citas, a ti nemoj. Knjiga je uzasna, ono sta pise u knjizi je uzasno, igra je kao Cyberpunk 2020 koji je zaboravio da je prosl odvadeset godina otkako je pisan, ali sa izostavljenim zanimljivim delovima. I sve ilustracije su photoshopovane fotografije Action Man i slicnih figurica. Prozvali su igru Barbiepunk.

Jedan od razloga zasto mi je tolko bilo 'vazno' da radim Nerves to Cables.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

Megabaja wrote:Ja sam fan kiberpanka. Nisam glasao o opisu sistema i zanra, jer se moje shvatanje ne poklapa sa tvojim.
Vodio sam kiberpank 2020, i nije slican ni neuromanseru ni matriksu, a dobar je, kao i prethodna dva naslova.

istoimeni film je radjen po knjizi i to veoma loshe if i might add...
Cini mi se da matriks ipak nije kopija neuromansera ili ista slicno. Prvi deo, posmatran kao zasebna celina i iz filozofskog ugla je perfektan, a kao kiberpank nije, jer je pre sf (stvarnost u filmu je u dalekoj buducnosti, u kojoj nema ni p od panka). Neuromanser je odlicna knjiga, pre svega u smislu deskripcije zamisljenog sveta, potom i na druge nacine.
Smisao kradje ideje o imaginarnom svetu je veoma prizemna, da ne kazem nepromisljena... Slicno izjavi da je Tolkin izmislio vilenjake i hobite, a kasniji autori su ih ukrali, pa su zbog toga njihova dela losa.
nisam ni mislio da je Matriks kopija Neuromancera, sa tom rechenicom sam mislio na film matriks koji je radjen po (nekoj) knjizi matriks (ili tako neshtoj). shto se tiche glasanja - to je bilo trik pitanje, jer nema nijednog pravog odgovora :D al meni je "high tech and low life" nekako najmiliji aspekt cyberpunka...

bilo bi fino kada bi neko hteo da vodi CP 2020, ja bi zasigurno igrao... samo bi morao da se podsetim (ponovo nauchim) dosta stvari, al ako ima zainteresovanih, bacicu se na potrazhnju tih knjiga.... slazhem se za barbiepunk :) a shadowrun mi je nekako meh...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Film The Matrix nije sniman ni po jednoj knjizi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Dawngreeter wrote:Film The Matrix nije sniman ni po jednoj knjizi.
Baziran je na knjizi engleskog trash pisca, mislim da se preziva Renkin (davno bese a mrzi me da sada trazim), ali veci deo radnje je promenjen. Osnovna ideja (kompjuteri koji drze ljude u VR-u) je medjutim ostala. Knjiga je inace iz kasnih '60ih i predstavlja jedno od polu-citljivih dela ovog pisca - ostatak je takav trash da je to nepojmljivo...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

bash to... ostatak dela je kopija Apokalipse :D sa sve Novim (neo) i Trojstvom (trinity) i sijaset drugih simbolichkih "pointera" ... al nije to bitno, bitno je sledetje - otjemo li organizovati neku CP2020 turu ? kolko sam razumeo, Megabaja je to vodio i ima iskustva u tome (vishe od mene sigurno, ja nishta vishe od playera i dungeon asistenta ne mogu da budem jer nemam "mashte" za to) a mozhda bi hteo i da vodi to....

good find bojane :) imao sam tu knjigu negde na disku (nikad je nisam zavrshio a ni naziv upamtio) pa bi je uploadovao na neki ftp onima koje to zanima... drago mi je shto niko nije glasao za Matriks iako je poll pogreshno "konstruisan" tj loshe fraziran... nije trebalo da stoji "definicija" al shta sad... :D
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Krajnje mi smutljivo deluje to sa trash novelom iz sezdesetih. Ne sumnjam da je neko nekada imao slicnu premisu (dodjavola, ne sumnjam da je bar dvadeset knjiga imalo slicnu premisu - kasniji nastavci Kapije od Frederika Pola pricaju o ljudiam uploadovanim na svetsku kompjutersku mrezu), ali Matrix vuce inspiraciju iz zaista velikog broja izvora, sa manjim ili vecim uspehom.

I cisto posto je pocelo da izgleda kao da svi mrze Matrix, ja misli mda je film apsolutno sjajan. Pricam, naravno, samo o prvom delu. I ne svidja mi se trend da svako ko bi da izgleda kao Tr00 Cyberpunk fan mora da pljuje po popularnim Cyberpunk proizvodima. Takodjer, mozete da se ne slazete do sutra, ja sam u pravu. A ovaj put se cak i cika Gibson slaze samnom (ili ja sa njim, jedno od ta dva).
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Ako i preskocim ceo deo sa... neodgovarajucom ljubavnom pricom ('ajde, to se i uklapa u filmsku ideju 'vere', sto i nije njegov cyberpunk element), klasican prikaz borbe sa glavnim negativcem iz americke B produkcije spusta podosta generalni utisak o filmu. Zar ne bi bilo bolje da se film, koji je imao toliko kul elemenata i, iskreno, novotarija, makar po pitanju akcionih sekvenci, i zavrsi bolje? Ovako deluje kao da je neko preuzeo rad na scenariju u poslednjoj trecini filma i, iako ga nije potpuno unistio, napravio je od njega jedan prozivod. A proizvodi, po meni, nikada ne bi mogli uci u anale SF -a. Ili bilo cega, sto se toga tice.

I, zaboravih da dodam - vise ne mogu ozbiljno da gledam filmove u kojima je glavni lik 'The One'.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Ljubavne scene su jasna "dno tacka" u sva tri filma. Lose su ih izveli svaki put i ocigledno ne umeju to da urade da ne izgleda totalno pateticno. No, ta sitnica na stranu, prica je krajnje arhetipska i ne vidim zasto je to lose. A fajt sa glavnim negativcem na kraju, kao i svi ostali, su totalno przacki :D :P
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:A fajt sa glavnim negativcem na kraju, kao i svi ostali, su totalno przacki :D :P
To nije bio glavni negativac, vec Agent Smith, baja 8)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

cisto posto je pocelo da izgleda kao da svi mrze Matrix, ja misli mda je film apsolutno sjajan. Pricam, naravno, samo o prvom delu. I ne svidja mi se trend da svako ko bi da izgleda kao Tr00 Cyberpunk fan mora da pljuje po popularnim Cyberpunk proizvodima. Takodjer, mozete da se ne slazete do sutra, ja sam u pravu. A ovaj put se cak i cika Gibson slaze samnom (ili ja sa njim, jedno od ta dva).
Znaci ima nas bar troje, za divno cudo.
To nije bio glavni negativac, vec Agent Smith, baja
Da da bas pre neki dan sedimo blejd, smit i ja... :wink:
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

zar nismo ustanovili da je Matrix mnogo vishe SF nego Cyberpunk (nekako mi ne ide da koristim CP jer sam naviko da je to child pr0n) ?
besides, pricha keca je bila ok... dvojka vetj ima previshe akcije a kada sam video one wanna-be mechs u trojci, potpuno sam se razocharao...
shto se mene tiche, i prvi deo je imao previshe akcije, al je bilo podnoshljivo... drugi je bio crap, a tretji... pa netju ni da komentarishem...

u svakom sluchaju, film je daleko od "perfektnog" ili "sjajnog" ... al mozhda je to samo moje vidjenje... tim pre shto se na celu temu ne mozhe gledati kao "e prvi deo je kul, ostali nisu matriks" kada se josh na pochetku znalo da se radi o trilogiji.... ne ide to tako bato, pogledaj npr. Nocnoj Dozor (night watch) i ostala dva filma i vidish da su svi manje/vishe ostali konzistentni prema ostala dva (knjige takodje) i tu je ista atmosfera...

matrix however jednostavno ostavlja previshe pitanja tipa "ako on vetj jeste to shto jeste i zna da mozhe to shto mozhe, zashto se on bije pesnicama ?" ili nekih slichnih... mogu da postavim josh par boljih, al me iskreno mrzi a nesto mislim i da vas ne interesuju ;)
User avatar
ZergLord
Posts: 1001
Joined: Thu Dec 14, 2006 2:12 pm
Location: Zemun

Post by ZergLord »

A odakle vama ideja da je Matrix cyberpunk???
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Pa prvi deo ima ogroman broj cyberpunk elemenata.

A meni se i dalje ne svidja arhetipizacija (?), pa eto. Narocito zato sto se pojavljuje negde na pola filma. I, da ne bude zabune: nikako ne mislim da je prvi Matrix los film. Samo mi je misljenje o istom tokom vremena opalo i ne volim da ga spominju kao 'najbolji SF' niti kao 'najcyberpunk' stvar ikada. Mada mi ovo prvo daleko vise smeta.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Dawngreeter wrote:Krajnje mi smutljivo deluje to sa trash novelom iz sezdesetih...
Sto? Vidis recimo Alien je u originalu snimljen '50ih (Putovanje svemirskog Bigla se valjda zove), ali mu je falio gajgerovski smek da bi bio zapazen... Matrix kao knjiga je onako - fali smek "letecih cika i teta" da bi to zazivelo...
A price o kompjuterima koji gosodare covecanstvom menjajuci njihovu percepciju sveta imas josh krajem '40ih...
I cisto posto je pocelo da izgleda kao da svi mrze Matrix, ja misli mda je film apsolutno sjajan. Pricam, naravno, samo o prvom delu.
Matrix kao takav je dokaz da i od trash-a mozes napraviti nesto dobro. Ne najbolji SF svih vremena (Bladerunner je tu neprikosnoven) ali jedan solidan, bajkovit* SF.

*Imas teoriju da su sve SF-ovi bajke za odrasle. Ne mogu reci da se skroz slazem ali ima nesto istine i u toj tvrdnji...
I ne svidja mi se trend da svako ko bi da izgleda kao Tr00 Cyberpunk fan mora da pljuje po popularnim Cyberpunk proizvodima...
Ali onda ne bi bio besni, neoprani, emancipovani panker kada ne bi pljuvao po onome sto on vidi kao "komercijalu"...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Kako moze Matrix da bude mnogo vise SF nego Cyberpunk kada je Cyberpunk ogranak SF-a? Nemojte ljudi da se oko takvih gluposti prepiremo, te diskusije su prestale da budu aktivne u osamdesetima.

Mada je tacno da Matrix nije Cyberpunk. Matrix je Postcyberpunk. Licno, ne mirisem mnogo izmisljanje post-svega i, iz moje perspektive gledano, sve je to Cyberpunk. No ako zelite da namicete mak na konac, Cyberpunk se ne pravi jos od devedesetih, sve sto gledate zadnjih petnest godina je Postcyberpunk.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Shark wrote:shto se mene tiche, i prvi deo je imao previshe akcije, al je bilo podnoshljivo... drugi je bio crap, a tretji... pa netju ni da komentarishem...
Ajd da jos malo offtopicarim, ali Matrix je jedan od onih lepih filmova koji ne moze da ima previse akcije. Bar za mene, Matrix nije "prica zasnovana na idejama Platonove filosofije" ili stavec, nego Matrix = Neo+Trinity prase poholu zgrade i Neo vs Smith u podzemnoj. Sve ostalo je tu da popuni dva sata. 8)
Dawngreeter wrote:Mada je tacno da Matrix nije Cyberpunk. Matrix je Postcyberpunk. Licno, ne mirisem mnogo izmisljanje post-svega i, iz moje perspektive gledano, sve je to Cyberpunk. No ako zelite da namicete mak na konac, Cyberpunk se ne pravi jos od devedesetih, sve sto gledate zadnjih petnest godina je Postcyberpunk.
J***** vas postmodernisticka manija za deljenjem i pronalazenjem terminiloske nise svemu i svacemu. Sve je to SF i tacka 8)
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Kako moze Matrix da bude mnogo vise SF nego Cyberpunk kada je Cyberpunk ogranak SF-a?


Nisam bas tu da raspravljam o semantici, niti se preterano slazem sa prethodnom izjavom, ali naravno da moze. Eto, bilo koji SF ne-cyberpunk naslov je vise SF nego cyberpunk.

Inace, jasna je razlika izmedju 'futuristicke bajke' i SF -a. SF, jelte, ima onog 'science' u sebi i generalno je ozbiljniji. Klasicna razlika bi bila Star Wars naspram Blade Runner -a. Matrix, iskreno, pocinje kao SF, ali se zavrsava kao futuristicka bajka.

Da ne zaboravim, jos jedna stvar koja mi je zasmetala u Matrixu posle n-tog gledanja: neiskorisceni potencijali. Neo pocinje kao haker, zar ne? Mogao je da bude i najobicniji beskucnik kome neko na zidu napise 'Follow the White Rabbit'. Morpheus je u jednom momentu spomenut (u svetu Matrixa) kao terorista? Pa sta - oni jedva da i dolaze u kontakt sa ljudima u filmu. Nasao sam bio jos primera, samo sto moram prvo da zagrejem vijuge, tek sam ustao...

Imao sam, po prvi put, utisak da gledam neku Vampire: the Masquerade kampanju u kojoj su igraci zaboravili da postoje i smrtnici oko njih, i koje sessionima nisu ni videli.

Ne preterano bitan problem, no nema veze.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:J***** vas postmodernisticka manija za deljenjem i pronalazenjem terminiloske nise svemu i svacemu. Sve je to SF i tacka 8)
O, pa ja se slazem sa tobom u potpunosti. Iskreno i potpuno prezirem termin 'Postcyberpunk' i sve sto ima veze sa tim. Samo hedoh ukazati na to da ako cemo vec da tvrdimo da Matrix nije Cyberpunk, onda to "vise SF nego Cyberpunk" nikako ne drzi vodi a dubine terminoloskog besmisla su vece nego sto se cini.

Inace, Cyberpunk vise nije zanr. To vec dugo vremena vazi, a Matrix je samo stavio nadgrobni spomenik na tu ideju. Gibson je u nekom trenutku rekao da (i ovo je momenat kada ja pocnem da parafraziram njegove reci), izvan uske istorijske diskusije, rec Cyberpunk se sada koristi samo kao nacin da se opise jedan od mnogih 'flavor-a' pop kulture. Na slican nacin na koji kada kazes da neko nosi kaubojski sesir ne pokusavas da kazes da je iko, nosilac sesira ponajmanje, u stvari kauboj. Cyberpunk naocare/kaput/film - svi znamo o cemu je rec.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

yeah, to jeste veliki bedak...

btw, nekako sam znao da tje se ovaj thread degenerisati u "matrix flame" thread, al shta sad... ili close, ili delete...

so i take it da netje biti nishta od tog CP2020, eh ?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

CP2020 je dobar RPG ali davno. Svi moji pokusaji u proteklih par godina da igranje sa tim sistemom bude bilo sta osim tragicno su bili neuspesni. Mozda je to samo moj problem sto sam se navadio na moderno pa mi je mucno da se vracam na arhaicne ideje, u kom slucaju se nadam da nekome ko nema takve probleme CP2020 daje mnogo zabave i zezanja.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “FRP/RPG”