Osvrt na koncert-spektakl King Diamod-a 16.05.2006. Beograd

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Osvrt na koncert-spektakl King Diamod-a 16.05.2006. Beograd

Post by stalker »

Nema potrebe da se posebno objassnjava opus ove grupe za one koji iole prate hard rock i heavy metal scenu osamdesetih i devedesetih ali nije zgoreg da se podsjetimo na neke stvari.

Umjetnik i frontmen koji sebe naziva King Diamond je svoju karijeru poceo sedamdesetoih godina da bi krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih skrenuo paznju na sebe u grupi Mercifull Fate. ( mala digresija , mnogi bendovi pa cak i Metallica , na svojim koncertima daju sebi odusska izvodeci neku od numera Fate-a i dan danas). Ekscentriccan kostim po uzoru na clanove KISSa i Alice Cooper-a je bio i ostao prepoznatljiv trademark ovog vremesnog danca ali ne toliko kao nessto po cemu je on i grupa daleko poznatija: svi njihovi albumi i sve njihove numere su dio jedne sage , koja moze biti istinita , ali najvjerovatnije i ne ...ali u svakom sluccaju ta prica traje vec vise od 15 godina. Muzicari i kriticcari bi takav rad nazvali i nazivaju koncepcijski album sto u slucaju KD-a moze samo da bude koncepcijski opus. ( opet mala digresija : sem Diamonda ja znam samo jos jedan koncepcijski album pricu koja je do dan danas ostala bestseller Queensryche: Operation Mindcrime)


Mjesto dessavanja : SKC tj Studentski Kulturni Centar, a ono sto malo ljudi zna spomenik ( muzej) prosslim vremenima pod zasstitom drzave. Kamerni ( i nadasve intimni ) prostor za svirku koji jedan bend moze samo da pozeli. Temperatura blizu kriticne , masa zagrijama odlicnom pregrupom Thunderball ( kojom je dominirao neki basista nalik na nekog Vikinga svira ko da ga Valkire tjeraju)

E sad dolazimo do onog sto smo ja , Hristy , Sunka i Ora ( a i mnogi drugi, pa i stranci u masi) imali prilike da vidimo sinoc od 22:22 do 23:45.
Heavy metal i rock spektakl. Jedna prog svirka. Svirka koja je poccela scenskim nastupom koji je vjerna replika uvodnog introa sa jednog od albuma ( samo sa roudijim kao statistima) i fantasticcan klimaks kada KD zavrsava svoj mali uvod i pocinje havarija na usi i dusu. Nessto sto ce Beogradska publika pamtiti ako ne za sav zivot onda bar duzzi vremenski period.


Nema tih rijecci koje mogu da opisu sta je neko propustio ako bar malo voli heavy metal. Necu ni da se trudium da opisem. Kako da se opise nastup sa [balerinom] koja prati pricu koju je neko prvi put cuo 86 . Kako da se opise jedna fantasticna ekipa koja je usvirana do milisekunde. kako da se opise neukom uhu kada ritam sekcija prelazi u potpunu kontru a da to tako fantasticno zvuci. Ma k'o jadnik pokusavas da glavom pratis ritam ali ne polazi za rukom (glavom) jer nemaas vise pojma da li da prvo krenes sa gore dole i /ili dole gore :) Gledam ja sve to i raccunam : danas se spava bez jastuka , ukapirace ko zna sta je ukocen vrat morning after. :) ( salute to Awakened !, da znas da mi je zao sto nisi ovo gledao, plak'o bi ne do Brankovog mosta nego do Zemuna :) )

E na kraju ili ono sto su svi drugi mislili da je kraj ...skandiranje koje je vratilo bend na prvi bis..pa onda ode King Diamond drugi put medjutim skandiranje ga vrati drugi put na drugi bis ) vjerujtee da KD nije vjerovao da ga publika vraca na binu skandiranjem "we want more" , "Srbija, Srbija" i "King Daj-mond" ...mislim da i njima nije bio jasno koliko je vjerna bila publika koja ih je ispratila na ovom konccertu , nisu vjerovali da ce u jednom Beogradu da se skupe ljudi iz Srbije i okolnih zemalja i da ce u nekom nadrealnom horu da isprate skoro svaki stih ovog opusa. Ove rock opere. Za kraj su rekli da ce doci opet jer niko nije mogao niti moze da ostane ravdnodussan na publiku koja je sinoc bila u SKCu.

Ostaje da se nadamo da ce i King Diamond i Dave Mustaine dati dobru preporuku za druge mainstream i underground bednove da dodju da vide zasto se koncert slusa sa kestena, krova zgrade ili ograde. Ako se neko nadje u sitaciji da kupi video snimak na VHSu ili DVDu bilo cega u SKC/Belgrade obavezno da se kupi i prijavi sirkim narodnim masama.


ps pogledajte Tour Diary Megadetha i sta su napisali za Concerto u Belgrade/Serbia.

E' da ... tek sad mi se vratio sluh :) majke mi , za svega 24 sata.
Bolje missat vino nego beton! - mudrost jednog neznanog dalmtinskog strucnjaka
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Post by Bathory »

Ah, hvala bogovima da se neko setio da spomene koncert.Sve sto je Stalker rekao,potpisujem...

Inace, zamislite samo da je koncert bio pre jedno 10-ak godina i da je nastupao Mercyful Fate.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Pa na ovo zaista nema sta da se doda...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Ratamon
Posts: 50
Joined: Mon Jan 23, 2006 12:36 am
Location: Pancevo

Post by Ratamon »

Auh stvarno koncert je bio fenomenalan.Ja jos uvek ne mogu da verujem da sam bio na koncertu.King se toliko odusevio publikom, tako da je 3 puta izlazio na bis i to sa recima "You are fuckin' amazing" i "Thank you". :D Cak nam je podario i svoje srce :D Stalker svaka cas' za opis koncerta i daj boze da sada sto vise bendova dolaze kod nas.Nadajmo se da ce Diamond doci uskoro i sa Mercyful-om. :D
Ja sam zli Ratamon i tako to!
Image
User avatar
shilja
Posts: 304
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:53 pm

Post by shilja »

Bathory wrote: Inace, zamislite samo da je koncert bio pre jedno 10-ak godina i da je nastupao Mercyful Fate.
Pa ako se ja dobro secam, bila je neka turneja pre 10 godina ali na kraju je ispalo da je morao da preskace neke zakazane gradove jer je upao u neki cajtnut. Ni sam se ne secam tocno kako bese. Ali secam se i price da je on imao mali broj turneja (mada, s obzirom da je jedno vreme izbacivao i do 3 albuma godisnje-sto sam, sto sa MF- dobro je da cika Kima Hansena neko i vidi).
"There are times when destiny calls forth a people and demands an action. Now is the time. We are the people. This is our action. Charge!"
"Sanity? Worthless things like that, I would not have as long as I can remember."
Locked

Return to “Muzika”