Star Trek Online

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Star Trek Online

Post by joggy »

Izlazi igra 5. Februara za Evropu, na prvi pogled obecava.

http://www.startrekonline.com
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Star Trek Online

Post by joggy »

Zena juce kupila igru, pa evo prvih utisaka \:D/

Igra kosta 3.5k kinti i dobije se standardno uz 30 dana igranja. Prvi problem za nas Srbe tu je otprilike isti kao i za wow. Naime, da bi registrovao racun, moras da uneses ili vazecu platnu karticu (primaju sve), ili time karticu (ima da se kupi za 2,5k kinti za 60 dana igranja). Ja sam uneo svoju regularnu master karticu (koja recimo ne radi na EVE online), i sve je bilo u redu, tako da sa registracijom nisam imao nikakih problema.

Naravno vec posle 5 dana alfa verzije juce je postojao patch od 1Gb, a vec jutros je bio maintenance, u kom smo dobilijos 350mb patcha. To i nije lose, pokazuje da se ljudi trude da max brzo ispeglaju greske. Za sada postoji samo jedan server na kome svi igraju. Za sada nisam primetio nikakve lagove cak i u vecim bitkama (50ak brodova) u kojima sam vec imao prilike da sudelujem.

Na pocetku mozes da kreiras samo oficira federacije, i tu postoji nekih desetak rasa koje se fizicki jako malo razlikuju, mada mozes i da napravis sopstvenu rasu (alien) gde postoji mnogo veca sloboda u izgledu. Na pocetku isto biras da li ce tvoj lik da bude scientist engineer ili taktikalac. Scientist je nesto kao lekar, mada je zaduzen i za ometanje kao i poboljsanje sposobnosti drugih brodova. Engineer vrsi razne modifikacije na brodu i opremi, ima najvecu sposobnost taktickog rasporedjivanja resursa, sto mu dodje u sustini nesto kao tenk. Taktikalac barata oruzjem, te je najsposobniji za DPS. Na pocetku svaki lik pocinje i sa 5 traitova unutar svoje profesije (razlicite rase vec imaju neke rasne traitove izabrane). Modifikacija fizickog izgleda lika ima dosta opcija (kao u oblivion-u). Klingonca mozes da kreiras tek kad sa federacijom stignes do odredjenog nivoa. Razlog ovome je taj sto se sistem levelovanja za klingonce bitno razlikuje, i u glavnom se sastoji iz pvp misija (posto, jelte, klingonci to vole i dozivljavaju kao cast). Level cap je ja mislim lvl 50 (odnosno ima 5 rankova, sa 10 podrankova u okviru svakog (kao u DDO)). Od ranka i zavisi koji brod mozes da vozis.

E sad sama igra. Igra po prvi put kombinuje Space Fight i Ground Combat, sto je vrlo zanimljivo. Samo izvodjenje grond Combata je malo ukoceno (kao u warhammer online ili lotro), odnosno za nas koji smo navikli na wow nije potpuno glatko. U borbama ucestvujes ti sa tvojim timom koji mozes da biras kako igra napreduje, ili sa drugim igracima ukoliko se udruzite (kao party u wow-u). Ukglavnom u party-ju se nalaze jedan lekar (Scientist), 1 ili vise support-dps karaktera (engineer) i uglavnom vise od jednog tank-dps karaktera (tactical). Malo je sve to konfuznije u praksi jer se svodi na medjusobno napucavanje. Iako ima tu hth elemenata, uglavnom se svode na to da neprijatelj (rat se vodi izmedju Klingonaca i Federacije) dotrci do tebe, onda saceka malo, valjda da odmori od trcanja, pa te onda opauci necim u glavudzu. Ali ipak postoje takticki elementi, recimo imas manevre za izbegavanje nakon cega na kratko vreme dobijes bonus na odbranu, zatim vrlo je bitno da li protivnika gadjas sa ledja ili sa strane ili od napred, da li je svestan da ga napadas, da li je opkoljen, itd. Postoji velik izbor oruzja (uglavnom, jelte, za ranged combat), i svako poseduje, osim osnovnog pucanja, barem jednu specijalnu osobinu. Neke puske imaju dve vrste municije, neke imaju specijalni mod (recimo snajper ima obicnu paljbu i kill shot koji oduzima veliki damage, ali mu treba vremena da nanisani a ima i cooldown, sto daje protivniku vremena da te interuptuje). Osim arsenala postoji i prilican broj modifikacija koje kacis na svog lika, koje se opet razlikuju od klase do klase (scientist, engineer ili tactical), tako da sve to zajedno pruza jako veliki stepen modifikacije, sto je vrlo pohvalno. Grafika kod borbi na zmelji kao i u svemiru je jako dobra za online igru (slicno Lotr-u na zemlji i EVE u svemiru)

E, medjutim, glavnija zanimacija je narafski space combat. Za raliku od vec pominjanog EVE-a, ovde se borbe odvijaju tako reci prsa u prsa (odnosno oruzja imaju domet 10km), sto je meni extra, jer ne gledas tackice na ekranu kao u EVE, nego lepo vidis cele brodove. U svoj pocetni brod mozes da strpas tri clana posade koji ce doprinositi borbenim svojstvima tvog broda u space kombatu. Opet, postoje scientist, engineer i tactical. Prvi sluzi da daje bonuse tvom brodu ili da onemogucava neprijateljski na razne nacine, inzenjer sluzi za brze popravke i poboljsanje manevarskih sposobnosti, kao i za neke specijalne ofanzivne akcije, dok taktikalac doprinosi tvom oruzju na razne nacine. Opet, svaki od tih oficira moze da se razvija na razne nacine sto opet dovodi do mnostva razlicitih kombinacija. Osim posade, naravno, imas i oruzja. Pocetni brod ima 2 slota napred i jedan pozadi, mada kad se dogura malo dalje, stvari postaju komplikovanije jer se dobija izbor razlicitih tipova brodova, koji imaju razlicite slotove za razna oruzja. Osim oruzja i posade, brod moze da se oprema slicno kao i u EVE, znaci postoje i slotovi za motore, shieldove, deflektore, disheve itd, itd, sto dovodi do vec ogromnog broja kombinacija.
Sam kombat najvisa podseca na borbu dva jedrenjaka. Brod ima shieldove sa 4 strane (napred, nazad, levo, desno), i u zavisnosti koja strana je okrenuta prema neprijatelju, ta se i trosi. Kada se istrosi shield brod krece da trpi structural damage (naravno, samo ako nastavis da ga gadjas sa te strane sa koje nema stit, ako te izmanevrise nista nisi uradio. Sama oruzja se svode uglavnom na fejzere koji su dobri protiv stita a losi protiv oklopa, fotonskih torpeda koja rade obrnuto i cannona koji su nesto u sredini. Medjutim ima i tu zackoljica. Razlicita oruzja imaju razlicit Arc of fire, sto je jako bitno u borbi u kojoj je vazno koja je medjusobna pozicija brodova. Dalje, fejzeri su laserski zraci koji momentalno doputuju do drugog broda, dok su torpeda sporija, pa im ipak treba neko vreme da doputuju, tako da i to moras da imas u vidu prilikom pucanja, jer ti nista ne vredi ako se stitovi na brodu ponovo pojave dok torpeda jos putuju prema njemu. Dalje, ti mozes da prebacujes (kao i protivnik) energiju sa jednog na drugi stit, sto opet dovodi do menadzmenta tokom bitke, a i sam brod ima vise "modova". Brod ima 200 bodova, koji se rasporedjuju tim modovima na oruzja, stitove, engine, bateriju, i jos jedan elemenat koji sam sad zaboravio. Postoji offensive, defensive, balanced i speed mod. Brod znacajno menja svoje karakteristike u ovim modovima, tako da je takodje jako bitno da postavis brod u pravi mod za odredjenu bitku (mod moze da se menja i u bitci, medjutim da bi prebacio bodove treba mu neko vreme, za koje vec mozes da budes mrtav). Kada izumres, jednostavno se respawnujes (nakon 20 sec) na tacki na kojoj si zadnji put snimljen (nesto kao checkpoint), tako da nema ponovne kupovine broda i trosenja para kao u EVE.

Sto se tice bugova, jos nisam naisao na iste, mada to ostaje da se vidi kada se dodje u vise nivoe (ko je rekao connan online). Po forumu vidim da postoje neke gluposti (recimo, neke misije su imale problem ako se u imenu lika koji igra nalaze nestandardni karakteri (slova), sto je sredjeno u jutrosnjem patchu).

Sve u svemu, za prvi dan jako sam zadovoljan igrom.

Ah, da. Posto su igru pravili isti ljudi koji su pravili city of heroes i villains, postoji i vizuelna modifikacija broda, kao i vizulana modifikacija Bridge-a (koja je ovde ekvivalent kuci u Lotro-u), mada to kosta, pa je trenutno izvan mojih plateznih mogucnosti :)
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Star Trek Online

Post by Dzon Vejn »

Sacekacemo mi jos dan-dva dok ne stignes na level cap :D... sa vise likova :D, pa onda da pricamo o tim bugovima.

WH nisam igrao, ali ne shvatam sta u LOTRO combatu nije bilo glatko...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Stevan
Posts: 210
Joined: Tue Apr 23, 2002 8:00 am
Location: Labudovo Brdo

Re: Star Trek Online

Post by Stevan »

Pogledaj na youtubeu Nesho ground combat iz STO i sve ce ti biti jasno.
Iskreno to je jedino sto me je odbilo od kupovine igre..animacija likova je kao ono kad uy svesci nacrtas cica glisu onako..na svakom listu po jeda nfrejm..i onda krenes da listas:P
"Moj pas nema nos!"
"Pa kako onda mirise?"
"Odvratno!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Star Trek Online

Post by Dzon Vejn »

Ajde Stevo priznaj da je Jovan radio na animaciji likova :D.

Ovo sto sam video na you tube me nije bas odusevilo... U space combatu, jedino sto mi se svidja vise nego u EVE je sto imas shield podeljen na 4 strane i sto vidis protivnika. Apsolutno sve ostalo je losije. Jebes space combat bez micro warp drive modula :D. U ground combatu mi se jedino svidelo sto se vodi racuna o tome odakle napadas, sve ostalo je losije nego u bilo kojoj igri.

A poucen iskustvom sa Blood Bowl-om, koji je takodje nakon prvog dana imao XYZ MB update, i jednako kratak nepostojeci beta test, mislim da cu se za sada drzati dalje od ove igre ;).

Pogledaj ti Stevo malo LOTRO ;). To bih ja igrao. Ove ostale igre su mi preglupe. A kada bi se i ti odlucio za LOTRO, ja verujem da bi i Nikola morao da popusti pred pritiskom ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Locked

Return to “Kompjuterske igre”