Materijal

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Materijal

Post by Brother Coa »

Znam da se minijature u 40k prave od:

-plastike ( koja je uglavnom tamno sive boje )
-metala

Sada imaju i Finecast ali to je od sada...

MOje pitanje se odnosi na neki materijal ( modeli su uglavnom bele boje ) koji je kao mermer na dodir. I jako je tezak za farbanje ( dok moji plasticni modeli i lice na Blood Raven-e ovi modeli vise lice na Blood Angele a ista je farba ).
Jer imate neki tip za ovo, i sta je to uopste?
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Re: Materijal

Post by slayer king »

Da li nanosiš boju odmah ili prvo staviš undercoat?
Ako ti je undercoat dobro odradjen, ne bi trebala da ti smeta boja
samog materijala, od koga je figura napravljena.
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Materijal

Post by Brother Coa »

slayer king wrote:Da li nanosiš boju odmah ili prvo staviš undercoat?
Ako ti je undercoat dobro odradjen, ne bi trebala da ti smeta boja
samog materijala, od koga je figura napravljena.
Sta je undercoat?
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: Materijal

Post by Telion »

To je sloj uglavnom crne boje(a moze da bude i bela recimo) kojim se prvo cela figura ofarba kako bi se napravila neka "baza" za dalje nanosenje ostalih boja.
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
User avatar
stefaz
Posts: 327
Joined: Tue May 20, 2008 6:33 am

Re: Materijal

Post by stefaz »

Proces bi trebalo da ide ovako: ocistis figuru (delove) od flesa, linija od kalupa, operes mlakom vodom, sastavis, crnim (uglavnom) auto lakom (crni cosmos je savrsen) isprskas figuru. Tek onda ide farbanje.
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Materijal

Post by Kirgan »

Mlakom vodom sa deterdzentom i i cetkicom (za zube tvrdom) pa ostavis da se osusi :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Materijal

Post by Brother Coa »

Aha...
Hvala ljudi...
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Materijal

Post by novot »

Moguce da si naleteo na neke fino natalkovane metalne modele. To se u procesu kalupiranja obilato koristi. Na nekim figurama ostaje jako tanak sloj talka. Zato ona procha o pranju (izmedju ostalog). Ako bi na takvu figuru direktno naneo grund/undercoat/osnovnu boju, desilo bi se jednostavno da ona pochne da otpada, jer se drzi zapravo na tom medjusloju talka. Takodje, figure umeju da budu masne (narochito plastichne, posle skidanja sa ramova, usled kontakta sa prstima), prashnjave itd. Sve to ne pogoduje nikako dobrom "hvatanju" osnovne, a samim tim ni svih ostalih slojeva boje. Ona Kirganova pricha sa chetkicom za zube, ikao deluje malo preterana, je sasvim validna.

N.B. Rezin (pardon, "fine cast") GW, odnosno Forge World ima vec godinama :wink:
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Materijal

Post by Brother Coa »

novot wrote:Moguce da si naleteo na neke fino natalkovane metalne modele. To se u procesu kalupiranja obilato koristi. Na nekim figurama ostaje jako tanak sloj talka. Zato ona procha o pranju (izmedju ostalog). Ako bi na takvu figuru direktno naneo grund/undercoat/osnovnu boju, desilo bi se jednostavno da ona pochne da otpada, jer se drzi zapravo na tom medjusloju talka. Takodje, figure umeju da budu masne (narochito plastichne, posle skidanja sa ramova, usled kontakta sa prstima), prashnjave itd. Sve to ne pogoduje nikako dobrom "hvatanju" osnovne, a samim tim ni svih ostalih slojeva boje. Ona Kirganova pricha sa chetkicom za zube, ikao deluje malo preterana, je sasvim validna.

N.B. Rezin (pardon, "fine cast") GW, odnosno Forge World ima vec godinama :wink:
Pa problem je sto sam nanemo "Red Gore" boju na plasticne i ona je ispala kako treba. Na ove sam nameo istu tu boji i ona je ispala svetlija nego na plastici, probacu i da nanesem sada crnu pa preko nje Red Gore da vidim da li ce tada biti tamnija... A figure su polovne tako da su vec bile ciste i sve, i boja mi ne opada, za sada...
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Materijal

Post by Dark Angels »

Podrzavam savete ljudi odozgo jer je to okorela gejmerska ekipa koja se godinama bavi ovim zanatom.Tako da svaki savet je na svom mestu! ;)

Evo par reci od mene.Undercoat je OBAVEZAN!Ja koristim crni undercoat.GW sprej Chaos Black (nema ga kod nas na zalost),ali je tu Cosmos mat undercoat sprej.Super stvar za 350 dinara.Ali obavezno ga napolju koristiti jer za razliku od Chaos Black spreja koj koristim u sobi sa otvorenim prozorom,ovaj Cosmos je jako oporog mirisa i trebace vremena da se izluftira soba.Dok na terasi je vec resen problem.E to bi bilo o tim undercoat sprejevima.Sto se tice pranja figura...ja iskreno nisam ni jednu prao i potapao u sretstva za pranje.Ne kazem da je los savet samo ja nisam znao za njega u pocetku i taj postupak pranja figurice nikad usvojio i nisam.Meni se za sad nije boja odvaljivala sa figura.Doduse mozda se i taj talk ili mazivo skine jer se figura mulja po rukama dok lepim,seckam,skidam viskove...sta znam.

Sto se razlike u nijansi tice,verovatno je u pitanju sledece:drugacije boja izgleda direktno na plastici a drugacije na metalu.Zato je undercoat obavezan.Tj po meni je obavezan,sad sta zelis da koristis i da li zelis da koristis je tvoj izbor! :)

Ukratko:Ako si pocetnik u hobiju evo par kratkih uputstava-pazljivo skini figure s rama (nemoj da kidas vec seci) da se ne otkine neki deo koj ne treba,poskidaj linije kalupa i viskove plastike/metala.Sklopi figuru,nekad nemoj celu odjednom radi lakseg farbanja.Na postolje stavi pesak ili kamencice (zalepi lepkom za drvo-tutkalo),zatim ide undercoat,mozes ga ponoviti ako mislis da je sloj tanak,ALI ne zalivaj figuru da ne pokrije detalje.Samim time ces ofarbati postolje u crno da posle ne bi morao kad zavrsis figuru.Zavrsis farbanje figure i postolja i tek na kraju lepi nalepnice i travicu na postolje.Izlakiraj radi zastite boje mat ili sjajnim lakom.Eto to je to.
Sorry ako sam udavio ali eto pokusao sam da dam korisne savete.

P.S.Kolege farbachi dodajte sta imate slobodno ako sam nesto preskocio ili krivo rekao! :D
User avatar
Brother Coa
Posts: 240
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:01 pm

Re: Materijal

Post by Brother Coa »

Dark Angels wrote:Podrzavam savete ljudi odozgo jer je to okorela gejmerska ekipa koja se godinama bavi ovim zanatom.Tako da svaki savet je na svom mestu! ;)

Evo par reci od mene.Undercoat je OBAVEZAN!Ja koristim crni undercoat.GW sprej Chaos Black (nema ga kod nas na zalost),ali je tu Cosmos mat undercoat sprej.Super stvar za 350 dinara.Ali obavezno ga napolju koristiti jer za razliku od Chaos Black spreja koj koristim u sobi sa otvorenim prozorom,ovaj Cosmos je jako oporog mirisa i trebace vremena da se izluftira soba.Dok na terasi je vec resen problem.E to bi bilo o tim undercoat sprejevima.Sto se tice pranja figura...ja iskreno nisam ni jednu prao i potapao u sretstva za pranje.Ne kazem da je los savet samo ja nisam znao za njega u pocetku i taj postupak pranja figurice nikad usvojio i nisam.Meni se za sad nije boja odvaljivala sa figura.Doduse mozda se i taj talk ili mazivo skine jer se figura mulja po rukama dok lepim,seckam,skidam viskove...sta znam.

Sto se razlike u nijansi tice,verovatno je u pitanju sledece:drugacije boja izgleda direktno na plastici a drugacije na metalu.Zato je undercoat obavezan.Tj po meni je obavezan,sad sta zelis da koristis i da li zelis da koristis je tvoj izbor! :)

Ukratko:Ako si pocetnik u hobiju evo par kratkih uputstava-pazljivo skini figure s rama (nemoj da kidas vec seci) da se ne otkine neki deo koj ne treba,poskidaj linije kalupa i viskove plastike/metala.Sklopi figuru,nekad nemoj celu odjednom radi lakseg farbanja.Na postolje stavi pesak ili kamencice (zalepi lepkom za drvo-tutkalo),zatim ide undercoat,mozes ga ponoviti ako mislis da je sloj tanak,ALI ne zalivaj figuru da ne pokrije detalje.Samim time ces ofarbati postolje u crno da posle ne bi morao kad zavrsis figuru.Zavrsis farbanje figure i postolja i tek na kraju lepi nalepnice i travicu na postolje.Izlakiraj radi zastite boje mat ili sjajnim lakom.Eto to je to.
Sorry ako sam udavio ali eto pokusao sam da dam korisne savete.

P.S.Kolege farbachi dodajte sta imate slobodno ako sam nesto preskocio ili krivo rekao! :D
Hvala ti svi saveti su ti na mestu.
Ako mi neko samo moze objasniti jos kako pravim travu na postolju?
Jer kupujem neku vec gotovu ili pravim sam kod kuce. Kao sto je recimo na ovim minijaturama:

Image
United we stand!!!
Enemies of Man, fear our wrath!!!
User avatar
Telion
Commissar Weasel
Posts: 1244
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:20 pm

Re: Materijal

Post by Telion »

Najbolja opcija ti je da kupis GW-ovu travu.

Image
"MISSION SUCCESSFUL! Once again, I...Cato Sicarius..."
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Materijal

Post by Dark Angels »

Ja za terene koristim GW materijale,jer imas dosta u kutijici da odradis dosta postolja i postolja,a opet neces se zezati sa opcijom da skupljas sam peskove,kamencice i cuda,a i kupljen materijal je istog size-a pa neces brinuti o tome da li jedan marinac ima kamendzuru pod nogama a drugi ima kamencic.Ako shvatas sta hocu da kazem :)

Evo hint za postolja:Ja prvo ofarbam u crno kamenje (podlogu) tj undercoatujem sa crnim sprejom zajedno sa figurom,onda prefarbam braon bojom (neka tamnija braon) tanak sloj da popuni rupe ali da ne pokrije i zacepi sve.Zatim odradim drybrush tehnikom svetliji sloj braon boje.Kada se sve osusi stavim na par mesta travu.Jednostavna metoda ali efikasna-lepo izgledaju postolja.Ivicu postolja farbam u Graveyard Earth braon boju.Ali ti mozes ili da ostavis crne ivice ili pak u zelenu da farbas.Sve je stvar ukusa.Sto se tice kamenitih postolja sve isto uradis samo sa sivim nijansama.Krenes od tamnije ka svetlijoj.

Nadam se da sam dao neki savet od koristi! :badger: (moram da stavim ovog jazavca-gotivan je xD )
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Materijal

Post by novot »

Tu se bash ne bih mogao sloziti da je to "najbolja opcija" - nerealistichne nijanse zelenoga, a pogotovu one crvene travchice/dlachice koje provejavaju tu i tamo, nemaju veze sa bilo chime shto iole lichi na travu... Na zalost :/ A GW je nekada imao jako dobru statichku travu... Moj izbor bi svakako i u svakoj prilici bio Woodland Scenics i to po svim kriterijumima: realistichnost i ogroman izbor tipova vegetacije (stelja, trave, sitno zbunje, zbunje, kroshnje, puzavice...) i 6-7 razlichitih boja vegetacije (4-5 zelenih, smedja), kao i odlicna cena, kojoj GW nikako ne moze da parira.
Osim toga, malo obichnog peska za osnovu postolja, kao i biranih sitnih kamenchica iz shljunka nikada nije na odmet. A tu su i razni chajevi iz kesica i josh mnogo toga shto se vrlo lepo da iskoristiti kao vegetacija :)
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Materijal

Post by Dark Angels »

Lepo kaze cika Oliver,samo treba se pozabaviti time,pustis masti na volju i skoro sve moze da bude super postolje kad se lepo zafarba! :)
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Materijal

Post by Dzon Vejn »

A gde u BG mogu da kupim woodland scenic?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Materijal

Post by opsidiannight »

Zitadres je keva po pitanju flokova, trave i ostalih lepilice na postolja, čak su krajnje pristupačne cene. Imaju samo jednu manu, ne mogu se naći u direktnoj prodaji u našoj zemlji.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Materijal

Post by Dark Angels »

Diskusija je bila o materijalima a ne i gde ih kupiti! hahhahahahah salim se malo :)
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Materijal

Post by Dzon Vejn »

Da, pa, znas... i Kriptonit bi mozda cool izgledao na figurama, samo jebiga... oko kupovine malo... ;). Kontas sta hocu da kazem - super je sto tamo negde postoji neki ultra cool materijal, ako ja nemam mogucnost da ga normalnim putevima posedujem (a nazalost, mi smo zemlja u kojoj i dalje kupovina putem Interneta nije normalna... :( ) ;).

Zar Zitardes nema u HS? Bio je ranije, ne znam za sad?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Materijal

Post by Histericni Istoricar »

Mislim da ima jedan teren, neka suma ili brdasce. Nema nikakvog drugog materijala vec godinama.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Materijal

Post by Dark Angels »

Dzon Vejn wrote:Da, pa, znas... i Kriptonit bi mozda cool izgledao na figurama, samo jebiga... oko kupovine malo... ;). Kontas sta hocu da kazem - super je sto tamo negde postoji neki ultra cool materijal, ako ja nemam mogucnost da ga normalnim putevima posedujem (a nazalost, mi smo zemlja u kojoj i dalje kupovina putem Interneta nije normalna... :( ) ;).

Zar Zitardes nema u HS? Bio je ranije, ne znam za sad?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :badger: KRIPTONIT! HELL YEAH!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Materijal

Post by opsidiannight »

Ubico Indijanaca, uvek možeš na nepristupačnost Zitadresa da gledaš sa vedrije strane. Npr, pruža ti se šansa da sa razlogom napišeš zajedljiv post. Kad malo bolje razmislim i to je bolje nego išta.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Materijal

Post by Dzon Vejn »

Nah... nemam dovoljno materijala za inspiraciju :D.

Ne pogodi me to, onako u srce :D :badger: , kao na primer kada X meseci za redom ne dodje ni jedan normalan board game, ali zato na lageru uredno stoji recimo war on terror ili nesto jednako ubogo ;).

Aaaaand...
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Materijal

Post by opsidiannight »

Da citiram pesnike: ''Orangutan dlaku menja al menja i ćud''.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Materijal

Post by Dzon Vejn »

Sve je to zbog sarenih briketa, kazem ja ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Materijal

Post by novot »

Dzon Vejn wrote:A gde u BG mogu da kupim woodland scenic?
Maelstrom? To bar nije problem...
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”