Odrzavanje AKRILNIH boja

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by Dark Angels »

Poz,

svaki put kad se uhvatim posla oko odrzavanja boja, padne mi na pamet da bih mogao da podelim i sa kolegama farbacima. Mnogi za ovo vec znaju, ali verujem nije stetno i napisati koju rec za ljude koji nisu upuceni.

Elem, cesto cujem pitanje: sta sa prosusenim bojama (jer jelte sa skorenjenim ne mozes bas puno toga)? Evo mog odgovora kako spreciti da vam se boje skore i zapeknu.

Ja dva puta godisnje povadim sve boje iz kutije i krenem redom da ih otvaram i proveravam stanje svake. U one koje su se malko zgusle, dodajem par kapi destilovane vode (destilovana voda za razliku od obicne ne ostavlja one bele tragove kada se osusi). Pored dosipanja vode, gledam da odstranim skorelu boju sa dihtunga na poklopcima. Time omogucavam da poklopci lepo legnu u zlebove i samim time se smanjuje mogucnost ispraivanja vode. Neke boje mozete i stapicem da promuckate ako je tinta bas pala na dno.

Treba da napomenem, da metalik boje osvezavam Matt medijumom u kombinaciji sa destilovanom vodom. Metalik boje su ipak specificne. Ovo bar kazem iz mog iskustva.

Boje osvezavajte po vasoj zelji, tj vi odlucujete da li ce biti gusce ili redje. Ja gledam da pogodim odokativno neku zlatnu sredinu.

Ovo je pozeljno odraditi pre leta jer nema veze sto boje nisu direktno na suncu (mada nikad ne bi trebalo da drzite kutiju sa bojama na suncu), podlozne su isparavanju zbog visokih temperatura.

Sta vam je sve potrebno:
-Pipeta ili kapalica - da bi kontrolisano dodavali destilovanu vodu
-1L Destilovane vode (ima u svim prodavnicama da se kupi, a takodje 1L ce vam potrajati dostaaaaa)
-Papir ili ubrusi (u slucaju flekanja)



Sto se Nitro boja tice, verujem da je proces isti samo se dodaje Nitro razredjivac (uspevalo je sa onom bojom za zastitu metala).

Ako neko ima jos nesto da doda, slobodno neka se ubaci! :)
Myth
Posts: 110
Joined: Wed Jan 31, 2007 11:29 am
Location: BG

Re: Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by Myth »

Desilo mi se sa par Vallejo boja da se pigment stvrdnuo tj. poceo je da se skuplja u grudve (mislim da su takve bile kad sam ih uzeo). Probao sam sa dodavanjem medium thinera i sa mesanjem, ali ostanu mali gumencici koje nikako da razbijem, sto posle cini boju neupotrebljivom, tj. ako farbate sa time, ostaju male tackice boje po modelu.

Da li je neko imao slican problem i kako se da resiti? Ja sam ga resavao tako sto sam uzimao novu boju :)
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by Dark Angels »

Myth wrote:Desilo mi se sa par Vallejo boja da se pigment stvrdnuo tj. poceo je da se skuplja u grudve (mislim da su takve bile kad sam ih uzeo). Probao sam sa dodavanjem medium thinera i sa mesanjem, ali ostanu mali gumencici koje nikako da razbijem, sto posle cini boju neupotrebljivom, tj. ako farbate sa time, ostaju male tackice boje po modelu.

Da li je neko imao slican problem i kako se da resiti? Ja sam ga resavao tako sto sam uzimao novu boju :)

Pa meni se desavalo to jedino ako mi je Brush zacepljen negde (ono posle 2-3 boje i brzog ispiranja). Pa krene kao da pljucka te tackice.

Sto se samih boja tice ne znam. :/
User avatar
Hertz
Posts: 548
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:01 pm

Re: Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by Hertz »

Hvala na konstruktivnim savetima i korisnim informacijama :applause:
Image
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by Dark Angels »

Hertz wrote:Hvala na konstruktivnim savetima i korisnim informacijama :applause:
Mislim da je korisno znati, tako meni boje traju po par godina (doduse ako se ne potrose). :)

Hvala Milance! :)
User avatar
teclis
Posts: 2240
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Odrzavanje AKRILNIH boja

Post by teclis »

Moj princip je vrela voda i kutija cackalica. Za svaku boju razlicita cackalica razume se.
Image
Image

Ako je boja bash upekla i stvrdnula se, onda onaj plavi Mer za prozore. On brze ispari od vode, a bolje topi boju. Dakle proces je: 1) mer 2) za par dana, nedelja, meseci (u zavisnosti gde drzite boju; prvi slucaj je otvorena boja) vodom se odrzi tecno stanje boje.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”