Par saveta za novajlije

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Par saveta za novajlije

Post by teclis »

Počinjemo od osnove kako sklopiti figuru od plastike i ovo će vam verovatno biti od koristi ako ste wargamer početnik.

Neki će reći prvo treba oprati ceo plastic sprue u toploj sapunjavoj vodi ne bi li ste skinuli masnoću i pripremili figuru da dobro primi prvi sloj farbe. Ja ovaj deo sa pranjem nikad nisam radio, drugi će reći da je neizbežan korak...

Kako skinuti plastiku sa plastic sprue-a? Predlog je prvo koristiti klešta neke vrste, razne hobističke firme prodaju razna klešta, mada ih možete naći i ovako u prodavnicama elektronike - sečice. Ako seče bakar seći će i plastiku :) .

Kada skinete određene elemente sa rama ( plastic sprue ), imaćete još posla pre nego što se bacite na lepljenje. Naime, ostaće na plastici takozvani mold lines i one kvrge na mestu gde ste isekli sečicama. Mold lajnovi se najbolje skidaju oštrim skalpelom ( bilo kakav skalpel, meni su oni veliki standardizovani najbolji - važno je samo da je oštar tako da je savet da kupite rezervne oštrice za skalpel i da često menjate ) i to načinom da bukvalno prelazite preko mold lajna skalpelom kojeg blago nakrivite ( ugao od otprilike 45 stepeni ). Možete koristiti i brusni papir najmanje moguće granulacije da uglačate teksturu. One kvrge je najbolje skalpelom da skidate, ali oprez bla bla bla možete se poseći ( ovo je možda jedini trenutak kad se možete poseći skalpelom, tako da valja biti oprezan ). Nemojte biti lenji i naloženi da što pre sklopite/ofarbate figuru, jer nema ništa iritantnije nego ofarbati figuru i videti da mold lajnovi su još primetniji i stvarno stvarno bodu oči!

Pre nego što počnete sa lepljenjem treba razmisliti da li ćete moći pristupiti svim delovima figure kad je zalepljeno. Ovo se obično javlja kod većih i kompleksnijih modela gde valja ofarbati svaki deo ponaosob i tek onda zalepiti.

Okej, sada su delovi pripremljeni za proces lepljenja. Za lepljenje plastike možete koristiti ili super lepak ili lepak za plastiku.

Super lepak
Prednosti:
- Kad zalepite određene delove, te delove uz upotrebu sile možete lako odlomiti ( što je prilično korisno ako vas jebe warhammer i promena edicije pa, recimo, želite svojim vojnicima sa jednoručnim oružjem staviti koplja jer to sada "bolje" radi )
- Brzo lepi
Mane:
- Površine umeju da ne uhvate lepo, i to ume da stvara problem naročito ako ne uspete da zalepite iz prve - pa zatim pokušavate i dalje da lepite ali sada JOŠ TEŽE HVATA. Razlog je to što su površine natopljene super stvrdnutim superlepkom. Tako da je savet ako ne zalepite iz prve - uzmite brusni papir/šmirglu i očistite površine od super lepka, pa zatim posle pokušajte ponovo sa lepljenjem.
- Vrlo verovatno ćete ulepiti prste, a to smara.
- Velika je verovatnoća da će se prilikom pada figure ( metež bitke i slučajno obaranje figure sa table, da dešava se često ) neki delovi figure lepljeni superlepkom odlomiti.

Lepak za plastiku radi po principu topljenja plastike i uspostavljanja veze tako što cementira elemente koje lepite. Dakle, ako zelepite deo lepkom za plastiku pre će se nešto drugo polomiti na figuri nego zalepljeni deo ;) . Preporuka je koristiti Revell-ov Contacta PROFESSIONAL lepak za plastiku za cevčicom za precizno lepljenje, a za lepljenje delova koji ne zahtevaju preciznost dovoljan je jeftiniji isto Revell-ov CONTACTA ( koji je inače gušći od onog sa cevčicom ). Nemojte se iznenaditi ako vam se zapuši cevčica i ne možete da lepite - ovaj problem se lako rešava tako što iglicu izvadite, zatim uzmete upaljač i palite preko cele dužine cevčice ne bi li ste otopili/sagoreli lepak i samim tim otpušili cevčicu. Takođe, lepak za plastiku sporije lepi od super lepka i morate mu dati vremena da se cement stvrdne ( aj mislim do 12 sati je sigurica zalepljeno ).


Zalepili ste figuru? Mislite da je gotovo i da je vreme za farbanje? Može biti, ali često se dešava da prilikom lepljenja 2 elementa, koji treba da predstavljaju ceo deo kad se zalepe, tačno se vidi da je lepljeno, tj. mali prostor u vidu linije koji valja popuniti "nečim". Najjednostavnije i najpovoljnije je koristiti akrilni kit za drvo ( oko 100din je 400g ). Nanesite akrilni git da popunite "pukotinu" i čekajte par sati da se osuši. Posle toga išmirglajte ostatak brusnim papirom najfinije granulacije - i voilla izgleda kao da nije lepljeno.

Verovatno ste primetili da ste dobili i baze sa figurom. Moj savet je da baze radite posebno iz određenih razloga:
- Mnogo je lakše obojiti/srediti baze kada figura nije na njoj. Velika četka i drajbrash i gotovo za 15min
- Uradite baze na početku brzinski i nećete se naći u onoj situaciji "ok ofarbana je figura, još samo da nabacam flok i sredim baze na brzinu da bih imao poene za turnir" .
- Ne morate brinuti da li ćete isprljati noge/čizme bojom kojom farbate bazu, ili obrnuto ako radite prvo bazu pa zatim figuru.

Ono što sam otkrio jeste da je najbolji način lepiti figure za bazu univerzalnim lepkom ( onaj čuveni što je žuti i lepljiv, a braon kad se osuši ). Preporučujem BISON KIT UNIVERSAL. Treba mu baš dosta da se skroz stvrdne ( mislim da je oko 24h ), ali kad stvrdne on ne pušta ( za razliku od superlepka koji je krhk ). Mislićete da sam vas zajebo jerbo primetićete da figura malčice "šeta" kad pokušate da pomerate. Eeee kad uvati bizončina posle par sati kapnite superlepak na isto mesto gde ste lepili i superlepak će mu dati tu čvrstinu, a bizončina neće dozvoliti da se polomi ( naročito prilikom pada )
Last edited by teclis on Sun Jun 30, 2013 11:40 pm, edited 1 time in total.
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by teclis »

Novo poglavlje:

Figure od Resin-a
Najčešći problem sa kojim se srećemo jeste da neki deo od rezina (koplje, mač, itd) bude savijeno. Pošto je već u čvrstom obliku savijeno, postoji način da se određeni deo minijature ispravi. Neki ljudi na netu preporučuju korišćenje fena dok rezin ne omekša i onda ga oblikujete. Ja sam čuo (pa sam i probao) da se rezin može omekšati tako što se potopi par sekundi u zagrejanu kuhinjsku so (grejana u šerpi/na ringli). U svakom slučaju probajte/eksperimentišite na resin sprue-u, pa onda kad savladate tehniku ispravite deo. Sve (skoro sve) može da se popravi :wink:
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by teclis »

Niste zadovoljni dužinom i debljinom koplja na svojim kosturima :whistle: ? Želite konvertovati i praviti posebna oružja? Želite flyere postaviti da lebde na različitim visinama? Ono što vam treba su mesingane ili kakve god ravne šipke. Šipke debljine 1mm i 2mm možete naći u bilo kom low budget kineskom kišobranu (dobije se 8x 1mm, 8x 2mm). Ako želite deblje šipke, kineska radnja je takođe rešenje - metalne vešalice.

Image
takasunmc
Posts: 75
Joined: Fri Feb 18, 2011 1:37 pm

Re: Par saveta za novajlije

Post by takasunmc »

Sta raditi kad sam ofarbao figuru, i posle mesec dana odlucio da ih ponovo prefarbam, kako da skinem boju sa plasticnih modela a kako sa metalnih, pod boju mislim akrilnu ne uljne.
Takodje koji sprej je dobar za prajmovanje, i da li imaju boje koje idu u airbrush a sluze iskljucivo za prajmovanje?? Thx.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by Hypodermic »

posle malo kopanja: viewtopic.php?f=11&t=10632
procitaj celu temu, da vidis sta su ljudi probali, sta radi, sta ne radi, sta nikako ne koristiti ;)

za prajmovanje koristimo Cosmos sprej najcesce. Korisnici airbrusha obicno posle prajmera rade dalje cime vec zele, procunjaj malo po temama u kreativnoj sekciji mislim da su i za to postovali vise predloga.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Par saveta za novajlije

Post by Dzon Vejn »

Nemanja, ako si uzeo airbrush, moja debela preporuka je da odes do Golsvortijeve i u Papir Color-u kupis vallejo air paletu (tj. one boje koje planiras da koristis za pocetak). Te boje su vec blago razredjene, te samim tim pogodnije za airbrush. Ako, pak, vec posedujes ogromnu kolicinu GW / P3 boja, onda uzmi airbrush thinner u istoj knjizari, jer su obicne boje, ne-rastanjene thinnerom, preguste za airbrush i relativno brzo ga "zapuse".

Primer - cosmos crni, imas u klubu da kupis. Jedini bolji koji sam ikada koristio je GW-ov, ako imas nacin da dodjes do njega.

Ako te zanimaju iskljucivo boje za prime-ovanje, gledaj koje boje imaju oznaku "base" color u vallejo paleti. Mislim da je ista oznaka i za GW paletu (ne bih znao za P3).

Metalne figure cistis tako sto ih umocis u aceton (vodi racuna da ne umocis i neki plasticni deo, npr. bazu). Plasticne figure ne znam kako da cistis.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
takasunmc
Posts: 75
Joined: Fri Feb 18, 2011 1:37 pm

Re: Par saveta za novajlije

Post by takasunmc »

Nasao sam teme za trazenje, i kopao sam po forumu, ali mislim ako je topic pomoc za novajlije onda treba staviti i takve stvari ovde. Uzeo sam valeho boje dobro rade, koji pritisak obicno drzite na kompresoru, nekad mi razduva boju ako priblizim previse blizu, ako pak smanji protok vazduha na regulatoru, na pistolju, nece nista da izadje, i generalno mi se bas cesto zapusava dizna, pogotovo kad koristim metalne boje. Neki predlog??
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Par saveta za novajlije

Post by Dzon Vejn »

Zavisi sta - prime boje znam da odem i do 2 bara. Mislim da u klubu koriste cak i 4 bara. Kako se povecava nivo slojeva, tako smanjujem pritisak. Iako na airbrushu pise da ne radi ispod 1 bara, ja poslednji sloj koji radim airbrushom radim sa 0.9 bara.

Verujem da ti je problem sa zapusavanjem vezan za gustinu boje. Moras malo da se igras sa vallejovim airbrush thinnerom. Previse istog = vodena boja koja se razlece na sve strane. Bez istog = cesce se zapusi airbrush. Moras da nadjes neku idealnu kolicinu, uz napomenu da ce ona zavisiti od tipa boje (neke boje su malo gusce po defaultu - npr. boje koje su oznacene sa base color), dok su neke druge same po sebi vec razvodnjene, tako da dodavanje thinnera rezultira previse retkom bojom.

Dodatna napomena - ako imas los kabl kompresor-airbrush, 4 bara moze da rezultira pucanjem istog.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by teclis »

Drajbrush + wash tehnika koju sam razvio, brzo a vrlo pristojno izgleda za wargaming
- figuru obojiti u tamno sivi ili tamno bež ili tamna neka tercijarna pastelna boja. Crna takođe radi posao. I onda se kreće sa drajbrašom po pravilu zenital osvetljenja (imate primer u linku; figura krokodila).
- vrlo je bitna površina figure, tj. tekstura. Da bi ovo izgledalo kako treba tekstura treba biti glatka. Dakle ako nije glatka onda brusni papir fine granulaciju u ruke pre nanošenja prajmera.
- najbitnija je četkica. Ja koristim one kineske sintetičke debele pljosnate sa belom dlakom, ima u svakoj slikarskoj radnji da se uzme ajde cena je oko evro. To su četkice sa jako tankim dlakama koje su relativno čvrste. Poenta je da će skoro prašnjavo da ostane taj drajbrash, što je sasvim ok jer kad nanesete wash posle, sam medijum iz washa će stopiti i prelaz će izgledati sličan blendovanju.
- dakle uglavnom sivkaste i krajnji drajbrash belom
- washovanje: gravitacija i kako se suši figura (obrnuto, položeno ili uspravno) je vrlo bitan faktor da krajnji efekat sličan blend ili airbrushu izgleda dobro. Takođe i koliku količinu i kolko jak wash koristite je bitno. Ja koristim Vallejove Game Color inkove i CItadelove washove.
- na kraju uraditi "black lining" i ivice beličastom bojom.

Evo primera detaljnih infinity figura koje sam obojio "ochas posla" :psypop:
Image
Image
Last edited by teclis on Thu Feb 18, 2016 4:10 pm, edited 2 times in total.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by lord warrior »

Pogresno koristis smajlija, treba da znaci da te toliko boli glava od gluposti da ti eksplodiraju oci. Or do you?

Ozbiljno, dobri su saveti, slusajte ih.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by teclis »

lord warrior wrote:Pogresno koristis smajlija, treba da znaci da te toliko boli glava od gluposti da ti eksplodiraju oci. Or do you?
:tbear:
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Par saveta za novajlije

Post by teclis »

Evo stotinak članaka sa neta koje sam svojevremeno konvertovao u PDF , ima vrlo zanimljivih ideja i saveta. Uživajte :psypop:

http://www.mediafire.com/download/7yu2v ... orials.rar
Rolle
Posts: 25
Joined: Sun Dec 25, 2016 8:54 pm

Re: Par saveta za novajlije

Post by Rolle »

Bio bih vam veoma zahvalan ako bi neko napisao jedan post i o bazama.
U Teclis-ovom rar-u ima par zanimljivih ideja, a i u njegovim prethodnim temama sam procitao da se koristi sodabikarbona za sitne tekstature trave kao i pesak i kamenje za akvarijum za sitne kamene terene, ali bi značilo da se napiše jedan malo opširniji post jer se čak ni slike iz tih tema više ne vide.
Dakle koji materijali za koje detalje u kojoj debljini. Sitologika koja je navedena u temi o materijalima je dobar primer ali bi značile smernice šta od tih materijala se koriste za koje delove.

Na stranim tutorijalima ljudi mahom koriste već prefabrikovane dodatke(trava, sneg, kosti, rastinje itd.) od npr. Army Painter-a, ali nešto nisam optimista da ih je moguće naći u Srbiji. Ukoliko postoji sajt sa kojih se takve stvari poručuju po nekim razumnim cenama značila bi i ta informacija.

Trebam da farbam svoje prve minijature(Cryx), a pretpostavljam da je baze lakše uraditi dok modeli još nisu na njima, pa je svaka pomoć dobrodošla.
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: Par saveta za novajlije

Post by DeathJester »

Imas u Grenadiru od Army Painter-a svasta, ali je to realno sve preskupo. Travu mozes naci jeftino kod ovih maketara sto se bave vozovima, a i ostalo ces sigurno naci tamo. Ima i lik na kupujemprodajem sto povremeno osvane sa tim stvarcicama, jeftin je, sve mu pravi neka ruska firma.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”