Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
Jocinetu
Posts: 115
Joined: Fri Jan 25, 2013 11:32 am
Location: Temerin

Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by Jocinetu »

Nedavno sam završio farbanje svih minijatura iz Descenta 1st ed i jako sam zadovoljan sa izgledom mojih "dragocenih" figurica. 90% minijatura je ofarbano Revell bojama (uljanim), a samo neki delovi tela (koža pretežno) su farbani Citadelinim (akrilnim) bojama. E sad... Voleo bih da ih zaštitim što bolje, jer ovu igru najčešće igramo, a boja će se, bojim se, brzo oštetiti igranjem (diranje rukama, češanje o druge figure itd). Gledao sam na raznim forumima preporuke i došao do zaključka da je najbolja varijanta naneti sjajni bezbojni lak (sprej), koji navodno ima mnogo čvršći sastav, pa tek onda mat bezbojnim sprejem "ubiti" sjaj dobijen prethodno sjajnim sprejem. Kontam ja sve to, ali se bojim nekih nusefekata, koji bi me mogli snaći. Mnogi pominju neki "frost" efekat, koji se javlja nakon date "operacije". Ubio bih se da mi višemesečni trud propadne tek tako, pa me zanimaju Vaša iskustva. Koji sjajni sprej uzeti, a koji mat sprej? E da... Da napomenem da sam već u full-u završio postolja, tako da mi na istim postoje mesta prekrivena busenima veštačke trave (flock), pa me zanima, šta će biti sa travom (koja brutalno izgleda trenutno, praktično kao prava), nakon "špricanja"?! Uf, smorio sam sa ovim postom... Ništa... Hvala unapred na potencijalnim odgovorima. :D
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by Dzon Vejn »

Generalno, na tim plasticnim figurama, nije lose ici sledecim redosledom:
- Operes figure detaljno deterdzentom (jer mogu na sebi da imaju neku mast ili sta vec, koja spreci dobro prilepljivanje primera).
- Naneses primer (kome nije istekao rok, i koji dobro promuckas).
- Obojis figure (u ultra tankim slojevima boje).

Na plasticne WH figure cak ni ne moras da stavljas zastitni sloj. Ja svoje imperijalce transportujem napakovane jedne na druge i nikakva ostecenja nemaju. Za ove malo manje kvalitetne plastikanere (kao npr u descentu), predpostavljam da bi ti se vremenom ogulila farba na isturenim delovima, kao sto je slucaj na metalnim figurama. Ja sam kao zastitu za metalne figure stavljao samo mat primer, bez icega vise, i solidno sam zadovoljan ucinkom. Prilicno sam siguran da ce ti to biti sasvim dovoljno za ove coveculjke.

Nanosenjem laka ces malo ubiti ink-ovanje koje si radio (mislim da to ne mozes da izbegnes, ni jednim lakom). Ukoliko lak nanosis u normalnoj kolicini, i normalan lak (dakle ne neki sugavi kineski, koji je 100 dinara jeftiniji), to bi trebala da ti bude dovoljna zastita (ako si prethodne korake odradio kako treba). Travici se minimalno promeni boja nakon prskanja lakom. Mada, opet, postolje i ne moras da prskas, odatle se nece skinuti farba na taj nacin.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Jocinetu
Posts: 115
Joined: Fri Jan 25, 2013 11:32 am
Location: Temerin

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by Jocinetu »

Dzon Vejn wrote:Generalno, na tim plasticnim figurama, nije lose ici sledecim redosledom:
- Operes figure detaljno deterdzentom (jer mogu na sebi da imaju neku mast ili sta vec, koja spreci dobro prilepljivanje primera).
- Naneses primer (kome nije istekao rok, i koji dobro promuckas).
- Obojis figure (u ultra tankim slojevima boje).

Na plasticne WH figure cak ni ne moras da stavljas zastitni sloj. Ja svoje imperijalce transportujem napakovane jedne na druge i nikakva ostecenja nemaju. Za ove malo manje kvalitetne plastikanere (kao npr u descentu), predpostavljam da bi ti se vremenom ogulila farba na isturenim delovima, kao sto je slucaj na metalnim figurama. Ja sam kao zastitu za metalne figure stavljao samo mat primer, bez icega vise, i solidno sam zadovoljan ucinkom. Prilicno sam siguran da ce ti to biti sasvim dovoljno za ove coveculjke.

Nanosenjem laka ces malo ubiti ink-ovanje koje si radio (mislim da to ne mozes da izbegnes, ni jednim lakom). Ukoliko lak nanosis u normalnoj kolicini, i normalan lak (dakle ne neki sugavi kineski, koji je 100 dinara jeftiniji), to bi trebala da ti bude dovoljna zastita (ako si prethodne korake odradio kako treba). Travici se minimalno promeni boja nakon prskanja lakom. Mada, opet, postolje i ne moras da prskas, odatle se nece skinuti farba na taj nacin.
hvala na ovom iscrpnom odgovoru... mislim da ću onda da pazarim neki mat lak i nanesem jedan tanak sloj i to je to... ipak mislim da ću morati da izmislim neku varijantu za skladištenje, jer ima pojedinih minijatura koje su drastično teže od drugih (lepio sam i kamenčiće na baze), pa bi garant ogulile figure koje bi bile ispod (u slučaju pohranjivanja sviih figura u istu kutiju na gomilu)...
User avatar
wuradosan
Posts: 28
Joined: Wed Feb 29, 2012 3:25 pm

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by wuradosan »

Ја сам мемоаре44 американце бојио и равелом и цитаделом зависно које сам боје од којих имао, само је важно да се равелове ддобро осуше (чекао сам 3 дана) и онда обични лак акрилни сјајни купио пикслу од киле и удри :)
П.С. нисам професиионалац (не разумем се у инк, драјбраш и остале финесе), пре њих сам само бојио Dungeon quest акрилним без лака и не гули се фарба ако се нормално игра тј. нико не гризе, баца, не зноје му се руке кад губе :) а што се тиче мемоара44 лак није имао никакав ефекат на промену боја и тако то (ту сам као покушао 'драјбраш' и 'ветбраш') чак шта више и боље сњ пресијавају кад играм увече под халогенкама :)
Last edited by wuradosan on Wed Sep 11, 2013 3:31 pm, edited 1 time in total.
Jocinetu
Posts: 115
Joined: Fri Jan 25, 2013 11:32 am
Location: Temerin

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by Jocinetu »

wuradosan wrote:Ја сам мемоаре44 американце бојио и равелом и цитаделом зависно које сам боје од којих имао, само је важно да се равелове ддобро осуше (чекао сам 3 дана) и онда обични лак акрилни сјајни купио пикслу од киле и удри :)
pa da, ali ne želim "sjajne" figurice, jer sam ih ofarbao u gothic fazonu... neće izgledati dobro, ako se budu presijavale... hoću da mi ostanu bukvalno ovakve kakve su trenutno, ali sa zaštitnim "layer-om"...
User avatar
wuradosan
Posts: 28
Joined: Wed Feb 29, 2012 3:25 pm

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by wuradosan »

онда узми мат лак, мада ти, бар мени, саме ревелове боје дају сјај. узми једну фигуру па пробај тако сам ја урадио јер нисам био сигуран како иду заједно акрил и уље, па сам на том тенку добио vintage изглед, као на старим стварима кад испуца боја, па сам поучен искуством уместо 3 сата чекао 3 дана за прелаз са уља на акрил :)
Jocinetu
Posts: 115
Joined: Fri Jan 25, 2013 11:32 am
Location: Temerin

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by Jocinetu »

wuradosan wrote:онда узми мат лак, мада ти, бар мени, саме ревелове боје дају сјај. узми једну фигуру па пробај тако сам ја урадио јер нисам био сигуран како иду заједно акрил и уље, па сам на том тенку добио vintage изглед, као на старим стварима кад испуца боја, па сам поучен искуством уместо 3 сата чекао 3 дана за прелаз са уља на акрил :)
na mojim figurama nema sjaja, a koristio sam Revell... sve su (sem Naga) mat, verovatno iz razloga što sam odradio wash... uzeću ipak jednu figuru za test, pa šta mi Bog da...
User avatar
wuradosan
Posts: 28
Joined: Wed Feb 29, 2012 3:25 pm

Re: Potreban savet/pomoć u vezi finiša minijatura...

Post by wuradosan »

Е видиш....ето почетничке грешке, моје наравно, сад сам отворио кутију са бојама и замисли заиста постоје и неке мат, али оне које су мени требале су сјајне па ваљда зато и нисам сконтао :)
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”