Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by Dark Angels »

Poz,

isprobao sam kadicu pa reko da podelim misljenje. Cale je pre neki dan uzeo za ciscenje znacki ultrazvucnu kadicu. Uzeo je neki od jeftinijih modela: BAKU BK-3050. Cena je 4500 din. Naravno kada sam ugledao kadicu, kroz glavu mi je proslo kadica, Axel Sgrasso i "krckanje" dok boja sa modela sama odpada. Prvi zakljucak: sa vodom necete ama bas nista postici (iako je prodavac rekao da samo roknes vodu i sve zasija u roku od odma). Znacke i neki nakit je uspesno ocistila. Naravno sve je posle tretmana bilo prodrljano starom cetkicom za zube (nista junacki i epohalno, vise onako francuski prodrljano da poskida zaostavstine od detrdzenta). Postoje osredjena sredstva za posebne namene u kadici, ali su 1600 din. po flasi (cini mi se litar), a caletu je jedan kolega preporucio Vanish (ono u roze pakovanju za ves) i moram reci da se ta varijanta za 300-400 din. / 1L pakovanje, pokazala krajnje efektivno na znackama - lepo iscisti povrsinu. Takodje je i tu radila cetkica za zube da poskida ostatke Vanish-a. Sto se tice Vanish-a jedno upozorenje: ja preporcujem koriscenje rukavica jer bas grize kozu i otezano se skida sa ruku. Potrebno je malo vise ribati i ruke i kadicu posle rada. Toliko o nekoj uvodnoj reci, i tretmanu metalnih znacaka (ko zna kome i ovo moze da bude korisna informacija). ODAVDE IDE DEO VEZAN ZA FIGURE (koga mrzi da cita): Konacno sam se i ja dokopao kadice, sa zeljom da je isprobam i da uzmem za sebe jednu. Dan pre otimanja kadice sam potopio neke figure koje sam vec ocistio u Axel Sgrasso (imale su jos ostatke boje na sebi i undercoata-a), zatim sam sipao Axel i potopio figure. Pustio da se gica po kadici 3x7 minuta (21 min. sve ukupno)na jacem nivou (50W), povadio figure i dosao do zakljucka da boja sama od sebe se nije odvojila od modela. Morao sam dodatno da trljam cetkom i imao sam neki minimalan napredak. Nista vredno kupovine kadice.

NAPOMENA: Probao sam da ocistim plasticne modele, metalne vec lepo cistim metodom Nitro,tegla, cetka. Pa jednostavno nisam imao potrebu da probam da cistim metalne modele (a cenim i da je brza varijanta potopi, izvadi i iscetkaj od kadice).

Opis kadice koju sam imao priliku da koristim:
Baku BK-3050 Ultrazvucna kada
Snaga: 30w/50w
Frekvencija: 40KHz
Radni napon: 220-240V/AC 50Hz
Spoljasnje dimenzije: 175*110*135mm
Zapremina: 152*85*63mm

Posto sam pogledao par Youtube snimaka, dosao sam do zakljucka da verovatno samo ona industrijska ultrazvucna kadica (bolje receno kada) moze da ocisti boju sa modela dok bukvalno sedis i gledas u sam proces.

Necu dalje da nastavljam sa razvijanjem teorija jer nisam imao priliku da koristim bolju/jacu od ove koju sam pomenuo, niti sam koristio neku drugu hemikaliju osim Axela.

Eto to bi bilo moje neko iskustvo sto se ultramarinac...khm khm...ultrazvucne kadice tice.

P.S. Ako je neko probao sa nekom ozbiljnijom kadicom, i uspeo: slobodno neka se nadoveze na temu.
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by igor »

I ako je imamo u servisu - nikada mi nije palo na pamet da je koristim za ciscenje figura :) :) :)
Naime cale u auto servisu ima kadicu i pored nje onu malu laboratoriju - sve to za ciscenje automobilskih dizni. I to jako dobro radi. :) Znam da je industrijski kvalitet i placena je 20x vise od te tvoje. E sada me bas zanima da je isprobam, ali tek za par nedelja kada dodjem sa odmora. Javljam tada u temi.
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by Dark Angels »

igor wrote:I ako je imamo u servisu - nikada mi nije palo na pamet da je koristim za ciscenje figura :) :) :)
Naime cale u auto servisu ima kadicu i pored nje onu malu laboratoriju - sve to za ciscenje automobilskih dizni. I to jako dobro radi. :) Znam da je industrijski kvalitet i placena je 20x vise od te tvoje. E sada me bas zanima da je isprobam, ali tek za par nedelja kada dodjem sa odmora. Javljam tada u temi.
Pa ta profesionalna bi trebalo da zavrsi posao... mislim koliko sam video na snimcima, te su bas prava stvar.

Isprobaj pa pisi utiske - bas me zanima da li je to to! :)

Hvala.
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by atma »

I ja na poslu (farmaceutska laboratorija je u pitanju) imam tu aparaturu i definitivno nije nesto narocito efektivna. Ono sto sam zakljucio je da samo ubrza postupak odvajanja boje od figure (drzao sam potopljene plasticne i metalne figure u izopropanolu i sonicirao nekih pola sata) ali ukoliko rastvarac inace neskida boju ultrazvucna kada nece magicno uciniti da odjednom postane efikasan. I da, ribanje cetkicom je obavezno poslije...
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by Dark Angels »

atma wrote:I ja na poslu (farmaceutska laboratorija je u pitanju) imam tu aparaturu i definitivno nije nesto narocito efektivna. Ono sto sam zakljucio je da samo ubrza postupak odvajanja boje od figure (drzao sam potopljene plasticne i metalne figure u izopropanolu i sonicirao nekih pola sata) ali ukoliko rastvarac inace neskida boju ultrazvucna kada nece magicno uciniti da odjednom postane efikasan. I da, ribanje cetkicom je obavezno poslije...
Vidim ja da nema nista bez stare dobre cetkice.... :)
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by Dark Angels »

igor wrote:I ako je imamo u servisu - nikada mi nije palo na pamet da je koristim za ciscenje figura :) :) :)
Naime cale u auto servisu ima kadicu i pored nje onu malu laboratoriju - sve to za ciscenje automobilskih dizni. I to jako dobro radi. :) Znam da je industrijski kvalitet i placena je 20x vise od te tvoje. E sada me bas zanima da je isprobam, ali tek za par nedelja kada dodjem sa odmora. Javljam tada u temi.

Da li bi mogao da isprobas tu profi kadicu pa da javnes utiske? :)
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by igor »

E vala ja Sam zaboravio na to :)
Sacu zovnem caleta, da vidim taman sada za vikend :)
User avatar
Dark Angels
Posts: 245
Joined: Sat Dec 04, 2010 3:15 am

Re: Ultrazvucna kadica (ciscenje modela)

Post by Dark Angels »

Vazi, hvala unapred na informaciji! :)
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”