Molio bih za savet oko cetkica

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
presedan
Posts: 28
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:51 pm

Molio bih za savet oko cetkica

Post by presedan »

Dakle, iako sam pretražio dobar deo interneta, nisam našao odgovor za svoja pitanja. Na pitanje šta treba tražiti od četkice za bojenje figurica internet je ponudio standardne odgovore koji su u fazonu: Tražite oštar vrh, po mogućstvu taj i taj brend... Na žalost, ja sam iz manjeg grada u srbiji gde postoji par bolje snabdevenih knjižara i ni jedna prodavnica hoby opreme...

Da ne dužim priču, moje pitanje je kakvu četkicu nabaviti? Sintetička ili prirodna vlakna? Onu od 1000 din (samo nadađam cenu) ili jeftiniju? Da li postoji još neka specifikacija koju četkica treba da ispuni? Da li je neophodna neka određena veličina, ili je što više različitih veličina?

Svaki savet je dobrodošao :)
User avatar
teclis
Posts: 2238
Joined: Sun Sep 23, 2007 11:01 am
Location: Basket teren
Contact:

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by teclis »

Ja koristim sintetičke za namaze razvodnjenih slojeva obicče boje (glazovanje), sintetičke za drajbraš, prirodna dlaka 10/0 (deset nula) za same detalje (konkretno Louvre firma). Za nanošenje nekih preciznijiih slojeva boje koja je samo malo razvodnjena koristim prirodnu dlaku Army Painter i Citadel Brush veličine 1 i 2.
Za wash koristim neku dotrajalu četkicu prirodne dlake ako želim bahato nanosim wash, ili sintetičku ako želim glaze/wash tehniku.
Za baze i rad sa drvofiksom isključivo obične četkice od prirodne dlake za vodene boje ili tempere (otmeš od nekog klinca :P). Razlog je što možeš kasnije da potopiš u nitrorazređivač i sve što je upeklo od drvofiksa će se skinuti.
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by DeathJester »

Cak i u Srbiji mozes nabaviti maltene kakvu god cetkicu zelis narucivanjem iz neke od domacih radnji online. Nemoj se ogranicavati na knjizare u svom mestu, tako ces tesko nabaviti ono sto ti treba, osim cetkica za mazanje drvofixa. Papir color iz Beograda drzi dobru selekciju prirodnih i sintetickih cetkica za svakakve potrebe, a Teclis zna i onog uvoznika iz Sombora ili odakle bese sto drzi Windsor & Newton izmedju ostalog u ponudi cetkica. Ja koristim jeftine sinteticke cetkice ispod 500 din za sve, mada ja airbrushem uradim 80% posla tako da trenutno imam 1 cetkicu za detalje, jednu za drajbrash i jednu za wash.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by sto mu gromova »

Moj savet je cetkica od prirodne dlake. Sinteticke se zakrive na vrhu posle kratke upotrebe, i rastrkaju se kao metla. Za figure je najbolje koristiti velicine 1, 2 ili 3. Ja licno najcesce koristim 2, pokazala se kao najuniverzalnija velicina. Nadji neku od 500-600 din red sable, zavrsice ti posao.
presedan
Posts: 28
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:51 pm

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by presedan »

Hvala na savetu :) Već sam uspeo da nabavim nekoliko komada različitog kvaliteta i cene, pa sada malo eksperimentišem. Za sada mi se bolje pokazuju prirodne četkice, ali ih malo štedim sintetičkim, koje završavaju posao za dosta stvari. Počeo sam malo i da se igram sa vlažnom paletom, pa to drastično olakšava posao, i čini bojenje mnogo zabavnijim. Za knjižaru papir color sam čuo preko nekog na forumu, pa ću sigurno da ih kontaktiram i u vezi vallejo boja i u vezi četkica.

Još samo jedno pitanje: koja je cena citadel četkica, ako ih ima u klubu u Beogradu?

Još jednom, hvala za savete :)
User avatar
Mrzimsvee
Posts: 3198
Joined: Wed Feb 12, 2003 4:46 pm
Location: Novi Beograd

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by Mrzimsvee »

Cena citadel cetkica je od 530din za najtanje četkice pa naviše.
"They shall be my finest warriors, these men who give of themselves to me. Like clay I shall mould them, and in the furnace of war forge them. They will be of iron will and steely muscle. In great armour shall I clad them and with the mightiest guns will they be armed. They will be untouched by plague or disease, no sickness will blight them. They will have tactics, strategies and machines so that no foe can best them in battle. They are my bulwark against the Terror. They are the Defenders of Humanity. They are my Space Marines and they shall know no fear."
Emperor of mankind – on the Creation of the Space Marines.

"By reason. By truth. I have learned how your hearts and minds function. With that lore, I brought peace to this culture."
"--At the cost of freedom."
"Peace reigns, as I reign. I wouldn't expect your to understand. You are a little man, with little dreams."
"--You've ushered in the peace of the graveyard. Peace, at the cost of surrendering all choice, all freedom. The city lies in terror, forced to live by the standards you place upon our shoulder."
"Yes...yes."
"--But every sin...is punished, but punished by death, no matter the crime. No matter the scale of the sin. The people of the city live in silence, lest a single word earn them death for speaking out against you."
"Yes. Listen. Listen to the sound of raw silence. Is it not serene?"
- Night Haunter addressing a gathering of Nostraman nobles

"Your presence does not surprise me, Assassin. I have known of you ever since your craft entered the Eastern Fringes. Why did I not have you killed? Because your mission and the act you are about to commit proves the truth of all I have ever said or done. I merely punished those who had wronged, just as your False Emperor now seeks to punish me. Death is nothing compared to vindication."
Infernus23
Posts: 32
Joined: Tue Jul 05, 2016 4:49 pm

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by Infernus23 »

presedan wrote: Tue Oct 31, 2017 7:57 am Hvala na savetu :) Već sam uspeo da nabavim nekoliko komada različitog kvaliteta i cene, pa sada malo eksperimentišem. Za sada mi se bolje pokazuju prirodne četkice, ali ih malo štedim sintetičkim, koje završavaju posao za dosta stvari. Počeo sam malo i da se igram sa vlažnom paletom, pa to drastično olakšava posao, i čini bojenje mnogo zabavnijim. Za knjižaru papir color sam čuo preko nekog na forumu, pa ću sigurno da ih kontaktiram i u vezi vallejo boja i u vezi četkica.

Još samo jedno pitanje: koja je cena citadel četkica, ako ih ima u klubu u Beogradu?

Još jednom, hvala za savete :)
Koje si četkice uzeo i gde? Mislim na prirodne
presedan
Posts: 28
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:51 pm

Re: Molio bih za savet oko cetkica

Post by presedan »

@Infernus23 Uzeo sam neke defolt koje sam nasao, neke Kolinsky, jedino sto je bilo interesantno je da su napravljene od dlake sibirske kune. One koje su od veverice mi nisu delovale pouzdano. U svakom slucaju za oko 700 dinara zadovoljan sam sta sam dobio. Verovatno ima i neceg jeftinijeg, a skuplje od toga jos nisam probao.

Izvinjavam se zbog kasnog odgovora :(
Last edited by presedan on Wed Dec 06, 2017 10:52 pm, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”