3D stampan teren

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

3D stampan teren

Post by DeathJester »

Nabavio 3D stampac pre par dana i malo sam se igrao sa njim. Meni je naravno najzanimljive da pravim teren za ono sto igram ( Infinity i FOW ), a probao sam i neke FOW tenkove da pravim ( samo one za koje nema plasticni model, rezin/metal varijante su gadne do bola ). Zadovoljan sam kako je ispalo sve, pogotovo zgrade jer sam ih stampao sa manjim nivoom detalja da bi ubrzao stvar. Nijedna od zgrada i ovaj neofarbani tenk nisu jos osmirglane, tako da kad to odradim bice bas u fulu.
Image
Image
Image
Image
Last edited by DeathJester on Mon Jan 29, 2018 10:21 pm, edited 1 time in total.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 3D stampan teren

Post by Dzon Vejn »

Ja bih voleo da vidim zgrade u punim detaljima. Ovo sto trenutno vidim mi se ne dopada. A recimo oni Bocini tereni su bas dobri. Verovtano je samo radio u boljoj preciznosti.

Ono sto mene zanima su sledeca pitanja:
- koliko kosta ovo zadovoljstvo?
- koliko kosta materijal posle toga?
- koliko precizno moze da bude?
- koliko 3D modela postoji na trzistu trenutno (najvise me zgrade interesuju, i generalno teren uopste)?

Prevashodno me interesuju kvalitet, zgrade za Mordheim / medieval zgrade, teren za FoW. Dakle kvalitet mi je bas bitan.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Koji tereni su ti sto su bolji ? Daj slike. Ovo je preciznost 0,2mm, terene nema smisla raditi u vecoj. Vidi se svaki detalj. Nema sanse da njegovi neobradjeni izgledaju bolje, osim ako nije stampao na stampacu od nekoliko hiljada evra, ili neko rezinskom ili ih je obradio pre slikanja. Najveca preciznost koju ja mogu da stampam je 0.1mm, znaci duplo detaljnije od ovoga. Za Fow zgrade od 15mm ti je bitan kvalitet ? Stvarno ? Ja koristim ovu kamenu kucu za FOW upravo sada i ne vidim nista od linija. Izgleda savrseno. Teren mozes potraziti besplatan na Thingiverse sajtu, a mozes i kupiti recimo najbolji teren je navodno od Printable Scenery. Filament je kod nas oko 2100 dinara kila najjeftinije sto sam nasao, a da je dobar. Recimo za kontejner je otislo 150 grama filamenta. Za tenkice ode 30grama maksimalno.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 3D stampan teren

Post by Dzon Vejn »

Ma nije da se ne vidi svaki detalj, nego se previse vide one crte. Kontam ja da to moze da se sredi sa smirglanjem, ali za ono sto ja imam na umu bi mi trebalo puno zgrada, sto je puno smirglanja, a sto mi nije bas zabavno - pride je i vrlo time-consuming pretpostavljam :).

Ima u klubu, ja sam video neki tiranidski teren i izgledao je fenomenalno. Jos nesto mi je pokazao, ali da me ubijes ne mogu da se setim sta. Nije bilo ovih crta. Mislim da je bio rezinski teren u pitanju - Boca je aktivan na forumu pa ce valjda videti i rasvetliti misteriju.

Za sve terene mi je bitan kvalitet. Ja volim da teren izgleda stvarno vrhunski. A na umu mi je pravljenje terena za Mordheim koji zelim da izgleda bas dobro (ne verujem da ce se to ikad nesto ozbiljno igrati, ali eto cisto ovako, za slavu :) ).

Hvala za ove ostale informacije. Samo me zgrade/tereni zanimaju. Tako nesto mislim da su mi i ostali pricali da je ispadalo po terenu: 150-300 grama.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Znas kako, ja imam neki tecni git sto sam uzeo na kupujemprodajem od nekog lika. Do jaja je jeftino bilo, i lepo popunjava rupe. Ja cu sa tim probati da prelijem ceo model i nadam se da ce to sve linije istrebiti. Druga ideja mi je da umutim poliuretanski rezin i da ga tanko nanesem cetkicom. Probacu obe ideje, pa cu videti sta bolje pali. Neki likovi kazu da mozes i naneti 5-6 slojeva prajmera i da se nece videti linije, samo treba cekati par sati izmedju svakog sloja da se lepo osusi. Ima i fora sa acetonom, a ima i masina za nekih 250 evra koja prska acetonsku paru na model i tako ga polira. Tako da imas varijanti da smanjis ili eliminises linije osim smirglanja. A cena filamenta nije problem, on je dzabe, nego rad stampaca. Za ovu malu zgradu bez krova je trebalo preko 6 sati. Za kontejner oko 5.5 sati. Moras uzeti amortizaciju u obzir.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: 3D stampan teren

Post by Hypodermic »

Ispostavilo se da na mom stampacu razlika izmedju 0.15mm i 0.2mm pravi ozbiljnu i vidno primetnu razliku u teksturi prilikom stampe, cak i na terenu. Gledajuci ove slike koje si okacio, ovako: Kontejner bi ispao marginalno bolje, kamena zgrada sa druge strane vec osetno bolje. Na ravnim povrsinama se lakse primeti.
Kazes za kontejner ti je trebalo 5 ipo sati. Ja taj specifican model jos nisam pustio u stampu, ali procena programa je bila nesto preko 12 sati (ako ne i vise) za preciznost od 0.15.

Nenade, uzmi u obzir da tiranidski teren izgleda ekstra jer tekstura dopunjuje organic dozivljaj. Kada sam stampao mehanicke neke stvari, tekstura je bila mnogo vise primetna, samo zato sto su ravne povrsine.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 3D stampan teren

Post by Dzon Vejn »

Pa ta masina za 250 evra, ako resava stvar, je potpuno isplativa. Koliko kosta sam stampac koji je dovoljno dobar za ove nase primene? I koliko sati stampe mu je garantovan vek trajanja?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Ja sam stampao remix verziju tog kontejnera koja je suplja iznutra i scale je samo 65% od originalne velicine, posto mi ne treba full velicina ( kontejner koristim za Infinity, ne 40k ). Meni je na Simplify3D pisalo da ce stampati 4 i po sata, ali sat vremena je duze stampao. Sve sto stampam traje duze nego sto program proceni. Na kojem si je stampacu stampao ? Od stampaca, velicine mlaznice, cak i slicer programa zavisi kvalitet.
Nenade, nije ta masina toliko bas dobra, gledao sam neki youtube video, zavisi od mnogo faktora njen uspeh, kakav je filament, da li si je pre toga bar malo smirglao itd. Nema idealnog resenja za linije. Osim nekog skupljeg rezinskog printera, tamo nemas problema.
Ja sam probao sa acetonom da "okupam" figuru posto sam video na youtube da to rade i rezultati su meh. Negde je ocistio linije, negde nije i onda izgleda bezveze. Lakse mi je da smirglam :-D Moj stampac se ne moze uzeti u Srbiji, mozes naruciti iz Kine i to ce te izaci sa shipping-om 500 evra + carina koliko te oguli. Ja sam narucio da stigne u Nemacku kod ujaka gde je shipping NULA i nema carine, a on mi poslao autobusom za 20 evra paket ovde. A garancije nema kod DIY kitova na dugovecnost. Mislim, ja sam dobio neki papir kao godinu dana garancije, ali ne pise na sta tacno :-D Ako hoces garanciju, imas ovlascene prodavce Wanhao stampaca mozes u Beogradu su mislim, mozes kod njih pazariti ( https://3dmarket.rs/3D/3d-stampaci/ )
Last edited by DeathJester on Mon Jan 15, 2018 9:23 am, edited 3 times in total.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
PfcParatrooper
Posts: 316
Joined: Sat Sep 08, 2012 5:27 am

Re: 3D stampan teren

Post by PfcParatrooper »

Smirglanje i spric git su najbolja metoda za uklanjanje linija stampe. Ono sa acetonom zavisi od filamenta. Postoje neki koji uopste ne reaguju na aceton.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 3D stampan teren

Post by Dzon Vejn »

Kod njih vidim samo 2 rezinska stampaca - od 50k i od 300k. Fala na ovim informacijama, razgledacu jos malo ovih dana kad budem malo vise pri vremenu.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Dimco
Posts: 94
Joined: Mon Aug 28, 2006 10:19 pm
Location: Kragujevac

Re: 3D stampan teren

Post by Dimco »

Ja na poslu imam nekoliko 3D štampača, problem je što je štampa dosta skupa, odnosno materijal je dosta skup.
Međutim danas je stigao WANHAO DUPLICATOR 7. Pola litra materijala je oko 3.500 rsd a karakteristike su više nego dobre.
Printing Technology UV Resin DLP 3D Printer
Max Printing speed 30mm/hour
Max Printable Area 120*68*200mm(L*W*H)
Resin Type 405nm UV Resin
Software Creation Workshop (radi i Creo)
Resolution 2560*1440
Accuracy Z: 0.004MM
Layer Thickness 0.035~0.5mm

Interesuje me gde mogu da nađem dobre 3D modele WWII vozila?
Brzom pretragom sam našao ovo, ali nisam oduševljen preciznošću i izborom modela:
https://www.thingiverse.com/m_bergman/designs
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Imas ovog lika, on pravi 1:100 scale modele za rezinske stampace. Ne znam koji tebi scale treba > https://www.thingiverse.com/SSBN506/about
Ne znam koliko materijala potrosi rezinski stampac za jedan tenk, ali nisam siguran da se isplati po toj ceni rezina. Ja i sa PLA stampam samo tenkove koje ne mogu kupiti u plastici od bilo kog proizvodjaca ( totalna averzija prema rezinskih/metalnim tenkovima ).
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Dimco
Posts: 94
Joined: Mon Aug 28, 2006 10:19 pm
Location: Kragujevac

Re: 3D stampan teren

Post by Dimco »

Video sam ovog lika, on u stvari radi redizajne modela od ovog lika kojeg sam ja gore linkovao. Praktično dodaje detalje na njegove modele. Treba mi 1:100 razmera, mada je to manje bitno jer veće razmere mogu da smanjim na 1:100 i da zadržim dodatne detalje jer ovaj štampač stvarno kvalitetno štampa. Tek kad odštampam nešto videću koliko troši materijala. Pošto mogu vozila da štampam šuplja sa ojačanjima unutra koja se ne vide mislim da može da se prođe sa dosta malom potrošnjom.
Imamo mi u firmi i dosta ozbiljnije štampače (da ne kažem skuplje) ali za njih materijal košta i po par stotina eura za litar. Zato i mislim da sa ovim štampačem može da bude isplativo.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: 3D stampan teren

Post by Hypodermic »

DeathJester, sorry sto tek sad odgovaram, nisam vise toliko cest ovde na forumu :)
Elem, na 100% sa 15% infill (skoro pa supalj :D) i zatvorenim vratima, Cura je procenila na 24h stampu kontejnera na 100% velicine. oko 10 sati kad ga stavim na 65% velicine (posto toliki treba i za 40k otprilike da bude :D)

Stampac koji imam je wanhao duplicator i3 plus. Isto program proceni malo manje nego sto stampacu zaista treba, tipa 5-10% dodas na procenu i to je to. I nije za 250 evra, ovaj je bio od 500 evra, kupljen bas kod tih Voxellabs. Imaju od 350 evra pa navise, uglavnom je ovaj kvalitet kao moj i Deathjesterov stampac (tj filament stampac), razlike su u volumenu koji moze da odstampa. neka veca preciznost iako je filament se dobija ovim skupljima, kao i veca brzina stampe, ali ako hoces "miniature quality" treba ti rezinski. onda ispadne kao bolji warmachine sculpt :D Ako hoces GW kvalitet... ne moze :)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 3D stampan teren

Post by Dzon Vejn »

Da li to znaci da bi za teren koji nema one linije trebao skuplji stampac (koji red velicine - posto vidim da skupljih ima od 1000 eur do 3000 eur), ili da to uopste ne moze, ili da moze i sa jeftinijim stampacem ali na sporijoj izradi?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Vise ti se isplati da kupis plastican ili MDF teren, manje ce te izaci, posto bez linija ne moze da stampa nijedan stampac. Mozda neki bas jako skup rezinski, ali ti rezinski obicno ne mogu nesto bas veliko da stampaju i jako je skupa stampa jer se nisu omasovili i rezin je mnogo skuplji nego PLA ili ABS. Znaci izbor ti je da se pomiris sa linijama ( koje se svakako ne vide sa daljine sa koje se igras bilo koje stone igre ) ili kupi GW plastican teren/FW rezinski.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Re: 3D stampan teren

Post by Hypodermic »

sama priroda i nacin 3d stampe znaci da ce linija uvek biti. mozes samo da se nadas da ce biti ultra fine, sto znaci da ti treba stampac preciznosti 0.01 i da sve vreme stampas u toj preciznosti. Koliko su precizni rezinski stampaci u skupljem opsegu (nekoliko hiljada evra i navise) ne znam, iskreno nisam trazio. Ako mi ikada bude trebala povrsina bez tih linija, necu taj model raditi 3d stampom vec cu ga vajati - ili platiti vajara ;)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Odstampao svetionik i zapoceo farbanje, ne znam sta ce mi posto mi se ne uklapa ni u jedan sistem koji igram. Kontam da cu da ga trampim/prodam.
ImageImage
Image
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
User avatar
DeathJester
Posts: 180
Joined: Thu Dec 04, 2008 9:16 pm

Re: 3D stampan teren

Post by DeathJester »

Priveo sam farbanje kule kraju, dovoljno je dobro da se stavi na sto i odmah igra neki Mordheim recimo. Cena za kulu je 3000 dinara.
Image

Taverna, samo sam je prajmovao i malo hajlajta odradio posto je stampana uglavnom belim filamentom pa se ne bi videli detalji na slici. Super detaljan model, takodje ogroman i svaki sprat je poseban Odlican za bilo kakav fantasy gejming. Cena za tavernu je 2500 dinara.
Image
Image

Ako nekoga zanima neki fantasy teren, imam maltene sve od fantasy terena sa printablescenery.com , pa se javite.
Last edited by DeathJester on Sat Jan 12, 2019 8:46 pm, edited 1 time in total.
Open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded.
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”