Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Naučite da fino ofarbate svoje figurice ili da napravite deo terena za Warhammer.

Moderators: Shunka, bojan

Post Reply
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

U postupku sam nabavljanja airbrusha.
Jos samo da se odlucim za model, i dali cu uzimati mali kompresor za sobu ili cu raditi u radionici na velikom kada mi treba.
Jel ima neko iskustva sa ovim stvarima i ovakvim nacinom farbanja figura?
Konkretno mi treba iz ciste amaterske tacke gledista, video sam sta moze sve lepo da se uradi preko airbrusha i odusevljen sam :)
Sutra idem do one farbare kod Vuka da vidim jos tamo cene airbrusha (mada 100% uzimam ove kineske sto svi preporucuju), boja i ostalih sitnica.
Ako neko ima nesto da kaze, molim vas napisite ;)
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Dual action obavezno uzmi.Single action ti ne bi ustedeo para a sa njim ne bi ni naucio dobro da radis.Za slucaj da ne znas,single action pritiskom na polugu brasha podjednako otvara dovod boje i dovod vazduha,dok dual action mozes dokom rada sam da podesavas koliki razmes boje/vazduha hoces.
Za rad brashom se preporucuje dobro provetrena prostorija zbog hemikalija koje koristis.Sa jedne strane ako si u sobi,sve ti je na dohvat ruke,ali moras da provetravas prostoriju,dok u radionici (predpostavljam da ima ventilaciju) moras da teglis sve svoje materijale sa sobom.(ili da ih drzis tamo ako ne radis cetkicom ponekad u sobi).Ako vec imas izbor licno bi ti preporucio da to radis u radionici,kako ne bi pravio buku u stanu,i sto je vaznije da ne bi drzao svu tu hemiju po sobi.
Sto se modela tice,tj velicine,sve zavisi.Cena je jedan faktor,velicina drugi,takodje bitno ti je da li ima i koliku bocu za vazduh,i koliku buku pravi.Neki kompresori imaju dodatne spravice na sebi poput filtera za vlagu i slicno.Takodje (za ovo ne znam detalje,moraces dalje da se raspitas o tome) gledaj da li je teflonski ili ne,jer jedan od njih moze lakse da se pokvari ako nema ulja u rezervoaru.
U papir coloru kod Vuka ces videti gomilu Iwata modela,svaki skuplji od prethodnog,pa posto gledas amaterski da krenes ne bi bilo lose da uzmes one preko limunda.Tamo ce te izaci mnogo jeftinije,pa i kad se pokravi/osteti uzmes jos jedan i resis stvar.Ja imam neki Vulcan,koji je nekakva americka kopija Iwate,za koji nema rezervnih delova nego lepo uzmes original,pa kad mi je pukla dizna nova me je kod Vuka kostala kao nov brash na limundu (koga tada nije ni bilo).
Cak i kao amater trebalo bi da znas razlike izmedju modela prskalica,pa ces tako vidjati gravity i bottom feed modele,sa otvorenim ili zatvorenim mesanjem,fixna ili skidajuca casica,opet tu su i materijali od kojih su brashevi pravljeni.
Gravity feed ima rezervoar za boju na vrhu ili sa strane,u njega sipas pripremljenu mesavinu boje,i sama gravitacija je unosi u prsalicu.
Bottom feed ima casicu sa donje strane (metalnu ili staklenu) iz koje kroz cevcicu vazduh izvlaci boju.
Otvoreno mesanje je kad imas 2 dizne-jedna za dovod boje,druga za vazduh sa spoljasnje strane prskalice.Lakse se cisti,redje se nalazi,primer je onaj drljavi revellov starter brush.Zatvoreno mesanje podrazumeva sve to unutar same prskalice zbog cega svaki put moras da rasklapas istu da bi je temeljno ocistio.
Fixna ili ne casica,manje vise sve jedno,sa skidajucom je lakse posle menjanja boje nju skinuti,osicstiti,dok ovaj sa fixnom opet ceo raskalpas izmedju svake boje.
Sto se materijala brasha tice,opet tu moras voditi racuna.Posle bilo kakve upotrebe moras da ga cistis temeljno kako bi ti duze trajao.Zavisno kojim bojama radis i kojim hemikalijama ga cistis moze ti biti bitno od kojih materijala je uradjen,kako se ne bi neki sitniji delovi unistili,ili zardjali.
Sto se tice rada sa svime time,imaj pri ruci prvo neke stare modele ili nesto trece na cemu bi prvo ucio kako to sve radi,jer ti to moze biti vaznije od svega gore napisanog.
Dalje uvek pre nego sto krenes da prskas svoj model,prsni malo na neku krpu ili papir da krene boja,i nikad ne pocinjes prskanje na samom modelu kako ti ne bi spricnuo boju naglo i sve upropastio,vec krenes prskanje van modela pa onda ides po njemu.Zvuci ti ovako tupavo,ali ces vec nauciti zasto je tako.
Ima po netu gomila knjiga na ovu tematiku,kao i klipova po you tubu.Preporucujem da pogledas neke od njih.
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

Hvala druze na opsirnom objasnjenju.
Definitivno uzimam dual action, i mali za kucu kompresor (klipni, bez ulja).
Posto radim sa akrilnim bojama za figure, radicu u sobi, ne verujem da pored prozora mogu mnogo da se nadisem. Nadam se :P
Nasao sam lep set sa kineskim dual action airbrush i kompresor koji cu da uzmem.
Jos samo da vidim dal da kupim boje, ili sam svoje da razredim sa vodom.
Krenuo sam da gledam po netu klipove i da citam, tako da se cujemo za par dana kada javim kako je proslo :)
Samo mi jos reci jedno: sa cim cistis air brush? znam da prvo ide sa vodom da sve izadje, ali posle dal sa alkoholom/aceton/razradnjivac?
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Dobro,uz akrilike nemas problema.Ipak pored tih boja sigurno imas neke lakove,sprejeve i slicno,pa sa time budi oprezan.
Ako imas klasicne boje koje si koristio do sada,nastavi sa njima.Kod nas ces ionako tesko naci specijalne air boje.Jedina razlika sto su vec pripremljene za upotrebu,za razliku od ovih obicnih koje moras da naucis da razredjujes dovoljno za prskanje.To ti je jedna od najvaznijih stvari koje moras da naucis da pravilno radis,i u pocetku ces se silno nervirati dok ne pogodis razmeru.Takodje racunaj neke boje su gusce od drugih,ili su samo duze stajale,pa razmera nece uvek biti bas ista.
Zavisno sta si od boja koristio,prskalicu cistis razlicitim sredstvima.Ako si radio akrilicima voda bi trebalo da bude dovoljna da ispere sve.Ostatke mozes kad ga rasklopis da ocistis acetonom recimo.Po radnjama ces vidjati kojekakve airbrush cleanere mada se ne zamaraj time.Ako radis uljanim bojama vodu ne diraj,vec ispiraj razredjivacem koji si koristio tokom rada (uljani razredjivac).Kad brush otvoris onda uzmi malo nitro razredjivaca na tufer,stapic za usi ili krpicu.

Evo ti jos jedan trik.Kad zavrsis sa ciscenjem cele sprave,a pre nego sto ga sklopis i spakujes u kutiju za taj dan,uzmi malo recimo johnsonovog bebi ulja,na malo vate kapni 2-3 kapi i iglu airbrusha celu premazi sa time.Ne da bude masna posle toga nego samo blagi sloj.To ti cuva iglu i pomaze da lakse radi (tj. klizi kroz mehanizam).
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

Ima da se kupe sve moguce boje za airbrush, iz serije vallejo air. Bas su fabricki takve da samo sipas i teras, ista cena kao i ostale. (jeste da je 230 dinara komad, al kontam uzmem osnovne i samo mesam i cepam za pocetak?)
Hvala na super savetima. :!: :!: :!:
Sutra sve kupujem, narucujem jos jedan rezervni airbrush sa ebay-a i bacam se na posao :)
Drago mi je da se jos neko bakce sa ovim \:D/
Cujemo se uskoro sa updatovima :mrgreen:
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Ha,znaci i air boje su uveli u radnju.Lepo.Inace ta radnja je mnogo dobra,imaju jako povoljne cene za boje i razne materijale,imaju bas dobar izbor maketa,i jedini su dileri Iwata delova.Jedino su brashevi i kompresori pakleno skupi.

Ja se ovim bakcem odavno,samo sam batalio maketarenje.

Evo ti jos nesto,za pocetak.Skoro svaki air brush bi trebalo da dolazi sa malim kljucicem za skidanje dizne.To kad budes radio (a radices stalno jer moras da ocistis sve) radi pazljivo,kako ne bi ostetio iglu koja je jako osetljiva.A sto se igle tice,kada skines diznu iglu izvlaci sa prednje strane,isto pazljivo.Kad je vracas posle ciscenja vracaj je kroz prednji ulaz u brash,tj u nazad,kako si je vadio.Ovo ti govorim da ne bi gurao kroz zadnji ulaz,sa vrhom igle napred koji moze tako da se osteti,savije,zaglavi,polomi..Nove igle su skupe,vrlo lako mozes da dodjes u situaciju da moras da novu uzmes,a sa tim "domacim" prskalicama nema rezervnih delova nego uzmes ceo nov.Ako ti se pak desi da ti se vrh igle savije (cak i za milimetar) nikako nemoj klestima ili nekako da pokusavas da je ispravis,nego stavi novu.Savijen vrh igle totalno remeti tok boje i vazduha pa ne mozes normalno da radis.

Srecno sa kupovinom.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

Kupiš lepo kineza, kopija Ivate naravno, koji ima top feed boje. Regulaciju pritiska vazduha, šraf sa donje stranje. Kompresor, minimum 4 litre rezervoar, pokazivač pritiska i regulator izlaznog pritiska, poželjno i unutrašnjeg, ako radiš akrilima odvlaživač nije neophodan, ako rokaš uljanim preporučuje se. Za održavanje erbraša preporučujem izopropil alkohol, kupiš litar i zaboraviš kad si ga kupio i ili Axel sgraso-žuti. Sa vremena na vreme prazniš rezervoar kompresora od kondenzovane vode. Ne preporučujem ti kupovinu kompresora kome je potrebno dopunjavati ulje ili slično. Imaj na umu da ćeš prvi erbraš relativno brzo uništiti, samu diznu ili iglu najverovatnije. Budi veoma pažljiv, OBAVEZNO je korišćenje stalka za erbraš na kome ćeš ga odlagati tokom farbanja kada ti nije u ruci, kad tad će ti pasti a to je ćao iglo i ili dizno ako padne na vrh a hoće jer je težište preporučenog modela ka vrhu.
Same boje ćeš ubrzo provaliti, počni sa ređim mešavinama pa ćeš skontati odnos viskoznosti i gustine tečnosti naspram pritiska a u odnosu na udaljenost od modela da bi rezultat bio ono što hoćeš. U principu nije loše dodati jednu kap običnog alkohola u rezervoar boje da bi ti se sporije skorila na igli. Samu diznu ne zateži previše, nađi optimalno zatezanje i drži ga se ko pijan plota.

I najvažnije, srećno. Verujem da nećeš zažaliti kupovinu prskalice.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

E da, ispravljanje igle, odnosno da se nadovežem na prethodni post. Ne očajavaj, doduše kad se jednom iskrivi ili istupi nikada je nećeš vratiti u prethodno stanje. Ipak, postoji prva pomoć. Igla se ne ispravlja savijanjem. Uhvatiš vrh jačom pincetom ili slabijim klještima, lagano stisneš i izvljačiš iglu od klješta, ponoviti x na enti puta i igla će biti, koliko toliko prava, dovoljno da završiš posao i slično. Malko krivom iglom možeš da radiš al će mlaz da baca u stranu savijenosti i otisak neće biti krug nego elipsa imaj to na umu zbog kompenzovanja poteza.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

Hvala puno na savetima.
Pasce kinez dual action i mali kompresor od 40psi, sa promenjivim izlaznim pritiskom, bez zamene ulja.:)
Kasnije danas idem po ostale sitnice, od boja do opreme za odrzavanje :)
Postujem slicice uvece :)
User avatar
Hertz
Posts: 548
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:01 pm

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by Hertz »

Preporučujem ti da posetiš prodavnicu Aleksandar kozmetiks u Novom Sadu ili njihov sajt ako ti je daleko da ideš tamo. Prodaju robu (pištolje i svu prateću opremu i rezervne delove) i preko interneta a cene su im vrlo dobre. Imaš i rezervne dizne i igle raznih veličina i to za oko 300 din po komadu! Nemoj da se mučiš da ih ispravljaš ;)
Image
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

E da, radni pritisak. Nemoj da preteruješ. Ja podesim komresor na 6 bar-a a na erbrašu mu smanjim pritisak odnosno povećam do maks. 6 kad zatreba. Za sitne stvari, akrilne boje i gustinu koja je za nijansu gušća od mleka trebalo bi da ti fercera na 1,5 do 3 bara izlazni pritisak iz erbraša. Što manji pritisak manje boje izlazi iz prskalice, finija je kontrola i tanja je linija.
Erbraš ti nikada nije usmeren u jedno mesto, uvek je u pokretu kad nanosiš boju. Ovaj deo se stiče vežbom.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

User Deka mi je vec rekao podosta o svemu, a medju ostalog i za tu prodavnicu.
Definitivno cu od njih da uzmem jos jedan airbrush, 0.20mm za rezervu, kao i delove da odmah imam, postolje tj drzac za airbrush, i opremu za ciscenje.
Danas sam uzeo Air boje, thinner i cleaner.
Uskoro se bacam na prvo zezanje sa airbrushom pa javljam utiske ;)
User avatar
igor
Mental midžit
Posts: 771
Joined: Thu Aug 14, 2003 12:21 am
Location: Pancevo

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by igor »

Mali uptade: Probao sam da farbam :)
Zrtve su bila 3 minijature konja. :lol:
Deluje okej. Mnogo je teze naci odgovarajuci odnos boja/pritisak/stisak/daljina itd nego sto sam mislio. :( Kao i samo upavljanje brushom, ali sam polako skontao.
Dok npr samo rasklapanja brusha i ciscenje je proteklo mnoogo lakse nego sto sam mislio. Tu sam se bojao da nesto ne sjebem.
Sve u svemu okej pocetak, jedno 2h sam se cimao dok nisam sve sredio, ali samo farbanje figura ide dosta brzo - sto me je jako obradovalo.
Mnogo blizu drzim verovatno brush, pa sam smanjio pritisak. Nekako na vecu razdaljinu mi nije to to :P
Sve nove figure nameravam da bojim undercoat i vece povrsine sa brushom- mnogo brzo ide.
Pokusao sam koristiti obicne akrilne boje, ali nisam uspeo naci odgovarajuci odnos boja/voda/razredjivac. Na to cu se baciti ovih dana.
Kopresor dobro radi, ne greje se puno i nije toliko puno glasan.
Jedno pitanje: kako mutite boje, npr hocu za nijansu svetliji boju- jel samo dodate u pot malo i promesate sa cetkicom unutar ili?
Pisem kasnije kada uradim nesto znacajnije :wink:
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

igor wrote: Jedno pitanje: kako mutite boje, npr hocu za nijansu svetliji boju- jel samo dodate u pot malo i promesate sa cetkicom unutar ili?
Ne bih ti preporucio da to radis direktno u rezervoaru,jer tu novu nijansu moras da dobro izmesas,dodatno razredis,kao i da isperes prethodnu nijansu boje iz prskalice.Najbolje je da iz rezervoara prespes ostatak boje u nesto (casu plasticnu,paletu sa udubljenjima za mesanje boje i sl),tu napravis nijansu koja ti odgovara pa je prespes nazad u prskalicu.

Nije potrebno temeljno ciscenje ako ovo radis,dovoljno je samo da isperes prethodnu boju kako ti se ta nijansa ne bi pomesala sa novom.
User avatar
milos
Posts: 90
Joined: Sun Oct 16, 2005 5:12 pm
Location: In a galaxy far away

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by milos »

E ljudi zanima me da li je moguce farbati human-size modele za WH sa airbrush? Posto se vec duze vreme lozim da pazarim jedan vise kao zanimaciju, nego kao potrebni alat za farbanje.

Nekako imam utisak da je airbrush vise za velike povrsine, ili za nanosenje osnovne boje...
Da li bi mogao da ofarbam recimo jedinicu gulova samo koristeci airbrush, ili mi je pametnije da se drzim cetkice kao i do sada?
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Naravno da je moguce.Ali posto hoces da koristis prskalicu kao zanimaciju a ne ozbiljan alat onda se bolje drzi cetkice.Ustedeces pare.
Istina da je AB mahom za vece povrsine i osnovne boje.Kvalitetniji AB moze i po manjm povrsinama lako da radi,ali za farbanje prosecnog cike u wh moras da upoznas i neke dodatne tehnike koje inace ne bi koristio,plus ne gine ti cetkica za neke stvari.
Znaci,mozes undercoat,mozes osnovne boje (trebace ti nesto za maskiranje modela,traka ili tecni maskol ili nesto slicno),NMM na oruziju isto na maskiranje,i eventualno neki lagani hajlajt po delovima koji su vise izlozeni svetlu.
Ne znam kako ti inace radis gulove ali mi se cini da bi ti AB ovde znacio samo za osnovnu boju i nista vise.Ako ti to nesto znaci da bi dao 100+ eura za celu pricu,mozda se ipak drzi cetkice za sad.
User avatar
milos
Posts: 90
Joined: Sun Oct 16, 2005 5:12 pm
Location: In a galaxy far away

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by milos »

Tako sam i mislio, da odradim sa AB vece povrsine, pa da posle sa cetkicom odradim detalje.
Kontao sam da bi bi pored farbanja WH-a crtkao jos po nesto sa strane, ali ako mogu i WH, to mi je samo razlog vise da pazarim :D
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Ako imas love i prostora svakako je dobra investicija.
User avatar
milos
Posts: 90
Joined: Sun Oct 16, 2005 5:12 pm
Location: In a galaxy far away

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by milos »

Airbrush bi pozajmio od ortaka, tako da bi samo kompresor uzimao, pa bi me izaslo nesto jeftinije...

Hvala na informacijama u svakom slucaju :)
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Nema na cemu,i srecan rad!
User avatar
deka
Medved ili Jeti? Odlučite sami.
Posts: 1116
Joined: Thu Feb 24, 2005 3:55 pm

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by deka »

milos wrote:Airbrush bi pozajmio od ortaka, tako da bi samo kompresor uzimao, pa bi me izaslo nesto jeftinije...
S' obzirom da je kompresor 12K+, a pištolj možeš da nađeš od nekih 900 dinara, ušteda ti i nije neka...

Kad već daš 12K+ dinara za kompresor, dodaj i 2K za pištolj...

Ako ćeš nešto da pozajmljuješ pozajmi kompresor, a pištolj kupi, jer je verovatnoća da ćeš nešto sj***ti veća kod pištolja, nego kod kompresora...
Image Image
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

Airbraš. barem kineski je potrošna roba, kompresor je najveća investicija. Osim ako se isprsiš dvesta plus eura za Ivatu. Doduše to znači da ćeš kupovati bolje boje za prskalici, itd, itd...
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Evo u m hobiju na nbgd su kompresori oko 12k dok prskalice (kineske) idu od 790din do 5k+ za neki model sa gomilom dodataka.
Najbolje je da pitas tog drugara da neki dan dodjes da isprobas sve to kod njega,i da ti pokaze kako sve funkcionise,da ga ne bi zajmio pa da nesto krene po zlu.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

Kad ti kinez od dve hiljade rikne lako ćeš ga zameniti. Kad premine kinez od stotinak eura to je druga pesma. Naravoučenije, ne štedite na kompresorima
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by meloras »

Na kompresoru bas i ne mozes da ustedis jer su manje vise svi iste (ili priblizne) cene.Jedino ako kupis polovan ili sam sklapas,mada ni tu ne bi prosao mnogo jeftinije.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Farbanje figura sa airbrushom - iskustva?

Post by opsidiannight »

Osim ako se odlučiš za ''uradi sam'' varijantu te prenamenuješ motor od frižidera.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
Post Reply

Return to “Kreativna sekcija”