Pirate wargame WIP

Poruke vezane za ostale igre koje su zastupljene u klubu Zmaj.

Moderators: žubor, mladjano bugarce, Zekina banda

Post Reply
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Pirate wargame WIP

Post by Rover »

Resio sam da se bacim ponovo na pravljenje igre sa minijaturama koju sam odavno zamislio.. U pitanju je pirate based skirmish, sa varijantom kampanje/napredovanja kao u mordhaimu/nekromundi/gorka-morki.
E sad pitanje: koji sistem kockica koristiti? sto se tice price i osnova to razradjujem polako, ali sistem kockica mi je prilicno bitan, a nisam siguran sta cu koristiti. Koja su vasa misljenja/iskustva?
D6 mi deluje previse jednostavno, i mozda previse random, 2d6 mi deluje bolje, zato sto postoji mogucnost proseka. D10 mi deluje jednako random kao d6, d20 deluje ok, mada mozda preveliki range(tj onda bi mogla varijanta kao u infinitiju target number i manje).
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pirate wargame WIP

Post by Dzon Vejn »

Da bi dobio odgovor na to, trebas da postavis sebi neka pitanja:
1) koliki "step" randoma zelis? D6 = 16.67%, d10 = 10%, d20 = 5%
2) da li zelis da bude single / double / triple ili koliko vec kockica koje odlucuju o ishodu
3) da li zelis da uvedes mehaniku koja eliminise ekstreme (re-roll / ignore first / ignore nesto / ....)

Time ces dobiti odgovor na to pitanje ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Pirate wargame WIP

Post by joggy »

moji favoriti bi bili d100, d20, 2d6, tim redosledom
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Pirate wargame WIP

Post by Rover »

U principu pitanje je bilo bas sto joggy rece, koji su vasi favoriti, tj sta vama najvise odgovara, ne kolko procenata srece ja zelim ;). d100 je meni najbolje za frp sistem, ali mislim da je mozda malo prekompleksno za wargame(to bi znacilo da karakteristike treba da budu procentualne, sto mi se cini da otezava stvari).
Naglasicu da su u pitanju bande od 3-10(max 15 u ekstremnim slucajevima) modela, tako da u sustini nema bulk rolova. Takodje, postojace reakcija na akciju u vidu rola.
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pirate wargame WIP

Post by Dzon Vejn »

U principu ono sto se meni do sada nije svidelo u skirmish igrama koje sam igrao (necromunda, mordheim, pa i warmahordes), jesu ti ekstremni rollovi, uz mali broj rolova. Ja bih shodno tome uvek preporucio da (ne)uspeh ne zavisi od 1 kockice, nego da se baca vise od 1 kockice, kao i da postoji mogucnost nekog re-rolla (nesto kao u blood bowlu), cime se dalje smanjuju ekstremi. Ako imas u planu neke povrede, razmisli o uvodjenju nekog vida apotekara (opet, nesto slicno kao u BB). Kombinacijom ta dva znatno ces smanjiti sansu za "6-6-6-1: haha, tvoj heavy je mrtav, napravi novu bandu" situaciju, nakon prve partije.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Pirate wargame WIP

Post by Histericni Istoricar »

Damjane ja bih ti za malu igru preporucio 2d6+skill i naravno neku mehaniku sejva.

Nenade iskreno mislim da igre koji si nabrojao nisu za tebe, nemoj me pogresno shvatiti znamo se dovoljno dugo, ja cu se igrati sa tobom uvek jer mi je zabavno, ali ti si navikao da za svaki potez racunas sto i jedan faktor i na osnovu toga igras. Naravno ja cu ti uvek zbog toga dupe pomerati. U malim igrama za takav stav mesta nema.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Pirate wargame WIP

Post by Dzon Vejn »

U slucaju necromunde i mordheima - da, zato i kazem sta mi se tu nije dopalo ;) (meni licno - sto ne znaci da nece biti drugih kojima ce se to bas svideti).

Za BB i warmahordes mislim da poprilicno gresis.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Pirate wargame WIP

Post by Histericni Istoricar »

Nisam obratio paznju sta si sve naveo, videh Nekromundu i Morendhajm, a ucinilo mi se da si napisao i Infiniti.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Pirate wargame WIP

Post by Awakened »

Rover wrote: D6 mi deluje previse jednostavno, i mozda previse random, 2d6 mi deluje bolje, zato sto postoji mogucnost proseka. D10 mi deluje jednako random kao d6, d20 deluje ok, mada mozda preveliki range(tj onda bi mogla varijanta kao u infinitiju target number i manje).
E jednostavnog li pitanja :)

Linearni sistemi (d6, d10, d20) su podjednako random, jer svaki broj ima podjednake sanse da se dobije. Jedina razlika je u tome da li ce se ta sansa povecavati/smanjivati u koracima od po 16.67% (K6), 12.5% (K8), 10% (K10) ili 5% (K20). U njemu ces lako odrediti verovatnocu uspeha, i lako ces raditi sa modifajerima, jer ce svaki +1 znaciti +1 na kockici.

E sada, sistemi sa belovom krivom (2K6) su predvidljiviji. Verovatnoca da ces dobiti odredjeni broj se teze racuna, ali nesto osnovno poput 2d6 ili 3d6 je dobro pokriveno i tabele mozes naci online, tako da to nije problem. Sa druge strane, uticaj modifajera je promenljiv i zavisi od rezultata koji ti treba. Npr, +2 na rol ti mnogo vise znaci ako ti je osnova za uspeh 7 (onda treba da bacis 5, sto je oho dobro) nego ako ti je osnova za uspeh 2 (onda treba da bacis 4 - sto isti modifajer pretvara u "u je a je"). Takodje, kumulativni modifajeri su manje interesantni, jer svakih sledeci +1 proizvodi manje efekata...

Moja preporuka je da ako hoces da ti sistem ima dosta modifajera, i da se igraci trude da ih kroz igru skupe sve vise zadrzis na jednoj kocki, eventualno blago modifikujes rast verovatnoce kao u WH-u. Ako neces da se igraci mnogo fokusiraju na modifajere, onda idi na 2d6.
User avatar
Minja
Posts: 324
Joined: Fri Sep 09, 2005 12:56 am
Location: Warp 665-667

Re: Pirate wargame WIP

Post by Minja »

Ako zelis da uklonis cesce ekstreme, mozes da koristis i kocke gde ces pojacati srednje vrednosti. Recimo d8 koja ce da glumi d6, a gde ce da budu duplirane trojka i cetvorka ili slicno...Takav sistem se vec koristi u nekim igrama.
Arrogance, my friend, arrogance! :-)
User avatar
Homer
Posts: 369
Joined: Sat Oct 14, 2006 1:00 pm

Re: Pirate wargame WIP

Post by Homer »

A mozes probati sa sledecim:

Atribut karaktera odredjuje broj d6 koji se baca, dok skil dodaje bonus.
Za svaki najveci broj koji se javi na vise od jedne kocke dodajes +1 na vrednost, dakle ne sabiras kocke.
Npr:
DC=9, prolazis na 9+
Att=4
skil=3
Roll:5,5,2,3
Skor:5+1(jer ima dve 5)+3(skil)=9

Ovo je inace sistem koji se koristi u Cadwalon FRP-u i cini mi se sasvim ok.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Pirate wargame WIP

Post by Awakened »

A da li si razmisljao da koristis neke kocke koje se rijetko koriste, kao sto su K1000, K10000 ili K1000000? :)
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Pirate wargame WIP

Post by Rover »

@awakened razmisljao sam se o K6666 ;)

@homer to je manje vise tipican dice pool, tj bacas xkockica, i onda gledas broj uspeha/najveci broj, sa dodatkom ovog da se najveci brojevi sabiraju.

za sada mi je najpribliznija 2d6, videcu da probam ili to, ili d10
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
Surfer
Posts: 107
Joined: Fri Jul 10, 2009 9:52 pm

Re: Pirate wargame WIP

Post by Surfer »

Moj glas ide za 2d6+odredjeni broj rerolova koje svaki model ima. Mozes ih nazvati epic poenima ili luck-om figure. Mada bilo bi dobro ako planiras da bude igra sa malim brojem minijatura da postoji neka vrsta mikromenadzmenta u combatu, kao u Confrontationu, da mozes da stavljas kockice u napad i/ili odbranu. Kod vecine igara tog tipa mi se ne svidja sto ne mozes da biras taktiku koju bi model koristio. Recimo jeftiniji model samo pokusava da se odbrani od jaceg, dok ostatak bande ne pristigne u pomoc. Dodalo bi novu dimenziju cc-u. Kao i neku vrstu fatigue poena koje modeli mogu da trose za dodatno kretanje i/ili napad, sto bi dalo odredjenu vrstu resource managementa.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Re: Pirate wargame WIP

Post by Rover »

U planu su mi action points, koji se mogu ostavljati za odbranu, ili reaktivno pomeranje..
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
Post Reply

Return to “Ostale igre & Razno”