Age of dogfights WW1

Poruke vezane za ostale igre koje su zastupljene u klubu Zmaj.

Moderators: žubor, mladjano bugarce, Zekina banda

Post Reply
User avatar
meloras
Posts: 723
Joined: Sat Oct 18, 2003 1:20 pm
Location: Novi Beograd

Age of dogfights WW1

Post by meloras »

Pre par nedelja sam naleteo na interesantan Kickstarter.WW1 avioni,nešto izmedju igre minijaturama i klasičnog boardgamea sa piklićima na tabli. Izdavac Forsage games Serbia.U sred Beograda.Nabavim osnovnu igru i prve tri ekspanzije,rekoh možda je to ww1 igra kakvu čekam godinama.Postoje jos ekspanzija za Otomansko carstvo, i za 1920,njih planiram naknadno da nabavim.
Osnovna kutija je krcata sadržajem.Ekspanzije su malo opuštenije po tom pitanju.Po otvaranju prva reakcija je "Stikeri???".Da,igra poseduje veliki broj stikera (ne dekala,da ne bude zabune) za sve letelice,kocke,kutijice za pakovanje iz ekspanzija,stalke za visinu,oblake itd.Sa jedne strane nismo navikli na ovako nesto,prosečan igrac hoce da igra igru cim je izvadi iz kutije.Treba zapravo dosta vremena da se sve pripremi,par sati sigurno,ali dobra vest za nestrpljive minimum koliko treba da se provoza par partija moze da se pripremi za par minuta pa posle lagano.Ima i uputstvo za sastavljanje/odvajanje odredjenih komponenti,savetujem da se pročita pre diranja bilo cega.Sa druge strane to je očigledna i namerna odluka da bi se konačna cena drzala sto nižom.

Glavna igra dolazi sa Nemačkom,Francuskom,i Engleskom,u ekspanzijama ima jos Amerike,Kanade,Japana,Rusije,Austrougarske,Bugarske,Turaka,Kraljevine Srbije i Italije.
Nalepnice su sve odličnog kvaliteta. Meni se desilo da sam brzopleto zalepio par na pogresna postolja,lagano se odvajaju i stavljaju na pravo mesto,bez ikakvih problema,ništa se nije pocepalo,zgužvalo i td.Baze na koje se lepe su blago vece,za oko 1mm sa svake strane pa imajte to na umu pri lepljenju.

Sami modeli aviona i kasnije balona i dirižabla iz ekspanzija imaju lepu grafiku na sebi.Pozadina je u nekoj neutralnoj boji oblaka pa se uklapa fino sa tablom za igru.Letelice su crtane u skali od 2mm,za one koji su mislili da zamene pikliće sa modelima aviona.Meni se licno dopada ta skala,dovoljno je malo da na tabli može komotno da se vrti svašta a da ne daje utisak prezagušenosti.Na piklićima ima dovoljno mesta za dodatne podatke poput numeričke identifikacije,brzine,agilnosti,tipa naoružanja,maksimalne visine,specijalnih pravila i sl.Ne sadrže ime ni tip aviona,za to pogledati komandni panel.

Komandni paneli prate 2 ili 3 letelice,uvek istog tipa,sa dodatnim podacima o letelici,kao i trekeru za municiju za svako oružije,bombama,filmu za kameru,stanju motora.Sadrže dodatno i godinu kad se konkretni model pojavio kao i poene (bombarderi imaju poene kad nose bombe i kad ih ispuste).Numeracija svake letelice je sjajan potez koji olakšava praćenje čak i kada igrač upravlja sa 6 identičnih tipova letelice.Takodje numerički broj je za svaku naciju u igri uradjen u drugačijem stilu za one koji imaju problema sa rondelama na slici.
Plasticne hexagonalne komponente dolaze u crnoj,beloj i polu prozirnoj varijanti.Crna je namenjena za letelice sila Osovine, bela za Antantu a poluprozirna su za postolja svih modela.Krupnije letelice idu prvo na tanji plasticni deo pravljen u obliku kakav je stiker te letelice pa se to kaci na ovo hexagonalno postolje.Uz igru se dobije komad trake za povezivanje tih komponenti,super lepak radi posao isto.Takodje plasticni su i slajderi za municiju i stanje motora.

Uz igru se dobije i nekoliko komada film folije u raznim oblicima,u tamno sivoj i zelenoj boji,opet za jedni i drugu stranu.Ti delovi služe za označavanje meta za bombardovanje ili fotografisanje u igri,kako kopnenih tako i pomorskih.U dodacima su takvi delovi namenjeni za zone dejstvovanja protiv-vazdušne odbrane.Oblaci su od polu providne plastike raznih oblika,za njih postoje i stikeri za visinu kako bi se znalo kada avion ide kroz oblak a kada ide iznad njega.Najmanja visina svih je 1 tako da nema leta ispod oblaka.
Kutije za komponente idu uz igru kao i uz ekspanzije.Ideja je da se komponente svake ekspanzije drže zasebno.Lišno nisam navikao na to,ja sam moje sortirao u drvenu kutiju sa pregradama.Alternativno igra daje dovoljno zip kesica za pakovanje i na taj način.
Mapa je oko 70x63cm,lepo paše na neki manji stočić za igru,ne treba velika tabla.Dvostrana,jedna strana kopnena,druga pomorska.Dolazi u 3 preklapajuca dela.Grafika je blago zamućena da dočara šta pilot na toj visini može da raspozna.Bilo bi interesantno ako bi se pojavile dodatne mape sa rovovima,snegom i sl,ali to već zavisi od uspeha igre.

Pravila su koncizna,sa dosta vizuelnih prikaza i objašnjenja.15 strana nije mnogo kakve igre znaju da budu.Svaka oblast sadrži i po neki istorijski podatak.Glavna ekspanzija sadrzi dodatna pravila za razne balone,dirižable,protiv-avionske mreže i sl.Terminologija je adekvatna da objasni sta treba.Prijatno iznenadjenje je sta pravila sve zapravo pokrivaju od nekoliko vrsta naoružanja,bombardovanja,izvidjanja,torpedovanja,protiv-vazdušne odbrane,balona,žiroskopskog efekta motora,efekat sunca i vetra,zaglavljivanja mitraljeza,gomile vazdušnih vratolomija...
Mehanika igre koristi originalni sistem trouglova koji omogućuje avionima da se lako kreću po mapi bez potrebe za karticama,skriptovanim manevrima ili nekim prekomplikovanim praćenjem iz poteza u potez kroz beleženje u svesku.Na tabli nema nikakvih markera tokom igre osim za bačene bombe.Avioni idu od tačke do tačke prateći linije trouglova,tj pravo napred,ili za 60 stepeni levo ili desno.Onoliko tačaka kolika je brzina (koja se moze modifikovati na različite načine,upotrebom plave kocke za random modifikaciju,ili zelene kocke za lovce koja daje veci pomak ali vremenom oštećuje motor,razni manevri troše brzinu,propinjanje je umanjuje,poniranje je uvećava i sl).Neke letelice imaju ograničeni radius okretanja (teški bombarderi ili ko god se kretao bar 10 tačaka),ostali se okreću onoliko koliko im daje agilnost.Sve ovo je donekle drugačije pri izvodjenju vratolomija.Nema sudaranja,ali se moze prelaziti "kroz" model ako nisu na istoj visini,takodje ima i zaustavljanja u istom polju,opet na različitim visinama.Na kraju aktivacije avion se može nagnuti na gore ili na dole sto označava nameru na početku sledeće aktivacije da promeni visinu.Vizuelno lepo izgleda na tabli,ozbirom da čak i sa minijaturama tako nesto nije moguće bez sopstvenih modifikacija magnetima,a o igrama sa piklićima da ne govorimo.Autor je pominjao da su imali plan da se naginju i na levo i desno no ne deluje kao da fali u igri.
Pucanje se radi sa distance 1,2 ili 3 tačke od protivnika,zavisno od naoružanja.Opet zavisno od ugla napada koristiće se odredjena tabela na kojoj se baca 2d6 sa nekim modifajerima (npr +1 ako puca 2 mitraljeza,+2 ako su 3 i sl).Ovde dolaze do izrazaja piloti početnici i asovi.Rezultat može biti zaglavljeni mitraljez,promašaj,oštećenje ili uništen protivnik.Oštećenje onda povlači bacanje druge kocke koja daje rezultate tipa oštećena krila,rep,motor ili oružije,svako sa svojim efektom.Prvo sledeće oštećenje bilo koje vrste nakon prvog obara avion automatski.Oštećenja prate markeri,namenjeni da se stave na sam avion.Licno mi se ne svidja kako to izgleda,ali srećom mogu isto tako da se stave ispod postolja jer imaju ćoškiće koji vire da budu primetni tokom igre.Pucanje na balone i dirižable je nesto drugačije,ima zasebnu tabelu uz obavezan zaokret da se izbegne eksplozija pri uništenju.Igra nema anti balon rakete ni zapaljivu municiju,ali ne stiče se utisak kao da fale.Protiv-vazdušna odbrana je opasna,ali gubi dosta snage što je avion na većoj visini do odredjenog limita kad više nema domet.Postoji i pravilo da ukoliko se od pozadi gadja a promaši ili se samo ošteti protivnik moze u toj aktivaciji da puca ponovo sa znatno povećanom šansom da se zaglavi mitraljez.Čini se kao da je mozda oštećenje motora moglo da bude praćeno nekim dimom koji bi npr sprečavao to produženo pucanje od pozadi.

Scenarija ima raznih,simetričnih i asimetričnih.Svaki ima neko objašnjenje šta se tu dešava pre početka.Obzirom da svi avioni imaju godinu proizvodnje i poene lako je napraviti svoje scenarije ili modifikovati postojeće.Jedan scenario obuhvata duplu mapu (dopunska mapa se prodaje kao još jedan dodatak).Uz igru se dobijaju i solo pravila.

Ja vec radim na kućnim pravilima za kampanju sa par dodatnih tabela za asove,koja dozvoljavaju praćenje oborenih aviona izmedju više partija.Biće i tabela za obaranje aviona da se vidi da li je pilot spustio negde avion,da li se srušio negde,da li je zarobljen,ranjen ili je jednostavno poginuo.Pored toga planiram pravila za noćne napade,napade kopnenih ciljeva od strane lovaca mitraljezima,sletanje i ponovno uzletanje sa ciljem opravke i dopune municije.Velika (dupla) mapa može lako da prodje za neku poznatiju bitku iz tog perioda,gde bi se upotrebom komponenti koje vec idu uz igru mogli prikazati pešadijski juriši iz rovova,tenkovi,artiljerijski položaj,sve u cilju da se da još neka meta za gadjanje,čak sa mogućnošću da se ovi elementi pomeraju za po jednu tačku pravo napred u svakom potezu kako bi bili teža meta.

Igra je vrlo prijatno iznenadjenje.Pokriva skoro sve sto prosečan igrač traži u igrama ovog tipa,sa pravilima koja su dovoljno jednostavna a da pritom izgleda atraktivno.Meni je licno ovo postalo omiljena ww1 igra aviona.

Autor je najavio ww2 verziju koja ce takodje pokrivati i naše avione kao i partizane.Kikstarter za to krece vrlo uskoro.Nakon ww2 u planu su rani mlaznjaci,pa nakon toga i finalna varijanta sa aktuelnim mlaznjacima,stealthovima i sl.Ja sam zagrejan za sve te varijante jer obožavam ovu tematiku.Da li će se igra raširiti i kod nas ostaje još da se vidi.

https://boardgamegeek.com/boardgame/308 ... fights-ww1
Post Reply

Return to “Ostale igre & Razno”