Claustrophobia

Poruke vezane za ostale igre koje su zastupljene u klubu Zmaj.

Moderators: žubor, mladjano bugarce, Zekina banda

Post Reply
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Claustrophobia

Post by Bathory »

Evo, uzesmo Zeljko i ja ovu igricu pre neki dan pa da napisem par komentara:

Radi se o igri za 2 igraca, na ,modularnoj tile tabli, smestenoj u Hell Dorado svet. Grupa zatvorenika predvodjena svestenikom, redeemerom, ima zadatak da ocisti od demona katakombe ispod Jerusalima.

Igra je veoma lepo dizajnirana, tile-ovi su lepo nacrtani, kvalitet tokena je dobar i sto je najbitnije, igra ima mozda najbolje prepainted figure koje sam ja do sad video. Farbanje je korektno, ali su figure stvarno dobre. Znaci nisu Cing i Cang u rudniku na severu Kine u slobodno vreme pravili coveculjke, nego su se francuzi, kreatori igre, stvarno potrudili po tom pitanju.

Sto se tice samih pravila, i mehanike same igre, jedan igrac vodi humane, koji mahom imaju neki cilj u svakom scenariju, a drugi igrac demone koji treba da sprece humane u tome. Malo me podseca na legendarnu PC igru Dungeon keeper. Human ima 5 modela, redeemera -klasicnog klerika, 2 bodigard zatvorenika (jaki i spori) i 2 laksa koja vise sluze za istrazivanje dungeona. Demonaki igrac ima glavnog demona i 11 troglodita. Demon je razliciti za svaki scenario, a trogloditi su uvek istih karakteristika, slabiji su i moze ih biti beskonacno mnogo( tj. maksimalno 11)...

Mehanika igre je sledeca: human otvara tileove gde vecina istih ima neke efekte kao sto su blago, zamke, itd, i tako se polako stvara dungeon. Na tom putu demonu je cilj da ometa i ako moze pobije celu human ekipu. Opis je zasnovan na odigranom jednom scenariju, ali je poenta svih scenarija slicna. Svaki model ima 3 stata, movement, combati i defense. Demonski igrac ima fiksne statove za glavnog demona i troglodite, a statovi human ekipe variraju, sto predstavlja zanimljivu novinu. To znaci da human baca pre svakog kruga kockica (d6) koliko ima zivih modela i onda svaki model dobije jednu od kockica koja odgovara nekom stat linu modela. E sad, svaki model ima 6 stat lineova. Medjutim frka nastaje kada human popije ranu tj hit, jel se za svaku ranu jedan stat line ukida tako da se suzava mogucnost odabira statova. Mozda deluje malo nejasno ali je u praksi veoma lako i zanimljivo posto pred svaki krug human mora da dobro razmisli kako ce da rasporedi stavoe figura i za sta ce svaka da koristi (za tucu, blokiranje tunela, istrazivanje, itd)

Primer statova je npr 1-3-4, gde je 1 movement, tj figura se pomera za 1 tile, 3 je broj napada a 4 defense, tj broj koji neprijatelj mora da dobije da bi naneo ranu modelu.

Npr Trogloditi su svi 1-1-3,sa jednom ranom, tako da humanu treba jedan roll od 3+ da bi ga ubio.

Tako da sa jedne strane imamo Humana koji svaki krug ima resource managment u vidu rasporeda statova u zavisnosti od situacije, a Demon s druge strane, iako ima fiksne statove modela ima izbor od nekih 10+ akcija koje su mu na raspolaganju a moze ih odigrati u zavisnosti od rolla koji dobije na 3d6. Akcije su npr, kupovina jedinica, dodatni movement, odbrana, pojavljivanje na neocekivanim lokacijama, itd.
Pored toga postoje i event kartice za oba igraca kao i predmeti i specijalni abilitiji.

Igra traje nekih 30-40 minuta i dosta je ujednacena.

Sve u svemu, odlican vizuelni dojam, veoma dobra i jednostavna pravila i relativna kratko trajanje partija predstavljaju toplu preporuku za ljubitelje ovakih igara. Cak smo se i ja i Zeljko slozili da je igra odlicna bez nekih vecih mana. Jedina bi mana bila mozda ogranicenost modela i tileova, ali ako se igra bude dobro prodavala, mogu se verovatno ocekivati i ekspanzije.
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Claustrophobia

Post by Dzon Vejn »

Znaci vratio si se sa letovanja :D. Pogledaj i twilight struggle, cini mi se da je bas bas dobar ;). Nikola i ja smo ga malo probali, ali ne odigrasmo do kraja. Mislim da je igra bas dobra, posebno ako se igra preko kompa, jer onda nemas preracunavanje, mozes da snimis igru, itd. I pogledaj i PC igru tenkice (u kompjuterskim igrama), mada znam da ne voles PC igrice, ali probaj ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: Claustrophobia

Post by Bathory »

tu sam ja vec neko vreme, nego sam zavrsavao Dragonage :) . Twilight struggle smo gledali Zeljko i ja jos ranije, ali nekako nam se ne igra preko vassala. Za tenkice samo cekam da mi udele sifru, a Zeljko je vec dogurao do 2 nivoa sa svim vozilima... :)
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Claustrophobia

Post by Dzon Vejn »

Klik ovde: http://www.mmo-base.com/world-of-tanks- ... su-up/4336
Klik na link "sistema"
Trazice ti registraciju, registruj se (moras u sifri da imas malo, veliko slovo i broj i preko 8 karaktera - potrudi se da zapamtis sifru)
Ulogujes se
Trazis kljuc
copy-paste negde da ti se ne zabaguje nesto slucajno pa da izgubis kljuc
Opet klik na http://www.mmo-base.com/world-of-tanks- ... su-up/4336
Klik na link "registrirajte se"
Prati sta ti pise (ista pravila za sifru - nemoj je zaboraviti samo, najbolje na oba mesta da koristis istu)
Igraj se ;)

Da me zena sinoc nije uhvatila za usi i odvukla na spavanje, sad bih vec vozio stuga i leoparda :D (tier 5 i 4). Zato cim dodjem kuci - palim motore :D.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Bathory
Posts: 786
Joined: Thu Jan 22, 2004 10:15 am

Re: Claustrophobia

Post by Bathory »

ah, hvala na uputstvima..

skida se igrica na poslu, kod kuce je vec skinuta....

brrrrm,brrrrmmm...... :)
Image
User avatar
slobodanns
Posts: 85
Joined: Wed Sep 06, 2006 5:38 pm

Re: Claustrophobia

Post by slobodanns »

Mene ova igra veoma zanima, pa me zanima ima li jos neko nesto da prokomentarise? Video sam da je izasla i exp, pa se nadam da vredi tih novaca...
User avatar
Dorian
Posts: 203
Joined: Wed Mar 26, 2008 7:35 pm

Re: Claustrophobia

Post by Dorian »

Ova igra mi je vec neko vreme omiljena igra na tabli i mogu je iskreno preporuciti.
Bathory je opisao u kratkim crtama osnovnu igru, a ja bih samo dopunio da ce se igraci Space Hulka i Lost Patrola vrlo brzo snaci, jer su pravila slicna.

Ekspanzija vredi svaku paru. Ne menja osnovna pravila igre vec je samo obogacuje sadrzajem.
Ljudi dobijaju Sikarije - ratnice koje mogu konfigurisati razlicitim talentima. Demoni dobijaju Hellhounde - snazne demone koji su relativno jeftini, ali i zahtevaju dosta odrzavanja. Pored toga ekspanzija sadrzi nova specijalna i obicna polja, nove predmete, magije i dvanaest novih scenarija.

Autor igre takodje na svom sajtu svakih nekoliko meseci izbacuje po neki zvanicni novi scenario, a na netu ima i mnogo nezvanicnih. Pritom, igra je naprosto takva da ce retko kada isti scenariodva puta da izgleda isto - vecina misija kreira nasumicne katakombe, a tok igre dosta zavisi od terena.

Jedina (minorna) zamerka koju imam na igru odnosi se na minijature koje iako su fantasticne u odnosu na prosecne figure za igre na tabli, ipak su pre-painted, a ne moze se ocekivati da to i na sta lici. Opet, uvek je moguce prefarbati ih, ili cak zameniti pravim minijaturama za Helldorado.
"More than any time in history mankind faces a crossroads. One path leads to despair and utter hopelessness, the other to total extinction. Let us pray that we have the wisdom to choose correctly."

Woody Allen

---
http://dorianm.deviantart.com/
zeljkov020
Posts: 2
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:47 pm

Re: Claustrophobia

Post by zeljkov020 »

Sve se da srediti , inace odlicna igra ali je expanzija preskupa ( kosta skoro kao i sama igra a dodaje samo 10 polja i 4 figurice ).
http://boardgamegeek.com/image/1373084/ ... size=large
User avatar
Dorian
Posts: 203
Joined: Wed Mar 26, 2008 7:35 pm

Re: Claustrophobia

Post by Dorian »

Prihvaticu ovo kao izazov :)

Ekspanzija jeste tek nesto jeftinija (oko tri cetvrt cene igre), i dodaje srazmerno malo figura i tajlova, ali ne treba zanemariti mogucnosti tih novih komponenti i koliko one obogacuju osnovnu igru, kao ni sve dodatne kartice i gomilu odlicnih scenarija. I stari scenariji ce biti obogaceni novim komponentama. Sve u svemu, i dalje vredi!
"More than any time in history mankind faces a crossroads. One path leads to despair and utter hopelessness, the other to total extinction. Let us pray that we have the wisdom to choose correctly."

Woody Allen

---
http://dorianm.deviantart.com/
zeljkov020
Posts: 2
Joined: Sat Jul 21, 2012 4:47 pm

Re: Claustrophobia

Post by zeljkov020 »

Hmm ajde bas cu da je uzmem da vidim koliko toga dodaje....
http://boardgamegeek.com/image/1376698/claustrophobia
gotovi su i blejdovi pa cu i njih da okacim uskoro , posalji tvoje kada zavrsis :P
Post Reply

Return to “Ostale igre & Razno”