Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Sve o ovoj kartičnoj igri...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

Поздрав другари. Ево да отворим тему, ако је наравно дозвољено, где бих започео дискусију о будућности овог Форума.

Прво, да ли ће се у наредном периоду наћи одговарајући модератор задужен за Меџик одељак?
Има више разлога, а најважнији су ми:
1. постоје неке теме које су стики, а имају више од четири године старости, а многе теме су толико застареле да сами линкови на њима више нигде не воде.
2. Не постоје адекватне теме о више ствари, између осталог и нема ничега о основним правилима Меџика...
3. Лично сматрам да је имати пет одељака за Меџик превише, и да су као такви нечитљиви. Општа дискусија би требало да садржи и дектек, а постоји посебан одељак о дековима, па самим тим људи овде дискутују само о новим едицијама и евентовима. Мислим да би било корисно спојити те две теме у једну, општу дискусију. Такође, извештаји су посебна тема, а сви практикују да их овде пишу. Потпуно беспотребно је имати тему на којој нико није писао већ годину и по дана.
4. Имате тему МТГ мењање и тему МТГ маркет. Зашто то није једна тема? Јер реално, када идем да се мењам неких карата, погледаћу и карте које неко продаје, понудићу му своје карте уместо новца, и воила. сматрам да би било веома ефикасно спојити те две теме, а ако је неко расположен посебно за мењање, нека посебно стави да је расположен за мењање. Уосталом, новац је мерило вредности, па сумњам да је икоме проблем да замени карте за паре.

Друго, има ли заинтересованих да пишу основна правила самном? Лука и ја смо се нешто договарали, али све остаде на речима. Нека се Лука јави, ако чита ово, можда се само нисмо договорили како треба, јер ја стварно немам времена да бих се посветио преводу, али могу да уклопим све слике са енглеских правила у текст који неко преведе...

Треће,
пошто ћу писати о Меџику на свом блогу, и то основне теме попут, шта је то Меџик, турнири, ДЦИ, декови, драфтови... Могао бих радо да такве теме направим и овде, како би се заокружила и завршила прича о проблемима који су горе изнети. Занима ме, сада док ових дана модератори будно мотре овај Форум, шта они мисле о свему овоме, и има ли смисла све ово што сам изнео. Поз.

ПС. Поновићу последњи пут, добровољно се пријављујем да будем мод ове теме, јер сам стално на Форуму (књига ми је одмах до компјутера, а испити се само нижу један за другим). Молим људе да прочитају и да искажу став по мојим предлозима, јер бих волео да дође до квалитативних измена на Форуму, а не само до кадарских резова :P :wink: O:)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

Podforum MTG je u ovom formatu iz nekoliko razloga.
Prvo, nastao je kada je MTG zajednica bila daleko najveca, i najvise zastupljena u klubu Zmaj. Kao takva imala je povlascen polozaj u odnosu na ostale igre i svoj odeljak na indexu foruma. Medjutim, tokom vremena velicina zajednice je opadala, sto je rezultiralo time da je od nekada velikog tela, ostao samo skelet, koji vi sada vidite kao MTG podforum. I ako se tebi cini da bi forum bolje funkcionisao kad bi bio manji, uzecemo predlog u razmatranje. Smanjenje obima funkcionisanja podforuma uglavnom je nastala zbog toga sto su posetioci jednostavno sve poruke slali na prvi odeljak (cast izuzecima).
Teme o medziku mozes slobodno da postavljas gde god zelis - znaci - ako hoces da pises o pravilima medzika, slobodno postuj o tome. ako ti smeta neki stiki ili postoji bad link mozes se obratiti moderatoru sa zeljom da se izbrise. Ne mozes ocekivati od moderatora da on postavlja nove teme - nije mu to svrha, to mu je dobra volja.
Drugo, zasto mislis da ovom podforumu treba novih moderatora. Mislis da Pera i Milutin ne rade dobro taj posao? U cemu bi se ti razlikovao od njih?
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
turbo
Posts: 111
Joined: Mon Mar 11, 2002 2:55 pm
Location: Beograd, Trenutno ime zemlje u kojoj zivimo
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by turbo »

Ja nisam tu dovoljno cesto. Ovo je i kulminiralo zbog toga sto nismo na vreme sprecili raspaljivanje sa nebitnim komentarima. Takodje moj pristup i kada sam bio tu nije bio dobar jer nisam uspeo da odrzim odredjeni nivo komunikacije. Meni je lepo sto se vodim kao moderator (prepoznaju me ljudi u kraju, javljaju mi se), ali da sam radio dobro.. i nisam bas. Radije sam pricao kao igrac nego kao policajac, a svakom forumu pre treba policajac nego novi diskutant. Ako imas energije, bolje da radis korisne stvari nego da se nudis da budes policajac, makar dok ne budes dovoljno afirmisan da ljudi prihvate tvoj autoritet. Ovde niko nije ostao uskracen pomoci i makar tapsanja po ramenu za svaku korisnu stvar koju je uradio. Samim postom si vec puno rekao, ako nesto od toga i zazivi bice sjajno. Ako ti treba pomoc oko necega za mtg, tu sam. Ne mogu obecati da cu prevesti ili objasniti sve na svetu, ali ako mi vreme dozvoli, tu sam. Ajde da to prebacimo na pm, kazi mi sta ste Luka i ti krenuli da radite da vidim mogu li to zavrsiti ili pomoci.
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

Не сматрам да су досадашњи модератори лоши, али сматрам да нису довољно често овде. Уосталом, да су чешћи посетиоци, можда ништа од "онога" се не би десило.
Није важно да ја будем модератор, али ипак сматрам да је обавеза модератора да сређује Форум. То подразумева и да сређује и уређује старе и пропале теме са новим садржајем. Без увреде, али мислим да би модератор требао да буде неко ко је тренутно веома активан у игри, колико их ја знам, били су активни, али више не, а ни ја немам такву квалификацију. Све то из простог разлога што би таквом моду било драго и битно да учествује у дискусијама, шири причу, шири круг људи за игру итд... А управо свака од других игара на Форуму има такве модове.

Треба наћи таквог модератора, попут Мрзимсвее или чак Рика, који гура Машину и Хорде. Јесте да обојица имају користи од гурања, али сигуран сам да се овде негде крије неки члан којем би било битно како Мтг форум изгледа, без обзира да ли је он дистибутер или не.

Око одељака, сварно мислим да су и они успели да разводне причу, што је дало места празном наклапању. Са две теме, Меџик би био потпуно заокружем, а опет довољно јак да се све пише на свом месту. Чак су и визарди почели у свом јутуб налогу да све убацују на једно место, и дискусије и декове и извештаје.
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

@ turbo
Проблем је јер нисам нашао М10 правилник код Визарда, већ само стари десету едицију правилник. Због пар ствари он се ипак разликује од садашње игре. Ако постоји негде М10 правилник, на коњу смо.
Оно што је мени циљ је да се направи превод основних правила, а такав правилник на енглеском је 40так страна. То није много, али постоји још један проблем. Да ли превести неке или све одреднице, и да ли да буду у духу нашег јeзика, или буквално? Многе одреднице су већ адекватно преведене у Изворима магије (па би се лако могло тако превести), али рецимо да ли превести гробље баш као гробље?
User avatar
turbo
Posts: 111
Joined: Mon Mar 11, 2002 2:55 pm
Location: Beograd, Trenutno ime zemlje u kojoj zivimo
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by turbo »

Sve to je imalo smisla, kao sto je megabaja rekao, kada je bilo mnogo vise aktivnosti. Sve to i dalje ima smisla jer sa 4-5 novih tema o dekovima i nekoliko sa turnirima i par pitanja o online igranju ili pravilima, sekcija opsta rasprava postaje tesko pregledna. Druga je stvar sto se sa mnogim projektima nije doslo do kraja, a neki se nisu mrdnuli od pocetka. Ako ljudi budu pisali (a svi to zele citati), sve ce opet imati smisla. Za market i menjanje, tu si u pravu, zaista nisu neophodne dve teme. Tema je otvorenja, predlozi i ljudi koji se zele angazovati su dobrodosli.
User avatar
turbo
Posts: 111
Joined: Mon Mar 11, 2002 2:55 pm
Location: Beograd, Trenutno ime zemlje u kojoj zivimo
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by turbo »

arborsomniorum wrote:@ turbo
Проблем је јер нисам нашао М10 правилник код Визарда, већ само стари десету едицију правилник. Због пар ствари он се ипак разликује од садашње игре. Ако постоји негде М10 правилник, на коњу смо.
Оно што је мени циљ је да се направи превод основних правила, а такав правилник на енглеском је 40так страна. То није много, али постоји још један проблем. Да ли превести неке или све одреднице, и да ли да буду у духу нашег јeзика, или буквално? Многе одреднице су већ адекватно преведене у Изворима магије (па би се лако могло тако превести), али рецимо да ли превести гробље баш као гробље?
Mislim da sam i na tu temu rekao po nesto. Mozemo pokusavati da budemo bezlicni i da svima ugodimo i izmenjamo sve "incidentne" termine... nema ubistava, zrtvovanja, grobalja i sl... mozemo prilagoditi srpskom jeziku, mozemo koristiti termine koje koriste igraci (samo bez bica, stvorenja su stvorenja :) ), dakle deo je na engleskom a deo na srpskom. Ova poslednja svakako nije dobar izbor jer zbunjuje nove igrace. Na kraju ako budu dosli negde gde se igra, videte i sami ko kako sta naziva.

Pravila sigurno postoje negde, pokusacu da ih nadjem.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Luka »

Pravila se na zvaničnom sajtu redovno updejtuju kako izađe nova edicija. Takođe, na istom sajtu sam ranije bio našao Osnovna pravila za M10 tako da ni tu nema problema. Najzad, kada mi se u ponedeljak završi civilno služenje vojnog roka moći ću malo više da se posvetim prevođenju makar tih osnovnih pravila.

Inače, nisam neki veliki pobornik proglašavanja termina incidentnim. Jedan od razloga je što sam prilično siguran da su tvorci igre koristili određene termine i izraze sa nekim razlogom.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
frankie
Posts: 35
Joined: Mon Jan 19, 2009 2:56 pm
Location: Beograd

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by frankie »

Moje skromno misljenje je da svi termini (odrednice) treba da ostanu na engleskom jeziku.
Tako bi izbegli silovanje jezika i nelogicnost pojedinih termina na nasem jeziku, a mislim da bi i novim igracima bilo znatno jasnije.
...sorry for party rocking...
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

iako ne igram medzik (mada znam pravila), mogu da vam kazem iz iskustva sa drugim igrama sa kartama da pojmove koji se pojavljuju na samim kartama nije dobro prevoditi. onaj koga interesuje, potrudice se da nauci te izraze, pa makar i na tarzanskom engleskom...
my two cents..
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Snake
Posts: 159
Joined: Fri Jan 14, 2005 9:21 pm
Location: Pazi da ti ne kazem...

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Snake »

http://www.wizards.com/Magic/TCG/Articl ... agic/rules

izaberesh comprehensive rules, poslednji put je updateovan 1. oktobra 2009. tamo je sigruno m10 integrisan

A imash i Basic Rulebook, koji je mozhda bolje prevesti i koristiti za pochetak, a onda na to da nadogradish pravila koja su najbitnija za trenutni t2 format (mehanike, sinergija itd)

Poshto sam i ja relativno zgubidan, ne radim nishta osim ovih treninga shto imam, nudim i ja svoju pomotj pri prevodjenju. :)
Ako nishta drugo imam one velike debele englesko srpske-rechnike koje su mi trebali za fakultet pa tju motji da pomognem oko termina :)
Image
So Damnation sucks where Wrath of God blows, but both of them rock
Aman wrote:Marvo citaj pravila, mrzi me da brisem vase male pogane postove...
kisici decacima
po guzici devojcicama
User avatar
Snake
Posts: 159
Joined: Fri Jan 14, 2005 9:21 pm
Location: Pazi da ti ne kazem...

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Snake »

Megabaja wrote:iako ne igram medzik (mada znam pravila), mogu da vam kazem iz iskustva sa drugim igrama sa kartama da pojmove koji se pojavljuju na samim kartama nije dobro prevoditi. onaj koga interesuje, potrudice se da nauci te izraze, pa makar i na tarzanskom engleskom...
my two cents..
I agree, uvek mozhe da se stavi u zagradi ili u italic formatu
Image
So Damnation sucks where Wrath of God blows, but both of them rock
Aman wrote:Marvo citaj pravila, mrzi me da brisem vase male pogane postove...
kisici decacima
po guzici devojcicama
EricCartman

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by EricCartman »

Apsolutno se slazem da MTG pravila nema potrebe prevoditi
jer sve karte su na engleskom a ako nekom prevedes pravila
hoces mu posle i svaku kartu prevoditi dok igra ?

Onaj koga zanima da ga igra morace da zna ili nauci i engleski
jednostavno engleski za igranje MTG-a se podrazumeva
(bar dok ne pocnu da se stampaju MTG karte na Srpskom :wink: )

A okvirno svakom se mogu na srpskom objasniti osnovna pravila kad vec uci da igra ovu igru
tu ne treba nikakav prevedeni pravilnik.
User avatar
valhalla
Posts: 383
Joined: Thu Feb 12, 2004 12:24 am
Location: Vrsac

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by valhalla »

EricCartman wrote:(bar dok ne pocnu da se stampaju MTG karte na Srpskom :wink: )
Izvori magije?
EricCartman

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by EricCartman »

valhalla wrote:Izvori magije?
Lepo sam napisao "MTG karte na Srpskom"
a sa Izvorima su drndali pravila,pokrali samo jedan deo MTG karti
totalno pobrkali edicije itd...tako da se to ne racuna... :)
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Luka »

Baš naprotiv, prevođenju pravila itekako ima mesta. Činjenjem pravila, makar i osnovnih, dostupnih na srpskom jeziku stvaraju se uslovi za širenje i dalju popularizaciju igre a to bi trebao da nam bude krajnji cilj zar ne?
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
Vintertid
Posts: 143
Joined: Wed Jul 13, 2005 11:22 am

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Vintertid »

upravo tako: prevodjenje pravila da, prevodjenje termina ili naziva karata - ne.
User avatar
turbo
Posts: 111
Joined: Mon Mar 11, 2002 2:55 pm
Location: Beograd, Trenutno ime zemlje u kojoj zivimo
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by turbo »

Koncizna pravila na srpskom ce olaksati igranje svakom novom igracu. Niko nece citati ogromne pdf-ove na engleskom da bi onda provaljivao sta sta znaci. Druga je stvar kako ce neki odredjeni termini biti prevedeni. Kada sam spomenuo "incidentne" izraze, nisam mislio da je to strasno, samo ovde postoji toliko ljudi koji samo cekaju priliku da se zgroze nad bilo cim sto ne razumeju. Glupo je da neko detetu ne dozvoli da se igra zato sto je procitao da djavo ubije svestenika i onda on ode na groblje. Na takve stvari treba paziti i mozda to ne prevoditi bukvalno kako stoji u pravilima nego naci nacin da se zone u igri objasne bas tako... mesta gde se karte stavljaju kada ih neko odigra (samo primer neke od situacija)
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

Имам две ствари да кажем по овом питању.

Прва је да су правила у основном облику потребна из много разлога, преведена, на српски језик. То раде нормалне и развијене земље, можемо и ми "неразвијени".

Друга, слажем се са Милутином да је потребно направити пар измена, како нас не би прогласили сектом, не знам за вас, али ја сам имао пар непријатних разговора са родитељима када су читали шта на картама пише. Не бих волео да имам још таквих разговора, али то није главни разлог због чега мислим да је потребно превести на нешто мање звучне називе. Ипак, када смо Лука и ја постављали топик са правилником, имали смо тамо већ нешто одредница које су упућивале на нешто "мекше" термине. Ово ни у ком случају неће значити да ће одреднице бити лептирићи и срцуленца, али навадићемо из богатог речника нешто. У сваком случају, видећемо када се нешто уради, овако можемо само празно да наклапамо. Ето толико од мене.

Поздрав свима.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Luka »

Kako piše tako će da bude prevedeno, moralni talibani (licemerni pre sviju) neka se tornjaju. Igra već ionako ima parental guidance prema kome nije podesna za decu mlađu od 13 godina upravo zbog nekih "incidentnih" temnina. Nemam nameru da zbog nekih paranoika teletabizujem MTG (zanimljivo, sada kada malo razmislim o tome igra bi posle toga zvučala još sektaškije). Boga mu miloga, čega se sve ovde ta sirota deca nagledala pa da im "ubijanje demona od strane sveštenika koji ide na groblje" digne ma i obrvu...
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
EricCartman

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by EricCartman »

Luka wrote:Kako piše tako će da bude prevedeno, moralni talibani (licemerni pre sviju) neka se tornjaju.
:applause:

Naravno cela ta prica o ljudima koji ce da kazu "jao groblje ....eeeekkk"
je bas smesna,mislim pa ovo je takva igra sa takvim imenima u originalu 8)
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

ah.. taj ban... evo mene opet, pa da prokomentarisem.

Zaista sam šokiran količinom pogrešnosti pri postupanju naših vrlih administratora.
Stil koji je korišćen je frapantno loš.
Nasilje se vraća nasiljem to je stara izreka koja može da se primeni i ovde i nikako nije dobro biti potpuno primitivan sa ciljem da se uvede kulturan način komunikacije.

Zaista ne znam da li sam mnogo psovao u ranijim postovima, vrlo moguce, ali stvarno samo da me je neko lepo zamolio ne bih se bezveze pravio pametan i verovatno bih prihvatio to...

nakon provokacije i moje potpune z.....cije (evo dobar sam) da budem banovan je zaista glupo.
Mega joba samo si trebao lepo da me zamoliš i stvarno bih prestao.

još je gora podrška ostalih administratora i nastavak u istom pravcu.
Evo ja cu pokusati da apelujem na administratore da se lepo ponasaju i da bar nastave kulturno a ne arogantno ako je moguce...
ja cu obecavam potpuno da se disciplinujem svo preostalo vreme dok se ne napravi novi forum za magic, a izvesno je da ce ga biti.

nadam se da moja inicijativa za samoprevaspitavanjem nece proce sa necim tipa e decko ako ti se ne svidja pali ili aj se nadjemo iza skole posle poslednjeg casa i sl...
nadam se da ne smeta to sto ne koristim interpunkciju, veklika slova... ako treba ... Recite, zaista nije problem.

joj kako se ovo mega baja dobro rimuje u nekoliko slučajeva :)

nego mega joba jel mogu da napišem još jednu psovku, tj ružnu reč za kraj da se ispišem?
rečenica bi zapravo sadržala tvoje ime i jednu ružnu reč i zaista ne bi bilo uvredljivo i dosta njih bi umrlo od smeha.... dobro neko bi se i zgrozio, ali dosta njih bi puklo od smeha (sad manje jer sam naglasio da hocu nesto, ali opet bilo bi smešo i zaista ne bi bilo uvredljivo....)

evo sav sam se disciplinovao... jel može?
pliiiiiz joba pliiiiiz :smajlikučekojeposlušnogledatužnimokcicamaumegajobau:

pliiiiz
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

Useri whatevaaa i al je kul ovaj cepa su odbanovani.

bb moze da se javi na moj mail, i objasni pravljenje duplog naloga, pa cemo razmotriti njegov slucaj...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

ne znam koliko ce im to biti zanimljivo, jer ste uspeli da utičete da se napravi novi forum koji svi posećuju i koji sasvim lepo radi koliko vidim....
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

...i na kome vaze potpuno ista pravila kao i na ovom forumu.
samo vise nema psovanja i svi se normalno ponasaju.

... pa ti vidi u cemu je problem...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Nikola
Posts: 126
Joined: Sat Sep 06, 2003 3:41 pm
Location: Novi Sad

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Nikola »

Megabaja wrote:...i na kome vaze potpuno ista pravila kao i na ovom forumu.
samo vise nema psovanja i svi se normalno ponasaju.

... pa ti vidi u cemu je problem...
Da, stvarno, zapita se chovek, zashto bi ljudi otishli na neko drugo mesto, sa potpuno istim uslovima...
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

ni ovde niko ne bi psovao niti bi isao bilo gde da ste vi moderatori bili kul...
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by bojan »

Galovic wrote:ni ovde niko ne bi psovao...
Laz.
Jer ste psovali i pre toga i na upozorenja se niste obazirali.
Srecan vam put, valjda vas vrata nece po dupetu lupiti.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

Молио бих модераторе да се понашају професионално, па да обришу све неревантне поруке на теми коју сам започео или нека их изместе на адекватно место (нпр. отвори се тема ВРТИЋ па писаније тог типа буду премештене тамо). Ова тема говори о налажењу адекватног модератора ове теме и о решењу проблема које сам ја видео, који су по мом мишљењу проблем. Све остало оставите за неке друге теме, или ,на крају крајева, за приватно дописивање.

Хвала унапред.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

Da, stvarno, zapita se chovek, zashto bi ljudi otishli na neko drugo mesto, sa potpuno istim uslovima...
mozda zato sto tamo dobija novu sansu, koju je ovde potrosio?


... nadam se samo da ce valhalla saseci nepristojno ponasanje u korenu i da ce mtgsrbija biti prosperitetan forum, pa da ce medzik oziveti...
ni ovde niko ne bi psovao niti bi isao bilo gde da ste vi moderatori bili kul...
pogledaj neke prethodne teme covece, pa pogledaj sebi u oci, i reci da nije bilo divljanja na ovom podfurumu, pre nego sto su banovi poceli. ako je cena kulturnog ponasanja bilo napustanje ovog foruma, nadam se da je sa cenom dosla i pouka, pa da se ovo nikome vise nece ponoviti na nekom drugom mestu.

EDIT:

PS

I jos nesto... trebali bi da budete zahvalni do neba decku koji je odlucio da neko svoje vreme (koga nema preterano) odvoji da bi stvorio mesto na kome ce se igraci MTGa druziti.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

bojan wrote:
Galovic wrote:ni ovde niko ne bi psovao...
Laz.
Jer ste psovali i pre toga i na upozorenja se niste obazirali.
Srecan vam put, valjda vas vrata nece po dupetu lupiti.
omg, psovali, zezali se ali da je neko imao dovoljno strpljenja na fin i kulturan način, razgovorom da utiče postigao bi rezultat.
naravno uz banovanje kada neko jednostavno ne želi da sluša.

model koji je primenjen je suzavac bez mnogo upozorenja, čvrsta ruka, sila, verbalna agresija i proterivanje bez želje za napretkom i dijalogom.... a da nije laž videćeš na novom forumu gde ne psuju ljudi jer su valjda shvatili da nije ok.

možemo i dublje ući u teoriju.
šta su problemi i šta su ciljevi?
po meni moderator bi trebao da uradi sledeću analizu...
hm... vidi magic deo foruma je stvarno živnuo, vidi neki turniri se dešavaju... vidi igraju onlajn, zaista dobro.
joj kakva loša komunikacija, koliko nekulturnih i neumesnih komentara, prostakluka, psovanja, užas i katastrofa.

cilj: uticati na zajednicu da se obuzda i staviti do znanja da nije u redu biti seljak koji psuje.
interes je da se ljudi obuzdaju a ne da se pokaže ko je gazda.

trebalo je samo malo strpljenja i taktičnosti.
Žao mi je što postoji tolika energija i agresija, nezadovoljstvo raznim stvarima u životu i onda se to ispolji tamo gde neko ima malo moći u vidu moderatora i svoje nezadovoljstvo u životu ispolji primenom sile.

Ono što se u Srbiji često previđa, a to je da je jedino bitan rezltat i jedino sistem vrednosti gde se rezultat gleda jeste validan.

Kada pogledamo rezultat vašeg delovanja, a to je da su ljudi otišli sa ovog foruma, jedan je zaključak: FAIL!

komentari tipa srećan put i slično zaista su nepotrebni...
ja stvarno pokušavam da pomognem i da vam objasnim gde ja mislim da ste pogresili da ne radite to ubuduće...

razmislite malo ;)
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

Megabaja wrote:
Da, stvarno, zapita se chovek, zashto bi ljudi otishli na neko drugo mesto, sa potpuno istim uslovima...
mozda zato sto tamo dobija novu sansu, koju je ovde potrosio?


... nadam se samo da ce valhalla saseci nepristojno ponasanje u korenu i da ce mtgsrbija biti prosperitetan forum, pa da ce medzik oziveti...
ni ovde niko ne bi psovao niti bi isao bilo gde da ste vi moderatori bili kul...
pogledaj neke prethodne teme covece, pa pogledaj sebi u oci, i reci da nije bilo divljanja na ovom podfurumu, pre nego sto su banovi poceli. ako je cena kulturnog ponasanja bilo napustanje ovog foruma, nadam se da je sa cenom dosla i pouka, pa da se ovo nikome vise nece ponoviti na nekom drugom mestu.
brate milsi da li ja govorim spanski.

da li razumes da nemamo mi različite interese i nemamo različite ciljeve.
Ja sam razmislio i shvatio da je zaista nepotrebno psovati toliko, ne mislim da je neki problem ali recimo da nije ok.

nisi ti imao problem da imas grupu onih koji se zalažu i bore za psovanje, jednostavno nisi trebao biti nasilnik i trebao si biti taktičniji... recimo mene si banovao zbog čiste zezancije , potpuno je jasno da sam se šalio malo grublje i sve što je trebalo je da me lepo zamoliš, jednom dvaput i stvarno bih prestao. mislim ili bi me ti banovao onda što bi bilo sasvim ok.

ja pričam o načinu, o stilu... ne znam jel tebi ispod časti nekoga da zamoliš nešto?
mene su tako vaspitali, kad mi nešto treba ja nekoga zamolim, ne slomim mu ruku...

zaključak je ja zaista nemam ništa protiv vaših pravila, ne kažem da su loša, ne kažem da nemaju smisla, razmislio sam o svojim greškama, prihvatio sam da sam pogrešio, promenio sam svoje ponašanje.

Šta ste vi uradili, ništa, nastavljate sa svojim seljačizmom, glumite neki ponos ili šta ne razumem, a niste postigli bog zna šta.

dakle, ideja super, psovanje je loše, način na koji se pristupilo rešavanju problema užasan. rezultat užasan.
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
Galovic
Posts: 261
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:00 am
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Galovic »

PS

I jos nesto... trebali bi da budete zahvalni do neba decku koji je odlucio da neko svoje vreme (koga nema preterano) odvoji da bi stvorio mesto na kome ce se igraci MTGa druziti.

ah, pa ja sam isto tako započeo pravljenje foruma, načelno sam dogovorio sve samo sam bio sporiji i srećan sam zbog toga jer ne moram da se cimam.

pa mićko i isa su vrsni programeri za početak, a postaviti jedan forum je zaista lagan posao.

i svakako hvala do neba čoveku što se potrudio!
MTGO: portugalovic
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Megabaja »

Žao mi je što postoji tolika energija i agresija, nezadovoljstvo raznim stvarima u životu i onda se to ispolji tamo gde neko ima malo moći u vidu moderatora i svoje nezadovoljstvo u životu ispolji primenom sile.
nisi ti imao problem da imas grupu onih koji se zalažu i bore za psovanje, jednostavno nisi trebao biti nasilnik i trebao si biti taktičniji...
ja pričam o načinu, o stilu... ne znam jel tebi ispod časti nekoga da zamoliš nešto?
mene su tako vaspitali, kad mi nešto treba ja nekoga zamolim, ne slomim mu ruku...
dakle, ideja super, psovanje je loše, način na koji se pristupilo rešavanju problema užasan. rezultat užasan.

Prvo, decko, da ti kazem par stvari, posto me ocigledno ne znas, a o meni zakljucujes iskljucivo prema nemilim dogadjajima od prosle nedelje...
Nisam nagao covek, niti zlopamtilo, niti nezadovoljan icim u zivotu, niti kompleksas, niti lik koji mora da pokaze cvrstu ruku na internetu. Veoma sam dugo na forumu, a u hobiju sam mnooogo duze, prosao sam sve faze razvoja ovog foruma, a administrator sam zadnje tri godine. Pre toga sam bio moderator na druzenju otkad pamtim... U stvarnosti sam zajebant i opusten lik, kome cak nije ni narocito bitno da pobedi u igri, vec mi je na prvom mestu zabava. Vecinu igara poceo sam da igram zato sto je ljudima falilo jos ljudi... Ove stvari moze da ti potvrdi svako ko me zna u ovom hobiju.

Problem sa MTG sekcijom nije nista novo... zapravo problemi sa njom postoje od kada se Stasa prestao da drzi podforum (tada samo deo foruma, kakav je na primer FRP/RPG danas)... Potom je i Misa prestao da dolazi na forum, rezigniran raspadom MTG zajednice kod nas... Od starijih igraca ostali su Aman, Knight i turbo... a vremenom su i oni prestali da dolaze na forum redovno. U tom periodu poceo je svojevrstan nacin ponasanja koji je bio tolerisan. Sitna podjebavanja i slicno... Kada je forum premesten MTG deo je dobio posebno mesto i poseban tretman, koji nema ni jedna druga igra na forumu - samo da bi se pomoglo posustajucoj sceni MTGa...Problem se produbljivao sve i vise, i doveo je do toga da na podforumu prakticno nema novih ljudi, jer su ovi malobrojni novi clanovi docekivani na noz. Posto sam neko vreme slusao zalbe clanova foruma na ponasanje ucesnika diskusija na MTG delu, poceo sam i da ih pratim. U vise navrata reagovao sam kod moderatora da se nesto promeni. Pocetkom ove godine valhalla je zbog obaveza morao da preda funkciju na MTG: Opsta rasprava ostavivsi Perovica u amanet... Pre nekog vremena decko je napisao temu Bitno obavestenje, u kojoj je receno da vise nece biti tolerisano nepristojno ponasanje. Vecina posetilaca koji su pravila ponasanja krsili, oglusili su se i o ovaj apel... Rezultat su dogadjaji iz prosle nedelje, pokrenuti na zalbu moderatora. Red je morao da se uvede - bez molbi, bez brisanja postova i upozorenja. Da li jos uvek mislis da sam jednostavno i bez razloga upao na sekciju MTG i poceo da brisem clanove?

Sigurno si primetio da na MTG delu nema mnogo clanova koji imaju staz. Zapitaj se kako to da ni jedan stariji -bivsi ili sadasnji- igrac MTG nije rekao nista protiv mojih akcija.

Problem MTG zajednice koji postoji, i koji ce se nastaviti na svakom forumu, jer postoji u stvarnosti, je to sto zajednica nema dovoljno ljudi spremnih da zrtvuju svoje vreme, novac i lagodnost da bi zajednica postojala. Neozbiljni ste bili... Zar juniorski prvak zemlje u vasoj igri nije bilo dvogodisnje dete? a u klub tog lika idete i dalje? Zanimljivo...
Pogledaj po forumu kakvi problemi nastaju beogradskim klubovima ako samo promene raspored namestaja. (bukvalno)


Na forumu si godinu ipo dana... koliko puta si za to vreme postovao na Druzenju? Ili na podforumima sekcije Razonoda? Da li si zaista hteo da se druzis sa ljudima sa ovog foruma, ili ti je forum sluzio iskljucivo za dogovore o MTGu sa svojim drugarima? Koga si upoznao preko foruma? Pricao si o vaspitanju - da li si zamolio za objasnjenje o mojim akcijama, ili si probao da provuces pricu o zezanju? Da li si pogledao na drugim sekcijama neke od mojih poruka pre nego sto si krenuo da zakljucujes ista o meni?

Cenim ja, Dusane, tvoj napor da ozivis MTG, zaista, stoga probaj da ucis da greskama... ako ti treba savet, na ovom forumu ces uvek naci ljude voljne da pomognu, ali ako se shvatanje drugarstva, igre i hobija sveukupno, ne promeni kod MTG populacije, necete daleko stici i postacete jos samo jedna generacija igraca koja je napustila hobi. A onda ce doci neka nova deca i ciklus ce krenuti ponovo...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Chuck Norris
Posts: 516
Joined: Sun Apr 06, 2008 1:23 pm

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Chuck Norris »

Megabaja wrote:
Da, stvarno, zapita se chovek, zashto bi ljudi otishli na neko drugo mesto, sa potpuno istim uslovima...
mozda zato sto tamo dobija novu sansu, koju je ovde potrosio?


... nadam se samo da ce valhalla saseci nepristojno ponasanje u korenu i da ce mtgsrbija biti prosperitetan forum, pa da ce medzik oziveti...
ni ovde niko ne bi psovao niti bi isao bilo gde da ste vi moderatori bili kul...
pogledaj neke prethodne teme covece, pa pogledaj sebi u oci, i reci da nije bilo divljanja na ovom podfurumu, pre nego sto su banovi poceli. ako je cena kulturnog ponasanja bilo napustanje ovog foruma, nadam se da je sa cenom dosla i pouka, pa da se ovo nikome vise nece ponoviti na nekom drugom mestu.

EDIT:

PS

I jos nesto... trebali bi da budete zahvalni do neba decku koji je odlucio da neko svoje vreme (koga nema preterano) odvoji da bi stvorio mesto na kome ce se igraci MTGa druziti.
vidim za razliku od njega ti i galovic imate svo vreme ovoga sveta :D
"evo ga leopaR iz magle!!"

evo tebi zombie goliath iz goliatha!

http://www.badgerbadgerbadger.com/

BURNMILL!!

Dusan Trump Galovic
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by Dzon Vejn »

Evo nagovorili me zli ljudi da otvorim ovaj forum :D. I pokajao se jesam (doduse, samo sam preleteo vecinu poruka), ali kao neko ko je dovoljno uporan, procitao sam one "bitnije" postove.

Pre svega, hocu da kazem da megabaju znam bas dugo. Sve sto vam je napisao u zadnjem postu stoji. Od svih ljudi sa ovog foruma, plus onih koje poznajem (iz ovih gamerskih "voda"), a koji ne posecuju forum, ne bih mogao da navedem nikoga ko bi bio bolji za mesto administratora od njega. Ne zelim da kazem da je Stalker ista losiji od megabaje (daleko od toga), jer i o njemu imam izuzetno dobro misljenje. Dakle Sutic je pre svega dobar kao covek. Pa je dobar kao drug. Pa je jos i super zajebant. Pa je i super inteligentan (ako se ne varam clan je mense). I igre koje igra, igra jako dobro. Dakle ne postoji ista lose sto ja mogu da kazem o njemu. Na ovom forumu su izuzetno retki slucajevi u kojima se ja nisam slagao sa odlukama administratora (zapravo bilo ih je samo 2 za sve ove godine). Tu apsolutno ukljucujem i primedbe koje su meni upucene - dakle i njih apsolutno podrzavam.

Drugo, iako ne igram BAS sve igre na ovom forumu (a igram vecinu), pratim skoro sve. Jedine teme koje ne pratim su: MTG, sport, film i muzika (dakle da li primecujete da je MTG jedina igra koju ne citam?). To govori u startu dosta o stanju koje je ovde bilo.

Trece, kao bivsi moderator, mogu samo da kazem da smatram da apsolutno niko ne bi trebao bilo sta da prigovara na rad moderatora - oni imaju opciju da vas "ignorisu" (ako ne mogu da vas dovedu u red), i upute problem dalje (sto je ispravno) ili da se sa vama nastavljaju i prepucavaju (sto smo, na mom primeru, vrlo lepo videli da je pogresno). Apsolutno razumem kroz sta prolazi svako od njih. I apsolutno je fenomenalno sto "zeleni covek", nakon svega, uspe sa vama normalno da komunicira, i da vam da jedno ljudsko upozorenje. To znaci da je on kvalitetan za to mesto, kao sto, recimo, ja nisam bio.

I cetvrto, smatram da je otvaranje novog foruma potpuno pogresno, i da ni cemu nece doprineti. Niste prvi koji pokusavate da otvorite "novi forum", i mogu da kazem da to nikada nije imalo neki uspeh. Smatram da ni u ovom slucaju nece nista ni dobro ni korisno izaci iz toga.

Stvari su se ovde desile kako su se desile. Pali su neki banovi na nedelju dana (koliko sam preleto po temama). Ne vidim to kao neki problem. Jos jednom cu potvrditi da megabaja nije zlopamtilo, i da to sto ste ovde pisali nece znaciti da ce on sad da se postavi kao "bully" i da vas maltretira. To sto su neki ljudi banovani isto nije nikakva katastrofa. Bio je banovan i mali Joca (i to je jedna od 2 odluke koje smatram da su bile pogresne - ali ih postujem, jer smatram da je rad administratora dovoljno kvalitetan, i da je normalno da se povremeno dese neke stvari sa kojima ja, obican clan foruma, necu da se slozim), pa ne vidim da neko ima neki problem sa njim, bilo na forumu, bilo u druzenju van foruma. Licno, ja bih sve ljude pozvao na to da tih nedelju dana, i ako je potrebno jos nedelju dana, lepo sednu i iskuliraju, da se primedbe koje ste dobili od "zelenih i crvenih cika" postuju, i da stvari nastave da idu normalnim tokom - kao sto su u startu i trebale da idu. Meni, licno, je zao da vidim da bilo ko ode sa foruma, ali mi takodje, svakako ne prija ni stanje koje je bilo.

Ja vam sve ovo pricam kao neko ko gleda sa strane, te smatram da je i za jednu i za drugu stranu korisno da procitaju ovo ;). Nadam se da obe strane sve ovo sto sam napisao mogu da shvate dobronamerno, kao sto je i bilo namenjeno, posto ovu temu najverovatnije nikad vise necu ni otvoriti ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
arborsomniorum
Posts: 410
Joined: Wed Oct 17, 2007 12:49 am
Location: Нови Сад, Србија

Re: Новонастала ситуација и будућност овог подфорума...

Post by arborsomniorum »

Вејн, ово више нико живи не гледа. Лепо сам питао и започео ову тему, јер сам видео до чега ће доћи.
Мислим да је имати мтг србију веома важно, али исто тако сматрам да је погубно да овде не буде део људи који воли да игра МТГ и пише о њему.
Уосталом, сада је празна тема на клубу Змај, уз мало модерације може да се врати на праву блиставу тему унутар Змаја. Само је проблем што нема модератора који би то адекватно урадио.

Тако да пиши пропало, ово ће се највероватније у неком будућем времену брзо угасити, а баш ми је жао да једну игру која се игра по Србији нема клуб Змај на свом репертоару.
Locked

Return to “MtG: Opšta rasprava”