4. edicija najavljena

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Bloodsucker
Posts: 76
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:34 am
Location: Srbija do Tokija,Cerak do Terazija...
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Bloodsucker »

Ja sam, onako, preleteo preko pravila, i deluje mi kao da su wow pretocili u dnd. Drugim recima zhasu :D
"Funkcija lepe je da bude Gulan."
~Žena
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ortak odlucio da vodi D&D. Nadjosmo se sa nekim ljudima koji godinama nisu igrali RPG sa nama. Ja uz'o da pravim lika i naleteh na prvi problem - kada si ja u nekoj grupi onda ti je opis duznosti da igras ono sta fali. Krenuh od Tiefling Infernal Pact Warlock-a (ovo sam stvaaaarno stvarno stvarno hteo da igram), da bih presao na Fey Pact jer je vise odgovarao, da bi onda otisao na Rogue-a, pa preko Warlord-a dosao do Cleric-a (da, svakog od tih likova sam napravio do kraja pre nego sto se zakljucilo da treba da igram ensto drugo). Naravno, najveci fazon ovde je neka moja patologija da uvek na kraju igram neke svestenike. Poceo sam bitniji deo moje RPG karijere u par godina dugackoj D&D kampanji igrajuci Lathanderovog priest-a, igrao Pack Priest-a u VtM Sabbat igri, Teurga u nekoj homebrew igri delimicno zasnovanoj na Book of the New Sun serijalu, Zenith caste u Exalted-u (tu negde i Monka u Guild Wars...), pa Priest u Dark Heresy i sada opet Cleric u 4E... sva sreca pa ja u glavnom vodim, necu ni da zamisljam sta bi bilo da sam ovih 16+ godina samo igrao jebene svestenike.

U svakom slucaju, pozitivna strana ovoga je da sam prilicno siguran da sam apsolvirao pravljenje likova u 4E. Legalese je jos uvek jak u D&D-u. Sheet kada sam prvi put video hteo sam srcku da dobijem, toliko polja za popuniti, i svako sa po dvadeset pod-polja. Ozbiljno, gornja polovina sheet-a lici na ukrstene reci. Naravno, i pored toliko sitnih polja za svaku mogucu glupost, nigde nemas prostor da upises weapon i armor proficiency. Sreca sreca rados'.

Predjem preko sheet-a. Likove sam pravio malo prema rasi malo prema klasi. Infernal Warlock mi je bio logican izbor kada sam hteo da igram maaalog psihopatu Tieflinga. Stvarno funkcionise, i to i Tiefling Rogue. Skroz radi. Onda kada se ispostavilo da ipak ja treba Leader slot da popunim uzeh Warlord-a koji bi bio Eladrin. Imaju feat Eladrin Soldier koji im daje bonus na damage i sve spear i longsword profišnsije, to mi je izgledalo neverovatno cool (i jako podsecalo na Paragona iz Guild Wars). Jebiga, stvarno stvarno ne funkcionise. Ne moze svaka rasa sa svakom klasom ako oces da budes efikasan kao i ostatak druzine. Naknadno se ispostavilo da ako igras Clerica ni jedna rasa ne funkcionise.

Da pojasnim - svaka rasa daje +2 na dva atributa osum ljudi koji imaju +2 na jedan bilo koji atribut. Svaka klasa se oslanja na neka tri atributa. Likovi se prave tako sto stavis jednu osmicu i pet desetki i trosis 22 poena da podizes atribute, ali preko 13 svaki poen kosta dva, sedamnestica kosta tri a osamnestica cetri poena. Jasno vam je, naravno, da imate enormnu ustedu u poenima ako sa +2 atribut bonusom podignete nesto sa 16 na 18 (u stvari, bilo koje podizanje sa broja od 13 pa navise je velika usteda). To znaci da ako rasa daje plus na dva od tri atributa koaj vam trebaju, na konju ste samo tako. E, ali rasa ima manje nego mogucih kombinacija koje vam trebaju pa ce neke klase da ispuse epski. Enter the Cleric.

Naravno, Cleric samo nacelno koristi tri atributa, prakticno ih koristi sve. Ovo je trenutak kada pocinjete da intenzivno mrzite prokletog Wizarda koji moze da digne Int na 18, sa bonusom dodje do 20 i da ga boli kurac za sve ostalo. No da se vratim Cleric-u. Pocinje kao Ritual Caster. Osim par veoma, veoma retkih izuzetaka svi funkcionalni rituali koriste Arcane skill. Arcane skill ide na Int. Ali to nije sve, Religion i History, dva osnovna Cleric skill-a takodje idu na Int. Jedina stvar koja ide na Wis je jebeni Insight. Cestitamo, igrate polufunkcionalnu klasu. Slicna stvar je i sa Warlord-om, do duse. I tamo zakljucih da ti treba sve i to mnogo. No sa njim nisam bas stigao do kraja char generation-a kada smo zakljucili da grupi fali Wisdom lik.

E sada. Jedina rasa koja ima dva od tri nacelno bitna Cleric atributa je Dragonborn sa +2 na Str i Cha. To moze da leti ako ocete fajting Cleric-a, ali devout Cleric ce biti malo problematicniji. Plus, Dragonborn cak ni u svom kratkom opisu pod sebi odgovarajucim klasama nema Cleric-a. I kad se sve sabere i oduzme, stvarno ne lezi Cleric-u. Druga rasa su Patrljci koji imaju +2 na Con i Wis. Ovo je kao polu-ok, ali nije mnogo funkcionalnije od Humana (koji je podjednako los u svim klasama).

Ne znam kad i dal' cemo ovo stvarno da odigramo al' pravljenje likova je u isto vreme neverovatno komplikovano i uvredljivo uprosceno. Bizarno ekstenzivna matematika je nesto sto je konzistentno u D&D-u otkak oznam za njega, tako da taj deo ne treba posebno objasnjavati. Ono sta je uvredljivo uprosceno je cinjenica da svaka rasa ima dve ili tri klasne mogucnosti, od kojih jedna ili dve stvarno imaju smisla. Cak i ako za neku rasu pise da su cesto neka odredjena klasa, moguce je da lazu jer po brojevima nema smisla (kah kah Eladrin Warlord kah).

I ovde cu da stanem. Samo za kraj napominjem da, ako se predje preko iritantnog pravljenja likova koje je verovatno smislio neki bolesni sadista koji misli da je "balansirana mehanika" eufemizam za klackalicu, igra mi i nema tako los feel. Moja ekipa ima problema sa competitive igrama tako da najcesce igramo Arkham Horror. 4E totalno upada u taj odeljak koji bi mogli da igramo kada se skupimo za malo bacanja kockica i pomeranja figura. Problem je sto su D&D Miniatures collectible (i bez njih igra gubi veci deo svog smisla) a meni se ne trose pare na boostere lose farbane gume. Srecom po nas, Mind Uploader je prodavao svoje figurice pa imamo neku kolicinu sarenisa za pomeranje po poljima (koga briga dal' je Drow stvarno Drow ili Orc ili nesto trece). Ako pocnemo da igramo, mozda povremeno i uzmem koji booster pack, cisto da bi dobili nesto novo za pomeranje.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dzon Vejn »

Samo par karaktera:

WHFRP2
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ne znam sto bi se smarao sa tim kad imam Burning Wheel za potrebe ozbiljnog RPG-isanja.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Bloodsucker
Posts: 76
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:34 am
Location: Srbija do Tokija,Cerak do Terazija...
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Bloodsucker »

Greeter igra DnD, the world is at the end :lol:
"Funkcija lepe je da bude Gulan."
~Žena
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Pa sto da ne? 4E konacno ima nekog smisla, a i prilicno sam siguran da je bolji od recimo Descent board game-a. Mada Descent se ne zajebava sa collectible minijaturama.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Bloodsucker
Posts: 76
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:34 am
Location: Srbija do Tokija,Cerak do Terazija...
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Bloodsucker »

Ne znam, mene Descent umara.
A sto se tice 4e, i dont lajk it. Nije bas da sam nesto sekao vene ni za 3e ali 4e mi je skroz mnjeh.Suvise mi je mmorpgish.
Last edited by Bloodsucker on Tue Jul 08, 2008 2:41 pm, edited 1 time in total.
"Funkcija lepe je da bude Gulan."
~Žena
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ne mislim da postoji kontinuitet izmedju 3E i 4E. Preorali su sve.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Bloodsucker
Posts: 76
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:34 am
Location: Srbija do Tokija,Cerak do Terazija...
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Bloodsucker »

Ne moze covek da stigne ni da edituje post od tebe :lol:
Dunno, brdo promena mi je glupo, kvazi fixni hp, aligmenti (?), core rase (lol), mada, kao sto rekoh, tek sam prelistao pravila, kad se vrnem sa mora proucicu ih malo bolje.
"Funkcija lepe je da bude Gulan."
~Žena
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

:) ma ne znam, DD rula ipak, mada svi bi mi volili da bude i bolji sad mislim da je na svakoj grupi da ga priblizi svom stilu igre i kolko moze poboljsa. Mislim da je to i poenta nekog RP-a znaci svaki ozbiljni igrac trazi neki engine koji mu najvise odgovara, sto se mene tice ja 4e stvarno ne mogu da komentarisem jer i dalje ne stizem da odvojim malko vremena ya to ali kao sto rekoh dosadasnji utisci su mi rekao bih bolji od 3e
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

pa, najnovija ekspanzija za Descent (Road to legends) pokriva i kampanisanje... i, po meni, je bolji od chetvrte edicije u svakom pogledu. jedino shto mu fali je pravljenje likova, a i to mu je plus. featove, ovaj, skillove kupujesh u kampanji tako da mozhesh da pravish koji hotjesh build.

pravila su kratja, Overlord (ovaj, GM) poshtuje pravila umesto da neka sam pravi (stvar koja u 4th ed veoma ne radi) a i questovi (mape) imaju isto priche kolko i sve one do-sada-publishovane 4th ed kampanje. mozhda i malo plitje, chisto da bi igrachi bili sigurni da je cilj "otitji u zakljuchanu sobu, ubiti bossa i povratiti blago"
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ja mislim da board game-ovi kao Descent i RuneQuest konvergiraju polako ka istoj tacki kao i D&D. Razlika je trenutno jednostavno u sirini i kompleksnosti. Sa strane kompleksnosti Descent je mnogo bolji. Sa strane sirine, D&D jednostavno omogucava iz svoje RPG pozadine da sastavni deo igre cine i oni elementi koji nisu vezani za pomeranje figurica po stolu. Mislim da bi Fantasy Flight komotno mogao za par meseci, kada se slegne sve oko 4E i bude se videla reakcija sire populacije, da izbaci Descent 2 i udari kontru.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

pa ono, ako imash vremena, mozhda ti manje treba da osmislish originalni dungeon/encounter za descent nego za d&d. RtL je doneo i outdoor encountere kao i random encountere.

jedna stvar po chemu je mozhda loshija od 4ed je to shto ne mogu igrachi da se mere komentarima tipa "ja sam lvl4 wizard i imam bla-blutj-trutj" vetj je levelovanje u descentu chisti point-buy. npr feat je 500, helt je 100/200/300, jache kockice su X/Y itd. budutji da svi troshe XP iz zajednichkog xp poola, moraju kao ekipa da se dogovore shta tje ko da uzme. mada obichno svi uzmu sve ;)

a da, kada su igrachi u gradu, imaju mogutjnost da npr svima u krchmi kupe pivo, pa mozhda chuju i neki rumour i dobiju side-quest... u svakom sluchaju, sa onim shto ti RtL nudi mozhesh da napravish pet puta bolju kampanju od one probne koju smo igrali, i to bez cimanja :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Cuj, sa pravilima za jamb mozes da napravis pet puta bolju kampanju. U opste necu da kazem da mislim da je Descent mnogo losiji, mislim da su jednostavno drugacije fokusirani. I mislim da bi sa eventualnim Descent-om Second Ed. koji bi pokupio RuneQuest modularni pristup sa beskrajnim add-on-oviam u vidu klasa, monster pack-ova i slicno bili cak i skroz izjednaceni. Samo nek naprave fokus na jeftiniji, jednostavniji non-collectible pristup istoj stvari.

Danas smo imali jedan kraci fajt sa nekim Koboldima, cisto da vidimo kako to ide kad se stvarno igra (ona promo stvar se totalno ne racuna) i zakljucujem da 4E ima feel kompjuterske potezne takticke igre. Pada mi na pamet recimo Odium. Previse stvari da se tek tako drzi u glavi i D&D jos uvek drzi titulu No. 1 sistem po kolicini podataka koje novi igrac mora da nauci napamet da bi mogao da pocne normalno da igra. Ali mi je bilo srazmerno zabavno da kao Cleric bacam bonuse i healing surge-eve svuda po mapi. Sa likovima malo veceg nivoa i kada bi svi igraci znali sve svoje power-e napamet, mogu da vidim kako bi takticiziranje ko ce gde sta i kako da radi predstavlja zabavno vece gaming-a.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

sa sve onim gde neko pochne "ne, ne, ne... ti idi tamo, a ti mu daj encounter power" - "a ti?" - "ja shtekam daily za bossa" ;)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by yrch »

Locked

Return to “D&D”