4. edicija najavljena

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: 4. edicija najavljena

Post by Awakened »

Neveroth wrote:EDIT: Meni se jako dopada i koncept onog neutralnog base settinga, Points of Light. Misljenja?
Meni se to uopste ne cini kao nova ideja, vec jednostavno razuman nacin da objasne neki imaginarni core setting u koji mogu da ubace bilo koji supplement. Ono, kickback na stara dobra vremena kad si pocinjao u selu i nisi imao pojma sta lezi iza obliznje sume.
Neveroth
Posts: 25
Joined: Tue Mar 25, 2008 1:08 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by Neveroth »

Ma ok, shvatam odakle dolazis... Ali i ako smatras da promene uopste nisu bile potrebne, imas dovoljno 3.5 materijala za lifetime igranja. To ne cini novu ediciju inherentno losom.

Sto se PoL-a tice, znam da nije inovativan koncept, ali dopada mi se taj malo mracniji ton koji ima. Speaking of which, jel probao neko Midnight? Cuo sam da nije los, ali jos nisam imao prilike da se licno uverim.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: 4. edicija najavljena

Post by Awakened »

Neveroth wrote:Ma ok, shvatam odakle dolazis... Ali i ako smatras da promene uopste nisu bile potrebne, imas dovoljno 3.5 materijala za lifetime igranja. To ne cini novu ediciju inherentno losom.
Covece, ti si prvi uveo "probleme" 3e u ovu raspravu... Mi smo od pocetka govorili da nam se 4e ne svidja zbog onoga na sta sistem sada lici.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by lord warrior »

Neveroth wrote:...Sto se PoL-a tice, znam da nije inovativan koncept, ali dopada mi se taj malo mracniji ton koji ima...
Ako hoces mracan ton tu su uvek Warhammer FRP, CAll of Cthulhu...
Po meni, D&D je uvek trebao da bude stereotipno-epska borba izmedju dobra i zla, crnog i belog (nemojte me pogresno razumeti, nemam ja nista protiv takvog setinga s vremena na vreme). Upravo tome su sluzili alignmenti.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by yrch »

User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

:) cool eh da to zaboravih, ja i dalje mislim da ce 4e biti dobra i stvarno sam entuzijasta u pogledu toga, mozda nece biti savrsena kao sto nije ni 3/3,5 ipak nadam se da ce da bude bolja, mislim sve sto urade ocekujem da ce da bude samo radi poboljsavanja igre na kompletnom nivou, ocekujem znaci i nove setinge itd koji ce da sve to podrze, a i programe pogotovo me zanima ta opcija za online igranje sto sam vidio u onom previewu.

Sad jeste malko da ce da prave zahvate radi toga na sistemu, ali ne ocekujem da ce to bas mnogo da izmjeni stvar. Mislim da ce i dalje DD da ostane DD i nadam se da ce se to sve skupa samo da se vremenom popravlja i poboljsava, a igra razvija.

Kao sto neko rece 5 edicija kad se pojavi sigurno ce da opet ispravi i uskladi stvari sa tekucim desavanjima na sceni i tako stvari samo teku svojim tokom, a ozbiljni igraci treba da to imaju u vidu i da ne prave dramu zbog nekih sitnica.

Kao sto opet neko rece 3,5 edicija stvarno ima tolko materijala da se igra u nedogled, kao i 2e i to su je li samo poglavlja u istoriji DD-ja na koja se uvjek moze vratiti ili ostati na njima, ako neko preferira taj sklop, koji moze cak i da se obogacuje sa novim, dobrim stvarima iz novih edicija.
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: 4. edicija najavljena

Post by Awakened »

E, drugari,

Ja sam radi preglednosti izdvojio raspravu o alignmentima da ne gusi ovu (ionako mastodontsku) pricu o 4e.

Ako neko ima ideju kako da sredim ovaj thread koji je vec veci od Epa o Hariju Poteru, neka mi baci PM.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by yrch »

User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

cool :applause: jos tri mjeseca do 4e jel tako
Image
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by yrch »

2 i nešto, ako se ne varam izlazi početkom juna
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

extra, jedva cekam da vidim knjige :)
Image
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: 4. edicija najavljena

Post by Slartibartfast »

Ako vas zanima D&D vise od postovanja zakona, imate procurele knjige na mIRC -u.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

uf 4e DD-a :) nadam se da ce da bude zanimljivo
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

wow fantasticno, konacno bjela pozadina :D
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Cisto moram negde da reknem kako mi je neverovatno zabavno sto je ovde svidjanje cetvrte edicije teze sankcionisano od dosadasnjih kritika prethodnih edicija :lol:
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: 4. edicija najavljena

Post by Awakened »

Nije se sankcionisao stav prema igri, vec nacin i kvalitet rasprave.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Nadam se u tom slucaju da ce i ostali moderatori zavrnuti rukave i reagovati na kvalitet celokupnog foruma. Osim mene, naravno, posto me mrzi.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

:) ja bih sacekao da se stvari malo izbistre sto se tice 4e ali za sada su utisci veoma pozitivni
Image
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Re: 4. edicija najavljena

Post by yrch »

Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

kolko sam ja primetio, sve shto ti je trebalo iz DMGa je sada u PHBu, a DMG2 je postao DMG ...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

4e izgleda samo bolje rekao bih
Image
User avatar
Magi
Posts: 58
Joined: Thu Jan 27, 2005 3:25 pm
Location: Zagreb

Re: 4. edicija najavljena

Post by Magi »

Evo, pogledao sam PHB 4e i mogu reći slijedeće:

1. PUNO je jednostavniji (čak do te mjere da ti je glupo čitati dio pravila)

2. Ima PUNO više opcija za munckinizaciju lika (to se čak i očekuje u tebe)

3. Role-playing je potisnut na margine; najbitnije je koliko štete može napraviti koji lik

Idem još jednom pročitati knjigu, pa vam se opet javim.
"Shiny. Let's be bad guys."
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

Meni se cini da od 3e pocinje ta "manija" sa optimizacijom likova (budzenje) na svaki moguci nacin, u 4e se nastavlja no ipak kolko sam mogao da vidim sad je nekako sve to finije distribuirano nego ranije, a u krajnoj liniji mislim da se taj odnos role playing vs budzenje moze i treba da se dozira od GM-a po zelji.
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

to bi ipak pochelo sa 3.5 ...
a uhvatilo je maha kada su izashle knjige tipa PHB2, Complete serijali itd...

i onda ti imash MORALNO pitanje "zashto bih ja sa assassinom uzeo Diplomat (+2 diplomacy i bluff) kada mogu da uzmem frightful strike (kad uradish death attack svi u okolini bacaju will, DC je damage dealt, ako padnu Feared su na X rundi, a ako prodju samo su shaken) ili vetj neki drugi preterani feat" ... da ne spominjem featove tipa "oversized two weapon fighting" gde ti mozhesh da sa dva bastard sworda (ili greatsworda ako imash monkey grip) mozhesh da bijesh bez (velikih) penala...

jednostavno, novije knjige su bukvalno POTISLE (ili bolje da kazhem - oduzele "smisao") neke starije featove... al to i dalje zavisi od igracha. i naravno GMa koji kazhe shta mozhe, a shta ne mozhe.

i ne, ti u chetvrtoj ediciji ne mozhesh da terash igrache na roleplay zato shto oni uvek mogu da legnu da spavaju, napune HP i reshe stvari na svoj nachin - pesnicama. netju ni da zalazim u situacije kada bi GM rekao "ok, nanete su vam tezhe rane koje ne mozhete napuniti jednim spavanjem" chisto da bi ih malo naterao na roleplay ranjenika... niti kolko bi to smisla imalo u 4ed, gde se sa -20hpa dizhesh na +5 jednim lechenjem...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by bojan »

Shark wrote:to bi ipak pochelo sa 3.5 ...
Ne, pocelo je sjosh davno, sa AD&D, sa recimo, Skills&Powers ili Complete Book of stagod.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

pochelo - da, uhvatilo maha - pa ne bash... ali da, tu se slazhemo :)
samo mislim da ga je kasnije bilo mnogo vishe no tad...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by bojan »

Shark wrote:...samo mislim da ga je kasnije bilo mnogo vishe no tad...
A custom magovi iz Spells and Magic-a?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

ne bih bas rekao da je u toj mjeri bilo u 2e, istina isli su na masovnu proizvodnju knjiga tipa monster dodaci i jednostavno onda mora da postoji neki procenat stvari koje su da kazemo malko losije.

Medjutim 2e jeste bila ipak manje nerealna odnosno 3e po mom misljenju pocinje da postaje pa vise nekako pravljena po uzeru na kompjuterske RPG ove znaci totalno nemam taj osjecaj da je pravljena za igranje na stolu. Sad sto se tice featova meni su oni ustvari bili najveca prepreka da igram 3e i iskreno ja sam je igrao tako sto featove ne uzimam jer meni je to bas powerplay najgore vrste tj to budzenje lika na neki nerealan nacin. Da ne budem iskljuciv mozda su ok featovi koji su malko realniji tipa moze nesto brze da uradi i sl, ali moje misljenje da featovi 3e su bas nekako suvise komplikovani :)

Sto se tice 4e nisam bas mnogo zagledao ali mi se cini da su se sad stvari malko poboljsale iako sto se tice featova i dalje ostajem pri tom svom misljenju da za neki iole ozbiljniji rp-ing oni treba da se ne koriste.
Image
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: 4. edicija najavljena

Post by Sammael »

bojan wrote:
Shark wrote:...samo mislim da ga je kasnije bilo mnogo vishe no tad...
A custom magovi iz Spells and Magic-a?
E, kad se setim mog custom dwarf thief-a iz S&P koji je na prvom nivou imao 95% open lock i disarm trap...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ali ljudi, kakve veze ima to kada je optimizacija svakog lika uvek postojala kroz vrste oruzja i gomile magicnih predmeta? Svaki D&D lik je posle pet do deset sessiona postajao dugacka lista potion-a i magical item-a.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: 4. edicija najavljena

Post by Megabaja »

dugacka lista koju bi ti udelio GM - ovako si imao privid da sam mančkinišeš svog lika.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Ne kazem da nema razlike, ali to su sve varjacije na temu. Neke manje, a neke vise broken.

Mislim, o cemu se tu u opste prica, igra je koncipirana tako da svaki lik bilo koje rase i klase moze da ubije monstera u 5-sa-5 sobi. Ako je vec to poenta, ajde onda da se to bar radi kako treba. Ja potpuno podrzavam toybox pristup odabiranja zanimljivih nacina za utepavanje monstera. Ne podrzavam izigravanje sofisticiranosti takvog pristupa.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

meni je to sve ok dok ne pocne da bude previse iracionalno, po meni tek 3e je presla neku granicu dobrog ukusa sto se tice mjere tih nekih powerplay stvari, toliko da sve ostale bolje stvari od 2e su mi nekako bile nebitne. Uostalom ubijanje monstera je :) pa samo dio DD-ja
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: 4. edicija najavljena

Post by Awakened »

Ma o cemu bre ti to pricas?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Dawngreeter »

Gulan il' ja?
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by IG »

o DD-ju, powerplay i njegovom doziranju
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

kad pochinje okupljanje u Sigilu ove subote?
EDIT:
@bojan: good point :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shunka »

Moj utisak o D&D 4e:
Ne postoji razlog zasto bi je se prihvatio neko ko igra WoW. I tu ona gubi sustinu.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by Shark »

mislim da bi nam neki WoWash tu vishe pomogao, jer ja ne vidim razloga zashto bi neko uzeo da igra WoW in the first place...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: 4. edicija najavljena

Post by bojan »

Shark wrote:...jer ja ne vidim razloga zashto bi neko uzeo da igra WoW in the first place...
Ako ti se ne svidja argumentacija ljudi koji igraju WoW - u redu.
Ako ne vidis razlog zasto ga ljudi igraju - onda si slep kod ociju.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Locked

Return to “D&D”