4. edicija najavljena

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

podržavam ukidanje alignementa, ionako ne služi ničemu. mada će za sada verovatno biti alignementa ali samo po good/evil osi, nešto kao u Star Wars.
početni hp je 12+CON score, tako da većina likova počinje sa 20+ hp-a. sada igrač može da ode u minus sa hp-om u vrednosti polovine maximuma hp-a (ako imaš 60 hp, onda umireš na -30). sa druge strane, kad si u minusu, bacaš d20.
ispod 10 se stanje pogoršava.
11-19 znači da ne krvariš.
na 20 si svestan i imaš četvrtinu hp-a (ili nešto slično).
ako 3 puta zaredom dobiješ manje od 10, mrtav si bez obzira koliko si u minusu.
svako lečenje igrača koji je u minusu sa hp ne uzima negativne hp u obzir (imaš -15 , neko te izleči za 5 hp, imaš 5 hp).
poweri koji ne mogu da se potroše su po meni ok, najgore je igrati wizarda koji posle 2 teža encountera mora da koristi crossbow. memorizovaće se magije koje mogu da se koriste jednom dnevno, ali će uvek biti nekoliko powera koji će moći da se koriste ceo dan.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Shunka wrote:...Zar ne mozes uvek role play-ovati, uprkos na sistem i njegova ogranicenja :) ?
Mozes ako je u sistemu ostavljen makar mali prostor za isti (primeri - CP2K20 i D'n'D 3.0/3.5).
Kada taj prostor nije ostavljen, kada je sve podredjeno "encounter-ima" onda se to svodi na Sizifovo guranje stene uzbrdo - mozes to da radis, ali ti nece biti zabavno, a i pitanje je sta ces time postici.
Jednostavno prestaje biti uopste zabavno da igram to cudo od sistema kada sve sto mog da radim je da ubijam monstere, kirganim se pri tome dok se monsteri takodje kirgane i tako u krug. Mislim ako hocu tako nesto igracu Diablo II na kompjuteru - barem ima lepsu grafiku od bilo kod p'n'p RPG-a, a ne moram cak ni kockice da bacam....
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

kako to nije ostavljen prostor za roleplay?
ako pod roleplay podrazumevamo "uživljavanje" u karakter koji vodiš, to ili radiš ili ne radiš, bez obzira na sistem.
takođe, roleplay je i način rešavanja nekog encountera kao alternativa ubijanju svega na šta naiđeš. siguran sam da će postojati pravila koja će objasniti kako se vrednuje (u xp-u) takvo rešavanje problema. mada je to opet stvar stila igranja. ako je dm okrenut samo fightu, samo će to i nagrađivati.
mislim da je bolje o ovome pričati uživo uz pivo :)
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Onog momenta kada pod "role-play-om" igraci encounter krenu da resavaju gledajuci svoje statove, i da li statisticki mogu da pobede taj problem, to postaje meta-game thinking a ne role play. Barem sa moje tacke gledista.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

yrch wrote:podržavam ukidanje alignementa, ionako ne služi ničemu. mada će za sada verovatno biti alignementa ali samo po good/evil osi, nešto kao u Star Wars.
E, vidis, ja sam u jednom trenutku skapirao da su alignmenti super stvar, i da praveci seting/kampanju/igru koja ih ima u vidu samo doprinosi zabavi i kvalitetu iste, i uopste poboljsava role-playing.

Banalan primer koji se ne mora mnogo objasnjavati: Paladin je morao biti LG. Meni je to uvek bio defining trait svakog Paladina i ono sto je dodavalo "wow" faktor tim likovima. Davalo je neki zanimljivi element njihovoj licnosti.

A sad Paladin nema alignment, i postaje vise nekako... obican.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

znaš kako, taj alignement je meni uvek izgleda kao način da igrači ne misle svojom glavom nego "ja sam LG, ja sam ispravan". a to me jako nervira, maltene je svaki paladin ko preslikan. zato je i smišljeno da LG znači Lawfull Glup :)
po meni, paladin i svaka druga klasa ograničena alignementom pre svega treba da bude ograničena nekim pravilima te klase/organizacije, određenim kodeksom ili štajaznamčime. smeta mi crno/beli pogled na svet koji alignementi propagiraju. bolje kad ne piše ništa u tom polju, a ti gosn paladine imaš pravila svog paladinskog reda u okviru kojih treba da se ponašaš.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Sistem alignmenta mi je uvek delovao kao jedna neprirodna, vestacka tvorevina (u svim sistemima, ali je DnD taj osecaj dogurao do ekstrema). Cesto likovi znaju da budu previse kompleksni da bi ih skup njihovih morala i etike mogao opisati sa dve reci. Sa druge strane, kada je taj sistem vec tu, da se iskoristiti - sto rece awakened, sastavni deo DnD-a je oduvek bio da Paladin bude LG 8). Mada vise volim da tog paladina vode pravila njegovog reda, morali i sl. a ne dve reci prepisane iz knjige, opet, nekako je trulo raditi to sto sada rade - DnD je ipak taj koncept vukao 30 godina...
yrch wrote:...neka silna pravila o borbi...
Nekada stvarno preteruju... Ovo je jos jedan od dokaza da bilo koju knjigu za DnD cine prvo 80% pravila, a 20% ostalo* - opet dolazimo do momenta da se sve svodi na verovatnocu i statistiku. Stari dobri CoC... Bang!, ostalo ti je 0 HP? Nista, evo ti novi character sheet...

*To me je uvek i najvise nerviralo, posto sam procitao mnogo knjiga za razne sisteme - uzmem u ruke neku knjizicu, ocekujuci razne pricice, obicaje, opise kultura, kad ono tamo pravila o obicajima, pravila o kulturama...
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

lord warrior wrote: *To me je uvek i najvise nerviralo, posto sam procitao mnogo knjiga za razne sisteme - uzmem u ruke neku knjizicu, ocekujuci razne pricice, obicaje, opise kultura, kad ono tamo pravila o obicajima, pravila o kulturama...
to stoji. iz tog razloga nisam pročitao skoro nijednu knjigu za d&d osim osnovnih. samo prelistam, vidim šta mi treba i iskoristim. možda bi mi to više smetalo da sam te knjige kupovao umesto što sam ih nabavljao :wink: u pdf formatu.
sa druge strane, većina knjiga za Forgotten Realms je baš onakva kakve ti želiš da čitaš. znam da pričamo o "basic d&d" knjigama, ali mi je FR uvek bio default setting kad pričamo o d&d-u.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

yrch wrote:znaš kako, taj alignement je meni uvek izgleda kao način da igrači ne misle svojom glavom nego "ja sam LG, ja sam ispravan". a to me jako nervira, maltene je svaki paladin ko preslikan. zato je i smišljeno da LG znači Lawfull Glup :)
Srecom, ovakvih problema nisam imao, tako da ono...
yrch wrote:po meni, paladin i svaka druga klasa ograničena alignementom pre svega treba da bude ograničena nekim pravilima te klase/organizacije, određenim kodeksom ili štajaznamčime.
Pa to je poenta, Paladin nije ogranicen ovozemaljskim, nego nebeskim zakonima. Ako to ne radi bas najbolje u tvojoj igri, fair enough, ali da kazes da to ne znaci nista...
yrch wrote:smeta mi crno/beli pogled na svet koji alignementi propagiraju.
E a meni se to bas svidja. Dosta mi je vise antiheroja, "teskih moralnih odluka" i sl. Ocu da igram igru u kojoj je heroj heroj, zlikovac zlikovac, i u krajnjem slucaju, igru ne o "teskim moralnim izborima" vec o "teskim izborima u ime morala".
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

slažemo se oko toga da paladin (npr.) treba da se ponaša u skladu sa "nebeskim" zakonima.
često sam doživljavao da se i pored toga alignement koristi kao sredstvo za primoravanje na određeni obrazac ponašanja (od strane dm-a) ili kao način da igrač donese odluku koja je u suprotnosti sa onim kako je on zamislio svog lika.
to je verovatno problem moje gaming ekipe, ali je to i moje jedino iskustvo sa alignementom.
pritom ne mislim da treba da postoje "teške moralne odluke", već samo da igrač može da osmisli svog paladina i da se ponaša kako misli da treba, u okviru spomenutih "nebeskih" zakona. nepoštovanje tih zakona će imati određene posledice, ne treba još i da ti dm kaže "tvoj lik to ne bi uradio, on je LG paladin" ili nešto slično. opet ponavljam, ovo je moje iskustvo , ne mora da znači da je svugde takva situacija.

inače, malopre sam ponovo pregledao pravila oko odmaranja u 4ed.
extended rest, kako se sada zove noćenje, leči sve hp, resetuje healing surge i daily power.
ajd healing surge i daily power, to mi je ok, ali da vrati sve hp, to mi je malo previše. nadam se da će da to srede do juna.
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Zasto bi resili? to je tacno u duhu novog dnd-ja. Idemo koljemo ceo dan, onda uvece u tavernu, muvaj kelnericu jednim bacanjem kockice jer nemas sta pametnije, zaleci sav hp, i onda idemo u drugi deo dungeona ujutru. Bas kako prosecan igrac DnD-ja zeli - bez razmisljanja van dungeona, van encountera, bez nepotrebnog zadrzavanja (tj role-play-a) i sl stvari. Samo udri, pricaj "u duhu svog lika" dok udaras, i svima lepo i krasno.

Zasto mi se cini da im je dosao neki psiholog i rekao da preteran role-play moze doci do ispoljavanja potencijalnih psihickih problema pa su odlucili da ga ubiju kako bi svako mogao da igra njihovu igru?
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

kakve veze ima roleplay sa načinom na koji se vraćaju hp?
to je jednostavno matematički/fizički deo d&d-a, roleplay se ne računa, ne bacaš kockicu da bi roleplay-ovao, on se radi ili se ne radi.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

yrch wrote:kakve veze ima roleplay sa načinom na koji se vraćaju hp?
to je jednostavno matematički/fizički deo d&d-a, roleplay se ne računa, ne bacaš kockicu da bi roleplay-ovao, on se radi ili se ne radi.
Ima veze. Ima veze, jer po novom sistemu nema nikakvog smisla role-play-ovati "teško ranjenog lika" jer tako nešto ne postoji.

Iako u 4. ediciji ima i dobrih ideja (konsolidacija Skill-ova, smanjenje uticaja magičnih predmeta...), globalno gledano mi je glavni problem to što cela igra liči na board game umesto na RPG. Takođe, ovoliko odstupanje od prethodnih edicija po pitanju flavor-a mi nikako ne prija (invisibility je dostupan tek čarobnjacima 16. nivoa!). U najboljem slučaju, mogu da prihvatim ovo kao neki alternativni taktički RPG koji verovatno može da bude zabavan, ali jednostavno ne mogu da zamislim plausible kampanju pod ovim novim pravilima.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

evo i Sammaela!!! :)
ranije sam te očekivao, ipak si započeo ovaj thread.

za invisibility nisam siguran, pošto sam video da je na 16. nivou dostupan greater invisibility, "regularni" nisam još video.

mislim da cela priča oko second winda zavisi od pogleda na to pravilo. ja to vidim kao priliku da igrač zastane, skupi snagu i nastavi dalje. takođe, cleric svojim magijama leči igrače u vrednosti healing surge-a, a to nisu neke nenormalne stvari, pošto je toliko lečio i c.l.w.
da ne zaboravim, ako igrač iskoristi second wind (što može jednom po encounteru) on će potrošiti svoj turn na to, odnosno neće napadati/raditi nešto korisno za ostatak party-ja. mislim da je trošenje runde za lečenje 5-8 hp-a korektno (a pritom nema opasnosti da te att of opp saseče kao prilikom lečenja napitkom, i dobija se +2 na AC).

u 3/3.5 ediciji, ako nema clerica blizu, dok fighter izvadi napitak, protivnik će ga samleti što zbog attack of opp što zbog full atk koji sledi. malo je frustrirajuće kad se borba odvija tako da lepo vidiš kako umireš i ne možeš ništa da uradiš.

e sada, deo sa ext. restom i full lečenjem, to mi je skroz bezveze. pa nekad ni cleric sa full spell listom za pretvaranje u magije za lečenje ne može da zaleči party, a sad prespavaš i sve izlečeno "ko rukom".

ovakve priče su bile i prilikom pojave 3ed. pa smo se opet navikli na pravila. ja znam da ću probati 4ed, valjda se neću pokajati :)

e da, kad spomenu kampanje, kako ti se čine novi Realmsi?
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

apsolutno se slazhem. ovo je gore od Descenta (koji je dobar), jer descent makar ima unapred smishljene dungeone, pun K itema na karticama i igrachi samo idu i biju a DM summonuje da njih bije...

DnD4e je klasichan hack-n-slash tabletop... jednostavno, encounteri su esencijalni da bi igra imala bilo kakvog smisla!

npr, kampanja koju ja vodim nekim ljudima nije imala encountera prva chetiri sessiona... sve je bio "chist" roleplay, igrachi chak nisu ni provalili da nisu imali encountera - svidelo im se ono shto su radili i svima nam je bilo zanimljivo...

ne kazhem da dnd4 nema zanimljive konccepte - (25 levela magije, wizard koji mozhe da radi neshto kad ispuca magije itd) ali preterashe ga sa tim encounterima... jedini ljudi kojima bi to mozhda bilo zanimljivo su hardcore powergameri, ili power-stratezi koji su tu zbog tabletopa, a ne zbog roleplaya...

mislim da netju prelaziti na 4e... a ako budem, to tje verovatno biti neka "parcijalna konverzija" tj pokupiti ono shto mi se svidi i ostalo baciti u vodu i nekako to nakalemiti tako da radi :) ali i to sumnjam, dnd3.5 mi je bash po meri...

@Hypodermic: ochigledno ne zhele vishe nishta da imaju sa LARPovcima :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

bio je doublepost, al shta sad, da editujem ovaj...

Alignmenti u DnDu jesu bili neprirodni, ali takodje - makar meni - su bili kul jer si mogao imati npr 2-3 varijante LGa... mozhda je to losh DMing ili moje generalno nerazumevanje tih alignmenta, al evo primera:

1 - chovek koji u ime dobra i zakona sprovodi to dobro i zakon... chovek koji veruje da valja ubiti bebu orka zato shto je ork i zato shto tje postati veliki ork jednog dana koji je, jel'te - zao. pomazhe ljudima jer je dobar chovek, ali je nemilosrdan. zhivi da bi iskorenio zlo.

2 - chovek koji je dobar, i od svojih usta tje odvojiti da neko drugi jede. pomazhe svima u nadi da tje spoznati "pravi put" LGa :) chovek koji kad nadje bebu orka, da joj da jede i mozhda ga uzme na odgoj, mozhda ga ostavi nekom hramu na odgoj... zhivi da bi chinio dobro.

3 - dobar chovek, nikad nishta loshe nije uradio - chini dobro, pomazhe crkvi itd, poshtuje zakone i sve shto sa tim ide... voli da se ponekad pijan pobije u krchmi, od ostatka se istiche time shto vishe chini dobro od ostatka mase, i pomotji tje svakome kome misli da bi mogao pomotji.

e sad... mozhda sam ja omanuo pa je 1 - LE, 2 - LG a 3 - LN.... opet, mozhda je 1 vidjenje LG iz inkvizotorovih ochiju, 2 iz monkovih a 3 iz knightovih... meni lichno je "good" svako ko hotje da se iscima oko nechega oko chega nema razloga niti ikakve veze sa njim da se on iscima... primer - iscimaj se do okretnice da babi kupish markicu. "neutralan" onaj koji se cima za neke "vazhne" stvari ili lichne potrebe, dok su evil oni sa zlim namerama i cimaju se zarad lichne dobiti... LE bi bio tip koji bi se cimao da namesti ubistvo svog oca ne bi li preuzeo titulu glave porodice...

to je moje vidjenje alignmenta; kod ima raznih varijanti svakog alignmenta, i ako igrach odluchi da prati jednu, valjalo bi da je isprati do kraja, a ne da usred igre odjednom promeni ponashanje jer mu je tako prdnulo... ja nisam jedan od onih DMova koji kazhu "to tvoj lik ne bi uradio" i zabrani tu akciju, vetj posavetujem igracha da to nije u njegovom duhu i onome kako se dosad ponashao i da nema razloga, po njemu, da on to uradi... ako pak hotje - oborim alignment u zavisnosti od toga shta je uradio, pa nek se onda dalje snalazi - vratjanje alignmenta i muka koju ti nameshta party je dovoljna kazna za ono shto si uradio...

my two cents :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

yrch wrote: to je verovatno problem moje gaming ekipe, ali je to i moje jedino iskustvo sa alignementom.
Znas kako... I ja i ortaci smo prosli kroz neku fazu tipa "alignment saks, ogranicava te itd, D&D je sistem za hack&slash a ne roleplay" al' brate, bilo pa proslo.

Sad mi je stvarno bedak da se ideja koja poboljsava pricu koju mozes napraviti u D&D-u i koja daje igri smek (a meni su stvari poput Detect Evil i Smite Evil upravo to) se izbacuje zato sto su neki likovi imali neprijatna iskustva usled ko zna kakvih ideja njihovog GM-a.
yrch wrote:kakve veze ima roleplay sa načinom na koji se vraćaju hp?
to je jednostavno matematički/fizički deo d&d-a, roleplay se ne računa, ne bacaš kockicu da bi roleplay-ovao, on se radi ili se ne radi.
Eh, iz nekog mog ugla ima i te kako. Jednostavno, roleplay za mene ne prestaje kad uzmes kockice, nego i tada ti jos uvek igras svog lika. Mehanika igre itekako odredjuje tvog lika jer definise sta i kako tvoj lik funkcionise unuar sebe i sa svetom. Tako da ako mehanika kaze da imas lika koji ce tesko ranjen morati da prelezi mesec dana u krevetu, ili jedno vece, to za mene ima itekakve posledice na rp.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

detect evil je bio ok mada ga ne smatram previše bitnom osobinom-magijom, smite i dalje postoji.

ako teško ranjen lik mora da preleži mesec dana, onda će igrač da bude frustriran zato što ne može da igra sa ostatkom družine. a i nešto se ne sećam po kojim pravilima 3ed. je to bilo odrađeno. zadnji put kad sam tako nešto priredio igračima beše '97 ili '98 po ad&d pravilima sa korišćenjem critical hit tabela tada kritikovanog Combat & Tactics-a :)
opet napominjem, ni ova druga krajnost da se sav health leči nakon extended rest-a mi se ne sviđa. ako ne promene ovo pravilo, biće neki house rule. ali i dalje želim da pružim šansu 4ed.

i saving throw je malko nelogičan, pošto imaš 50-50 bez obzira na jačinu magije. moram videti u phb kako ovo objašnjavaju, pošto imam neku ideju ali je i to objašnjenje "nategnuto". jedino što može da opravda takvo pravilo je da fort-ref-will rastu svaki drugi nivo (ako se ne varam) , te da većina magija "gađa" neku od ovih vrednosti. ali to opet na objašnjava zašto je isti saving throw za "acid arrow" i za "frostburn" ili kako se već zove novi pandan fireball-a.

ali , kao što rekoh ranije, o ovome je najbolje raspravljati uz primerak novog PHB-a i kriglu piva :)
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

za dnd imam tri reci....



















sranje...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

:thumbsup:
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

yrch wrote:detect evil je bio ok mada ga ne smatram previše bitnom osobinom-magijom, smite i dalje postoji.
Meni je samo postojanje detect evil-a podizalo ideju dobra i zla na nivo kosmickih sila. A smite sada postoji kao "smite whatever you don't like (and gain a completely random bonus along with it)". Hvala, ali meni vise pase smite evil.

ako teško ranjen lik mora da preleži mesec dana, onda će igrač da bude frustriran zato što ne može da igra sa ostatkom družine. a i nešto se ne sećam po kojim pravilima 3ed. je to bilo odrađeno.

Aman covece, to je bio primer kako mehanika utice na roleplaying.

E ljudi, jos jedno ekstra retardirano pravilo iz 4. edicije - vidite sta moze elf da uradi:

Group Awareness: You grant non-elf allies within 5 squares a +1 racial bonus to Perception checks

:?:
yrch wrote:ali , kao što rekoh ranije, o ovome je najbolje raspravljati uz primerak novog PHB-a i kriglu piva :)
Iskreno, ja sam na pocetku sve ove price o 4e mislio da kupim, mislio da ce biti super igra, al' sada sam siguran da necu kupiti 4e. Ako smognem snage, radje cu prepraviti 3e u nesto sto mi vise lezi.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

a pivo? ne možeš da ignorišeš pivo? :)

očigledno je da nemamo istu percepciju kako d&d treba da izgleda. sad mi je jasnije šta ti smeta, verujem da bi i meni smetalo kad bi i ja imao sličan pogled na d&d.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

nije to njegov koncept, to je THE koncept, jer, kako je role play igra uloga, cilj je da ti igras ulogu nekoga, ne da poštujuci statistike budes koristan clan druzine. znaci, elf vise ne sme sam da ode i istrazuje, jer ostatak druzine postaje ubogiji, ako je on dalje od pet square-ova... ej, bre, sta je square u forgotten realmsu???

recimo nekada su role play druzine mogle da uzmu magiju know alignment ( sa svim svojim manama), sad je jednostavno predvidjeno da su svi koji su protiv tebe zli. ostaje mi misao da po starim pravilima, ko nije zeleo da zavisi od alignmenta uzme lepo chaotic neutral, i vozi...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

ako ja igram clerica Lathandera, i igrom slučaja se borim protiv paladina Tyra, on je za mene "enemy" bez obzira na alignement. iz nekog razloga mi želi zlo. to što mi "know alignement" daje informaciju da je ispred mene svetac, ne menja stvar. ako se ne skloni, prebiću ga (ili umreti u pokušaju :) ).

samim tim, alignement mi ne znači ništa, a nekom manje iskusnom igraču može i da smeta, pošto bi se sav udžilitao pokušavajući da skloni usranog paladina bez borbe.

a chaotic neutral alignement, koji je objašnjen kako je objašnjen je namenjen likovima koje bole uvo otprilike za sve oko sebe, voleo bih da vidim party koji bi trpeo takvog lika. mi smo imali više takvih, uvek je bilo "zanimljivo".
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

yrch wrote:ako ja igram clerica Lathandera, i igrom slučaja se borim protiv paladina Tyra, on je za mene "enemy" bez obzira na alignement. iz nekog razloga mi želi zlo. to što mi "know alignement" daje informaciju da je ispred mene svetac, ne menja stvar. ako se ne skloni, prebiću ga (ili umreti u pokušaju :) ).

samim tim, alignement mi ne znači ništa, a nekom manje iskusnom igraču može i da smeta, pošto bi se sav udžilitao pokušavajući da skloni usranog paladina bez borbe.

a chaotic neutral alignement, koji je objašnjen kako je objašnjen je namenjen likovima koje bole uvo otprilike za sve oko sebe, voleo bih da vidim party koji bi trpeo takvog lika. mi smo imali više takvih, uvek je bilo "zanimljivo".
kolko ja znam, paladin Tyra tje ti se jednostavno pokloniti i ako si vredan - pustitje te... za razliku od vetjine bogova i crkava, Tyrova crkva nema tamnicu ispod kapele...

bash kod tog encountera pravi roleplay dolazi do izrazhaja... tebi je Tyrovac neprijatelj, dok si ti njemu brat kojeg on jednostavno (josh uvek) ne mozhe da pusti iz nekog razloga... ne mozhesh ochekivati da to zavrshish "bacio sam 21 za diplomacy" rechenicom...

a ako ti "alignment" smeta, vi izvol'te pa svi igrajte CN likove pa se izdrkavajte kako vam je volja... alignment jeste tu da "ogranichava" i "smeta", jer je to nachin na koji se tvoj lik ophodi prema svetu oko sebe. ako bi ti radije da igrash klerika koji tje da lechi svoje i da sklanja sve koji su mu na putu - to je onda problem tvog DMa.

josh jedan aspekt Tyrovog awesomnessa - svi smo videli, u jednom trenutku ili drugom, koji su level bogovi, njihova prebudzhena oruzhja itd... vish, Tyr ima jednostavan Vorpal Longsword... i divine ability koji kazhe "always takes 20 on attack rolls" ... (vorpal = on a confirmed critical hit with a natural 20 the target instantly dies, pod uslovom da ima anatomiju tj da nije imun na critove)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

ovako

Tyr je uzet samo kao primer, možeš umesto njega da staviš bilo kog "good" boga, ne menja stvar.

situacija koju sam naveo je takva da su sve priče ispričane, roleplay neuspeo, diplomacy neuspeo.

hteo sam da kažem da postoji verovanoća da mi DM ne dozvoli da napadnem paladina samo zato što je on LG, a i ja sam NG npr.
to je verovatno problem do mene i mog DM-a, ali mi i dalje smeta takva mogućnost.

takođe, neiskusan igrač će se možda plašiti da napadne paladina, zato što je paladin LG, a dobri likovi treba da se bore protiv zlih a ne sebi sličnih.

uostalom, svako ima svoje mišljenje, ja sam rekao da razumem drugačije stavove od svog.

ja lično više volim da igram kako mislim da treba, a ne kako piše. naravno, ako postoji "pravilo službe" za clerica, poštovao bih ga onoliko koliko mislim da treba i po svojoj interpretaciji.
e sada, ako bih napravio neku glupost, normalno je da mi se to vrati istom merom. ali ne želim da mi DM ili alignement kažu "to cleric Lathandera nikada ne bi uradio" ili "ako to uradiš, promeniću ti alignement pa ćeš dobijati manji xp i sl.".
jednostavno, ni DM ni pravila d&d-a ne treba da regulišu ponašanje clerica Lathandera. postoji kodeks , ako ga prekršiš snosićeš posledice.

ovim samo iznosim svoje mišljenje o alignementu, ne pokušavam nikoga da ubedim da razmišlja isto.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

ja mislim da bi od svakog DMa dobio odgovor "to klerik lathandera ne bi nikada uradio", ali ja bih te lichno pustio da se poshibash sa paladinom...
jeste da bi mi tako ubacio POVETJE govno u plan, al shta sad - ako zaginesh - ovima je na grbachi da te ozhive ili da rollash novog lika... ako uspesh - ... pa, recimo da ti se smeshi robija u najboljem sluchaju...

upravo zbog takvih igracha su i smishljene klase tipa Bloodhound, Justicar itd... tj oni koji su veoma dobri u trazhenju i hvatanju (shto zhivih shto mrtvih) onih koji ti prave probleme :)

u svakom sluchaju, NG lik, kakav god da je, je od malena bio uchen da su paladini neshto shto je veoma dobro i da zahvaljujutji njima ti zhivish kako zhivish (u svoj pozitivnoj konotaciji)... mislim da bilo ko, ma koliko se ne slagao, ako je voljno odabrao da bude NG, ne bi SMEO da ubije paladina....

nazovi takve igrache "neiskusnim", ali ovako stvari stoje:
ako si zao
- ubijanje dobrih te chini vishe zlim
- ubijanje vishe zlih od tebe te chini dobrim

ako si dobar
- ubijanje dobrih te chini zlim
- ubijanje loshih te chini dobrim
---
stvari su jednostavno tako crno-bele za mene... pitanje je samo "koliko zhelish sebe da slikash u tog svog lika kojeg igrash?" iliti na srpski "to shto ti ne poznajesh NG alignment ne znachi da ga tvoj lik ne poznaje"...

jednostavno, ne mozhesh igrati kao budala i ochekivati da DM reaguje "ako sam se ja zajebo - nek mi se vrati istom merom" jer je DMu najlaksha stvar da on vas ubije... ako igrate DnD samo da bi klali monstere i rollali nove munchkine - to je sasvim u redu; al ako igrate zbog FRPovanja - to nema poente...

lik koji ima 18ak godina (ako je human) apsolutno zna shta je dobro a shta loshe, bez ikakvih ekstremnih primera (npr korumpirani paladini/crkvenjaci) i njega su jednostavno od malena uchili da ne treba biti kao neki tamo nego da treba pomagati kad se mozhe (ako je NG)

long story short -
alignmenti sluzhe upravo tome chemu se ti protivish, da budu vodilja lika od koje ne sme puno skretati... neki su restriktivniji od drugih, ali kada skrenesh - DM tje te upozoriti, ako bash zhelish da to uradish - DM je taj koji odluchuje i koji tje ti verovatno oboriti alignment i biti u kurcu jer mu je bash taj paladin npr trebao za josh dosta drugih stvari... sam birash svoj alignment, choose it well...

ali ne mozhesh ochekivati da kao pratilac bilo kog "good" boga (pa chak i Moonlorda) imash IKAKVOG opravdanja u ubijanju dobrih ljudi i/ili pratilaca "good" bogova...

slazhem se da ti ne treba biti zabranjeno da uchinish to shto hotjesh, ali takodje mislim da NG liku ne trebaju padati takve ideje na pamet.
my two cents
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

a chaotic neutral alignement, koji je objašnjen kako je objašnjen je namenjen likovima koje bole uvo otprilike za sve oko sebe, voleo bih da vidim party koji bi trpeo takvog lika. mi smo imali više takvih, uvek je bilo "zanimljivo".
pa loše ste ga tumačili, ne boli njega uvo za sve, njemu je veoma stalo do sopstvenog stava, te, ako je sebični idiot neće hteti ništa da radi... to je već na na igraču da odluči.

inače, kada neko kaže:
roleplay neuspeo
naježim se...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

Megabajo, imash pivo od mene... kad god, ako treba i na karaburmu tju da dodjem :)

EDIT: jedini smislen razlog da se dva good lika popeglaju je da je po sredi neka vetja zajebotina... tipa, vi jurite nekog zlotju, on vam pobegne i ubedi paladine da ga jure neki da ga ubiju. vi ga stignete, tu su paladini da ga shtite od vas koji otjete da ga ubijete...

par minuta kasnije, onaj kojeg ste jurili je ili mrtav ili je pobegao u zavisnosti od DMa, a vi i ostatak (prezhivelih ako je doshlo do pegle) paladina kretje u poteru.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

jbg, ja ne volim da stvari posmatram crno-belo, zato nam se stavovi razlikuju. :)

a i nisam nešto siguran da bilo koja good crkva u d&d-u promoviše ubijanje kao dobro delo.

i još ćete na pivo, a ne zovete suprotni tabor :cry:

elem, pošto smo skrenuli sa teme
http://dnd4.com/
nove informacije

ne vredi da vi mene ubeđujete , ni ja vas. lepo je što smo razmenili mišljenja bez flame-a.

edit: Shark, upravo na to sam i mislio!!!
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

eee, pa ako je situacija bila takva onda si nam trebao bolje objasniti shta je po sredi... a onda je i DM (koji je sve to smislio inache) trebao da ochekuje fajt, a ako se reshi mirnim putem - bonus exp...
EDIT: mada i vi bi trebali VEOMA rezervisano da uletite u taj sukob ako prichom ne bi nishta postigli, u shta zaista sumnjam jer je u pitanju paladin a ne zadrti fajter...

ali zaista ne vidim razlog da se dve najcivilizovanije klase (paladin, cleric) pobiju jer nisu uspeli da se sporazumeju... tim pre shto je lik tyrovac, bilo je dovoljno da mu objasnite ko ste i shta ste, odakle ste i zashto ga jurite i on bi sam pronashao pravdu jer... that's what Tyr disciples do...

ako bash sve ne uspe, kazhesh ".... ja se zaista izvinjavam, ali ja ovo moram da uradim, OOC: bacam inicijativu" i da roleplayujete ebeni fajt, sa sve ponovnim pokushajima diplomatije na pochetku svake runde tipa "da li je vredno da se dve dobre sile biju ne bi li uhvatile jednu loshu? zar nije logichnije da se udruzhimo?" itd, itd itd...

mislim, ako vam je DM spremio slichnu situaciju a nije vas pustio da se pobijete onda je on samo cheatovao jer je ochigledno hteo da skloni NPCa... lichno mislim da, ako hotjesh da dash igrachima do znanja da ne diraju nekog, stvorish nekog motjnog wizarda, on im malo protrese gatje, i odstvorish ga zajedno sa tim NPCom... i onda znaju da ga ne trazhe... barem josh neko vreme.

a u to kakav efekat na igrache imaju highlvl NPCevi netjemo ni da zalazimo jer na to imam i previshe primedbi od mojih igracha :)
EDIT: evo i ja da se pozhalim na jedan primer... bash pre neki dan imasmo session, i ja sam ekipi spremio jedan encounter koji je veoma lagan ako mu se lepo pristupi, u suprotnom je skoro nemogutj... (5 lvl2 lika, 10 izgladnelih-besnih vukova)
i shta se deshava, druid namirishe moju ideju i citiram:
P: "aj ja tu kao neki handle animal"
DM: "ok, shta radish?"
P "(baca kocku) 6"
DM: "(odmahujem glavom) reci mi tachno shta radish"
P "otkud znam, malo sam se nagnuo, kazhem 'mirni, mirni, mi prijatelji' i moj vuk ide pored mene"
DM: "baci opet"
P: "9"
DM: "nishta... mozhesh opet ako otjesh... netju ti ja prichati shta da radish, vukovi su ti na 25 feeta u kroshnji, uzhurbano se mrdaju levo-desno i rezhe, dvojca laju"
P "bacam speak with animals... 7-12-23. bacio sam 23. shta se desilo?"
DM: "shta si im rekao? tachno?"
P : "pa otkud znam, 'mirni, mi smo prijatelji' i primakao sam se 5 feeta i pruzhio im ruku, chuchim"
DM: "ok, i dalje se kretju uzhirbano i rezhe"
P : "shta, sa 23 se to desilo? pa netju vishe ni da budzhim handle animal kad to kod tebe ne radi... trebao si da mi kazhesh da to kod tebe ne radi pa da ne budzhim onda... tj da mi kazhesh da ne radi uobichajeno..."


i onda je usledilo jedno pola sata debatisanja...

there, i feel much better now :D
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Shark wrote: ... - ubijanje vishe zlih od tebe te chini dobrim...
Uh, ne. Cini te samo pragmaticnim covom kome je stalo do toga da prezivi sutrasnji dan.
- ubijanje loshih te chini dobrim
"Kill the villain and sacrifice her children to the gods of good and then return to your legitimate jobs of being the prostitutes..."
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
yrch
Posts: 103
Joined: Thu Jan 15, 2004 12:37 am

Post by yrch »

vaistinu
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

wow extra, jedva cekam da vidim 4e
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

bojan wrote:
Shark wrote: ... - ubijanje vishe zlih od tebe te chini dobrim...
Uh, ne. Cini te samo pragmaticnim covom kome je stalo do toga da prezivi sutrasnji dan.
primer: ti (koji si zao) i tvoj party ubijete nekog nekromansera koji je maltretirao selo... oni (seljani) to vide kao dobru stvar, i ti tjesh biti "bolji" u njihovim ochima (iako si ga mozhda roknuo iz nekog petog razloga)...
bojan wrote:
Shark wrote: - ubijanje loshih te chini dobrim
"Kill the villain and sacrifice her children to the gods of good and then return to your legitimate jobs of being the prostitutes..."
jbg, paladin koji roka undeadove je "dobar" jer su oni neprirodni i blutj-prutj-trutj...

primedbe su na mestu u svakom sluchaju :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Post by Megabaja »

wow extra, jedva cekam da vidim 4e
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Eto... cackali ste mecku... i probudili... Goolana [ 25 lvl, 355 hp, immunity to slashing wapons] :wink:

Image
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

primer: ti (koji si zao) i tvoj party ubijete nekog nekromansera koji je maltretirao selo... oni (seljani) to vide kao dobru stvar, i ti tjesh biti "bolji" u njihovim ochima (iako si ga mozhda roknuo iz nekog petog razloga)...
Pa, ovaj, ne.
Alignment ne predstavlja kako te drugi vide, vec ono sto jesi.[/quote]
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

OK, sad, nemojte da dozvolite da vas iritantna argumentacija dovede do toga da branite lose roleplay design odluke.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Post by Shark »

true, don't blame the game - blame the players ;)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Locked

Return to “D&D”