Alajnmenti i tako to

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:2. Dodati dva ekstremna alajnmenta tako da osa izgleda X - Good - Neutral - Evil - Y. Good i Evil predstavljaju neke opste tendencije neobavezujuceg karaktera dok alajnmenti X i Y oznacavaju da se lik obavezao i da sada pripada jednoj od strana u sukobu.
Ovo je prica koja mene svo vreme nervira i u Star Wars univerzumu, manjim delom u Kult RPG-u. Ja ne mislim da postoji Good-Evil osa, na primer. Na stranu sto realno nisam za good/evil karakterizaciju, D&D zeli da bude crno-bela igra i recimo da je to ok. Daklem, sa tom premisom, mora postojati trougao Good - Neutral - Evil. Neutral nije dobar izbor reci, ali mi ne pada na pamet bolji. Poenta je sto postoji sfera delovanja koja nije ni dobro ni zlo, a nije na pola puta izmedju ta dva nego je ekstrem sam po sebi. Dobro i Zlo podrazumevaju neki visi cilj, oba su donekle nesebicni u toliko sto priznajes autoritet vise (moralne) sile i povinujes se. Tu fali domen ljudi koji su jednostavno, pa... u kontekstu D&D moralistike verovatno jednostavno sebicni.
Pa pazi, osnovna postavka je da se nad svetom nadvijaju sile mraka, haosa i bezumlja, i naspram njih stoje snage dobra, razuma i sl. Kod smrtnika imas one koji su prisli tamnim silama, i mali broj onih koji su se odlucili da im pristupe. Vecina stanovnistva ni ne shvata u kakvom svetu zive, ili su, shvativsi, podvukli rep i cute. Stoga stavljanje neutralnih na sredinu.

E sad, taj primer sa sebicnoscu se i dalje resava u okviru sistema... Pitanje je koliko je neko sebican? Ako je sebican na "sjebacu sve okolo samo da meni bude dobro" onda je evil. Ukoliko je sebican na "necu ti pomoci sem ako ne dobijem od toga neku korist" nacin onda je neutral.

Dodatan bonus je sto PC-evi, koji ce normalno gravitirati ka X/Good alajnmentima znaci, nece biti sebicni nego malo vise herojski.
Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:4. Sve ove divine moci koje rade na good/evil vezati za ekstremne alajnmente, i staviti da se mogu koristiti samo ukoliko si suprotan ekstremni alajnment
Apsolutno. Nema smisla da zli ljudi koriste smite evil. Stavise, mislim da bi rejting alignmetna trebalo da figurira u jednacini za jacinu efekta koji se koristi. Sto vise Good, to si jaci protiv Evil spodoba. I obrnuto.
Al' to bi onda podrazumevalo neku skalu, a to je vec malo teze izvesti. Cini mi se previse cimanja za premalo dobiti.
Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:6. E sad, do sada je sve bila kozmetika, ali - mnogo mi se svidjaju oni Dramatic Points iz Buffy RPG-a. Kad bi uspeo da izdefinisem neke guidelineove da igraci dobijaju slicne poene kao jedna od funkcija roleplejovanja sopstvenog alajnmenta, to bi bio vrh. Ideja je da igraci naravno budu ohrabreni, a ne prisiljeni da igraju svoj alignment.
Dramatic Points iz Buffy su svojevremeno sasvi msigurno bili jedan od najvecih koraka u napred, u okviru RPG industrije. Sjajna ideja, odlicno izvedena, ocemo jos. Povezati tu mehaniku sa alignment-om (koji bi ovaj put bio ispravno uradjen), na primer, bi bio dobar pocetak za popravljanje D&D-a.
Imas li ideja?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:
Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:2. Dodati dva ekstremna alajnmenta tako da osa izgleda X - Good - Neutral - Evil - Y. Good i Evil predstavljaju neke opste tendencije neobavezujuceg karaktera dok alajnmenti X i Y oznacavaju da se lik obavezao i da sada pripada jednoj od strana u sukobu.
Ovo je prica koja mene svo vreme nervira i u Star Wars univerzumu, manjim delom u Kult RPG-u. Ja ne mislim da postoji Good-Evil osa, na primer. Na stranu sto realno nisam za good/evil karakterizaciju, D&D zeli da bude crno-bela igra i recimo da je to ok. Daklem, sa tom premisom, mora postojati trougao Good - Neutral - Evil. Neutral nije dobar izbor reci, ali mi ne pada na pamet bolji. Poenta je sto postoji sfera delovanja koja nije ni dobro ni zlo, a nije na pola puta izmedju ta dva nego je ekstrem sam po sebi. Dobro i Zlo podrazumevaju neki visi cilj, oba su donekle nesebicni u toliko sto priznajes autoritet vise (moralne) sile i povinujes se. Tu fali domen ljudi koji su jednostavno, pa... u kontekstu D&D moralistike verovatno jednostavno sebicni.
Pa pazi, osnovna postavka je da se nad svetom nadvijaju sile mraka, haosa i bezumlja, i naspram njih stoje snage dobra, razuma i sl. Kod smrtnika imas one koji su prisli tamnim silama, i mali broj onih koji su se odlucili da im pristupe. Vecina stanovnistva ni ne shvata u kakvom svetu zive, ili su, shvativsi, podvukli rep i cute. Stoga stavljanje neutralnih na sredinu.

E sad, taj primer sa sebicnoscu se i dalje resava u okviru sistema... Pitanje je koliko je neko sebican? Ako je sebican na "sjebacu sve okolo samo da meni bude dobro" onda je evil. Ukoliko je sebican na "necu ti pomoci sem ako ne dobijem od toga neku korist" nacin onda je neutral.

Dodatan bonus je sto PC-evi, koji ce normalno gravitirati ka X/Good alajnmentima znaci, nece biti sebicni nego malo vise herojski.
To sve stoji, ali nije to cela prica. Primera radi, postoji neki lik koji kolje po kucama, rade sve sto bi ocekivao od zlog negativca, i to radi iskljucivo za svoju korist. Nista vise od toga ga ne zanima, jednostavno ne postoji ta strahota koju on nece uciniti da bi nekako dobio neku korist. Sa druge strane imas zlocu koji postuje neka zla bozanstva, priziva demone i tome slicno. Vidjali smo ih po filmovima i literaturi relativno cesto i meni je prilicno zanimljiv momenat tolike pozrtvovanosti tom nekom 'zlu', koji ide ponekad cak i do svesnog samozrtvovanja zarad tog nekog velikog zla. Ovi likovi su medjusobno bitno drugaciji, i mislim da sistem koji zeli da ilustruje borbu dobra i zla to mora nekako da prikaze.

Takodje, javlja mi se mehanicka osnova za ovo. Good likovi imaju njihove Good moci koje sebi daju holy bonuse i jebu zlo. Evil likovi isto to samo sebi daju unholy bonuse i jebu dobro. Neutral likovi (kao treca tacka trougla a ne kao sredina) nemaju bonuse, ali na njih ne deluju ni evil ni good moci, a prosevtljeno neutral likovi bi cak mogli, na primer, da anuliraju holy/unholy bonuse jer se jednostavno izuzimaju iz te price.

Awakened wrote:
Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:4. Sve ove divine moci koje rade na good/evil vezati za ekstremne alajnmente, i staviti da se mogu koristiti samo ukoliko si suprotan ekstremni alajnment
Apsolutno. Nema smisla da zli ljudi koriste smite evil. Stavise, mislim da bi rejting alignmetna trebalo da figurira u jednacini za jacinu efekta koji se koristi. Sto vise Good, to si jaci protiv Evil spodoba. I obrnuto.
Al' to bi onda podrazumevalo neku skalu, a to je vec malo teze izvesti. Cini mi se previse cimanja za premalo dobiti.
Povezujem sa ovim ispod...
Awakened wrote:
Dawngreeter wrote:
Awakened wrote:6. E sad, do sada je sve bila kozmetika, ali - mnogo mi se svidjaju oni Dramatic Points iz Buffy RPG-a. Kad bi uspeo da izdefinisem neke guidelineove da igraci dobijaju slicne poene kao jedna od funkcija roleplejovanja sopstvenog alajnmenta, to bi bio vrh. Ideja je da igraci naravno budu ohrabreni, a ne prisiljeni da igraju svoj alignment.
Dramatic Points iz Buffy su svojevremeno sasvi msigurno bili jedan od najvecih koraka u napred, u okviru RPG industrije. Sjajna ideja, odlicno izvedena, ocemo jos. Povezati tu mehaniku sa alignment-om (koji bi ovaj put bio ispravno uradjen), na primer, bi bio dobar pocetak za popravljanje D&D-a.
Imas li ideja?
Kult je imao zanimljivu ideju dobijanja pozitivnih i negativnih poena koji ti shiftuju alignment (ne secam se kako se to tamo zvalo) u odgovarajucem pravcu. A ekstrem svakog pravca je ludilo. To zadnje mozda nije zgodno za igru o borbi dobra protiv zla, pa ga mozemo ignorisati. Ali ako bi alignment tretirali kao nekakav 'currency' vise nego kao 'cvrst' atribut, mogli bi to sta dobijemo koristiti u maniru Dramatic poena iz Buffy.

Ja ne volim klase, ali ako bi se moralo igrati sa njima recimo da bi neke od njih mogle generisati manje kolicine tih alignment poena. Rezonovanje je da ako vec postoji klasa Paladin kojoj je opis "holy warrior", umesto da neko bude fighter koji je good, onda to jeste hard-wired sa alignmentom. Slicno za neke evil klase. Ciniti odredjena dela bi takodje dopunjavalo alignment poene, biti u favor-u odredjenog boga, itd. Pored trenutnog broja poena morala bi postojati i neka generalna nagnutost lika u odredjenom pravcu, koja bi bila samo ilustracija skorije istorije poena ili tako nekako.

Poeni se mogu trositi na neke zajebane talente, efekte, feat-ove, spell-like efekte, sta god. Buffy potrosi Dramatic Point da joj se slucajno nadje drveni kolac pod rukom, paladin potrosi Good Alignment poen za, sta ga ja znam, iznenadno svitanje? Odgovarajucu molitvu koje se necisto stvorenje plasi? Tako nekako. Mogli bi dodatno uvesti zanimljive peripetije mehanikom koja bi davala veci defence i otpor na Evil moci sto vise Good poena imas nepotrosenih. Ali trosis poene za zgromisprz efekte. Rezultat bi mogla biti igra u kojoj paragon dobra ako se skroz istrosi i ne uspe da ubije negativca u procesu, moze da postane podlozan nekim zlim mocima pa trenutno ili trajno padne pod njihov uticaj. Razmisljati u pravcu duela izmedju Luke Skywalker-a i Darth Vader-a ispred Palpatina.

Ovo je samo random brainstorming, moglo bi tu dosta stvari da se doslednije kodifikuje, samo nemam bas na poslu vremena.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

Hm da ja sam tako isto skontao (nakon neke DG-ove primjedbe) znaci samo podjela na dobre i lose izmedju kojih su neutrali. Sad slazem se da je law vs chaos malko komplikovano, i sto kazete tu mogu da se stave jos i pripadnosti raznim organizacijama, udruzenjima, vjerskim institucijama, filozofskim/umjetnickim krugovima sve kao pod klase nekog da kazemo svrstavanja u odredjeni alignment. Sad sve to kada se sabere zajedno izracunava se taj alignment po nekim univerzalnim pravilima na skali dobra ili zla.
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

koljachi po kutjama su obichno bili NE.
obozhavalaci "vetjeg zla" su obichno CE (ili redje - LE.)

e sad, da, imamo problem tu - koljach kutje koji je NE (koji kolje eto chisto zarad svoje perverzije / chukanja trafika) je takodje NE kao i roguz koji katkad rokne nekoga (npr assassin) ili dwarf wizard koji ne vidi u chemu je problem da katkad nekog ko ga nervira nauchi shta znachi burning hands ili slichno...

koljach je verovatno samo malo VISHE NE od one dvojce... da, tu bi skala fino upala, al mozhda da ne bude "skala" vetj neki alignment tipa poena... heck, mozhda neshto slichno onome shto NWN ima (cheka flame)

jednostavno, lik ti ima X/Y poena alignmenta, gde je Evil od 0 do 35, Neutral od 35-65 i Good od 65-100, isto tako i za Chaotic / Lawful... shto se "skale" tiche, ista vrednost bi mogla da se primeni i na taj skill check - npr smite evil, radi punom parom (1x) ako si 100tka, ili slabije (0.65x) ako si 65ica...

plus, takav podatak na char sheetu (ili u nekom DM notesu) ti daje mnogo lakshu kontrolu nad alignmentima - npr good lik se bez razloga izdere na nekoga - skinesh mu goodness za jedan, itd... takodje mi se to chini finim suplementom onom obichnom "tarabljenju" :)

shto se mene tiche, trenutni alignment sistem JESTE trougao (za razliku od pravougaonika), samo josh razvuchen i prema lawful / chaotic osama, tolko da bih mozhda chak i rekao da se mozhe posmatrati kao d8ica (samo trostrana)

realno - samo ako nisi 100/100 alignmenta, neshto ti je vazhnije od ta dva - bio to lawfulness ili goodness zavisi od igracha, al neshto ga uvek vishe "vuche" od ta dva. mozhda zato i mislim da mozhe imati oblik neke uboge d8ice.

comments on this?
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

cool, meni skala zla i dobra najvise to odlsikava. 0 je neutralan, minus je zli sto veci minus to je zliji, a plus je dobar sto veci to je vise dobar
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

retko kad je neko "savrsheno" neutralan, zato su i potrebni intervali...
naravno, likovi tipa 50/50 bi bili one koje bi apsolutno boleo kurac za sve, dok bi onaj 0/0 bio neki najgori CE lik kojeg mozhete smisliti... ili najzliji :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Neveroth
Posts: 25
Joined: Tue Mar 25, 2008 1:08 am

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Neveroth »

Shark wrote:koljachi po kutjama su obichno bili NE.
obozhavalaci "vetjeg zla" su obichno CE (ili redje - LE.)
Covek koji kolje at random bez ikakvog principa je CE, bez ikakve sumnje. I to debelo i C i E. A obozavaoci 'veceg zla', u smislu kultova i samopozrtvovanosti su pre LE, jer oni ipak prihvataju autoritet visih sila, odnosno neki protokol po kome se stvari rade, i lanac komande. Glavna karakteristika evil alignmenta je sebicnost, i nepostovanje prema potrebama/pravima/zeljama/zivotima drugih, iliti spremnost da ih lisis istih ukoliko ti se to isplati na licnom planu. Iz tog razloga, pozrtvovanost kod zlih likova je ili neki veliki izuzetak, ili posledica nadvladavanja lawful tendencija koje nalazu takvu akciju u pojedinim slucajevima.
Shark wrote:koljach je verovatno samo malo VISHE NE od one dvojce... da, tu bi skala fino upala, al mozhda da ne bude "skala" vetj neki alignment tipa poena... heck, mozhda neshto slichno onome shto NWN ima (cheka flame)
Ja spomenuh variant sa skalom iz Book of Hallowed Might-a, ali iz nekog razloga su me svi iskulirali, iako je taj sistem dosta bolji od standardnog. To za NWN i pracenje promena mozda nije los predlog, ali iskreno, nije potrebno beleziti stvari na poene da bi video da se lik ponasa totalno drugacije od onoga sto mu pise na sheetu.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:To sve stoji, ali nije to cela prica. Primera radi, postoji neki lik koji kolje po kucama, rade sve sto bi ocekivao od zlog negativca, i to radi iskljucivo za svoju korist. Nista vise od toga ga ne zanima, jednostavno ne postoji ta strahota koju on nece uciniti da bi nekako dobio neku korist. Sa druge strane imas zlocu koji postuje neka zla bozanstva, priziva demone i tome slicno. Vidjali smo ih po filmovima i literaturi relativno cesto i meni je prilicno zanimljiv momenat tolike pozrtvovanosti tom nekom 'zlu', koji ide ponekad cak i do svesnog samozrtvovanja zarad tog nekog velikog zla. Ovi likovi su medjusobno bitno drugaciji, i mislim da sistem koji zeli da ilustruje borbu dobra i zla to mora nekako da prikaze.
Pa evil... I ekstremni evil alajnment.

Ne znam da li me kapiras, ali ovo sto trenutno zovem "ekstremnim alajnmentom" ne znaci "jako mnogo dobar/zao" nego naprosto - covek se obavezao i svojevoljno prisao jednoj od strana u sukobu. Ono, trenutak velike odluke kod karaktera, ili pakt negativca sa demonom, uglavnom - lik je prosao taj neki prelomni trenutak u razvoju i vise nema dilemu "kojem se carstvu prikloniti".

Good/Evil/Neutral alajnmenti su tu za obicne ljude, da pokazu njihove tendencije, nacin na koji razmisljaju.
Dawngreeter wrote:Takodje, javlja mi se mehanicka osnova za ovo. Good likovi imaju njihove Good moci koje sebi daju holy bonuse i jebu zlo. Evil likovi isto to samo sebi daju unholy bonuse i jebu dobro. Neutral likovi (kao treca tacka trougla a ne kao sredina) nemaju bonuse, ali na njih ne deluju ni evil ni good moci, a prosevtljeno neutral likovi bi cak mogli, na primer, da anuliraju holy/unholy bonuse jer se jednostavno izuzimaju iz te price.
Da, to zvuci razumno. Mislim, odmah bi promenio za moj setting i izbacio doticne prosvetljene neutralce, ali da.
Dawngreeter wrote:Ovo je samo random brainstorming, moglo bi tu dosta stvari da se doslednije kodifikuje, samo nemam bas na poslu vremena.
Sta znam. Ja bi radije udesio da igrac bira opisni alajnment (X, Y, good, evil, neutral, Z) i da se na osnovu toga dobijaju kakvi Fate/Hero/Dramatic poeni ili kako god. Ima dosta zasto, ali osnovan je sledeci - recimo paladin se bori sa nekim demonom u sistemu sa point-based alignmentom. Paladin koristi svoje good poene da smajtuje demona... I postaje manje dobar? Ili ces dobiti paradoksalnu situaciju da ce Cleric, koji ih koristi za svoje moci, imati manje od Fajtera ili Roguea koji ne moraju da ih koriste za svoje glavne funkcije.

Inace, za ostale ideje kako se mogu koristiti, da, tako bi nesto i ja ubacio. Trenutno se dvoumim oko nacina dobijanja poena - da li da se ubaci kao funkcija klase, ili cisto roleplay-om...
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Neveroth wrote:Ja spomenuh variant sa skalom iz Book of Hallowed Might-a, ali iz nekog razloga su me svi iskulirali, iako je taj sistem dosta bolji od standardnog.
Znas kako - kapiram da ona skala koju si postovao pomaze da odredis koji je alignment lika. Al' mi sa tim nemamo problema. Nama je problem kako da napravimo to sto je neki lik neki alignment znacajnim u igri.

BTw. A i da hocu da igram Vampire, igrao bi Vampire. Dobro, mozda ne bi igrao Vampire, ali konacno bi uradio ono sto godinama obecavam i vodio bi Mage. 8)
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:
Dawngreeter wrote:To sve stoji, ali nije to cela prica. Primera radi, postoji neki lik koji kolje po kucama, rade sve sto bi ocekivao od zlog negativca, i to radi iskljucivo za svoju korist. Nista vise od toga ga ne zanima, jednostavno ne postoji ta strahota koju on nece uciniti da bi nekako dobio neku korist. Sa druge strane imas zlocu koji postuje neka zla bozanstva, priziva demone i tome slicno. Vidjali smo ih po filmovima i literaturi relativno cesto i meni je prilicno zanimljiv momenat tolike pozrtvovanosti tom nekom 'zlu', koji ide ponekad cak i do svesnog samozrtvovanja zarad tog nekog velikog zla. Ovi likovi su medjusobno bitno drugaciji, i mislim da sistem koji zeli da ilustruje borbu dobra i zla to mora nekako da prikaze.
Pa evil... I ekstremni evil alajnment.

Ne znam da li me kapiras, ali ovo sto trenutno zovem "ekstremnim alajnmentom" ne znaci "jako mnogo dobar/zao" nego naprosto - covek se obavezao i svojevoljno prisao jednoj od strana u sukobu. Ono, trenutak velike odluke kod karaktera, ili pakt negativca sa demonom, uglavnom - lik je prosao taj neki prelomni trenutak u razvoju i vise nema dilemu "kojem se carstvu prikloniti".

Good/Evil/Neutral alajnmenti su tu za obicne ljude, da pokazu njihove tendencije, nacin na koji razmisljaju.
Ma kapiram nego, eto. Mozda ja ucitavam previse neke svoje ideje o savrsenom sistemu u setting koji bi bio Good vs. Evil. Al' jos otkako sam igrao Knights of the Old Republic nesto mi je smrdelo u Good/Evil podeli jer ni jedna na svom logickom zavrsetku nije nesto sto bi men izgledalo smisleno. Nema veze, recimo da ja Good-Evil skala.
Awakened wrote:Sta znam. Ja bi radije udesio da igrac bira opisni alajnment (X, Y, good, evil, neutral, Z) i da se na osnovu toga dobijaju kakvi Fate/Hero/Dramatic poeni ili kako god. Ima dosta zasto, ali osnovan je sledeci - recimo paladin se bori sa nekim demonom u sistemu sa point-based alignmentom. Paladin koristi svoje good poene da smajtuje demona... I postaje manje dobar? Ili ces dobiti paradoksalnu situaciju da ce Cleric, koji ih koristi za svoje moci, imati manje od Fajtera ili Roguea koji ne moraju da ih koriste za svoje glavne funkcije.

Inace, za ostale ideje kako se mogu koristiti, da, tako bi nesto i ja ubacio. Trenutno se dvoumim oko nacina dobijanja poena - da li da se ubaci kao funkcija klase, ili cisto roleplay-om...
To je ste malo cudno, hm. Recimo onda ovako. Poeni ne uticu na to da li si manje dobar. Ti imas neki svoj alignment definisan, ali na njega mogu uticati eksterni faktori. Nepotroseni poeni cegagod ti omogucavaju da se efikasno branis od eksternih faktora, ali ih trosis da 'ebes keve zlu. Kada ostanes bez poena, nisi manje dobar ali imas veoma umanjen kapacitet odbrane. Znaci nije paladin postao manje dobar jer je hteo da smite-uej demona, nego se istrosio i njegova cvrsta vera je malo manje cvrsta, pod ekstremnim okolnostima je malo nesigurniji, itd. Gde na scenu stpa neko zlo sarmiranje, podvodavanja, brainwashing (ili, u obrnutoj prici kada zlo nema odbranu, good guy ima mogucnost da proda pricu o boljem sutra, o napretku, o zecevima i oranz djusu) itd. Misli mda mi se svidja tako neki mehanicki pristup jer bi onda price o, na primer, Cound Stradu i Lord Soth-u bile kudikamo mehanicki izvodljive.

A gnerisanje poena, ja bih zadrzao oba. Ako bi takvi poeni bili u igri, oni bi svakako bili osnova mehanike, u kom slucaju bi diverzifikacija primanja bila pozeljna da se igraci ne bi osetili kako ih 'farmuju' ili sta vec. Klasa, roleplay, veliki podvizi, sve to moze da ih donese. Malo smanjiti prihode da se ne bi ti poeni pretvorili u svakodnevnu robu koja se trosi po kofama, omoguciti da razumno igran paladin srazmerno cesto dobija njih i eto. Svi srecni.
Last edited by Dawngreeter on Sat Mar 29, 2008 5:26 pm, edited 1 time in total.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

poeni bi mogli da budu kao nagrada za roleplay i velika dela (questove) ... ne vidim zashto bi se dobijali sa levelima, al opet - sve to treba playtestovati i videti kako je najbolje, jer teorija radi posao samo donekle :)

nego, kako bi se ti poenti troshili? i na shta? na Smite Alignment? nekako mi se chini da su ti poeni kanda retki, shto znachi da taj "once per day smite" postaje "bash kad morash smite" i u tom kontektstu bi trebao biti adekvatno doradjen. my two cents
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

moje misljenje da u sustini treba sve svesti na dobre ili lose akcije (znaci lawful akcije su u principu dobre dok su chaotic lose), sad sto karakter kroz igru radi vise dobrih ili losih akcija to mu i alignment raste ili opada u odnosu na nulu. Npr ako sagradi bolnicu ili je srusi, njemu alignment raste ili opada za odredjeni broj i sl sto ga ipak ne onemogucuje da ne radi neka sitnija zla u slucaju kranje nuzde. Sad za neke poene skopcane sa alignmetnom to nisam siguran kako bi radilo, ali smatram da je realno da ovima veceg alignmenta pomazu dobre sile, dok ovima sa negativnim zle. Znaci alignment nekako definise i tu da kazemo povezanost sa ostalima koji slicno razmisljaju i neku saradnju kod avanturisanja.
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

chek, shto je lawful dobro a chaotic loshe?

da li je baron koji se sluzhi zakonom da bi izrabljivao ljude dobar, ili neko koga bole patka za zakon ali pomazhe ljudima losh?
ako izbacish ta dva - izbacio si ih, al ne mozhesh retji da je lawful dobro a chaotic loshe.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

predpostavka je da je zakon napravljen sa ciljem da omoguci da ljudi zive bolje i uredjenije, znaci po nekom pravilu je bolji od drustva bez zakona. Naravno tesko da postoje savrseni zakoni te se oni non stop doradjuju i uskladjuju. E sad konkretno baron ako koristi zakon za neke malverzacije to vec nema veze sa nekim pitanjem kolko je zakon dobar ili nije. Opet taj cikica kojeg boli patka za zakon a pomaze ljudima ne mora da uopste bude dobar jel moze da im pomaze na razne zle nacine, koji ce mozda da donesu jos vece zlo i da ga prosire. U principu dobri zakoni bi trebalo da omoguce ljudima da rade dobro bez ikakvih kazni, a da sve koji rade zlo kazne i onemoguce u tome.
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

i da, zato "drzhave" i kraljevstva imaju svoj "generalni" alignment, koji mozhe biti i LG i LN i LE ... a tu se ubrajaju i zakoni izmedju ostalog.

pretpostavka ti je losha to begin with imho. shta fali nekom kampu u sred PM u kojem zhivi gomila orkova, half orkova, shiftera itd ? svi oni znaju shta smeju shta ne smeju da rade iako su chaotic, iako tamo nema "zakona" ... za razliku od kraljevstva gde ti mozhesh za kradju da odesh na veshala ili da ti otfikare ruku, u orkovskom kampu ti uradish neshto shto je po nekog loshe, taj te ishopa ko volinu, i onda obojca kod stareshine da se vidi shta tu nije u redu - mada se to svodi na ono "fair enough, on ti ukrao jabuku ti si ga prebio kao svinju, nauchio je lekciju" ili "mozhda si malo preterao al shta sad, pazi da ne bijesh lopove tako jako sledetji put"...

po mom mishljenju, ne postoji neuredjena grupa ljudi (heck, chak je i robin hudova druzhina imala uredjenje) jer je sasvim prirodno kada na jednom mestu imash vishe od tri choveka da se uredjenje pojavi samo od sebe. ja dobro cepam drva, ti dobro pecash a onaj tretji ima mogutjnosti da zapali vatru - svi se slazhemo da ako svaki radi ono shto shto dobro radi (i verovatno voli) da tjemo protji najbolje shto mozhemo... a ne da dash wizardu da cepa drva, fajteru da peca i rendzheru da pali vatru (pod pretpostavkom da on nije trenutno u stanju da zapali vatru, shto zbog prirode materijala npr veoma mokrih drvetja, shto zbog nekih drugih)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

da ovo za drzave se slazem, e sad sto se tice nepisanih zakona ako postoje to je ipak forma uredjenja po zakonu, znaci nepisana pravila su pravila kojih se ljudi, orkovi itd drze da bi bolje funkcionisali. Sama rjec haos dolazi od grckog prvobitnog velikog bozanstva koji je postojao prije svega i to je tama ili mrak iz koga je sve nastalo. Taj haos je bio neko nedefinisano uredjenje koje je eto bilo neka gomila odnosno neuredjena masa koja se potom slazuci se iznjedrila sta ja znam zemlju i ostalo ukljucujuci i grcka bozanstva. Haos je u sustini odsustvo zakona ili u terminima DD-ja nepokoravanje zakonu (znaci kradja i ostalo :)), e sad haotici u sustini su oni koji su na manjem nivou civilizacije odnosno njihovi zakoni su nepostojeci ili veoma slabo razvijeni, ili opet u nekom DD smislu su oni koji ne mare za zakone tu bi opet mogli da se ubroje orci i rade po svojim klansko/religiozno/rasnim tradicijama. Znaci palimo drugo selo orkova jer nam treba njihova teritorija i sl.
Image
User avatar
Lord
Posts: 140
Joined: Tue Mar 12, 2002 2:26 pm
Location: Singidunum

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Lord »

IG wrote:U principu dobri zakoni bi trebalo da omoguce ljudima da rade dobro bez ikakvih kazni...
"Good is a point of view...Anakin." :twisted:
I don't know about angels, but it's fear that gives men wings.
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

otjesh retji da ono moje selo nije haotichno? :)
i uvek tjesh imati MAKAR jedan nepisan zakon, ma koliko ljudi bili haotichni - pravilo najjacheg. ko je najjachi - taj odluchuje.

i Haos u grchkoj mitologiji nema veze sa DnDem imho, haotichno ponashanje je ono koje nije uniformno i odredjeno nekim normama. npr, haotichan lik koji treba da plati mostarinu tje skochiti sa mosta i pretji bez platjanja, ili poshto nije toliko lud (svako bi radije preshao most nego skochio sa njega), tje prebiti one shto naplatjuju mostarinu zato shto eto - netje da plati.

again, my two cents :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

sama rjec haos potice od toga starogrckog boga :) odnosno prvobitnog stanja iz koga je po njima sve nastalo :) sto se tice sela, kazem zavisno od stepena civilizovanosti ono je vise ili manje haoticno :) ako imaju pisane zakone onda definitivno nije, ako samo imaju plemenske tradicije onda jeste bar po DD-ju, koji u sustini uglavnom to povezuje sa zakonom, dok nekako logicki manje haoticno drustvo bi bilo ono koje je na vecem civilizacijskom stepenu razvoja. Znaci konkretno i po logici i po DD-ju barbariani su haotici jer nemaju zakone i ne vole zakone ni civilizaciju jer ih sputavaju nego vole :) svoje selo i kako se kod njih stvari rjesavaju jer su tako nauceni :D
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

tachno tako, i kako onda onaj komentar "lawful akcije su dobre dok su chaotic loshe" ima smisla? :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

:) haotici mogu da ubijaju/kradu bez grizhe savjesti, po meni to nimalo nije dobro. Npr vikinzi prilikom pljackaskog pohoda. Kapiras ako postoji zakon koji to sprijecava onda je to dobra stvar
Image
thezgag
Posts: 122
Joined: Tue Oct 10, 2006 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Alajnmenti i tako to

Post by thezgag »

ovaj thread je pre-trippy, super mi je :o
"I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy."
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

IG wrote::) haotici mogu da ubijaju/kradu bez grizhe savjesti, po meni to nimalo nije dobro. Npr vikinzi prilikom pljackaskog pohoda. Kapiras ako postoji zakon koji to sprijecava onda je to dobra stvar
to nema puno veze sa haotizmom/lawfulizmom, jer isto tako i NE i LE lik mogu da ubijaju/kradu bez grizhe savesti, dok isto tako CG lik nikada netje ubiti nekog "eto tako" i da, smoritje se ako bude provalio da je roknuo nekoga "za dzhabe"... ako uopshte dodje do toga da ga rokne...

ne kazhem da u tome shto ti kazhesh nema poente, ali previshe gledash iz jednog ugla...
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Slartibartfast »

Znam da je bit of a stretch... ali da li bi mogla rasprava izmedju DG -a i Awakened -a da se ponovo odvoji od ove teme? Potpuno je nepregledno ovako...
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by IG »

LE moze da ima zakon da ne smije da ubija a da ipak eto sluzi zlu, no dobro da ne ulazimo vise u raspravu sta koji alignment znaci, predpostavljam da to svi vec znamo
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:Ma kapiram nego, eto. Mozda ja ucitavam previse neke svoje ideje o savrsenom sistemu u setting koji bi bio Good vs. Evil. Al' jos otkako sam igrao Knights of the Old Republic nesto mi je smrdelo u Good/Evil podeli jer ni jedna na svom logickom zavrsetku nije nesto sto bi men izgledalo smisleno. Nema veze, recimo da ja Good-Evil skala.
A KOTOR2? Nekako mi se cinis kao neko kome bi se dvojka svidela vise od keca.

No nevezano, meni je najguluplji deo KOTOR-a to sto da bi bio Dark Side moras biti jerk. Ono, Dark Side odgovori u dijalozima su mi bas prenategnuti. Al ajde. Ostatak igre je do jaja.
Dawngreeter wrote:To je ste malo cudno, hm. Recimo onda ovako. Poeni ne uticu na to da li si manje dobar. Ti imas neki svoj alignment definisan, ali na njega mogu uticati eksterni faktori. Nepotroseni poeni cegagod ti omogucavaju da se efikasno branis od eksternih faktora, ali ih trosis da 'ebes keve zlu. Kada ostanes bez poena, nisi manje dobar ali imas veoma umanjen kapacitet odbrane. Znaci nije paladin postao manje dobar jer je hteo da smite-uej demona, nego se istrosio i njegova cvrsta vera je malo manje cvrsta, pod ekstremnim okolnostima je malo nesigurniji, itd. Gde na scenu stpa neko zlo sarmiranje, podvodavanja, brainwashing (ili, u obrnutoj prici kada zlo nema odbranu, good guy ima mogucnost da proda pricu o boljem sutra, o napretku, o zecevima i oranz djusu) itd. Misli mda mi se svidja tako neki mehanicki pristup jer bi onda price o, na primer, Cound Stradu i Lord Soth-u bile kudikamo mehanicki izvodljive.

A gnerisanje poena, ja bih zadrzao oba. Ako bi takvi poeni bili u igri, oni bi svakako bili osnova mehanike, u kom slucaju bi diverzifikacija primanja bila pozeljna da se igraci ne bi osetili kako ih 'farmuju' ili sta vec. Klasa, roleplay, veliki podvizi, sve to moze da ih donese. Malo smanjiti prihode da se ne bi ti poeni pretvorili u svakodnevnu robu koja se trosi po kofama, omoguciti da razumno igran paladin srazmerno cesto dobija njih i eto. Svi srecni.
Ajd' sad cu da bacim par stvari na papir pa cemo nastaviti kad budem imao neki framework.

Slartibartfast wrote:Znam da je bit of a stretch... ali da li bi mogla rasprava izmedju DG -a i Awakened -a da se ponovo odvoji od ove teme? Potpuno je nepregledno ovako...
Meni je dozivljaj citati svaki post gde Gulan iznosi svoja razmisljanja; ne lisavajte sami sebe tog vrednog iskustva.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:A KOTOR2? Nekako mi se cinis kao neko kome bi se dvojka svidela vise od keca.
Kreya (sp?) iz KOTOR2 je verovatno najbolji lik kojeg je Star Wars univerzum izrodio. Osoba koja je uspela da padne ne samo sa svetle strane nego i sa tamne strane. I proglasila rat Sili. Ako to nije cool onda nista nije cool.

Problem je samo sto sam igru igrao odokativno do pola i onda stao. Malo su previse smarali sa vodjenjem sporednih likova, a onda sam se izbedacio kada sam poceo svuda po netu da citam da igra nema kraj. Pa onda raporte o pronadjenom neiskoriscenom materijalu za pravi kraj koji nikad nisu zaista napravili... I onda stadoh sa igrom. Jebiga. Al' znam celu pricu i zao mi je sto je nisu isterali do kraja kako valja.

Glede glavne price, ajd' zvrljni nesto pa da nastavimo.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Gorbash »

3. Cleric (kao klasa sa mocima koje dobijaju narudzbinom od Bogova) i Paladin moraju biti ekstremni alajnment.
A sto ne bi postojali neutralni klerici? Postoje i neutralni bogovi, logicno je da ce postojati i klerici takvi...
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shunka »

@Awakened&Dawngreeter
Prilicno OT ali mozda vam bude korsino/inspirativno.
Elem, meni se jako svidja kako je pitanje borbe Dobra i Zla reseno u Nocnoj/Dnevnoj/... Strazi. Govorim o knjigama, pretpostavljam da gledaste filmove, i zamolicu vas da na trenutak na njih zaboravite.
Elem, svet se deli na obicne ljude i na Druge (ruski Inoy, prevodi se na engleski kao Others). Oni imaju magijske moci koje koriste kroz Sumrak (ruski Sumerk, engleski Gloom (adekvatniji prevod nego srpski Sumrak)), paralelni svet kroz koji struji Sila koja se generise od strane obicnih ljudi. I Sila se deli na Svetlu i Tamnu. Te se i Drugi dele na Svetle i na Tamne. Svetli Silu crpe od pozitivnih ljudskih emocija, i na takav nacin da one nestaju, a Tamni od negativnih, koje se pritom uvecavaju.
Drugi se radjaju i zive kao obicni ljudi do trenutka Inicijacije, kada se i izjasnjava da li ce postati Svetli ili Tamni. I to zavisi od njihovog morala i sl. (da li su 'dobri' ili 'zli'), ali ponajvise od toga kako se trenutno osecaju. Dakle ako bi ceo stadion bio Iniciran kada se utakmica zavrsi, svi navijaci tima koji je pobedio bi postali Svetli, a suprotnog tima Tamni.
Prirodno, Svetli i Tamni su suprotstavljeni. Svetli zele da ljudi budu srecni i zadovoljni, a i ako su dobri (kao sto vecina jeste) prema njima se odnose kao pastiri prema svome stadu. Ideali Tamnih nisu zli. Oni zapravo teze ka apsolutnoj slobodi, od dobra i od zla (kao sto peva Kipelov ;) ). Naravno, jesu sebicni. I na ljude takodje gledaju kao na stado, ali ocima predatora. Ali prosecan Tamni mag je uspesan poslovan covek, sa srecnim porodicnim zivotom, popularan u drustvu, vozi dobra kola, sav taj jazz. Naravno, svoje moci koristi da bi na svaki nacin pomagao sebi. Prosecan Svetli mag se uvek trudi da pomogne ljudima i zaradjuje znatno manje para.
Naravno, u drevna vremena, Svetli i Tamni su vodili zestoke ratove izmedju sebe. I u jednom trenutku su obe strane shvatile da bi njihova borba unistila svet. Te su potpisali Veliki Dogovor, kojim je utvrdjeno primirje. I osnovana je Nocna Straza, da nadzire Tamne, Dnevna Straza, da nadzire Svetle, i Inkvizicija, sacinjena od Svetlih i Tamnih, kao vrhovna institucija koja odrzava ravnotezu medju Strazama. U praksi to funkcionise tako sto svaki Drugi ima pravo da se sluzi svojim mocima i tvori dobro/zlo u strogo propisanim opsezima, definisanim brojem cini odredjenog nivoa na vremenski period (secam se da je valjda dozvoljena jedna cin prvog nivoa (nivoi se krecu nanize, tj. prvi nivo je najmocniji) na 100 godina). Uloga Straza da gone pripadnike suprotnog tabora koji se ogrese o propise (npr. vampire nizeg nivoa koji bez dozvole ubijaju ljude) te da mrezom spletki, intriga i manipulacija toboze pokusavaju da uticu na balans snaga. Tako da na kraju nikakve borbe Dobra i Zla tamo nema...

Ali knjige su izuzetne, preporuke svima koji vole dobar fantasy (i to ne kao Tocak Vremena/Dark Elf trilogy dobar fantasy). Prica se da ce ih Laguna uskoro objaviti kod nas.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Nisam citao, samo sam gledao film. Zanimljivo da je zajedno sa 300 to jedan od onih bizarnih filmova koje sam iskreno hteo da branim od pljuvanja sa najboljim namerama a zavrsio pljujuci iz sve snage jer su sagovornici cesto imali neke nerealne hvalospeve o njima. Ja bio u fazonu, kao, ok nije sjajan ali ima redeeming elemenata koji su cak pohvalni... a onda krene neko "najbolji ep ikada!" Mnjaf.

Elem. Kvalitet filmova na stranu, osnovna premisa Straza mi se svidja. To je vrlo blisko necemu sto je moj prirodni nacin da predstavim podelu "dobra" i "zla". Ne bas, al' tu je negde. Problem je sto se to onda ne uklapa u ovu Good-Evil pricu gde postoje heroji dobra i zlikovci zla i oni se sukobljavaju za vise principe i paladinu se armor sjaji a negativac je u crnim metalnim plocama i iscepanim ragama sa vatrom iz ociju... itd. itd. Ono sto sam primetio je da ja na ovoj diskusiji konzistentno skrecem ka toj Straze varjanti i svaki put me Awakened resetuje nazad na pocetnu premisu, pa onda ja opet pocnem da se udaljavam... :lol:

Elem. Upravo sam kupio Angel RPG. Nije bilo Buffy kod Rick-a inace bih uzeo to. Malo cu da prostudiram sistem detaljnije pa cu da vidim sta se moze iskoristiti.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shunka »

Dawngreeter wrote:...jedan od onih bizarnih filmova koje sam iskreno hteo da branim od pljuvanja sa najboljim namerama a zavrsio pljujuci iz sve snage jer su sagovornici cesto imali neke nerealne hvalospeve o njima.
Zvuci poznato...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:Glede glavne price, ajd' zvrljni nesto pa da nastavimo.
Dakle evo nekih koncepta bacenih na papir uz par primera kako bi to moglo da radi.

http://docs.google.com/Doc?id=dd3hr48q_6xs3j3xcp

Alignment



Purpose of Alignment in a D&D Game



Alignment shows three things:

character's general moral tendencies
position of character in cosmic struggle of Good and Evil
how is character influenced by and how he influences others through Forces.


Normal and Ascendant Alignments



Normal alignments show character's general morals and are a label that describes the general mindset. Good characters seek to mostly uphold what is seen as good, while evil characters act without scruples.

Normal alignments are Good, Undecided and Evil.

Opposed to that, Ascendant alignments mark characters who have joined one of the sides in the great cosmic struggle and have become the agents and enactors of the will of larger powers in the mortal realm.

Ascendant alignments are Exemplar (Pure, Righteous, Virtuous) Foul (Wicked, Nefarious, Vile, Maleficent) Unalgined (Neutral)



Dedication (Devotion) Points



All characters: 1 per level
Ascendant alignment: 1 per level
Paladin/Cleric: 1 per level
Roleplaying: 1 point per GM discretion
Story achievements: 1 point


Using Dedication Points



May use 1/round.



Add to a Roll (!Alternative: D20 SW Force Points use)

When you spend 1 dedication point to improve a d20 roll, you add the result of a 1d6 to your d20 roll (including attack rolls, saves, checks, or any other roll of a d20) to help you meet or exceed the target number. You can declare the use of 1 action point to alter a d20 roll after the roll is made, but only before the GM reveals the result of that roll. You can’t use an dedication point to alter the result of a d20 roll when you are taking 10 or taking 20.

Depending on character level (see table), a character might be able to roll more than one d6 when he spends 1 dedication point. If so, apply the highest result and disregard the other rolls. A 15th-level character, for instance, gets to roll 3d6 and take the best result of the three. So, if he rolled a 1, 2, and 4, he would apply the 4 to his d20 roll.

Character
Level Action Point
Dice Rolled
1st-7th 1d6
8th-14th 2d6
15th-20th 3d6




He will live

Whenever a character is about to die, spend one (!Alternative: More) dedication point to keep him alive at 0 hit points.



Convenient plot twist

Gives player an ability to introduce an element to the story; not to be used to overcome the obstacle, but to give a spin to the obstacle so that the problem can be solved.

Enhancing Class Abilities

Use 1 dedication point to enhance a class feature:

Paladin - Smite Evil: Higher damage (+1d6/2 levels) or added effect to smite

Cleric - Turn Undead: affect Foul Outsiders as you would affect Undead.

Protection

When a character runs out of Dedication Points, all Spells and Supernatural or Spell-Like Abilities used by Foul Outsiders against character gain +2 Saving Throw DC
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Ovo deluje sasvim fino smisljeno, sasvim odgovarajuci i fino zaokruzeni efekti. Pogotovo mi se svidjaju Ascendant alignment-i. Prezvakacu malo po glavi dan-dva pa cu da vidim da se nekako nadovezem.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

troshenje poena za prezhivljavanje? nekako mi se chini da tje ti tako likovi postati josh vishe "besmrtni".

svidja mi se ovo shto si "slabiji" kada nemash poena... al mi se i dalje nekako chini da si chaotic/lawful samo prebacio u ascendant alignmente :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Shark wrote:troshenje poena za prezhivljavanje? nekako mi se chini da tje ti tako likovi postati josh vishe "besmrtni".
Pa da... Pazi kako... U nivoima 1-9 grupa nema pristup nikakvoj Ressurection magiji, tako da se je svima lakse da se jednostavno spali jedan poen i ostane ziv. Od 9-tog nivoa lagano postaje lakse ressurectovati se, tako da bi ovi poeni bolje cuvati za druge stvari... A sa druge strane, od tog 9-tog nivoa lagano postaje sve lakse iznenada umreti i tako opet ovo ostaje kao opcija.

Jer u principu, nema nista gluplje za pricu da jedan od glavnih likova iznenada pogine pa igrac treba da pravi novog lika.
Shark wrote:svidja mi se ovo shto si "slabiji" kada nemash poena... al mi se i dalje nekako chini da si chaotic/lawful samo prebacio u ascendant alignmente :)
Previse si diskutovao sa Gulanom. 8)
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

1) pazi, razlika je da li taj spaljeni poen radi kao ressurection - tj da li se gubi level, da li se skida "efekat" koji je ubio lika itd... npr, evo Chaos beast udari tipa, on padne save i pochne da se "topi", i kad mu se smanji shta mu se vetj smanjuje - on se pretvori u novog Chaos Besta. ili recimo - gorish, i izgorish (ali po npr trajanju magije ti josh uvek gorish). kako radi spaljivanje u tom sluchaju? kapiram da se za gorenje samo ugasish, ali shta ako je smrt malko indirektnija? :)
powerplay opcije tju odmah iskljuchiti (jer kapiram da igrash sa normalnim ljudima inache ne bi ni smishljao ovo), al opet valja razraditi i slichne ekstreme - tipa, da li ti se mozhe desiti "bad respawn"? tj da se ti ozhivish samo da bi te opet roknuli u sledetjoj rundi? :) u sushtini, treba poraditi na suzbijanju metagame thinkinga, al to vetj nema veze sa sistemom nego sa samim igrachima... disregard the last two lines :D

trenutno su mi privlachnije alternative "vi meni uradite to, ja vama ozhivim drugara", a ako ti se uchini da tje to potrajati - mozhesh uvek dati tom igrachu da izrola nekog temp lika dok se ovaj ne ozhivi... al to je veoma verovatno zato shto josh uvek nisam probao tvoj sistem.

al opet, ne mogu a da ne mislim da tje jedna Hordes doktrina utji u igru - "no matter what, keep at least one fury point on your warlock at all times" ... pa ono, ma kolko sve bilo lepo i shareno - drzhi ti poslednji Fate poen za sluchaj da treba da se ozhivish :)

2) sasvim mogutje, sasvim mogutje :D kao shto rekoh, ako ti treba igrach za playtestovanje - i kratki ste nekog rendzhera/wizarda - tu sam :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Ja bih uz ove efekte u potpunosti ubio non-epic pristup magijama za ozivljavanje (gde pod epic mislim na nesto sto nije magija iz liste koju mozes da naucis vec neki neznamkakav podvig postignut na nacin koji je izvan domena konvencionalne magije). Mada, ja bih takodje promenio celokupno funkcionisanje magije...

No. Uveo bih malu izmenu u opisu efekta za izbegavanje smrti. Pored eventualno malo vece cene u poenima (trebalo bi playtest-ovati i videti sa koliko efektivnih poena igraci u opste realno raspolazu vecinu vremena), dodao bih i kvaku da nije u pitanju jednostavno prezivljavanje vec u potpunosti zaobidjena smrtna scena. Znaci, nesto se desilo, ko zna sta. Blind luck, divine intervention, nesto izmedju, heroic feat, i to je preusmerilo tok scene tako da lik nije umro vec ostao na nuli (ili mozda kecu, ali unesvescen... vise nisam siguran kako te stvari idu u D&D). Ovako kako stoji izgleda mi kao da neko odmah posle takvog efekta moze opet da zamane sikirom i opet rokne lika round kasnije, a ipak mislim da bi efekat morao da sacuva lika do kraja scene.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Shark »

slazhem se sa DGem on this one - izbetji smrt (npr neki masivan crit hit) i dobiti heal / cure wounds u sledetjoj rundi bukvalno znachi da ti mozhesh da ustanesh i nastavish da bijesh ko da se nishta nije desilo...

MOZHDA bi bilo plausible da lik bude mrtav neko vreme, dok se sve ne raschisti, i onda jednostavno "ustane iz mrtvih" nekim chudom, ili da ga bljesne neka svetlos' shta god, pa da onda ustane... ili makar - pochne ponovo da zhivi, a to dal tje ustati se vidi kasnije, kroz roleplay obogaljenog lika...

dal taj fate point ressurection daje bonus XP? ne znam... znam da ja za bilo kakav ressurection dajem exp, jer mi to itekako ima smisla (i know - i've been there a couple of times) i uglavnom dok su likovi mrtvi mogu da im dajem neke delove koji se chine kao potpuno nebitni, a onda par sessiona kasnije - kad bi se setili shta su "sanjali" mrtvi, sve bi im bilo mnogo lakshe...

ne znam stvarno, nisam pametan - al mislim da ovo za sada zvuchi dobro, ali ga treba dalje rafinisati nakon jednog playtesta... a i igra mi se :)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Awakened »

Pa, ja sam ovo zamislio kao nesto tipa padne lik proboden kopljem, svi misle da je mrtav, i onda posle borbe pritrce ostali, a ono, on dise, ziv je. Ili negativac odvali lika topuzom i ostavi ga da lezi u lokvi krvi, a ovaj prezivi, ustane, i tako sjeban se pojavi u odlucujucem trenutku i poedi.

Ili lik padne u provaliju, kad ono, uspe da se negde uhvati za nesto, i lagano dodje na vrh.

A sad o tome "sagoris poen, ustanes, negativac te opet napadne, opet pogines" nisam bas razmisljao jer mi je ono.. Malko trulo.

E sad, sto se ressurection magija tice, ja sam to kod sebe resio jednostavno - Bog smrti ce pustiti dusu onoga ko jos nije ispunio svoju sudbinu na zemlji. Znaci tu je za PC-eve kada im treba (a u D&D-u im jelte, treba) a i dalje nekada treba sici u svet mrtvih, doci pred doticnog boga i iscimati ga da pusti dusu natrag na zemlju, uzeti krv zivog rodjaka i naci telo poginule osobe i izvrsiti potrebni ritual.

Sad, ukoliko se ovo resenje sa devotion poenima pokaze kao dovoljna zamena za ressurection magije, ne bi bio problem izbaciti ih. Al ono, otom potom.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Alajnmenti i tako to

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Pa, ja sam ovo zamislio kao nesto tipa padne lik proboden kopljem, svi misle da je mrtav, i onda posle borbe pritrce ostali, a ono, on dise, ziv je. Ili negativac odvali lika topuzom i ostavi ga da lezi u lokvi krvi, a ovaj prezivi, ustane, i tako sjeban se pojavi u odlucujucem trenutku i poedi.

Ili lik padne u provaliju, kad ono, uspe da se negde uhvati za nesto, i lagano dodje na vrh.
We're on the same page, then :D
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “D&D”