House Rules

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

House Rules

Post by Sammael »

Jao, vidi, prazan forum...

Evo, kao moj skroman doprinos ponovnom uspostavljanju foruma, prilažem link sa koga možete skinuti moj House Rules dokument (za 3.5 ediciju). Pozivam i sve ostale da postuju svoja "kuæna pravila."

Sammael's House Rules 3.5.9 (fajl je nešto preko 1MB)
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

e, uhvati me bas u pravom momentu!
Evo spremam neku kampanju i jako razmisljam o tome...

Evo izmena koje ce vaziti kod mene:
1 - Woundovi i Vitality poeni (iz Arcana Unearthed i SW knjiga) - hocu da bitke budu malo realisticnije, a kritikali krvaviji :twisted:
2 - skoro cela kampanja ce se igrati u gradu, tako da su oklopi out! svaka klasa ce dobiti defense bonus u zavisnosti od nivoa (WoT, Modern), a oklop ce sluziti kao DR.
3 - opet, grad je, mala su rastojanja, samostreli postaju neprijatno mocni... light xbow ima +5 to hit u prvom range incrementu i +2 u drugom. heavy ima +10 to hit u prvom i +5 u drugom (!!) Ovo ce biti jos iztestirano, ali ocu da samostreli budu ekstremno ilegalni i ekstremno smrtonosni... mozda im dam mnogo manji bonus a dam im da su keen u prvom inkrementu ili nesto...
4 - okupacije, iliti zanimanja (Modern) - svaki igrac ce dobiti izbor zanimanja. Svako daje jedan dodatni feat (na 1,2 ili 3. nivou), kao i 2 skila koji dobijaju +2 i postaju class skillovi.

eto, toliko o mojim house rules za sada... bice ih mozda i jos...

--
Dervish the pravilni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dervish the neki wrote: 3 - opet, grad je, mala su rastojanja, samostreli postaju neprijatno mocni... light xbow ima +5 to hit u prvom range incrementu i +2 u drugom. heavy ima +10 to hit u prvom i +5 u drugom (!!)
Ovaj... Ovo nece uraditi mnogo, sem sto ce se d8 i d10 dmg-a bez ikakvih bonusa nanositi skoro uvek svake runde.

Sa druge strane, povecanjem dmg-a samostrela dobices suludu i smesnu cifru koja je u nekoj sasvim drugoj kategoriji u odnosu na ostala oruzija.

I na kraju, prosirivanjem threat range-a, usled koriscenja Vitality i Wounds sistema, uz nabavljanje Improved Critical feata i samostrela jedan pogodak bi znacio skoro sigurnu smrt. Posto igraci u pocetku nece imati samostrele, bilo koji susret sa protivnikom koji bude koristio samostrel ce se zavrsiti oplakivanjem palih sadruga. Dok ne nabave svoj samostrel. Tada ce vec postati toliko mocni u borbi da ces morati sve protivnike da naoruzavas samostrelima i da im pravis zasede. Tako da ce biti malo precesti za jednu "izuzetno ilegalnu robu".

Licno, preporucio bi ti da iskoristis karakteristike za pistolje na barut. Ako ti smetaju kao ideja, koristi njihove karakteristike za samostrele. 1d10 dmg po pogotku i x3 crit je veoma respektabilno. Jos moze da se vrti oko prsta 8)
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

U skladu s tim što æeš oklop promeniti tako da daje DR (ne vidim baš kakve veze to ima s tim što se kampanja odvija u gradu?), mislim da bi najadekvatnije bilo da crossbow ignoriše deo DR-a od oklopa. Recimo 1/4 DR za light crossbow, i 1/2 DR za heavy crossbow (minimum 1 u oba sluèaja). Crossbow nije ništa efikasniji od luka protiv neoklopljene osobe, osim što je jednostavniji za upotrebu. Ako baš hoæeš da na neki naèin doèaraš da crossbow lakše pogaða, neka ti svaki crossbow bude Masterwork ili Masterpiece (WoT) (ovo efektivno i umanjuje kolièinu crossbow-a na tržištu, pošto je cena pristupaèna samo bogatima i avanturistima), a možeš i da svim likovima daš Point-Blank Shot (ali ogranièen na crossbow) kao besplatan feat.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Awakened wrote:I na kraju, prosirivanjem threat range-a, usled koriscenja Vitality i Wounds sistema, uz nabavljanje Improved Critical feata i samostrela jedan pogodak bi znacio skoro sigurnu smrt.
Ako je planirana kampanja po 3.5 ediciji, keen i Improved Critical nisu kumulativni... doduše, mislim da bih u svakom sluèaju ukinuo moguænost poveæanja threat range-a u sistemu koji koristi Wounds/Vitality.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Sammael wrote: Ako je planirana kampanja po 3.5 ediciji, keen i Improved Critical nisu kumulativni
E ako cemo da cepidlacimo o pravilima, posto je samostrel piercing na njega ne radi keen. Ha zmaju. 8)
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

Sammael wrote:U skladu s tim što æeš oklop promeniti tako da daje DR (ne vidim baš kakve veze to ima s tim što se kampanja odvija u gradu?), mislim da bi najadekvatnije bilo da crossbow ignoriše deo DR-a od oklopa. Recimo 1/4 DR za light crossbow, i 1/2 DR za heavy crossbow (minimum 1 u oba sluèaja). Crossbow nije ništa efikasniji od luka protiv neoklopljene osobe, osim što je jednostavniji za upotrebu. Ako baš hoæeš da na neki naèin doèaraš da crossbow lakše pogaða, neka ti svaki crossbow bude Masterwork ili Masterpiece (WoT) (ovo efektivno i umanjuje kolièinu crossbow-a na tržištu, pošto je cena pristupaèna samo bogatima i avanturistima), a možeš i da svim likovima daš Point-Blank Shot (ali ogranièen na crossbow) kao besplatan feat.
hmm, vidi, ideja da oklop daje DR je zato sto mi je jaaakoo nelogicno da mi igraci (a i NPC-jevi) idu u punom oklopu po gradu. Mada, neloginco mi je i da nose bilo kakvo oruzje vece od shortsworda, ali nadam se da cu to srediti tako sto cu sa njima ozbiljno popricati pre pravljenja likova... To za oklop koji daje DR - mora oklop necemu da sluzi, a lepse mi je da ti taj leather brestplate koji nosis sakriven ispod odece daje DR 1/- nego +nesto na AC. A svidja mi se to da crossbowi ignorisu DR. npr, light xbow ignorise 2 poena, a heavy 5 poena DR-a od oklopa... I da, skroz moze to da svaki bude masterwork! A posto ce igraci biti sljam najgori, i stvarno ne znam koliko ce im trebati da skupe dovoljno para za jedan masterwork xbow, ovo moze resiti i taj problem, iako me to skoro uposte ne brine - kampanja ce se jako fokusirati na role-play, moralnost, odvajanje dobrog i zla, socijalne probleme i slicno... ocekujem jako malo combata... ova pravila su pokusaj da i to malo jos smanje i ubrzaju - zelim da combat bude brz, krvav i ekstremno smrtonosan.

--
Dervish the monstruozni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Awakened wrote:
Sammael wrote: Ako je planirana kampanja po 3.5 ediciji, keen i Improved Critical nisu kumulativni
E ako cemo da cepidlacimo o pravilima, posto je samostrel piercing na njega ne radi keen. Ha zmaju. 8)
Opet govori 3. edicija iz tebe: :D
Keen: This ability doubles the threat range of a weapon. Only piercing or slashing weapons can be keen. (If you roll this property randomly for an inappropriate weapon, reroll.) This benefit doesn’t stack with any other effect that expands the threat range of a weapon (such as the keen edge spell or the Improved Critical feat).

Moderate transmutation; CL 10th; Craft Magic Arms and Armor, keen edge; Price +1 bonus.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Sammael wrote:Opet govori 3. edicija iz tebe: :D
Rispekt u pravu si 8)
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Licno ne vidim nikakav problem u tome da likovi idu u oklopima po gradu, ali vidim uzasan munckin kapacitet u tom dmg reduction cudu.

Ne znam od kojeg nivoa bi tvoji likovi pocinjali kampanju ali recimo da je u pitanju prvi nivo, da neki od likova ima DR, recimo, 2, licno mislim da mu ne bi bilo kraja. Pa koji nivo barbarian treba da postane da dobije to? Deseti! Jedan poen dmg reductiona nesretnik dobija tek na sedmom nivou.
Da ne pominjemo koliko je bizarno da ti oklop smanjuje dmg od magija.
Jos nesto, ako bi leather armor imao DR 1/- sta bi onda trebalo da imaju medium i heavy armori?

Ukratko DR je suvise dobar da se deli tako olako. Ako ga vec dajes, onda moras da suzis polje njegove primene do bola, ali se to na kraju sve svede na AC, u smislu da je daleko elegantnije od "kvazi-DRa" i cemu onda to silno mozganje? Sto jednu manju nelogicnost zamenjivati za desetak povecih?
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

U pitanju je dobro poznata varijanta koju koriste Star Wars i Modern. Oklopi ne daju na AC, vec samo DR. U principu, to radi tako sto pogadjas cesce, i oklopljenim protivnicima nanosis manji dmg.

Istina, sistem moze da ima malih problema u D&D-u, ali mi se ovo ne cini kao setting/kampanja u kojoj bi se takvi problemi manifestovali.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Awakened wrote:U pitanju je dobro poznata varijanta koju koriste Star Wars i Modern. Oklopi ne daju na AC, vec samo DR. U principu, to radi tako sto pogadjas cesce, i oklopljenim protivnicima nanosis manji dmg.
Zar nije poenta uvodjenja ovoga da combat traje krace? Kako ce da traje krace ako se nanosi manje dmg-a?
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

hmm, ne poenta uvodjenja ovoga je da ipak ima smisla da postoje oklopi i da likovi mogu bar malo da se zastite - npr nose leather sakriven ispod odece, pa nece umreti od prvog udarca... oklopi ce davati jako mali DR... nijedan laki nece davati vise od 2-3 poena, a mislim da jako nece hteti da nose teze oklope... mislim, zamisli sada da ti na ulici pridje neki lik u punom riot suppression oklopu sa sve slemom i nekom vojnom automatskom sacmarom na ledjima i krene da se raspituje za neka ubistva, o nekim bandama i/ili drogi... :!: mislim da ti ne bi bilo bas svejedno...
A poenta nije bila toliko da se combat ubrza koliko da bude krvav i smrtonosan... ako imas 10 woundova, i lupi te neko iz senki za d4+3d6 wounda taj DR 1/- nece nicemu da sluzi... umro si i nema druge...

a, jel' sam napomenuo da se to sve desava ne Eberronu, gde od rata vise nema high level priestova, a i oni koji su zivi nemaju pristup raisovima? :twisted: :twisted:

--
Dervish the puni mrznje prema igracima (ne stvarno... samo ne volim glupe igrace)
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Pa, posto sam uglavnom igrao evil kampanje, mogu ti reci da takav u besnom oklopu sa macem minimum dva puta vecim od tebe i stavom da se ne ustrucavas da koristis silu mozes da saznas mnogo toga, izmedju ostalog i kako im izgledaju iznutrice. :twisted: :twisted: :twisted:

Ako je taj DR toliko mali u odnosu na dmg, koja je poenta onda davati im oklope? On bi mozda mogao da ga zastiti od noza u bubrege ili neki drugi nediskriminatorno odabrani organ, ali ako je grad pun lopova, a sneak attack kod njih i nije toliko retka stvar sta se onda desava?
Ti samo treba da prebacis 10 (nadao im Bog i manje!) i oni su verovatno mrtvi iz jednog udarca. Moraju da budze dex da bi imali ikakav AC i ono sto tada dobijes je da ce svi morati da prave likove kojima je dex minimum 16, da bi uposte preziveli tih prvih 6 sekundi i da bi oni mogli da EKSPOLATISU taj samostrel (da ne pominjem da ih time kolateralno silis da uzimaju Improved Initiative kao jedan od prva dva feata).
Jos gore, kako budu napredovali kroz kampanju, sanse da prezive prvu rundu kombata ce im biti sve manje, jer ce protivnicima biti sve lakse da ih pogode.

Ukratko, time bi im pregenerisao likove tako da tu oni nemaju mnogo sta da dodaju. Valjda i oni trebaju nesto da se pitaju?

Sto se tice krvavog i smrtonosnog mislim da bi woundovi i variacije na efekat postignutog kritikala bile sasvim dovoljne da ucine stvari zabavnim.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Da se nadovezem na raspravu o keen oruzjuma:
A sta je sa Mace of Sharpness? :lol:
Morao sam :wink:
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

Luka wrote: Ako je taj DR toliko mali u odnosu na dmg, koja je poenta onda davati im oklope? On bi mozda mogao da ga zastiti od noza u bubrege ili neki drugi nediskriminatorno odabrani organ, ali ako je grad pun lopova, a sneak attack kod njih i nije toliko retka stvar sta se onda desava?
Ti samo treba da prebacis 10 (nadao im Bog i manje!) i oni su verovatno mrtvi iz jednog udarca. Moraju da budze dex da bi imali ikakav AC i ono sto tada dobijes je da ce svi morati da prave likove kojima je dex minimum 16, da bi uposte preziveli tih prvih 6 sekundi i da bi oni mogli da EKSPOLATISU taj samostrel (da ne pominjem da ih time kolateralno silis da uzimaju Improved Initiative kao jedan od prva dva feata).
Jos gore, kako budu napredovali kroz kampanju, sanse da prezive prvu rundu kombata ce im biti sve manje, jer ce protivnicima biti sve lakse da ih pogode.
Ovo je potpuno powerplayersko gledanje na igranje!
Hmmm, hajde da probam ponovo:
Mrrrrrzziiiim powerplayere(bez uvrede...), ne volim HTH, i ocekujem da ce BAS zbog ovih pravila igraci biti "discourage-ovani" da uopste ulaze u oruzane sukobe! Kada se budu tukli, bice to iz sledecih razloga:
1 - bili su jaaaakooo glupi i zasluzuju da umru!
2 - Moraju... nomaju drugog izlaza... ovo ce uvek biti nagurano sa moje strane i isplanirano tako da mogu da prezive... desavace se vrlo retko... najcesce ce biti kao dugotrajna posledica slucaja 1 gde niju bas jaaakooo zasrali
3- znaju da je protivnik mnogo slabiji, a bice im korisno... kampanja ce biti "a bit on the shady side", pa ubijanje slabijih od sebe nece biti taboo... Ovo ce opet najcesce voditi ka 1, ali neka, shvatice kad tad...

Ne znam za vas, ali svaka moja kampanja pokusava da "doturi" neku poruku igracima... ovde bi to bilo da nasilje samo vodi ka jos vise nasilja... sve se moze srediti mirnim ili manje mirnim, ali jos nenasilnim metodama... dijalog, kompromis, ucena, pa cak i pretnja nasiljem su mnogo efektivniji i cistiji od klanja... kako valhalske kampanje izgledaju, ja imam potrebu da im pokazem da postoji i ne HackNSlash nacin...

--
Dervish the ROLE-playing
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Corvin
Posts: 378
Joined: Thu Jun 03, 2004 9:28 am
Location: Valjevo

Post by Corvin »

Pa onda igraj neki drugi sistem, smesten u isti setting i zanemari to budzenje DnD-ja, posto on JESTE napravljen da se poprilicno bijesh, i da uzivas u tome.
A verovao sam mu kao bratu, sto znaci nimalo...

Chuck Norris can touch MC Hammer
________________
Bobbisha wrote: Njemu bi zena trebala samo da sklanja sve ove pixle i knjige koje ostavlja u klonji
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

e, pa to je jos jedan problem valhale - ljudi su super role-playeri kada hoce, ali jaako nece da uce novi sistem... nisu mi mnogo jasni, ali pokusacu prvo ovako... ako ne,... pa ne znam... nacicu neke igrace sa strane za drugi sistem... ne znam, ovo ce se jos razvijati malkice, pa se nadam da ce kampanja poceti negde krajem marta/pocetkom aprila.. javljam vam kako je proslo (tj. da li sam uspeo da skupim 2+ igraca...)
A tek moderne stvari sto nece da igraju... tuzno... a meni se tako neko vreme vodio CP2020...

--
Dervish the rastuzeni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Dervish the neki wrote:
Ovo je potpuno powerplayersko gledanje na igranje!
Hmmm, hajde da probam ponovo:
Mrrrrrzziiiim powerplayere(bez uvrede...), ne volim HTH, i ocekujem da ce BAS zbog ovih pravila igraci biti "discourage-ovani" da uopste ulaze u oruzane sukobe! Kada se budu tukli, bice to iz sledecih razloga:
1 - bili su jaaaakooo glupi i zasluzuju da umru!
2 - Moraju... nomaju drugog izlaza... ovo ce uvek biti nagurano sa moje strane i isplanirano tako da mogu da prezive... desavace se vrlo retko... najcesce ce biti kao dugotrajna posledica slucaja 1 gde niju bas jaaakooo zasrali
3- znaju da je protivnik mnogo slabiji, a bice im korisno... kampanja ce biti "a bit on the shady side", pa ubijanje slabijih od sebe nece biti taboo... Ovo ce opet najcesce voditi ka 1, ali neka, shvatice kad tad...

Ne znam za vas, ali svaka moja kampanja pokusava da "doturi" neku poruku igracima... ovde bi to bilo da nasilje samo vodi ka jos vise nasilja... sve se moze srediti mirnim ili manje mirnim, ali jos nenasilnim metodama... dijalog, kompromis, ucena, pa cak i pretnja nasiljem su mnogo efektivniji i cistiji od klanja... kako valhalske kampanje izgledaju, ja imam potrebu da im pokazem da postoji i ne HackNSlash nacin...

--
Dervish the ROLE-playing
Well, you got me there. Nekih navika zaista nikako ne mozes da se otreses. To ti je kada imas ekipu koje hronicno ulazi u makljazu zbog razloga broj jedan.
Ali mislim da ma koliko nekada intervencije DMa imaju zaista najbolje namere, nije preterano preporucljivo da se on odvec cesto javlja u svojem deus ex machina svojstvu, kao u razlogu broj dva, jer to jednostavno razmazi igrace. Ovo je ipak RPG. Igraci u potpunosti moraju da odgovaraju za svoje postupke, tj. ko ih je terao?
Moram da priznam da te kod treceg razloga nisam bas ispratio, posto on pod idealnim uslovima ne bi uopste trebalo da bude predmet naseg razmatranja.
Jednostavno, po meni, razlog broj jedan jedini ima svoju empirijsku potvrdu, tj. proveren je.

Ja licno, posto najcesce igram wizarda, se trudim da koristim sto manje nasilja u postizanju svojih ciljeva, osim kada treba da se izivim na nekome zabave radi. :twisted: A ako tvoji igraci ne umeju da rese neki problem bez sekire, onda je to iskljucivo zbog toga sto si vise praktikovao razlog br. dva od razloga br. jedan, sto je opet greska jer razlog dva ne postoji.

There can be only one.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Apach
Posts: 7
Joined: Sat Aug 31, 2002 6:43 pm

Post by Apach »

Sve je to lepo ali....

Zamisli da imas igraca koji igra nekog varvarina sa veoma malom inteligencijom. I taj lik dolazi u konfliktnu situaciju, koja se uz malo mozganja moze resiti bez tuche. I taj igrac to zna ali takodje zna da njegov lik to ne zna, jel iz perspektive glupog varvarina jedini moguc izlaz iz situacije je shibanje.

I ako igrac u ovakvoj situaciji odluci da udje u borbu,da li ga treba kazniti ili nagraditi? :?
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

ovaaaj, nekako mislim da se to nece desiti, zbog same premise kampanje - vrlo urbana, na granici izmedju moderna i D&D-ja, cela kampanja ce se odigravati u jednom ogromnom gradu i njegovoj blizoj okolini... Planiram da pazljivo prodjem kroz likove i prihvatim samo one koji mogu da se uklope, makar to znacilo da imam samo 2 igraca...

mada, dobro si me podsetio... nema barbariana, paladina ni druida u kampanji...
moze teoretski barbarian koji ce da glumi nekog thug-a, ali to samo uz dobru pricu...
A ako tvoji igraci ne umeju da rese neki problem bez sekire, onda je to iskljucivo zbog toga sto si vise praktikovao razlog br. dva od razloga br. jedan, sto je opet greska jer razlog dva ne postoji.
pa, problem je sto nisu moji igraci... jos :twisted:

--
Dervish the zabranjujuci
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Apach
Posts: 7
Joined: Sat Aug 31, 2002 6:43 pm

Post by Apach »

Ma naveo sam samo kao primer glupog varvarina,mislim mozes slicno primeniti na lika urbane profesije i male inteligencije stvar je ista...

Mislim ponekad igraci namerno cine da njihovi likovi cine "glupe" poteze iz proste stvari zato sto jesu glupi (likovi) i to svakako treba nagraditi... :D
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Mozda bi bilo najbolje zakluciti da odluku o tome da li je "glupiranje" od strane igraca roleplaying ili cist kretenizam treba da donese DM, imajuci u vidu konkretnu situaciju, lika koji je u pitanju kao i igraca koji ga rola.

Doduse, trebalo bi rascistiti jednu stvar: Sta se podrazumeva pod niskom inteligencijom? Da li je u pitanju samo Int score ili tu treba na neki nacin uracunavati i Wisdom? Koliko niska treba da bude inteligencija da bi bila "niska"?

Mada, iz mog iskustva, "glupe" likove najcesce rolaju igraci kojima su dojadile visecasovne logicke i diplomatske zavrzlame ili jednostavno zele da udare brigu na veselje (kao i da ubiju svakog monstera kojim ih DM udostoji).
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
The_Unnamed
Posts: 10
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:05 pm
Location: Negde na obali Dunava

Post by The_Unnamed »

Luka wrote:Doduse, trebalo bi rascistiti jednu stvar: Sta se podrazumeva pod niskom inteligencijom? Da li je u pitanju samo Int score ili tu treba na neki nacin uracunavati i Wisdom? Koliko niska treba da bude inteligencija da bi bila "niska"?
Pazi sad. Int je Int, tu nema sta. Ako rollas 8, to znaci da da neumes da citas i pises. Ako rolnes 18 i budes druid ili sorcerer, onda si novi Enstain.Tako

Wisdom se vremenom akumulira i u skladu sa godinama se povecava.Tako mozes da uspesnije koristis skilove koji zavise od Wis.

To vec sve znas...tako da....poz!
This war will never end!!!
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

Int 8 znaci da si samo malo sporiji od prosecnog lika. To nema veze s obrazovanjem. Ako ne pricamo o barbarianu (ili bar ne o single-class barbarianu), verovatno ume da cita i pise. Ja licno mogu da tvrdim da gomila ljudi koje svakodnevno srecem imaju ispod 10 inta, pa su ipak dogurali do fakulteta...

Sto se settinga tice, to sto hoces me kinda potseca na steampunk (Dragon#277). Ako nije tehnoloski razvijenije od standardnog fantasy rpg okruzenja, ne vidim zasto likovi ne bi nosili oklope and/or velika oruzja (osim ako u tom gradu nisu zabranjena). To jednostavno nema smisla, uzevsi u obzir da su likovi uglavnom po profesiji *avanturisti* -- ljudi koji znaju da ce biti u (veoma) opasnim situacijama (jako) cesto tokom karijere. Osnovni razlog za eliminaciju oklopa u savremenijem svetu je njihova relativna neefikasnost protiv vatrenog oruzja, etc. Ipak, ako vodis neku roguish/swashbuckling-high-intrigue kampanju, onda je to manje vise ok. Btw, ja licno smatram da je Ebberon kicasta aberacija od settinga, pravljena samo da izmuze sveze pare za wizardse. Ziveo Forgotten Realms!

A sad malo da se vratim na pravila. Ne znam uopste odakle rasprava o keen-u. To nikad nije bio jedan od atributa koji se mogu dodeliti ranged oruzju, bez obzira na to kakvu vrstu stete nanosi...

P.S.
Covek koji sadrzi rec "Dervish" u svom niku jednostavno *nema pravo* da kaze ista vezano za powerplay. Toliko.


~A
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Pazi sad...

U principu, to æe tako biti, jer to èovek hoæe. Kraj rasprave. Hvala na pažnji.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Amanatar wrote:P.S.
Covek koji sadrzi rec "Dervish" u svom niku jednostavno *nema pravo* da kaze ista vezano za powerplay. Toliko.
Potpuno si me zbunio ovim. Stvarno ne vidim kakve veze imaju pripadnici muslimanskih sekti sa powerplay-em? Ili možda ne znaš da reè "dervish" ima još neko znaèenje osim "natproseèno moæna prestižna klasa iz knjige Complete Warrior"?
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

ufff... odbijam da ovo za powerplay shvatim kao licnu uvredu... pa ja sam ti kraljica (ili bar princeza) fluff-a i anti-powerplay-a... u warhammeru vodim budalastine koje ne mogu da pobede, u confrontationu vodim ono sto izgleda lepo, u D&D-ju su moji likovi svi skoro potpuno beskorisni (poslednji primer je moj multiclassovani sorcerer/diviner sa samo jednim nivoom sorcerera i nijednim ofanzivnim spellom (a bogami nije niskog nivoa :D))...

nenenene, jedini atribut koji dozvoljavam da se vezuje za mene jeste kraljica (ili, opet, princeza) fluff-a!

i mozda neke aluzije na neko ludilo... to svi stalno rade :D

toliko od mene

(btw - to dervish nije od nekih preferenci/ubedjenja, vec od prezimena :D )
--
Dervish the fluff-princess
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Bravo, Dervish! Veliki sportsmanship!

Btw, ja licno smatram da je Ebberon kicasta aberacija od settinga, pravljena samo da izmuze sveze pare za wizardse. Ziveo Forgotten Realms!
Da, da... FR prosto zraci kvalitetom, posebno za svojih poslednjih par godina postojanja. :roll:[/quote]
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

Sammael: Naravno da ne vezujem rec dervish samo za prestige klasu. Ovde covek zaista retko moze da se nasali...

Dervish the neki: Nisam ni mislio to kao uvredu. Sto se ludila tice, (u razumnim merama) ume to da bude jako pozitivna stvar. :p
Btw, prezivas se Dervish?? :o

Slartibartfast: Ne zraci FR kvalitetom, ali ima dusu... Ipak, to je samo moje misljenje.


~A
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Amanatare, iako se doimas inteligentno, ogranicenost tvojih pogleda provejava iz prakticno svake pore svakog tvojega posta.
Ebberon kicasta aberacija od settinga, pravljena samo da izmuze sveze pare za wizardse. Ziveo Forgotten Realms!
Sta reci... :roll:

Voleo bih da cujem, za pocetak, koliko si settinga igrao tokom svog RP iskustva? Da li si igrao neki GM-created setting? Kod koliko si GM-ova igrao? Vodio si? Koliko i sta? I najzad, koliko si razlicitih sistema igrao? (Da ne pitam koliko imas godina...)

Ja ne volim da smaram ljude, ali spreman sam da i ja tebi odgovorim na sva ta pitanja, ako budes zahtevao, naravno. Da ne bude da "duvam u sopstvenu trubu".

P.S.
Covek koji sadrzi rec "Dervish" u svom niku jednostavno *nema pravo* da kaze ista vezano za powerplay. Toliko.
I tako je konacno tvoja arogantna i oh, tako tipicno nerdovska (ili, akuratnije, socijalno-neinteligentna/neutrenirana) pretpostavka da se radi o necemu vezanom za mali svet tvoga hobija, odnosno za RPG, urodila uvredom coveka koga ne poznajes. Ako nisi skapirao, decko se preziva Dervishevic. E, pa posto je Dervish gotivac i dobar decko, on se nece uvrediti, ali by golly, ja hocu. Tako da zahtevam da se ponovo javis na ovoj temi i izvinis za svoju arogantnu pretpostavku.

Toliko.

[/quote]
I like you. You got balls. I like balls.
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

Procitaj poruku iznad, prijatelju... I molim te, svoju ogorcenost zbog trauma iz proslosti ne iskaljuj na meni. Nisam raspolozen.
Amanatare, iako se doimas inteligentno, ogranicenost tvojih pogleda provejava iz prakticno svake pore svakog tvojega posta.
To sto ne delimo ista misljenja o FR-u i Ebberonu nije razlog da se otvoreno vredjamo. Ne budi detinjast.

A
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Amanatar wrote:Procitaj poruku iznad, prijatelju... I molim te, svoju ogorcenost zbog trauma iz proslosti ne iskaljuj na meni. Nisam raspolozen.
Ah, hajde da vidimo redosled dogadjaja:

1. Ti se pojavis niodkuda, kazes svoje pretpostavke na veoma self-righteous i nadobudan nacin
2. Ljudi ti odgovore
3. Ti optuzujes ljude KOJE NE POZNAJES da na tebi lece traume... Izvini ali od kada si ti psiholog pa da na osnovu jednog posta dajes etikete o traumama?

BTW, reci ces tako nesto nekome ko ce to malo ozbiljnije shvatiti, saznati tvoje ime, prezime i adresu pa ti licno objasniti par stvari... Veruj mi - nije tesko.
To sto ne delimo ista misljenja o FR-u i Ebberonu nije razlog da se otvoreno vredjamo. Ne budi detinjast.
ROTFLMAO - to da tvoja arogancija provejava iz svakog tvog posta je cinjenica - davanje etiketa stvarima o kojima nemas pojma, komentari a da ne znas ni o cemu se radi itd... A reci nekome ko se tako ponasa da je detinjast nije vredjanje nego zalosna istina...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
mrmot
aD&Das
aD&Das
Posts: 55
Joined: Fri Apr 05, 2002 2:38 pm
Location: Beograd

Post by mrmot »

Primecujem da mi Amanatare nisi odgovorio ni na jedno pitanje. Ako nisi razumeo, ona su postavljena bas zato da bismo mogli da razgovaramo - da bismo se, na neki nacin, upoznali. Da bismo mogli bolje da razumemo ko odakle dolazi, sto je sve u cilju sprecavanja donosenja prebrzih zakljucaka (kao sto je tvoj, opet tipicno parnoicno-nerdovski zakljucak da nekakve traume iz proslosti imaju veze sa ovim, dok je sasvim ocigledno da je jedino sto je uzrok moje odluke da se oglasim na ovoj temi tvoj nadobudni stav sparen sa prilicno indikativnim plitkim rezonovanjem. Kao sto sam ogorcen iskljucivo zbog tvoje prozivke Dervisha).

Dakle, da li ces odgovoriti na moja pitanja? Mozda ce onda svi na ovoj temi (koji se uglavom poznaju i imaju makar neku okvirnu ideju o tome kakvo je iskustvo i kakvi su stavovi vecine ostalih ucesnika) moci da kvalitetnije vode diskusiju sa tobom, posto ce znati sa kime imaju posla - u ovkirima RPG delatnosti, naravno.
I like you. You got balls. I like balls.
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

Ah, hajde da vidimo redosled dogadjaja:

1. Ti se pojavis niodkuda, kazes svoje pretpostavke na veoma self-righteous i nadobudan nacin
2. Ljudi ti odgovore
3. Ti optuzujes ljude KOJE NE POZNAJES da na tebi lece traume... Izvini ali od kada si ti psiholog pa da na osnovu jednog posta dajes etikete o traumama?

BTW, reci ces tako nesto nekome ko ce to malo ozbiljnije shvatiti, saznati tvoje ime, prezime i adresu pa ti licno objasniti par stvari... Veruj mi - nije tesko.
1. Ovo je forum. Sluzi da se na njemu diskutuje o stvarima. Nista sto sam rekao "nadobudno" nije bilo netacno i uvredljivo (keen i dalje ne moze da se primeni na ranged oruzje, i lik s ispod 10 inta i dalje moze da cita i pise, osim ako nije varvarin). To sta ja mislim o Eberronu je moja stvar, i tesko da ces je promeniti agresivno/suplje-snishodljivim odgovorom... Posedujem Eberron Campaign Setting, kao i par dodatnih knjiga vezanih za njega, te imam ideju o cemu pricam kad kazem da mi se ne dopada.

2. Ljudi su odgovorili. Da. Ali pored toga sto je neko pogresno shvatio salu vezanu za dervishov nick, nisam video nikakav problem u celoj prici... dok se mrmot nije odlucio da vatreno brani tudju (nepovredjenu, ili bar ne namerno) cast. Ja nisam mogao da znam kako se covek preziva.

3. Ne bih mu nista rekao da nije poceo bezobrazno (i relativno bezrazlozno) da me proziva, a da pritom ne zna nista o meni. Istina je da ne mogu da napravim pun psiholoski profil iz jednog posta, ali to i nije bio cilj. Takodje, nije on meni rekao da sam detinjast, vec ja njemu.

Usput, iskreno se nadam da ovo nije bila pretnja...


~A

P.S.
Ne znam puno sistema (igrao sam samo VtM i D&D), ali iskreno ne vidim zasto bi to negativno uticalo na moju kompetentnost da govorim o DnD-u. Igrao sam Forgotten Realms (i modifikacije istog -- kao steampunk FR), Grayhawk, Eberron (nesto malo), Ravenloft, kao i dva custom settinga. Igram nekih 6 godina, kroz sta sam igrao pod 4 razlicita DMa, i vodio dve svoje kampanje (od kojih je jedna u toku). Sad, ako neko hoce da mi kaze da covek mora da prodje kroz 15.000 kampanja pod priblizno tolikim brojem mastera, godina i sistema da bi mogao da iskaze svoje misljenje, onda ok. Otherwise, ne vidim zasto je to uopste relevantno.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Vidi vidi, vratio nam se nas 200godisnji elf sorceror/thief. Nije li to lepo...
Image

Amanatore, pa zar ti ono od prosli put nije bilo dosta? Izbegao si sankcionisanje samo zato sto si nestao bez traga. Ali ja sam dobari moderator, spreman sam da ti oprostim prozivke/uvrede, i ostale gluposti koje si napravio. Evo pruzam ti novu sansu na forumu, ali, NE prozivaj ljude koje ne poznajes, NE pricaj stvari o kojima nemas pojma, u principu poslusaj ono sto ti je Mrmot rekao.

A sto se rasprave tice:
1. Ako GM kaze da je oruzje keen, onda ono jeste keen, bio to mac/sekira/samostral/luk/buzdovan/katapult/top... (svi znamo za mace of sharpness). Ako GM kaze da lik sa Int 8 ne zna da cita, onda ne zna. Ako GM kaze da lik sa Int25 ne zna da cita, onda NE ZNA (ali bolje da ima dobro objasnjenje za to...).

2. Nisi mogao da znas kako se covek preziva, ali si zato mogao da ga nazivas powerplayerom. Za sale postoje smajliji ( :D :) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: O:) :-({|= :applause: \:D/ #-o =P~ :-s =; :^o [-X :pray: :-$ 8-[ :-& :-# [-( :-k ](*,) :whistle: )

3. Mozda gresim, ali ja nisam video da te je iko ove prozivao 8O .

A sto se tice tvoje kompetentnosti da govoris o raznim RPG-ovima, prokomentarisacu samo ukratko - Ne mozes ocenjivati D&D ako si samo D&D igrao - nemas sa cime da ga uporedis.

Barem vise ne pises ljubicastim slovima... :roll:
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

1. Ako GM kaze da je oruzje keen, onda ono jeste keen, bio to mac/sekira/samostral/luk/buzdovan/katapult/top... (svi znamo za mace of sharpness). Ako GM kaze da lik sa Int 8 ne zna da cita, onda ne zna. Ako GM kaze da lik sa Int25 ne zna da cita, onda NE ZNA (ali bolje da ima dobro objasnjenje za to...).
To stoji, ali kad sam ja rekao ista suprotno? Samo sam video raspravu o keen, piercing i slashing oruzjima, pa sam dao svoj doprinos.
2. Nisi mogao da znas kako se covek preziva, ali si zato mogao da ga nazivas powerplayerom. Za sale postoje smajliji
Mislio sam da je ideja dovoljno jasna i bez smajlija.
A sto se tice tvoje kompetentnosti da govoris o raznim RPG-ovima, prokomentarisacu samo ukratko - Ne mozes ocenjivati D&D ako si samo D&D igrao - nemas sa cime da ga uporedis.
Mislio sam da je ovaj deo foruma posvecen upravo D&D-u. Nigde ga nisam ocenjivao u odnosu na druge sisteme -- radilo se o razlicitom settingu za istu igru.
Barem vise ne pises ljubicastim slovima...
A to je predstavljalo problem zbog... ?
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Da ne zalazim (duboko) u raspravu, FR je upravo nesto sto Wizardsima donosi pare a ljudima daje pogresnu predstavu o jednom dobrom, klasicnom fantasy settingu.


Covek koji sadrzi rec "Dervish" u svom niku jednostavno *nema pravo* da kaze ista vezano za powerplay. Toliko.

Ne, ovo ni u kom slucaju ne zvuci kao sala. Obrati paznju...
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

ok, ok, no harm done... ja nisam shvatio preozbiljno i nisam se uvredio... prakticno je nemoguce mene uvrediti :D (pitajte bilo koga ko me zna 8) )

a o ebberon/FR prici - zanimljiva tema... nije FR toliko los... ok je bio svet... ali nije ni priblizno jako dobar fantasy setting....

on the other hand, ebberon je cudo od sveta... noir stripski svet! to skoro ni jedan setting nema... sve je nestandardno, "klasican" fantasy nije toliko prisutan, politika, intriga, jako malo "klasicnih" stereotipa (halflinzi jasu dinosauruse,...) i daje mnogo vise slobode za DM-ove... svet je mlad, neistrazen, neestablishovan... meni se svidja... i savrsen je za swashbuckling avanture! A to se trazi! A tek za politicke teme... vec dugo razmisljam o necemu sto bi licilo na crnacku situaciju u americi samo sa warforgedima :D skroz lici... cak bi postojao i vodja napravljen sa krunom na glavi (King :D)

mada... mnogo vise mi se svidjaju neki ne-WOTC fantazijski svetovi, ali neka...
(samo kada se setim Dark Sun-a i Ravenlofta... cak ni Zakhara nije bila toliko losa... a tek kada Aarkalash izadje krajem godine :D :D)
a tek ne xD&D svetovi... npr goblini za GURPS... V:tDA... :D

mada, moram priznati da mi se od svih "klasicnih" fantazijskih settinga (grayhawk,...) FR najvise svidja...

ufff, sada se setih... hoce neko da vodi neki od drugoedicijskih svetova? Klasican RL ili DS? Molim vas? Imam sve knjige za oba settinga (pdf) i poklanjam prvom GM-u koji hoce da vodi?
molim vas?

--
Dervish the staroedicijski
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
They know who I am
Posts: 26
Joined: Sun Apr 25, 2004 5:41 pm

Post by They know who I am »

Da ne zalazim (duboko) u raspravu, FR je upravo nesto sto Wizardsima donosi pare a ljudima daje pogresnu predstavu o jednom dobrom, klasicnom fantasy settingu.
A Eberron su napisali bogovi i dele ga za dz. svakome ko zeli da igra... Ne bih rekao. Nastao je jer su se FR i slicni sistemi dosta izlizali, pa ljudi trose sve manje para na proizvode vezane za njih. Tako je jednostavno... A zaista bih voleo da mi objasnis sta je to za tebe "dobar, klasican fantasy setting," koji FR tako blati.

Volim i ja malo noir elementa u settingu... Zato ponekad bacim likove u RL na neko vreme. Ipak, Eberron mi nikad nije bio mnogo drag. Mozda sam samo suvise naviknut na neke stvari da bih prihvatio novotarije otvorenog uma, ali deluje mi i malo suvise powerplay-orijentisan. :?

Ipak, to je samo moje misljenje.
A
Locked

Return to “D&D”