Ima li "rol pleja" u vasem Dnd-u ???

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Ima li "rol pleja" u vasem Dnd-u ???

Post by dejanvuj »

Imam jedno pitanje za starije igrace dnd-a koje glasi :

Ima li u vasem dnd klubu ista od RPG-a tj zanima me da li igraci stvarno pokusavaju da glume likove koje igraju ili ih je mozda blam ili glupo da glume.
Last edited by dejanvuj on Thu Aug 18, 2005 3:31 pm, edited 1 time in total.
User avatar
shilja
Posts: 304
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:53 pm

Post by shilja »

Jedno pitanje: Sta ti podrazumevas pod "vasem dnd klubu"? Jer imas klub strategijskih i frp igara Zmaj (ako se ja dobro secam imena) a i ostalo je mahom vezano za karte i igre sa figuricama. Ovde nista nije dnd klub, bar koliko ja znam. A ako mislis na grupe ljudi koje igraju RPG sisteme... Ovisi o tome kakva je grupa, kako je ko raspolozen, kakva je avantura i ko je DM (GM)...
"There are times when destiny calls forth a people and demands an action. Now is the time. We are the people. This is our action. Charge!"
"Sanity? Worthless things like that, I would not have as long as I can remember."
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Upozorenje

Post by stalker »

dejanvuj wrote:ili samo prave debile od sebe?

Upozorenje starijim clanovima foruma da ni u kom slucaju ne reaguju na ovakav post da se ne bi desilo da umjesto komunikacije imamo flejmovanje po forumu.


I naravno nagrada za ignorisanje moje molbe ce biti neki crveni kartoni i sl. :) Ozbiljno.
User avatar
Changeling
Posts: 173
Joined: Sat Mar 23, 2002 3:44 pm
Location: Aperture Science Laboratories Enrichment Center

Post by Changeling »

Iliti svima dobro poznati...

Image
I should like to see the last king
strangled with the guts of the last priest.
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Re: Upozorenje

Post by dejanvuj »

stalker wrote:
dejanvuj wrote:ili samo prave debile od sebe?
Upozorenje starijim clanovima foruma da ni u kom slucaju ne reaguju na ovakav post da se ne bi desilo da umjesto komunikacije imamo flejmovanje po forumu.
I naravno nagrada za ignorisanje moje molbe ce biti neki crveni kartoni i sl. :) Ozbiljno.
Pre svega mora se odgovoriti adminu :). Ok skontao sam da sam napisao glupost tako da sto se tice toga ja nudim jedno "I'm realy sorry". A i forume uglavnom posecujem da bi citao sta drugi pisu jer upravo pokusavam da uzbegnem bilo kakva prepucavanja.
Pitanje sam preformulisao tako da mislim da je to dosta od mene...
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

Odgovor za shilju:
Pod dnd klubom podrazumevam mesto gde se igra Dnd :). Znaci Gm vodi i igraci sede i igraju. (nadam se da sam jasan) Mada igraju se i kod nas karte ali osnovna i najvaznija stvar zbog koje je klub napravljen jeste da se igra Dnd.
Kazes "zavisi kakva je grupa ili kakav je gm(dm). Upravo to me zanima, znaci ako mozes to da opises. Da li se igraci uzive u avanturu? Da li im je mozda samo zanimljivo kada se bore ili i kada moraju da glume svoje likove kada pricaju sa krcmarom ili lokalnim klerikom itd. Da li gm(dm) vise glume ili opisuju i kako? Eto to su pitanja koja me zanimaju
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

...nažalost, Dejane, moram da te obavestim da je kod nas D&D umro...i nije samo D&D nego frp/rpg uopšte...tu i tamo neko pokušava da održi igru (kao naš pokušaj da frpujemo ovde na forumu) ali sve više imam osećaj da vodimo unapred izgubljenu bitku... :(

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

Evo, ja cu ovde da nahvalim valhalu do neba :D

Ali, pre odgovora - nije dnd jedino sto postoji od RPG-a... cak nije ni priblizno najbolji... samo je najzastupljeniji i najjednostavniji za naci igrace... Postoji toliki svet role-playinga van dndja, i toliko igara koje su konduktivnije za RP od istog da se stvarno ogranicavas ako igas samo dnd... kopaj malo po netu, vidi neke zanimljive sisteme (evo, ja bih ti preporucio Misery Bubblegum kao odlican sistem za RP....)

Dakle, iako se pretezno igra D&D, a moji pokusaji da pokrenem nesto drugo padaju na mrtve usi, ipak se igra, i to sa dooosta role-play-a. Imamo dovoljno kampanja da se skoro svaki dan igra nesto (dobro, leti malo redje), i to ovako:
puuuno d&dja... sto meni bas i ne odgovara, ali neka...
nesto d20-a (modern anime, mesavina Love Hine i Spirited Away-a i Escaflowne-a :D, Star Wars, Arcana Evolved, mozda uskoro i Warcraft i Iron Heroes)
maaaalo earthdawna
i... pa nista jos... sve dok ih puskom ne nateram da se igramo Orpheusa ili Feng Shui-a

i, kao odgovor na tvoje pitanje - da, ima dosta role-play-a, ali i dobra kolicina skrnavljenja... sto da ne, treba i to ponekad...

--
Dervish the ulogoigrajuci
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Paz'te sad,

"D&D/RPG je kod nas umro" je pomalo glupo govoriti jer evo, npr. ja sam vodim jednu D&D kampanju stalnoj grupi, i cujem za bar jos dve-tri kampanje koje vode/igraju ljudi oko mene. Tako da to "mi" bojim se ne oslikava pravo stanje stvari. To sto ne igramo u nekom klubu, vec u privatnosti i toploti naseg doma, gde imamo sve sto je potrebno za igru (svetlot, muziku, mir, tisinu, hranu i pice u potrebnim kolicinama, ali pre svega mir i tisinu) moze da bude samo plus, jer ne znam nikog normalnog ko pokusava da vodi ozbiljan RPG dok se oko stola vrzmaju ljudi, slusaju, gledaju, komentarisu, ili pricaju neke svoje price.

Sto se tice roleplay-a, ima ga taman onoliko koliko treba. Cini mi se da svi pocinju stidljivo, ali se sa vremenom oslobode, a i grupa se nekako uhoda pa se prilicno zna koliko se i u kojim trenutcima ozbiljno uzivljava u ulogu a koliko se zajebava okolo.
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

...kad kažem mi, mislim na igranje frp-a u klubovima u bgd-u... :wink:

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
shilja
Posts: 304
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:53 pm

Post by shilja »

Ja se secam da su ljudi u starom zmaju (ali onom starom, uz bulevar) znali da ostanu preko noci i igraju neku sesiju (GM Ranko, Deda, Grada, Paki...) U novijim prostorijama mislim da sam ih zateko jednom ili dvaput. Ali po mom misljenju tu i nije mesto za frp vec u kucnoj atmosveri de se ljudi mogu i da opuste a da neko tamo ne misli ko je sada ovo i sta radi. Po nekim mojim skromnim saznanjima D&D bi trebalo da bude najprostranjeniji sistem koji se igra u zemlji ali koliko i koji sve to ljudi igraju je tesko dokuciti. Samo jedan mali deo se obre u zmaju i kada bi se ispratili tragovi ko koga zna pa onda koga zna taj i tako dalje mislim da bi cifra bila za jedan red velicine veca nego sto mislimo. Inace, prema mojim procenama bar jedna trecina ljudi se uzivljava u svoje likove kada ih igra a ako ih dm pusti da to reda vrlo lako se desi dobar frp, nekad cak i preteran (tri sesije, a mac nismo potegli). Ali ko sto rekoh, bitno je ono sto ljudi ocekuju od frpa. Ako je to da pobacaju kockice i ubiju strasno cudoviste onda im dm to treba da obezbedi, ako pak oce da frpuju onda im to treba dati.
"There are times when destiny calls forth a people and demands an action. Now is the time. We are the people. This is our action. Charge!"
"Sanity? Worthless things like that, I would not have as long as I can remember."
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

Vidim da sam vas malo zbunio sa onom recenicom "Ima li "rol pleja" u vasem klubu" . To da li se igra u nekom od klubova ili kuci i nije mnogo vazno u onom osnovnom smislu. Mozda je bolje vamo ili mozda je bolje tamo i tako dalje ( nadam se da se razumemo )
Druga stvar koja je po meni bitna je da se ne raspravlja o sistemima jer svako voli ovaj ili onaj sistem tako da o ukusima se ne raspravlja.
Ono sto je vazno jeste kako se mi odnosimo prema tom sistemu i da li se dobro zabavljamo...
E da dodjosmo do "zabave" E pa meni je zabavno kada se glumi. Sigurno znate za one igrace kojima je svaki igrac isti, ali svaki bez obzira bio on elf mage, ili halforc barbarian...e to je ono sto ubija moju zabavu. Takodje mislim da kada igrac igra na takav nacin onda on ubija svaki RPG u bilo kom sistemu koji igra.
Da se ne lazemo, u svakom sistemu je vazno imati sto vece statove i biti sto veceg nivoa...ali da bi bilo zabavno potrebna je gluma i zelja za zamisljanjem te avanture koju je GM satima i satima pravio.
To je neki moj stav naravno skracen...
Pozdrav
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

pa, par stvari u odgovor na tvoj post:

- sistem je bitan! Mozda zvuci banalno, ali sistem vecinom utice na stil igranja, kao i na "default stance" u kojem se igraci nalaze. Naime, dnd, kao i world of darknes i vecina popularnih sistema promovisu tzv. "Actor stance", tj. guraju igrace da se postave kao glumci. Opet, ovde world of darkness mnogo vise insistira na IC stavu, dok dnd ne stavlja poseban znacaj an to da li je komunikacija medju igracima IC ili OOC
Drugi sistemi, kao malopre pomenuti Universalis i Misery bubblegum podsticu nesto drugo, sto je veoma daleko od actor stance-a i glume uopste - podsticu dozu objektivnosti i taj neki "Director stance", tj guraju igrace da budu van svojih likova (ako ih uopste i imaju), vec u ulogu "rezisera" koji treba da uklopi svoj deo price sa ostalim igracima da bi se dobila zadovoljavajuca celina na kraju.

Svaki od ovih sistema (a ima ih mnooogooo) direktno utice na to kako ce se igra igrati, i svaka devijacija od pretpostavljenog stila igranja samo otezava igru i povlaci ekstenzivno menjanje pravila - otuda i "house rules". Meni, na primer odgovara taj neki IC Actor/Autor stav, ali mi je mnogo drazi i prijatniji stav reditelja koji neke igre dozvoljavaju.

Sada, ja bih jos duzio, ali ovo je offtopic, pa ako te/vas zanima, hajd' navratite na conviniently-otvorenu DG-ovu temu:
ovde pa cemo tu nastaviti.

Meni je zato i malo zasmetao onaj tvoj prvi post, posto nekim igracima nije nimalo stalo do glume, vec se super zabavljaju "skrnaveci" i "debilisuci se". Ovo je potpuno acceptable. Tvoj stav potpuno postujem, i cak se u nekim momentima mogu identifikovati, ali on nije jedini ispravan - gluma jednostavno nije za svakoga, niti svako zeli igru gde ce morati duboko da se posveti istoj...

no, prestajem sa blagom skretnjom u OT i cekam vas na gorespomenutom topic-u :D

--
Dervish the teoretisuci
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Dervish the neki wrote:pa, par stvari u odgovor na tvoj post:

- sistem je bitan! Mozda zvuci banalno, ali sistem vecinom utice na stil igranja, kao i na "default stance" u kojem se igraci nalaze.
To samo ukazuje na lose igrace.
Svaki od ovih sistema (a ima ih mnooogooo) direktno utice na to kako ce se igra igrati, i svaka devijacija od pretpostavljenog stila igranja samo otezava igru i povlaci ekstenzivno menjanje pravila - otuda i "house rules". Meni, na primer odgovara taj neki IC Actor/Autor stav, ali mi je mnogo drazi i prijatniji stav reditelja koji neke igre dozvoljavaju.
Netacno - i jedne i druge je moguce igrati sa oba stanovista, bez nekih extremnih house rules.
Meni je zato i malo zasmetao onaj tvoj prvi post, posto nekim igracima nije nimalo stalo do glume, vec se super zabavljaju "skrnaveci" i "debilisuci se". Ovo je potpuno acceptable. Tvoj stav potpuno postujem, i cak se u nekim momentima mogu identifikovati, ali on nije jedini ispravan - gluma jednostavno nije za svakoga, niti svako zeli igru gde ce morati duboko da se posveti istoj...
Da ali ako hoces da se idiotises igras "Zombies ate my babysitter" ili "Munchkin" ili "Awfull grean things from outher space". A ne smaras GM-a i ostale igrace tako sto se glupiras u Warhammer FRP-u ili Runequest-u.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

dejanvuj wrote: E da dodjosmo do "zabave" E pa meni je zabavno kada se glumi. Sigurno znate za one igrace kojima je svaki igrac isti, ali svaki bez obzira bio on elf mage, ili halforc barbarian...e to je ono sto ubija moju zabavu.
Promenis ekipu. A sadasnjoj ekipi pre pocetka RPG-a OBJASNIS kakvog ce karaktera biti avantura, te da ako ne mogu da isprate neka tvoja ocekivanja neces ni da se patis te da nadju GM-a na njihovom mentalnom nivou.
Takodje mislim da kada igrac igra na takav nacin onda on ubija svaki RPG u bilo kom sistemu koji igra.
Imas RPG-ove koji se mogu igrati i sa takvim igracima - pogledaj moj post gore..
Da se ne lazemo, u svakom sistemu je vazno imati sto vece statove i biti sto veceg nivoa...ali da bi bilo zabavno potrebna je gluma i zelja za zamisljanjem te avanture koju je GM satima i satima pravio.
Nije vazno za zabavu (a RPG shvata kao vise od zabave - pa, kao sto rece Kirgan - On je odffrpovao svoje).
Jedan od najboljih likova koje sam ikada vodio u DnD-u je bio Fighter sa Str 9 (i ostalim osobinama koje su varirale izmedju 6-11 valjda, osim Con 18).
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

bojan wrote:
Dervish the neki wrote:pa, par stvari u odgovor na tvoj post:

- sistem je bitan! Mozda zvuci banalno, ali sistem vecinom utice na stil igranja, kao i na "default stance" u kojem se igraci nalaze.
To samo ukazuje na lose igrace.
Ovo je jako glupo tvrditi. Sistem je bitan, i to je cinjenica. Jedini ljudi koji tvrde suprotno su ljudi koji su videli toliko malo razlicitih sistema da nikada nisu ni imali sansu da vide razlike. Ako zelis da mi kazes da su stari Call of Cthulhu i CoC d20 iste igre koje mozes potpuno identicno da igras, ili lazes mene ili sebe.
Svaki od ovih sistema (a ima ih mnooogooo) direktno utice na to kako ce se igra igrati, i svaka devijacija od pretpostavljenog stila igranja samo otezava igru i povlaci ekstenzivno menjanje pravila - otuda i "house rules". Meni, na primer odgovara taj neki IC Actor/Autor stav, ali mi je mnogo drazi i prijatniji stav reditelja koji neke igre dozvoljavaju.
Netacno - i jedne i druge je moguce igrati sa oba stanovista, bez nekih extremnih house rules.
Tehnicki, da. Tehnicki, sistem mi u opste ne treba, mogu samo da sednem sa ortacima i usput smisljamo kako cemo. Prakticno, pa, poenta je ista kao i u prethodnom postu.

Ovo je vec zestog OT. Ajd na onu drugu temu pa da ljudski nastavimo diskusiju.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
stalker
High Seas Commander
High Seas Commander
Posts: 541
Joined: Sun Mar 03, 2002 4:40 pm

Post by stalker »

Da ali ako hoces da se idiotises igras ... "Munchkin" ......
Netacno. Munckin je ozbiljna stvar kojoj treba prici suptilno i sa puno paznje :)
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

Razumem ja sve vas ali razumite i vi mene :)
Sada tj u ovoj raspravi me ne zanimaju ostali sistemi nego me zanima dnd sistem. Drugo ne zanimaju me (sada) ni igraci ostalih sistema i ne zanima me (sada) kako oni igraju te ostale sisteme.
Zanima me:
Na koji nacin igrate i kako i koliko i da li koristite glumu i kako volite da igrate dnd D20 sistem?

Pozdrav
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

dejanvuj wrote:Zanima me:
Na koji nacin igrate i kako i koliko i da li koristite glumu i kako volite da igrate dnd D20 sistem?

Pozdrav
Sto se tice moje grupe, obicno se pre pocetka partije sastanemo svi (sto kao grupa, sto "nasamo s DM-om") i dogovorimo se oko likova, tj. trudimo se da napravimo funkcionalnu ekipu u kojoj, u pocetku, nece biti mnogo sukobljavanja alignmenta i koja ce moci prvi quest da zavrsi u jednom komadu (visoko rangirana stavka).

Ono sto se najcesce desava je da igraci tada kazu DM-u sta zele da budu u partiji {Barbarian iz Rashamana, Red Wizard i sl. (Inace, igramo Forgotten Realms)} koji su ciljevi i motivacije tog lika i trudimo se da se drzimo toga.

Ja, recimo, u partiji koja se sada igra kod nas vodim zlog Necromancera, sa ponekim (2) nivoom Shadow Adepta, koji pripada kultu boginje Shar i ima solidne odnose sa Cirycovcima. I sve to tako da Ekipa nista ne posumnja inace bi bio fleka.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

To izgleda ovako:

Prvo, kazem igracima neku opstu ideju kampanje. Vidimo da li se svima svidja. Onda ostavimo neko vreme da razmisle o likovima, i zakazemo character creation barbacue. E, tu se, pri prijatnoj domacinskoj atmosferi, sa ukusnom hranom i odlicnim picem, uz prijatne zvuke muzike koja ce biti pustana tokom kampanje, razgovara o likovima. I vise-manje sve je otvoreno. Ostavljaju se mozda neke finese nerecene, ali u principu nema tajni o likovima drugih igraca. Akcenat je na pricu, i njihovu ulogu u njoj.

Par dana kasnije, krece igra. U principu radimo ozbiljno. Pricamo kao likovi, glumimo likove... Kakve likove... Pa, one za koje je D&D pravljen. Sampione, heroje. Ljude koji sami mogu da stanu naspram stotine i pobede. Na kraju, ceo sistem je i pravljen za takve karaktere.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Awakened wrote:Pricamo kao likovi, glumimo likove... Kakve likove... Pa, one za koje je D&D pravljen. Sampione, heroje. Ljude koji sami mogu da stanu naspram stotine i pobede. Na kraju, ceo sistem je i pravljen za takve karaktere.
Da li pod pojmom sampioni i heroji mislis samo na non-evil likove? U tom slucaju, mislim da sebi uskracujes more mogucnosti za role-play.

Da navedemo primer:

U jednoj partiji koju je igrala moja grupa kod megalomanskog DM-a, u ekipi je bio jedan patuljacki paladin. Mi smo trebali da nadjemo NESTO stim sto smo radili za razlicite interesne grupe, tj. ja sam radio za likove kojima je TO trebalo iz sumnjivih pouda. Kada smo nasli TO, ja sam, sve po planu i po dogovoru sa DM-om, izdao ostatak ekipe, ukrao TO, teleportovao se u P.M., sve vreme cerekajuci im se u lice kako mi DM obara alignment.
Poenta ove price je da je taj paladin PC popizdeo zbog toga i poceo je da me juri po Realmsima, pun zelje za osvetom koju je predstavljao kao izvrsenje pravde. Zbog te mrznje koja ga je naterala da saradjuje sa vecim zlom da bi se dokopao mene prekrsio je paladinski code of conduct i DM ga je dropovao. Kasnije je postao Blackguard koji mrzeo ceo svet, ali mene najvise. I na kraju nikada nije dobio svoju osvetu ali je izgubio i sve ostalo.

Naravucenije: da bi postojao dobar role-play ne moras se drzati alignmenta sa pocetka partije kao pijan plota i ne mora svaka avantura da ima happy ending gde, ilustrativno govoreci, dobrice spasvaju svet i pekmen spasava Deda Mraza. Likovi moraju da se razvijaju jer "zive" u svetu i okolnostima koje su nepredvidljive. U kom pravcu ce to ici zavisi samo od igraca.

Alignmenti nisu uklesani u karakter sheet. Oni su vise smernica nego direktiva.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Luka wrote: Da li pod pojmom sampioni i heroji mislis samo na non-evil likove?
ne.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Awakened wrote:
Luka wrote: Da li pod pojmom sampioni i heroji mislis samo na non-evil likove?
ne.
O.K. Ali je iz konteksta tvog prethodnog izlaganja tako zvucalo.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Glorfindel
Posts: 8
Joined: Mon Jun 28, 2004 5:08 pm
Location: Eninok
Contact:

Post by Glorfindel »

A shto bi neko igrao heroja? Mislim... to ponekad dosadi zar ne? Shto ne bi igrali prosecne ljude (patuljke, vilenjake...) koji ne mogu da stanu ispred vojske i pobede je. Time svaka njihova pobeda postaje herojsko delo. Meni Herakle nije heroj. I moja baba bi mogla da uradi ono sto je on uradio da je polu-bog kao on. Treba biti tamo neki konjusar ili kuvar koji je ucinio veliku stvar - to je heroizam...

E sad sto se tice Role Play-a u nas. Zivim u Shapcu ali sam se sa RP-om sreo u Novom(e) Sadu (Valhala naravno). Tamo su se igraci uvek uzivljavali u uloge i glumili do kraja. Secam se svadja medju likovima koje nisu bile svadje medju igracima... U Shapcu nema mnogo igraca ali se svi trudimo da unesemo sebe u potpunosti...

Jos nesto. Mislim da RP nije mrtav. Mislim da nikada nece ni umreti...
Shabah il Shabah!
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Glorfindel wrote:A shto bi neko igrao heroja?
Mozda zato sto neko igra D&D, koji je svakom svojom osobinom pravljen da podrzi pricu o herojima, a ne o balavcima iz kraja, koji bi bojle bili predstavljeni u nekom drugom sistemu.

A o mitologiji i tvojoj babi stvarno ne treba raspravljati.
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

...joooo!!! Šta ti je reko za babu!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...i ja se slažem sa ovom varijantom da se igraju nadprosečni likovi a ne balavci iz kraja...naravno u tom slučaju uz nadprosečne likove idu i nadprosečni monsteri i time je ravnoteža među zvezdama održana!

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

E super...mogu lepo da se nadovezem na ovo...
Igaci koji vole da igraju heroje neka navedu njihove standardne statove(str;dex;con.......)
A isto to neka navedu i likovi koji su obicni u tom svetu u kome zive...
Pa da vidimo ima li tu neke bitne razlike

Pozdrav
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

To je makar u D&D-u definisano pravilima (DMG, strane 110, 169; Monster Manual, strana 7):

Average array: 10, 10, 10, 11, 11, 11 (15 point buy)
Nonelite array: 13, 12, 11, 10, 9, 8 (15 point buy)
Elite array: 15, 14, 13, 12, 10, 8 (25 point buy) <- pretpostavlja se da igrači koriste ovaj array za prosečnu kampanju

Naravno, ovo je pre modifikacija za rasu i nivo/HD (+1 na bilo koju karakteristiku po 4 nivoa/HD).
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Duplirano - neka moderator obriše.
Last edited by Sammael on Tue Aug 23, 2005 8:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: standardni statovi

Post by Sammael »

Duplirano - neka moderator obriše.
Last edited by Sammael on Tue Aug 23, 2005 8:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

Ma dobro znam za pravila...
Bitno je ono sto pise na character sheet-u
Tako da oni koji igraju neka napisu

Pozdrav
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

dejanvuj wrote:E super...mogu lepo da se nadovezem na ovo...
Igaci koji vole da igraju heroje neka navedu njihove standardne statove(str;dex;con.......)
A isto to neka navedu i likovi koji su obicni u tom svetu u kome zive...
Pa da vidimo ima li tu neke bitne razlike

Pozdrav
Pazi, mogao bih sada da navodim ability scorove ali najjednostavnije mi je reci da mi je u skoro svakoj partiji zbir ability modifyera 11, jer to su ti kockice.

Ali, ipak, skorovi bez itema:

Human Necromancer 5/ Shadow adept 2 : STR: 11 / DEX: 14 / CON: 16 / INT: 19 / WIS: 15 / CHA: 13
Last edited by Luka on Tue Aug 23, 2005 9:56 am, edited 4 times in total.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

dejanvuj wrote:Ma dobro znam za pravila...
Bitno je ono sto pise na character sheet-u
Tako da oni koji igraju neka napisu

Pozdrav
Svi NPCovi koje pravim koriste jedan od tri ability array-a koje sam napisao. Što se mojih igrača tiče, evo kako stoji situacija (bez magičnih predmeta):
  • Human Enchanter 13/Mentalist 2: Str 12, Dex 14, Con 14, Int 20, Wis 12, Cha 14
  • Human Cleric 7/Divine Disciple 5/Divine Agent of Selûne 4: Str 12, Dex 10, Con 15, Int 12, Wis 20, Cha 12
  • Halfling Rogue 11/Assassin 1/Unseen Adept 2: Str 10, Dex 18, Con 12, Int 14, Wis 12, Cha 13
  • Human Fighter 10/Devoted Defender 1/Cleric 1/Divine Champion of Helm 4: Str 19, Dex 14, Con 18, Int 10, Wis 12, Cha 10
  • Human Ranger 1/Fighter 4/Kensai 9: Str 18, Dex 14, Con 14, Int 14, Wis 10, Cha 12
  • Half-Elf (Moon), Bard 10/Seeker of the Song 4: Str 12, Dex 14, Con 14, Int 12, Wis 14, Cha 18
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Jel Mentalist bese onaj prestiz is Tome and Blooda?

Nego primecujem da nisu svi u druzini istog nivoa (eg. ranger i bard). Sta se tu desilo? Jel bilo nekih pogibija ili cega vec?
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
dejanvuj
Posts: 11
Joined: Tue Aug 16, 2005 9:57 pm

Post by dejanvuj »

Odgovor za Sammaela:
Bas sam malo pre sa mojim saigracom i istovremeno i dm-om komentarisao ove likove koji se nalaze kod tebe u avanturi i skontali smo da smo ljubomorni...:)
Nekako iz ovih igraca koje si napisao zakljucujem da su ti igraci dosta dobri RP "gejmeri". Posto to multiklasitanje i "prestiz" nivoi nedeluju kao budzenje.
Reci mi da li su te nivoe birali sami (sto bi onda bilo fenomenalno) ili su mozda neki bili nametnuti zbog avanture?

Pozdrav
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Igraci sa kraja prosle kampanje:

Ektor Lankaster, Rogue 11/Bard 9, STR 10, Dex 21, COn 15, INT 16, WIS 10, CHA 16.

Mazvedar Aronil, Paladin 20, STR 14, DEX 18, CON 17, INT 13, WIS 13, CHA 18

Lotrek, Cleric 8/Divine Disciple 5/Sacred Exorcist 7, STR 17, DEX 10, CON 10, INT 14, WIS 20, CHA 18.

Tantalus, 2nd Incarnation, Wizard 15/Archmage 5, STR 12, DEX 13, CON 14, INT 22, WIS 13, CHA 12.

Nisam nasao karakter sheet Elrohira, jos jednog WIZ15/ARCH5 lika.


Ali ljudi, nisu vazne karakteristike. Vazno je ono sto ti likovi dozivljavaju i kako se suocavaju i trijumfuju nad preprekama. Nisu vazni skorovi, vazna je prica.
User avatar
Luka
Posts: 136
Joined: Thu Jan 15, 2004 10:01 am
Location: Beograd

Post by Luka »

Awakened wrote:Ali ljudi, nisu vazne karakteristike. Vazno je ono sto ti likovi dozivljavaju i kako se suocavaju i trijumfuju nad preprekama. Nisu vazni skorovi, vazna je prica.
Tacno. Potpuno je nebitno sto mag moze da baci X+1 Meteor Swarmova dnevno ako ga neko sunjalo uhvati i prekolje na spavanju ili mu presudi kada ovaj ode u klonju.
Izgubio sam veru u sebe, veru u ljubav, veru u svet, jedinu nadu sam nasao u igli... i sada heklam i super mi je!
http://piv.pivpiv.dk/
http://kevan.org/brain.cgi?Grim%20Morieth
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Luka wrote:Jel Mentalist bese onaj prestiz is Tome and Blooda?
Ovaj konkretno je prestižna klasa koju sam ja pravio, neka vrsta super-specijalizovane kombinacije iluzioniste i enchantera. Evo linka do svih prestižnih klasa koje sam ja radio (uz upozorenje da, ako su balansirane za moju kampanju, ne mora da znači da su balansirane i za vaše).

http://baator.cjb.cc/pdf/prestige_classes/
Nego primecujem da nisu svi u druzini istog nivoa (eg. ranger i bard). Sta se tu desilo? Jel bilo nekih pogibija ili cega vec?
Bilo je i pogibija, ali i menjanja likova. Konkretno, igrač koji igra ranger/fighter/kensai-a jako voli da menja likove, pa mu je to već šesti lik (kampanja traje preko 3 godine, do sada smo odigrali 115 sesija). Igrač koji igra barda je pravio nekoliko pauzi i propustio dosta sesija, a i promenio je lika (originalno je igrao wizarda).
Bas sam malo pre sa mojim saigracom i istovremeno i dm-om komentarisao ove likove koji se nalaze kod tebe u avanturi i skontali smo da smo ljubomorni...Smile
Nekako iz ovih igraca koje si napisao zakljucujem da su ti igraci dosta dobri RP "gejmeri". Posto to multiklasitanje i "prestiz" nivoi nedeluju kao budzenje.
Reci mi da li su te nivoe birali sami (sto bi onda bilo fenomenalno) ili su mozda neki bili nametnuti zbog avanture?
Moram da priznam da zaista imam sreće što se tiče igrača. Jedan od njih (enchanter/mentalist) je pravi powergamer, ali čak i on dosta polaže na role-play i trudi se da razvija lika tako da to ima smisla u okviru priče. Ostalima su priča i role-play zaista mnogo bitniji od budženja.

Svi su gradili likove manje-više samostalno, uz neke manje sugestije s moje strane (da ipak neko ne bi napravio lika koji je suviše slab u odnosu na ostale) i uz redovne diskusije s ostalim igračima oko toga da li ima logike (u igri) da uzimaju određenu klasu ili feat ili ne. Prestižne klase sam ja pravio odnosno prilagođavao likovima. Npr. Chaotic Neutral halfling rogue je uzeo nivo assassina isključivo da bi se infiltrirao u jedan assassin's guild (koji je posle toga raskrinkao). Za potrebe priče, ukinuo sam da assassini moraju da budu zli. Posle toga je nastavio kao rogue, ali je iskazao želju da uzme još neku prestižnu klasu zbog priče, pa sam razmotrio njegove sposobnosti i sklonosti i napravio oko toga klasu Unseen Adept - fokusiranu na ne-magičnom sakrivanju putem kamuflaže i napadima ranged oružjem iz potaje.

Verovali ili ne, od 6 igrača, samo su trojica imali nešto malo role-play iskustva pre ove kampanje. Ko zna, možda je i to doprinelo ovakvom razvoju kampanje.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Po gledanju samih karakteristika (koje i nisu nikakav pokazatelj samih igraca, niti njihovih likova, ali posto ste ih vec postavili, verovatno ocekujete komentare), zakljucujem da su likove iz Awakened -ove kampanje manje powerplay orijentisani; a to radim iz jedinog izvora makar polupreciznog, koji postoji u samim karakteristikama - svi likovi iz Sammael -ove kampanje imaju tacno povecane karakteristike koje odgovaraju sistemskoj upotrebi njhihovih klasa. Jedini izuzeci koje sam video je (kod Awakened -a) Paladin ima veliki Dexterity, Cleric ima Strength, itd. Mada to moze da pokaze i veliku srecu prilikom inicijelnog bacanja kockica. I tu se prica otprilike zavrsava. Mozda i gresim, ali to se jedino vidi iz ta dva posta.

Konkretno, meni je najzaniljiviji element roleplay -a dozivljavanje neuspeha. Herojske kampanje su mi u najvecoj meri dosadne (zato sam u najvecoj meri i presao na WoD sistem, koji mi vise odgovara), i uvek pre trazim sudbinu svog lika nego kampanje: trenutno, na primer, igram isti taj WoD (Vampire), u ulozi bivseg svestenika, a zatim i gresnika; koji je u jednom momentu iz "luksuznih" bordela i javnih kuca sisao u kanalizaciju, postavsi Nosferatu; koji je godinama ziveo kao lovac, a kasnije i kao vodja beogradskog klana, uz pomoc sopstvene harizme; koji se u odsutnom trenutku, podstaknut odredjenim desavanjima u gradu, setio kako nikada nije mogao da prezali svoju nekadasnju lepotu i uzivanje u njoj, a nije se cak ni setio crkvenog zivota koji je vodio pre, i koji za izgled i nije mario; koji je, i pored svog potpunog prokletstva, bez mnogo izgleda, poceo da se vraca na "humani" put, ocekujuci neuspeh. Srz nije preterano interesantna, ali me trenutno zadovoljava svojim temama savesti i (ne) spasenja; a takav uzitak igranja takvog lika u D&D -u nikada ne bih mogao da dozivim. To je, doduse, licni afinitet, i ne verujem da iko uzima za zlo D&D -u sto ne ume na pravi nacin da unisti svoje likove (bolje reci, ne ume na pravi nacin da to stimulise i prikaze).

Sledeci put cu insistirati na tome da igraci definisu svoje likove, a ST definise njihove karakteristike; igraci nece znati iste, vec ce ST odradjivati tehnicki deo posla sam. Naravno, bice odokativnog opisivanja - banalnog tipa - "jak si, ali ne preterano pametan"; ali igraci nece znati da li oni imaju "za jedan" vecu inteligenciju od nekog drugog. Takodje, lepo bi bilo da u dogovoru sa ST -om, izbacimo iz igre XP poene, vec da on sam raspodeli tacke na karakteristike u skladu sa njihovim koriscenjem. Ko zna - mozda se tako lakse stvori veza izmedju igraca i njegovog lika. Mislim da ista stvar moze da se uradi i sa D&D -jem, mada bi u neku ruku bilo teze, zbog alignment -a i sl.

A odgovor na pitanje iz imena teme - da, uvek ima. Prilicno je dosadno bez istog, zar ne?

Bilo je neko pitanje sistema i kolicine rol-pleja negde usput; cini mi se da je kvalitetan sistem potreban za pocetak. Iskusni igraci nece imati problema da se uzive u ma kojeg lika. Jedino pitanje koje se postavlja, vezano bas samo za sistem, je njegova realisticnost. A to ne verujem da moze da se resi u bilo kojoj, a ne diskusiji na internetu.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Ne znam, meni je cela ta prica sa poweplay-om i sl. pomalo (malo vise)... besmislena. RPG se ipak zasniva na nekom uzajamnom poverenju i razumevanju, tako da bar sa ovom ekipom mogu da kazem coveku koji je igrao Hawkman-a jer mu se svidela ideja rase i totalno se uneo u taj koncept lika "znas, nisam jos razradio kako da ubacim u klasu letenje i da nema Level Adjustment, ali evo ti, a ti nemoj da to zloupotrebljavas", i da stvarno ocekujem da nece leteti u svakoj prilici, ostavljajuci ostale igrace da blenu, a da on bude siguran da cu mu dati prilike da se vine nebu pod oblake i susretne sa izazovima koje mu pristaju.

Jos pride, sto u svakom sistemu, GM moze da kontrira SVE. Ali i taj neki krug "igraceva kontra na GM-ovu kontru na igracevu kontru na GM-ovu kontru..." je besmislen i ne doprinosi mnogo kvalitetu igre. Npr. hobi nekih GM-ova u D&D-u da obore paladina. Najlaksa stvar u igri. Zasto to raditi kad covek hoce da igra paladina i uziva u tome. I slicno. Primeri su mnogi.

Onda, kad sam rekao da prica oblikuje likove, a ne statistike, nisam mislio "dzaba magu X+1 Meteor Swarm, kad ga neko ubije na spavanju", vec da su likovi heroji ne zato sto imaju do jaja statove (mada je to pomoglo 8)) vec zato sto su se suocili sa najvecim zlom, ili sisli u svet mrtvih, vratili se i onda odbili da pricaju o tome "da se ne bi podsecali uzasa" ili zbog cega god. Moze lik da bude najveci baja na svetu, ali ako GM vodi igre koje se sastoje od silazenja u tamnicu i unistenja svega na sta se naidje, osecaja herojstva nema.

I jeste vazan sistem, ali verujem na drugaciji nacin nego sto ljudi misle. Jednostavno, sistem treba da podrzava neki tip price, neki nacin igre, i da svaki njegov deo bude u sluzbi toga. I onda treba da se poklope sistem, prica, i afiniteti igraca i GM-a. Zato sam misljenja da su za roleplay podjednako dobri WW sistemi i D&D, jer svi svakim svojim delom podrzavaju tip price za koji su pravljeni, omogucavajuci potpuno uzivljavanje u lika. Los sistem je CoC d20, jer smrtnici treba da budu gotovo potpuno bespomocni pred natprirodnim, a tamo se dobijaju hit poeni, i lece se rane, i sl.

Naravno, nije sve tako jednostavno, ali to je glavni problem koji sistem treba da resi da bude dobar. Mislim da je to neko ovde nazvao "Unutrasnja konzistentnost".

A sto se tice ideje da igraci ne znaju tacne karakteristike likova, what's the point? RPG lepo radi kad igrac moze da vidi character sheet, dobije neku predstavu o tome sta moze, sta ne moze, a sta (uz puno srece) mozda uspe, proceni i odluci. Oduzimajuci im pogled na lika verovatno bi samo postigao neko stekanje, neku neodlucnost, i preteranu opreznost. A i bilo koji igrac koji imalo zna WW-ove sisteme ce posle par rolova moci odrediti koliko kockica ima u cemu.
Locked

Return to “D&D”