ima li ovde koji GM

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

renegade

ima li ovde koji GM

Post by renegade »

imamo malu grupu ljudi koji bi da frpuju, 3. ediciju, imamo oko 90% knjiga i mega smo freekovi sto se tice pravila :roll: , ako ima koji ambiciozni GM koji bi da nas vodi bili bi mega zahvalni, niko od nas netje vise da vodi svi bi malo da se igraju :D
aj pa poz
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ima li ovde koji GM

Post by bojan »

renegade wrote:...i mega smo freekovi sto se tice pravila...
Pojasni?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
renegade

Re: ima li ovde koji GM

Post by renegade »

bojan wrote:
renegade wrote:...i mega smo freekovi sto se tice pravila...
Pojasni?
znamo vecinu pravila napamet .... ne znaci da moramo obavezno da igramo po pravilima iz knjiga, ali pravila koja odredimo njih se i drzimo.
Naravno trazenje i koriscenje rupa u pravilima je obavezno :twisted:
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ima li ovde koji GM

Post by bojan »

renegade wrote:...Naravno trazenje i koriscenje rupa u pravilima je obavezno :twisted:
Pa u tom slucaju nadam se da nikada necete naci GM-a...
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
renegade

Re: ima li ovde koji GM

Post by renegade »

bojan wrote:
renegade wrote:...Naravno trazenje i koriscenje rupa u pravilima je obavezno :twisted:
Pa u tom slucaju nadam se da nikada necete naci GM-a...
lol sto si tolko negativan :)
nisam mislio na ono tipa e sad sto si to uradio ti meni trebas da das xxxx, nego rupe kroz koje uspemo da izvucemo zivu glavu, frpovali smo sa par do jaja GM-ova i bilo je nikad bolje zezanje, i nama i gm-u, naravno uvek kazemo sta se ustvari desilo :wink:

evo ti mali primer ....
Igramo ti mi tako kod lika, Amer koji radi ovde kod nas i vodio nas pat meseci, mi tako 6-7 nivo i idemo mi kroz neku pecinu radimo raznorazne gluposti..... najednom neko pocne da nam preti kako ne treba da budemo tu itd... pogledamo gore i vidimo mindflayera kako levitira oko vrha pecine, oko 80-ak feeta od nas, pogledamo se i ono kao aj ona proverena taktika, upalilo je vec par puta.
[mindflayer]:ha ha ha (castuje mindblast)
[mi]: (svi naravno padamo save)
[monk]: (5nivoa monk/1psion) e pa nisam ja ni zasta uzimao onaj 1nivo psiona (aktivira mind barier, ili kako se vec zove def.mod koji stiti od mind blasta)
[mi]: (ok svi novi poboljsani save i svi uspemo da prodjemo, svi happy)
[mi]: /wisper e prist imas li dispel
[prist]: naravno
[prist]: bla bla bla (casting dispel)
[mindflayer]: wtf......(vata se za stalagnit o.O, prolazi neki check, ok)
[mag]: e pogodi sta....bla bla bla(castje greece na stalagnit) :P
[mindflayer]: uf...ah...khm... (i dalje se drzi za stalagnit o.O)
[rogue]: ok sad si gotov(puca xbow, sneak attack brdo dmg)
[monk]: (aktivira boots of spider climb i pocinje da se penje prema mf.)
[mindflayer]: (castuje levitate)
[mag]:(castuje mm.)
[rogue]: (sneackattack)
[priest]: (radi nesto ne secam se vise)
[monk]: (stize do mf.)
[gm]: w8 man u r acrualy going into mele with him !?o.O
[monk]: yea sure, (flury of blows, hit, hit, hit)
[mindflayer]: 4 attacks, 2xhit
[gm]: ok he hit u with 2 tenticles, he has +4 on grapple for it so it is +6, ha ha your brain is mine :) :) :) :) :) :) :) :)
[gm]: roll your save, what is your str/dex mod
[monk]: hm.... I use escape artist....+16(or something like that)
[monk]: rolls 15+16=31
[gm]: wtf?! 31 o.O omg
[gm]: rolls 10+6=16
[gm]: man I hate u.....
[rogue]: (repositioning)
[priest]: (delayaction)
[mag]: (casting mm.)
[monk]: flury... hit hit miss
[mindflayer]: aaaaaaaaaa........ (casting astral jump)
[monk]: nooooooooo....... now I will never become mindslayer slayer(spusta se sa nosom do poda)
[gm]: guys I hate u, that was a mindflayer.... and he got out with like 5hp


aj da te vidim gde je rupa u pravilima :P
i da li ti se svidelo :P

edit: bah glupavi smajliji :lol:
renegade

Post by renegade »

a da ortak koji nas je vodio zadnji, i zadnji usao u ekipu rekao je otprilike ovako, vi ljudi se nenormalni ja sta god da bacim na vas (u opsegu normalnog) ne mogu da vas pobijem, onda posle svega toga vi se posvadjate oko glupavog reda kod blacksmita i pobijete se medjusobno, niste mi jasni....

uspeo je da ubije samo jednog clana, kad nas je bas stavio u tesnac :P
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Očekujem s nestrpljenjem Awakened-ov komentar na ovu temu. Uzgred budi rečeno, grupa metagamera kao što je vaša će teško naći DM-a spremnog da im vodi... a mind flayer (CR 8) i nije neki izazov za min/maxovanu grupu likova 6.-7. nivoa.
renegade

Post by renegade »

znam da nije problem, ali mislim da razvoj situacije uopste nije bio los :P
sto svi misle da ako oces da koristis mogucnosti svoje rase/klase, ljudi te zovu exploiter.... mislim ja zelim izazov i ocu da budem dobro pripremljen za barem vecinu izazova.....
monk je toliko zeljno hteo da bude psion(ni ja ih ne volim, mag u plateu, ali ajde sto da ne ne moze da skodi), takodje je strace sredio proslost, kako i zasto je tim putem isao :P
e da malo sam se zeznuo nije rupa u pravilima nego smo malo zaobisli pravila u jednom detalju :roll: , ali i dalje su se svi fenomenalno proveli :P


ono stvarno smo smoreni, niko od nas nije frpovao vec dobrih 6+meseci :cry:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Eto zasto ja mislim D&D-u ono sta mislim o D&D-u.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

Must... resist...
ne pocinjati d20 je los diskusiju.... opet...

odupreetiiii see.......

No, momci, ako ste u novom sadu, ja cu da vam ponudim nesto: nudim nevidjeno i nezaboravno rpg iskustvo... koje nema veze sa d20 sistemom... Jos mozete i da birate: Burning Wheel, My Life With Master (jeeeej, nabavio sam!! jeeej!!!oneone!!onehundredeleven!11) ili trollbabe... pa vi vidite!

dakle: nezaboravno... :D Mozda vam kroz to i indirektno objasnim zasto d20 sucks monkey ass...

--
Dervish the nudeci
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Ja bih najlepše zamolio članove foruma koji ne vole/mrze/ogavan im je d20 sistem i D&D uopšte da JEBENO IZBEGAVAJU OVAJ DEO FORUMA. Zbogom, gospodo.

Ja imam i te kako nešto protiv teza koje je originalni poster napisao, ali one nemaju ama baš nikakve veze sa d20 sistemom.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Ja bih najlepše zamolio članove foruma koji ne vole/mrze/ogavan im je d20 sistem i D&D uopšte da **** IZBEGAVAJU OVAJ DEO FORUMA. Zbogom, gospodo.
:roll:

Pocela cenzura?
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Da sam ja moderator, bilo bi brisanja postova. Na žalost, nisam.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Slartibartfast wrote:
Ja bih najlepše zamolio članove foruma koji ne vole/mrze/ogavan im je d20 sistem i D&D uopšte da **** IZBEGAVAJU OVAJ DEO FORUMA. Zbogom, gospodo.
:roll:

Pocela cenzura?
Ako se nastavi proser****** pocece.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: ima li ovde koji GM

Post by bojan »

renegade wrote: lol sto si tolko negativan
Cinizam je osobina koja se mora pazljivo negovati da bi uspela.
aj da te vidim gde je rupa u pravilima :P
i da li ti se svidelo :P
Image

No!
Last edited by bojan on Wed Sep 21, 2005 3:07 pm, edited 1 time in total.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

renegade wrote:a da ortak koji nas je vodio zadnji, i zadnji usao u ekipu rekao je otprilike ovako, vi ljudi se nenormalni ja sta god da bacim na vas (u opsegu normalnog) ne mogu da vas pobijem, onda posle svega toga vi se posvadjate oko glupavog reda kod blacksmita i pobijete se medjusobno, niste mi jasni....

uspeo je da ubije samo jednog clana, kad nas je bas stavio u tesnac :P
:roll: Nije poenta pobiti ekipu. To moze svako. Ako se makar malo potvrdi.

Naterati je da pati zbog svojih akcija (ne na glupavi "oduzmem-ti-svu-opremu" nacin vec na psiholoskom planu - da li ostati i boriti se za beznadezan slucaj ili pobeci i znati da si izdao sve sto ti je sveto, naterati ekipu da vise ne veruju nikome, ukljucujuci i jedni drugima, objasniti im da sve sto urade moraju da plate kad-tad - e to su odlike dobrog GM-a.
A vi takvoga ocigledno niste sreli i sumnjam da hocete.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

Dervish the neki wrote:...dakle: nezaboravno... :D Mozda vam kroz to i indirektno objasnim zasto d20 sucks monkey ass...
Znas, i ja to mislim za Confrontation pa vam ne k*n*a* na vasem delu foruma... :roll:
Last edited by bojan on Wed Sep 21, 2005 3:13 pm, edited 1 time in total.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Post by Slartibartfast »

Dervish nije napisao post u preterano ozbiljnom ruhu. Ostale kritike stoje, povlacim se.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Evo da se ukljucim kad me vec iscekuju:

1. Pun mi je kurac svih onih koji se osecaju intelektualno superiornije zato sto ne vole D&D. Zao mi je deco, bedni ste kao i svi ostali koji se satima prepiru oko jebenog RPG sistema na internetu. A najbedniji su oni koji samo kazu sta misle i nikada ne kontriraju argumente druge strane.

2. Zabole me isto tako da kenjam nekim jebenim retardima o tome koliko su retardirani i kako ja volim da igram. Nek se igraju kako hoce samo podalje od mene.

3. Terajte se svi i flejmujte se na nekom mestu predvidjenom za to. Npr. Poniju.

4. I jos jednom:

Image
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

ok, moj post stvarno nije bio ozbiljan... pokusao sam tako i da ga napisem, ali mi ocigledno nije uspel.

Jos jednom: I pored svih mojih kritika d20 sistema, on ostaje dobar sistem za ono za sta je pravljen! Ja sam potpuno ok sa time da se igram istog, i igram ga redovno, ali moj najveci problem sa d20-om su ljudi koji igraju ekskluzivno isti i tvrde da je on superiorniji od svega ostalog... Pish-posh...

A, decko je trazio GM-a, ja sam se ponudio da im vodim nesto, da cisto vide da d20 nije be-all, end-all. Ta ponuda stoji, i to ne samo njima, vec bilo kome na ovom forumu ko je zainteresovan...

A, koliko vidim po postovima renegade-a, to ne bi bilo nezaboravno iskustvo samo zato sto nije d20, vec i zato sto su do sada imali blago shitty railroadirajuce, kako-ja-da-ubijem-druzinu GM-ove... Mislim da sam za ovih svojih 11-12 godina igranja i gm-ovanja ostavio tako nesto daleko iza sebe i da mogu da napravim nesto sto se pamti, ponarocito uz pomoc zainteresovanih igraca.

I, naravno da nikome ne mozes da kazes kako treba da se igra, preko ovoga smo prosli vec milion puta, ali je u redu pokazati ljudima da postoji i nesto drugo!

I, da ponovim sve jos jednom: Ovo smo prosli na prethodnom d20 postu - nijedan moj napad na d20 nije u potpunosti ozbiljan, posto isti i ja igram i povremeno uzivam u tome. Poslednji put, moje (vrlo informisano i vise puta obrazlagano) misljenje: d20 je dobar sistem, ali samo u okvirima onoga sto je pravljen da radi

@bojan: pa tabi niko ne potura svaki dan to da je confrontation najbolji sistem na svetu i da moze da zameni sve ostale wargame-ove, a bogami i rpg-e... I mi smo prvi da priznamo da sistem ima svojih mana i da moze biti bolji...

eto, sada dosta ozbiljnih postova od mene...
--
Dervish the formalno-obavestavajuci
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

Dervish the neki wrote:...A, decko je trazio GM-a, ja sam se ponudio da im vodim nesto, da cisto vide da d20 nije be-all, end-all. Ta ponuda stoji, i to ne samo njima, vec bilo kome na ovom forumu ko je zainteresovan...
...šta misliš da vodiš to nešto na podforumu online RPG ...možda bi moglo biti interesantno...Ovo je ujedno i poziv renegade-u i njegovim drugarima da se igraju sa nama, baš ovde na forumu...

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
Dervish the neki
Posts: 275
Joined: Tue Mar 16, 2004 4:10 am
Location: N.S.

Post by Dervish the neki »

na zalost, ne... voljan sam da vodim preko irc-a, ali forum varijante mi ne leze...

evo, postavicu oglas na Online RPG podforumu za neke irc igre koje bih bio voljan da vodim, pa da vidimo...

--
Dervish the onlinetasticni
There really isn't a polite way to say:
"your game fucking sucks and I'm going to take my chances with the Rifts game run by the autistic kid"

When I play doctor, I play to win.
User avatar
Changeling
Posts: 173
Joined: Sat Mar 23, 2002 3:44 pm
Location: Aperture Science Laboratories Enrichment Center

Post by Changeling »

bojan wrote:Znas, i ja to mislim za Confrontation pa vam ne k*n*a* na vasem delu foruma...
Ohooo... imas jedno veliko, VELIKO pivo, matori!!!

Changeling the Anticonfrontationist
I should like to see the last king
strangled with the guts of the last priest.
renegade

Post by renegade »

u je koji ste vi smaraci, ja samo hteo da vidim ima li ko ko je voljan da vodi da se zezamo, sve sto sam dobio je pljuvanjem na ko vas bre sisa, izvinjavam se sto sam uopste postovao ista ovde
User avatar
Changeling
Posts: 173
Joined: Sat Mar 23, 2002 3:44 pm
Location: Aperture Science Laboratories Enrichment Center

Post by Changeling »

izvinjavam se sto sam uopste postovao ista ovde
Prihvaćeno!

Sad idi i napuni 12 godina, pa se vrati da razgovaramo o role-playing igrama.
I should like to see the last king
strangled with the guts of the last priest.
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Post by bojan »

renegade wrote:u je koji ste vi smaraci, ja samo hteo da vidim ima li ko ko je voljan da vodi da se zezamo, sve sto sam dobio je pljuvanjem
Sudar sa realnoscu je poput ceonog sudara sa teretnim vozom - ako prezivis ima da te mnogo boli...
na ko vas bre sisa, izvinjavam se sto sam uopste postovao ista ovde
Pozitivan pomak.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Post by Rat with a tool »

Ovo me sve podseca na onaj incident sa arkom-om ili akrom-om kako se vec zvase....
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

Rat with a tool wrote:Ovo me sve podseca na onaj incident sa arkom-om ili akrom-om kako se vec zvase....
...da, samo što je za razliku od (s)arkoma ovaj renegade izgleda kulturan momak, tj nije nikog prozivao i još se na kraju izvinio...a i vi ste smorili bre sa tom vašom diskusijom o RPG sistemima....ponekad pomislim da više volite da diskutujete o njima nego da ih igrate... :?

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Palo mi je napamet da smo mozda kao skupina ljudi malcice previse negativni ka ljudima koji se tek pojave na forumu i ispoljavaju kojekakve sindrome kao sto su potpuno pogresan pristup RPG-u, bezrazlozno pravljenje dece, download PDF-ova i tome slicno. Mozda bi bilo produktivnije malo otvorenije pokusati da im se objasni da su u krivu, te ih izvesti na pravi put, eventualno ih tapsati po ruci uz umirujuce "there, there" komentare.

Ili mozda ne. :lol:



Inace, mislim da sam dovoljan broj puta do sada obrazlozio moj stav o D&D-u. Nije da mi nije jasan Awakened-ov post (i ja bi bio nervozan da igram D&D :D ), al' ko reko samo da prokomentarisem. Niko ne misli da je superiorniji zato sto ne voli D&D, samo je objektivna cinjenica da je D&D glibavo dno rupe iskopane na samom dnu jame posvecene RPG-ovima. Odmah pored RIFTS-a. No, ok, ovo nije trebalo da bude moja poenta. Poenta je da komentari nisu neobrazlozeni, i da takvi komentari po pravilu nisu ni kaceni na D&D delu foruma. Ova konkretna tema je izazvala moj prvobitni post u kapacitetu komentarisanja mentalnog sklopa otvaraca teme, pre nego D&D sistema. O kojem nisam nista rekao, osim da mislim to sto mislim. Pa eto.

Idem da rucam.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Vrlo dobro. Znaci ja sam genije i chosen one koji zajedno sa svojom ekipom izabranih iz D&D-a moze da izvuce vrhunski roleplay koji ce dugi niz godina biti prepricavan dok ne udje u domene legende.

Mogu sa tim da zivim. I pokusacu da ne budem previse arogantan prema obicnim smrtnicima kojima sistem smeta u postizanju cilja koji zele.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Post by Rat with a tool »

Dawngreeter wrote:Palo mi je napamet da smo mozda kao skupina ljudi malcice previse negativni ka ljudima koji se tek pojave na forumu
Idi...... :roll:
User avatar
IG
Bot
Posts: 1107
Joined: Tue Aug 26, 2003 8:45 pm
Contact:

Post by IG »

Ма у суштини сваки систем има своје лоше стране и треба да се научи да се живи са тим.

По мени много је боље кад на тржишту има много РП система који могу да се пробају него да је само један једини, али опет наравно волио бих да су што квалитетнији и игривији и приступачнији. Мени лично ДД је увјек био симбол РП-а и предпостављам да то и данас јесте али мислим да он на нашем тржишту има готово никакву односно врло слабу подршку као и већина других РП игара.

Не подцјењујем ниједан други систем и чињеница је да се из сваког може нешто научити мање или више корисно што ће обогатити неко РП играчко искуство. У принципу ја бих много више волио да су људи овдје спремнији на неко РП стварање јер би онда наша сцена била далеко занимљивија него што јесте.
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Vrlo dobro. Znaci ja sam genije i chosen one koji zajedno sa svojom ekipom izabranih iz D&D-a moze da izvuce vrhunski roleplay koji ce dugi niz godina biti prepricavan dok ne udje u domene legende.

Mogu sa tim da zivim. I pokusacu da ne budem previse arogantan prema obicnim smrtnicima kojima sistem smeta u postizanju cilja koji zele.
Ih. Iduci tom logikom, svi ljudi kojima se svideo Lord of the Rings film bi trebalo da se uclane u MENSA-u.

Inace, ja sam se sasvim super zezao par session-a RIFTS-a, koliko smo stigli da ih odigramo pre nego sto su poceli da se javljaju ostri abdomenalni bolovi svaki put kada je trebalo da gvirnemo u mehaniku. To ne znaci da sam ja genije (mislim, jesam, ali to proizilazi iz drugih stvari) nego jednostavno da se umem kvalitetno zabavljati kada to zelim, bez obzira na okolnosti. Tvoj konstantan argument da meni (i u opste onima koji su uvideli zlo D&D-a) sistem smeta u RPing-u je kao kada bi mi objasnjavao da covek moze do jaja da se napije i iz polu-polomljene case. Nije da ne moze. I fakat ce biti podjednako pijan kao i kada bi pio iz nerazbijene case. Ja samo nisam fan uzaludnog trosenja vremena na izbegavanje polomljenih ivica u cilju eskiviranja gangrene ili vec neceg slicnog.

No, ovde bih prekinuo sa ovom pricom. Nije tema o tome i nisam u startu ni dosao ovde zbog toga.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Evo i moja zavrsnica.

Dakle, vec nekoliko godina se na ovom forumu vraca tema za i protiv D&D-a. I za sve te godine ne znam ni jedan argument koji si izneo a da nije pobijen u roku od 24 casa kao najobicniju laz i preterivanje. Znaci, ova rasprava nije stvar argumenata. Pa, bio je period kad sam predlozio da se slozimo oko razlike u nekoj preferenci, tj. da je D&D pravljen za tip price koja nekom odgovara a nekom ne. Pa i to je otpalo, znaci nije stav licnog stava.

I eto, to me je dovelo do pitanja genija. Posto za sebe drzis da si genije (sto neodoljivo podseca na izvesnog Lestata tj. Markusa) a ja ipak vidim bolje od tebe, to moze da znaci samo dve stvari. Ili, pod jedan, nisi u pravu, ili sam ja veci genije od tebe. Kako geniji ne mogu da ne budu u pravu, to znaci da sam ja veci genije, koji vidi iznad dobra i zla i te niceovske gluposti.

Znaci, ajmo, raja, fajront, i gradite mi spomenik. I postavite jedan webcam da mogu da vas posmatram.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:(sto neodoljivo podseca na izvesnog Lestata tj. Markusa)
E, polako, stani malo. Sve je cool i mozemo da se ne slazemo do prekosutra, al' ajd', kao, da preskocimo vredjanja ovog kalibra. Nije civilizovano.


A ja cu da opet otvorim temu o tome dal' je D&D los cim budem imao vise od 15 minuta slobodno. Nesto se ne secam da mi je i jedan argument pobijen.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Post by lord warrior »

Zasto imam utisak da ce biti zakljucana u rekordnom roku... :roll:
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Post by Awakened »

Dawngreeter wrote:E, polako, stani malo. Sve je cool i mozemo da se ne slazemo do prekosutra, al' ajd', kao, da preskocimo vredjanja ovog kalibra. Nije civilizovano.
Znaci razumemo se i slazemo se.

Pazi, dzaba nam i 10,000 tema o D&D-u i protiv. Ti ces opet pricati bla bla bla, i ja cu na to odgovoriti sa bla bla bla. I ja cu govoriti kako ne razumes sistem, kako preterujes, i kako preuvelicavas, a ti ces meni vec reci da sam zatucan ili da mi je D&D pojeo mozak, i da sam zatucan za ostale sisteme ili stagod.

Cak sam i vise puta rekao da me zabole ako neko ne voli D&D. Nisam protiv tebe sto ga ne volis. Evo ja ne volim Shadowrun. Ne volim Rolmaster. Potpuno sam ravnodusan prema Earthdawnu. Volim Mage: The Ascension, cak stavise, odusevljen sam idejema, ali kazem da je knjiga lose napisana i da su se ideje previse rastocile. Stvar je u tome sto verujem da pojedine stvari u ovom hobiju prevazilaze sistem i ulaze u domen generalnog. Nacin razresenja roleplaying situacija je nesto o cemu se moze diskutovati i sto se moze primeniti na sve igre, nezavisno od sistema. Nacin planiranja kampanja, knjizevni razvoj likova i predstavljanje to tokom kampanje - sve je to nesto o cemu mozemo razgovarati, a na sta sistem ima jako malo uticaja.

I mene to zanima. Sistem su detalji, gola masinerija koja pomaze u razresenju problema interakcije igraca i settinga. I meni je ipak malo vaznije, i interesantnije da pricamo o sveopstim stvarima koje vaze uvek u RPG-u a ne da uvlacimo sistem u te diskusije. I gde je tu problem, stvarno ne shvatam. Zasto je vazno to sto igram D&D, i zasto bi se moje misljenje o npr. predstavljanju licnosti likova tokom price razlikovalo od mog alter-ega koji je po svemu identican sem po tome sto igra Vampire?
User avatar
Xardas
Posts: 454
Joined: Sun Jan 09, 2005 11:41 pm
Location: The Necromancers Tower

Post by Xardas »

Drugari, vas dvojicu treba, što bi Aca (Zverko) rekao, zatvoriti u jednu sobu i ne davati vam ni hrane ni vode dok se ne dogovorite... :D

X
Omiljeni latinski citat : "Perikur acdatis eneus mrdi!"
:)
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Awakened wrote:Cak sam i vise puta rekao da me zabole ako neko ne voli D&D. Nisam protiv tebe sto ga ne volis. Evo ja ne volim Shadowrun. Ne volim Rolmaster. Potpuno sam ravnodusan prema Earthdawnu. Volim Mage: The Ascension, cak stavise, odusevljen sam idejema, ali kazem da je knjiga lose napisana i da su se ideje previse rastocile. Stvar je u tome sto verujem da pojedine stvari u ovom hobiju prevazilaze sistem i ulaze u domen generalnog. Nacin razresenja roleplaying situacija je nesto o cemu se moze diskutovati i sto se moze primeniti na sve igre, nezavisno od sistema. Nacin planiranja kampanja, knjizevni razvoj likova i predstavljanje to tokom kampanje - sve je to nesto o cemu mozemo razgovarati, a na sta sistem ima jako malo uticaja.
For the record, nemam ni ja nista protiv tebe jer si za D&D. Svako ima svoj ukus (nije da sam nekog jeo, al' tako mi kazu). I fakat igra ne mora u opste da bude ometena sistemom. Kao savrsen primer ove teze nudim cinjenicu da vec nekoliko meseci igram jedan maltene ad hoc RPG za koji sistem cak i ne znam kakav je. Suspektujem da je GM nesto sam smislio, i smislio samo onoliko koliko je apsolutno neophodno da bi ostavili na kockicama da odluce ishod dogadjaja. Jos uvek nemam pojam kako combat funkcionise (mada mi to ni ne treba jer igram nekog svestenika koji do sada ni jednom nije usao u fajt) a svi check-ovi su jednostavno d20 check odgovarajuce statistike (nije d20 sistem, samo su statistike na 1-20 skali). I zezanje je nikad bolje. I u smislu same zabave i u smislu krajnje kvalitetnog RP-a.

Ali sistem ipak utice. Ono sta ja sve vreme govorim je da, ako se vec nesto igra, treba uzeti sistem koji ne odmaze. Bla bla bla, sve sam ovo spomenuo milion puta. Kao i Dervish. Nemam ja nista protiv da neko uziva u D&D igri, meni samo nije jasno zasto bi to iko radio. Ova ad hoc kampanja koju igram je zanimljiva jer je bukvalno brainstorming GM-a na delu pa mi zato sistem nije ni bitan. Ali ako bih igrao nesto iz knjige, uzeo bih onu knjigu koja najbolje resava mehaniku, da se nebi oko toga kocili. I ka tome idu svi moji argumenti. Ne da D&D ne moze da bude osnova za dobro igranje (jer sve moze biti osnova za dobro igranje), nego da postoje mnogo bolje osnove.

Inace, kao off-topc na ovaj off-topic, slazem se sa tvojom dijagnozom Mage-a. Steta sto se tako dobra ideja previse rasula. Mislim da je Ascension tu dosao kao lek na ranu.
Awakened wrote:I mene to zanima. Sistem su detalji, gola masinerija koja pomaze u razresenju problema interakcije igraca i settinga. I meni je ipak malo vaznije, i interesantnije da pricamo o sveopstim stvarima koje vaze uvek u RPG-u a ne da uvlacimo sistem u te diskusije. I gde je tu problem, stvarno ne shvatam. Zasto je vazno to sto igram D&D, i zasto bi se moje misljenje o npr. predstavljanju licnosti likova tokom price razlikovalo od mog alter-ega koji je po svemu identican sem po tome sto igra Vampire?
Ja ne mislim da je vaznije pricati o 'opstim' RPG stvarima od pricanja o sistemima i mehanici. Oba dela price su podjednako bitna jer RPG kao fenomen pociva na balansu izmedju grupnog pricanja price i interakcije kroz jasno definisanu mehaniku ukljucivanja faktora verovatnoce u zeljene ishode. Ali to nije toliko bitno, ono sta htedoh reci je da, sustinski, zaista nije bitno sta igras ako se dobro zezas u procesu. Ja samo nalazim da je D&D izvor svega loseg (ili bar vecine loseg) sto se moze naci u RPG industriji zato sto je nekaakv "industry standard" a forsira zastarele, nefunkcionalne i besmislene mehanike. Ljudi koji pristupaju RPG-u na nacin na koji Renegade pristupa su direktna posledica D&D filozofije igre - to je atmosfera koju osnovne D&D knjige propagiraju. I ja sam imao identican takav pristum igranju prvih par godina, tamo negde u petom razredu osnovne, kada sam procitao AD&D Play'erS Handbook. I zato je lose. No ako se ti i dalje super zezas sa D&D, more power to you. Sto me nece spreciti da mislim da je to jedan od losijih sistema. Ali to je moj stav protiv sistema, a ne protiv necijeg uzivanja u igranju.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Knight
Posts: 552
Joined: Sat Aug 03, 2002 11:30 am
Location: Net Nation
Contact:

Post by Knight »

Ccc..

Kako uopste mozete da se svadjate oko sistema? Ako je prica dovoljno dobra treba da progutas sve nelogicnosti sistema i lepo se IGRAS brate; Te cudne knjige sa nekim tabelama i formulama su tu samo da ih konsultujemo kada ne mozes dijalogom da resis neku scenu [tj igraci ne mogu da se dogovore izmedju sebe sta je najlogicniji ishod] Meni preterano poznavanje sistema samo kvari dozivljaj - na kraju memorises karakteristike[protivnika] ili pocnes da igras na nacin koji ti unutar pravila garantuje najbolji ishod....
Sistem su detalji, gola masinerija koja pomaze u razresenju problema interakcije igraca i settinga.
Bas to.
dal' je D&D los
Bla, and the flame goes on :P

Da probamo preemptive strike:
Ja sam imao priliku da igram prilican broj lepih avantura u ovom sistemu; Cak postoji prilican broj odlicnih 'kupovnih' avantura
Problem naravno moze da nastane ako igrate avanturu 'bez kraja' sa istim likovima i bez jasno definisanog cilja..

Jedini argument koji stoji je da u D&D sistemu igra najvise ljudi koji to dozivljavaju kao Dijablo ali bez save game opcije,ali to je vec problem preteranog marketinskog uspeha igre - posto je najigranija naravno da ima i najvise idiota :roll: Dok drugi manji sistemi uglavnom dobiju igrace koji su vec igrali nesto drugo ali ih npr privalci setting - [ti ljudi cesto umeju cak i da se uzive u svoje likove!] pa posto su vec prelezali sve decije bolesti vezane za pocetak igranja rolpej igara, zaista se bolje igraju u proseku.
Samo pazi - to onda znaci da ako Prle,Djoka&Laza naprave svoj seting u kome im je sve super i nikada se nisu ni oko cega posvadjali, kazu da nema nelogicnosti - mi to odma treba da pocnemo da igramo, jer to niko ne pljuje?

Prva i osnovna stvar kod avanture treba da bude prica. Jednom kada pronadjete dovoljno zanimljivu pricu osmislite svoje likove i njihove medjusobne interakcije; a tu negde bi vec mogli da se dogovorite i u kojem sistemu bi to najlepse teklo.
Ako imas ekipu koja avanturu bira tako sto kazu 'mi hocemo da igramo samo nestu u sistemu X' razumem tvoj bol..
Locked

Return to “D&D”