Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Dungeons & Dragons je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih frp sistema, d20/treća edicija su donele dosta izmena...

Moderator: Moderators

Locked
Rimbleybim
Posts: 3
Joined: Tue May 01, 2012 11:08 am

Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Rimbleybim »

Zdravo svima!

Mali backstory:
Pre nekoliko godina, gledajuci film "The Gamers: Dorkness Rising" zainteresovao sam se za drustvene igre. Od tada, najveca prepreka da se ukljucim u taj svet je bila nedostatak vremena.
Medjutim, 20. Maja zavrsavam skolu, i necu vise morati da se brinem za tzv. "time management".
Ja sam pocetnik u svetu drustvenih igara u svakom pogledu. Kao sto mozete da predpostavite, prva pomisao mi je bila D&D ne zato sto je to definitivno igra za koju sam zainteresovan, nego je jedina za koju znam! :)

Moje pitanje je onda: odakle da krenem? I mozda jos vaznije od toga, gde? Imam jos jednu osobu koja je zainteresovana da krene samnom, ali ni on nema nikakvo iskustvo u ovome.

Ako ste uspeli da prezivite ovaj post onda ste definitivno zasluzili aplauz. :applause:
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Dzon Vejn »

Evo ovako stoje stvari. Trenutno stanje u BG je malo... nezahvalno. U ovom trenutku nemamo ni jedan (ozbiljni) otvoreni klub. Sigil se ugasio pre par nedelja, a Hobby Store je u procesu preseljenja.

Sto se tice samih igara, ovde se igra svasta nesto, tako da sta god da odaberes, moci ces da se prikljucis negde. Igre se uglavnom mogu podeliti na nekoliko "kategorija", i to su - karticne igre (TCG, CCG), ratne igre na tabli (wargames), boardgames, FRP-ovi raznih vrsta i oblika (D&D, WFRP, ...).

Sto se tice karticnih igara, ako se ne varam, u BG su aktivni C22 klub (koji je negde kod Fontane na NBG, i ima svoju internet stranu), i neki raznobojni Zmajevi (cije tacne lokacije i kontakte ne znam, pa neka me neko dopuni - znam da ima sajt www.dragon.rs, pa mozda kreni odatle da trazis).

Sto se tice wargamesa, kod nas se igra Warhammer, Warhammer 40.000 (mislim da je on trenutno najzastupljeniji), mislim da ima i nesto LOTRO-a (i sve navedeno do sada se igra u Hobby Store-u), kao i Flames of War (WWII, igrao se u Sigilu, ne znam kakva mu je dalja sudbina). Postoje i neke razne druge "ratne igre", ali u skirmish fazonu (male bitke malih bandi), sto se takodje igralo pretezno u Sigilu (a kao sto su Warmachine / Hordes, Infinity, itd.).

Sto se tice boardgamesa, oni se igraju nekim delom u Hobby Store-u, ali se to pretezno igra u kucnim uslovima, medju ljudima koji se duze vremena poznaju. Boardgamesa imas najsarenijih, pa cu ti ovde preporuciti da pogledas sajt www.boardgamesgeek.com, na njemu mozes naci opise za sve igre, pa se onda odluciti sta te zanima.

Sto se tice raznih vidova FRP-ova, to se takodje igra pretezno u kucnim uslovima, medju prijateljima, ali mislim da ima i u nekom od Zmajeva da se vodi i za novajlije. Ako se ne varam Sammael sa foruma bi mogao da zna vise o tome.

U principu, ono sto bi ti trebao da se odlucis (odakle da krenes, jelte) jeste sta tebe najvise zanima, i da se onda polako uklapas u tu pricu, i trazis dalje kontakte za to.

Nema razloga da se brines oko postova, ti si pocetnik, i normalno je da imas razna pitanja ;). Sta god da te zanima, nije ti jasno, itd., slobodno pitaj, uvek ce se naci neko ko ce ti rado odgovoriti. Za neke konkretnije odgovore, moras da imas i neka konkretnija pitanja ;). Nadam se da sam ti dao dovoljno opisa iznad da mozes da postavis i neko konkretnije pitanje ;).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
Rimbleybim
Posts: 3
Joined: Tue May 01, 2012 11:08 am

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Rimbleybim »

Hvala na opsirnom odgovoru!

Nije da nisam imao uopste iskustva sa ovim stvarima. Davne 2009. godine sam je bio pokusaj da se udje u tabletop pricu, i kupio sam polovnu Warhammer 40k armiju. Nazalost to nije zazivelo i prodao sam je. Warhammer i TCG igre (igrao sam Yugioh kao klinac i MTG pre par godina) su dosta skupi i svodi se samo na samu igru. Kod FRP-ova me je uvek zanimala kreativnost koja se tu nalazi. Ne znam koliko je ovo sve razumljivo ali nadam se bar neki deo jeste :lol:

Ali hajde da poslusam savet i postavim jedno malo (nadam se) konkretnije pitanje!
Kako mozemo prijatelj i ja da krenemo da igramo konkretno D&D? :)
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Dzon Vejn »

Da, kartice su verovatno najskuplji izbor, jer stalno izlaze nove edicije, pa stalno moras kupovati nove karte.

Wargamesi su isto skupi, mada njih kad jednom skupis, skupio si (ne vazi isto i za skirmish sisteme). I ipak nekako ja vise volim da drzim lepo obojenog ciku u ruci nego parce kartona... skupo parce kartona :D.

Za D&D vam je potreban osnovni set knjiga (player's handbook, monster manual i dungeon master guide). Potrebno je da jedan bude Dungeon Master, i potrebno je da imate jos recimo 4 igraca (thief, warrior, cleric, neki support (recimo mage)). Okvirno, ratnik vam sluzi da prima damage i deli damage, cleric da leci, thief za zamke, otvaranje vrata, itd., i support da popuni rupu koja fali, na osnovu izbora prve tri stvari). Moze naravno i vise ljudi da igra, nije ograniceno. A verovatno da moze i da se smanji na 3. Ispod 3 bi vec bilo dosta komplikovano.

Dugo nisam igrao D&D, i koliko znam ljudi se dosta zale na poslednju ediciju. Ako hoces bas D&D probaj po netu da nadjes 3.5 ediciju (pomenute 3 knjige). Ili pathfinder. Ili neki drugi sistem (recimo za WFRP imas sve knjige da nadjes na netu).

Na osnovu ovoga sto si napisao, mislim da bi mozda i boardgamesi mogli da vam se uklope u vasu pricu (posto tu das jednom pare, dobijes sve gotovo i spremno i to je to). Recimo Descent mislim da bi se dosta uklopio u tu vasu tematiku koja vas zanima.
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Gorbash »

Kao sto je Dzon rekao, D&D se mahom igra u kucnim uslovima. Ono sto bih ti ja preporucio je da nadjes jos istomisljenika i da sami krenete neku kampanju. Svako moze biti DM, nije to neka preterana nauka, samo je potrebno iskustvo, koje dobijes time sto probas i vodis kampanje, pa makar bile i lose.

Trenutno najprodavaniji d20 sistem je Pathfinder i to je sistem koji bih ja preporucio, po meni je najbolji od svih d20. Ako uspete da nadjete grupu, preporucio bih vam da krenete od Pathfinder Begginer Boxa (edit Awakened: ne, PF nije public domain.), koji kao sto naziv kaze je pravljen za ljude koji zapocinju igru.

edit Awakened: Sa druge strane, vecinu, ali ne sva, pravila za Pathfinder mozes naci na http://www.d20pfsrd.com
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by lord warrior »

Pathfinder nije public domain, koliko mi je poznato? Ako je tako, ovaj link ka torentu je suvisan.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Cloud
Posts: 54
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:42 am
Location: Herceg Novi
Contact:

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Cloud »

Mozes da igras http://www.ddo.com/ online, sto se tice edicije to je promjenljivo, knjige se poboljsavaju pa je potrebno da ih updatujes povremeno :) prva i druga edicije su se igrale 1980-2000 i stvorile su mnogo setinga i to je stara dobra skola koju ja preprucujem, treca i cetvrta su malko drugacije i pa uglavnom vrte isto samo eto Eberron je novost pored hm nekoliko ne WOTC settinga. Anyway moze takodje da se igra i na forumima a moze i na online rpg programima, pogledaj google Tabletop Forge ili OpenRPG. Treba ti ekipa, sto je tesko naci i tako valjda puno strpljenja ;)
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Sammael »

Pathfinder je OGL i sva pravila su potpuno besplatno dostupna online (guglajte Pathfinder SRD recimo).

Ja sam poodavno izašao iz priče vođenja po klubovima (kojih više ni nema, uostalom?) zbog nedostatka vremena. Eventualno ću možda nešto spremiti kad izađu beta pravila za 5. ediciju, ako budu ličila čemu. Sporadično vodim 3 FR kampanje u svojoj verziji d20 sistema (koju ću možda nekad i završiti, kažu ljudi da nije loša), i imam još 3 u planu/najavi ali je sve popunjeno, na žalost.

Online igranje po mom mišljenju teško može da zameni tabletop, najbolje da okupiš nekako ekipu i da probate da igrate šta god, potpuno je nebitno da li se držite pravila ili ne sve dok vam je zabavno.
User avatar
Cloud
Posts: 54
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:42 am
Location: Herceg Novi
Contact:

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Cloud »

Pa ne znam bas, 3 godine vec igram Eberron i sam dozivljaj igre je ipak bolji od table topa, sa tim sto vjerovatno mi online igra ne bi bila takav dozivljaj da predhodno nisam dugo igrao Table top. Anyway :) DDO 3e Eberron je valjda 7-8 godina star i ono sto je u najavi je Neverwinter koji bi trebao da bude pravi Forgotten Realms 4e DD MMO http://nw.perfectworld.com/
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Gorbash »

Ja sam nekako uvek bio misljenja da je online igranje samo za ljude koji ne mogu da skupe za table top.
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
Cloud
Posts: 54
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:42 am
Location: Herceg Novi
Contact:

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Cloud »

Nemam pojma, valjda i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane, predpostavljam da online igranje nije bas pravi Role Play, ali bar kad god ti se igra mozes, plus vizuelno je ipak mnogo izrazajnije, plus ne moras da vodis racuna o pravilima tj racunanju vec samo o igri i svojim karakterima, itd.

Takodje mislim da je profesionalni role play ipak mnogo ozbiljniji i da bez njega i ne bi bilo mnogo toga. Table top u nekoj svojoj organizaciji je ok, ali ljudi imaju problem da se okupe, ponekad je neozbiljan itd.

U svakom slucaju sto se tice online igranja DD-a, za mene je to ipak veoma pozitivno iskustvo, visestruko bolje nego vecina partija koje sam igrao na Tabletopu, bas iz tog razloga sto je sve definisano i igrac moze da ozbiljno igra DD, mozda sa nekom malom rezervom da bas ne moze da odradi sve sto bi mogao u tabletopu ali vecinu stvari ipak da.
Rimbleybim
Posts: 3
Joined: Tue May 01, 2012 11:08 am

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Rimbleybim »

Hvala vam svima na pomoci!

Narucio sam Pathfinder Beginner Box, i odigrali smo prvi adventure pre neki dan! Iako sam procitao obe knjige koje dodju uz box pre nego sto smo poceli, opet je bilo "learn as you play". Ja sam uzivao u ulozi DM-a, a i igraci (koji su na pocetku bili izuzetno skepticni - jedva sam ih nagovorio) su svi dali jako pozitivan feedback.

It feels good to unleash the inner nerd.
User avatar
Cloud
Posts: 54
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:42 am
Location: Herceg Novi
Contact:

Re: Nooblet zainteresovan za drustvene igre

Post by Cloud »

Cool, u principu hm u pocetku DD je extra mada uvjek je ;) samo.. postoje neka realna ogranicenja :) anyway bacanje kockica za mene je i dalje nesto izuzetno :)
Locked

Return to “D&D”