Potrebna pomoc

Vampire, Wraith, Mage, Changeling, Werewolf...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Potrebna pomoc

Post by Verterdegete »

Ja i dvoje prijatelja resili da probamo Wod, tacnije V:TM. Posto niko od nas nikad nije igrao P&P RPGove, a sve sto znamo o WoDu dolazi iz igrica, dobro bi nam dosla pomoc u vidu literature koja nam je potrebna. Kapiram da nam treba glavna knjiga, al ne znam sta jos. I da li postoji neka avantura koja je dobra za dva igraca plus GM ?
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Potrebna pomoc

Post by Megabaja »

generalno, potrebna ti je osnovna knjiga. knjiga o gradu gde bi se odvijala prica bi ti dosta pomogla (sva ona silna imena sa nastavkom -by night) elem, onaj koji bi vodio morao bi da dobro procita i da se pripremi za pricu koju je spremio, a kojih ima dosta i mnoge su uvezane u te knjige o gradovima. Odlicna za pocetak je chicago by night jer ima i avanturu koja pocinje u osnovnoj knjizi. Inace, broj igraca nije narocito bitan, i skoro sve avanture koje je pravio ww mogu da se igraju sa malim brojem ljudi. ono sto je plus u celoj prici je to sto igraci ne moraju da znaju skoro nista o igri. ono sto je minus je to sto gm iliti storiteler mora da zna mnogo vise u proseku nego u ostalim rpg sistemima da bi igra tekla glatko. preporucujem ti da skines gomilu stvari koje postoje u pdf-u i da ih malo proucis pre nego sto se odlucis da povedes prvu pricu ili jos bolje, da namolis nekog, poput boce (koji je veoma iskusan u ww p&p sistemu) da vam odvede jednu avanturu, kako bi se lakse upoznali sa sistemom.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Potrebna pomoc

Post by Verterdegete »

Uf, mnogo mi konfuzan V:TM. Pogubio sam se po handbookovima, gradovima, periodima, klanovima... Requiem mi deluje mnogo pristupacnije (narocito uz ovo "For Dummies" izdanje). To cu da spremam. Jeste smor jer smo ovo resili da probamo zbog V:TM Bloodlinesa, al sta da radim.


PS: Koliko su vukodlaci dojajniji od vampira...
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Potrebna pomoc

Post by Megabaja »

kao sto rekoh, sta god da odlucis da radis, probaj prvo da vidis kako sistem izgleda kroz oci igraca... inace vtm ima kanon na kome mogu da zavide i ozbiljne fransize - star wars ili warhammer 40k...
Koliko su vukodlaci dojajniji od vampira...
pih... nimalo. samo nisu isprani u mejnstrim medijima... jos uvek.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Potrebna pomoc

Post by Dawngreeter »

Postoji za Requiem dosta pisanih avantura (izguglaj SAS, odnosno Storytelling Adventure System), ali ako hoces nesto bas above and beyond, preporucujem da bacis oko na Requiem for Rome i Fall of the Camarilla. Requiem for Rome i dalje zahteva osnovnu Requiem knjigu i daje istorijski setting za vampire u starom Rimu. To znaci vise materijala za citanje sto mozda u tvojoj situaciji mozda bude malo previse. Ako ipak odlucis da nije, Fall of the Camarilla je verovatno medju najboljim avanturama ikad napisanim od strane White Wolf-a. Modularna je sa detaljno objasnjenim glavnim akterima, njihovim planovima, razlozima delovanja, ima detaljno objasnjene kljucne momente, itd. A odvija se tokom duzeg perioda i omogucava likovima da budu jedni od najbitnijih likova u istoriji vampirskog drustva. Topla preporuka. Naravno, podvlacim jos jednom da to mozda znaci vise pisanog materijala koji treba sazvakati sto moguce da nije opcija za tvoju ekipu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Potrebna pomoc

Post by Verterdegete »

Uzeo sam Criminal Intent da spremam. Na naslovnici pise da je xp lvl 0-34, pa kapiram da je to nesto za newbice.


Btw, kakav je kvalitet stampe sa DriveThruRPG ? I kako da resim onaj bag sa postarinom, ispalo mi 700 evra. :?
Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Potrebna pomoc

Post by Dawngreeter »

Print on Demand verzije knjiga sa DTRPG nisam do sada porucivao tako da ti ne mogu reci nista iz prve ruke (ni za postarinu... ali to mi ne izgleda normalno, pretpostavio bih da jedan mail na support to moze da resi relativno brzo). Ali gledao sam sta ljudi pricaju i koncenzus je da je kvalitet nesto losiji od skorijih White Wolf izdanja (pre nego sto su presli na electronic publishing) i otprilike na nivou Revised ere starog WoD-a. Jedini bitni nedostatci su sto strane nisu full bleed (svaka ima belu ivicu) i sto ne postoji mogucnost da se uradi ono sto pojma nemam kako se profesionalno zove, ali je u pitanju u glavnom kolor stampani papir zalepljen za unutrasnju stranu korice i prvu stranu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Potrebna pomoc

Post by Pendargon »

Dawngreeter sighting!!!!

Sta, Marko vujnovic ga je otkljucao iz podruma i pustion medj' ljude!!! 8-) :lol:
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Potrebna pomoc

Post by Megabaja »

Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Potrebna pomoc

Post by Dawngreeter »

Pendargon wrote:Dawngreeter sighting!!!!

Sta, Marko vujnovic ga je otkljucao iz podruma i pustion medj' ljude!!! 8-) :lol:
Tako nekako ;)
http://www.raf.edu.rs/Odbrana_diplomsko ... jnovic.htm
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Potrebna pomoc

Post by Pendargon »

Dawngreeter wrote:
Pendargon wrote:Dawngreeter sighting!!!!

Sta, Marko vujnovic ga je otkljucao iz podruma i pustion medj' ljude!!! 8-) :lol:
Tako nekako ;)
http://www.raf.edu.rs/Odbrana_diplomsko ... jnovic.htm
wow, switch successfull, jebote, Dawngreeter je branio diplomski Marka Vujnovica!!!

Niice
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Potrebna pomoc

Post by Verterdegete »

Konacno mi stigla knjiga. I moram reci da je osecaj neuporedivo "konkretniji" kad pravila citas s papira.


Ovako kao laiku neke stvari mi malo skripe. Na primer, deluje mi previse kruto da se maltene svaka akcija ili vestina resava bacanjem kockice. Tipa, "solving enigmas" ili "fast talk", sto mi nekako logicno dodje da igrac odradi sam u kontekstu svoje uloge.
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Potrebna pomoc

Post by Megabaja »

To sto sve -moze- da se resi bacanjem kocaka, ne znaci automatski i da tako -treba- da se resava. Elem, VoD i nVoD su sistemi u kojima maltene ne moras da bacas kockice, i desavalo se da grupa odigra celu sesiju sa jednocifrenim brojem bacanja...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Potrebna pomoc

Post by Dawngreeter »

Slazem se sa Megabajom i stvarno se to i za mojim stolom desavalo.

Sad, ja nacelno ne mislim da je to posebno dobra stvar kada se desi. Razlog je taj sto igramo igru, a igra ima odredjena pravila. Ta pravila nam sluze da bi svi na neki ravnomeran nacin bili ukljuceni u zajednicku aktivnost. Cesto koriscen primer je - da bi tvoj lik pucao iz pistolja igrac ne mora da zna da puca iz pistolja, ali ako tvoj lik hoce da resi zagonetku ili ubedjuje sagovornika onda igrac mora to licno da radi. Sto u vecini slucajeva nije ok. Ako igram Int 5 ili Cha 5 lika sa adekvatno blesavim skillovima, sasvim sigurno nisam sposoban da radim ono sto taj lik moze. Prosto nije u redu da budem ogranicen mojim RL sposobnostima. Slicno vazi i za Int 1 ili Cha 1 lika. Prilicno je verovatno da sam ja kao igrac daleko sposobniji od svog lika ali to sto ja umem da resim zagonetku ne znaci da bi moj lik takodje resio.

No, kolko ljudi tolko cudi. I apsolutno nije retka stvar, kada ja vodim igru, da preskacem roll-ove ovog tipa. Pogotovo kada smatram da nije dramski bitno da nesto bude krupna prepreka na putu. Ako je neki PC do jaja interogator i uhvatio je nekog trivijalnog henchmena koga hoce da ispreskace za informacije, koga je briga da se bacaju kockice? Nikoga.

Vincent Baker je u Dogs in the Vineyard dao ubedljivo najbolji princip kojeg mislim da bi svako trebalo da se drzi u bilo kom RPG-u: "Say yes or roll the dice." Ako je nesto nebitno, ili cak i ako je bitno ali ti kao game master iz stomaka zelis da se slozis sa igracem i kazes da je uspeo, prosto zaboravi na kockice. Kockice nisu tu da nekoga sprece u bilo cemu. Kockice sluze kada je realno, ili cak ocekivano, da odgovor moze biti ne. Tada kockice igracu daju mogucnosti koje mozda ne bi imao, otvaraju nova vrata i menjaju tok price. I to je jedina smislena upotreba kockica.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “World of Darkness”