Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Vampire, Wraith, Mage, Changeling, Werewolf...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Sammael »

1) Da li je u nekoj od knjiga pokriven ovaj period? Zanima me ukratko koju su ulogu (ako ijednu) vampiri igrali u ovom ratu. Edicija igre mi nije bitna. Takođe, koliko je verovatno da je među crnim robovima iz Afrike bilo pripadnika nekog od afričkih klanova (na tajnom zadatku?)

2) Ako pitanje (1) nije kanonski pokriveno u nekoj od knjiga, zanimaju me mišljenja o toj temi lokalnih stručnjaka za WoD sisteme.

Hvala!

EDIT: glupi forum koji ne podrzava nasa slova... grrr...
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Koliko znam, ni jedna knjiga ne govori o tom vremenskom periodu sa vampirskog stanovista (postoji Werewolf: the Wild West, ali mislim da se u opste ne dodiruje vampira). Mada je pitanje zanimljivo, tako da evo moje skromne kontemplacije na temu.

Kanonski jedina konkretna stvar vezana za ovaj period koja mi trenutno pada na pamet je da je Brujah signature character iz Revised edicije, Theo Bell, Embrace-ovan malo pre gradjanskog rata. A to bas ne pomaze osmisljavanje perioda mnogo.

Istorijski gledano, neko bi trebalo da uzme pod ruku sve Clanbook-ove i Camarilla i Sabbat guide-ove pa da cita samo delove koji se odnose na istoriju doticnog klana/sekte u periodu gradjanskog rata.

Prakticno gledano, oba prethodna pasusa su verovatno nepotrebna. Znamo da su evropski vampiri tada imali prisustvo u Americi, znamo da su prvi doseljenici naleteli na domorodacke Nosferatu vampire za koje niko ne zna otkud su se tu stvorili, i znamo da elder vampiri nisu ni u ludilu hteli da rizikuju put preko Atlantika. Znaci, obecana zemlja za mlade vampire koji su spremni da rizikuju da bi dosli do moci. To je valjda dobra osnova za neku svoju pricu.

E sada, sto se africkih klanova tice, bojim se da cu biti od jako slabe pomoci. Kindred of the Ebony Kingdom nisam citao, nazalost, tako da sam veoma slabo upoznat sa tom materijom. Medjutim, mogu reci da mislim da je ideja fenomenalna osnova za odlican chronicle. Par africkih vampira se nadje u sred Amerike, u sred drustva koje smatra da su svi crnci robovi. Kako bi se to prenelo na vampirske odnose? Koliko bi Laibon vampiri hteli da se mesaju u politiku mortala? Potpuno sjajno.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Hvala na predlozima.

U principu već duže vremena imam ideju za Vampire kampanju koja počinje u tom periodu, ali mi je bilo teško da procenim najbolji način da objasnim prisustvo likova i to kako su embrace-ovani. Veoma mi sviđa hipoteza po kojoj su to mladi vampiri željni slobodnog prostora za "dokazivanje" i sticanje moći. Odsustvo eldera je kao šlag na torti, jer znači da su i pravila igre malo "labavija" nego u Evropi u tom periodu. Neki vampiri koji stižu u Ameriku u ovom periodu mogu da koriste masku plaćenika koji idu u rat... kao i, recimo, prethodni kontigent vampira koji je stigao za vreme Rata za nezavisnost.

Osnovna premisa bi bila da su vampiri iza kulisa i izazvali Građanski rat, kako bi odvukli pažnju od nekih svojih aktivnosti (oko kojih bi kampanja bila centrirana). Imam par ideja vezanih za to kakvi bi to aktivnosti mogle da budu. Afrički vampiri bi bili svojevrstan "wild card" u celoj priči; ne nužno antagonisti, ali svakako neko ko može da predstavlja prepreku realizaciji određenih planova - i isto tako da podrži te planove.

I da, neko od likova bi svakako morao da bude bivši južnjački oficir-džentlmen koga je embrace-ovala neka veoma poznata i dobrostojeća veleposednica određenih plantaža i rudnika...

BTW, da li je voodoo magija pokrivena nekom WoD knjigom?
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Alternativni Blood Magic pristupi su detaljisani u knjizi... cije sam ime zaboravio :? Nije Blood Magic: Secrets of Thaumaturgy nego sledeca u nizu... grr, sad cu morati da sednem i to potrazim.

Medjutim, mislim da se bas konkretno voodoo-like Blood Magic ne spominje. Sto se ne-vampirskog voodoo-a tice, Verbene su verovatno dobra osnova sa stilisticke tacke, ali sumnjam da ce se bas Mage mehanika lepo uklopiti u Vampire pricu. Sorcerer nisam nikada citao, bavi se 'statickom' magijom obicnih mortala i moguce je da naletis na voodoo, ali ovo nikako ne mogu tvrditi.

Ako imas volje da spajas delove novog i starog World of Darkness-a, onda ti preporucujem da pogledas Cruac (blood magic koji Cricle of the Crone praktikuje) i bacis oko na Antagonists knjigu koja ima celo poglavlje posveceno zombijima i slicnim pulp voodoo aspektima.

Inace, ako ti je potrebna neka off-the-wall weird stvarcica da ubacis u pricu, Gangreli su imali staru pricu koja se prepricava na njihovim skupovima o dogadjaju koji oni zovu Flannery's Flight. Flannery je bio neki jako stari vampir (tacna starost varira od price do price) za kojeg se prica da je uspeo potpuno samostalno da preleti do Severne Amerike. Kako je to uspeo, nije u potpunosti jasno, ali se pretpostavlja da je ili u formi slepog misa isao severno dok nije dosao do 66. uporednika i onda iskoristio noc od nekoliko nedelja da preleti okean, ili je leteo nocu a dan provodio dovoljno duboko ispod vode da suncevi zraci ne dopru do njega. U oba slucaja je prica veoma cudna, al' sam uvek mislio da bi bilo hiper cool ubaciti Flannery-a u neku pricu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Post by Sammael »

Vau, ta priča o Flannery-je je stvarno sjajna. Definitivno ću to morati da inkorporiram nekako u kampanju.

Planiram da iskombinujem mehaniku igre novog WoD-a sa pričom iz prethodnih edicija. To što se cela stvar odigrava u prošlosti i na mestu gde su vampiri relativno retki mi ostavlja dosta prostora da kombinujem/ubacujem/izbacujem sve što mi ćefne. Vukodlaci će sigurno biti prisutni u nekom obliku u kontekstu native american plemena.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

U toj varjanti Pure Ones (u konotaciji starog Werewolf-a) ce ti dobro doci. Uktena (scholars), Wendigo (warriors) i Croatan (celo pleme izginulu za vreme kolonizacije Amerike kada je jedna glava Wyrm-a izronila, kao posledica svih sranja koje su Evropljani pravili). No u smislu spiritualizma i u opste nacina funkcionisanja spirit world-a, svesrdno preporucujem da tribe-ovi budu samo imena nalepljena na mehaniku novog Werewolf-a.

Skroz si me inspirisao, sad cu par dana provesti kopajuci po knjigama jos zanimljivih podataka iz tog perioda :D
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Sammael »

Verovali ili ne, ova kampanja će se izlgeda ipak dogoditi!

Početak kampanje će se odigrati u Washington-u (D.C. by Night daje par zanimljivih detalja o tome šta se tamo dešavalo u to vreme), a plan je da igrači počnu kao ljudi i budu embrace-ovani posle par sesija (otprilike taman kad počnu da shvataju da se oko njih nešto čudno dešava). Prvi deo kampanje biće posvećen samospoznaji fledgeling vampira i njihovim pokušajima da nađu svoje mesto pod suncem... err... loša metafora. Videćemo šta će dalje ići, ali ja i co-Storyteller planiramo da pomeramo priču po par decenija unapred na kraju svakog (uslovno rečeno) chapter-a, tako da na kraju pokrijemo sva važnija razdoblja američke istorije (počev od građanskog rata, preko industrijske revolucije, prvog svetskog rata, velike depresije, drugog svetskog rata, hladnog rata, informatičke revolucije, pa do rata protiv terora).

Pravila će ipak biti Revised, s tim što mislim da bi nešto trebalo da uradimo po pitanju borbe, jer je malo... previše brutalna za igrače koji nisu familijarni sa sistemom (videh pre neki dan šta može da uradi ne preterano nabudženi Gangrel sa Feral Claws i Potence-om...).

Klanovi u opticaju su Brujah, Gangrel, Nosferatu, Toreador, Tremere i Ventrue.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Dawngreeter »

Sammael wrote:videh pre neki dan šta može da uradi ne preterano nabudženi Gangrel sa Feral Claws i Potence-om...
Gangreli ubijaju. Ne zelis da se bijes sa Gangrelom osim ako nisi siguran da su okolnosti posteno na tvojoj strani. I nikad od Gangrela ne cini neprijatelja osim ako nisi siguran da znas tacno sta radis.

Having said that, Potence je out-of-clan Disciplina za Gangrele. Biti paznjiv sa lakocom ucenja u tim varjantama.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
ifke
Posts: 227
Joined: Wed Jan 24, 2007 6:51 pm
Location: bg

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by ifke »

@sammael: ako te zanimaju vampiri i voodoo magija potrazi samedi bloodline. oni su sa kariba, tako da mozes lako da ih ubacis u pricu (trgovina robovima je isla preko tih ostrva ako se ne varam).
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Slartibartfast »

Zapravo da, jerbo je Baron Samedi (iliti Saturday) jedan od bitnijih voodoo bogova. Sasvim sigurno da su uradjeni u tom fazonu.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Dawngreeter »

Samedi nikada nisu bili nesto posebno voudun, sto mi je bas bio bedak. Bili su weird-necromancy bloodline koji nije bas nekromanserski al' jeste blizu. Nista u pisanoj literaturi, osim imena, nije indiciralo povezanost sa voudun temama.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by CirKhan »

Hej,hej Dawny boy oni su jedan od najkulsijih bloodlineova/clanova/whatever u starom WoDu.
Mislim lik na sebi ima majcu Swans-a !!
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Vampiri u americkom gradjanskom ratu

Post by Dawngreeter »

Dodjavola. To mi nikada nije upalo u oci...
Idem sada kuci da iskopam knjigu, prosto ne mogu da verujem da sam tako nesto propustio.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “World of Darkness”