Vampire: The Masquerade -VS- Vampire: The Reqiem

Vampire, Wraith, Mage, Changeling, Werewolf...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Nobody
Posts: 9
Joined: Tue Jan 31, 2006 6:53 pm

Vampire: The Masquerade -VS- Vampire: The Reqiem

Post by Nobody »

Молим некога да ми објасни Vampire: The Masquerade и Vampire: The Reqiem, као и које су разлике између њих (вероватно нешто као и између D&Dv3.0 и D&Dv3.5, али не знам зато и питам).
User avatar
dublerius
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2005 1:11 am
Location: novi sad, vojvodina, srbija, balkan, europa, stari svet, zemlja, solarni sistem, mlecni put

Post by dublerius »

e ovako ja cu da pocnem pa neka neko nastavi :) :
1. razlika je u samom svetu jel vise nema ni kamarile ni sabata ni anarha i da vise nema 13 klanova nego samo 5. (sa beskonacno mnogo bloodlineova)
2. sto se tice mehanike nije toliko mnogo promenjena (osim stete u kombatu ali to se shvati odma kada pocne da se igra

manje vise toliko od mene posto nisam mnogo igrao maskaradu
burn the infidels in the holy flames of menoth
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Ako cemo analogijom sa DnD-jem, to je kao da poredis Forgotten realms ADnD 2ed i Ravenloft DnD 3.5
Ralzika u sistemima nije drasticna ali je osetna. Razlika u settingu je veoma osetna. Requiem Ne prati vise strai setting camarille i sabbata, nema vise samo 13 (plus jos par) klanova nego 5 osnovnih i puno bloodline-a. Requiem nije los za igranje ali nema taj feel koji je Maskarada imala, onu dozu misterioznosti. Doduse, lepo je sredjen za pocetnike. Na moju veliku zalost ne verujem da ce iz requiem-a iazci nesto konstruktivno lepo po nas fanove Maskarade, vec da ce se izroditi sistem i seting jako slican DnD-ju - to jest da je sistem brz, ubitacan i dozvoljava advancement igraca do near-godlike sposobnosti (sto automatski nije moglo u Maskaradi sem ako ti storyteller ne dozvoli a to se jako retko dogadjalo)
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Oprosticete mi ako prvo dam sebi deset minuta vristanja zbog poredjenja D&D-a i WoD-a.

...

Ok, sad mi je dobro.


Daklem. D&D nema brz sistem. D&D ima jako labav, nepotrebno komplikovan (za ono sta zeli da postigne) sistem zasnovan na izuzetcima od pravila. Novi World of Darkness je nastavio filozofiju starog WoD-a sa malo boljim streamline-ovanjem pravila i otkacinjanjem 13 godina zamrsavane price.

Masquerade je bio maltene interaktivna serija. Knjige su izlazila, produbljavale pricu, igraci su bili deo te price na ovaj ili onaj nacin. Sto je bilo fino, godinama sam veselo pratio sta se desava sa Anatolom, Lucitom i Beckett-om, tapsao k'o devojcica kad je Sabbat konacno napravio krstaski pohod po istocnoj obali i kezio se ko debil dok sam citao o pripremama i preuzimanju New York-a od strane Camarille. I u konverzaciji sa ortacima pricao o Theo Bell-u kao da je stvarna osoba. Sve je to cool.

Requiem vise nije takav. Ne postoji metaplot, knjige samo pricaju o istoriji i detaljima razlicitih elemenata vampirskog drustva. Doklen su Covenanti i dalje svetski fenomen, ovaj put ih je pet, nisu obavezno (ili cak cesto) u medjusobnom ratu i veze izmedju gradova su slabije. Ne postoje sekte koje drze citave teritorije i ratuju kao u drugom svetskom ratu. Sukobi izmedju vampira su ponovo cloak and dagger igre po mracnim coskovima i politicke spletke u Elysiumima. Stari vampiri su malo misticniji, malo manje prisutni. Setting omogucava maksimalan fokus na likove igraca i mnogo je jednostavnije pricati price u kojima ce igraci dosegnuti vise politicke stadijume nego sto je to bilo ranije.

Power level cele igre je nesto nizi. Dovoljno zanimljivo, vampire je sada teze ubiti nego ranije, ali to je vise posledica uskladjivanja combat mehanike nego power level modifikacije. Ne znam sta je Hypodermic mislio pod near-godlike sposobnostima, ali mi se cini da nije bas citao knjige obzirom da 'methuselah' nivo vampira vise nije u opticaju. Stari vampiri odlaze u torpor samo zbog prolaska vremena; ako pricas sa vampiro mstarijim od 200 godina, sanse su da je 100 godina proveo u torporu.

Kad se sve sabare i oduzme, ja odgovorn otvrdim da je Requiem mnogo bolja igra nego sto je Masquerade bio. Nije mnogo bolja prica, jer price nema. Masquerade (i ceo stari WoD) ce ostati upamcen kao najduzi RPG narativ u RPG industriji, tako nesto nema leba da se jos jednom desi. No ako mislis da combat nije najbitnija stvar u nekom RPG-u i volis da igraci mogu da budu center-stage, Requiem je definitivno the best of the best.


P.S.
Cisto kurioziteta radi, Camarilla postoji u novom WoD-u. Odnosno, postojala je. To je bilo prvo organizovano vampirsko drustvo, oformljeno za vreme starog Rima. Onda se desilo ono celo sranje sa Jesusom, Longinus ga bocnuo kompljem, pa je onda malo Rim pao, izrodili se Lancea Sanctum i Invictus kao prvi Covenanti...

A ja to sve kuckam jer treba do kraja godine ili pocetkom sledece da izadje VtR setting book za stari Rim, dok je Camarilla bila jos u opticaju.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Well, meni se requiem ne svidja bas zbog cinjenice sto ja NISAM proveo 13 godina sa camarillom i tek kada sam se navukao na taj prelepi setting masquerade, pojavi se requiem i sve mi pokvari. Metaplot-a nema, slazem se... ali ne znam, meni requiem nema taj feel koji je bio u maskaradi. Za pocetak su mi ubili jedan od najomiljenijih klanova (tremera nema cak ni u blodlineovima) a onda su toliko izmesali sposobnosti klanova da vise ne mogu da se poistovetim ni sa jendim.

P.S.
Izvini za poredjenje sa DnD-jem, ali kad je covek vec prvi spomenuo analogiju htedoh da se posluzim istom.

P.P.S.
Ono sto mi prvenstveno smetak kod requiem-a je sto se plasim da ce ga igrati bas na onakav nacin na kakav ja ne zelim da igram jednu igru gde su intrige prioritet. Sta ces, znam ljude kojima je combat osnovni sastojak ne rpg-ja nego svakog sesna, i nikako da im to izbijem iz glave.

EDIT:
Sistem jeste procisceniji od bagova, tako da se razmisljam da pocnem da igram po requiem sistemu ali sa masquerade settingom. Takodje se razmisljam i da procitam celu requiem knjigu (a ne da utiske dajem samo na osnovu onoga sto samdo sada procitao i cuo) ali cim i nabavim novi WoD sistem pravila.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Razlog zasto je Requiem mnogo bolji za igranje od Masquerade-a, sa stanovista mene kao igraca, je upravo to sto klanovi nisu uski stereotipi kao ranije. Klan je mnogo manje 'klasa' a mnogo vise samo 'flavor'.

Tremere su kao bili zanimljivi. Aisling Sturbridge je bila mnogo do jaja lik u VtM-u, na primer. I imali su neke neverovatno cool momente (Shotgun Ritual, na primer :D ). Ali mislim da je Thaumaturgy postao previse... ne znam, preteran. U pocetku je to bilo nesto 'hush-hush' sto Tremere rade. Onda se ispostavilo da to i Sabbat radi. Na kraju su Lasobra, Assamite, Setite i Tzimisce klanovi svi imali svoju verziju Thaumaturgy discipline sto je vec stvarno gubilo svaku kontrolu. Da i ne pricam o Path/Ritual podeli discipline koja je do Revised edicije postala precutna zjapeca rupa sistema. Na kraju su Tremere od klana unikatnih magova postali "Ventrue sa fireball-om".

Sto je u stvari indikativno za mnogo siri VtM problem gubitka kontrole zbog nedostatka planske izgradnje - osnovni koncepti igre su sve vise postajali beznadezno zakopani ispod kilotona novog 'shiny-fancy' materijala. Osnovni arhhetipi pokriveni sa Brujah, Toreador, Ventrue, Nosferatu i Gangrel klanovima (plus Malkavian i Tremere koji su se uspit izgubili, ali da o tome ne dubim sada) su postali maltene prevazidjeni sa budzenjem Lasombra, Tzimisce, Assamite, Giovanni i Setite klanova koji su, efektivno, klanovi pravljeni oko jedne Discipline (Setite eventualno ima izgovor dublje ideje). A onda kada su shvatili da su napravili one-trick-pony klanove, Assamite, Giovanni i Setite su od klanova postali citave sekte sa pod-klanovima (dva u Setite slucaju, tri u Assamite i Giovanni slucaju; Assamite su cak otisli korak dalje i sa svoja tri pod-klana se podelili na lojaliste i shizmatike tako da su na kraju cak bili dve sekte od kojih je jedna bila deo Camarille).

Elem. Prvo treba da definises zasto ti se svidja Tremere klan. Zato sto su magovi? Zato sto su politicki spletkatori iz senke? Shadow gouvernment fazon? Vampirska CIA? Secret society? Svaka od tih ideja je sasvim solidno obradjena u VtR. Ordo Dracul furaju taj fazon tajnog drustva sa misticnim tajnama (i jos mnogo pod-organizacija koje su tajna drustva u okviru tajnih drustava, sa opet svojim tajnim drustvima unutar sebe... doista, mislim da to bure nema dno). Lancea Sanctum mogu da izigravaju 'vladu iza vlade' sa snaznom ritualistickom zaledjinom u njihovom Theban Sorcery-u; ne zaostaju ni u CIA fazonu, Inquisition-style. Circle of the Crone su karnalni, verovatno najdirektnije magijski nastrojeni. Ono, spooky zena sa liscem u kosi, nozem u ruci i munjama u ocima. Zaista mi u opste ne nedostaje Tremere klan pored takvih opcija.

Zanimljiv sporedan podatak - Tremere je Legacy u Mage: the Awakening (Legacy je kao Bloodline za Mage).

EDIT: Apropo combat-a. Nije nemoguce imati combat na svakom Requiem session-u. Moja ekipa je to trazila i otpriliek tako sada igramo. Postoje snazni combat momenti u Requiem-u, ako izaberes tako da igras igru. Tu je Belial's Brood i VII kao user-friendly alat za ST-a da ubaci spremne antagoniste i kojekakvi freakshow momenti inherentni samom WoD-u. No igra je takva da cak i sa combat-heavy tematikom bacanje kockica zarada damage kalkulacija nije centralna stvar. Sa druge strane, verujem da se povodom toga mnogi ne bi slozili. Moguce da je jednostavno stvar u mojoj ekipi koja, izgleda, ma koliko se trudili da bude suprotno uvek ce ostaviti combat kao sporednu stvar.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Ok, da definisem zasto mi se tremere svidjaju: Clan vampira koji iz senke deluje kao secret society, kolje se sa ventruima na jedan veoma subtilan nacin oko toga ko zaista upravlja camarillom (upravlja bi trebalo da je pod znacima navoda, ako me razuems), imaju sijaset tajni, misticni su, i imaju disciplinu koja ima potencijal da postane najsnaznija ali je oni ne koriste zato sto su tajnoviti.

Sto se klanova u requiemu tice da su vise kao klasa a ne kao stereotip, smatram da ni u Masqueradi klanovi nisu bili stereotipi. Tolika sloboda koaj postoji u requiem-u mi se ne svidja, ali ne zelim da zvucim kao starac koji prica "eh u moje vreme". Tremere mi nedostaju kao koncept, ali mi je i drago sto ih nema (jos?) u requiemu, jer svaki power player kojeg sam znao je koristio tremere ili nesto sa thaumaturgijom. Ne svidja mi se ni ideja da su informacije o thaumaturgiji procurile na toliko mnogo vampira u toliko mnogo razlicitih klanova, tako da u mojim kampanjama taj detalj je izmenjen u settingu u kojem igramo - samo tremere imaju thaumaturgy i ne postoje antitribu tremere.

Ordo Draculi mi najinteresantnije zvuci u Requiemu, ali kao sto si i sam rekao, to su sve guidelineovi a ne gotov setting. Hence, nema se feel onog tajnog drustva sem ako ga storyteller ne sredi pa se i dogovori sa igracem. Na zalost iz iskustva znam da se 95% storytellera nece snaci sa time, ali to je vec prica za drugi topic.
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Pa ne znam bas da je to 'samo guideline'. Imam na polici 220 strana Ordo Dracul covenant book-a koji se ne slaze sa tim.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

to ces lepo da mi pozajmis na prvom VtES okupljanju :D
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

Uf, sa fizickim knjigama sam jako opsesivan. Drzim ih u staklenoj vitrini i tepam im pred spavanje :D

Al' mogu da ti narezem gomilu elektronskih stvarcica (mislim da imam sve covenant book-ove plus jos ponesto). Iako mrzim elektronsku pirateriju RPG knjiga. Al' eto, sticajem okolnosti mi visi po hardu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Hypodermic
Blago kluba Zmaj
Posts: 3887
Joined: Sat Nov 19, 2005 10:46 am
Location: Tehnodrom
Contact:

Post by Hypodermic »

Imam oko 10 giga ww stvari u pdf-u... i nista nisam procitao jer mi je nezgodno da citam sa ekrana. Neke stvari jesam, ali i ja volim vise papir. I cuvam knjige kao oci u glavi (v:tm knjiga koju imamo 5 godina po nasim standardima je pocepana, po svim ostalim standardima je mint condition, a uzevsi u obzir da u zadnjih 5 godina je koristimo minimum jendom nedeljno...)

Plis donesi knjigu, makar samo da je prelistam. I ja sam jako pazljiv sa knjigama ot kako zamalo da izgubimo ovu v:tm koju imamo jer smo je dali gm-u jednom da nam vodi i posle 3 dana je vec imama ogrebotinu i svrljanje olovkom... Jedva uklonismo oba
Pendargon wrote:...po toj logici, mogao bih da isecem lepih 10 kockastih komada stiropora, na devet zalepim bolter i bolt pistolj, i granate, i mali nozic, jednom zalepim powerfist da viri, a na jednog zakacim lasscannon, i imam savrsenu jedinicu chaos space marinaca....
Image Image :badger: :badger: :badger:
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Post by Dawngreeter »

U svakom slucaju mogu da ti donesem da je prelistas i vidis, to nije frka. I onako bi trebalo na sledecem okupljanju da se pojavim 100% sigurno (da konacno uzmem moje karte :D ). Al' stvarno ne bih mogao da ti je dadnem. Cak i da nisam opsesivni manijak, treba mi za aktuelni chronicle koji vodim.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Locked

Return to “World of Darkness”