New Wave Requiem

Vampire, Wraith, Mage, Changeling, Werewolf...

Moderator: Moderators

Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: New Wave Requiem

Post by Shark »

Dawngreeter wrote:
Shunka wrote:Ne vredjaj crtace. Mnogi od njih su napisali dobre stripove.
Ako to prekrojimo u: "retki od njih su napisali dobre stripove" mogu se donekle sloziti. Enki Bilal i Frank Miller mi padaju na pamet.
Nil Gejman.
EDIT: typo.
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: New Wave Requiem

Post by CirKhan »

Apropo 80-tih evo sjajnog clanka o povezanosti likova sa pop-rock scene i DB-a.
http://www.citymagazine.rs/blog/?p=132
Napomena:ne uzimati bas za ozbiljno.Moje iskustvo sa ljudima iz 'sluzbe' je da im je doktrina da namerno plasiraju dezinformacije kako otvore usta,sa namerom da se 'sluzba' prikaze kao profesionalna i omnipotentna.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: New Wave Requiem

Post by Dawngreeter »

Shark wrote:Nil Gejman.
Osim jednog 24 Hour Comic kojeg je fore radi plavom hemijskom crtao, da li je on ikada ista ozbiljno vizuelno radio? Ako jeste, ja za to nisam cuo.


@Cira: Tekst izgleda zanimljivo, bacam se na citanje koliko veceras. Hvala za linak, narafno.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: New Wave Requiem

Post by Concrete Schoolyard »

bojan wrote:Od Vampira Beograd (recimo krajem '80ih/pocetkom '90ih) je mnogo bolji za Cthulhu.
Cthulhu je kao majonez. Ide dobro bilo kad, bilo gde...
Shunka wrote:Nisam citao Tehnotise, ali ako bi mi neko objasnio o cemu je tacno rec bio bih jako zahvalan.
Volim ja Aleksu Gajica, ali lepo bi bilo cuti za promenu i neko negativno misljenje o njemu.
@Dawngreeter
Ne vredjaj crtace. Mnogi od njih su napisali dobre stripove. I ti si po obrazovanju programer pa pokusavas pisati stripove u slobodno vreme...
Will Eisner, Hugo Pratt, Jeff Smith, Dave Sim, Stan Sakai, Hayao Miyazaki (iako prvenstveno animator takodje je i autor legendarne mange Nausicaa), Darwyn Cooke, Bill Willingham (koji sada vise pise no sto crta), Bryan Talbot, Paul Pope...

Onako iz glave. Ne daj se Shunka :)

...Naravno, Aleksi bi zaista bilo bolje da nadje dobrog scenaristu...
Dawngreeter wrote: Ako to prekrojimo u: "retki od njih su napisali dobre stripove" mogu se donekle sloziti. Enki Bilal i Frank Miller mi padaju na pamet. Od toga samo Bilal pokazuje legitimne talente u pisanju (mada je i kod njega ocigledno da je narativ predominantno vizuelne prirode) dok je Miller imao jednu pricu da isprica (Sin City) a ostali pokusaji su mahom znatno nizeg kvaliteta (300, gomila superhero gluposti za Marvel i DC). Dark Knight Returns je cudna anomalija koju ne uvlacim u statistiku jer nisam uveren da je kvalitet price nosen iskljucivo od strane Miller-a.
Ja Bilala zaista ne volim (on je ono sto bi Aleksa hteo da bude kad poraste) a najbolje 'njegove' stripove, IMHO, (Partija lova i Falange Crnog Reda) je pisao Pierre Christin.

Sto se Milera tice najbolje sto je on napisao je njegov 'mandat' na marvelovoj 'superherojskoj gluposti' po imenu Daredevil, narocito povratnicki 'Daredevil:Born Again' - koji btw, nije crtao vec samo pisao. Miler je vec dugo, dugo, dugo u kreativnoj krizi kojoj se ne nazire kraj.
Dawngreeter wrote:Zapravo, ja mislim da je najveci problem WoD-a u Beogradu to sto ST, a donekle cak i igraci, moraju da poseduju neku bizarnu kolicinu istorijskog znanja. Vampiri ne dolaze i odlaze tek tako, oni su staticni. A da me jebes ako znam kako validno izgraditi crte licnosti 500 godina starog vampira koji je svo vreme u Beogradu.

A 80's u Beogradu, i u Jugoslaviji uopsteno, mislim da je sjajan period (ako se napomena iznad zanemari). Svet oko vampira pocinje bukvalno da lici na same vampire. Vanvremeno, pravljeno kao da ce trajati zauvek, umire iznutra, truli, raspada se. I niko ne obraca paznju.
Hmm...Da, ovo zvuci kao dobar opis za 80te. Dekadencija u sljokicama. Doduse, ja bih u Beogradu pricao pricu o prosirenoj vampirskoj porodici koja se raspada. Beograd je ionako sav nekako suvise prisan. Ko neka prosirena familija. Taman za 3-4 generacije vampire koji zive u istom gradu i obracunavaju se pridoslicama.

Koliki je sada ratio ljudi:krvopije po nWoDu. Nekada je, u oWoDu, bio na 100.000 nasih jedan njihov, zar ne?
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: New Wave Requiem

Post by Dawngreeter »

Ne secam se da je negde konretno spomenut ratio (mada ima mnogo vremena otkak osam prelistavao osnvnu knjigu...). No treba imati u vidu da taj statisticki podatak u oWoD-u zapravo nije znacio nista. New York je sigurno imao mnogo vise vampira nego sto taj broj sugerise, Mexico City pogotovo. Detroit zato jedva da ima kog zaostalog vampira. Tako defitivna procena kao sto je 1:100000 bi mogla da funkcionise, ja mislim, samo u nekim gradovima starog sveta, kao sto su Madrid ili Rim, koji nisu postali previse velike riznice najrazlicitijih dosljaka kao sto su Pariz i London, a dovoljno su stare da imaju familiju vampira koja bi celu stvar drzala u svojim rukama.

Za Beograd, mislim da bi broj vampira bio daleko ispod jedan na 100K. Previse zajebano i konstantno promenjivo podneblje da bi mnogo vampira odlucilo da se trajno nastani tu.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: New Wave Requiem

Post by CirKhan »

Brojke su tricky.Ja se jasno secam da se na vise mesta u VtM pominje ratio 1:100.000 ALI uvek uz opasku da je to relativno i ce neki gradovi,osobito oni u kojima dominira sabat imati i znatno vise,dok ce neki drugi imati manje.I pitanje je da li se tu racunaju samo urbane zone,ili metropolitenske koje su obicno znatno sire,pogotovu u Americi.Sa druge strane dobar deo zapadne evrope je sada prakticno kontinuirana metropolitenska zona,sa gradskim centrima kao sporadicnim nexusima.
Po toj logici i Cibutkovica (pored Lazarevca) i Medosevac (pored Mladenovaca ) su formalno deo BG-a sto ce radosno potvrditi svaki regrut na odsluzenju vojnog roka koji potice odatle,bez obzira sto mu treba sat i po vremena da stigne do centra.
Ili se mozda te cifre racunaju na nivou regiona?Tako bi recimo bilo logicno da teritorija od recimo 7.5 miliona stanovnika koliko ima Sbija bez Kosova i Metohije ima c. 75 vampira.
Sad posto su vampiri urbana stvorenja,koja prirodno (izuzev Gangrela) gravitiraju gradovima,onda dobijamo efekat da cifra od nekih 40-50 vampira koji naseljavaju Beograd (koliko je u mojoj projekciji i bilo) i nije neverovatna.
Takodje, iako BG po poslednjem popisu zvanicno ima 1.63 milina stanovnika,taj popis je imao ozbiljne metodoloske nedoslednosti i nije obuhvatio sve kategorije stanovnistva,tako da je ta cifra realno dobrano preko 2 miliona.
Sada kada bih hteo da isterujem mak na konac mogao bih da izvedem relativno jednostavnu racunicu koliku populaciju predatora moze da podrzi neka populacija koja stoji nize u lancu ishrane,a da to ne poremeti lokalni ekosistem.Posto znamo kolika je kolicina krvi potrebna vampirima samo za osnovne bioloske funkcije,bez razbacivanja na napredne discipline i combat,te koliko krvi se moze uzeti od neke osobe bez da joj se nanesu smrtne ili makar ozbiljne povrede...ali ako krenem tamo napravicu simulacionisticki WoD,koji ne odgovara uzusima zanra.Ovako je adekvatnije pristupiti sa stanovista dramaturske potrebe,pa populisati neki grad brojem koji ti je potreban za dramski zaplet i konflikt.Tu su onda cifre osetno vece za VtM nego za VtR.
Tako su recimo u osnovnoj knjizi VtM za prvu ediciju dali primer Gary, Indiana koji realno nema ni 100.000 ljudi,ali za potrebe scenarija koji se tamo odigrava tamo obitava 6-7 krvopija.
Mislim, tesko moze da se govori o nekoj vampirskoj kulturi i sektasenju ako grad naseljava svega 4-5 vampira.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: New Wave Requiem

Post by Concrete Schoolyard »

Neki oblik vampirske pustosi gde mozes provesti godine bez kontakta sa stvorenjem slicnim sebi literarno ima potencijala.

S druge strane RPG je (najcesce) kolektivni sport. Mislim da bi mera od 10tak vampira u Beogradu bila najbolja. Konflikt moze da se gradi na dolasku novih krvopija u grad.
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
Shark
Posts: 793
Joined: Sat Aug 03, 2002 12:54 am
Location: Chiba City
Contact:

Re: New Wave Requiem

Post by Shark »

Concrete Schoolyard wrote: Konflikt moze da se gradi na kurchenju zeldija sa er maks dvojkama koji kad se napije svima pricha kako je mpirva.
fix'd ;)
The mark of my divinity shalt scar thy DNA!
Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start.
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: New Wave Requiem

Post by Concrete Schoolyard »

citas mi misli tebrice...
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: New Wave Requiem

Post by CirKhan »

Posle nekih 15+ godina, ponovo sam gledao "Decko koji obecava". Zanimljivo je to sto mi je film ostao u dosta drugacijem secanju u odnosu na ono kako sam ga sad doziveo. Nekako mi je ostalo u secanju da je dobar deo konflikta na liniji pop-rock cobanska kultura 70-tih vs. new wave/punk 80-tih, ali ovo postoji samo u tragovima u filmu tako da predpostavljam da sam retroaktivni ucitavao sadrzaje koje sam pokupio tokom godina sa raznih strana. To je efekat koji je u psihologiji poznat kao kognitivna pristrasnost.
Mogu reci da posto sam u startu gledanja bio inspirisan ovom diskusijom, uspeo sam da se inspirisem za WoD New Wave BG. Zapravo i nije toliko komplikovano koliko sam inicijalno bio ubedjen, ali kljuc lezi u kontekstualizaciji-kako kuturno-politickoj, tako i dijahronoj, vremenskoj.
Naime, ubedjen sam da se ni jednoj epohi ne moze pristupati kao da je sui generis. Mora se vremenski kontekstualizovati, bila u pitanju epoha Karla V, Fridriha II ili beogradskog new wave-a, da bi se dobili odgovori kako je doslo do preduslova za formiranje date epohe i koje su posledice pristekle iz nje.
Kao sto je u Decko... kljucna transformacija Slobodana Milosevica koja se odvija u vremenu (moramo se zapitati kako bi taj lik zavrsio danas), e pa to isto bi moralo da vazi i za vampirske protagoniste WoD New Wave-a.
Obzirom da sam konstruisao BG setting za devedesete, bilo mi je zabavno reverse-engeneering-ovati proces unazad, premestajuci neke od tih karaktera unazad, u 80-te. Efekat je ispao zacudjujuce dobar, cak do te mere da te 'zaokruzene' devedesete imaju sada mnogo vise smisla.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: New Wave Requiem

Post by Concrete Schoolyard »

Moji nesto stariji prijatelji, aktivni ucesnici Bg New Wave scene, preziru Decka koji obecava i tvrde da ni Nebojsa (Pajkic) ni Misa (Radivojevic) nisu 'uhvatili' duh scene i da je ovaj film za 80s generaciju nesto kao 'Sutra Ujutru' Olega Novkovica za generaciju 90tih. Dakle dobro odmereni projektil slajma u lice pracen odvlacenjem u haustor i silovanjem.

Naravno, nije ni potrebno reci da ja zaista nisam u stanju da to primetim kada je 'Decko koji obecava' u pitanju.
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: New Wave Requiem

Post by CirKhan »

Moji nesto stariji prijatelji, aktivni ucesnici Bg New Wave scene, preziru Decka koji obecava i tvrde da ni Nebojsa (Pajkic) ni Misa (Radivojevic) nisu 'uhvatili' duh scene i da je ovaj film za 80s generaciju nesto kao 'Sutra Ujutru' Olega Novkovica za generaciju 90tih. Dakle dobro odmereni projektil slajma u lice pracen odvlacenjem u haustor i silovanjem.
Naravno da jeste. To se jasno i cita iz filma. Mislim-to je prica o malogradjanskom seljacetu koje se upoznaje sa 'alternativnom scenom' velegrada i to dozivljava otprilike isto kao sto bi neko analogno seljace iz Tulse u Oklahomi dozivelo Factory 60-tih u NY. Sto i ne cudi obzirom da je Pajkic born and raised kao ponosno Hercegovacko seljace, pre nego je otkrio Beograd.
Slicna tome je i ona nesretna scena u Sejtanovom Ratniku, kada kamarila prestarelih srednjoskolaca sa IQ 90 ode u KST na ekhm, 'vampirski bal', sto je epitom nepatvorene malogradjanstine.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: New Wave Requiem

Post by Shunka »

CirKhan wrote:Slicna tome je i ona nesretna scena u Sejtanovom Ratniku, kada kamarila prestarelih srednjoskolaca sa IQ 90 ode u KST na ekhm, 'vampirski bal', sto je epitom nepatvorene malogradjanstine.
Ja sam tu scenu doziveo kao sprdnju na temu "kako mali Djokica zamislja KST"... U tom kontekstu mi je bila simpaticna.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Concrete Schoolyard
Posts: 39
Joined: Mon Mar 23, 2009 10:57 pm

Re: New Wave Requiem

Post by Concrete Schoolyard »

CirKhan wrote:
Moji nesto stariji prijatelji, aktivni ucesnici Bg New Wave scene, preziru Decka koji obecava i tvrde da ni Nebojsa (Pajkic) ni Misa (Radivojevic) nisu 'uhvatili' duh scene i da je ovaj film za 80s generaciju nesto kao 'Sutra Ujutru' Olega Novkovica za generaciju 90tih. Dakle dobro odmereni projektil slajma u lice pracen odvlacenjem u haustor i silovanjem.
Naravno da jeste. To se jasno i cita iz filma. Mislim-to je prica o malogradjanskom seljacetu koje se upoznaje sa 'alternativnom scenom' velegrada i to dozivljava otprilike isto kao sto bi neko analogno seljace iz Tulse u Oklahomi dozivelo Factory 60-tih u NY. Sto i ne cudi obzirom da je Pajkic born and raised kao ponosno Hercegovacko seljace, pre nego je otkrio Beograd.
Slicna tome je i ona nesretna scena u Sejtanovom Ratniku, kada kamarila prestarelih srednjoskolaca sa IQ 90 ode u KST na ekhm, 'vampirski bal', sto je epitom nepatvorene malogradjanstine.
Posto je Nebojsa tada bio u svojoj bogumilskoj fazi bilo bi super interesantno analizirati 'Decka' sa pozicija gnostickog dualizma. Mozda ima neka tajna poruka za inicirane. Na primer, sta nam govori o palosti materijalnog sveta cinjenica da sam Pajkic igra policajca koji nakratko maltretira Berceka (Slobodana)? Jos zanimljivije, glavni lik se zove Slobodan...hint, hint. Sto vise mislim o tome sve mi se vise cini da se tu krije pre neki Kult scenario nego WoD setting.
Let's take you back to the concrete streets
Original beats with real live mc's
Playground tactics
No rabbit in a hat tricks
Just that classic
Rap shit from Jurassic
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: New Wave Requiem

Post by CirKhan »

Posto je Nebojsa tada bio u svojoj bogumilskoj fazi bilo bi super interesantno analizirati 'Decka' sa pozicija gnostickog dualizma. Mozda ima neka tajna poruka za inicirane. Na primer, sta nam govori o palosti materijalnog sveta cinjenica da sam Pajkic igra policajca koji nakratko maltretira Berceka (Slobodana)? Jos zanimljivije, glavni lik se zove Slobodan...hint, hint. Sto vise mislim o tome sve mi se vise cini da se tu krije pre neki Kult scenario nego WoD setting.
Pajkic kao Lictor of Geburah! :lol:
Sta bi mu onda dosla Isidora?-Razide u sluzbi Gamaliela (perverzne sexualnosti), ili Sathariela (razarajuce majke) :-k
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
Locked

Return to “World of Darkness”