Kraj WW RPG knjiga?

Vampire, Wraith, Mage, Changeling, Werewolf...

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Kraj WW RPG knjiga?

Post by CirKhan »

Krajem prosle godine doslo je do malog zemljotresa, ne samo medju fanovima WW rpgova, vec i znatno sire.
Naime prvo je WW objavio svoju novu politiku spram forum-based fan zajednice, koja je naisla na podeljenu recepciju, http://www.white-wolf.com/index.php?lin ... cleid=1172 a zatim je Ryan Dancey -CCP's Chief Marketing Officer, (CCP je vlasnik WW) najavio u intervjuu sledece:
Can you fill me in on the status of White Wolf, the physical game company CCP acquired in Atlanta?

It's just an imprint... White Wolf used to have a fairly large staff. It doesn't anymore. It's focusing primarily on the World of Darkness RPG products. It's not doing some of the things it used to do; board games and other card games and things. The focus of the company [CCP] is on making MMOs and our legacy table top business is a legacy business.
http://www.gamasutra.com/php-bin/news_i ... tory=25704

Sto je izazvalo komentare i analize medju ozbiljnim autorima i analiticarima RPG industrije, kao i vapaj fanova.
Ko je doticni Ryan Dancey mozete procitati ovde:
http://www.roleplaymedia.net/profiles/b ... cey-throws
Covek vazi kao vrlo promucuran (moglo bi se reci i beskrupulozan) lik, cije se reci slusaju na odborima deonicara i koji je povezan sa sirom industrijom zabave, tj. ima pristup tokovima novca na vecem nivou od tipicne RPG industrije, te poseduje moc da vedri i oblaci.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Sammael »

Hah. WoD je nasledio Ryana Dancya od D&D-a... lik je prvoklasni spinmeister i sve što izjavljuje je po definiciji kontroverzno.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Rat with a tool »

Iskreno, mislim da je obustava rada na knjigama opravdana, barem za sada. Neka rade mmo, sve sto je moglo izaci za nWoD je izaslo, za neke linije cak i previse. A realno, najretardiraniji potez bi bio praviti neke debilske knjige ili cak zapoceti nnWoD.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Megabaja »

tim tokom izlazi da nisu trebali ni da zapocnu rekvijem i ovaj najnoviji WoD. mogli su da ostave na starom i predju na nesto novo...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Rat with a tool »

Zapravo ne, uradili su nesto novo, odlicno su odradili i nema potrebe da se mrcvari kao oWoD sto godina.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Megabaja »

sve sto hocu da kazem, nWoD nije planiran da traje samo cetiri godine. ne i da je stari treblo mrcvariti. zatvoris lepo wod knjigu pre rekvijema, i pocnes sa necim novim. ovako stvarno nije ispalo ok.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Rat with a tool »

Ne znam, imho ok, mozda nije planirano da traje tako kratko, ali su stvorili nesto drugacije, a pritom su kroz sve izdate knjige obradili bukvalno sve sto je potrebno. Novi Werewolf ima 15ak knjiga, ali sve je do temelja objasnjeno i sl. A da ne pricam sto u nWoD-u ima xyz puta vise story hook-ova nego u starom i generalno je nWoD bolje prihvacen od strane igracke zajednice nego oWoD.
Ja sam potpuno zadovoljan da sa toliko knjiga koliko ih ima imam sve potrebne informacije ili sta god mi vec zatreba. Jednostavno nema sta jos da se smisli, a da to vec ne postoji. Naravno, imam i ja nekih zamerki na nWoD po pitanju izdatog materijala, ali to su sve sitnice.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Awakened »

Kako ja ovo citam, WW ce nastaviti da se bavi iskljucivo izdavanjem knjiga, dok ce CCP raditi board game-ove, karte, i taj MMORPG koji ce jednoga dana mozda biti u nekoj beta fazi.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Sammael »

Rat with a tool wrote:Ne znam, imho ok, mozda nije planirano da traje tako kratko, ali su stvorili nesto drugacije, a pritom su kroz sve izdate knjige obradili bukvalno sve sto je potrebno. Novi Werewolf ima 15ak knjiga, ali sve je do temelja objasnjeno i sl. A da ne pricam sto u nWoD-u ima xyz puta vise story hook-ova nego u starom i generalno je nWoD bolje prihvacen od strane igracke zajednice nego oWoD.
Ja sam potpuno zadovoljan da sa toliko knjiga koliko ih ima imam sve potrebne informacije ili sta god mi vec zatreba. Jednostavno nema sta jos da se smisli, a da to vec ne postoji. Naravno, imam i ja nekih zamerki na nWoD po pitanju izdatog materijala, ali to su sve sitnice.
Sistem za koji se ne izdaju nove knjige (kakve god bile) je mrtav sistem.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Shunka »

Ali onda i mrtvi sistemi se cesto igraju?
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Sammael »

Shunka wrote:Ali onda i mrtvi sistemi se cesto igraju?
Zavisi šta znači "često." Broj novih igrača u mrtvim sistemima je zanemarljiv a i populacija starih igrača se vremenom smanjuje.
User avatar
Rat with a tool
Posts: 863
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Rat with a tool »

Sammael wrote:
Shunka wrote:Ali onda i mrtvi sistemi se cesto igraju?
Zavisi šta znači "često." Broj novih igrača u mrtvim sistemima je zanemarljiv a i populacija starih igrača se vremenom smanjuje.
Nije uvek tacno ovo. Mislim da se to nikako ne moze reci za oWoD.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Sammael »

Rat with a tool wrote:
Sammael wrote:
Shunka wrote:Ali onda i mrtvi sistemi se cesto igraju?
Zavisi šta znači "često." Broj novih igrača u mrtvim sistemima je zanemarljiv a i populacija starih igrača se vremenom smanjuje.
Nije uvek tacno ovo. Mislim da se to nikako ne moze reci za oWoD.
Ja znam baš dosta oWoD igrača koji su prešli na nWoD i ne pada im više na pamet da igraju oWoD. Takođe znam za više ljudi koji su želeli da probaju oWoD, nisu mogli da nađu knjige, i odlučili se za nWoD. Naravno, stare knjige se mogu ujuriti preko eBay-a i slično, ali je to jako veliko cimanje, pogotovo za nove igrače.

To što pojedini Storytelleri koji vode oWoD uspevaju da privuku i nove igrače je statisički gledano nebitno. Ako nema WoD knjiga na policama, nema načina da ljudi koji nisu već familijarni sa sistemom (ili poznaju nekoga ko jeste) uopšte saznaju da isti postoji.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Megabaja »

Ovo je smesno... jel ste vi culi sa Kiberpank ili Kol of Ktulu?
A stari WoD je bolji od novog. I bas je problem sa nabavkom starih odraz ovog iskaza.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Sammael »

Kvalitet nema veze sa raspolozivoscu.

Ali posto vi svi ocigledno znate desetine hiljada NOVIH IGRACA starih sistema, onda je sve u redu. Najbolje da sve RPG kompanije stave kljuc u bravu, zar ne?
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Shunka »

Pretpostavljam da smo mi ovde malo specificna populacija obzirom da se malo ko bavi promocijom RPGova... A stari igraci se drze svojih starih sistema.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by CirKhan »

"Mrtvi" sistemi mogu da se igraju po inerciji jos dosta dugo.
Naravno neki imaju vise uspeha u tome nego ostali, bilo zato sto imaju superiornija pravila nego ekvivalenti (tako npr. ako bi mi sad dunulo da vodim cyberpunk setting, bez mnogo razmisljanja bih vodio po cyberpunk 2020 2.ed., prosto jer su to najbolja raspoloziva pravila za tu svrhu), bilo zato sto su neka rules/setting pravila takva da bi bilo besmisleno i/ili prekomplikovano razdvajati ih (Godlike ili Over the Edge), a neka cisto zbog jebene autenticnosti settinga koja sama pravila cini relativno nebitnim (KULT ili Nephilim). Takvi sistemi umeju da imaju aktivne fanove i po 10-15 god od prestanka izlazenja.
Ja recimo imam poznanika koji fanaticno igra iskljucivo Earthdawn.
Sto se tice WoDa, meni je naprosto bilo besmisleno da kupujem nove knjige za Vampire kada kuci imam gomilu knjiga za staru, iako sam uzeo osnovna NWoD pravila i pozajmio nesto mehanickih resenja koja sam amalgamizovao sa 3.ed VtM. Zato sto su mi se neke stvari vise svidjale kako su resene u jednoj a neke u drugoj ediciji. Ali da-vecina ljudi ce se sloziti da je NWoD mehanicki superiorniji dok je jaci imao bolji narativ (ovo ne vazi za Changelinga).
A vecini novih igraca koji bi zeleli da se igraju vampira je savrseno nebitno po kojoj je to ediciji, dokle god se jelte pije krvca.
Takodje mi je bilo besmisleno da kupujem Warhammer 2.ed (opet izuzev osnovnog rulebooka za potrebe provere) kada mi na polici stoje (skoro) sve knjige 1.ed koja je savrseno upotrebljiva i posle 25 godina. 3.ed ne bih kupio ni iz radoznalosti ili kao boardgame.
Uostalom, nekada su starije verzije superiornije (sto je doduse pitanje licne preference) nego skorije-primer nekih verzija Ars Magice ili u ITu Windows XP vs Vista.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Kraj WW RPG knjiga?

Post by Megabaja »

Kvalitet nema veze sa raspolozivoscu.
Da ima, kvalitet ima sve veze sa raspolozivoscu, pogotovo ako je sistem bio tako masovan kao stari wod. to je prost zakon potraznje.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
Locked

Return to “World of Darkness”