Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

RPG sistemi, opšta rasprava o RPG temama
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Knjiga ce biti podeljena u dva dela, jedan za system jedan za setting. Tako da nece biti samo pusti system vec ce biti i setting. To ce otvoriti mogucnost momcima i devojkama koji zele da igraju u drugom settingu da koriste system EpicHero bez problema, naravno sa malim promenama kako bi se uklopilo. :D
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by CirKhan »

Bolje zadrzi 'Megdan maceva'. EpicHero isuvise podseca na 'Hero'-genericki sistem koji je siroko rasprostranjen na americkom trzistu vec dvadeset godina.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hero_System
Svetu ne mozes udovoljiti, zato se nemoj truditi da to bude prijemcivo bas svakome na koga naletis jer to nikad neces uspeti a verovatno cs se usput izgubiti u stalnim revizijama. Promisli dobro sta je konacan efekat koji zelis da postignes, kako da ga ostvaris i onda se drzi toga. Sad, ne bih da te destimulisem, ali dacu ti dobar savet koji sam ja dobio od profesionalaca kada sam se kao gimnazijalac zamlacivao idejom da upisem filmsku reziju: citaj sto vise, svega.
Najbolje ces steci osecaj za razvoj mehanike, poetiku settinga i layout knjige upravo ako budes citao sto vise razlicitih frp knjiga. Ne moras zaista da ih igras (mada pomaze jer se slabosti nekog sistema cesto ne primete odmah na prvo citanje) ali je neophodno da se upoznas sa razlicitim strategijama pisanja i resavanja dizajnerskih problema kako bi mogao da poboljsas sopstveno pisanje. A nije naodmet da se upoznas i makar sa osnovama RPG teorije, cisto da bi mogao da kristalises sta je to sto zelis da postignes u svom frpu.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Sammael wrote:A propo naslova, meni je isto Megdan Mačeva sasvim OK, a EpicHero mi zvuči previše generički.

Potencijalni predlozi za engleski naziv (slobodnije prevedeno sa srpskog) - "Clashing Blades" ili "Clashing Steel", "Rattling Blades", "Sworddown" (igra reči od showdown) , kad smo već kod toga "Bladedawn" (pade mi na pamet), "Dueling Blades", ili "Feuding Blades."

Uzgred, Griter je u pravu da su sistemi koji su usko vezani za seting obično mnogo kohezivniji, ali vezivanje sistema za seting u svakom slučaju odbija i jedan veliki deo potencijalne publike (npr. sve one koji imaju svoj omiljeni seting ili su sami pravili seting a žele da probaju sistem). Po mom mišljenju treba da postoji podrazumevani seting, ali takođe treba da bude relativno lako izvući sistem iz konteksta setinga.
E kad svi kazu da menjam EpicHero, onda cu da ga promenim. :D Necu da vracam Megdan Maceva, zato sto se i meni licno ne svidja. Hocu da ga imenujem na engleskom, sa obzirom da ce biti i srpska i engleska verzija. Glupo mi je da se u srpskoj zove Megdan Maceva, a u engleskoj verziji nekako drugacije. Opet kada bi Megdan Maceva naziv stavio i u engleskoj verziji pola njih ne bi razumelo.
Najvise mi se svidja Sammaelov predlog Bladedawn. :)

Ako imam dozvolu Sammaele, tako bi imenovao sistem. :)
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Shunka »

Sta ce ti u zivotu verzija na engleskom?
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Sammael »

Verovatno jer hoce da mu publika bude nesto veca od cca 200 ljudi koliko se u Srbiji bavi frp-om?

Slobodno upotrebi naziv ako ti se svidja, a ako ikada budes objavljivao samo me pomeni u credits-ima.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Naravno Sammaele. :) Posalji mi na pm koje ti je ime i prezime, lepse mi da stavim tako.

Kad postavimo sajt bice verzija na engleskom i na srpskom, pa ce nasi moci na srpskom da skinu (msm moci ce i na engleskom), a oni koji ne znaju srpski moci ce na engleskom. :)
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Shunka »

Prvo, RPG populacija zemlje Srbije sigurno ima 1000 ljudi. Cak bi se usudio reci da ima 1000 ljudi samo u Beogradu. Naravno vecina njih ne prica o tome na forumima i ne navraca u nase gamerske podrume.
Drugo, sa jedne strane postoji sansa da se napravi prvi pristojan RPG sistem na srpskom (ili dovoljno slicnom) jeziku.
Sa druge to bi bio jedan anglojezicni sistem medju hiljadama drugih, koji za sad ne vidim cime bi se izdvojio... Tj. ako bude ikada objavljen bice jedan medju hiljadama, ovako je jedan od neprebrojivih 'homebrew' sistema...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Pa srpska verzija ce se prva pojaviti i za pocetak ce jedino ona biti dostupna. Engleska verzija ce se pojaviti kasnije kada bude sve prevedeno, izlektorisano i izglancano. :D A to moze da poooootraajeee. XD
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Gorbash »

Iskreno, mislim da ti je najbolje da ne trosis vreme na englesku verziju jer nema sanse da to uspe. Nema nista specijalno cime bi privukao neku publiku, u Srbiji moze jos i da prodje kao srpski sistem, ali cak i to veoma mrsavo...
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Ljudi u zivotu treba biti optimista i treba riskirati! Ako sedis skrstenih ruku, dzabe ti sve! Covek dok ne proba, ne moze da zna da li ce da uspe ili ne. Tako su govorili i Lukasu kad je hteo da snima SW...
Yowza
Posts: 108
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:12 pm
Location: Zagreb

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Yowza »

nenadradojcic wrote:Ljudi u zivotu treba biti optimista i treba riskirati! Ako sedis skrstenih ruku, dzabe ti sve! Covek dok ne proba, ne moze da zna da li ce da uspe ili ne. Tako su govorili i Lukasu kad je hteo da snima SW...
jako dobro rečeno, sretno! :wink:
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Yowza wrote:
nenadradojcic wrote:Ljudi u zivotu treba biti optimista i treba riskirati! Ako sedis skrstenih ruku, dzabe ti sve! Covek dok ne proba, ne moze da zna da li ce da uspe ili ne. Tako su govorili i Lukasu kad je hteo da snima SW...
jako dobro rečeno, sretno! :wink:
Hvala. :D
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Megabaja »

khm... ali lukas je tada pravio nesto novo i revolucionarno. kako bi prosao u svetu u kome vec postoji sf si video kroz drugu trilogiju. zavrsio je u solji.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Kirgan »

Pazi ovako radeci nesto vremenom bices bolji u tome tako da ne ocekuj da ce ti prvi biti hit al vremenom ... ko zna :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Kirgan wrote:Pazi ovako radeci nesto vremenom bices bolji u tome tako da ne ocekuj da ce ti prvi biti hit al vremenom ... ko zna :twisted:
Hehe. :) Upravu si. :) Ni ja ne pretpostavljam da ce mi prvi biti hit, ali bar da zainteresuje ljude. :)
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by novot »

Boga mi, ovde ste puno toga napisali, tako da mi je trebalo neshto vremena da sve prochitam i saberem utiske :D Istina, tek pre par dana mi je neko (stvarno se vishe ne secam ko) skrenuo paznju na ovu temu.
U prvom trenutku mi je sve lichilo na josh jedno dochekivanje (bez potrebe) na noz mladih entuzijasta, zeljnih da naprave neshto svoje, ali... Moram priznati da sam u nastavku bio prijatno iznenadjem razvojem same teme. Ako se izuzme par suvishnih postova, ovu temu bih preporuchio svakome kao putokaz (ili vodich), makar u osnovnim crtama, u kom pravcu ici kada se pochinje sa stvaranjem sopstvenog frp-a :) Stoga, nemojte ni sluchajno odvajati delove teme u zasebnu, jer sve daje jednu jako dobru celinu ;)
Kada sam pre nekoliko meseci bio zamoljen da dam intervju koji je kasnije iskorishcen u izradi jednog diplomskog rada na temu srpskog FRP-a, shvatio sam da je nashe izdavashtvo na ovu temu tako besmisleno siromashno i da smo za 25 godina, od kada barem ja pratim, uspeli da izbacimo jedan skroman fanzin, koji je promenio vishe uredjivacha i naslova nego shto je sam imao brojeva, jednu divno osmishljenu avanturu (izbachenu samo u elektronskom formatu) i jedan potpuno nesuvisli telefonski-imenik-i-s-brda-s-dola-sklepan-a-totalno-neigriv sistem, po imenu SRP. To je izuzetno porazavajuce, pogotovu kada ste u svetu ovi igara tako dugo. Zato iz sveg srca podrzavam nastanak jednog, s nasheg stanovishta, makar i ne preterano originalnog sistema, koji bi mogao da ovu vrstu igara priblizi znatno shiroj publici nego do sada. Naravno da ce pisanje na vlastitom jeziku u mnogome doprineti omasovljavanju. To shto u zemlji Srbiji jedan promil (a to bi znachilo po vama, oko 7500 ljudi- a nisam siguran da nas bash ima toliko) populacije igra ili zna za FRP, samo govori koliko zapravo ljudi ne govori strane jezike ili ne moze da ih koristi u meri da razume chak ni jednostavno shtivo kao shto su pravila za FRP. Pominjete vashe okruzenje koje govori jezike ili je jako dobro upoznato sa tematikom- ali to je vashe okruzenje, a nikako reprezentativni uzorak na nivou zemlje... To su neki od vas ochigledno jako izgubili iz vida. Sami toliko puta pominjani i kritikovani “Izvora magije” su jako dobar primer koji govori u prilog ovome: da li ste chuli za selo Ruski Krstur? Kao ni ja, niko nije, dok mi drugari iz Valhale nisu skrenuli paznju da su tamo, mislim pre jedno 2-3 godine, odrzali turnir sa 15-ak lokalnih igracha u Izvorima Magije... Poenta dakle JESTE u jeziku i jezichkoj barijeri koja je glavna prepreka daljem razvoju i omasovljenju FRP-a kod nas. I ne samo FRP-a, vec i uopshte igara na tabli, kartichnih igara i svega onog nama tako dragog, a chemu je ovaj forum posvecen.
Naravno da treba prevesti i sve izraze iz frp rechnika (znam, nije bash lak i jednostavan posao, treba mnogo ukljuchiti mozdane vijuge i doakati svakoj rechi , a da ne zvuchi glupo, veshtachki ili rogobatno- radio na tome pre mnogo godina :wink: ). Ko to prvi uradi, a da pri tome prvi i plasira na trzishte, takav ce vokabular na dalje da se koristi. I ne, nece niko “chargeovati”, “stackovati”, “openrollati” itd, itd, vec ce ljudi prosto igrati na svom maternjem jeziku. Barem ovi novi. Stoga ne vidim svrhu stavljanja stranog naslova na neshto shto treba da bude na nashem jeziku- to mi jako lichi na sva ona skorojevicka, a toliko uzasno brojna preduzeca, butike, agencije i shta ti ja znam shta sve ne, chiji su se vlasnici frljali zvuchnim stranim nazivima svojih firmi, samo da bi na oko izgledali svetski, a to zapravo nisu ama ni najmanje. Zato glasam za jedan jednostavan,a efektan naziv na srpskom.
Shto se mehanike, setinga i nekih pristupa samom FRP-u tiche, ovde je dosta o tome u osnovnim crtama recheno- sada treba taj skelet chitave priche postaviti na neke zdrave osnove i pocheti sa razradom detalja. Mislim da su ti svi ovde dali dosta ideja u kom pravcu treba da idesh.
Zato samo napred i bez ustruchavanja!
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Cloud
Posts: 54
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:42 am
Location: Herceg Novi
Contact:

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Cloud »

Cool:) sto se tice pravljenja rpgova :) http://www.youtube.com/watch?v=c56vEgA4fjU
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

novot wrote:Boga mi, ovde ste puno toga napisali, tako da mi je trebalo neshto vremena da sve prochitam i saberem utiske :D Istina, tek pre par dana mi je neko (stvarno se vishe ne secam ko) skrenuo paznju na ovu temu.
U prvom trenutku mi je sve lichilo na josh jedno dochekivanje (bez potrebe) na noz mladih entuzijasta, zeljnih da naprave neshto svoje, ali... Moram priznati da sam u nastavku bio prijatno iznenadjem razvojem same teme. Ako se izuzme par suvishnih postova, ovu temu bih preporuchio svakome kao putokaz (ili vodich), makar u osnovnim crtama, u kom pravcu ici kada se pochinje sa stvaranjem sopstvenog frp-a :) Stoga, nemojte ni sluchajno odvajati delove teme u zasebnu, jer sve daje jednu jako dobru celinu ;)
Kada sam pre nekoliko meseci bio zamoljen da dam intervju koji je kasnije iskorishcen u izradi jednog diplomskog rada na temu srpskog FRP-a, shvatio sam da je nashe izdavashtvo na ovu temu tako besmisleno siromashno i da smo za 25 godina, od kada barem ja pratim, uspeli da izbacimo jedan skroman fanzin, koji je promenio vishe uredjivacha i naslova nego shto je sam imao brojeva, jednu divno osmishljenu avanturu (izbachenu samo u elektronskom formatu) i jedan potpuno nesuvisli telefonski-imenik-i-s-brda-s-dola-sklepan-a-totalno-neigriv sistem, po imenu SRP. To je izuzetno porazavajuce, pogotovu kada ste u svetu ovi igara tako dugo. Zato iz sveg srca podrzavam nastanak jednog, s nasheg stanovishta, makar i ne preterano originalnog sistema, koji bi mogao da ovu vrstu igara priblizi znatno shiroj publici nego do sada. Naravno da ce pisanje na vlastitom jeziku u mnogome doprineti omasovljavanju. To shto u zemlji Srbiji jedan promil (a to bi znachilo po vama, oko 7500 ljudi- a nisam siguran da nas bash ima toliko) populacije igra ili zna za FRP, samo govori koliko zapravo ljudi ne govori strane jezike ili ne moze da ih koristi u meri da razume chak ni jednostavno shtivo kao shto su pravila za FRP. Pominjete vashe okruzenje koje govori jezike ili je jako dobro upoznato sa tematikom- ali to je vashe okruzenje, a nikako reprezentativni uzorak na nivou zemlje... To su neki od vas ochigledno jako izgubili iz vida. Sami toliko puta pominjani i kritikovani “Izvora magije” su jako dobar primer koji govori u prilog ovome: da li ste chuli za selo Ruski Krstur? Kao ni ja, niko nije, dok mi drugari iz Valhale nisu skrenuli paznju da su tamo, mislim pre jedno 2-3 godine, odrzali turnir sa 15-ak lokalnih igracha u Izvorima Magije... Poenta dakle JESTE u jeziku i jezichkoj barijeri koja je glavna prepreka daljem razvoju i omasovljenju FRP-a kod nas. I ne samo FRP-a, vec i uopshte igara na tabli, kartichnih igara i svega onog nama tako dragog, a chemu je ovaj forum posvecen.
Naravno da treba prevesti i sve izraze iz frp rechnika (znam, nije bash lak i jednostavan posao, treba mnogo ukljuchiti mozdane vijuge i doakati svakoj rechi , a da ne zvuchi glupo, veshtachki ili rogobatno- radio na tome pre mnogo godina :wink: ). Ko to prvi uradi, a da pri tome prvi i plasira na trzishte, takav ce vokabular na dalje da se koristi. I ne, nece niko “chargeovati”, “stackovati”, “openrollati” itd, itd, vec ce ljudi prosto igrati na svom maternjem jeziku. Barem ovi novi. Stoga ne vidim svrhu stavljanja stranog naslova na neshto shto treba da bude na nashem jeziku- to mi jako lichi na sva ona skorojevicka, a toliko uzasno brojna preduzeca, butike, agencije i shta ti ja znam shta sve ne, chiji su se vlasnici frljali zvuchnim stranim nazivima svojih firmi, samo da bi na oko izgledali svetski, a to zapravo nisu ama ni najmanje. Zato glasam za jedan jednostavan,a efektan naziv na srpskom.
Shto se mehanike, setinga i nekih pristupa samom FRP-u tiche, ovde je dosta o tome u osnovnim crtama recheno- sada treba taj skelet chitave priche postaviti na neke zdrave osnove i pocheti sa razradom detalja. Mislim da su ti svi ovde dali dosta ideja u kom pravcu treba da idesh.
Zato samo napred i bez ustruchavanja!
:) Svaka cast na postu! :) Zahvaljujuci divnim ljudima sa ovog sajta shvatio sam mnoge stvari sto se tice same sustine jednog frpa, pa sam se bacio na dodatni posao izucavanja svih pnp sistema na koje sam mogao i na koje mogu naici. To je odista tezak i vremenski dugacak posao, ali ja zaista zelim da napravim jedan srpski frp, makar setting bio stavljen i u doba vozda Karadjordja, sto mozda i nije losa ideja, nadam se? ;) Takodje trudimo se da sistem bude sto prostiji kako ljudima koji se prvi put susrecu sa takvom stivom ne bi eksplodirao mozak od silnih tabela i brojeva. XD
Drago mi je i da kazem da vise nisam sam u ovom poslu, vec se dosta ljudi iz moje okoline pridruzilo timu kao testeri i dr. :)
Jos mnogo rada, truda, testiranja i upeglavanja dok ova stvar bude bila gotova. :)

Verujte mi, veliki elan covek dobije kad ima podrsku, tako da hvala svima koji ste me podrzali i dali mi divne i veoma korisne savete! :)

Cloud wrote:Cool:) sto se tice pravljenja rpgova :) http://www.youtube.com/watch?v=c56vEgA4fjU
Sta se be ubacujes? XD
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by novot »

Odlicno je shto si pocheo da se bavish istrazivachkim radom u FRP-u :) Kao i kod svakog drugog pisanog rada, koji barem malo tezi da bude ozbiljan, istrazivachki deo posla jeste bitan i naravno mukotrpan segment. Shto vishe toga budesh progutao, to ce ti vishe dobrih ideja pasti na pamet, moci cesh da FRP sagledash sa razlichtih tachaka gledishta, udjesh u razlichite mehanike i upoznash se sa vishe i manje kompleksnim sistemima. Pri tome u svemu tome treba sachuvati dozu neutralnositi i ne potpasti pod uticaj nekog odredjenog sistema, kako bi makar donekle tvoj sopstveni sistem imao crtu originalnosti. To naravno nije ni malo lako. Do sada to ovde niko nije uradio, barem nije publikovao. Chak ako i ne bude ne znam kako originalno, zapamti da kod nas ne postoji ni jedan funkcionalan objavljen rad na ovu temu, chime ti je posao u mnogo chemu olakshan :)
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
Post Reply

Return to “FRP/RPG”