Bladedawn (Megdan Mačeva) - novi rp

RPG sistemi, opšta rasprava o RPG temama
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Posto gledanje kako pada prasina u nekom momentu dosadi, hteo sam sebe da ubedim da mogu obaviti jos uzaludniji posao...

Orijana samo danas, samo na ovoj temi (nisam racunao smajlije i nisam racunao onaj post koji je za nepunih pola sata izbegao da udje u danasnji dan):
Word count: 2.696, Karaktera: 12.528, Karaktera sa razmacima: 15.226

Petar II Petrovic Njegos: Gorski Vjenac:
Word count: 16.526, Karaktera: 75.828, Karaktera sa razmacima: 96.766

Mislim da bi na ovu temu trebalo napraviti epic rap battles of history :D

P.S. Ocigledno je bilo i privatnih poruka vezanih za ovu temu, koje ipak ne mozemo prebrojati :D :D :D

A o rpg-u: prelistaj malo sta ti je sve pisano ovde, vidi sta se tebi svidja od svega toga, pokusaj da primenis neku mehaniku na sistem, pa objavi opet sta si uradio ;).

A propustio sam da pitam DG-a ili kog god drugog rpg :geek: : da li mozda postoji takva tabela (verovatnoce) za 3k20 :D ili 3k100 :D - samo za nas lenjivce :badger: ? Ako da, da li biste bili radi da je podelite sa nama?
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by bojan »

Posto sam igrao WFRP, D&D/AD&D, i josh kojesta (i dobrog i gluposti) plus procitao pravila za barem duplo vise od onoga sto sam igrao i moram zapravo ponoviti ono sto je Cira vec rekao - D&D te daleko vishe ogranicava (osim mozda od davno pocivseg Planescape-a i Ravenloft-a donekle) od vecine ostalih sistema, cak i kada su ti sistemi relativno koncentrisani na jednu temu.
Takodje sistem good/evil pecata na liku je IMO potpuno nepotreban (koliko znam konacno je bacen u kantu u Pathfinder-u) - procitaj "Ja sam legenda" od Ricarda Metisona pa ces shvatiti da je dobro i zlo veoma subjektivno - Ti si dobra zato sto ratujes protiv orkova, ali si iz perspektive orkova ti si zapravo zlo. Odnosno iz gorepomenuute knjige "postao je mracna legenda novog vampirskog drustva, prokleti demon dana, koji ubija vampire kada spavaju". Ne razlikuje se puno od toga kako ljudi shvataju vampire zar ne (one prave, od recimo Max Schreck-a ili barem Klausa Kinskog, ne ove sto svetlucaju)?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dawngreeter »

@Dzon Vejn

3d20 je previse. Ozbiljno. Prevelika granularnost ne sluzi nicemu, vec 3d6 dobro funkcionise. Ja sam eksperimentisao sa 3d10, primarno jer volim desetostrane ali i zato sto je lakse bez papira racunati verovatnocu sa njima.

No ako ti je bas stalo, pogeldaj FATAL. Mislim, spremi se na sanity check posto je Gulan za lika koji je to radio malo dete. Maltene se sve racuna po polinomskim funkcijama koje 'adekvatno' simuliraju raspored verovatnoce realnost. Mislim da postoji 3d100 roll za racunanje da li dobijas damage prilikom analnog snosaja ako je circumference stat onoga sto guras u anus veci od circumference potential stat-a anusa u koji se gura...

Ne zajebavam se. Stvarna stvar.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by bojan »

Dawngreeter wrote:@Dzon Vejn
...No ako ti je bas stalo, pogeldaj FATAL...
Alo bre, oces da te banujemo??? :lol: Niko nije zasluzio takvu uzasnu misao kakvu si ti izrekao. :P
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Pa da upravo mi je u tome problem - nisam ljubitelj d6 jer ima "korak" od 16.67%, sto je dosta. A moram i jos malo prelistati za ono d100 VS 2d10... ok matematika ne laze, i verovatnoca je ista, tu nema dileme, ali mi ista ta stvar oko tog "koraka" smrdi - primera radi ako je success 10%, pitanje je da li bih vise zeleo da mi ne odgovara 9/10 rezultata jedne kocke ili 90/100 (kao i suprotnom - 1/10 ili 10/100). Ili gledano sa druge strane ako je fail 10%, da li je bolje da na jednoj kocki imam samo 1/10 rezultata koji mi nisu povoljni ili da imam 10/100 (mislim da je ovo tesko teoretisanje, koje se u principu svodi na isto, ali me bas zanima da procitam vise o tome :D).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dawngreeter »

Dzon Vejn wrote:Pa da upravo mi je u tome problem - nisam ljubitelj d6 jer ima "korak" od 16.67%, sto je dosta.
Korak je 16.67% samo ako bacas 1d6. Ako bacas 3d6 (i sabiras) korak je promenjiv. Na sredini krive je 12.5%. Pri krajevima je par procenata. Zato i kazem da su parabolicka funkcija verovatnoce idealna - nacelno je princip verovatnoce nepromenjen, ali igracu je omoguceno da mnogo bolje racuna sa onim sa cime raspolaze. Ako znas koju vrednost gadjas i koje modifiere imas, 3d6 ti daje jasnu sliku koliko je tvoj poduhvat verovatan da uspe. Ili koliko ti fali da bi postao dovoljno verovatan. Kod linearne verovatnoce ta dubina se gubi. +1 u d20 sistemu je uvek 5% sanse bez obzira koliki target bio i sa kojim pocetnim vrednostima racunas.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Orijana
Posts: 102
Joined: Sun Aug 14, 2011 10:40 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Orijana »

Dzon Vejn wrote:Posto gledanje kako pada prasina u nekom momentu dosadi, hteo sam sebe da ubedim da mogu obaviti jos uzaludniji posao...

Orijana samo danas, samo na ovoj temi (nisam racunao smajlije i nisam racunao onaj post koji je za nepunih pola sata izbegao da udje u danasnji dan):
Word count: 2.696, Karaktera: 12.528, Karaktera sa razmacima: 15.226

Petar II Petrovic Njegos: Gorski Vjenac:
Word count: 16.526, Karaktera: 75.828, Karaktera sa razmacima: 96.766

Mislim da bi na ovu temu trebalo napraviti epic rap battles of history :D

P.S. Ocigledno je bilo i privatnih poruka vezanih za ovu temu, koje ipak ne mozemo prebrojati :D :D :D
Obavesti me kad dojem do Vjenca :D :wink:
bojan wrote:Posto sam igrao WFRP, D&D/AD&D, i josh kojesta (i dobrog i gluposti) plus procitao pravila za barem duplo vise od onoga sto sam igrao i moram zapravo ponoviti ono sto je Cira vec rekao - D&D te daleko vishe ogranicava (osim mozda od davno pocivseg Planescape-a i Ravenloft-a donekle) od vecine ostalih sistema, cak i kada su ti sistemi relativno koncentrisani na jednu temu.
Takodje sistem good/evil pecata na liku je IMO potpuno nepotreban (koliko znam konacno je bacen u kantu u Pathfinder-u) - procitaj "Ja sam legenda" od Ricarda Metisona pa ces shvatiti da je dobro i zlo veoma subjektivno - Ti si dobra zato sto ratujes protiv orkova, ali si iz perspektive orkova ti si zapravo zlo. Odnosno iz gorepomenuute knjige "postao je mracna legenda novog vampirskog drustva, prokleti demon dana, koji ubija vampire kada spavaju". Ne razlikuje se puno od toga kako ljudi shvataju vampire zar ne (one prave, od recimo Max Schreck-a ili barem Klausa Kinskog, ne ove sto svetlucaju)?
Prihvatam mishljenje :wink:
Mole se pametni da ne popushtaju. Stanje je kritichno!!!
`Za novu godinu hocu da mi kupish neshto za figurice`...``Odlichno, kupicu ti Nitro razredjivach`...
`Izvinite, da li je Vash pas beo tokom CELE godine?`

---------------------------------------------------------------------------------------------------
`Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera`.
Gassalasca Jape
Posts: 562
Joined: Tue Nov 16, 2004 8:40 am

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Gassalasca Jape »

Pored ovol'kog silnog off topica nece biti na odmet da ukazem na to da je Gorski Vijenac, a ne 'Vjenac'.

Remember kids, ako je kratak akcenat je, ako je dug ije.
Dawngreeter wrote:
U ovoj prici Evropa je kao drugi Isus Hrist. Zrtvovala se za grehe Sovjeta.
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by lord warrior »

Dzon Vejn wrote:Pa da upravo mi je u tome problem - nisam ljubitelj d6 jer ima "korak" od 16.67%, sto je dosta. A moram i jos malo prelistati za ono d100 VS 2d10... ok matematika ne laze, i verovatnoca je ista, tu nema dileme, ali mi ista ta stvar oko tog "koraka" smrdi - primera radi ako je success 10%, pitanje je da li bih vise zeleo da mi ne odgovara 9/10 rezultata jedne kocke ili 90/100 (kao i suprotnom - 1/10 ili 10/100). Ili gledano sa druge strane ako je fail 10%, da li je bolje da na jednoj kocki imam samo 1/10 rezultata koji mi nisu povoljni ili da imam 10/100 (mislim da je ovo tesko teoretisanje, koje se u principu svodi na isto, ali me bas zanima da procitam vise o tome :D).
U teoriji je isto. Bacanje kockice nije kvantna mehanika pa da vazi Sredingerov principp neogredjenosti. Nema "sta mi vise odgovara" - posmatranjem kockice ne utices na njen rezultat, bas kao i sto prethodna bacanja ne uticu na naredno (klasican ti je primer sa novcicem: Bacio si pismo tri puta za redom, sada je verovatnoca za glavu veca, zar ne?).

U praksi naravno teoretski postoji razlika (da, znam sta sam napisao. Stara maksima kaze da su praksa i teorija jednake, bar u teoriji). Kockica nije savrsen random generator, jer postoje greske u procesu proizvodnje. E sad, kad imas jednu kocku, ona moze biti "kvarna" ili ne, ali kada ih imas dve, imas vise mogucnosti - obe su lose, jedna je losa, druga je losa ili su obe dobre. Teoretski, devijacija moze biti veca. Ali s obzirom da imas dve kocke, u beskonacnom broju bacanja devijacije pojedinih kocaka se ponistavaju, tako da opet dolazis na isto.

Drugim recima, jedna kocka za jedinice i jedna za desetice je potpuno isto kao i d100. A dok ne budemo imali prave random generatore, i najprostiji nacin generisanja brojeva izmedju 1 i 100.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
User avatar
Dawngreeter
Posts: 2616
Joined: Sun Apr 21, 2002 12:05 am
Location: Villa Straylight
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dawngreeter »

Na ovo iznad bih se nadovezao da su d6 pogotovo podlozne greskama zbog specificne geometrije. Sve sa vecim brojem strana su prirodno loptastije pa se uticaj ivica i coskova manje primecuje. Kod d6 konkretno, najbolje je da 'tacke' budu popunjene materijalom iste tezine kao i ostatak kockice a da ivice i coskovi budu sto preciznije iseceni i sto ostriji. To su Las VEgas kockice, koje inace kostaju papreno mnogo.

Klasicne gaming kockice imaju jednostavno izbusene rupe, zaobljene ivice i potpuno odsecene coskove. Jedna takva d6 kockica ima skoro duplo vecu sansu da dobije keca nego sesticu, dok ostale vrednosti jesi pomerene ali ne znatno. Da, vece sanse da dobijes keca. Intuitivno bi covek pomislio da je veca sansa da dobijes sesticu jer je kec sa druge strane tezi zbog manje rupa. Inercija, medjutim, rezultuje u tome da ta teza strana stigne jos pola kruga da napravi dok se kockica ne zaustavi.

Zasto onda i dalje prave takve kockice? Zato sto je jeftinije. Chessex kaze da su upoznati sa ovim istrazivanjem, isto kao i udruzenje Las Vegas kasina. Chessex takodje kaze da od materijala koji ustede buseci i strugajuci dve kockice mogu da naprave jos jednu celu kockicu. Zakljucak? Kapitalizam je kriv sto vase jedinice na stolu ne mogu da pogode protivnika.
Is it bright where you are? Have the people changed? Does it make you happy?
Image
User avatar
Dzon Vejn
Posts: 6015
Joined: Mon Mar 08, 2004 1:51 pm
Location: BGD, Banjica neotudjivi deo Srbije

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Dzon Vejn »

Moj licni utisak za d10 - ne svidja mi se zbog svog oblika, jer od trenutka kada prestane da "skakuce", vec samo da se kotrlja, iskljucio si donju polovinu rezultata (u najvecem broju slucajeva, osim ako ne usledi neko neocekivano skakutanje). Odnosno meni se tako nekako cini da uvek padaju nekako cudno, sto ih spreci da se lepo kotrljaju te da svi brojevi budu u jednakoj sansi (jer oni sa donje strane postaju nevazni, dok kod d6, d12, d20 nije tako). Sveukupno mi se tu najvise svidjaju d12 i d20. Samo sto one opet imaju veci korak :( (od d100). I tako u krug :D.

Znaci od sad da se zna - ako vas nece kockice u igricama, to je sve zbog trulih kapitalista :D. A pomenuto istrazivanje ce morati da utice na nacin na koji ja bacam kockice (d6), jer ja volim kad se kockica kotrlja, a to u stvari ne valja zbog inercije koja mi prouzrokuje losije rolove (aha!) :geek: . Znaci od sada - promuckam u ruci i bacim sa sto manje visine uz sto manje kotrljanja - tako sam povecao sansu da ce tezina da nadjaca inerciju :geek: (ako mislite da neki clanovi ovog foruma ovo nece ozbiljno shvatiti, grdno ste se prevarili :lol: :lol: :lol: ).
That was a hazardous consultation of the Libre Mortis my Lord. An ordeal of high and low doom. The moment I approached the book, it bit me most ferociously.
I must appologize for the explosion that blew off the door of The Chamber Unbreachable, but the simultaneous emergence of seventeen demons from the book spine, caused the spiritual detonation in the soul stoned air of the room.
The whole enterprise was an experience most horrendeous. None but I could have endured it. I was almost damned twice. Even now my soul is twisted to a cork screw.
I suggest you keep the state of your soul to yourself, and inform us, instead, what you have gleamed from the Grimoire.

Hatred and prejudice will never be eradicated. And witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat - that's the key. Humans always fear the alien, the odd. Once the mages had left Novigrad, folk turned their anger against the other races... and, as they have for ages, branded their neighbors their greatest foes.

And 'cause I was gazillionaire and I liked doing it so much, I cut that grass for free.

Glory to Arstotzka!
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Uostalom Bojan Donevski igra Warmachine sa kockarskim kockicama...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Ha, procitao sam PDF pa da napisem i ja post koji nece morati da se seli na drugi thread kad se Alfa umilostivi da ih razdvoji!

@nenadradojcic

Prva stvar - knjiga mora imati detaljna objasnjenja na temu sta je to RPG, kako se to igra, cemu to sluzi... To je recimo ubedljivo najveca greska vec pomenutog SRPa. Dakle cak i ako odlucis da su ciljna publika ljudi koji vec to sve znaju, jednostavno bi bio preveliki propust ne pokusati dopreti do onih kojima RP nije blizak.

Dalje, bilo koja RPG knjiga mora da ima mnostvo saveta za GMa. Mnogo je teze objasniti kako se dobro vodi RPG nego kako igrati lika. Zato sto je voditi mnogo mnogo teze nego igrati... Dakle GMovima je potrebna svaka pomoc koju mozes da im pruzis!

Trece, potrebno je mnogo mnogo mnogo flavour teksta, aka fluff-a. Cak i ako je sistem relativno genericki i ne vezuje se za konkretan setting, ni jedna stavka ne sme biti svedena na puko mehanicko pravilo igre, sve mora imati svoje neko objasnjenje unutar sveta igre. Dobar primer su recimo opisi skupih i jeftinih soba po krcmama, kao i hrane (dakle soba za 10 srebrnjaka podrazumeva samo cebe na patosu, a jelo od 16 srebrnjaka podrazumeva pasulj, govedinu i vino, umesto samo 25% odnosno 100% obnovljenih poena zdravlja). Trebalo bi napisati ponesto o ratnicima, o carobnjacima, o guslarima, o ratnim konjima, o macevima, o svemu u igri. Grad ne sme biti samo mesto gde karakteri dolaze nakon avanture da izvidaju rane i nauce nove vestine, mora postojati opis kako tipican grad izgleda, kakvi ljudi u njemu zive, kako zive, cime se bave, sta sve u njemu postoji, sta ne postoji... Cak i ako je u pitanju potpuno genericki grad, nezavistan od settinga.

E sad ove zamerke su ti verovatno i samom jasne, pretpostavljam da ne smatras predstavljeni PDF zavrsenim proizvodom i vec si planirao da ubacis pomenute stvari.

Jos jedna stvar koju sam hteo da pomenem su konji. Zanimljivo je da jako malo sistema predvidja borbu na konjima (ja nisam igrao ni jedan), iako je to istorijski sasvim uobicajena i cesta pojava. Stvar je valjda u tome da je borba konjanika ili konjanika protiv pesaka sasvim drugacija od medjusobne borbe pesaka. Bilo bi lepo videti da se jos neki sistem ozbiljno pozabavi predoscu koju u borbi pruza konj (pogotovo ratni).

Uh, odoh da spavam. Nastavicu sutra. Ovo je ionako predugo trajalo dok ga napisah...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Shunka wrote:Ha, procitao sam PDF pa da napisem i ja post koji nece morati da se seli na drugi thread kad se Alfa umilostivi da ih razdvoji!

@nenadradojcic

Prva stvar - knjiga mora imati detaljna objasnjenja na temu sta je to RPG, kako se to igra, cemu to sluzi... To je recimo ubedljivo najveca greska vec pomenutog SRPa. Dakle cak i ako odlucis da su ciljna publika ljudi koji vec to sve znaju, jednostavno bi bio preveliki propust ne pokusati dopreti do onih kojima RP nije blizak.
Već radim na tome. :)
Dalje, bilo koja RPG knjiga mora da ima mnostvo saveta za GMa. Mnogo je teze objasniti kako se dobro vodi RPG nego kako igrati lika. Zato sto je voditi mnogo mnogo teze nego igrati... Dakle GMovima je potrebna svaka pomoc koju mozes da im pruzis!
I na tome već radim. :D
Trece, potrebno je mnogo mnogo mnogo flavour teksta, aka fluff-a. Cak i ako je sistem relativno genericki i ne vezuje se za konkretan setting, ni jedna stavka ne sme biti svedena na puko mehanicko pravilo igre, sve mora imati svoje neko objasnjenje unutar sveta igre. Dobar primer su recimo opisi skupih i jeftinih soba po krcmama, kao i hrane (dakle soba za 10 srebrnjaka podrazumeva samo cebe na patosu, a jelo od 16 srebrnjaka podrazumeva pasulj, govedinu i vino, umesto samo 25% odnosno 100% obnovljenih poena zdravlja). Trebalo bi napisati ponesto o ratnicima, o carobnjacima, o guslarima, o ratnim konjima, o macevima, o svemu u igri. Grad ne sme biti samo mesto gde karakteri dolaze nakon avanture da izvidaju rane i nauce nove vestine, mora postojati opis kako tipican grad izgleda, kakvi ljudi u njemu zive, kako zive, cime se bave, sta sve u njemu postoji, sta ne postoji... Cak i ako je u pitanju potpuno genericki grad, nezavistan od settinga.
Odlučio sam da bude na foru WFRP, znači spojen setting sa systemom, ali napomena ko hoće moći će da ga konvertuje u bilo koji drugi svet. :D
Ono što se pominje u pravilima biće ubačeno u "text kvadrate" (krčme, o klasama itd). Ostalo (gradovi, istorija, regije, nacije) biće napisani u drugom delu "knjige" gde ću staviti ceo setting. I na tome već radim. XD
E sad ove zamerke su ti verovatno i samom jasne, pretpostavljam da ne smatras predstavljeni PDF zavrsenim proizvodom i vec si planirao da ubacis pomenute stvari.
Ne smatram ga završenim. :) Smatrao sam, moram reći, ali onda kad sam počeo da diskutujem sa vama na forumu javila mi se rečenica u glavi: "What the f**k is wrong with me!" XD Tako da ima tu još podosta da se radi...
Jos jedna stvar koju sam hteo da pomenem su konji. Zanimljivo je da jako malo sistema predvidja borbu na konjima (ja nisam igrao ni jedan), iako je to istorijski sasvim uobicajena i cesta pojava. Stvar je valjda u tome da je borba konjanika ili konjanika protiv pesaka sasvim drugacija od medjusobne borbe pesaka. Bilo bi lepo videti da se jos neki sistem ozbiljno pozabavi predoscu koju u borbi pruza konj (pogotovo ratni).
Sad te ne shvatam baš. Dobro ili da doradjujem?
User avatar
joggy
Hronos
Hronos
Posts: 1224
Joined: Sat Apr 06, 2002 6:17 am
Location: Buduca nezavisna Republika Kotez
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by joggy »

auuu, vidim ja nesto mi svetli ova sekcija ko bozicno drvce, kad ono 7 strana teksta 8O . Evo i ja skinuh pdf i letimicno ga pogledah.

Moje prvo pitanje za tebe je da li ti zelis da ovo igra vec postojeca populacija FRP igraca (koja cini 1 promil Srba), ili neka druga populacija koja je spremna da svoj mozak muci do nivoa Risika (koju cini nekih 10% ljudi). Ostatku populacije izlece zila ludara na glavi pri citanju sportske strane u politici, tako da to necu ni uzimati u obzir kao potencijalnu kupovnu grupu za ovaj projekat.

Ako ciljas na 1 promil, sistem moras da doradis pricama, uputstvima za gm-a, opisom gradova, monetarnom politikom, zatim sa mnogo vise monstera, kao i prigodnim opisima za iste, da doradis 3D6 sistem i u principu sve ovo sto ti ovi dobri ljudi na forumu (koji su jelte deo tog jednog promila) savetuju.
Koliko sam video baca se opposed check za napad i onda ako bacis vise uzmes mu toliko koliko si bacio. Ja bi uveo da mu uzmes razliku u odnosu na tebe i GM-a (gde bi po meni onda imalo smisla taj +1,+2 itd). Oklop bi davao buffer poene odnosno za oklop vrednosti 1 bi morao da pobedis opposed check za +2 kako bi naneo jednu ranu. Ovo bi dalje moglo da se uprosti da recimo ako GM baci vise onda on tebi uzima toliko zdravlja, ili u drugoj varijanti opet ono sad baca GM, a ti se branis. Posto sam jos pod slabim utiskom igre "space marine", mozda bi mogao da uvedes u ovoj drugoj kombinaciji da ako podbacis u odnosu na GM-a u svojoj rundi, onda bildujes neke "righteous fury" poene, koji kad dodju na recimo 10 ili 20 mozes da koristis za neke spektakularne poteze (ili moze da bude razlicite jacine u zavisnosti koliko si ulozio poena).
U jednoj recenici kazes da magija uspeva na 8+ a u drugoj na 11+. 8+ znaci da ce ti maltene svaka magija uspeti, pogotovo sa plusevima. 11+ znaci da ce uspeh biti polovican na pocetku, a onda sa plusevima opet ide u siguricu. E sad posto ti napad sekircinom na pocetku uspeva u 50% slucajeva, ako bi magija imala veci procenat uspesnosti ne bi bilo lose uvesti i neku losu stranu bacanja magije (recimo na svakih 5 ili 10 ulozenih magicnih poena oduzme ti jedan poen zivota (ovo sa osvrtom na to da se uzima razlika u bacanju, ne onoliko kolko si bacio).
Takodje, mislim da true 18 radi previse. Dovoljno bi bilo da recimo duplira tvoj roll, ili da duplira razliku izmedju tebe i GM-a. Mali goblin bi tako opet bio ubiVen jednim udarcem, a zmaj ipak ne bi.
Nisam video da to u kom si stavu (uspravan, cuceci) ima uticaj na bilo sta (kazem opet, letimicno sam pogledao).
Takodje nisam video da konj utice na nesto u borbi osim na brzinu. To bi moglo malo detaljnije.
Jako bi bilo pozeljno da na kraju knjige ubacis neku kratku avanturicu kako bi se igraci malu uziveli u onakav svet kakav si ti zamislio.
Ako ciljas na jednostavniji frp sistem, izbaci tezinu predmeta. Jednostavno samo kategorije, ovo je lako, ovo je srednje tesko, i ovo je tesko, i odgovarajuci bonusi/penali.

Ako ciljas na 10% sistem je previse opsiran. Svet? Postoji jedna zemlja iza sedam mora i sedam gora... ima u njemu grad "svilengrad" u kome srecno zive princeza i njen pravican i dobar otac-kralj. Pri tom bi bilo bobro da se svet ne zove nekako kako prosecan srbin ne moze da shvati. Utopija recimo je vec i vise nego naporan naziv. Medjutim taj svet napadaju sa svih strana razni bauci i mitska bica. I onda tako tebe i tvoju druzinu kralj salje u razne zadatke koje trebas da obavis kako bi obezbedio princezinu buducnost.
Junaci koji se stavljaju u sluzbu kralju za ove teske zadatke su: vitez, carobnjak, uhoda, i guslar (mada bi ja licno ovo preimenovao u trubac ili pleh majstor ili muzicar, ima ovde ljudi koji bas i ne mirisu crnogorce, sto bi ti uzelo recimo sigurno jos 1% populacije).
I oni onda dodju negde i onda se pomeraju tako sto bacaju kockicu i pomere se toliko polja napred (na vec nekoj iscrtanoj mapi). Jako je vazno da igra ima gotove scenarije koji odma mogu da se igraju. I onda kad stane na polje sa znakom pitanja vuce se kartica i izlazi taj i taj bauk. I onda igrac baca 3K6 (primeti razliku da je ovde K a ne D), kao i vodja "avanture" i onda se uporedjuju kockice. Recimo igrac je baci 2,3,6 a bauk 1,4,6. Uporedjuje se 6 i 6, 3 i 4, i 2 i 1 (ma da ne razglabam ko u riziku bre). I onda kad igrac skine taj broj zivotnih poena od bauka, on dobije njegovo blago koje izvlacis iz recimo zute gomile karata, i koje mu daje recimo +1 na jednu kocku u bitci. I tako onda kad stignu do glavnog negativca, on je malo tezi za ubiti, ali na kraju se svi vrate u svilengrad i onda napreduju u svojim mocima, kupuju lepa kola (kocije), odelo za bal u njihovu cast itd... Da, sve ovo mora da se zavrsi za jedno cuku vremena. U ovom slucaju ne bi bilo lose ni pogledati igru "Bas Celik", koja ima prilicno zanimljiv pristup, ali iz licnog iskustva znam da je i to previse tesko za shvatiti cak i za onih 10% risiko playera.

Na kraju savet za obe varijante: Zaboravi na figure, to rade kinezi po ceni koju ti nikad neces moci da postignes taman da ti je sponzor i vlada republike srbije, cena igre ce vrtoglavo da skoci, a na to da plati te figure ce biti spreman mnogo manji broj ljudi od tog 1 promila. Kartoncici su prava stvar za srpsko trziste, i za prostije frp sisteme. Lepo nacrtas na njima igrace i monstere i eto ga instant zabava. Sad kad vec to pominjem, mozes na kartoncicima da uradis i opremu, a na character sheetu kockice i onda taman igras malo i tetris, kako bi mogo da poneses sto vise stvari sa sobom. Onda recimo carobnjak u ruci moze da drzi stvar od dva kvadrata duzine, a recimo long sword ima tri kvadrata, tako da mag ne moze da ga nosi. Pa onda metalni oklop je crvenih ivica, a mag nema slotove na koje moze da stavi item sa crvenim ivicama itd....

i stvarno za kraj, ja ti dajem pet jazavaca :badger: :badger: :badger: :badger: :badger: za trud, i cim budes izbacio zvanicnu verziju knjige, makar bila i u pdf formatu, ja ti placam 300 dindzi (minimum). Stvarno ti zelim da ova igra ugleda svetlost dana u bilo kojoj varijanti. Srecno.
"Narod u demokratiji ne može da pogreši. Kakva god da je odluka naroda to je odluka Boga." Vulin.
"Potrebno je da vozilo koje vrši transport ima onu ruku napred, da prebacuje... Imaju proizvođači, ja sad ne znam ko su“ Velja.
„Na Beka su pucali amateri, jednom je čak spala kapuljača“ Nesa.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

Sunak je mislio na to da ne bi bilo lose da posebno obradis mehaniku za konjicku borbu. Moj savet ti je da ne bi previse komplikovao iskoristi isti bazicni sitsem kao i pesadijsku borbu ali sa posebnim modifajerima za juris, gadjanje iz galopa, nemogucnost pariranja stitom sa desne strane tela i tako to.
Ako hoces mogu da ti naknadno predlozim detaljnije na sta da obratis paznju, mada je to pitanje stepena realizma koji si spreman da inkorporiras u sistem.
Razmisli o tome da imas 'basic' i 'advanced' nivoe pravila. Sa tim da moze da se igra normalno ali minimalisticki sa rules light 'basic' nivoom, a da 'advanced' ima dodatna pravila za one koji zele visi stepen realizma i ne beze od dodatne kompleksnosti. Time istovremeno opsluzujes i one koji su slabiji sa matematikom (ili mladje igrace) i one kojima to nije problem (odnosno stariji). U GURPS-u je tako reseno i to dosta dobro funkcionise jer daje fleksibilnost GMovima da koriste sistem na nacin koji njima najvise odgovara.

A sto se tice bacanja kockica-niko nije prevazisao Kirgana i njegovu semi-legendarnu tehniku spustanja kockice na tacno potrebnu cifru nakon pola sata muljanja po saci, poznatiju i kao "tajna celicne pesnice".
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Jos jedna stvar, ako igra koristi samo d6 mozda ne bi bilo lose zvati ih jednostavno kockice. Cudi me da je joggy prevideo taj momenat :)
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Evo mali update:

Zahvaljujući divnim ljudima i predobrim kritičarima na ovom forumu, ovaj frp, nadam se, ide ka boljem. :)


Izmenio sam dosta pismenih grešaka i ubacio objašnjenja za mnoge izraze.

Izmenio sam mehiniku borbe, kao što je to i predložio Joggy. :)

Razradio sam borbu na konjima, sa time što sam dodao dva specijalna napada: juris i napad iz galopa.

Povećao sam potrebni broj na kockicama za bacanje magije koji je sad 12. Takođe sam ubacio i nusefekte magije. Ako igrač 5 puta ne uspe da baci magiju postaje Gardel. :twisted: Prosto rečeno, njegovo telo se raspada i on biva izopšten iz socijalnog života sveta.:twisted:

Pored toga ubacio sam intermezo fluffove kod mnogih stvari. Kao na primer kod konja, gde se sada objasnjava njihova upotreba u svetu kao i neke religijske povezanosti sa njima u pustinjskoj Koroni. Sve je lepo objašnjeno. Takođe sam i napisao za klase, ko su uglavnom takvi ljudi, iz kakvog socijalnog staleža dolaze itd, itd.

Ubacio sam i beleženje vremena u igri. Jedna runda traje 10 min u vremenu igre. Van toga sve je na Vođi Igre kako on smatra da je najbolje da teče vreme u određenim avanturama.


Još sam toga izmenio, ali ne mogu tačno sad da se setim. :)
User avatar
Kirgan
Ser
Posts: 1624
Joined: Mon Sep 06, 2004 12:32 pm
Location: Banovo Brdo Republika

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Kirgan »

Pazi ako si iz Bg ili dolazis u isti mozemo organizovati okupljanje sa nekim odstampanim PDF-om pa da vidimo sta i kako :twisted:
Josef Quartjin (Enemy Within):

"Zbogom Wittgendorf-e na k...c te nabijem" Sommerzeit 13. 2512.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Vazi! :) Samo to ce morati da saceka jedno par meseci, posto sad idem u nis, pa sam tamo do decembra.
Uzgred, jel zna neko možda jel ima u Nišu neki klub? Ja sam čuo za Ozgilijat, a već 3 godine sam u Nišu, i nisam uspeo da ga nađem. Video sam na netu, ali to je neki post još od 2005.
User avatar
slobodanns
Posts: 85
Joined: Wed Sep 06, 2006 5:38 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by slobodanns »

Imas ovde lika koji redovno postuje teme sta rade u ozgilijatu. Prave terene i tako to. http://forum.klubzmaj.org/memberlist.ph ... ile&u=6907
Kontaktiras ga i to je to...
Apropo FRP u pripremi:
Svidja mi se naziv, lep je logo za sam naslov. Slike su mnogo ispod proseka, ali posto je FRP, nije toliko vazno.
Ono sto je najveca kritika ovde je sledeca stvar: To je FRP, i ja *ebeno hocu da znam sve o svetu, likovima koje pravim, stvorovima koji u njemu obitavaju, klimi, terenu, opremi, mirisima... Hocu da znam sve da bih se uziveo u setting koji si ponudio. Za tako nesto moras napisati knjigu, knjizurinu ako neces smanjivati font drasticno.
Evo, recimo vidi ovo:
Šumski Div
Poeni zdravlja: 70
Poeni snage: 20
Napad: 5
Odbrana: 2
Specijalni udarci/Magije: Gusto granje (Svi neprijatelji preskaču 3 runde) – 10 p.s.
Donosi iskustvenih poena : 100
O njemu: Isto kao i Pećinski Div.
Sta je bre isto kao Pecinski Div? Hocu da znam od cega je napravljen taj div, sta moze da nosi od oruzja sto se moze lootovati, koliko je to zajebana zverka, ima li razlicitih sa varijabilnim osobinama i specijalima?
Moras mi otvoriti tvoj svet sa pricom o svakom monstrumu nasiroko. Zelim da cujem sta imas da kazes o svakome i svemu i to bas koncizno i celovito. Kao da hoces ovunasu Zemlju stavis u knjigu. 62 strane nista ne bi rekle o njoj.

Magija mora biti razradjena. Ne zelim da je placam parama, to onda nema smisla. Reci mi koja mesta sadrze retke sastojke potrebne za bacanje odredjene magije, pa da idemo u potragu za tim. Reci mi koji prodavac nudi po visokoj ceni neke od sastojaka pa da mu upadnemo na gajbu i opeljesimo ako uspemo i on nas sve ne salomi.

Zelim da mi lik bude baja tek posto se posteno izigram, zelim mnogo nivoa i opcija. Razradi specijalnosti, poput skillova u Diablu i ne znam ni ja sta vec poznatije mogu da kazem kao paralelu.

Potrudi se da ispravis sve slovne greske, jako bodu oci. Ako treba, mogu to ja uciniti, samo nemam sada vremena. Potrudi se da nafilujes svet sadrzinom, svi ce ga vise voleti. Potrudi se ako zelis da uspe (da ga zajednica primi, od ovoga dinara videti ionako neces). Zato batali copyright, ako ovo neko uzme i odstampa sebi da ima u kolekciji, to je nezapamceni uspeh. Naravno da ti niko nece ukrasti mehaniku ili pricu, pobogu sve stoji javno ovde i na forumu Valhale.

Poz i sve najbolje.
User avatar
Gorbash
Posts: 212
Joined: Fri Apr 19, 2002 8:09 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Gorbash »

Bem ti boga, koliko postova. A hteo sam da legnem da spavam pre jedno 45 minuta. No sta je tu je. Kao i vecina, pridruzicu se diskusiji malo kasnije kad budem imao vremena (ah ti diferencijali). Moj prvi savet bi ti bio, kad je vec ideja sistema da bude srpski, da ne uzmes da prevodis engleske termine na srpski, vec da smislis nesto u duhu jezika. Poeni zdravlja - hit points i slicno. Nisam neki poznavalac srpskoga jezika, tako da ne mogu da pruzim sta bi bio dobar predlog za to, ali takve stvari su mi bole oci tokom citanja PDFa.

Neko je pomenuo originalne D&D svetove, pa bih cisto da dam moja dva centa o tome, da mi je od njih oduvek bio omiljeni Eberron. Ne znam sta su uradili sa njim u 4e, ali dok je trajao 3.5 je bio fantastican.
There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by CirKhan »

Image
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

CirKhan wrote:Image
XD
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Evo ljudi, čisto da vam se javim. :)

Samo da znate, igra ide u dobrom pravcu, zahvaljujući divnim kritikama. :) Uradili smo par testova i ima još stvari da se menja, a i počeli smo avanturu da pišemo. :) Setting će biti u fullu u samoj knjizi pravila, fora kao i WFRP. :)

Toliko za sada.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Javi kad privedes knjigu kraju, ako budem imao viska vremena i dobre volje mozda bih mogao da odradim naslovnicu. Da eto i ja doprinesem razvoju jednog srpskog RPGa.
Uzgred moja galerija - http://shunkarion.deviantart.com/
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Megabaja »

sunka vidim da si izbrisao vecinu ranih radova. gde su oni majmuni sa kopljima?
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by sto mu gromova »

shunka, ti si megacar.
btw, ozbiljan sam.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Shunka wrote:Javi kad privedes knjigu kraju, ako budem imao viska vremena i dobre volje mozda bih mogao da odradim naslovnicu. Da eto i ja doprinesem razvoju jednog srpskog RPGa.
Uzgred moja galerija - http://shunkarion.deviantart.com/
Pogledao sam galeriju master Shunka i iskreno se nadam da cu jednog dana gledatu tvoju naslovnicu na mom frp-u. :)

Ljudi doslo je do jedne izmene. Setting nece zauzimati ceo svet nego samo Elinsko Carstvo. Mnogo je sa svim kontinentima, tako da za sada samo Elin.
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Drugari, dobri ljudi, slušajući vaš savet ovaj frp, koji je još u fazi razvoja :P, naće se zvati "Megdan Mačeva", nego

EpicHero

Nadam se da vam se sviđa ime. :) Inače cela, nazovi knjiga, koju ste imali prilike da vidite ovde i da prelistate, preuredjena je, čitajte napisana je nova, nije još ali uskoro će, koja je lepo sređena i gde je sve pregledno. Nadam se da će vam se svideti uvod koji govori o rpg a koji je sledeći:

"Šta je to igra uloga (RPG):
Igra uloga (RPG) je vrsta „društvene“ igre u kojoj se radnja, za razliku od drugih „društvenih“ igara, ne „odvija“ na kartama itd, već u mislima samih igrača. Svaki igrač, osim pripovedača, preuzima ulogu jednog „heroja“ kog vodi kroz zamišljenu priču ili avanturu. Pripovedač ili Vođa igre (eng. Dungeon Master, Game Master, Story Teller, Referee itd), stvara svet (eng. Setting), ili koristi svet koji je neko drugi već stvorio za ovakvu vrstu igre u kojem se avantura odvija, osmišljava pozadinsku priču, govori igračima ono što treba da znaju, preuzima uloge likova koje susreću (eng. Non-player Character, NPC) i brine o pravilama. Ukratko on postavlja i vodi igru u kojoj igrači vode svoje likove.
Hoće li neka radnja uspeti ili ne, odlučuje Vođa igre uz pomoć pravila i kockica (eng. Die, d). Kockice igraju veliku, a možda i glavnu ulogu u jednom RPG-u, jer one određuju, u skladu sa pravilima, da li će neka od akcija koje igrači žele da izvedu uspeti. Npr, igrač želi da njegov lik pokuša da razvali vrata na koja je naišao i koja su zaključana. On tada baca kockice. Uglavnom se uz dobijeni zbir na kockicama doda i neki bonus koji postoji za takve stvari u određenim RPG-evima. Da li je on uspeo da razvali vrata odlučuju Vođa igre i pravila igre. Naravno, ako je u interesu razvoja avanture, Vođa igre može zanemariti pravila i sam odlučiti hoće li nešto uspeti ili ne (preporučljivo je da to učini bez znanja samih igrača).
Većina RPG-eva započinje pravljenjem samih likova. Tu igrači određuju fizičke osobine svojih likova kao što su snaga, pamet, spretnost ili izdržljivost, te njihovo znanje i njihov karakter. Sve se to zapisuje na poseban papir, obično u obliku brojeva. O fizičkim osobinama i znanju zavisi hoće li neka akcija uspeti ili ne, dok karakter određuje ponašanje samih likova. Zbog toga je bitno da igrači pokušaju da se što više užive u same likove i suočavaju se sa raznim situacijama onako kako bi to učinili i sami likovi. Npr, igrač koji igra sa likom koji ima strah od vode, sigurno neće tek tako preći neki uzak mostić, dok opet igrač koji igra sa likom koji žudi da ubija sigurno neće pokušati da pregovara. Same igračeve osobine, ne bi smele da utiču na igračevog lika. Ipak je to samo igra.
Vođa igre često kroz avanturu, uz pomoć drugih likova, igračima postavlja zadatke koji treba da se obave. Npr, spasiti prsatu princezu, ukrasti kraljev mač, ubiti zlog zmaja ili možda čak i razotkrivanje misteriozne prošlosti jednog og likova itd.
Uspešno izvršavanje tih zadataka, kao i dobra „gluma“ samih likova, Vođa igre nagrađuje iskustvom, pomoću kojeg igrači uznapreduju ka jačem sa svojim likovima. Sama igra može imati čvrsti cilj posle kog se završava, a može biti i otvorenog tipa, gde igrači prolaze iz jedne avanture u drugu. Odluka je na Vođi igre i igračima. Igra otvorenog tipa može trajati godinama, menjajući i likove i igrače, a po potrebi i Vođu igre."

Nadam se da je dobro. Komentari, naravno, dobrodošli. :)

Toliko od mene za sada. :)
User avatar
slobodanns
Posts: 85
Joined: Wed Sep 06, 2006 5:38 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by slobodanns »

Megdan maceva je bilo tako lepo ime. Nadam se da ces ga ipak vratiti...
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by Shunka »

Ovaj uvod bas kao da je iz SRPa ispao... Sa sve primerom lika koji se plasi vode...
Procitaj uvodni deo iz bar tri razlicite RPG knjige.

Evo npr. iz prve RPG knjige koju sam dohvatio sa police:

What is a roleplaying game?

In a roleplaying game (RPG) you create an alter ego, a fictional character that is your avatar within the game world. Perhaps you will create a lethal soldier, wise scholar, or inspiring leader of men. Then, you and your friends direct your characters through a series of adventures. Imagine a crime drama, adventure film, or a war movie, except that instead of passively watching the story unfold, you control one of the characters, making his decisions, selecting his actions, and even speaking for him. The decisions of you and your fellow players directly affect the events of the story.

I tako dalje i tako blize, ovo je samo prvi pasus.
Konkretno ovaj primer je dobar jer odmah objasnjava potencijalnim igracima privlacnost RP igara, zasto bi zeleli da se igraju, a ti si odmah uleteo u objasnjenje kako se to radi.
Drugo, istina je da kockice cesto igraju veliku ulogu, ali niposto glavnu. Moze se RPovati i bez kockica. Kockice su tu da bi uvele element neizvesnosti i uzbudjenja, koji doprinosi opstem ugodjaju.
Trece, primeri koje navodis moraju biti pravi i relevantni primeri (mozda gresim, ali ne verujem ti da si ucestvovao u RPG sesiji gde je bitno pitanje bilo da li ce lik preci mostic jer se plasi vode).
I izbaci obavezno navodnike i skracenice. Grozni su. RPG je drustvena, a ne "drustvena" igra, igraci glume likove, ne "glume" ih...
Ozbiljno, procitaj uvod iz tri knjige a onda sedi i napisi ovo ponovo.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: Megdan Mačeva - novi rp

Post by nenadradojcic »

Shunka wrote:Ovaj uvod bas kao da je iz SRPa ispao... Sa sve primerom lika koji se plasi vode...
Procitaj uvodni deo iz bar tri razlicite RPG knjige.

Evo npr. iz prve RPG knjige koju sam dohvatio sa police:

What is a roleplaying game?

In a roleplaying game (RPG) you create an alter ego, a fictional character that is your avatar within the game world. Perhaps you will create a lethal soldier, wise scholar, or inspiring leader of men. Then, you and your friends direct your characters through a series of adventures. Imagine a crime drama, adventure film, or a war movie, except that instead of passively watching the story unfold, you control one of the characters, making his decisions, selecting his actions, and even speaking for him. The decisions of you and your fellow players directly affect the events of the story.

I tako dalje i tako blize, ovo je samo prvi pasus.
Konkretno ovaj primer je dobar jer odmah objasnjava potencijalnim igracima privlacnost RP igara, zasto bi zeleli da se igraju, a ti si odmah uleteo u objasnjenje kako se to radi.
Drugo, istina je da kockice cesto igraju veliku ulogu, ali niposto glavnu. Moze se RPovati i bez kockica. Kockice su tu da bi uvele element neizvesnosti i uzbudjenja, koji doprinosi opstem ugodjaju.
Trece, primeri koje navodis moraju biti pravi i relevantni primeri (mozda gresim, ali ne verujem ti da si ucestvovao u RPG sesiji gde je bitno pitanje bilo da li ce lik preci mostic jer se plasi vode).
I izbaci obavezno navodnike i skracenice. Grozni su. RPG je drustvena, a ne "drustvena" igra, igraci glume likove, ne "glume" ih...
Ozbiljno, procitaj uvod iz tri knjige a onda sedi i napisi ovo ponovo.
U tom slucaju da li bi neko od iskusnih rp igraca sa ovog foruma bio rad da doprinese tako sto ce napisati uvod u knjigu tj o tome sta je zaista rp? :)
Yowza
Posts: 108
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:12 pm
Location: Zagreb

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Yowza »

ako mogu da predložim, srpska verzija neka ostane megdan mačeva (nekako bolje paše), a za strano tržište neka bude epichero ;)
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Yowza wrote:ako mogu da predložim, srpska verzija neka ostane megdan mačeva (nekako bolje paše), a za strano tržište neka bude epichero ;)
E, pa to nije losa ideja. :D
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Sammael »

Vidim da ste se lepo zabavljali, a ja propustio diskusiju. Dajte link na EpicHero koji radi...

- Sammael (koji tri godine radi na svojoj d20 reviziji i nije ni blizu da je privede kraju)
User avatar
nenadradojcic
Posts: 64
Joined: Wed Jun 29, 2011 6:51 pm

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by nenadradojcic »

Trenutno nema linkova za EpicHero. Knjiga je u fazi uredjivanja. Cim bude gotova postavicu link. :)
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Shunka »

E i da dodam da mi se 'Megdan Maceva' ipak vise svidja nego 'EpicHero'...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Sammael »

A propo naslova, meni je isto Megdan Mačeva sasvim OK, a EpicHero mi zvuči previše generički.

Potencijalni predlozi za engleski naziv (slobodnije prevedeno sa srpskog) - "Clashing Blades" ili "Clashing Steel", "Rattling Blades", "Sworddown" (igra reči od showdown) , kad smo već kod toga "Bladedawn" (pade mi na pamet), "Dueling Blades", ili "Feuding Blades."

Uzgred, Griter je u pravu da su sistemi koji su usko vezani za seting obično mnogo kohezivniji, ali vezivanje sistema za seting u svakom slučaju odbija i jedan veliki deo potencijalne publike (npr. sve one koji imaju svoj omiljeni seting ili su sami pravili seting a žele da probaju sistem). Po mom mišljenju treba da postoji podrazumevani seting, ali takođe treba da bude relativno lako izvući sistem iz konteksta setinga.
User avatar
Awakened
Posts: 1345
Joined: Tue Mar 12, 2002 12:07 pm
Location: Under the (North) Sea

Re: EpicHero (Megdan Mačeva) - novi rp

Post by Awakened »

Ja mislim da ce sistemi koji su vezani za setting mnogo lakse imati neku interesantnu, novu ideju, koja ce privuci ljude nego (primera radi) jos jedan high-fantasy-igraj u bilo kom settingu rpg.
Post Reply

Return to “FRP/RPG”