Umro Boris Strugacki

Post Reply
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Umro Boris Strugacki

Post by bojan »

:(
Ko nije citao istog i brata mu preporucujem "Piknik kraj puta" za pocetak.
Vreme da se ponovo obnoci gradivo.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Justinijan
Posts: 12
Joined: Tue Mar 22, 2011 10:16 pm

Re: Umro Boris Strugacki

Post by Justinijan »

Najbolja fantastika koju sam ikada citao. Uvrnuta, kubisticka fantastika. Neki od nasih izdavaca bi mogli, umesto sto izdaju gomilu epske fantastike ciji je kvalitet uglavnom ravan nuli, da izdaju ponovo njihove knjige.
Omiljena- Ruzni labudovi
User avatar
lord warrior
Server Admin
Server Admin
Posts: 1169
Joined: Wed Mar 27, 2002 9:15 pm
Contact:

Re: Umro Boris Strugacki

Post by lord warrior »

Ostadosmo bez jos jednog velikana SF-a.
Njihovo predstavljanje medjuljudskih odnosa, paklene birokratije, KPSS-a i sl. je prosto neuporedivo sa drugim autorima, uz par izuzetaka.
Ceo njihov ciklus Podnevnog Univerzuma je fantastican, i do detalja pokriva neke jako bitne stavke. Cela ideja sa ljudima u ulozi progresora, koji se brinu za svoje nenapredne (a ponekad i nazadne i dekadentne) komsije vuce jako mnogo ironicnih paralela sa situacijom u svetu u periodu pisanja.
Tesko da bih mogao da se odlucim za omiljeno delo, ali kada bih morao da biram to bi verovatno bili:
Piknik kraj puta - sama knjiga je savrsenstvo, ali kraj... Cela knjiga se vrti oko centra zone koji, navodno, ispunjava sve zelje. I onda...
Tesko je biti Bog - Mislim da ne treba nista reci povodom ovog dela. Kako moderan covek gleda na dekadentno kraljevstvo u kome se sprema puc, progoni intelgencija...
Ponedeljak pocinje u subotu - Jedno prilicno otkaceno delo, u kome se ne zna gde prestaje granica stvarnosti a pocinje svet ruskih bajki. Uvrnuto i odlicno.
Golac na urvini - Ko se ikada baktao sa brokratijom mora pod obavezno da procita.

Siguran sam da u ovom trenutku zaboravljam neko njihovo delo, ali kada bih krenuo da nabrajam jos, verovatno bih ih pobrojao sve koje sam procitao.
Na zalost, ostaje mi da procitam jos par stvari - naime, Полдень, XXII век; Обитаемый остров; Жук в муравейнике i Волны гасят ветер od bitnijih.

Takodje, svim ljubiteljima Piknika kraj puta, filma i igre STALKER, preporucujem da procitaju kratku pricu "Zaboravljeni eksperiment" (http://www.rusf.ru/abs/books/ze.htm), koja je zapravo i glavna inspiracija za igru. Na zalost, prica nikada nije prevedena sa Ruskog.

Slava im!

EDIT:
Eh, da, zaboravih da napisem:
Ovo citajte, ljudi, a ne svakakav sund koji se danas izdaje.
Deception is a Right · Truth is a Privilege · Innocence is a Luxury
Post Reply

Return to “Knjige: Između korica je neki tekst...”