Kako funkcionise klub gradjana?

Obaveštenja, predlozi i pitanja o radu kluba Zmaj.

Moderators: stalker, lord warrior

Post Reply
User avatar
Aman
Posts: 667
Joined: Mon Mar 18, 2002 1:24 am
Location: Nezavisna republika Dorcol

Kako funkcionise klub gradjana?

Post by Aman »

Otvorio sam klub ljubitelja mini morrisa. I usli smo u organizaciju velike minijade na avali, bice preko 70 minija. Sad me zanima da li smem da prodajem suvenire i sve te parice uplatim na racun kluba ili je to zabranjeno? da li klubic moze ista da prodaje i kako moze da se finansira a da to nisu clanarina ili donacije?
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Kako funkcionise klub gradjana?

Post by Megabaja »

veoma je prosto - udruzenje gradjana je neprofitna organizacija, sam tim nema prodaje, za prodaju ti je potrebno otvaranje komisiona u nekoj formi - str ili szr su najcesce. takodje, na sve parice na racunu na kraju godine placa se porez.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
kgkid
Posts: 493
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:53 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Kako funkcionise klub gradjana?

Post by kgkid »

Nije bas tako...

Prilikom registracije, u obavezi si bio da prilozis statut udruzenja.

U statutu mora da stoji kako se klub, kao neprofitna organizacija, finansira.

Dozvoljeni oblici su: dobrovoljni prilozi (i sponzorstva), clanarina, ali i organizovanje manifestacija i cak prodaja (pica, suvenira i slicno). Naravno, bitno je da se na ostvaruje profit ( a svaka prodaja ide na profit, zar ne?) tako da sve sto uplatis mora da se potrosi na organizaciju dogadjaja i tekuce troskove (u sta ulaze cak i plate za odrdjen broj ljudi koje moras da platis, poput konobara, ako klub ima svoje prostorije, cistacice, sekretarice...)

da udruzenja gradjana, odnosno NVO, nisu tako sladak nacin za pranje para i izbegavanje poreza, zar mislis da bi ih bilo na desetine hiljada u zemlji u kojoj nema ni 10 miliona stanovnika?

Preporuka: proveriti sa nekim pravnikom (sa iskustvom u NVO sektoru) oko same mehanike cele price. korigovati statut prema potrebi.
kuliraj dete, zivot je pred tobom.
Post Reply

Return to “Klub Zmaj”