Film koji ste poslednji gledali?

Filmske teme.
Post Reply
User avatar
Baneblade
Posts: 401
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Baneblade »

ja samo da ponovim da je avatar fenomenalan film i da ga obavezno treba pogledati,mozda cak i odigrati igricu ko ima hardverske kapacitete.ja razumem da se nekome film ne dopada,ali ovakav linc nisam video u zivotu,ovde izgleda nekima kao da je film nesto ucinio nazao.nekoliko postova pre sam objasnio pod kojim uslovima nikako ne treba da se gleda ovaj film.
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Sammael »

Slartibartfast wrote:Zanrovski film spada u, jbg sad na izrazu, 'kolonijalnu prozu' i sto se toga tice ne razlikuje se od Dances With Wolves, Pocahontas ili The New World. Medjutim, ima ociglednih primesa SF -a (cca koliko su ih imali i Aliens, The Abbyss ili Terminator), izmedju ostalog i u tome sto, po svemu sudeci, u pitanju jeste ziva planeta. To sto Na'Vi celu stvar posmatraju iz religijskog ugla je sasvim prirodno, cak bih rekao da je taj momenat pomalo srozan (ispada da je gro njihovih verovanja zapravo zasnovano na vrlo postojanim, opopljivim fenomenima, sto se ne moze reci za zemaljske religije).
A možda Pandora uopšte nije "živa" u klasičnom smislu već je u pitanju evoluirana veštačka inteligencija... to bi objasnilo USB interfejs koji svi oblici "života" poseduju. Mogao bi da ispadne interesantan polu-interesantan twist za nastavak, pogotovo jer bi to izbilo argument onima koji pljuju film po anti-tehnološkoj osnovi.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Megabaja »

Moze tebi da se ne svidja Pajkicevo salonsko desnicarenje ili izbor zivotnog partnera (kojeg ovde necemo prizivati), ali ne mozes da kazes da je covek koji je pisao "Decko koji obecava", "Davitelj protiv davitelja", "Una" i "Covek u srebrnoj jakni" pajser, barem ne u cisto profesionalnom smislu.
pa i nisam mislio u profesionalnom smislu, kao sto sam i naveo gore. samo mi je nespojiv njegov zivot sa njegovim delom. nema potrebe za apologetikom Pajkic Nebojse. u pitanju je samo reakcija na njegovo skorasnje pojavljivanje na studiju B...
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
žubor
Posts: 1895
Joined: Fri Apr 25, 2003 9:35 pm
Location: BGG.CC
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by žubor »

Skobra wrote:Citam ja ove vase opise Avatara i majku mu nekako mi je i dalje najkorisniji odgovor mog druga:
- Kakav je?
- Super su animacije. Dobre bitke na pocetku i kraju, u sredini su malo smorili sa kojekakvim budalastinama. Pogledaj ali bez klinca jer sam se i ja ukocio za 2,5 sata.
Odgledao pre par dan u Uscu u 3D ...

Nisam se ukocio.

Nisam ni primetio da sam u bioskopu proveu 162 minuta.

Jedva cekam da idem opet.

B.
Image
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Megabaja »

Gledao sam avatar...
nije film los. nije, do duse, ni revolucionaran ( ne racunajuci, je li, animaciju ). prica jeste cist klise i neke scene su jednostavno predividive. sve u svemu film nije ostavio neki utisak na mene... mada rekoh vec, nije los.
Lepo je videti remek delo neoptereceno A selekcijom holivuda.
a ovo je zesca glupost. ali predpostavljam da kada to kaze neko ko nije gledao Saving Private Ryan ili SWAT ili Alien onda i nema neku tezinu. zar ne?
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

Nije gledao Aliena, zašto????????????????? ](*,) [-(
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Baneblade
Posts: 401
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Baneblade »

@megabaja

pazi,gledao sam rajana,plus imam og dvd istog,aliena sam gledao sva 4 dela,imam figuru istog od 35cm u sobi,swat gledao kao i resident evil keca,fast and furious keca,a na rajana da dodam jos i 60 sec. i onaj film sa malim(ima cudno prezime) i dizelom i jos tonu...sve u svemu jako sam dobro potkovan sto se tice filmova i pod A selekciju podpadaju trenutno najaktuelniji glumci(recimo pit,kluni,dejmon,moze i kruz ovde da se svrsta).koliko si u protekle dve godine video blokbastera sa sigurni,misel(dobro f&f trojka),zatim sa malim djovanijem iz rajana?
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
Histericni Istoricar
Kапитан Рубинщайн
Posts: 1341
Joined: Thu May 01, 2008 9:47 pm
Location: Jarak

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Histericni Istoricar »

Da bi neko ili nesto iamlo kultni status treba da prodje vreme. Ma koliko ja gotivio ili ne gotivio nek od glumaca koje sti Baneblade naveo, jos uvek niko od njih nema kultni status.
U jednog Bocu, mi verujemo!
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

Meni npr. Saving Private Ryan van sjajne pocetne scene i nije nesto prijao. Zapravo, smatram ga jednim od promasaja Spilbergovog opusa.

Megabajo, nisi mi jasan sa tim komentarom o Avataru - niko ti ne brani da budes ravnodusan prema njemu, to potpuno shvatam - ali sta znaci da on "nije revolucionaran, ne racunajuci animaciju"? Je l' to kritika, jesi li ocekivao vise? Ja nisam video neku ne-tehnolosku revoluciju u filmu jos od nouvelle vague -a*. To je skoro pedeset godina.

*ovo uzeti sa rezervom, nista skorije mi ne pada na pamet.
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Megabaja »

@baneblade
Jel si gledao seriju lost? a drzavne neprijatelje sa depom? glumca sa a liste ne cine hitovi od pre dve godine - kad jednom dodjes tu, kao musko ostajes zauvek, a kao zensko trajes do 40ete ili takodje zauvek, ako si legenda SFa kao sigurni viver. Ako za a glumce smatras siju lebefa i megan foks imas veliki problem sa percepcijom glume. zapravo, shvatices da su njih izbacili transformersi kao sto je ovo dvoje izbacio avatar. i transformersi su uzeli potpune anonimuse kako ne bi kvarili svojim imenima tehnicku stranu filma - surovu animaciju u koju je ulozen dzak para da bi se deca lozila. gluma nije bila bitna... ti rece da je film najbolji ikada, a kazes da si gledao tonu filmova - nesto tu ne stima...

@slartibartfast
najavljivan je kao revolucionaran, kao nova strana u knjizi filma, blablalbla... ispao je kao trejler za halo. moze se reci da nije ispunio moja ocekivanja, ali nisam razocaran, nije mi bilo dosadno i nisam bacio pare. kao sto rekoh neke scene su potpuno predvidive, na nivou decije inteligencije, a to mi smeta kod filmova. radnja filma je plitka, a prica puca od nelogicnosti... ej majstore.. pa ko nazove rudu anobtejnijum?

PS
@cirkhan
slazem se da je pukovnik svetla tacka filma, i da je glumcu legla uloga.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Barrel Dragon
Posts: 424
Joined: Fri Sep 08, 2006 3:38 pm
Location: Prijehavsi u Zagreb ...

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Barrel Dragon »

Kad smo kod Spasavanja redova Rajana, zaboravili ste da spomenete najplacenijeg glumca Holivuda - Toma Henksa.
Image
User avatar
Baneblade
Posts: 401
Joined: Thu Apr 10, 2008 12:00 am
Location: Teretana

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Baneblade »

@ megabaja

moja greska.pokusaj boljeg objasnjenja a listera:pit,kluni,dejmon,dikaprio,kruz,denzel,henks,bejl,semjue(americki bata zivoinovic),r.d. junior-glumci koji u duzem vremenskom periodu dobijaju angazmane u zapazenim filmovima koji pritom donesu i finu kintu,a sa i krou.dto mu dodje trenutna a lista(vilis se skoro malo povratio sa par filmova).

da sigurni i puno glumaca nisu legende to nikada nisam rekao,pa meni je kiton najjaci betmen,a realno nema ga nigde.

ne,nikako nisam mislio na megan,shaeaeaju i cepace majica iz mladog meseca.
Александар Велики је заправо српски војсковођа Александар Карановић и он је трећи српски војсковођа који је у свом походу на исток дошао до Индије. Пре њега су то учинили Нино Белов и Сербо Макаридов.
User avatar
Slartibartfast
Posts: 933
Joined: Sat Mar 13, 2004 9:31 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Slartibartfast »

Da se razumemo - Avatar jeste tehnoloski 'revolucionaran' koliko su to bili i The Abbyss, The Matrix, Terminator 2 ili Jurassic Park. Ne znamo jos da li ce njegove inovacije uticati na buduca ostvarenja, naravno, ali, s obzirom na ocigledni uspeh i sveopste odusevljenje, verovatno hoce. Sta znam.
(Iskreno, nisam poverljiv prema ljubiteljima filma kojima je vizuelni momenat sekundaran...)

Meni se Shia dopao kao Mutt Williams :mrgreen:
Meditations of evolution increasingly vaster: of the moon invisible in incipient lunation, approaching perigee: ...of the procession of equinoxes: ...of the parallax or parallactic drift of socalled fixed stars, in reality evermoving from immeasurably remote eons to infinitely remote futures in comparison with which the years, threescore and ten, of alloted human life formed a parenthesis of infinitesimal brevity.

-Excerpt of meditations during demonstrations of various constellations; Ulysses
User avatar
Moff_Tarkin
Posts: 121
Joined: Sat Feb 14, 2009 7:08 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Moff_Tarkin »

E o avataru sve sto bi i ja rekao ...
http://www.youtube.com/watch?v=LrGkpX1xBUk
User avatar
shilja
Posts: 304
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:53 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by shilja »

To sto je neko gledao pedesetak Blokbastera u zadnjih par godina ne znaci da je filmski potkovan, a ako mu se polovina svidela meni znaci da mu je ukus los. A ako vec ocete da pricate o potkovanosti onda prvo treba da se odgleda 500 filmova snimljenih pre 2000-te pa onda nesto i da se prica. Praviti kriterijum na osnovu filmova u zadnjih 5-10 godina je pre svega mucno za stomak.
Nisam gledao avatar ali cu ga gledati. I bas me boli briga sta su drugi rekli o njemu jer mi deluje zanimljiv. Ne ocekujem mnogo posto ameri ne mogu mnogo ni da ponude. I kada izlaze iz klisea oni izlaze samo malo. A jedina stvar koja me interesuje jeste gde je uradjen dobar 3D posto sam cuo da bioskopi imaju razlicitu tehniku 3D-a a da film nije za sve bioskope.
"There are times when destiny calls forth a people and demands an action. Now is the time. We are the people. This is our action. Charge!"
"Sanity? Worthless things like that, I would not have as long as I can remember."
User avatar
joca☻
Posts: 170
Joined: Sat May 03, 2008 7:48 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by joca☻ »

Tarkovski:
-"Andrej Rubljov"
-"Stalker"
-"Zrtva"
8O 8O 8O
Golub87
Posts: 195
Joined: Mon Sep 08, 2008 9:23 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Golub87 »

joca☻ wrote:Tarkovski:
-"Andrej Rubljov"
-"Stalker"
-"Zrtva"
8O 8O 8O
Bolji ti je Avatar od tih sranja :D
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by bojan »

Golub87 wrote:...Bolji ti je Avatar od tih sranja :D
Nazvati filmove Tarkovskog sranjima (ma koliko ti se ne svidjali) moze samo potpuni kreten.
Ozbiljan sam.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
Golub87
Posts: 195
Joined: Mon Sep 08, 2008 9:23 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Golub87 »

bojan wrote:
Golub87 wrote:...Bolji ti je Avatar od tih sranja :D
Nazvati filmove Tarkovskog sranjima (ma koliko ti se ne svidjali) moze samo potpuni kreten.
Ozbiljan sam.
Ali ja nisam :mrgreen:
User avatar
joca☻
Posts: 170
Joined: Sat May 03, 2008 7:48 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by joca☻ »

Golub87 wrote:
bojan wrote:
Golub87 wrote:...Bolji ti je Avatar od tih sranja :D
Nazvati filmove Tarkovskog sranjima (ma koliko ti se ne svidjali) moze samo potpuni kreten.
Ozbiljan sam.
Ali ja nisam :mrgreen:

ahahha...xD nisu sranje.njegovi filmovi su stvarno vrhunski.
Golub87
Posts: 195
Joined: Mon Sep 08, 2008 9:23 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Golub87 »

Slazem se, mada sam jedino dosao u dodir sa Stalkerom, i to sam ga gledao iz vise navrata

Voleo bih da piknik kraj puta uvedu u lektiru. Onda bi shabani gledali Stalkera, jer, hvala bogu, lakse je pogledati film nego procitati knjigu. :D
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Shunka »

U slucaju Stalkera - nije.
Bar je to moj utisak.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Sammael »

Avatar do sada zaradio preko milijardu dolara u svetu. Za 17 dana. Pošto je tek počeo da se daje u Kini i Argentini pre neki dan, mislim da će Titanik pasti.
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

E odgledah ga. Super je je.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Rat with a tool
Posts: 865
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Rat with a tool »

Odgledah "The Lovely Bones", novo delo Pitera Dzeksona. Devojcica biva ubijena sa 14 godina i film prati njen pogled na razvoj dogadjaja oko njenog ubistva sa "one strane". Predivan film, veoma bajkovit, definitivno pogledajte, toplo preporucujem!
User avatar
Giga
Posts: 551
Joined: Sat Feb 12, 2005 11:29 am
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Giga »

Slazem se sve sa Golubom87 sto se tice Avatara.

Jedino sto je pogresio je da je Diznijeva Pokahontas zapravo mnogo dublja od Avatara, posto prikazuje i belce i indijance kao nesavrsene i u sustini iste, dok Avatar prikazuje vanzemaljce kao savrsene new age hipike koji predstavljaju apsolutno dobro i ispravnost, dok su ljudi glupi pateticni i nepopravljivi.

Ima i ta odvratna poruka u Avataru koja zapravo podrzava totalan eskapizam, u kome covek dozivljava potpunu srecu samo ako prestane da bude ljudsko bice i postane nesto drugo (vampir, carobnjak, avatar, itd.). Likovi, umesto da ucine da im normalan zivot bude dobar, srecu nalaze u potpunom begu od stvarnosti - sto se u Avataru bukvalno desava. I dok je u filmovima poput Surogata i Gamera to prikazano takvo kakvo jeste, u Avataru je taj eskapizam prikazan kao najispravnija stvar koju neko moze da uradi.
Image
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

The Push - zanimljiv, na temu Kontrolora, videti
Vavilon A.D. - jeste Vin Dizel al je film odsta dobar za no brain SF akciju sa primesom sajberpanka
Doni Darko - režiserov rjez, super je , gledati sa pripadnicom plodnijeg pola
Madagaskar 2 - nije baš dobar niti komičan kao prvi deo ali služi za ubijanje vremena, previše patetike
Trailer Park Boys 1 i 2, Kanađani u najluđem izdanju, obavezno pogledati, forma kvazi dokumentarca, sprdnja najstrašnija
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Fenjer-paša
Posts: 233
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:57 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Fenjer-paša »

Doni Darko me nije toliko oduševio, dobar je film, ali nije ništa posebno.
I wear my Grudge like a crown of negativity... desperate to control all and everything... unable to forgive...
User avatar
opsidiannight
Чика Дринки
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 03, 2002 2:53 pm
Location: Beograd

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by opsidiannight »

Ali, moraš ga gledati sa osobom suprotnog pola.
Image
"This time, next year, we'll be millionaires!"
User avatar
Rat with a tool
Posts: 865
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:07 pm
Location: World of Darkness:Belgrade

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Rat with a tool »

Ne moras, film je fenomenalan.
User avatar
Megabaja
Baja
Posts: 2914
Joined: Thu Jan 30, 2003 12:28 am
Location: Karaburma

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Megabaja »

bah... ne volim gilenhale - jadni su i gadni. film je u principu sranje... a ko je citao dilana doga zna da je scenario masno kraden.

gledao couples retreat

pa osim sto glumi kristen bell i ima par smesnih fora - film je prosecan. znaci mogao bi da ide na avali, i ako nema nista drugo na tv-u, gledao bih ga. to jest, ako u sceni ne bi bila kristen bell, u kom slucaju bih se odmah zaustavio na avali.

PS
koro da se ne primecuje njen bokserski nos i zrikavo oko.
Pamti, pa vrati...

Ignorance is bliss.
Cypher, Matrix

Pazi, vidi, kockica ima 6 strana, a terminator gine samo na 1... by Chomie
User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Sammael »

Odgledao novog Šerloka. Očekivano, ništa posebno, slobodno sačekajte i gledajte u kućnoj varijanti. Votson je najdrastičnije promenjen u odnosu na ranije interpretacije likova, ali mislim da je to i bilo neophodno (za današnje vreme).
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by bojan »

Sammael wrote:...ali mislim da je to i bilo neophodno (za današnje vreme).
Zasto? Da se ne bi potencionalni gledalac osecao glupo jer pojma nema o eri u kojoj se desava film?
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Fenjer-paša
Posts: 233
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:57 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Fenjer-paša »

Righteous Kill...

Iako sam ga gledao u autobusu izmrcvaren od puta, oduševio me je...
I wear my Grudge like a crown of negativity... desperate to control all and everything... unable to forgive...
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Verterdegete »

Sammael wrote:Odgledao novog Šerloka. Očekivano, ništa posebno, slobodno sačekajte i gledajte u kućnoj varijanti. Votson je najdrastičnije promenjen u odnosu na ranije interpretacije likova, ali mislim da je to i bilo neophodno (za današnje vreme).
Meni je ovaj Serlok veliko (i ocekivano) razocarenje, i to upravo zbog drasticne promene protagonista i debilnog insistiranja na akciji u detektivskoj fransizi.


Jeremy Brett FTW !!!



Zadnji film koji sam gledao je ''Eyes wide shut''. Kjubrik je genije...
Image
User avatar
CirKhan
Posts: 329
Joined: Tue Dec 25, 2007 1:29 pm
Location: plato Lenga

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by CirKhan »

Evo jos jedanput o Avataru.
Odgledao sam ga ponovo u bioskopu, tako da sam imao malo vise vremena da se skoncentrisem na samu radnju umesto da pustam da me eye-candy bacaka tamo-vamo.
Scenario je jos gore djubre nego sto sam prvi put pomislio. Reciklaza vec vidjenih SF i kolonijalnih tropa po xy-ti put, i to na losiji nacin.
Ne secam se da sam ikada video film sa tako ostrom dihotomijom lepo/glupo.
Dijalozi su banalni i kliseizirani do besmislenosti.
Likovi su jednodimenzionalni i povremeno bez ikakvog unutarnjeg smisla.
Glavni lik je sve samo ne heroj i pored pseudo-Kembelijanskog obrasca. Prvo apsolutno nicim nije zasluzio da uopste bude u poziciji Heroja, zatim tokom celog filma konsistentno pravi lakse izbore kad god je suocen sa bilo kakvom moralnom dilemom. Laze i prikriva svoje namere pred Navijima cek i kada postane njihov war chief. Pri tom, (samo jedno od mogucih citanja) posto je izabran od Ejve koja ga konstantno gurka u pravom smeru i stiti od zla, zapravo nije nista nego bezumni konduktor njene volje. Na kraju se odlucuje da napusti svoju fizicku datost i realnost iz koje potice zarad leprsavije i sarenije paralelne egzistencije. Meni to lici na opijatske snove narkomana koji odlucuje da mu je lepse da juri zmaja nego da se suoci sa sopstvenim zivotom i odgovornostima koje idu uz njega. Takav karakter u mojoj knjizi ne moze da bude Heroj ni pod razno.

Ceo film je gearovan tako da se dopadne najsiroj mogucoj demografskoj populaciji, uglavnom kroz identifikaciju putem najmanjih zajednickih imenitelja. Za svakog ima po nesto, i za bakute, i za decu mladju od 13 godina, i za nerdove, i za cice.
Zapravo ono sto mi najvise smeta je upravo ta blatantna komercijalnost koja prodaje muda za bubrege.
Ovo je sjajno reziran film na isti nacin na koji je i recimo Terminator 2 bio sjajno reziran, ali upravo takav pristup komunikacije sa gledalistem ga istovremeno i ogranicava u njegovom krajnjem dometu. Toliko je opsednut time da na svakom cosku namiguje gledaocu i da ga toliko vozika da se izgubi iz vida koliko je zapravo sve praznjikavo ispod haube.

Nemojte da me pogresno shvatite, Terminator 2 je definitivno jedan od vaznijih filmova koji su me formirali kao konzumenta pop kinematografije (Ambis doduse mnogo vise), i ne mislim da u ovakvom pristupu ima ista lose pod uslovom da se prihvati za ono sto jeste-neinteligentna adrenalinska zabava. U tome nema nista lose.
Ono sto me iritira jeste hype koji se isproducirao oko filma a koji su geekovske horde diljem sveta kupile za remek delo kinematografije i ontolosko-ekolosku epifaniju.
Ide mi na patku sama pomisao da ce se snimiti jos dva nastavka i da ce se elementi i teme iz Avatara copy/pastovati u mirijadi drugih (pseudo)SF dela u narednim godinama, da ce ljudi uciti Naavski jezik (vec ima wiki i recnik), i da ce izandjala new-age fantazma o Gei dobiti produzeni vek trajanja.
O ideoloskom supstratu necu ni da pocinjem. Ima online da se nadje intervju sa njim gde tuli o tome kako je dete sezdesetih i kako kroz svoje filmove pokusava da suptilno podstakne ljude da problematizuju teme koje su od znacaja. To se drugim recnikom zove jos i propaganda. Ah da, i mlacenje para propovedajuci non-offensive, safe, popular causes sa kojim svaki nedotupavi americki liberal sa IQ 90 moze da se slozi.
Evo sta su neki ljudi rekli na tu temu pa da se ne ponavljam.
I've now been to see this movie, thanks mainly to Jong and The Wench double-teaming me, and I have the following conclusions: First, I was essentially right; the movie is (as everyone has been saying here over and over again as if it is somehow a defense of the film's overall quality) absolutely visually beautiful and very well made (apart from the note that I think that a lot of the 3-d animation, while amazing at times, tended to end up distracting from scenes as much as it added; so it was a mixed bag that I felt was at times over-used just because its a new toy... that, and I spent the first 20 minutes or so with my eyes severely watering trying to adjust to the damn glasses).

However, "visually stunning" is not a decent rebuttal to the points raised here. There's a mentality, foremost among nerds, but also in general, to think that because something looks cool or high-tech that also means its good. This is less forgivable among those nerds who actually believe that just being a "geek" makes you smarter than the average person, when very clearly it does not, if you can be fooled (like so many "average people" were apparently also fooled) into thinking that Avatar is a really smart movie just because its visually stunning and sci-fi. Not all sci-fi is smart, and not all pretty movies are smart.

In the second place: you can judge a film on three different levels: aesthetically for its beauty, in the literary sense for its writing and philosophically for the message it conveys and the depth at which it conveys it.

Aesthetically, on the whole, this is a beautiful film. But in the other two elements, its a horrible movie.

The dialogue is godawful, the characters are pathetically shallow, the whole thing is just putrid melodrama, from a literary standpoint.

And philosophically, Edsan has it right, the thing is a 3-hour propaganda piece. It re-wraps the old "Noble Savage" argument, and in a particularly stupid way. The problem with the Noble Savage has always been that in fact Savagery is not Noble at all, and those who try to portray the Noble Savage inevitably create a fairy-tale where the "savage" in question is always clean, gentle, handsome, and in touch with the earth. In reality, the Savage is covered in filth, violent, crawling with parasites, and not necessarily an iota more ecologically conscious than we are. In this movie, on top of that the Alien Noble Savage has the benefit of wearing magic USB-ports, and being Objectively Right because the movie leaves absolutely NO room for doubt that their nebulous earth-goddess/life-force is REAL. (this also ties into the awfulness of the story as literature, because this particular revelation of absolute rightness for the Navi thrusts the humans into Absolute Wrongness and makes any kind of grey moral-uncertainty impossible).

The ultimate irony of the Noble Savage, and the ultimate irony of the movie, is that had the main character been born a Navi instead of a human, and had the Navi been portrayed in a realistic way, there's NO WAY the main character would have been alive to save all the Navi, because the moment he was crippled he'd have stood no chance of surviving.
The truth of the Savage, and the truth of the "Nature" that the wishy-washy Hollywood pantheists always wax romantic about is that Nature is a First-Class Bitch, and that it is Survival of the Fittest. Rooting for nature means rooting for the power of the strong over the weak, the hunter over the hunted, and that being weak means that you'll be dead.
Believing in Civilization is actually believing that humanity can do better than this, and create a world where the weak are protected.

The anti-human, anti-western anti-civilization Hollywood new-ageism is there just like I predicted; too. So is the White-Guilt complex mixed in with the underlying (ironic?) racism of "only the civilized white man who betrays his own people can actually save us from them, we savages are far too stupid to be able to do anything for ourselves".

Its a beautiful film to watch, but in every other respect, Avatar is a horrible, horrible movie.

RPGPundit
http://rpgpundit.xanga.com/

Sa RPG Punditom se ne slazem po mnogo cemu, al' sa ovim bogumi da.
Avatar: Jar Jar Binks Meets Pocahontas

“…full of sound and fury, signifying nothing.”

– Shakespeare, MacBeth, Act V, Scene V

James Cameron made two films that are high on my list of favorites: Terminator 2 and Aliens – not least because powerful women are central to the stories (even though he gave them the most conservative and clichéd motivation for heroism: maternal protectiveness). He was a taut, visually inventive storyteller once. But all his films after The Abyss increasingly resemble the Hindenburg: bloated, self-indulgent, lacking originality and subtlety in all but F/X.

The latest iteration, Avatar, is the culmination of these traits and a poster boy of the industry’s tendency to let CGI spectacle be the sole concern. A quarter of a billion dollars went into the film, the GNP of a small country, yet they couldn’t pay a decent SF writer a paltry sum to give even a whiff of freshness to the story. The characters are stale broad stereotypes, the plot reheated canned slurry, the dialogue rusty nails scratching a cement slab. The borrowings are endless, starting with the ersatz Campbellian mythology that failed so abysmally to add resonance to Star Wars. But the definitive stamp of hackery is that many elements are frank rip-offs of older Cameron creations. The vaunted 3-D effects are devoid of unique payoff and the Pandoran life forms look like shiny hood ornaments.

The worldbuilding is equally shoddy. As I said in SF Goes McDonald’s, scientific accuracy is not crucial in SF. However, consistency and informed imagination are. A moon as close to a gas giant as Pandora is would be awash in radiation and wracked by earthquakes and volcanoes like Jupiter’s Io. Also, its independent biogenesis would give rise to life forms that would not remotely resemble us. But let’s concede that point for the sake of audience identification. Since all Pandoran animals are six-limbed and four-eyed, the Na’vi would share these evolutionary attributes. This would actually make them far more interesting.

The clunky clichés and logic gaps of Avatar are wince-inducing even if you accept the film’s premises. Here’s a species that’s essentially the “neocortex” of a sentient planet – yet they have… nuclear families and hereditary chiefs. The conceptualizations of the avatars and of the Na’vi neural links to the Pandoran flora and fauna are too silly to dissect. If the link worked as advertised, they wouldn’t need to hunt (or, conversely, killing an animal would have concrete physiological repercussions). I discussed mind uploading in Ghost in the Shell. If you want to see a linked, communing ecosphere done right, read Joan Slonczewski’s A Door into Ocean or follow Odo’s individuation struggles in Deep Space 9. And if you want action with stunning animation, elegiac depth and heartbreaking stakes, watch Hayao Miyazaki’s Mononoke Hime.

The Na’vi are sexed-up Ewoks and Pandora is a prelapsarian Eden where they can live dilemma-free with Stone Age technology. Yet like all Others, they’re helpless until a White Alpha Male steps down literally from on high to rally them to battle, while in turn they enable him to reconnect with his inner Mother Earth anima. Soft-focus imperialism and New Age fuzziness mix queasily with post-genocidal sentimentality about Noble Savages — a pernicious mindset that I described in And Ain’t I a Human?

It’s bad enough that films since the maturation of F/X have been aimed at 15-year-old boys. Far worse is the fact that the most lavish Hollywood films have been made by their directors’ 15-year-old inner boys – tightly conjoined with plans for lunch boxes and video games whose complexity far exceeds that of the films. Welcome to Infantileland, where crudity, banality and sloppiness rule, where clouds of sycophants allow directors to call themselves Emperor of the Universe or Master Jedi without a trace of irony. In one of my visions of hell, I’m forced to endlessly watch Lucas’ Star Wars (except, perhaps, episode V), Jackson’s King Kong, all of Spielberg’s SF/F and Cameron’s Avatar.

There’s nothing wrong with adults enjoying Disney-level spectacle, as long as they don’t make it their moral, intellectual or esthetic measuring stick. An artist with Cameron’s credibility and clout should undertake real challenges that inspire our innate desire to explore instead of recycling militaristic violence porn and preachy feel-good platitudes. He did it incredibly well before, he can do it again. And some childish dreams should remain dreams. They work far better as beckoning beacons.
http://www.starshipreckless.com/blog/?p=1245

On the lighter side evo jos nesto:
http://www.youtube.com/watch?v=JAPyipuT ... r_embedded
a obavezno pogledati i epizodu South Parka "Dances with Smurfs"
http://io9.com/5403491/south-park-revea ... nspiration

P.S.
Kameron je na ovom "scenariju" radio vise od 15 godina!
a ovo su neka dela (nekreditovane) inspiracije:
http://io9.com/5390226/did-james-camero ... ns-novella
http://www.darkroastedblend.com/2009/12 ... ar-in.html
Last edited by CirKhan on Sun Jan 10, 2010 10:02 pm, edited 1 time in total.
Star Trek, Star Wars, and basically every other science fiction series uses hyperspace. 40K, however, uses the Warp, which is the gay pink-purple alternate-reality that explains both interstellar travel and why there are ugly demons running around in sci-fi land. Comparing the two, hyperspace is like DSL, while the Warp is like trying to connect to the internet on dial-up with a frayed wire in the small town of Atalaxupalpatinowahasibixo, Mexico.

Image
User avatar
bojan
WH rulesmaster
Posts: 1846
Joined: Thu Aug 22, 2002 8:55 am
Location: Pod belim suncem pustinje
Contact:

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by bojan »

Verterdegete wrote:...i debilnog insistiranja na akciji u detektivskoj fransizi....
U doba kada je nastao SH je bio THE akciono stivo za srednju klasu. Samo su se ukusi promenili vremenom.
Jeremy Brett FTW !!!
Do Brett-a se smatralo da niko osim Basil-a Rathbone-a ne moze glumiti Holmes-a.
CYNIC, n.
A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.
User avatar
Verterdegete
Posts: 287
Joined: Sun Jan 10, 2010 5:32 pm

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Verterdegete »

bojan wrote:
Verterdegete wrote:...i debilnog insistiranja na akciji u detektivskoj fransizi....
U doba kada je nastao SH je bio THE akciono stivo za srednju klasu. Samo su se ukusi promenili vremenom.
Jeremy Brett FTW !!!
Do Brett-a se smatralo da niko osim Basil-a Rathbone-a ne moze glumiti Holmes-a.
Pa pazi, uvek je bilo akcije u Sherlocku, ali ne mozes poreci da je tu u prvom planu pre svega bio onaj istrazivacki deo (uvek je tu neka zagonetka koja predstavlja okosnicu celog zapleta). Akcija je tu cisto da zacini radnju. ( a i u mnogim pripovetkama neke prave ''akcije'' nije ni bilo).

Ja, iskreno, nemam nista protiv stilizacije i drasticnih izmena originala u cilju pravljenja dobrog filma. Stenli Kjubrik je u tome bio majstor, praveci od bledih klnjiga klasike svetske kinematografije (Odiseja, Full metal Jacket, Shining itd.). Ali u ovom slucaju, izmene su napravljene cisto u komercijalne svrhe. Cisto da bi se Sherlock priblizio nekom americkom mediokritetu u bioskopu.


Gotivim ja i Bazilove filmove, ali je na mene Dzeremi ostavio mnogo jaci utisak. (Iako je Bazilova interpretacija mnogo bliza samom knjizevnom liku, nego Dzeremijeva).
Image
Ko, jel' ja?
Posts: 1974
Joined: Fri Dec 02, 2005 1:50 pm
Location: ovde

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Ko, jel' ja? »

User avatar
Sammael
Posts: 371
Joined: Mon Mar 18, 2002 9:52 pm
Location: Zvezdara

Re: Film koji ste poslednji gledali?

Post by Sammael »

bojan wrote:
Sammael wrote:...ali mislim da je to i bilo neophodno (za današnje vreme).
Zasto? Da se ne bi potencionalni gledalac osecao glupo jer pojma nema o eri u kojoj se desava film?
Ne, nego zato što je Votson ranije uvek bio pozadinski lik, koji je u samo nekoliko knjiga imao priliku zaista da zasija. Ritchie je od Votsona napravio nešto kompleksnijeg (i trodimenzionalnijeg) lika, sa realnim motivacijama, koji nije samo tu kao tag-along.

Film je mogao biti mračniji i ima nekoliko krajnje nepotrebnih akcionih scena, ali ima mnogo manje akcije nego što sam očekivao (obzirom da je trailer bio 100% akcija). Detektivski faktor je i te kako prisutan. No, kao što rekoh, slobodno ga preskočite...
Post Reply

Return to “Film: Pokretne slike u Putinačkom bioskopu”