Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Sve o Rackhamovim fantazijskim igrama (Confrontation, Hybrid, Rag'narok i Cadwallon)

Moderator: Moderators

User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

Combat dice haven't changed one bit. They are still calculated and distributed in the exact same manner as everyone here is accustomed.
I think the change that is causing confusion is when outnumbered. My wolfen engaged with three guards of Alahan will get to use one of his attack die, then all the guards will get to use one attack die, then the exchange starts over. You are also able to attack any model, no longer forced to attack all until your dice run out.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by novot »

atma wrote:
Combat dice haven't changed one bit. They are still calculated and distributed in the exact same manner as everyone here is accustomed.
I think the change that is causing confusion is when outnumbered. My wolfen engaged with three guards of Alahan will get to use one of his attack die, then all the guards will get to use one attack die, then the exchange starts over. You are also able to attack any model, no longer forced to attack all until your dice run out.
Shto daje mogucnost da se fokusirash na jednu figuru i eventualno je eliminishesh sa par udaraca- chini mi se da je ovo dobra promena :)
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Dr. Nick Riviera MD
Posts: 150
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:17 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Dr. Nick Riviera MD »

Ovo je bas fina stvar,videcemo kako ce se pokazati :)
"Seriously honey, I can prescribe anything." :-)
"If you want to have an exclusive surgery with me,dial 1-800-DOCTORB.Note the extra B is for BARGAIN"
Don't worry you won't feel a thing:-)

Image Image
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Pendargon »

ja ocem pravila.
OCEM SADA!!! :-D
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

Za pravila kazu da ce se cekati proljece. Jos par detalja:
Alright, what I gathered at Gencon; it looks like they have some rules in place as they were demoing the new system/cards. It will be a skirmish game using square bases. Guys at the table said the website should be going active any day now and while they wouldn't confirm it, it was heavily suggested that based on coolmini's success with kickstarters that it would likely see such a launch. No word on metal v. plastic. Starting armies appear to be Griffen and Wolfen. Wolfen models are definitely more expensive with the new rules for balance purposes. To my knowledge there were no official announcements at the con however.
Both wolfen models used in the demo were over 50 points, a fang warrior and a crossbowman.
The Griffins had two conscripts, one templar and a fusilier. To my untrained eye, it seemed the griffin side had more points on it.
It played just like the confrontation I had been playing, only quicker. Like I said initially, I was shocked but especially after I played it, I was onboard and excited for it.
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

Image
Image
The ability order is the following one: MOV / AIM / INI / Force / ATT / STR / DEF / RES / COU / DIS
u odnosu na prve vijesti, promjene nisu drasticne ali me "boli" promjena u ince!
Last edited by atma on Tue Aug 21, 2012 9:36 am, edited 1 time in total.
User avatar
Pendargon
Moderator bez portfelja
Posts: 2367
Joined: Thu Sep 09, 2004 5:17 pm
Location: Between Heaven and Hell... In Heaven they don't want me, but the Devil doesn't want a competition

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Pendargon »

No damage roll??
no automatic failure (ijaaaaaaaaaoooo opet kec???)

Ne dopada mi se.
Image
ImageImageImageImageImage
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

As a quick example to make sure I understand this right:

Model A has ATT 5, STR 7 and DEF 4, RES 7
Model B has ATT 3, STR 4 and DEF 1, RES 5

Model A wins initiative
Model B puts 1 die into defense and 1 into attack
Model A puts 2 into attack

Model A strikes and rolls a 3 for a total of 8
Model B defends and roll a 5 for a total of 6

Model A adds the difference between his attack and his opponent's defense, and applies this to his strength, giving him a total of 9
Model B's resilience is then subtracted from that total for a final result of 4

This is referenced against a simple linear chart to determine the severity of the wound incurred

Model B now strikes and rolls a 6. He decides to chain and rolls a further 3, giving him a total of 12 (-x for wound penalties I assume)
Model A has no defense so his total is equal to his DEF stat, so 4

The difference between the two is 8 in Model B's favor. 8 added to Model B's STR is 12
Subtract resilience to arrive at the wound level and you get a final result of a 5
The new Wound Table is just a line : 3 or less, stunned / 4-7, light wound / 8-11, serious wound / 12 - 15, critical wound / 16+, killed outright.
Mad Scientist
Posts: 27
Joined: Tue Feb 17, 2009 11:33 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Mad Scientist »

Kazu ovi sa DragonPainting-a da sajt samo sto nije. Evo linka (ima samo naslovnu stranu trenutno):

http://www.confrontationphoenix.com/
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by jorgurt hlebozvak »

Postolja gospodo, postolja, ima li najave kakva će biti postolja? Okrugla ili četvrtasta? I nemoj da mi neko odgovori tipa: "piše ti na prvoj strani", jerbo ne čitam postove pažljivo, a naročito ne najave novih pravila na engleskom jeziku, bikoz su to samo najave te me dik hrts za to. Dakle, ima li ko informaciju kakva će biti postolja. To je suštinsko pitanje. Pre svega zbog toga što su meni tri armije - orci, nemrtvi i zli vuci (divureri) na četvrtastim postoljima. Da ne pričam o tome koliko oblik postolja utiče na pravila. To je manje važno. Bitne su moje armije i ja.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

Po informacijama sa GenCon-a mozes biti miran - ostaju cetvrtasta postolja.
User avatar
Ludi_Mesar
Posts: 22
Joined: Tue May 24, 2011 11:41 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Ludi_Mesar »

Simplified,simplified,simplified...
Simplified magije?Rewrote spells and miracles?!
Balanced combat mechanics between groups and single models?Po ovome sto sam citao do sada nije balanced nego se ojacava zergovanje -_-
Nema damage roll-a? Nema duple sestice,nema duple 4 za ranu(ziljavci na velike),sacred armor,sacred weapons?
Nema automatic failure keca?
Ako double 6 goblinskog majmuna nije bio fun ja ne znam sta jeste.
Mordheim v 2.0 anyone?
Sword and Axe are crushing down
The earth now drinks their blood
The blade of death knows no mercy
Our spears impale their heads

Image
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by jorgurt hlebozvak »

Hvala, vrlo ste ljubezni. Ali bez duple šestice i bez keca za promašaj...gde je tu draž igre? Pa ko je bio čuven po tome da kad najmanje treba, u situaciji kada je dovoljno da dobije 2+ na kocki ubode baš keca? Pa naravno, moja malenkost. Upravo ta mogućnost da mali ziljavi goblin dobije duplu šesticu i otkine glavu, najskupljem, najjačem, najnabudženijem baji, je jedna od glavnih stvari koje partiju čini uzbudljivom i zapravo neizvesnom do samog kraja. Može neki baja deljati sve redom, a onda natrči na nekog jadnika, koji mu otkine glavu i gle čuda, koliko je poena izgubio onaj ko vodi maga baju? 400. A onaj sa ziljavim goblinom 398. Ko je pobedio u šestom potezu? Ziljavi goblin. E sad ima jedna stvar. Mega baje ponekad imaju tu osobinu da šire strah oko sebe. Pa mali goblin prvo mora da savlada isti, pa da napadne. Ili ako je napadnut da ne pobegne. A pošto mu je moral (leadership) 2, a bajin 1982937874, mora da dobije veeeeeliku kocku da bi uopšte imao šansu da dobije one dve šestice. Mala je verovatnoća da dva puta uzastopno dobijete tako dobre kocke. Osim ako niste Dule Kosanović ili Bojan Donevski. Oni zauzimaju prva dva mesta na turnirima na kojima su se pojavili i na kojima će se pojaviti. I to ne samo zahvaljujući kockama.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Ludi_Mesar
Posts: 22
Joined: Tue May 24, 2011 11:41 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Ludi_Mesar »

Sword and Axe are crushing down
The earth now drinks their blood
The blade of death knows no mercy
Our spears impale their heads

Image
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

To je neka ukrainsko/rusko/xx stranica koja prodaje odlivke i (jako dobre) nove sculptove po artworku Rackhama.
User avatar
Dr. Nick Riviera MD
Posts: 150
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:17 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Dr. Nick Riviera MD »

Ima dosta finih stvari moram priznati :D
"Seriously honey, I can prescribe anything." :-)
"If you want to have an exclusive surgery with me,dial 1-800-DOCTORB.Note the extra B is for BARGAIN"
Don't worry you won't feel a thing:-)

Image Image
ungrim
Posts: 10
Joined: Wed Apr 20, 2011 12:52 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by ungrim »

Jel ima nekih pomaka što se ovoga tiče? Imam doma gomilu Dirzova, a pravila nikako da izađu. Ako se niš ne pomakne ozbiljno razmišljam da zdilam figure, iako su mi prelijepe, i da nabavim nešto što bih i mogao koristiti.
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

Pa zvanicno nema nista. Po nekad davno objavljenom rasporedu trebalo je vec dosta toda biti objavljeno ali nakon GenCon-a nema nikakvih obavijesti. Suska se da je stara Conf ekipa u novopredlozenoj mehanici nasla gomilu rupa i gluposti pa je sve vraceno na "drawingboard" na preradu/doradu. Pregledaj malo ovaj forum: http://www.dragonpainting.net/index.php
ungrim
Posts: 10
Joined: Wed Apr 20, 2011 12:52 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by ungrim »

Malo prosurfao po tom forumu i uopće mi se ne sviđa ono što vidim. Jedine novije vijesti koje vidim jest da imaju problema sa dizanjem stranice.
Koliko god da su mi lijepi njihovi monsteri tipa Centurusi i Nemesis(treba se sjetiti što sve imam), ako se ništa ne pokrene bojim se da ništa od njihova čuvanja. Čak i ne znam kako bi modele uklopio u WHFB ili KoW pošto ne igram sa evil vojskama, a u tim sistemima gotovo ništa nema taj steam punk feel.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by novot »

Ne vidim chemu zurba da se modeli prodaju??? Igra je vec toliko godina u zapecku, faktichki odumrla, da bi se eto, neki tamo ljudi prihvatili reizdata i ponovnog ozivljavanja iste, tako da sachekati narednih nekoliko meseci na ta pravila mi deluje kao sasvim razuman potez. A Dirz-i se uvek bez poteshkoca daju prodati 8-)
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
ungrim
Posts: 10
Joined: Wed Apr 20, 2011 12:52 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by ungrim »

Istina. Iako sada mi je Kirgan dao ideju da Dirzove koristim kao Chaos Warriore u WHFB-u što i nije tako loaša ideja. Upravo salžem listu i gledam što imam od modela i imam ih dosta(sa fillerima) za 2 unita Chaos warriora, charactere, Chaos ogre-ove. Ono što mi fali jesu Tigrovi za chaos warhoundove, još bar 15 Jadharis clonova, nefarius klon za shaggota plus ne znam od čega bi napravio Chaos knightove. Imam jednog razheema, a unit od 6 njih mi je malo monoton čak i sa konverzijama.
Normalno trebao bih i Dirz klonove/halberdirce za maraudere, ali 40 njih mi se čini kao skup sport :D
User avatar
atma
Posts: 93
Joined: Fri Jul 08, 2005 12:04 pm
Location: Sarajevo

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by atma »

I ovdje si dosao pricati o radosti koristenja Conf figura u WH? Blasphemy! :twisted:

S druge strane Conf scena u Sarajevu "cvjeta". Pod navodnicima jer se od mene solo scena popravila za jos 3 covjeka. Jedan je uzeo wolfene i mogu reci da je sve 4 partije koje je odigrao dobio. Ostali se trenutno "grebu" za figure ali uz jos malo truda mislim da ce se i to promijeniti. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Dr. Nick Riviera MD
Posts: 150
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:17 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Dr. Nick Riviera MD »

Svaka cast Atma,samo napred :D \:D/
"Seriously honey, I can prescribe anything." :-)
"If you want to have an exclusive surgery with me,dial 1-800-DOCTORB.Note the extra B is for BARGAIN"
Don't worry you won't feel a thing:-)

Image Image
User avatar
Zekina banda
Posts: 1459
Joined: Tue Dec 20, 2005 8:16 am

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Zekina banda »

Hey guys, we’re starting closed play testing for Confrontation: Phoenix! If anyone wants to get in on testing, drop me a line at [email protected]. Looking forward to getting Confrontation back into the world!
Image
Izgubio je sve ko nije razumeo da je pobeda bila nesto drugo
http://offgridttgamers.blogspot.rs/
stari blog http://waxerspasttime.wordpress.com/
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by novot »

Pochelo je :applause: :applause: :applause: ! Jel' se neko prijavio, pa da nam prosledi pravila ili cemo u slobodne strelce, svako za sebe?
Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno, pa ma koliko patnje iz toga proizašlo.

Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.
User avatar
Petar
Posts: 145
Joined: Sat Mar 22, 2008 2:25 pm
Location: The Ambiss

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Petar »

Bilo bi lepo da se pravila proslede :D
Na primer, i na [email protected] :)
Shunka wrote:...Veliki pop. Ali u sustini nije narocito opasan. Sasvim dobro radi u svom coporu...
User avatar
Dr. Nick Riviera MD
Posts: 150
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:17 pm

Re: Confrontation Phoenix - opshta diskusija

Post by Dr. Nick Riviera MD »

Ja sam se prijavio,cekam da mi lik odgovori :D Ako dobijem pravila uploadovacu ih negde pa cete da dobijete link :)
"Seriously honey, I can prescribe anything." :-)
"If you want to have an exclusive surgery with me,dial 1-800-DOCTORB.Note the extra B is for BARGAIN"
Don't worry you won't feel a thing:-)

Image Image
Locked

Return to “Confrontation”