Do koje mere proksovati?!

Sve o Rackhamovim fantazijskim igrama (Confrontation, Hybrid, Rag'narok i Cadwallon)

Moderator: Moderators

Locked
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Do koje mere proksovati?!

Post by Shunka »

Utvrdjeno je da svima smeta preterano proksovanje.
Dakle, da jednom za svagda dogovorimo do koje mere cemo podrzavati proksovanje na buducim turnirima!

Za krate je dovoljno jasno, i mislim da se svi slazu - fotokopije/printovi u boji. To svako moze da priusti. Mislim da bi jos bilo pozeljno - ili da svaka odstampana karta bude nalepljena na neku drugu (ukinute karte kod Starca za 15 dinara, a verovatno da bi se mnogi igraci otarasili svojih za dzabe), ili koriscenje deck protectora. Mada u principu samo ide na stetu igraca kada mu se karte razlikuju po pozadinama.

E, sto se figura tice... Ima li neko predlog kako definisati sta je prihvatljivo?!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Post by sto mu gromova »

ako se ja ne varam na inostranim zvanichnim turnirima u warhammer-u je dozvoljeno 20% modela koji nisu proizvod games workshop. mislim da je i to previshe. ali eto, ja predlazem 20%. i predlazem da tih 20% bude u modelima a ne u poenima.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Ne, Zlajo, nije uopste problem u modelima drugih firmi...
Cak su to i najuspesniji proskiji.
Npr. Steva Krkelic ima alahanskog sokolara koga predstavlja figura neke cice koja drzi sokola na ruci. I svima je jasno da je to sokolarica... Ili baci pogled na Damjanov Kadvalon.
Problemi su bili kod Homerove vojske, gde su alahanski strelci predstavljali vilenjacke Azure Hunterke. Ili Gligorovi Inkvizitori koji su glumili Templare...
Ali sa druge strane, Dule Kosanovic umesto modela drunskih Veterana koristi Persecutore. I to zapravo doprinosi preglednosti njegove vojske, jer je tesko razlikovati originalne modele drunskih Warriora i Veterana (tj. skoro nemoguce kada nisu ofarbani)...

Dakle, generalno, bitna su dva uslova:
- da model ima opremu i oruzje sto pribliznije onome sto pise na karti
- da se sto jasnije razlikuje od drugih jedinica sopstvene armije

Ja sam se vodio ovim uslovima pri pravljenju svojih vucica.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

1)Znaci uredu je da npr. Haos ratnik sa velikom sekirom glumi Karnagha
2)Gligora treba suspendovati za jedan turnir, na internacionalnom turniru nisam znao sta bijem, dodje neki vilenjak i ispade da je to pretor :twisted:
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Da, ne verujem da bi se iko bunio sto Haos ratnik glumi Karnaga, ali to nije preterano lepo. Zato sto svi znaju da je to Haos ratnik (ko jos nije nikada video Haotike?) i to ce uvek za njih ostati Haos ratnik koji glumi nesto drugo...
Dakle, to bi OK bilo kao privremeno resenje, ali ne i kao stalno...
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
sto mu gromova
Posts: 1089
Joined: Sun Oct 23, 2005 3:29 pm
Location: blok 21

Post by sto mu gromova »

ja i dalje mislim ono shto sam gore rekao. slayer king je dao dobar primer. mislim da nije u redu da ja treba da pamtim koja ti je koja figura i shta ona predstavlja, posebno na turniru.
ako ti je od 10-15 modela samo 2 ili 3 ono shto jeste a ostatak izgleda kao grupa gradjana za koju ja treba da nagadjam ko je ko, a usput ni ti nisi siguran koja figura predstavlja koju, to onda ne da nije u redu nego je bash bez veze.
ipak ovo je igra koja ne zahteva prevelika novchana sredstva. da ne pricham o tome da ima i modela iz domace kuhinje.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Hajdemo ovako: mislim da je adekvatna zamena (proxy) za neku postojecu i/ili nepostojecu figuru (nepostojeca figura, a postojeca karta, odnosno profil) ona koja asocijativno ODMAH upucuje na to o kakvom i kojem modelu je rec. Primer- Stevina sokolarka ili Gligorovi Handgunner-i umesto fusiliera. I da, nemoje se jediti previse na jadnog Gligora i njegova 3 inkvizitora- covek nije ni imao nameru da igra, vec smo mu na licu mesta, u klubu, sklepali vojsku za listu koju je imao od ranije. Bukvalno sve osim tri pomenuta inkvizitora je bilo ono sto jeste- veterani su bili to sto jesu, pretori takodje, karakter isto, samo tri nesrecna inkvizitora (moja greska, posto nisam nikoga uspeo da kontaktiram kako bi mu pozajmio templare), a fusiliri- pa znate vec, prepoznavali su se :wink: !
I ne Srebrena Kanto ne mozes da koristis svoje lizardmene kao gobline u Confrontu zato sto i pored sve maste, a koja nikome od nas ne nedostaje, ne mozemo da zamislimo male skinkove namesto goblina ili kroxove umesto trolova! Jednostavno nema ih u Confront-u -pa,pa!
Inace, mislim da na velikim turnirima ipak treba biti malko rigorozniji. Na vama je da tu granicu rigoroznosti sami odredite. Apsolutno necu da propagiram ni jedno ni drugo ni trece- mislim da cete sami doci do resenja!
User avatar
Knight
Posts: 553
Joined: Sat Aug 03, 2002 11:30 am
Location: Net Nation
Contact:

Post by Knight »

-Proksovanje pravi veliki problem kada znatan broj modela na tabli predstavlja nesto drugo a da pritom izgledom ne asocira na model koji zamenjuje. Dolazi do onih momenata gde covek koji igra protiv toga buvalno zameni dve jedinice na tabli [tj njihove karakteristike].

Drugi problem nastaje kada kartica ne postoji tj zamenjuje je komad papira, posto to a) nije pregledno i b) dosta ljudi koji koriste papirice na ista zapise samo statove modela bez abilitija.

Moj predlog:
-Kartice: moraju biti fotokopirane ili odstampane, pozeljna je upotreba deck protectora mada nije obavezna [posto u c3 svako ima svoj pile kartica covek ce zapravo biti hendikepiran takticki time sto protivnik zna koji model se sledeci aktiviraju ].
-Modeli: Ne vise od 20 % od ukupnog broja modela zvuci dobro za pocetak, a ne bi bilo lose i da se uvede ogranicenje da npr ne mozes proksovati modele za vise od 2-3 kartice. Model mora da asocira na figuru koju zamenjuje, po slobodnoj proceni sudijskih organa.
User avatar
Rover
Posts: 1150
Joined: Fri Feb 13, 2004 6:46 pm
Location: In DooRs

Post by Rover »

slazem se sa tih 20%, ali imam nesto da dodam.....sta raditi sa stvarima za koje ne postoje figure... ja bih se u tom slucaju slozio sa onim da to treba najvise da potseca na crtez na karti, i fluff, ondosno equipment...
"I like my women like i like my cannons: Big, Loud and full of fire"
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

Shunka wrote:Da, ne verujem da bi se iko bunio sto Haos ratnik glumi Karnaga, ali to nije preterano lepo. Zato sto svi znaju da je to Haos ratnik (ko jos nije nikada video Haotike?) i to ce uvek za njih ostati Haos ratnik koji glumi nesto drugo...
Dakle, to bi OK bilo kao privremeno resenje, ali ne i kao stalno...
Samo sam to rekao cisto radi primera, obojica su veliki i zli ,imaju velike rogove i velike sikire :twisted:
Last edited by slayer king on Tue Oct 10, 2006 9:26 am, edited 1 time in total.
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Proksovanje

Post by jorgurt hlebozvak »

Što se proksovanja tiče, predlažem sledeće principe:

1. Dozvoljeno je proksovanje u okviru iste rase.

2. "Glumac" mora ličiti na onoga koga glumi

3. Mogu se koristiti ne-Rackhamovi modeli ako ispunjavaju gornja dva uslova i ne više od 20% i to od ukupnog broja modela. Ne vrednosti armije, da se ne pojavi 10 od 12 modela koji ukupno vrede manje od 20% vrednosti armije. Dakle, onaj ko igra npr. sa Sinvalima može da uzme High elfovskog strelca i da ga koristi kao Sinvalskog. Može se uzeti Bretonski vitez i koristiti kao Alahanski. I tako dalje.

U Aheronu to bi značilo da svi zombiji osim Dwarf Zombija, mogu glumiti jedni druge. Takođe svi kosturi mogu raditi isto. Crnog Paladina ne može glumiti Alahanski Paladin. Što se Wolfena/Devourera tiče, kao rase koju pravi samo Rackham, dozvolio bih da Devoureri glume Wolfene i obratno.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Slusajte ovaj predlog - ogranicimo proksi na procenat ili broj modela u armiji (npr. 20-30%, ili 3-4 modela), ali ne racunajuci profile koji nemaju svoj model!

I naravno model mora da lici na ono sto predstavlja, po slicici/opisu opreme, po slobodnoj proceni sudijskih organa...

U krajnjem slucaju nije ni toliko bitno za sta cemo se odluciti, turnir nam je pred vratima, te stoga treba sto pre doneti nekakvo resenje.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Predlog

Post by jorgurt hlebozvak »

Pa to je slicno onom sto sam predlozio. Jedino sto bih promenio princip u procentu proksija. Mozda ipak ograniciti na 20% vrednosti armije, a ne broja modela. Uz vec navedena ogranicenja - proksovanje u okviru iste rase i slicnost glumca sa glumljenom figurom. I to kumulativno - i jedno i drugo.
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Mucous
Posts: 140
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:08 pm
Location: Zagreb,Hrvatska

Post by Mucous »

Dali se ovdje govori samo o proxy figurama ili i o konvertanim figurama, šta je npr. sa onim žutim kartama ili kartama iz cry havoc-a koje nemaju svoje figure? Ili figurama koje se više nemogu kupiti jer ih nema za kupnju preko normalnih dobavljača, a ne namjeravaju ih uskoro reizdati.

Moguće je da se za neke od ovih koriste dijelovi od GW figura, ali ako je to dobro zamaskirano... Vidio sam npr. onog cool iskonvertanog heavy centaur of Acherona, od Nebojše mislim.
User avatar
jorgurt hlebozvak
Posts: 449
Joined: Mon Nov 29, 2004 1:07 pm

Proksiji

Post by jorgurt hlebozvak »

Što se karata iz Cry Havoc-a tiče i o kartama za koje ne postoje modeli, naravno da se mogu koristiti modeli koji bi ipak trebalo da liče u najvećoj mogućoj meri na ono što predstavljaju. Čini mi se da čak i CORD ima slična turnirska pravila za to. Konverzije su naravno dozvoljene, opet pod uslovom da u najvećoj meri liče liku kojeg prestvaljaju. Mogu se koristiti figure drugih proizvodjača, opet pod istim uslovima. Dakle, ponoviću svoje razmišljanje:

1. Dozvoljeno je proksovanje u okviru iste rase. Izuzetak - proksovanje Wolfena i Devourer-a.
2. "Glumac" mora ličiti na onoga koga glumi i
3. Mogu se koristiti ne Rackhamove figure ako kumulativno ispune prethodna dva uslova i ako vrednost modela koje glume ne prelazi 20% vrednosti armije.

To je moj predlog. Čini mi se da je jednostavan, razumljiv i krajnje korektan (ipak se igra dosta dugo, pa je većina aktivnih igrača mogla da pribavi veći broj originala). Uostalom, Confront je IGRA. Pravite liste sa figurama koje posedujete. Oslobodite se od dominatorskih ambicija i malih unutrašnjih glasića koji vam poručuju: "Slabić si ako ne izdominiraš"
orks rules!!! Osim kad to nije slučaj.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Oficijalna pravila sto se konverzija tice u principu glase da su konverzije prihvatljive dokle god ne sadrze delove figura drugih proizvodjaca i lice na sliku sa karte.
Ja mislim da ne treba da branimo koriscenje figura drugih proizvodjaca (ili delove figura), i da ne treba da postoji ogranicenje na proksovanje profila bez modela.
Za ostalo se slazem.
Mada ne znam stvarno ko bi mogao da izvede neku tesko proksovanu armiju...
Sem Gligora naravno, ali to cemo regulisati ako bude ucestvovao.
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
User avatar
Homer
Posts: 369
Joined: Sat Oct 14, 2006 1:00 pm

Post by Homer »

Ja imam samo jedno pitanje:
1. Šta sa nama koji imamo samo Rackham-ove figure?

Drugim rečima, konkretno, čime proksovati Azure Huntere, a da ne budem razapet na krst?
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

Ma nadji neke najobicnije starceve elf strelce i cenim da nece biti problema :twisted:
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
novot
Posts: 1352
Joined: Sun Mar 03, 2002 11:44 pm
Location: Singidoomum

Post by novot »

Mislim da 2 gw-ova Shade-a mogu sasvim lepo da odigraju ulogu- imaju samostrele, elfovi su (doduse, zli, ali...) :wink:
User avatar
slayer king
Posts: 811
Joined: Sat Mar 18, 2006 8:24 am
Location: Zvezdara

Post by slayer king »

Sta fali ako su zli :twisted:
Image
opsidiannight wrote:Čitaj moje postove, šećeru.
User avatar
Homer
Posts: 369
Joined: Sat Oct 14, 2006 1:00 pm

Post by Homer »

Starče, bio bih ti veoma zahvalan da mi ih pozajmiš za predstojeći turnir.
Vidimo se danas u klubu.
Pozdrav.
User avatar
Shunka
Jožin z bažin
Posts: 3388
Joined: Sun Nov 27, 2005 11:32 am
Location: FPU/Grifon
Contact:

Post by Shunka »

Pa valjda imas para za tri Starceva svilenjaka!!!
Dawngreeter wrote:ima i toga
rekurzivno glupilo
90% svega je sranje, a to ukljucuje i preostalih 10%
Locked

Return to “Confrontation”