Izvjestaj sa turnira (Hamburg, 29.04.2007.)

Sve o Rackhamovim fantazijskim igrama (Confrontation, Hybrid, Rag'narok i Cadwallon)

Moderator: Moderators

Locked
Orthodox
Posts: 79
Joined: Tue Apr 03, 2007 7:20 am
Location: Hamburg

Izvjestaj sa turnira (Hamburg, 29.04.2007.)

Post by Orthodox »

Evo da napisem i jedan izvjestaj sa proteklog turnira ovdje u Hamburgu. Igrale se 3 runde, prve dvije misije su bile "Divine prank" i "Fragments of the moon". Treca bila odredjena naknadno poslije prve dvije partije: "Burn'em all".

Nazalost termin turnira i moj dogovor kad cika Zlaja da posalje obojenog zmaja se poklopise u sam dan, pa smo posiljku odlozili za sedam dana. Onda odlucim da izadjem sa Mid-Nor-om. Prva ideja bila Kelzaral sa svojim cudima, obicno uvalim i kiklopa i ostalu buraniju. Na listi vidim momka koji je isto dolazio sa Mid-Norom i posto sam mu ja ranije slao mailove kako da sklopi armiju, ocekivao sam isto Kelzarala i Co. Onda velim ajd nesto drugo. Sjetim se da sam procitao da su odlucili da clan box-ovi nisu vise frakcije kao takve i da se mogu kobinovati sa drugim frakcijama. Par puta sam u nasem klubu picio Ephorath koloniju sa Asturathom i pokazala se dobrom. I onda velim sljedece:
Asturath rasturac i malo picence za snagu 142 AP
Ysilthan i naravno Ira T. summon 56 AP
3x Ratnik podzemlja sa STR+2 36 AP
2x Ratnik podzemlja sa INI+1 24 AP
Master of puppets (sa greedy doll) 24 AP
Konj iz kolonije 27 AP
Prowler sa bestial charge-om 31 AP + 6 AP (u koloniji za jednog konja moze prowler za 6 AP da dobije scout)
2x sentinel 42 AP

To bi bilo 12 figura. E sad sve ovo zajedno strpano jos u Azahir koloniju (svaka figura +1 AP). Ideja je u tome da Asturath ide kroz protivnika i brzo skuplja 50 AP ubijenih protivnika markere. Za njih uskacu Lost warriori i pomazu za ciljeve misije ili sta li vec treba. U sustini sve se vrti oko Asturatha. Uz pomoc Ysilthana (pri aktiviranju izaberem figuru u njegovoj auri i ona dobije dodatni "ud" - ovo dobro zvuci :) i ako dam jos dva TF-a onda mogu da mu dam protivnapad!) ili uz pomoc master of puppetsa mogu da mu dam ambidextrousa (dobro za jednu osvojenu kocku, ali i to je super) i sa carolijom ako hoce dobije war fury i za jos jednu mana ni fierce ratnici ne mogu da ga zadrze.
Tu su jos cetiri izvidjaca, za misije odlicno i 5 ratnika da ispune masu i obazbjede vjeru za Ysilthana. To neki plan u glavi ...

Prva misija.
Protiv Madjara Enresa, covjek isto zaradjuje za hljeb na surovom Zapadu! :) Dosao sa (ne)zivim (ne)mrtvima. Sto je u glavi ostalo od njegove armije:
Gorgone sa death wave, marionete summon, darkness elemental summon, neka carolija sto opicis svoju figuru sa STR 10 i dobijes tri gema ili tako nekako.

Mozda je imao jos nesto ili je sa moci vec gorgone puna.
2x banshees
2x zombi jahaci (sto imaju fierce)
3x zombie ili skeleti (imaju regeneration/5 i ja mislim RES 9)
3x obicni skelet ratnici
dark paladin

Smjestimo svoje fundamente (ja zbog moje "velike" brzine ratnika nesto blize centru da prije dodju). Postavimo na siroko, moj plan na svih 5 kamencica u sredini po jedan ratnik da ga pokupi. Izvidjaci se namjeste oko njegovog fundamenta. Jedino prowler sjedne u sredinu i sa svojih 30 cm u jurisu ceka da vidi sta ce da opici.
Prvu rundu on dobije na disciplinu (ja sa mojom DIS 3 i nisam neka konkurencija). Brzo stvori 3 marionete i opkoli svoj fundament, ja pomjerim moje ratnike na markere, on napadne njih sa banshee-ma, jedan uspije da dobije bar dvije trojke, drugi prsne od straha, ali srecom vec pomjeren, pa ostane gdje jeste. Onda on napadne sa svojim jahacima, na dva ratnika, oni ostanu sabrani i ne prepadnu se. Sa ovim zombijima okruzi gorgone i jednog rani lako kako bi izmuzao gemse. Onda ja pomjerim Ysilthana u sredinu, dadnem kiklopu dodatni "ud" i stvorim jednog IT-a. Onda dodje master i pokusa caroliju na jednog ratnika kako bi skinuo fierce i na caroliji - dupli kec. E bas krenulo. Kiklop ujuri na dva skeleta. Izvidjaci pokusaju da naprave rupu u okruzenju oko fundamenta, ali ne lezi vraze - gorgone ima komandu na 10 cm i svu u njoj, pa valja na strah od 9 testirati. Jedan prodje, dva ostanu, i onda bitka sentinel protiv marionete. Ja mislim zavrsi on tesko, a ja lako povredjen. Onda ja uzmem kiklopa i tu uletim sa tri mrtva skeleta i na kraju kriticni paladin (posljednji napad kecina, inace bi mogao jos jednom da nadovezem). Mali ratnici se pokazu zilavim, dva prezive borbe, jedan ne (u borbi sa jahacem). Ah da, prowler pokusao da napadne jahaca i kecina na testu straha. Sljedeca runda opet on dobija taktiku, e sad postaje ozbiljnije, on pokusa death wave na kiklopa, trebalo je nesto snage 13 ili slicno, ali dobije keca, skupi opet nekako geme i htjedne da pokusa jos jednom, ali ga opomenem da moze samo jednom da pokusa caroliju po istoj figuri. Onda stvori jos marioneta, ali da napomenem da ostane jedna rupa na fundamentu koju iskoristim i sa jednim sentinelom se privucem i ukradem marker (tako da obezbjedim da on nema u tom momentu VP-a). S druge strane dva ratnika krenu sa svojim markerima ka mom fundamentu, Ysilthan uzme marker koji je ratnik u strahu ispustio i napadne banshee (ujedno stvori jos jednog IT-a). Ovaj put master uspije da napadne jahaca i pozove greedy doll na sebe , prowler uspije u charge, test savladan. U borbi, kiklop razbuca paladina, potom i banshee i jahaca i okrene se ka Gorgoni. Prowler eliminise drugog jahaca, ratnik i Ysilthan drugu banshee, te je centar skroz cist. Na njegovoj polovini sentinel ubije jednu marionetu, ali druga ga napadne tu rundu i on je zadrzi na kriticnoj (zato sam mogao da uzmem marker sa drugim sentinelom). Konj opet ne uspije da napadne nesto iz okoline gorgone (vjecito 1,2 ili 3 na testu straha). I onda veoma vazno da master obnovi sve geme, posto u sljedecoj rundi on osvoji taktiku, i naravno death wave na Asturatha. Master ubaci 4 gema u apsorbiranje i on treba da dobije 12, baci i na kraju zahvlajujuci master-u nedovoljno. Stvori jos koju marionetu, ali tu je vec otprilike kraj. Asturath se zaleti na marionete oko gorgone, ITs pomognu sa chargeom (bice mraka u ovom slucaju sjajno nema testa straha na 9! - sa mojim 1,2 ili 3 :) ). Tu onda Asturath pocisti sve osim dva zombija, i vremenski vec kraj bitke, ja spustim 7 markera kod mene, sentinel nije imao vremena da stigne i jedna figura imala dva markera (da je mogla jos jedna runda bilo bi 3:0) -> ovako 2:0. Kod mene izgubljeni sentinel i ratnik i jos jedan ratnik jer je bio u strahu i kad je ubijena banshee nije se mogao oporaviti dvije runde. Jos 100 AP bonusa (prvi kamen kod mene i prvi kamen sa njegovog temelja).

Suma sumarum: dosta srece sa ovim death wave-om, ali kad momak carolije baca sa samo jednom kockicom onda ima tu i neceg drugog. Par puta sam ga u toku igre opomenuo da to tako ne ide i da zrtvuje jos jedan gem za kockicu, posto je momenat veoma vazan, ali svako igra svoju igru. Gorgone mu bila cijelo vrijeme nepomicna, umjesto da sa njom napada i da dreadful iskoristi sa max. Ja sam zadovoljan sa odigranim, mozda sam mogao izboksovati rundu ranije da jedan sentinel dodje u kontakt sa bazom i uzme gem, tada bi mozda moglo i 3:0. I za misiju bas treba dosta brzih figura, inace nema sansi. Ah da, jednu rundu sam bio zaboravio skroz na markere za ubijenog protivnika, pa su lost warrior dosli, ali dosta kasnije i naravno smjesteni su oko protivnickog fundamenta kako bi dobili njegove markere.

Druga misija.
Sven, igra devourers. Sa njim uvijek napete bitke, u klubu igramo cesto jedan protiv drugog. Prvu odigrao 2:1, pa kod mene mala prednost. Njegova armija:
Velris sa unutrasnjim haosom, carolijom za lijecenje rane i prisiljeni mars (ili kako li se vec zove, pomjeris figuru za normalni MOV ili tako nekako i onda kad se aktivira moze opet da se krece normalno).
Tiran
2x carnivor
2x voracious
huntsman (strelac)

Stavimo markere u nasim blizinama, ja moje izvidjace u blizini njegovog Velrisa, on ima Consciousness i otkrije dva sentinela. Taktiku dobije on, aktivira carobnjaka, napravi mars na huntsmana i on se pomjeri na jedan marker i uzme ga. E tu pitanje na nase rule gurue, jel' moze to? Ja nesto nisam siguran, u pravilima kaze da moras zavrsiti svoju aktivaciju na markeru da bi ga podigao, a ovdje u opisu carolije stoji da figura nije aktivirana na taj nacin.
Uglavnom ja sam to pustio bez neke dreke, ali volio bih da mi je nacisto. Onda pokusa unutrasnji haos, ali ne uspije i ja sa sentinelima napadnem
carobnjaka i huntsmana (dobro jedna strela STR 10 manje). Onda on aktivira huntsmana, nista, zatim moj konj se zaleti na carobnjaka opet, carnivori i tiran napadnu sentinele i konja. Ysilthan i ostali naprijed, jedan IT. Na kraju jos prowler napadne jednog voraciuosa (svaki od njih imao po jedan marker, tu i moja greska bilo bolje, da sam kupio marker i izbjegao borbu). Uglavnom u borbi sentinel uspije huntsmana sa srecnim bacanjem da dovede na kriticnog, tiran i ovaj ga u protivnapadu sravne sa zemljom, konj isto ne prezivi prvi udar. S druge strane drugi sentinel protiv carnivora i Velrisa izdrzi cak bez i jedne rane, Velris bude tesko ranjen (e zato volim sentinele, kad treba tu su, obicno zaginu brzo, ali kad bas treba - izguraju). Prowler i voraciuos zavrse bez ikakvih rana. Sljedeca runda moja, on pozovoe unutrasnji haos i huntsman opali po IT-u i Ysilthanu, prvi lako ranjen, drugi tesko. Kiklop se pomjeri na sredinu i uzme jedan marker. On tu sa tiranom napadne mene, ja to cekao i aktiviram mastera i on napravi greedy doll na Asturatha. Jest da je trebala 6-ica, ali od 4 kockice bila tu. Naravno Ysilthan dadne prije toga dodatni ud i protiv napad. On sa carnivorom (drugim) napadne mastera. Moji ratnici u blizini Ysilthana, ali ne idu u borbe i cuvaju markere. Bitka, sentinel drugu rundu ne prezivi, tiran pokusa sve kocke u odbranu, Asutrath kupi jos dvije i sve u napad, tiran mrtav, prije toga master prezivi carnivorov napad. S druge strane prowler pukne od dvojice voraciousa, jednog doduse na tesko rani. Postaje ozbiljnije, opet on dobija taktiku, huntsman opali po Ysilthanu i ovaj na kriticnom, unutrasnji haos i carnivor napada Asturatha.
Jedan voracious takodje savlada strah i dodje u kontakt, drugi ima frku i ostaje gdje jeste. Ysilthan se povlaci, stvara jos jednog IT-a, ratnici idu za
njim, IT charguje huntsmana. On bira prvo carnivor protiv mastera, e tu tek pisijada, ja ga dobijem na laku, on prvi napad dobije keca, drugi kod mene proradi survival instict, ali treci prodje i na rani dovoljno da me ubije (ja mislim da je bilo tacno jedan vise,tipa 10 na 4 ili slicno). Onda taj carnivor se pridruzi velikoj bici. Prije nje rijesimo ostale, nista znacajno, u velikoj on dobije INI i poslije njegove prve runde Asturath tesko ranjen. Ja aktiviram moj napitak snage i pocnem polako, kecina protiv voraciousa, master strike protiv zdravog karnivora i ubijem ga i onda obican udarac protiv lako ranjenog carnivora i ode na tesko (tu ne bi pomogao ni master strike - kolona jedan za ranu). Ostade ta jedna kockica, poslije sam razmisljao, trebao sam mozda master strike (znam da je voracious bio kec i ovom opet kolona jedan, ali cisto da ne propadne kockica). Potom on opet voracious pogodi, ali nedovoljno da nanese ranu i onda carnivor pogodi i -> dupla sestica! Kod mene potom povlacenje, i cuvanje 5 markera kako ne bi bilo drugacije od 1:1.
Huntsman ubije Ysilthana, lost warriori ne uspiju ubiti Velrisa (tu bila serija tri napada -> tri keca!). Na kraju nerijeseno, on preko 400 AP kod mene pobio, ja kod njega oko 200.
Mozda sam se zaletio sa mojim izvidjacima, ali opet su odradili posao, mogao sam prowlera drugacije upotrebiti, ali sta je tu je. U sustini sam gledao da ne izgubim, to nerijeseno jos uvijek odgovaralo. Kockice su bile cudne u toj partiji, ali veselje tek dolazilo ...


Treca misija.
Maik, igra Mid-Nor sa armijom koju sam mu ja sklopio. Kelzaral sa svojim cudima, kiklop, sentineli, prowleri, ima i mase.
Kelzaral (demonska kandza, inferno of damnation, posessed, i cudo da da daje -1 ili -2 na INI, ATT ...). Ima talisman, liturgijski instrument i osobinu da moze zvati dva cuda pro rundi za ono koje odabere na pocetku bitke. I naravno IT summoning.
kiklop
3 scourge bearera
3 ratnika (daju 1 vjeru Kelu autoatski)
2 sentinela
2 prowlera

E sad posto sam tu postavku igrao veoma dugo, otprilike se znalo sta i kako. Ja dadnem baklju konju, dva ratnika cuvaju moju kucu, desno jedan ratnik i konj, u sredini tri ratnika, karakteri i master. Jedan sentinel skroz lijevo i ima na piku njegovog prowlera (pretpostavljao sam da je on bakljonosa), jedan u sredini i jednostavno zove njegovu prvu aktivaciju - otkrij me dok nije kasno, prowler malo lijevo u sredini - pik je na Kelazaralu). Taktiku dobija on, i pomjera svoje prowlere, jedan otkriva sentinela u sredini, drugi prowlera. Dobra stvar moj prowler je van domasaja njegovih figura. Ja aktiviram sentinele, onaj lijevi ne moze nista da napadne pa se pomjera malo blize za sljedecu rundu, drugi iz sredine se prebacuje na desnu stranu i napada malog ratnika. E sad sta je neiskustvo, on se jednostavno sa svojim figurama zatvori i Kelzaralu zacepi put, on moze samo da pozove dva IT-a.
Ostatak vojske se privlaci ka sredini. Moj konj ide okolo s desne strane i sprema se sljedecu rundu da napadne kucu, prowler napadne Kela (zahvaljujuci skoku) ostali se privuku ka sredini, jedan IT i s moje strane. U borbi senitnel ubije ratnika i ode na kucu (nista drugo u blizini za napad). Prowler i Kel se bore i ja ga dovedem na tesku ranu. I eto apsurda, izolujes ga da dobije manje poena, ali posto je thaumaturgist jos mu se poveca aura za 10 cm! Skupi on dobrih 11 poena ali ih ne udupla. Sljedecu rundu dobije on taktiku i aktivira odmah Kela, ovaj pokusa sa svih 11 kocki inferno na prowlera, ja mislim gotovo je sad i on baci u prvom krugu nekih 4 5-ice i 2 6-ice. I na 6-icu jos jednu 6-icu i jos jednu 5-icu i hoce covjek jos. Ja mu vicem ne budi blesav, kao hocu da ga oduvam bez problema i baci kocku i KECINA, e kad si pohlepan Svabo jedan, tako ti i treba. Za mene super, mogao jos dva IT dovesti na teren, ali neka. Ja aktiviram konja i on ode i zapali kucu, njegovi prowleri napadnu Ysilthana i mastera. Tu opet njegova greska, umjesto da salje prowlera na moju kucu on njega u bitku. Moj sentinel lijevi napadne jednog scourge bearera, u sredini neke bitkice, njeogvo kiklop ostane cak bez protivnika. Moj Asturath napadne njegovog prowlera. Bitke. Lijevo sentinel ubije jednog scourge i napadne drugog, na kraju obojica kriticni. Lijevo dva senitnela na mog sentinela i konja, neke lake i teske rane, nista vise. U sredini, ja izgubim jednog IT-a, ostalo lako ranjeno. I onda vrhunac, moj Asturath i master protiv prowlera, na kraju niko ni povredjen. Ja sam za Asturatha bacio 4 keca !!! za napad. To jos nisam dozivio. Ysilthan pregura protiv prowlera, njegova kuca gori, moja netaknuta i u sredini izgleda dobro za mene. Sljedecu rundu on skupi poene, udupla ih, malo opreznije sa kockicama, stunnuje prowlera, dadne mi -1 na moje karakteristike i onda se oslobodi! To nisam skontao, i jos dva IT i possesed na kiklopa. Kiklop moze samo da napadne IT-a, sa svojim prowlerom koji ima baklju se oslobadja iz bitke sa Asturathom i masterom, ja ga sa Asturathom slijedim, par ratnika pomaze Ysilthanu, bitka moze samo kiklop protiv IT-a, ubija ga i zvanican kraj partije (vrijeme isteklo). 3:0 za mene, kod mene samo jedan IT mrtav, kod njega ratnik i scourge. Na ranama (kad smo uopste i pogadjali) smo bacali samo neke kecine, ma nema veze s vezom.

Suma sumarum: Asturath me tu iznenadio, jesam ga cuvao od inferna, ali da nijedna kockica ne baci bar neku dvojku! Izvidjaci opet prava stvar, srecom kuca u sredini blokira i vid, pa se tu moglo malo taktizirati.

Na kraju prvo mjesto, fino krenulo, sljedeci turnir u Bremenu, pokusacu opet napraviti mali izvjestaj. Sta smo na turniru imali: 2x Mid-Nor, 2x Devourers, Daikinee, Griffins, gobline, zive mrtve. U rezervi od organizatora bili i vukovi, ali nije se vise pojavilo (mada jos troje se bilo javilo da dolaze, trebali jos jednom griffini i orci i jos nesto). Mislim da cu malo preraditi listu, na zalost izgubice se duh Ephoratha za Asturatha, ali Ysilthan za svojih 56 AP je preskup za nekog ko samo stvara IT. Dodatne opcije kao protiv napad i dodatni "ud" su fine, ali opet ne prelome bas toliko. Master ostaje, greedy doll je bas dobra carolija (prije turnira sam mislio auru autoriteta, ali vidim da ide i bez nje fino). S druge strane ako ne igram Ephorath onda bi ratnici opet kostali 10 AP, sto ce reci za 5 koje sam igrao dobio bih jos jednog ratnika. Azahir je dobar, ti dodatni ratnici za misije su super. A Asturath ih stvara veoma brzo! ;) (osim ako nema "jedinica" seriju!). Ideja je onda Ysilthan napolje, collector unutra (isto cudo ostaje, ali sada imam nekog ko ce jos i da po potrebi lijeci Asturatha). Razlika poena je za komandu Asturathu i jos dreadful (na strah od 9 vidio sam kod gorgone kako zeznuto). Sad ne znam ako ne igram ephorath da li moze i dalje zbog konja scout na prowlera, ako ne nema veze, opet tri izvidjaca dovoljna, a prowler tu da djeluje iz svoje polovine. Mozda umjesto tri ratnika ubacim dva scourge pa bih imao jos vise udarne moci, moram da se presaberem sa poenima. Ono sto mi se svidja sa masterom i collectorom, da imam uvijek nekog tu da baca protiv magiju ili protiv cuda, nekad taj jedan poen moze da prevagne na moju stranu!

Da ne kenjam previse, ionako sam se raspisao, ideje, predlozi i slicno ... - izvolite molim. I za rule lawyerse, pitanje i dalje za prisiljeni mars i da li moze da se uzme marker (druga misija gore opisano).
Pozdrav,
Vaske
Locked

Return to “Confrontation”